Kościół po śmierci Franciszka

Trumna z ciałem papieża Franciszka została przeniesiona z kaplicy Domu Świętej Marty do bazyliki Świętego Piotra. Na placu Św. Piotra na modlitwie zgromadziły się tłumy wiernych.

Relacja trwa

23.04.2025 12:18

Senatorowie uczcili w środę zmarłego papieża Franciszka minutą ciszy. Zawsze skromny, otwarty i słuchający zmieniał oblicze Kościoła katolickiego - podkreśliła marszałek Senatu Małgorzata Kidawa-Błońska. (PAP)

23.04.2025 12:11

O godzinie 20.00 w piątek w bazylice Świętego Piotra odbędzie się obrzęd zamknięcia wystawionej tam trumny z ciałem papieża Franciszka - ogłosił w środę mistrz Celebracji Liturgicznych ksiądz Diego Ravelli. Przez trzy dni hołd przy trumnie będą oddawać wierni.

Bazylika będzie otwarta dla wiernych w piątek do 19.00. Następnie godzinę później rozpocznie się ceremonia zamknięcia trumny, której będzie przewodniczyć kamerling kardynał Kevin Farrell.

W ceremonii uczestniczyć będą między innymi dziekan Kolegium Kardynalskiego kardynał Giovanni Battista Re, kardynałowie Roger Michael Mahony, Dominique Mamberti, archiprezbiter bazyliki Świętego Piotra kardynał Mauro Gambetti, dotychczasowy sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej kardynał Pietro Parolin, wikariusz generalny Rzymu kardynał Baldassare Reina i papieski jałmużnik kardynał Konrad Krajewski.

Obecni będą też sekretarze papieża.

W środę rano trumna z ciałem Franciszka została przeniesiona w procesji z kaplicy Domu Świętej Marty do bazyliki Św. Piotra. Udział w tej uroczystości wzięło około 80 kardynałów, w tym wielu już przybyłych do Watykanu ze świata na pogrzeb i konklawe.

Na placu Świętego Piotra procesję obserwowało około 20 tysięcy osób - podała żandarmeria watykańska.

Hołd przy trumnie Franciszka w bazylice można oddawać w środę do północy, w czwartek od 7.00 do 24.00., a w piątek od 7.00 do 19.00.

Cały czas w kierunku Watykanu zmierzają tłumy wiernych. (PAP)


23.04.2025 11:38

Około 2 tysięcy dziennikarzy z całego świata akredytowało się w Watykanie na sobotni pogrzeb papieża Franciszka - wynika z danych biura prasowego Stolicy Apostolskiej. Dołączają oni do około 500 wysłanników mediów na stałe akredytowanych w Watykanie. (PAP)

23.04.2025 11:28

W środę po godz. 11 pierwsi wierni weszli do bazyliki Świętego Piotra, by oddać hołd papieżowi Franciszkowi przy jego trumnie. (PAP)

23.04.2025 10:36

Posłowie uczcili w środę zmarłego papieża minutą ciszy. Dla milionów ludzi na całym świecie, w tym wielu Polek i Polaków, Franciszek był przewodnikiem duchowym i autorytetem moralnym - powiedział marszałek Sejmu Szymon Hołownia. (PAP)


23.04.2025 10:17

23.04.2025 10:15

Trumna z ciałem papieża Franciszka została w środę rano przeniesiona z kaplicy Domu Świętej Marty, w którym papież mieszkał i zmarł, do bazyliki Świętego Piotra. W bazylice trumna została wystawiona i do piątku wierni będą mogli oddać hołd Franciszkowi. Na placu Św. Piotra na modlitwie zgromadziły się tłumy wiernych.

W ceremonii przeniesienia i wystawienia trumny uczestniczyli kardynałowie i patriarchowie, biskupi oraz liczni przedstawiciele duchowieństwa i współpracownicy Franciszka.

Obrzęd przeniesienia prostej trumny, wyłożonej czerwoną tkaniną z kaplicy watykańskiego domu do bazyliki odbył się przy dźwiękach dzwonu, zgodnie z przepisami zawartymi w ubiegłorocznym, uaktualnionym dokumencie dotyczącym papieskich ceremonii pogrzebowych.

Ceremonię rozpoczęła modlitwa, której przewodniczył zarządzający Kościołem po śmierci papieża kamerling, kardynał Kevin Farrell.

Powiedział on: "Najdrożsi bracia i siostry. Z wielkim wzruszeniem odprowadzamy doczesne szczątki naszego papieża Franciszka do bazyliki watykańskiej, gdzie często pełnił swoją posługę biskupa Kościoła w Rzymie i pasterza Kościoła powszechnego".

"Gdy opuszczamy ten dom dziękujemy Panu za niezliczone dary, jakimi przez swego sługę papieża Franciszka obdarował lud chrześcijański i błagamy o to, aby dobry i miłosierny Bóg dał mu wieczne mieszkanie w Królestwie Niebios i dał pocieszenie nadziei nieba Rodzinie Papieskiej, swojemu świętemu ludowi, który żyje w Rzymie i wszystkim wiernym rozsianym po świecie" - mówił kardynał Farrell.

Procesja z trumną przeszła przez watykański Plac Pierwszych Męczenników Rzymskich, pod Łukiem Dzwonów (Arco delle Campane) na plac Św. Piotra i weszła do bazyliki.

Gdy procesja weszła na plac powitał ją aplauz wiernych.

Zgodnie z wolą papieża trumnę ustawiono na lekkim podwyższeniu na posadzce, a nie na katafalku, przed ołtarzem przy Baldachimie Berniniego. Kardynał Farrell przewodniczył Liturgii Słowa.

W środę do północy wierni będą mogli oddać hołd przy trumnie Franciszka. Będzie ona wystawiona do piątku do 19.00. (PAP)

23.04.2025 09:05

W Watykanie rozpoczęła się w środę rano ceremonia przeniesienia w procesji trumny z ciałem papieża Franciszka z kaplicy Domu Świętej Marty, w którym mieszkał i zmarł, do bazyliki Świętego Piotra. W bazylice trumna zostanie wystawiona i do piątku wierni będą mogli oddać hołd Franciszkowi.

W ceremonii uczestniczą kardynałowie i patriarchowie, biskupi.

Obrzęd przeniesienia prostej trumny, wyłożonej czerwoną tkaniną z kaplicy watykańskiego domu do bazyliki odbywa się z zgodnie z przepisami zawartymi w ubiegłorocznym, uaktualnionym dokumencie dotyczącym papieskich ceremonii pogrzebowych.

Ceremonię rozpoczęła modlitwa, której przewodniczy zarządzający Kościołem po śmierci papieża kamerling, kardynał Kevin Farrell.

Powiedział on: "Najdrożsi bracia i siostry. Z wielkim wzruszeniem odprowadzamy doczesne szczątki naszego papieża Franciszka do bazyliki watykańskiej, gdzie często pełnił swoją posługę biskupa Kościoła w Rzymie i pasterza Kościoła powszechnego".

"Gdy opuszczamy ten dom dziękujemy Panu za niezliczone dary, jakimi przez swego sługę papieża Franciszka obdarował lud chrześcijański i błagamy o to, aby dobry i miłosierny Bóg dał mu wieczne mieszkanie w Królestwie Niebios i dał pocieszenie nadziei nieba Rodzinie Papieskiej, swojemu świętemu ludowi, który żyje w Rzymie i wszystkim wiernym rozsianym po świecie" - mówił kardynał Farrell.

Następnie procesja z trumną wyjdzie z Domu Świętej Marty, przejdzie przez watykański Plac Pierwszych Męczenników Rzymskich i pod Łukiem Dzwonów (Arco delle Campane) na plac Św. Piotra i wejdzie do bazyliki.

W bazylice kardynał Farrell będzie przewodniczył przy ołtarzu Liturgii Słowa.

Następnie od godziny 11.00 wierni będą mogli oddać hołd przy trumnie Franciszka. Będzie ona wystawiona do piątku do 19.00. (PAP)

23.04.2025 07:18

Około 200 tysięcy osób i 170 oficjalnych delegacji oczekiwanych jest w sobotę w Watykanie na pogrzebie papieża Franciszka - podało we wtorek włoskie MSW, informując o przygotowaniach w Rzymie na masowy napływ wiernych i przywódców z całego świata. W stolicy wprowadzono już nadzwyczajne środki bezpieczeństwa.

Podczas wtorkowej narady przedstawicieli wszystkich służb porządkowych i władz Wiecznego Miasta postanowiono, że środki bezpieczeństwa zostaną zacieśnione już w środę, czyli w dniu, gdy w bazylice Świętego Piotra wystawiona zostanie trumna z ciałem papieża. To w tym momencie w kierunku Watykanu ruszy fala wiernych, by oddać mu hołd.

Minister spraw wewnętrznych Włoch Matteo Piantedosi powiedział po posiedzeniu komitetu ds. bezpieczeństwa, że wszystkie potrzebne siły będą zaangażowane w uruchomienie całej machiny organizacyjnej. Zaznaczył, że przygotowania do sobotniego pogrzebu papieża zbiegną się w czasie z obchodami 80. rocznicy wyzwolenia Włoch, 25 kwietnia.

Plac Świętego Piotra, jak zapowiedziano w MSW, zostanie w sobotę otoczony kordonem bezpieczeństwa z powodu obecności światowych przywódców i koronowanych głów. Czuwać będą między innymi snajperzy, wojskowi pirotechnicy, policjanci z psami.

Osoby wchodzące na plac na mszę pogrzebową będą poddawane szczegółowym kontrolom. (PAP)

22.04.2025 19:02

​Z Polski na pogrzeb Franciszka uda się prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą. Pojedzie tam też marszałek Sejmu Szymon Hołownia.

Na pogrzebie będą obecni prezydent Włoch Sergio Mattarella i włoska premier Giorgia Meloni.

Udział w pogrzebie Franciszka zapowiedział prezydent USA Donald Trump wraz z małżonką Melanią.

Do Rzymu udadzą się także prezydenci: Francji - Emmanuel Macron, Ukrainy - Wołodymyr Zełenski, Niemiec - Frank-Walter Steinmeier, Szwajcarii - Karin Keller-Sutter, Argentyny - Javier Milei, Brazylii - Luiz Inacio Lula da Silva, Węgier - Tamas Sulyok, Litwy - Gitanas Nauseda, Łotwy - Edgars Rinkeviczs, Mołdawii - Maia Sandu, p.o. prezydenta Rumunii - Ilie Bolojan.

Wśród szefów rządów, którzy udadzą się do Watykanu, mają się znaleźć: Olaf Scholz z Niemiec, Keir Starmer z Wielkiej Brytanii, Petr Fiala z Czech i Bart De Wever z Belgii.

Portugalię będą reprezentować zarówno prezydent Marcelo Rebelo de Sousa, jak i premier Luis Montenegro.

W uroczystościach pogrzebowych będą też uczestniczyć przewodniczący: Komisji Europejskiej - Ursula von der Leyen, Rady Europejskiej - Antonio Costa i Parlamentu Europejskiego - Roberta Metsola.

W Rzymie będą także obecni król i królowa Belgów Filip i Matylda, a także król Hiszpanii Filip VI z królową Letycją. Obecność zapowiedział też następca tronu brytyjskiego, książę William.

Na pogrzeb nie zamierza natomiast jechać rosyjski przywódca Władimir Putin, o czym poinformował rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow. (PAP)

22.04.2025 16:18

Potrzebujemy papieża "budowniczego mostów", kogoś, kto będzie umacniał jedność w Kościele i bronił przed jego upolitycznieniem - ocenił w rozmowie z PAP biskup Sztokholmu kardynał Anders Arborelius przed wyjazdem do Watykanu.

Pierwszy w historii Szwed z godnością kardynalską jest wymieniany przez media jako możliwy następca Franciszka. O kandydaturze 75-letniego Arboreliusa, który przyczynił się do zwiększenia liczby katolików w laickiej Szwecji, pisały francuski dziennik "Le Figaro", amerykański "Washington Post", a także agencja AFP.

Biskup Sztokholmu, pytany przez PAP o te sugestie, odparł, że "na konklawe każdy kardynał może zostać papieżem". Zwrócił jednak uwagę, że "najbardziej prawdopodobne jest, że wybrany zostanie ktoś, kto pochodzi ze miejsca bardziej katolickiego niż Szwecja".

Przypomniał, że jego kraj znajduje się na peryferiach Kościoła rzymskokatolickiego. "Wraz z przeniesieniem się centrum Kościoła do południowej części świata, do Afryki i Azji, rosną szanse, że stamtąd przybędzie papież" - oznajmił kardynał.

Pytany o przygotowania do wyjazdu do Watykanu, gdzie jako pierwszy Szwed dokona wyboru papieża, przyznał, że czuje, iż stoi przed nim "wielka historyczna odpowiedzialność i misja". "Jakby się zastanowić, to jest trochę tak, że jestem świadomy swojej słabości, a jednocześnie mogę liczyć na pomoc i wsparcie Boga" - podkreślił Arborelius.

Według biskupa Sztokholmu "potrzeba papieża budowniczego mostów, kogoś, kto będzie umacniał jedność wśród katolików". "Kościół może paść ofiarą polaryzacji, która sprawi, że ludzie nie będą rozmawiać ze sobą" - przestrzegł. Przypomniał, że jedną z idei Franciszka leżących u podstaw synodalności była wola dialogu. "Słuchania siebie nawzajem, nawet jeśli mamy różne poglądy i bardzo łatwo zamykamy się w ideologicznych obozach" - zaznaczył. "Nadal istnieje niebezpieczeństwo, że Kościół przejmie schematy znane z polityki. Bardzo ważne jest znalezienie osoby, która będzie poza tym - zauważył.

