Nowy numer 47/2023 Archiwum
    Nowy numer 47/2023 Archiwum

Inwazja Rosji na Ukrainę. Relacjonujemy na bieżąco

W piątek w nocy w okolicach Kaługi i Tuły w Federacji Rosyjskiej doszło do serii eksplozji, moskiewskie lotniska wstrzymały pracę, poinformowała Ukraińska Prawda.

Relacja trwa

25.08.2023 08:34

​Zapraszamy do naszej nowej relacji z wydarzeń na Ukrainie TUTAJ

25.08.2023 07:18

Rosyjskie ministerstwo obrony utrzymuje, że nad okupowanym Krymem wojska rosyjskie zniszczyły 42 drony - podała w piątek agencja Reutera. Brak doniesień o ewentualnych szkodach w wyniku ataków dronów, o które Rosja oskarżyła Ukrainę. Według twierdzeń rosyjskiego ministerstwa dziewięć dronów zostało strąconych przez obronę przeciwlotniczą, a 33 wyeliminowane za pomocą środków walki elektronicznej. Aparaty bezzałogowe nie doleciały do wyznaczonych celów - oznajmił resort w Moskwie. Z doniesień tych wynika, że do strącenia dronów miało dojść w rejonie Sewastopola. Jak zauważa Reuters, to największa liczba dronów, jaka pojawiała się podczas tego rodzaju incydentów. Poczynając od sierpnia 2022 roku na Krymie niemal co kilka dni odnotowywane są wybuchy. W przypadku ukraińskich ataków przy pomocy dronów rosyjska administracja okupacyjna za każdym razem utrzymuje, że jest to jakoby efekt działań obrony przeciwlotniczej lub skutecznego niszczenia nadlatujących bezzałogowców. Władze w Kijowie otwarcie przyznają się do części spośród tych operacji. (PAP)

25.08.2023 06:45

W Odessie w piątek w nocy słuchać odgłosy eksplozji, siły obrony powietrznej odpierają rosyjski atak rakietowy na miasto, poinformował portal Ukraińska Prawda. O ataku rakietowym na miasto informują również w Telegramie: nadawca Suspilne, Siły Powietrzne Ukrainy i Siły Obrony Południowej Ukrainy. Suspilne około godziny 4.00 czasu lokalnego poinformowało o wybuchach w Odessie. Siły Obrony Południa ogłosiły, że działa obrona powietrzna. Zaapelowały do mieszkańców regionu, aby pozostali w schronach. Wcześniej Siły Powietrzne Ukrainy ostrzegały, że regionowi odeskiemu zagraża niebezpieczeństwo rosyjskiego ataku rakietowego.(PAP)

25.08.2023 06:42

W piątek w nocy w okolicach Kaługi i Tuły w Federacji Rosyjskiej doszło do serii eksplozji, moskiewskie lotniska wstrzymały pracę, poinformowała Ukraińska Prawda. Ukraińska Prawda cytuje rosyjskie źródła niezależne i państwowe, w tym kanały rosyjskiego telegramu „Baza” i „Astra” oraz agencję „TASS”. Jak pisze „Baza”, mieszkańcy obwodów Tuła i Kaługa informują w mediach społecznościowych o odgłosach wybuchów i pracy systemów przeciwlotniczych. „Wstępnie mówimy o kilku przypadkach zniszczenia dronów na niebie” – wskazuje „Baza”. „Astra” podaje, za mieszkańcami miast Obnińsk i Małojarosławiec w obwodzie kałuskim relacjonujących w mediach społecznościowych, że słyszeli 3-4 eksplozje. Jednocześnie portal Ukraińska Prawda i Reuters cytują agencję rządową „TASS”, która powołując się na służby lotnicze, poinformowała, że moskiewskie lotniska „Domodiedowo” i „Wnukowo” są tymczasowo zamknięte dla przyjmowania i odlotów samolotów.(PAP)

25.08.2023 06:42

​Wołodymyr Zełenski napisał na Facebooku, że w czwartek podczas  rozmowy telefonicznej podziękował Joe Bidenowi za pozdrowienia z okazji Dnia Niepodległości Ukrainy i wsparcie w konflikcie z Rosją. (PAP)

24.08.2023 21:01

Rzecznik Pentagonu gen. Pat Ryder ogłosił w czwartek, że Stany Zjednoczone będą szkolić ukraińskich pilotów z obsługi samolotów F-16, a szkolenia rozpoczną się w październiku. Kurs dla pilotów i serwisantów odbędzie się w bazie lotniczej Morris w Tucson w Arizonie. Jak powiedział podczas briefingu gen. Ryder, początkowo w USA szkolić się będzie "kilku" pilotów i kilkudziesięciu serwisantów. (PAP)