Szwedzki kardynał uważa, że przyszły papież powinien mieć zdolność nawiązania więzi i jednoczenia ludzi z różnych części świata, gdzie sytuacja społeczna jest różna. "Widzimy, że wiele krajów w Europie przechodzi przez drastyczną sekularyzację, Szwecja ten czas ma już za sobą" - ocenił, przypominając, że wielu młodych Szwedów nawraca się na katolicyzm. "Sądzę, że można powiedzieć, że pontyfikat Franciszka wywarł wielki pozytywny wpływ na nasz kraj" - dodał.

Urodzony w Szwajcarii, a wychowany w Szwecji Arborelius przeszedł na katolicyzm z luteranizmu w wieku 20 lat. W 1971 r. wstąpił do zakonu karmelitów bosych, a w 1979 roku przyjął święcenia kapłańskie. Biskupem Sztokholmu został mianowany przez papieża Jana Pawła II w 1998 r., a kardynałem przez papieża Franciszka w 2017 r. Arborelius znany jest ze swojej skromności, woli skromny habit niż biskupie szaty. Ma także dobry kontakt z ludźmi i poczucie humoru.

W Szwecji, gdzie dominuje luterański Kościół Szwecji, członkami Kościoła rzymsko-katolickiego jest ok. 130 tys. wiernych. (PAP)

22.04.2025 15:29

Najbardziej ryzykowną pracą watykanistów jest wskazanie tzw. papabili, czyli faworytów konklawe. Znane jest powiedzenie: kto wchodzi na konklawe jako papabile, wychodzi jako kardynał. Obecnie na liście faworytów są m.in. kardynałowie Pietro Parolin i Matteo Zuppi z Włoch, Luis Tagle z Filipin, Michael Czerny z Kanady, Peter Erdo z Węgier.

Najważniejszym aspektem w rozważaniach i medialnych spekulacjach przed planowanym na początek maja konklawe jest to, że spośród 135 kardynałów elektorów 107 zostało mianowanych przez papieża Franciszka, 23 to nominaci Benedykta XVI, a pięciu to kardynałowie św. Jana Pawła II.

Zmarły w poniedziałek Franciszek odcisnął, jak się zauważa, bardzo mocne piętno na liście kardynałów elektorów pochodzących z około 70 krajów świata. Wielu z nich reprezentuje tzw. peryferia globu i stanowią oni dość dużą siłę. To właśnie w szeregach purpuratów z najdalszych zakątków świata jest bardzo wielu tych, których nazywa się "Franciszkowymi" za względu na bliskość spojrzenia na Kościół, na posługę i największe wyzwania.

Według dziennika "Il Messaggero" faworytami papieża byli 56-letni kardynał Francois Bustillo z Korsyki, którą Franciszek odwiedził podczas swej ostatniej podróży w grudniu 2024 roku, oraz kardynał Luis Antonio Tagle z Filipin, jego bliski współpracownik z Kurii Rzymskiej. Ten drugi hierarcha od początku pontyfikatu papieża Bergoglio był wskazywany jako przedstawiciel nowego nurtu Kościoła.

Wysoko na medialnych listach tzw. papabili jest przewodniczący Konferencji Episkopatu Włoch, charyzmatyczny i bardzo aktywny kardynał Matteo Zuppi, metropolita Bolonii i wysłannik Franciszka do spraw Ukrainy. To hierarcha głęboko związany z nurtami, które były najbliższe zmarłemu papieżowi, czyli z pomocą dla ubogich i migrantów. Jest zwolennikiem skromności i prostoty posługi, bliskości z ludźmi. Byłby on według watykanistów zdecydowanym kontynuatorem pontyfikatu papieża z Argentyny.

Bardzo często wymienia się również 70-letniego dotychczasowego sekretarza stanu Pietro Parolina, który - według ekspertów - byłby również pewnym kontynuatorem myśli i pontyfikatu Franciszka. Kardynał Parolin cieszy się ogromnym autorytetem, który zdobył już wcześniej także jako watykański dyplomata.

Kolejny możliwy faworyt konklawe i również nadzwyczaj doświadczony dyplomata Stolicy Apostolskiej to 69-letni włoski kardynał Claudio Gugerotti, prefekt Dykasterii ds. Kościołów Wschodnich.

W kontekście obecnej sytuacji na Bliskim Wschodzie watykaniści wskazują także na 60-letniego łacińskiego patriarchę Jerozolimy Pierbattistę Pizzaballę. Jego wybór, jak się zauważa, stanowiłby ważny, mocny i wyraźny sygnał troski Stolicy Apostolskiej o Ziemię Świętą i tego, co dzieje się w trwającym tam konflikcie.

Na potencjalnej liście media umieszczają także metropolitę Marsylii, 66-letniego francuskiego kardynała Jean-Marca Aveline'a, urodzonego w Algierii. Wysoką pozycję ma pierwszy kardynał ze Szwecji - Anders Arborelius.

Wśród reprezentantów bardziej konserwatywnego skrzydła Kolegium Kardynalskiego wskazywany jest 72-letni prymas Węgier, kardynał Peter Erdo.

Ważną rolę w czasie konklawe odegrają przedstawiciele Kościoła Stanów Zjednoczonych, którzy są tak podzieleni, jak tamtejsze społeczeństwo. Jako papabile wymieniany jest 69-latek, kardynał Robert Francis Prevost, wpływowy prefekt Dykasterii ds. Biskupów.

Amerykę Północną reprezentuje też jeden z najbliższych współpracowników Franciszka, urodzony w Czechach 68-letni Kanadyjczyk Michael Czerny, prefekt Dykasterii ds. Integralnego Rozwoju Człowieka, syn imigrantów zaangażowany w kwestie migracji i pomoc dla uchodźców.

Niekiedy w dyskusjach watykanistów wymieniany jest papieski jałmużnik kardynał Konrad Krajewski, zaufany współpracownik Franciszka, reprezentujący pomocowe ramię jego pontyfikatu. Z powodu brawurowych wręcz akcji na rzecz ubogich w Rzymie został nazwany niegdyś przez włoską prasę "Robin Hoodem". 61-letni Polak budzi ogromne uznanie i podziw za to, że 10 razy udał się jako papieski wysłannik z misjami dobroczynnymi na Ukrainę. Odwiedzał też obozy dla uchodźców. (PAP)


22.04.2025 15:27

Trumna z ciałem papieża Franciszka będzie wystawiona w bazylice Świętego Piotra od środy do piątku - poinformował we wtorek Watykan. Rano w środę trumna zostanie przeniesiona w procesji z kaplicy Domu Świętej Marty do bazyliki.

Jak podało watykańskie biuro prasowe, po rozpoczynającej się w środę o godzinie 9.00 ceremonii przeniesienia trumny do bazyliki Świętego Piotra, świątynia będzie otwarta dla wiernych tego dnia od 11.00 do północy.

W czwartek wierni będą mogli oddać hołd przy trumnie papieża w godzinach od 7.00 do 24.00, a w piątek od 7.00 do 19.00

W sobotę o 10.00 na placu Świętego Piotra odbędzie się msza pogrzebowa papieża, po której zostanie pochowany zgodnie ze swoim życzeniem w bazylice Matki Bożej Większej. (PAP)

22.04.2025 13:58

Rząd Włoch ogłosił we wtorek pięciodniową żałobę po śmierci papieża Franciszka - poinformowano po nadzwyczajnym posiedzeniu Rady Ministrów. Żałoba będzie obowiązywać do sobotnich uroczystości pogrzebowych papieża. (PAP)

22.04.2025 13:56

Marszałek Szymon Hołownia weźmie w sobotę udział w pogrzebie papieża Franciszka - poinformowała we wtorek kancelaria Sejmu. Ponadto, pierwotnie zaplanowane na ten dzień uroczyste zgromadzenie posłów i senatorów w Gnieźnie odbędzie się dzień wcześniej, w piątek, 25 kwietnia. (PAP)

22.04.2025 13:41

Msza św. pogrzebowa, odprawiona w sobotę na Placu św. Piotra będzie pierwszą z 9 Mszy św. żałobnych, odprawianych w kolejnych dniach w intencji zmarłego Ojca Świętego. Druga z nich, zostanie odprawiona w niedzielę 27 kwietnia na Placu św. Piotra i będzie jej przewodniczył kard. Pietro Parolin. W kolejnych dniach będą one sprawowane o godz. 17.00. (Vatican News)

22.04.2025 13:41

W dzisiejszej kongregacji generalnej, która trwała od godz. 9.00 do 10.30, wzięło udział ok. 60 kardynałów. Rozpoczęła się ona modlitwą w intencji Papieża Franciszka. Następnie złożyli przysięgę wiernego stosowania się do norm, zawartych w konstytucji apostolskiej Universi Dominici Gregis, dotyczącej okresu sede vacante oraz wyboru Następcy św. Piotra. Odśpiewali też modlitwę do Ducha Świętego Ad sumus, odmawianą m.in. podczas synodów, soborów i innych spotkań Kościoła.
Podczas spotkania odczytano 12 i 13 paragraf konstytucji apostolskiej, a także Testament Ojca Świętego Franciszka. (Vatican News)

22.04.2025 13:40


Zgodnie z przepisami, podczas dzisiejszej kongregacji generalnej wylosowano trzech kardynałów, którzy w najbliższych trzech dniach będą wspierać kamerlinga w przygotowaniu uroczystości pogrzebowych Papieża oraz konklawe. Jednym z nich jest kard. Stanisław Ryłko.W losowaniu, które odbyło się dziś, podczas pierwszej, przedpołudniowej kongregacji generalnej, na najbliższe 3 dni wyłonieni zostali: kard. Pietro Parolin, kard. Stanisław Ryłko oraz kard. Fabio Baggio CS. (Vatican News)
Członkowie trzyosobowej komisji, która będzie spotykać się w ramach kongregacji partykularnej i której zadaniem jest wsparcie kamerlinga w organizacji pogrzebu Papieża oraz konklawe, są wybierani co trzy dni, drogą losowania podczas kongregacji generalnej, czyli spotkania wszystkich kardynałów, przebywających aktualnie w Rzymie, także tych, którzy ukończyli 80 lat. Członkowie komisji, obradujący w ramach kongregacji partykularnej, reprezentują wszystkie trzy stopnie kolegium kardynalskiego: kardynałów biskupów, kardynałów prezbiterów i kardynałów diakonów.

22.04.2025 12:39

W związku ze śmiercią Ojca Świętego, prezydent Andrzej Duda podjął decyzję, aby dzień pogrzebu - 26 kwietnia - ogłosić dniem żałoby narodowej.
Prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą wezmą udział w sobotę w pogrzebie papieża Franciszka.
(PAP)

22.04.2025 12:35

Dziś wieczorem, o godz. 19.30, kard. Maro Gambetti, wikariusz generalny papieża dla Watykanu i papieskich willi Castel Gandolfo, archiprezbiter bazyliki watykańskiej i przewodniczący Fabbrica di San Pietro, poprowadzi o 19. 30 modlitwę różańcową w intencji papieża Franciszka na Placu Świętego Piotra – ogłosiło Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej.(KAI)

22.04.2025 12:26

W środę 23 kwietnia 2025 r. o godz. 9.00 trumna zmarłego Papieża Franciszka zostanie przeniesiona z kaplicy Domu Świętej Marty do Bazyliki Świętego Piotra, zgodnie z postanowieniami Ordo Exsequiarum Romani Pontificis (nn. 41-65) – przypomina Biuro Papieskich Celebracji Liturgicznych.
Po chwili modlitwy, której przewodniczyć będzie Jego Eminencja, kardynał Kevin Joseph Farrell, Kamerling Świętego Kościoła Rzymskiego, rozpocznie się procesja. Przejdzie ona przez Plac św. Marty i Plac Pierwszych Męczenników Rzymskich; z Łuku Dzwonów wyjdzie na Plac św. Piotra i wejdzie do Bazyliki Watykańskiej przez drzwi centralne.
Przy ołtarzu konfesji kardynał kamerling będzie przewodniczył Liturgii Słowa, po której rozpocznie się nawiedzenie ciała zmarłego Papieża. (KAI)

22.04.2025 12:04

​Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zamierza udać się na pogrzeb papieża Franciszka wraz ze swoją małżonką Ołeną – poinformował we wtorek doradca prezydenta Ukrainy Dmytro Łytwyn.

(PAP)

22.04.2025 10:19

Pogrzeb papieża Franciszka odbędzie się w sobotę, 26 kwietnia o godzinie 10:00 na Placu św. Piotra. Przewodniczyć będzie kardynał Giovanni Battista Re, Dziekan Kolegium Kardynalskiego. (https://press.vatican.va).

22.04.2025 10:15

Jutro o 9:00 ciało Franciszka zostanie przeniesione do Bazyliki św. Piotra. (Vatican Media).

22.04.2025 09:41

22.04.2025 09:41

Watykan opublikował zdjęcia ciała papieża Franciszka, złożone w kaplicy Domu św. Marty.   Watykan opublikował zdjęcia ciała papieża Franciszka, złożone w kaplicy Domu św. Marty.

22.04.2025 09:09

Kolejni przywódcy państwowi zapowiadają swój przyjazd na pogrzeb papieża Franciszka. Taką deklarację złożyli m. in. prezydenci Francji Emmanuel Macron, Brazylii Luiz Inacio Lula da Silva, Argentyny Javier Milei czy USA Donald Trump. (PAP)

22.04.2025 09:04

O godz. 9 rozpoczyna się pierwsza kongregacja generalna kardynałów. Podjęte na niej zostaną pierwsze decyzje o przeniesieniu ciała zmarłego papieża do Bazyliki św. Piotra oraz w sprawie przygotowań do jego pogrzebu. Kongregację zwołał dziekan Kolegium Kardynalskiego kard. Giovanni Battista Re. Biorą w niej udział wszyscy przybyli do Rzymu kardynałowie, również ci, którzy ze względu na wiek nie będą wybierać nowego papieża. Odtąd kongregacje generalne będą się odbywały codziennie aż do konklawe.(Vatican News)Obok kongregacji generalnych przewidziane są również kongregacje partykularne, które podejmują decyzje w sprawach mniejszej wagi. Uczestniczą w nich kardynał kamerling oraz przedstawiciele trzech stopni w kolegium kardynalskim: kardynałów biskupów, kardynałów prezbiterów i kardynałów diakonów.
Kongregacje generalne odbywają się nowej Auli Synodalnej, na tyłach Auli Pawła VI w Watykanie. O ich rozpoczęciu kard. Re poinformował wczoraj wszystkich kardynałów. Muszą się na nie stawić wszyscy purpuraci, również ci, którzy przekroczyli 80. rok życia. Przedmiotem obrad jest zorganizowanie wszystkiego, co niezbędne do pogrzebu papieża, a w dalszej kolejności przygotowanie konklawe, w tym zakwaterowania dla kardynałów elektorów w Domu św. Marty.

22.04.2025 07:59

​Dziś od wczesnych godzin porannych trumna z ciałem śp. papieża Franciszka jest wystawiona w kaplicy w Domu Świtej Marty. Przez cały dzien aż do północy mogą ją nawiedzać i modlić się przy niej pracownicy Watykanu oraz ich krewni.Jak zapowiedział rzecznik prasowy Stolicy Apostolskiej Matteo Bruni, przeniesienie ciała papieża do Bazyliki Świętego Piotra może nastąpić w środę rano.Już rano bardzo wiele osób przychodziło, by pomodlić się za duszę śp. papieża. Ciało spoczywa w otwartej trumnie w asyście warty Gwardii Szwajcarskiej. Pracownicy watykańscy klękają na klęcznikach, siadają na krzesłach, by w ciszy modlić się za śp. Ojca Świętego Franciszka.(Vatican News)

21.04.2025 22:39

USA/ Trump ogłasza, że weźmie udział w pogrzebie papieża Franciszka. (PAP)

21.04.2025 22:22

W kaplicy Domu Świętej Marty w Watykanie, w którym mieszkał i zmarł papież Franciszek, odbył się w poniedziałek wieczorem obrzęd oficjalnego stwierdzenia jego śmierci. Ciało złożono do trumny, która znajduje się w kaplicy.

Jak podał Watykan, odczytany został akt zgonu i akt potwierdzony przez Kamerlinga Świętego Kościoła Rzymskiego kardynała Kevina Farrella. Następnie odbyła się modlitwa.

Ciało papieża zostało złożone w trumnie.

Obrzęd trwał około godziny.

Watykańskie biuro prasowe wyjaśniło, że kaplica na parterze Domu Świętej Marty została otwarta dla współpracowników papieża, którzy pragną modlić się przy jego trumnie. (PAP)

21.04.2025 22:14

Kazanie kard. Grzegorza Rysia po śmierci papieża Franciszka. Arcybiskup Łodzi komentuje główne myśli pontyfikatu (nagranie video poniżej)
Metropolita łódzki na koniec homilii przypomniał encyklikę "Laudato si", którą Franciszek poświęcił kwestii ochrony klimatu. "Gdy to czytasz, to nie wiesz, co masz z tym zrobić. Co ja mogę z Puszczą Amazońską zrobić w Łodzi? A on pisze tam tak: zgaś światło, skręć kaloryfer i włóż sweter. Kto był w kaplicy w domu św. Marty, musiał zauważyć, że przy drzwiach jest kontakt i jest napisane: ostatni gasi światło. Zanim wyjdziesz, sprawdź, czy światło zostało zgaszone. To jest cały Franciszek. (...) Gaście światło, skręcajcie kaloryfer, ubierajcie sweter, mówcie przepraszam. Ten pontyfikat będzie owocował" – mówił kard. Ryś. (PAP)Kard. Ryś przekonywał, że Franciszek miał również wielką zdolność sprowadzania oczekiwań wobec siebie do bardzo konkretnych i prostych rzeczy. "Na przykład trzy klucze dla szczęśliwego życia rodzinnego. Pamiętacie? Proszę, dziękuję, przepraszam - trzy słowa. Proszę, dziękuję, przepraszam. To nie przekracza niczyich możliwości. To nie jest poza naszym zasięgiem. Proszę, dziękuję, przepraszam" – zaznaczył.
Dodał, że papież bał się także świata oszalałego na punkcie konsumpcji oraz pozbawionego umiejętności dialogu. "Bał się świata, który jest anonimowy i który cierpi. To jest takie pojęcie z tych najmocniejszych, które papież ukuł. Używał pojęcia +techno-autyzmu+. Że właściwie poza komórką nie ma rzeczywistości. Bardzo się bał takiego świata. Bardzo się bał też człowieka, który ma ogromne możliwości, jakie żadne pokolenie przed nim nie miało, ale tylko kilka istotnych celów" – wyjaśnił hierarcha.
Zdaniem kard. Rysia, Franciszek bardzo bał się Kościoła, który jest zamknięty, który wyczerpuje się w strukturach, jest zredukowany do biura, zamknięty w przyzwyczajeniach. "Papież bardzo się bał Kościoła, który myli, co to są korzenie z tym, co to jest kotwica. To, co jest swoim dziedzictwem, zamiast ci dawać ożywcze wody, trzyma cię w miejscu tak, że dryfujesz zupełnie. Tak, papież się bał takiego Kościoła. Bał się bardzo Kościoła klerykalnego" – mówił.
"Chyba wszyscy czujemy, że żeby mówić takie rzeczy, to papież musiał być człowiekiem odważnym. Można postawić takie pytanie, czy papież się niczego nie bał? Papież się bał. I to jest w jego tekstach" – mówił hierarcha.
Dodał, że "razem" u papieża Franciszka było również wielką wrażliwością na punkcie rodziny i ich najstarszych członków. "Razem, znaczy rodzina międzypokoleniowa" – podkreślił.
Nawiązując do przemówienia Franciszka skierowanego trzy lata temu do łódzkich wiernych metropolita wskazał na zawarte w nim na trzy wymiary słowa "razem". Pierwszy – jak wyjaśnił kard. Ryś - to Kościół synodalny, drugi to ekumenizm, a trzeci - miłosierdzie. "Razem z ubogimi, z potrzebującymi, z uchodźcami, z więźniami. Patrzcie na ten jego pontyfikat. Nie potrafił ostatniego Wielkiego Czwartku, żeby nie pojechać do więzienia. Nie przewodniczył mszy krzyżma świętego, ale w więzieniu był. To są jakieś czytelne, ewidentne priorytety" – przekonywał duchowny.
"Pokazywał, jak dalece powinniśmy przesuwać granice rozumienia +razem+. To znaczy razem ze wszystkimi. (..) Jeszcze we wczorajszym orędziu, które odczytał mistrz papieskich ceremonii, wskazywał na jednym oddechu na przerażającą sytuację Palestyńczyków w Strefie Gazy i na to, jak przeraża go narastający antysemityzm. Bo papież to mówił, jako człowiek wielkiego pokoju, który w jednym zdaniu troszczy się o wszystkich, a nie ustawia się po jednej lub drugiej stronie konfliktu" – tłumaczył.
Metropolita łódzki podkreślił, że jednym z najważniejszych słów podczas pontyfikatu papieża Franciszka było "razem"; znaczenia tego słowa papież nauczał bardzo szeroko.
"W tej adhortacji pada określenie, które papież konsekwentnie powtarzał przez 12 lat: uczeń-misjonarz. Pamiętam, jak pierwszy raz miałem okazję go o to słowo pytać, a on mówił, że to jest jak dwa profile jednej twarzy. I że jak człowiek nie chce mieć – za przeproszeniem – pół gęby, to musi być jednocześnie uczniem i misjonarzem. I najlepiej byłoby pisać to łącznie, bez średnika w środku" - mówił kard. Ryś.
Metropolita łódzki przywołał też pierwszą adhortację Franciszka - Evangelii gaudium (Radość Ewangelii, o głoszeniu Ewangelii we współczesnym świecie), którą papież nazywał programową. Jak wskazał hierarcha, Franciszek pisał w niej, że Kościół jest wezwany do permanentnego stanu misji i nie może zajmować się sobą, tylko potrzebuje bardzo wyraźnego nawrócenia, by "wyjść do świata".
Metropolita łódzki mówił, że łodzianie mają szczególny tytuł do wdzięczności za papieską posługę Franciszka. Kard. Ryś nawiązywał w ten sposób do audiencji w Watykanie z kwietnia 2022 r., która odbyła się w ramach obchodów jubileuszu 100-lecia Diecezji Łódzkiej. Ówczesne przemówienie Franciszka skierowane do łódzkich wiernych kard. Ryś nazwał testamentem papieża Franciszka dla Archidiecezji Łódzkiej. Kartki z treścią listu rozłożono przed mszą na ławkach archikatedry łódzkiej.
Kard. Ryś przewodniczył w poniedziałek wieczorem mszy za śp. papieża Franciszka. Papież zmarł w poniedziałek rano w wieku 88 lat. Był jednym z najstarszych papieży w dziejach Kościoła. Jego pontyfikat trwał 12 lat i cztery miesiące.
Papież Franciszek bał się Kościoła, który jest zamknięty i świata oszalałego na punkcie konsumpcji - powiedział metropolita łódzki, kard. Grzegorz Ryś. Podkreślał, że pontyfikat Franciszka będzie owocował.

21.04.2025 22:11

Zmienić świat w dom | kard. Grzegorz Ryś
Maskacjusz TV

21.04.2025 22:04

Pogrzeb papieża Franciszka między piątkiem a niedzielą, prawdopodobnie w sobotę 26 kwietnia; konklawe prawdopodobnie między 5 a 10 maja - takie daty podają w poniedziałek włoskie media.
Watykańskie biuro prasowe sprecyzowało, że pogrzeb papieża odbędzie się między piątkiem a niedzielą. Media wskazują jako prawdopodobną datę uroczystości pogrzebowych sobotę 26 kwietnia.
Konklawe według nieoficjalnych doniesień odbędzie się między 5 a 10 maja.
Decyzje dotyczące tych dat zostaną podjęte podczas kongregacji kardynałów, czyli ich narad, zwoływanych w okresie wakatu w Stolicy Apostolskiej po śmierci papieża i przed wyborem jego następcy.
Pierwsza kongregacja kardynałów rozpocznie się we wtorek o godz. 9 rano w Auli Synodu - ogłosił w liście do purpuratów Dziekan Kolegium Kardynalskiego kardynał Giovanni Battista Re. (PAP)

21.04.2025 21:30

21.04.2025 20:19

Papież Franciszek w ogłoszonym w poniedziałek wieczorem testamencie napisał, że pragnie być pochowany w rzymskiej papieskiej bazylice Matki Bożej Większej. Papież poprosił o skromny grób w ziemi i jedyny napis: Franciscus. Testament, ogłoszony przez Watykan w dniu śmierci papieża, nosi datę 29 czerwca 2022 roku. (PAP)


21.04.2025 20:13

Powody zgonu papieża Franciszka to: udar mózgu, śpiączka i nieodwracalna niewydolność krążeniowa - stwierdził oficjalnie prof. Andrea Arcangeli, dyrektor zarządu Zdrowia i Higieny Państwa Miasta Watykańskiego. W komunikacie podano do wiadomości, że Papież Franciszek cierpiał z powodu: przebytego ostrego zaburzenia oddychania w wyniku obustronnego wielodrobnoustrojowego zapalenia płuc, mnogiego rozstrzenia oskrzeli, nadciśnienia tętniczego oraz cukrzycy typu II.“Stwierdzenie zgonu zostało dokonane na podstawie zapisu elektrokardiograficznego” - poinformował dyrektor zarządu Zdrowia i Higieny Państwa Miasta Watykańskiego. Oświadczył, że według jego wiedzy i sumienia, powyższe powody są przyczynami zgonu.Vatican News

21.04.2025 20:06

Watykan/ Komunikat: udar mózgu i nieodwracalna zapaść kardiologiczna - przyczynami śmierci papieża. (PAP)

21.04.2025 20:01

​Tysiące osób przybyły w poniedziałek na plac Świętego Piotra na modlitwę różańcową za zmarłego rano papieża Franciszka. Przewodniczy jej archiprezebiter bazyliki Świętego Piotra kardynał Mauro Gambetti.

Na początku modlitwy kardynał Gambetti powiedział: "Słysząc, jak rozbrzmiewa w naszych sercach zachęta papieża Franciszka: +Nie zapominajcie modlić się za mnie+, słyszaną tak wiele razy, chcemy dziś wieczorem modlić się za niego".

"Chcemy podziękować Panu Bogu za dary, które dał całemu Kościołowi wraz z posługą apostolską papieża Franciszka, pielgrzyma nadziei, która nie zawodzi i chcemy zawierzyć go Ojcu Miłosiernemu w komunii z Maryją, matką Kościoła, Królową Nieba i za wstawiennictwem Apostoła Piotra" - dodał włoski kardynał.

Na modlitwę przybyli kardynałowie, przedstawiciele duchowieństwa, wierni z całego świata.

Jednocześnie msza za papieża odprawiana jest w bazylice Świętego Jana na Lateranie, która jest katedrą biskupa Rzymu. (PAP)


21.04.2025 19:24

Jeszcze w poniedziałek nałożone zostaną pieczęcie na apartamenty papieskie, czyli mieszkanie w Domu Świętej Marty, gdzie Franciszek mieszkał przez cały swój pontyfikat, a także na apartament w Pałacu Apostolskim, którego używał wyłącznie, by pojawić się w oknie w południe na modlitwie Anioł Pański - podały media za źródłami w Watykanie. Nałożenie pieczęci - to jedna z czynności, wykonywanych oficjalnie po śmierci papieża. Franciszek zmarł w poniedziałek rano w swoim apartamencie w Domu Świętej Marty. O godz. 20 w tamtejszej kaplicy odbędzie się oficjalna ceremonia stwierdzenia zgonu papieża i złożenia ciała do trumny. Kolejnym krokiem, przypuszczalnie w środę, będzie przeniesienie trumny do bazyliki Świętego Piotra, by wierni mogli oddać hołd Franciszkowi. (PAP)

21.04.2025 19:20

Pogrzeb papieża Franciszka odbędzie się między piątkiem a niedzielą - przekazało biuro prasowe Watykanu. Decyzja w sprawie daty pogrzebu ma zapaść podczas pierwszej kongregacji kardynałów, czyli ich zgromadzenia. Odbędzie się ono we wtorek rano. Przypomniano, że zgodnie z normami konstytucji apostolskiej "Universi Dominici Gregis" Jana Pawła II z 1996 roku pogrzeb papieża ma odbyć się między czwartym a szóstym dniem od śmierci. Prawdopodobną datą jest zatem sobota 26 kwietnia - zaznaczają media. (PAP)

21.04.2025 19:11

​W poniedziałek o godz. 20, a więc ponad 12 godzin po śmierci papieża Franciszka w kaplicy Świętej Marty odbędzie się obrzęd oficjalnego stwierdzenia zgonu i złożenia jego ciała do trumny. We wtorek oczekuje się pierwszych decyzji w sprawie wystawienia trumny w bazylice Św. Piotra i innych związanych z wakatem w Stolicy Apostolskiej.Jak zapowiedziano w Watykanie, wieczornemu obrzędowi przewodniczyć będzie kardynał Kevin Farrell - Kamerling Świętego Kościoła Rzymskiego. Obecni będą dziekan Kolegium Kardynalskiego kardynał Giovanni Battista Re, członkowie Domu Papieskiego i kierownictwo watykańskiej służby zdrowia.We wtorek odbędzie się pierwsza kongregacja generalna kardynałów z udziałem purpuratów z Kurii Rzymskiej, Rzymu, Włoch i tych ze świata, którzy zdążą dotrzeć do Watykanu. Kongregacje to spotkania kardynałów, odbywające się przed konklawe; w ich trakcie zapadają decyzje dotyczące kolejnych kroków.Przeniesienie trumny z ciałem Franciszka do bazyliki Świętego Piotra ma nastąpić w środę - wynika z pierwszych informacji Watykanu. Wtedy wierni będą mogli przyjść i oddać mu hołd.Jeśli hołd ten potrwa trzy dni, to - jak przewiduje agencja ANSA - uroczystości pogrzebowe mogłyby odbyć się już w sobotę 26 marca. Przewodniczyć im będzie kardynał Battista Re.Według publicznej telewizji RAI pogrzeb Franciszka nie odbędzie się przed poniedziałkiem, 28 kwietnia. (PAP)

21.04.2025 18:52

​Po śmierci papieża Franciszka najważniejszą osobą w Watykanie został 77-letni, urodzony w Irlandii, a następnie naturalizowany w USA kardynał Kevin Farrell, który jest Kamerlingiem Świętego Kościoła Rzymskiego. Zarządza on administracją Kościoła i troszczy się o dobra i prawa doczesne Stolicy Apostolskiej w okresie wakansu. (PAP)

21.04.2025 18:05

​Dla nas, w Gazie, umarł ojciec – tymi słowami skomentował śmierć papieża Franciszka tamtejszy proboszcz ks. Gabriel Romanelli. Franciszek miał zwyczaj dzwonienia co dzień do jedynej katolickiej parafii pw. Świętej Rodziny, aby pozdrowić uchodźców, którzy się w niej schronili przed atakami armii izraelskiej, pobłogosławić dzieci i znać na bieżąco warunki, w jakich żyje ta niewielka wspólnota chrześcijańska.

Wyrażając wdzięczność za bliskość i modlitwę papieża, ks. Romanelli poinformował, że o śmierci Franciszka dowiedział się, gdy wraz z delegacją katolików składał życzenia świąteczne w prawosławnej parafii św. Porfiriusza.

„Wiadomość zasmuciła nas wszystkich. Zgromadziliśmy się na modlitwie. W naszej parafii podjęliśmy adorację eucharystyczną z udziałem osób konsekrowanych i świeckich. Dziś po południu odmówimy różaniec i odprawimy żałobną Mszę św. Nigdy nie zapomnimy tego, co papież Franciszek dla nas zrobił, jego ojcostwa, serdeczności, bliskości, dobroci. Wszyscy odczuwali w sercach tę serdeczność. Dla nas, w Gazie, umarł ojciec” – powiedział ks. Romanelli.

[KAI]

21.04.2025 16:47

Pomimo śmierci papieża Franciszka Jubileusz Nastolatków odbędzie się zgodnie z planem – poinformowała Dykasteria ds. Ewangelizacji Narodów. Udział w wydarzeniu potwierdziło ponad 80 tys. młodych. (Vatican News)

21.04.2025 16:46

W konklawe udział weźmie też kilku kardynałów mianowanych przez Jana Pawła II i ponad 20 nominatów Benedykta XVI. (PAP)135 kardynałów z ponad 70 krajów świata wybierze nowego papieża na konklawe. Ponad 100 purpuratów to kardynałowie mianowani przez Franciszka. Wielu z nich reprezentuje najdalsze zakątki świata. Będą mieli istotny wpływ na wybór następcy Franciszka. Konklawe odbędzie się w ciągu miesiąca. W najbliższych dniach kardynałowie ustalą jego termin. 

21.04.2025 16:37

​W poniedziałek o godz. 19.30 na placu Świętego Piotra odbędzie się modlitwa różańcowa za papieża Franciszka, który zmarł rano - poinformowano w Watykanie. Różaniec poprowadzi archiprezbiter bazyliki Świętego Piotra kardynał Mauro Gambetti. Od rana na plac przed bazyliką watykańską przybywają tysiące wiernych z całego świata. O godz. 20 w kaplicy Domu Świętej Marty, gdzie mieszkał i zmarł Franciszek, odbędzie się obrzęd stwierdzenia śmierci papieża i złożenia jego ciała do trumny. (PAP)

21.04.2025 15:14

Na potrzebę budowania jedności i pokoju obecną w mocno w życiu Franciszka zwrócili uwagę przedstawiciele Kościołów wschodnich. Patriarcha Konstantynopola Bartłomiej podkreślił, że "przez dwanaście lat swojego pontyfikatu był wiernym przyjacielem, zwolennikiem i towarzyszem Ekumenicznego Patriarchatu Konstantynopolitańskiego". Z kolei Zwierzchnik Cerkwi Prawosławnej Ukrainy, metropolita Epifaniusz powiedział, że "jego [Franciszka] wysiłki i osobista pomoc na rzecz uwolnienia ukraińskich jeńców wojennych i powrotu do Ukrainy dzieci deportowanych przez władze rosyjskie były dla nas niezwykle ważne. Zmarły papież starał się, zgodnie ze swoimi przekonaniami, pomóc Ukraińcom osiągnąć pokój i zawsze wzywał do modlitwy w tej intencji... Jego wysiłki i modlitwy nie pójdą na marne, ale będą żyły w sercach jego wiernych".

21.04.2025 15:04

Słowo pożegnalne w związku ze śmiercią papieża opublikował przewodniczący KEP abp Tadeusz Wojda:

✠ Tadeusz Wojda SAC
Arcybiskup Metropolita Gdański
Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski

Wszystkich wierzących w naszej Ojczyźnie proszę, by w najbliższych dniach zanoszone były modlitwy o dar życia wiecznego za zmarłego Papieża Franciszka.

w poniedziałek, w Oktawie Wielkiej Nocy, odszedł do Domu Ojca Papież Franciszek. Przez ponad 12 lat prowadził wspólnotę Kościoła, naśladując w posługiwaniu Piotrowym wzór biedaczyny z Asyżu. Przez lata swojego pontyfikatu pozostawił nam zadania wyjścia na peryferie z prawdą Ewangelii. Uczył nas o świętości z sąsiedztwa, a żeby to osiągnąć trzeba było „zejść z kanap". Uczył nas wdzięczności za dar stworzenia, bo przecież wszyscy jesteśmy braćmi. Pragnął, byśmy pamiętali, że światło wiary ma rozświecać nasze życie, bo przecież Bóg umiłował nas, a Serce Jezusa zostało za nas przebite na krzyżu. Dwukrotnie w czasie pontyfikatu otworzył Drzwi Święte Jubileuszu. Za pierwszym razem, gdy chciał pogłębić nauczenie o Miłosierdziu Boga oraz w czasie trwającego Jubileuszu, by zapewnić wspólnotę Kościoła świętego, że nadzieja zawieść nie może.

Dziś o poranku stanął przed Obliczem Boga Miłosiernego, którego głosił i któremu bezgranicznie ufał. Niech Miłosierny Bóg wynagrodzi mu trud prowadzenia wspólnoty Kościoła, a Maryja Matka Miłosierdzia wyprasza mu radość życia wiecznego. 

Drodzy Bracia i Siostry,

21.04.2025 14:36

​Najprawdopodobniej w środę ciało zmarłego papieża zostanie przeniesione do bazyliki św. Piotra, gdzie wierni będą mogli pożegnać się z Franciszkiem - podaje Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej. Szczegóły zostaną ustalone i ogłoszone we wtorek, po pierwszej kongregacji, czyli zgromadzeniu kardynałów.

21.04.2025 13:43

Dziś o godz. 20 w kaplicy Domu św. Marty odbędzie się obrzęd oficjalnego stwierdzenia zgonu Papieża Franciszka i złożenia jego ciała do trumny – poinformował z upoważnienia kardynała kamerlinga mistrz papieskich ceremonii liturgicznych abp Diego Ravelli. (Vatican News)

21.04.2025 13:24

Fotoreporterzy „Gościa” byli świadkami radości Franciszka m. in. na Światowych Dniach Młodzieży w Krakowie i Rio de Janeiro. Na zdjęciu z Rio papież pozdrawia – stojącego za obiektywem – Jakuba Szymczuka   Fotoreporterzy „Gościa” byli świadkami radości Franciszka m. in. na Światowych Dniach Młodzieży w Krakowie i Rio de Janeiro. Na zdjęciu z Rio papież pozdrawia – stojącego za obiektywem – Jakuba Szymczuka Jakub Szymczuk / Foto Gość

21.04.2025 13:22

W poniedziałek o godz. 20 rozpocznie się w Watykanie obrzęd stwierdzenia śmierci papieża Franciszka i złożenia jego ciała do trumny - poinformował w poniedziałek Watykan. Papież zmarł o godz. 7.35 rano. W wydanym komunikacie Watykan ogłosił, że obrzędowi będzie przewodniczyć Kamerling Świętego Kościoła Rzymskiego kardynał Kevin Joseph Farrell. Obecni będą dziekan Kolegium Kardynalskiego kardynał Giovanni Battista Re, bliscy papieża, dyrektor i wicedyrektor watykańskiej służby zdrowia. Wszyscy przybędą o godz. 19.45 do kaplicy Domu Świętej Marty, gdzie mieszkał Franciszek przez cały pontyfikat. (PAP)

21.04.2025 13:22

​Planowana na niedzielę 27 kwietnia kanonizacja błogosławionego Carlo Acutisa, włoskiego nastolatka zmarłego w 2006 roku, została zawieszona - ogłosił Watykan w poniedziałek po śmierci papieża Franciszka. W obecnej sytuacji nie wiadomo, kiedy odbędzie się kanonizacja, w której miało uczestniczyć ponad 80 tysięcy osób.(PAP)

21.04.2025 13:07

W Poniedziałek Wielkanocny o godz. 19 w Bazylice św. Jana na Lateranie będzie celebrowana Eucharystia w intencji zmarłego dziś Ojca Świętego. Liturgii będzie przewodniczył kard. Baldo Reina – papieski wikariusz dla rzymskiej diecezji. Do wspólnej modlitwy zaproszeni są duchowni i wszyscy wierni. (Vatican News)

Kościół po śmierci Franciszka

Trumna z ciałem papieża Franciszka została przeniesiona z kaplicy Domu Świętej Marty do bazyliki Świętego Piotra. Na placu Św. Piotra na modlitwie zgromadziły się tłumy wiernych.

Relacja trwa

23.04.2025 12:18

Senatorowie uczcili w środę zmarłego papieża Franciszka minutą ciszy. Zawsze skromny, otwarty i słuchający zmieniał oblicze Kościoła katolickiego - podkreśliła marszałek Senatu Małgorzata Kidawa-Błońska. (PAP)

23.04.2025 12:11

O godzinie 20.00 w piątek w bazylice Świętego Piotra odbędzie się obrzęd zamknięcia wystawionej tam trumny z ciałem papieża Franciszka - ogłosił w środę mistrz Celebracji Liturgicznych ksiądz Diego Ravelli. Przez trzy dni hołd przy trumnie będą oddawać wierni.

Bazylika będzie otwarta dla wiernych w piątek do 19.00. Następnie godzinę później rozpocznie się ceremonia zamknięcia trumny, której będzie przewodniczyć kamerling kardynał Kevin Farrell.

W ceremonii uczestniczyć będą między innymi dziekan Kolegium Kardynalskiego kardynał Giovanni Battista Re, kardynałowie Roger Michael Mahony, Dominique Mamberti, archiprezbiter bazyliki Świętego Piotra kardynał Mauro Gambetti, dotychczasowy sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej kardynał Pietro Parolin, wikariusz generalny Rzymu kardynał Baldassare Reina i papieski jałmużnik kardynał Konrad Krajewski.

Obecni będą też sekretarze papieża.

W środę rano trumna z ciałem Franciszka została przeniesiona w procesji z kaplicy Domu Świętej Marty do bazyliki Św. Piotra. Udział w tej uroczystości wzięło około 80 kardynałów, w tym wielu już przybyłych do Watykanu ze świata na pogrzeb i konklawe.

Na placu Świętego Piotra procesję obserwowało około 20 tysięcy osób - podała żandarmeria watykańska.

Hołd przy trumnie Franciszka w bazylice można oddawać w środę do północy, w czwartek od 7.00 do 24.00., a w piątek od 7.00 do 19.00.

Cały czas w kierunku Watykanu zmierzają tłumy wiernych. (PAP)


23.04.2025 11:38

Około 2 tysięcy dziennikarzy z całego świata akredytowało się w Watykanie na sobotni pogrzeb papieża Franciszka - wynika z danych biura prasowego Stolicy Apostolskiej. Dołączają oni do około 500 wysłanników mediów na stałe akredytowanych w Watykanie. (PAP)

23.04.2025 11:28

W środę po godz. 11 pierwsi wierni weszli do bazyliki Świętego Piotra, by oddać hołd papieżowi Franciszkowi przy jego trumnie. (PAP)

23.04.2025 10:36

Posłowie uczcili w środę zmarłego papieża minutą ciszy. Dla milionów ludzi na całym świecie, w tym wielu Polek i Polaków, Franciszek był przewodnikiem duchowym i autorytetem moralnym - powiedział marszałek Sejmu Szymon Hołownia. (PAP)


23.04.2025 10:17

23.04.2025 10:15

Trumna z ciałem papieża Franciszka została w środę rano przeniesiona z kaplicy Domu Świętej Marty, w którym papież mieszkał i zmarł, do bazyliki Świętego Piotra. W bazylice trumna została wystawiona i do piątku wierni będą mogli oddać hołd Franciszkowi. Na placu Św. Piotra na modlitwie zgromadziły się tłumy wiernych.

W ceremonii przeniesienia i wystawienia trumny uczestniczyli kardynałowie i patriarchowie, biskupi oraz liczni przedstawiciele duchowieństwa i współpracownicy Franciszka.

Obrzęd przeniesienia prostej trumny, wyłożonej czerwoną tkaniną z kaplicy watykańskiego domu do bazyliki odbył się przy dźwiękach dzwonu, zgodnie z przepisami zawartymi w ubiegłorocznym, uaktualnionym dokumencie dotyczącym papieskich ceremonii pogrzebowych.

Ceremonię rozpoczęła modlitwa, której przewodniczył zarządzający Kościołem po śmierci papieża kamerling, kardynał Kevin Farrell.

Powiedział on: "Najdrożsi bracia i siostry. Z wielkim wzruszeniem odprowadzamy doczesne szczątki naszego papieża Franciszka do bazyliki watykańskiej, gdzie często pełnił swoją posługę biskupa Kościoła w Rzymie i pasterza Kościoła powszechnego".

"Gdy opuszczamy ten dom dziękujemy Panu za niezliczone dary, jakimi przez swego sługę papieża Franciszka obdarował lud chrześcijański i błagamy o to, aby dobry i miłosierny Bóg dał mu wieczne mieszkanie w Królestwie Niebios i dał pocieszenie nadziei nieba Rodzinie Papieskiej, swojemu świętemu ludowi, który żyje w Rzymie i wszystkim wiernym rozsianym po świecie" - mówił kardynał Farrell.

Procesja z trumną przeszła przez watykański Plac Pierwszych Męczenników Rzymskich, pod Łukiem Dzwonów (Arco delle Campane) na plac Św. Piotra i weszła do bazyliki.

Gdy procesja weszła na plac powitał ją aplauz wiernych.

Zgodnie z wolą papieża trumnę ustawiono na lekkim podwyższeniu na posadzce, a nie na katafalku, przed ołtarzem przy Baldachimie Berniniego. Kardynał Farrell przewodniczył Liturgii Słowa.

W środę do północy wierni będą mogli oddać hołd przy trumnie Franciszka. Będzie ona wystawiona do piątku do 19.00. (PAP)

23.04.2025 09:05

W Watykanie rozpoczęła się w środę rano ceremonia przeniesienia w procesji trumny z ciałem papieża Franciszka z kaplicy Domu Świętej Marty, w którym mieszkał i zmarł, do bazyliki Świętego Piotra. W bazylice trumna zostanie wystawiona i do piątku wierni będą mogli oddać hołd Franciszkowi.

W ceremonii uczestniczą kardynałowie i patriarchowie, biskupi.

Obrzęd przeniesienia prostej trumny, wyłożonej czerwoną tkaniną z kaplicy watykańskiego domu do bazyliki odbywa się z zgodnie z przepisami zawartymi w ubiegłorocznym, uaktualnionym dokumencie dotyczącym papieskich ceremonii pogrzebowych.

Ceremonię rozpoczęła modlitwa, której przewodniczy zarządzający Kościołem po śmierci papieża kamerling, kardynał Kevin Farrell.

Powiedział on: "Najdrożsi bracia i siostry. Z wielkim wzruszeniem odprowadzamy doczesne szczątki naszego papieża Franciszka do bazyliki watykańskiej, gdzie często pełnił swoją posługę biskupa Kościoła w Rzymie i pasterza Kościoła powszechnego".

"Gdy opuszczamy ten dom dziękujemy Panu za niezliczone dary, jakimi przez swego sługę papieża Franciszka obdarował lud chrześcijański i błagamy o to, aby dobry i miłosierny Bóg dał mu wieczne mieszkanie w Królestwie Niebios i dał pocieszenie nadziei nieba Rodzinie Papieskiej, swojemu świętemu ludowi, który żyje w Rzymie i wszystkim wiernym rozsianym po świecie" - mówił kardynał Farrell.

Następnie procesja z trumną wyjdzie z Domu Świętej Marty, przejdzie przez watykański Plac Pierwszych Męczenników Rzymskich i pod Łukiem Dzwonów (Arco delle Campane) na plac Św. Piotra i wejdzie do bazyliki.

W bazylice kardynał Farrell będzie przewodniczył przy ołtarzu Liturgii Słowa.

Następnie od godziny 11.00 wierni będą mogli oddać hołd przy trumnie Franciszka. Będzie ona wystawiona do piątku do 19.00. (PAP)

23.04.2025 07:18

Około 200 tysięcy osób i 170 oficjalnych delegacji oczekiwanych jest w sobotę w Watykanie na pogrzebie papieża Franciszka - podało we wtorek włoskie MSW, informując o przygotowaniach w Rzymie na masowy napływ wiernych i przywódców z całego świata. W stolicy wprowadzono już nadzwyczajne środki bezpieczeństwa.

Podczas wtorkowej narady przedstawicieli wszystkich służb porządkowych i władz Wiecznego Miasta postanowiono, że środki bezpieczeństwa zostaną zacieśnione już w środę, czyli w dniu, gdy w bazylice Świętego Piotra wystawiona zostanie trumna z ciałem papieża. To w tym momencie w kierunku Watykanu ruszy fala wiernych, by oddać mu hołd.

Minister spraw wewnętrznych Włoch Matteo Piantedosi powiedział po posiedzeniu komitetu ds. bezpieczeństwa, że wszystkie potrzebne siły będą zaangażowane w uruchomienie całej machiny organizacyjnej. Zaznaczył, że przygotowania do sobotniego pogrzebu papieża zbiegną się w czasie z obchodami 80. rocznicy wyzwolenia Włoch, 25 kwietnia.

Plac Świętego Piotra, jak zapowiedziano w MSW, zostanie w sobotę otoczony kordonem bezpieczeństwa z powodu obecności światowych przywódców i koronowanych głów. Czuwać będą między innymi snajperzy, wojskowi pirotechnicy, policjanci z psami.

Osoby wchodzące na plac na mszę pogrzebową będą poddawane szczegółowym kontrolom. (PAP)

22.04.2025 19:02

​Z Polski na pogrzeb Franciszka uda się prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą. Pojedzie tam też marszałek Sejmu Szymon Hołownia.

Na pogrzebie będą obecni prezydent Włoch Sergio Mattarella i włoska premier Giorgia Meloni.

Udział w pogrzebie Franciszka zapowiedział prezydent USA Donald Trump wraz z małżonką Melanią.

Do Rzymu udadzą się także prezydenci: Francji - Emmanuel Macron, Ukrainy - Wołodymyr Zełenski, Niemiec - Frank-Walter Steinmeier, Szwajcarii - Karin Keller-Sutter, Argentyny - Javier Milei, Brazylii - Luiz Inacio Lula da Silva, Węgier - Tamas Sulyok, Litwy - Gitanas Nauseda, Łotwy - Edgars Rinkeviczs, Mołdawii - Maia Sandu, p.o. prezydenta Rumunii - Ilie Bolojan.

Wśród szefów rządów, którzy udadzą się do Watykanu, mają się znaleźć: Olaf Scholz z Niemiec, Keir Starmer z Wielkiej Brytanii, Petr Fiala z Czech i Bart De Wever z Belgii.

Portugalię będą reprezentować zarówno prezydent Marcelo Rebelo de Sousa, jak i premier Luis Montenegro.

W uroczystościach pogrzebowych będą też uczestniczyć przewodniczący: Komisji Europejskiej - Ursula von der Leyen, Rady Europejskiej - Antonio Costa i Parlamentu Europejskiego - Roberta Metsola.

W Rzymie będą także obecni król i królowa Belgów Filip i Matylda, a także król Hiszpanii Filip VI z królową Letycją. Obecność zapowiedział też następca tronu brytyjskiego, książę William.

Na pogrzeb nie zamierza natomiast jechać rosyjski przywódca Władimir Putin, o czym poinformował rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow. (PAP)

22.04.2025 16:18

Potrzebujemy papieża "budowniczego mostów", kogoś, kto będzie umacniał jedność w Kościele i bronił przed jego upolitycznieniem - ocenił w rozmowie z PAP biskup Sztokholmu kardynał Anders Arborelius przed wyjazdem do Watykanu.

Pierwszy w historii Szwed z godnością kardynalską jest wymieniany przez media jako możliwy następca Franciszka. O kandydaturze 75-letniego Arboreliusa, który przyczynił się do zwiększenia liczby katolików w laickiej Szwecji, pisały francuski dziennik "Le Figaro", amerykański "Washington Post", a także agencja AFP.

Biskup Sztokholmu, pytany przez PAP o te sugestie, odparł, że "na konklawe każdy kardynał może zostać papieżem". Zwrócił jednak uwagę, że "najbardziej prawdopodobne jest, że wybrany zostanie ktoś, kto pochodzi ze miejsca bardziej katolickiego niż Szwecja".

Przypomniał, że jego kraj znajduje się na peryferiach Kościoła rzymskokatolickiego. "Wraz z przeniesieniem się centrum Kościoła do południowej części świata, do Afryki i Azji, rosną szanse, że stamtąd przybędzie papież" - oznajmił kardynał.

Pytany o przygotowania do wyjazdu do Watykanu, gdzie jako pierwszy Szwed dokona wyboru papieża, przyznał, że czuje, iż stoi przed nim "wielka historyczna odpowiedzialność i misja". "Jakby się zastanowić, to jest trochę tak, że jestem świadomy swojej słabości, a jednocześnie mogę liczyć na pomoc i wsparcie Boga" - podkreślił Arborelius.

Według biskupa Sztokholmu "potrzeba papieża budowniczego mostów, kogoś, kto będzie umacniał jedność wśród katolików". "Kościół może paść ofiarą polaryzacji, która sprawi, że ludzie nie będą rozmawiać ze sobą" - przestrzegł. Przypomniał, że jedną z idei Franciszka leżących u podstaw synodalności była wola dialogu. "Słuchania siebie nawzajem, nawet jeśli mamy różne poglądy i bardzo łatwo zamykamy się w ideologicznych obozach" - zaznaczył. "Nadal istnieje niebezpieczeństwo, że Kościół przejmie schematy znane z polityki. Bardzo ważne jest znalezienie osoby, która będzie poza tym - zauważył.

Szwedzki kardynał uważa, że przyszły papież powinien mieć zdolność nawiązania więzi i jednoczenia ludzi z różnych części świata, gdzie sytuacja społeczna jest różna. "Widzimy, że wiele krajów w Europie przechodzi przez drastyczną sekularyzację, Szwecja ten czas ma już za sobą" - ocenił, przypominając, że wielu młodych Szwedów nawraca się na katolicyzm. "Sądzę, że można powiedzieć, że pontyfikat Franciszka wywarł wielki pozytywny wpływ na nasz kraj" - dodał.

Urodzony w Szwajcarii, a wychowany w Szwecji Arborelius przeszedł na katolicyzm z luteranizmu w wieku 20 lat. W 1971 r. wstąpił do zakonu karmelitów bosych, a w 1979 roku przyjął święcenia kapłańskie. Biskupem Sztokholmu został mianowany przez papieża Jana Pawła II w 1998 r., a kardynałem przez papieża Franciszka w 2017 r. Arborelius znany jest ze swojej skromności, woli skromny habit niż biskupie szaty. Ma także dobry kontakt z ludźmi i poczucie humoru.

W Szwecji, gdzie dominuje luterański Kościół Szwecji, członkami Kościoła rzymsko-katolickiego jest ok. 130 tys. wiernych. (PAP)

22.04.2025 15:29

Najbardziej ryzykowną pracą watykanistów jest wskazanie tzw. papabili, czyli faworytów konklawe. Znane jest powiedzenie: kto wchodzi na konklawe jako papabile, wychodzi jako kardynał. Obecnie na liście faworytów są m.in. kardynałowie Pietro Parolin i Matteo Zuppi z Włoch, Luis Tagle z Filipin, Michael Czerny z Kanady, Peter Erdo z Węgier.

Najważniejszym aspektem w rozważaniach i medialnych spekulacjach przed planowanym na początek maja konklawe jest to, że spośród 135 kardynałów elektorów 107 zostało mianowanych przez papieża Franciszka, 23 to nominaci Benedykta XVI, a pięciu to kardynałowie św. Jana Pawła II.

Zmarły w poniedziałek Franciszek odcisnął, jak się zauważa, bardzo mocne piętno na liście kardynałów elektorów pochodzących z około 70 krajów świata. Wielu z nich reprezentuje tzw. peryferia globu i stanowią oni dość dużą siłę. To właśnie w szeregach purpuratów z najdalszych zakątków świata jest bardzo wielu tych, których nazywa się "Franciszkowymi" za względu na bliskość spojrzenia na Kościół, na posługę i największe wyzwania.

Według dziennika "Il Messaggero" faworytami papieża byli 56-letni kardynał Francois Bustillo z Korsyki, którą Franciszek odwiedził podczas swej ostatniej podróży w grudniu 2024 roku, oraz kardynał Luis Antonio Tagle z Filipin, jego bliski współpracownik z Kurii Rzymskiej. Ten drugi hierarcha od początku pontyfikatu papieża Bergoglio był wskazywany jako przedstawiciel nowego nurtu Kościoła.

Wysoko na medialnych listach tzw. papabili jest przewodniczący Konferencji Episkopatu Włoch, charyzmatyczny i bardzo aktywny kardynał Matteo Zuppi, metropolita Bolonii i wysłannik Franciszka do spraw Ukrainy. To hierarcha głęboko związany z nurtami, które były najbliższe zmarłemu papieżowi, czyli z pomocą dla ubogich i migrantów. Jest zwolennikiem skromności i prostoty posługi, bliskości z ludźmi. Byłby on według watykanistów zdecydowanym kontynuatorem pontyfikatu papieża z Argentyny.

Bardzo często wymienia się również 70-letniego dotychczasowego sekretarza stanu Pietro Parolina, który - według ekspertów - byłby również pewnym kontynuatorem myśli i pontyfikatu Franciszka. Kardynał Parolin cieszy się ogromnym autorytetem, który zdobył już wcześniej także jako watykański dyplomata.

Kolejny możliwy faworyt konklawe i również nadzwyczaj doświadczony dyplomata Stolicy Apostolskiej to 69-letni włoski kardynał Claudio Gugerotti, prefekt Dykasterii ds. Kościołów Wschodnich.

W kontekście obecnej sytuacji na Bliskim Wschodzie watykaniści wskazują także na 60-letniego łacińskiego patriarchę Jerozolimy Pierbattistę Pizzaballę. Jego wybór, jak się zauważa, stanowiłby ważny, mocny i wyraźny sygnał troski Stolicy Apostolskiej o Ziemię Świętą i tego, co dzieje się w trwającym tam konflikcie.

Na potencjalnej liście media umieszczają także metropolitę Marsylii, 66-letniego francuskiego kardynała Jean-Marca Aveline'a, urodzonego w Algierii. Wysoką pozycję ma pierwszy kardynał ze Szwecji - Anders Arborelius.

Wśród reprezentantów bardziej konserwatywnego skrzydła Kolegium Kardynalskiego wskazywany jest 72-letni prymas Węgier, kardynał Peter Erdo.

Ważną rolę w czasie konklawe odegrają przedstawiciele Kościoła Stanów Zjednoczonych, którzy są tak podzieleni, jak tamtejsze społeczeństwo. Jako papabile wymieniany jest 69-latek, kardynał Robert Francis Prevost, wpływowy prefekt Dykasterii ds. Biskupów.

Amerykę Północną reprezentuje też jeden z najbliższych współpracowników Franciszka, urodzony w Czechach 68-letni Kanadyjczyk Michael Czerny, prefekt Dykasterii ds. Integralnego Rozwoju Człowieka, syn imigrantów zaangażowany w kwestie migracji i pomoc dla uchodźców.

Niekiedy w dyskusjach watykanistów wymieniany jest papieski jałmużnik kardynał Konrad Krajewski, zaufany współpracownik Franciszka, reprezentujący pomocowe ramię jego pontyfikatu. Z powodu brawurowych wręcz akcji na rzecz ubogich w Rzymie został nazwany niegdyś przez włoską prasę "Robin Hoodem". 61-letni Polak budzi ogromne uznanie i podziw za to, że 10 razy udał się jako papieski wysłannik z misjami dobroczynnymi na Ukrainę. Odwiedzał też obozy dla uchodźców. (PAP)


22.04.2025 15:27

Trumna z ciałem papieża Franciszka będzie wystawiona w bazylice Świętego Piotra od środy do piątku - poinformował we wtorek Watykan. Rano w środę trumna zostanie przeniesiona w procesji z kaplicy Domu Świętej Marty do bazyliki.

Jak podało watykańskie biuro prasowe, po rozpoczynającej się w środę o godzinie 9.00 ceremonii przeniesienia trumny do bazyliki Świętego Piotra, świątynia będzie otwarta dla wiernych tego dnia od 11.00 do północy.

W czwartek wierni będą mogli oddać hołd przy trumnie papieża w godzinach od 7.00 do 24.00, a w piątek od 7.00 do 19.00

W sobotę o 10.00 na placu Świętego Piotra odbędzie się msza pogrzebowa papieża, po której zostanie pochowany zgodnie ze swoim życzeniem w bazylice Matki Bożej Większej. (PAP)

22.04.2025 13:58

Rząd Włoch ogłosił we wtorek pięciodniową żałobę po śmierci papieża Franciszka - poinformowano po nadzwyczajnym posiedzeniu Rady Ministrów. Żałoba będzie obowiązywać do sobotnich uroczystości pogrzebowych papieża. (PAP)

22.04.2025 13:56

Marszałek Szymon Hołownia weźmie w sobotę udział w pogrzebie papieża Franciszka - poinformowała we wtorek kancelaria Sejmu. Ponadto, pierwotnie zaplanowane na ten dzień uroczyste zgromadzenie posłów i senatorów w Gnieźnie odbędzie się dzień wcześniej, w piątek, 25 kwietnia. (PAP)

22.04.2025 13:41

Msza św. pogrzebowa, odprawiona w sobotę na Placu św. Piotra będzie pierwszą z 9 Mszy św. żałobnych, odprawianych w kolejnych dniach w intencji zmarłego Ojca Świętego. Druga z nich, zostanie odprawiona w niedzielę 27 kwietnia na Placu św. Piotra i będzie jej przewodniczył kard. Pietro Parolin. W kolejnych dniach będą one sprawowane o godz. 17.00. (Vatican News)

22.04.2025 13:41

W dzisiejszej kongregacji generalnej, która trwała od godz. 9.00 do 10.30, wzięło udział ok. 60 kardynałów. Rozpoczęła się ona modlitwą w intencji Papieża Franciszka. Następnie złożyli przysięgę wiernego stosowania się do norm, zawartych w konstytucji apostolskiej Universi Dominici Gregis, dotyczącej okresu sede vacante oraz wyboru Następcy św. Piotra. Odśpiewali też modlitwę do Ducha Świętego Ad sumus, odmawianą m.in. podczas synodów, soborów i innych spotkań Kościoła.
Podczas spotkania odczytano 12 i 13 paragraf konstytucji apostolskiej, a także Testament Ojca Świętego Franciszka. (Vatican News)

22.04.2025 13:40


Zgodnie z przepisami, podczas dzisiejszej kongregacji generalnej wylosowano trzech kardynałów, którzy w najbliższych trzech dniach będą wspierać kamerlinga w przygotowaniu uroczystości pogrzebowych Papieża oraz konklawe. Jednym z nich jest kard. Stanisław Ryłko.W losowaniu, które odbyło się dziś, podczas pierwszej, przedpołudniowej kongregacji generalnej, na najbliższe 3 dni wyłonieni zostali: kard. Pietro Parolin, kard. Stanisław Ryłko oraz kard. Fabio Baggio CS. (Vatican News)
Członkowie trzyosobowej komisji, która będzie spotykać się w ramach kongregacji partykularnej i której zadaniem jest wsparcie kamerlinga w organizacji pogrzebu Papieża oraz konklawe, są wybierani co trzy dni, drogą losowania podczas kongregacji generalnej, czyli spotkania wszystkich kardynałów, przebywających aktualnie w Rzymie, także tych, którzy ukończyli 80 lat. Członkowie komisji, obradujący w ramach kongregacji partykularnej, reprezentują wszystkie trzy stopnie kolegium kardynalskiego: kardynałów biskupów, kardynałów prezbiterów i kardynałów diakonów.

22.04.2025 12:39

W związku ze śmiercią Ojca Świętego, prezydent Andrzej Duda podjął decyzję, aby dzień pogrzebu - 26 kwietnia - ogłosić dniem żałoby narodowej.
Prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą wezmą udział w sobotę w pogrzebie papieża Franciszka.
(PAP)

22.04.2025 12:35

Dziś wieczorem, o godz. 19.30, kard. Maro Gambetti, wikariusz generalny papieża dla Watykanu i papieskich willi Castel Gandolfo, archiprezbiter bazyliki watykańskiej i przewodniczący Fabbrica di San Pietro, poprowadzi o 19. 30 modlitwę różańcową w intencji papieża Franciszka na Placu Świętego Piotra – ogłosiło Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej.(KAI)

22.04.2025 12:26

W środę 23 kwietnia 2025 r. o godz. 9.00 trumna zmarłego Papieża Franciszka zostanie przeniesiona z kaplicy Domu Świętej Marty do Bazyliki Świętego Piotra, zgodnie z postanowieniami Ordo Exsequiarum Romani Pontificis (nn. 41-65) – przypomina Biuro Papieskich Celebracji Liturgicznych.
Po chwili modlitwy, której przewodniczyć będzie Jego Eminencja, kardynał Kevin Joseph Farrell, Kamerling Świętego Kościoła Rzymskiego, rozpocznie się procesja. Przejdzie ona przez Plac św. Marty i Plac Pierwszych Męczenników Rzymskich; z Łuku Dzwonów wyjdzie na Plac św. Piotra i wejdzie do Bazyliki Watykańskiej przez drzwi centralne.
Przy ołtarzu konfesji kardynał kamerling będzie przewodniczył Liturgii Słowa, po której rozpocznie się nawiedzenie ciała zmarłego Papieża. (KAI)

22.04.2025 12:04

​Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zamierza udać się na pogrzeb papieża Franciszka wraz ze swoją małżonką Ołeną – poinformował we wtorek doradca prezydenta Ukrainy Dmytro Łytwyn.

(PAP)

22.04.2025 10:19

Pogrzeb papieża Franciszka odbędzie się w sobotę, 26 kwietnia o godzinie 10:00 na Placu św. Piotra. Przewodniczyć będzie kardynał Giovanni Battista Re, Dziekan Kolegium Kardynalskiego. (https://press.vatican.va).

22.04.2025 10:15

Jutro o 9:00 ciało Franciszka zostanie przeniesione do Bazyliki św. Piotra. (Vatican Media).

22.04.2025 09:41

22.04.2025 09:41

Watykan opublikował zdjęcia ciała papieża Franciszka, złożone w kaplicy Domu św. Marty.   Watykan opublikował zdjęcia ciała papieża Franciszka, złożone w kaplicy Domu św. Marty.

22.04.2025 09:09

Kolejni przywódcy państwowi zapowiadają swój przyjazd na pogrzeb papieża Franciszka. Taką deklarację złożyli m. in. prezydenci Francji Emmanuel Macron, Brazylii Luiz Inacio Lula da Silva, Argentyny Javier Milei czy USA Donald Trump. (PAP)

22.04.2025 09:04

O godz. 9 rozpoczyna się pierwsza kongregacja generalna kardynałów. Podjęte na niej zostaną pierwsze decyzje o przeniesieniu ciała zmarłego papieża do Bazyliki św. Piotra oraz w sprawie przygotowań do jego pogrzebu. Kongregację zwołał dziekan Kolegium Kardynalskiego kard. Giovanni Battista Re. Biorą w niej udział wszyscy przybyli do Rzymu kardynałowie, również ci, którzy ze względu na wiek nie będą wybierać nowego papieża. Odtąd kongregacje generalne będą się odbywały codziennie aż do konklawe.(Vatican News)Obok kongregacji generalnych przewidziane są również kongregacje partykularne, które podejmują decyzje w sprawach mniejszej wagi. Uczestniczą w nich kardynał kamerling oraz przedstawiciele trzech stopni w kolegium kardynalskim: kardynałów biskupów, kardynałów prezbiterów i kardynałów diakonów.
Kongregacje generalne odbywają się nowej Auli Synodalnej, na tyłach Auli Pawła VI w Watykanie. O ich rozpoczęciu kard. Re poinformował wczoraj wszystkich kardynałów. Muszą się na nie stawić wszyscy purpuraci, również ci, którzy przekroczyli 80. rok życia. Przedmiotem obrad jest zorganizowanie wszystkiego, co niezbędne do pogrzebu papieża, a w dalszej kolejności przygotowanie konklawe, w tym zakwaterowania dla kardynałów elektorów w Domu św. Marty.

22.04.2025 07:59

​Dziś od wczesnych godzin porannych trumna z ciałem śp. papieża Franciszka jest wystawiona w kaplicy w Domu Świtej Marty. Przez cały dzien aż do północy mogą ją nawiedzać i modlić się przy niej pracownicy Watykanu oraz ich krewni.Jak zapowiedział rzecznik prasowy Stolicy Apostolskiej Matteo Bruni, przeniesienie ciała papieża do Bazyliki Świętego Piotra może nastąpić w środę rano.Już rano bardzo wiele osób przychodziło, by pomodlić się za duszę śp. papieża. Ciało spoczywa w otwartej trumnie w asyście warty Gwardii Szwajcarskiej. Pracownicy watykańscy klękają na klęcznikach, siadają na krzesłach, by w ciszy modlić się za śp. Ojca Świętego Franciszka.(Vatican News)

21.04.2025 22:39

USA/ Trump ogłasza, że weźmie udział w pogrzebie papieża Franciszka. (PAP)

21.04.2025 22:22

W kaplicy Domu Świętej Marty w Watykanie, w którym mieszkał i zmarł papież Franciszek, odbył się w poniedziałek wieczorem obrzęd oficjalnego stwierdzenia jego śmierci. Ciało złożono do trumny, która znajduje się w kaplicy.

Jak podał Watykan, odczytany został akt zgonu i akt potwierdzony przez Kamerlinga Świętego Kościoła Rzymskiego kardynała Kevina Farrella. Następnie odbyła się modlitwa.

Ciało papieża zostało złożone w trumnie.

Obrzęd trwał około godziny.

Watykańskie biuro prasowe wyjaśniło, że kaplica na parterze Domu Świętej Marty została otwarta dla współpracowników papieża, którzy pragną modlić się przy jego trumnie. (PAP)

21.04.2025 22:14

Kazanie kard. Grzegorza Rysia po śmierci papieża Franciszka. Arcybiskup Łodzi komentuje główne myśli pontyfikatu (nagranie video poniżej)
Metropolita łódzki na koniec homilii przypomniał encyklikę "Laudato si", którą Franciszek poświęcił kwestii ochrony klimatu. "Gdy to czytasz, to nie wiesz, co masz z tym zrobić. Co ja mogę z Puszczą Amazońską zrobić w Łodzi? A on pisze tam tak: zgaś światło, skręć kaloryfer i włóż sweter. Kto był w kaplicy w domu św. Marty, musiał zauważyć, że przy drzwiach jest kontakt i jest napisane: ostatni gasi światło. Zanim wyjdziesz, sprawdź, czy światło zostało zgaszone. To jest cały Franciszek. (...) Gaście światło, skręcajcie kaloryfer, ubierajcie sweter, mówcie przepraszam. Ten pontyfikat będzie owocował" – mówił kard. Ryś. (PAP)Kard. Ryś przekonywał, że Franciszek miał również wielką zdolność sprowadzania oczekiwań wobec siebie do bardzo konkretnych i prostych rzeczy. "Na przykład trzy klucze dla szczęśliwego życia rodzinnego. Pamiętacie? Proszę, dziękuję, przepraszam - trzy słowa. Proszę, dziękuję, przepraszam. To nie przekracza niczyich możliwości. To nie jest poza naszym zasięgiem. Proszę, dziękuję, przepraszam" – zaznaczył.
Dodał, że papież bał się także świata oszalałego na punkcie konsumpcji oraz pozbawionego umiejętności dialogu. "Bał się świata, który jest anonimowy i który cierpi. To jest takie pojęcie z tych najmocniejszych, które papież ukuł. Używał pojęcia +techno-autyzmu+. Że właściwie poza komórką nie ma rzeczywistości. Bardzo się bał takiego świata. Bardzo się bał też człowieka, który ma ogromne możliwości, jakie żadne pokolenie przed nim nie miało, ale tylko kilka istotnych celów" – wyjaśnił hierarcha.
Zdaniem kard. Rysia, Franciszek bardzo bał się Kościoła, który jest zamknięty, który wyczerpuje się w strukturach, jest zredukowany do biura, zamknięty w przyzwyczajeniach. "Papież bardzo się bał Kościoła, który myli, co to są korzenie z tym, co to jest kotwica. To, co jest swoim dziedzictwem, zamiast ci dawać ożywcze wody, trzyma cię w miejscu tak, że dryfujesz zupełnie. Tak, papież się bał takiego Kościoła. Bał się bardzo Kościoła klerykalnego" – mówił.
"Chyba wszyscy czujemy, że żeby mówić takie rzeczy, to papież musiał być człowiekiem odważnym. Można postawić takie pytanie, czy papież się niczego nie bał? Papież się bał. I to jest w jego tekstach" – mówił hierarcha.
Dodał, że "razem" u papieża Franciszka było również wielką wrażliwością na punkcie rodziny i ich najstarszych członków. "Razem, znaczy rodzina międzypokoleniowa" – podkreślił.
Nawiązując do przemówienia Franciszka skierowanego trzy lata temu do łódzkich wiernych metropolita wskazał na zawarte w nim na trzy wymiary słowa "razem". Pierwszy – jak wyjaśnił kard. Ryś - to Kościół synodalny, drugi to ekumenizm, a trzeci - miłosierdzie. "Razem z ubogimi, z potrzebującymi, z uchodźcami, z więźniami. Patrzcie na ten jego pontyfikat. Nie potrafił ostatniego Wielkiego Czwartku, żeby nie pojechać do więzienia. Nie przewodniczył mszy krzyżma świętego, ale w więzieniu był. To są jakieś czytelne, ewidentne priorytety" – przekonywał duchowny.
"Pokazywał, jak dalece powinniśmy przesuwać granice rozumienia +razem+. To znaczy razem ze wszystkimi. (..) Jeszcze we wczorajszym orędziu, które odczytał mistrz papieskich ceremonii, wskazywał na jednym oddechu na przerażającą sytuację Palestyńczyków w Strefie Gazy i na to, jak przeraża go narastający antysemityzm. Bo papież to mówił, jako człowiek wielkiego pokoju, który w jednym zdaniu troszczy się o wszystkich, a nie ustawia się po jednej lub drugiej stronie konfliktu" – tłumaczył.
Metropolita łódzki podkreślił, że jednym z najważniejszych słów podczas pontyfikatu papieża Franciszka było "razem"; znaczenia tego słowa papież nauczał bardzo szeroko.
"W tej adhortacji pada określenie, które papież konsekwentnie powtarzał przez 12 lat: uczeń-misjonarz. Pamiętam, jak pierwszy raz miałem okazję go o to słowo pytać, a on mówił, że to jest jak dwa profile jednej twarzy. I że jak człowiek nie chce mieć – za przeproszeniem – pół gęby, to musi być jednocześnie uczniem i misjonarzem. I najlepiej byłoby pisać to łącznie, bez średnika w środku" - mówił kard. Ryś.
Metropolita łódzki przywołał też pierwszą adhortację Franciszka - Evangelii gaudium (Radość Ewangelii, o głoszeniu Ewangelii we współczesnym świecie), którą papież nazywał programową. Jak wskazał hierarcha, Franciszek pisał w niej, że Kościół jest wezwany do permanentnego stanu misji i nie może zajmować się sobą, tylko potrzebuje bardzo wyraźnego nawrócenia, by "wyjść do świata".
Metropolita łódzki mówił, że łodzianie mają szczególny tytuł do wdzięczności za papieską posługę Franciszka. Kard. Ryś nawiązywał w ten sposób do audiencji w Watykanie z kwietnia 2022 r., która odbyła się w ramach obchodów jubileuszu 100-lecia Diecezji Łódzkiej. Ówczesne przemówienie Franciszka skierowane do łódzkich wiernych kard. Ryś nazwał testamentem papieża Franciszka dla Archidiecezji Łódzkiej. Kartki z treścią listu rozłożono przed mszą na ławkach archikatedry łódzkiej.
Kard. Ryś przewodniczył w poniedziałek wieczorem mszy za śp. papieża Franciszka. Papież zmarł w poniedziałek rano w wieku 88 lat. Był jednym z najstarszych papieży w dziejach Kościoła. Jego pontyfikat trwał 12 lat i cztery miesiące.
Papież Franciszek bał się Kościoła, który jest zamknięty i świata oszalałego na punkcie konsumpcji - powiedział metropolita łódzki, kard. Grzegorz Ryś. Podkreślał, że pontyfikat Franciszka będzie owocował.

21.04.2025 22:11

Zmienić świat w dom | kard. Grzegorz Ryś
Maskacjusz TV

21.04.2025 22:04

Pogrzeb papieża Franciszka między piątkiem a niedzielą, prawdopodobnie w sobotę 26 kwietnia; konklawe prawdopodobnie między 5 a 10 maja - takie daty podają w poniedziałek włoskie media.
Watykańskie biuro prasowe sprecyzowało, że pogrzeb papieża odbędzie się między piątkiem a niedzielą. Media wskazują jako prawdopodobną datę uroczystości pogrzebowych sobotę 26 kwietnia.
Konklawe według nieoficjalnych doniesień odbędzie się między 5 a 10 maja.
Decyzje dotyczące tych dat zostaną podjęte podczas kongregacji kardynałów, czyli ich narad, zwoływanych w okresie wakatu w Stolicy Apostolskiej po śmierci papieża i przed wyborem jego następcy.
Pierwsza kongregacja kardynałów rozpocznie się we wtorek o godz. 9 rano w Auli Synodu - ogłosił w liście do purpuratów Dziekan Kolegium Kardynalskiego kardynał Giovanni Battista Re. (PAP)

21.04.2025 21:30

21.04.2025 20:19

Papież Franciszek w ogłoszonym w poniedziałek wieczorem testamencie napisał, że pragnie być pochowany w rzymskiej papieskiej bazylice Matki Bożej Większej. Papież poprosił o skromny grób w ziemi i jedyny napis: Franciscus. Testament, ogłoszony przez Watykan w dniu śmierci papieża, nosi datę 29 czerwca 2022 roku. (PAP)


21.04.2025 20:13

Powody zgonu papieża Franciszka to: udar mózgu, śpiączka i nieodwracalna niewydolność krążeniowa - stwierdził oficjalnie prof. Andrea Arcangeli, dyrektor zarządu Zdrowia i Higieny Państwa Miasta Watykańskiego. W komunikacie podano do wiadomości, że Papież Franciszek cierpiał z powodu: przebytego ostrego zaburzenia oddychania w wyniku obustronnego wielodrobnoustrojowego zapalenia płuc, mnogiego rozstrzenia oskrzeli, nadciśnienia tętniczego oraz cukrzycy typu II.“Stwierdzenie zgonu zostało dokonane na podstawie zapisu elektrokardiograficznego” - poinformował dyrektor zarządu Zdrowia i Higieny Państwa Miasta Watykańskiego. Oświadczył, że według jego wiedzy i sumienia, powyższe powody są przyczynami zgonu.Vatican News

21.04.2025 20:06

Watykan/ Komunikat: udar mózgu i nieodwracalna zapaść kardiologiczna - przyczynami śmierci papieża. (PAP)

21.04.2025 20:01

​Tysiące osób przybyły w poniedziałek na plac Świętego Piotra na modlitwę różańcową za zmarłego rano papieża Franciszka. Przewodniczy jej archiprezebiter bazyliki Świętego Piotra kardynał Mauro Gambetti.

Na początku modlitwy kardynał Gambetti powiedział: "Słysząc, jak rozbrzmiewa w naszych sercach zachęta papieża Franciszka: +Nie zapominajcie modlić się za mnie+, słyszaną tak wiele razy, chcemy dziś wieczorem modlić się za niego".

"Chcemy podziękować Panu Bogu za dary, które dał całemu Kościołowi wraz z posługą apostolską papieża Franciszka, pielgrzyma nadziei, która nie zawodzi i chcemy zawierzyć go Ojcu Miłosiernemu w komunii z Maryją, matką Kościoła, Królową Nieba i za wstawiennictwem Apostoła Piotra" - dodał włoski kardynał.

Na modlitwę przybyli kardynałowie, przedstawiciele duchowieństwa, wierni z całego świata.

Jednocześnie msza za papieża odprawiana jest w bazylice Świętego Jana na Lateranie, która jest katedrą biskupa Rzymu. (PAP)


21.04.2025 19:24

Jeszcze w poniedziałek nałożone zostaną pieczęcie na apartamenty papieskie, czyli mieszkanie w Domu Świętej Marty, gdzie Franciszek mieszkał przez cały swój pontyfikat, a także na apartament w Pałacu Apostolskim, którego używał wyłącznie, by pojawić się w oknie w południe na modlitwie Anioł Pański - podały media za źródłami w Watykanie. Nałożenie pieczęci - to jedna z czynności, wykonywanych oficjalnie po śmierci papieża. Franciszek zmarł w poniedziałek rano w swoim apartamencie w Domu Świętej Marty. O godz. 20 w tamtejszej kaplicy odbędzie się oficjalna ceremonia stwierdzenia zgonu papieża i złożenia ciała do trumny. Kolejnym krokiem, przypuszczalnie w środę, będzie przeniesienie trumny do bazyliki Świętego Piotra, by wierni mogli oddać hołd Franciszkowi. (PAP)

21.04.2025 19:20

Pogrzeb papieża Franciszka odbędzie się między piątkiem a niedzielą - przekazało biuro prasowe Watykanu. Decyzja w sprawie daty pogrzebu ma zapaść podczas pierwszej kongregacji kardynałów, czyli ich zgromadzenia. Odbędzie się ono we wtorek rano. Przypomniano, że zgodnie z normami konstytucji apostolskiej "Universi Dominici Gregis" Jana Pawła II z 1996 roku pogrzeb papieża ma odbyć się między czwartym a szóstym dniem od śmierci. Prawdopodobną datą jest zatem sobota 26 kwietnia - zaznaczają media. (PAP)

21.04.2025 19:11

​W poniedziałek o godz. 20, a więc ponad 12 godzin po śmierci papieża Franciszka w kaplicy Świętej Marty odbędzie się obrzęd oficjalnego stwierdzenia zgonu i złożenia jego ciała do trumny. We wtorek oczekuje się pierwszych decyzji w sprawie wystawienia trumny w bazylice Św. Piotra i innych związanych z wakatem w Stolicy Apostolskiej.Jak zapowiedziano w Watykanie, wieczornemu obrzędowi przewodniczyć będzie kardynał Kevin Farrell - Kamerling Świętego Kościoła Rzymskiego. Obecni będą dziekan Kolegium Kardynalskiego kardynał Giovanni Battista Re, członkowie Domu Papieskiego i kierownictwo watykańskiej służby zdrowia.We wtorek odbędzie się pierwsza kongregacja generalna kardynałów z udziałem purpuratów z Kurii Rzymskiej, Rzymu, Włoch i tych ze świata, którzy zdążą dotrzeć do Watykanu. Kongregacje to spotkania kardynałów, odbywające się przed konklawe; w ich trakcie zapadają decyzje dotyczące kolejnych kroków.Przeniesienie trumny z ciałem Franciszka do bazyliki Świętego Piotra ma nastąpić w środę - wynika z pierwszych informacji Watykanu. Wtedy wierni będą mogli przyjść i oddać mu hołd.Jeśli hołd ten potrwa trzy dni, to - jak przewiduje agencja ANSA - uroczystości pogrzebowe mogłyby odbyć się już w sobotę 26 marca. Przewodniczyć im będzie kardynał Battista Re.Według publicznej telewizji RAI pogrzeb Franciszka nie odbędzie się przed poniedziałkiem, 28 kwietnia. (PAP)

21.04.2025 18:52

​Po śmierci papieża Franciszka najważniejszą osobą w Watykanie został 77-letni, urodzony w Irlandii, a następnie naturalizowany w USA kardynał Kevin Farrell, który jest Kamerlingiem Świętego Kościoła Rzymskiego. Zarządza on administracją Kościoła i troszczy się o dobra i prawa doczesne Stolicy Apostolskiej w okresie wakansu. (PAP)

21.04.2025 18:05

​Dla nas, w Gazie, umarł ojciec – tymi słowami skomentował śmierć papieża Franciszka tamtejszy proboszcz ks. Gabriel Romanelli. Franciszek miał zwyczaj dzwonienia co dzień do jedynej katolickiej parafii pw. Świętej Rodziny, aby pozdrowić uchodźców, którzy się w niej schronili przed atakami armii izraelskiej, pobłogosławić dzieci i znać na bieżąco warunki, w jakich żyje ta niewielka wspólnota chrześcijańska.

Wyrażając wdzięczność za bliskość i modlitwę papieża, ks. Romanelli poinformował, że o śmierci Franciszka dowiedział się, gdy wraz z delegacją katolików składał życzenia świąteczne w prawosławnej parafii św. Porfiriusza.

„Wiadomość zasmuciła nas wszystkich. Zgromadziliśmy się na modlitwie. W naszej parafii podjęliśmy adorację eucharystyczną z udziałem osób konsekrowanych i świeckich. Dziś po południu odmówimy różaniec i odprawimy żałobną Mszę św. Nigdy nie zapomnimy tego, co papież Franciszek dla nas zrobił, jego ojcostwa, serdeczności, bliskości, dobroci. Wszyscy odczuwali w sercach tę serdeczność. Dla nas, w Gazie, umarł ojciec” – powiedział ks. Romanelli.

[KAI]

21.04.2025 16:47

Pomimo śmierci papieża Franciszka Jubileusz Nastolatków odbędzie się zgodnie z planem – poinformowała Dykasteria ds. Ewangelizacji Narodów. Udział w wydarzeniu potwierdziło ponad 80 tys. młodych. (Vatican News)

21.04.2025 16:46

W konklawe udział weźmie też kilku kardynałów mianowanych przez Jana Pawła II i ponad 20 nominatów Benedykta XVI. (PAP)135 kardynałów z ponad 70 krajów świata wybierze nowego papieża na konklawe. Ponad 100 purpuratów to kardynałowie mianowani przez Franciszka. Wielu z nich reprezentuje najdalsze zakątki świata. Będą mieli istotny wpływ na wybór następcy Franciszka. Konklawe odbędzie się w ciągu miesiąca. W najbliższych dniach kardynałowie ustalą jego termin. 

21.04.2025 16:37

​W poniedziałek o godz. 19.30 na placu Świętego Piotra odbędzie się modlitwa różańcowa za papieża Franciszka, który zmarł rano - poinformowano w Watykanie. Różaniec poprowadzi archiprezbiter bazyliki Świętego Piotra kardynał Mauro Gambetti. Od rana na plac przed bazyliką watykańską przybywają tysiące wiernych z całego świata. O godz. 20 w kaplicy Domu Świętej Marty, gdzie mieszkał i zmarł Franciszek, odbędzie się obrzęd stwierdzenia śmierci papieża i złożenia jego ciała do trumny. (PAP)

21.04.2025 15:14

Na potrzebę budowania jedności i pokoju obecną w mocno w życiu Franciszka zwrócili uwagę przedstawiciele Kościołów wschodnich. Patriarcha Konstantynopola Bartłomiej podkreślił, że "przez dwanaście lat swojego pontyfikatu był wiernym przyjacielem, zwolennikiem i towarzyszem Ekumenicznego Patriarchatu Konstantynopolitańskiego". Z kolei Zwierzchnik Cerkwi Prawosławnej Ukrainy, metropolita Epifaniusz powiedział, że "jego [Franciszka] wysiłki i osobista pomoc na rzecz uwolnienia ukraińskich jeńców wojennych i powrotu do Ukrainy dzieci deportowanych przez władze rosyjskie były dla nas niezwykle ważne. Zmarły papież starał się, zgodnie ze swoimi przekonaniami, pomóc Ukraińcom osiągnąć pokój i zawsze wzywał do modlitwy w tej intencji... Jego wysiłki i modlitwy nie pójdą na marne, ale będą żyły w sercach jego wiernych".

21.04.2025 15:04

Słowo pożegnalne w związku ze śmiercią papieża opublikował przewodniczący KEP abp Tadeusz Wojda:

✠ Tadeusz Wojda SAC
Arcybiskup Metropolita Gdański
Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski

Wszystkich wierzących w naszej Ojczyźnie proszę, by w najbliższych dniach zanoszone były modlitwy o dar życia wiecznego za zmarłego Papieża Franciszka.

w poniedziałek, w Oktawie Wielkiej Nocy, odszedł do Domu Ojca Papież Franciszek. Przez ponad 12 lat prowadził wspólnotę Kościoła, naśladując w posługiwaniu Piotrowym wzór biedaczyny z Asyżu. Przez lata swojego pontyfikatu pozostawił nam zadania wyjścia na peryferie z prawdą Ewangelii. Uczył nas o świętości z sąsiedztwa, a żeby to osiągnąć trzeba było „zejść z kanap". Uczył nas wdzięczności za dar stworzenia, bo przecież wszyscy jesteśmy braćmi. Pragnął, byśmy pamiętali, że światło wiary ma rozświecać nasze życie, bo przecież Bóg umiłował nas, a Serce Jezusa zostało za nas przebite na krzyżu. Dwukrotnie w czasie pontyfikatu otworzył Drzwi Święte Jubileuszu. Za pierwszym razem, gdy chciał pogłębić nauczenie o Miłosierdziu Boga oraz w czasie trwającego Jubileuszu, by zapewnić wspólnotę Kościoła świętego, że nadzieja zawieść nie może.

Dziś o poranku stanął przed Obliczem Boga Miłosiernego, którego głosił i któremu bezgranicznie ufał. Niech Miłosierny Bóg wynagrodzi mu trud prowadzenia wspólnoty Kościoła, a Maryja Matka Miłosierdzia wyprasza mu radość życia wiecznego. 

Drodzy Bracia i Siostry,

21.04.2025 14:36

​Najprawdopodobniej w środę ciało zmarłego papieża zostanie przeniesione do bazyliki św. Piotra, gdzie wierni będą mogli pożegnać się z Franciszkiem - podaje Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej. Szczegóły zostaną ustalone i ogłoszone we wtorek, po pierwszej kongregacji, czyli zgromadzeniu kardynałów.

21.04.2025 13:43

Dziś o godz. 20 w kaplicy Domu św. Marty odbędzie się obrzęd oficjalnego stwierdzenia zgonu Papieża Franciszka i złożenia jego ciała do trumny – poinformował z upoważnienia kardynała kamerlinga mistrz papieskich ceremonii liturgicznych abp Diego Ravelli. (Vatican News)

21.04.2025 13:24

Fotoreporterzy „Gościa” byli świadkami radości Franciszka m. in. na Światowych Dniach Młodzieży w Krakowie i Rio de Janeiro. Na zdjęciu z Rio papież pozdrawia – stojącego za obiektywem – Jakuba Szymczuka   Fotoreporterzy „Gościa” byli świadkami radości Franciszka m. in. na Światowych Dniach Młodzieży w Krakowie i Rio de Janeiro. Na zdjęciu z Rio papież pozdrawia – stojącego za obiektywem – Jakuba Szymczuka Jakub Szymczuk / Foto Gość

21.04.2025 13:22

W poniedziałek o godz. 20 rozpocznie się w Watykanie obrzęd stwierdzenia śmierci papieża Franciszka i złożenia jego ciała do trumny - poinformował w poniedziałek Watykan. Papież zmarł o godz. 7.35 rano. W wydanym komunikacie Watykan ogłosił, że obrzędowi będzie przewodniczyć Kamerling Świętego Kościoła Rzymskiego kardynał Kevin Joseph Farrell. Obecni będą dziekan Kolegium Kardynalskiego kardynał Giovanni Battista Re, bliscy papieża, dyrektor i wicedyrektor watykańskiej służby zdrowia. Wszyscy przybędą o godz. 19.45 do kaplicy Domu Świętej Marty, gdzie mieszkał Franciszek przez cały pontyfikat. (PAP)

21.04.2025 13:22

​Planowana na niedzielę 27 kwietnia kanonizacja błogosławionego Carlo Acutisa, włoskiego nastolatka zmarłego w 2006 roku, została zawieszona - ogłosił Watykan w poniedziałek po śmierci papieża Franciszka. W obecnej sytuacji nie wiadomo, kiedy odbędzie się kanonizacja, w której miało uczestniczyć ponad 80 tysięcy osób.(PAP)

21.04.2025 13:07

W Poniedziałek Wielkanocny o godz. 19 w Bazylice św. Jana na Lateranie będzie celebrowana Eucharystia w intencji zmarłego dziś Ojca Świętego. Liturgii będzie przewodniczył kard. Baldo Reina – papieski wikariusz dla rzymskiej diecezji. Do wspólnej modlitwy zaproszeni są duchowni i wszyscy wierni. (Vatican News)