24.08.2023 20:06

Wspieramy wszelkie inicjatywy rozliczania Rosji za jej zbrodnie, bo wiemy, że łamanie zasad prawa międzynarodowego zawsze pociąga za sobą przemoc i cierpienie - oświadczył w czwartek na forum Rady Bezpieczeństwa ONZ ambasador RP Krzysztof Szczerski. Przywołał przy tym doświadczenia Polski z II wojny światowej i sowieckiej inwazji. W wystąpieniu w debacie na temat wojny na Ukrainie, Szczerski wskazał na zasadność tej dyskusji w świetle ukraińskiego Dnia Niepodległości. Jak przypomniał, Polska była pierwszym krajem, który uznał niepodległą Ukrainę i ze swojej historii dobrze zna, co oznaczają próby podważania niepodległości ze strony Rosji. "My odzyskaliśmy naszą niepodległość w 1918 r. i w ciągu dwóch lat zostaliśmy napadnięci przez Rosję Sowiecką. Zwalczenie bolszewickiej inwazji stało się fundamentem ówczesnego państwa polskiego" - powiedział dyplomata. Zwrócił też uwagę na przypadającą w minioną środę 84. rocznicę zawarcia paktu Ribbentrop-Mołotow, który był złamaniem prawa międzynarodowego i którego skutkiem był początek II wojny światowej. "Dlatego właśnie dziś Polska jest tak silnym obrońcą Karty Narodów Zjednoczonych i prawa międzynarodowego. Wiemy, że naruszenia ich zawsze przynoszą przemoc i cierpienie. I dlatego też jesteśmy aktywnie zaangażowani we wszystkie inicjatywy, by rozliczyć Rosję za jej zbrodnie na Ukrainie" - powiedział. Jak dodał, Polska pragnie pokoju, lecz musi on być oparty na zgodzie ofiary agresji. Zaznaczył, że Polska popiera "formułę pokojową" prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego i że jest nią zainteresowana coraz większa liczba państw nie tylko z Europy, ale też Ameryk, Afryki i Azji. Przypomniał również o konieczności przywrócenia Ukrainie Krymu, którego okupacja ma negatywne skutki dla regionu i świata, zagrażając bezpieczeństwu Morza Czarnego. Szczerski podkreślił także zaangażowanie Polski na rzecz przywrócenia do Ukrainy porwanych przez Rosję dzieci, co było jednym z głównych tematów czwartkowej debaty w Radzie. Ambasador Ukrainy Serhij Kysłycia stwierdził, że Ukraina podejrzewa, że Rosja przymusowo wywiozła setki tysięcy dzieci, które agresywnie indoktrynuje, by pozbawić ich ukraińskiej tożsamości. Porównywał przy tym tę politykę do polityki porywania m.in. dzieci z Polski przez nazistowskie Niemcy pod wodzą Heinricha Himmlera podczas II wojny światowej. Ambasador USA Linda Thomas-Greenfield ogłosiła kolejne amerykańskie sankcje przeciwko rosyjskim urzędnikom i podmiotom zaangażowanym w porywanie i indoktrynacje dzieci. (PAP)

24.08.2023 17:29

​ Władze USA uważają, że samolot z szefem najemniczej Grupy Wagnera Jewgienijem Prigożynem na pokładzie, który w środę rozbił się na zachodzie Rosji, został zestrzelony rakietą ziemia-powietrze - podała w czwartek agencja Reutera powołując się na dwóch amerykańskich urzędników. (PAP)

24.08.2023 14:19

​W Rosji zaostrza się walka o władzę w otoczeniu osłabionego Putina, więc dla Ukrainy informacje o śmierci szefa najemniczej Grupy Wagnera Jewgienija Prigożyna są dobrymi wiadomościami - uważa szef Centrum Badań Wojskowych i Prawnych w Kijowie Ołeksandr Musijenko. (PAP)

24.08.2023 12:32

​To najprawdopodobniej rosyjska Federalna Służba Bezpieczeństwa (FSB) stała za środowym atakiem na samolot, którym leciał właściciel najemniczej Grupy Wagnera Jewgienij Prigożyn - twierdzą brytyjskie źródła wojskowe, cytowane przez BBC. Wszystkie osoby na pokładzie maszyny zginęły. (PAP)

24.08.2023 09:31

​Przekazaliśmy Ukrainie w ramach pomocy wojskowej mniej niż 3 proc. rocznego budżetu zbrojeniowego, lecz to wystarczyło, żeby ukraińskie siły zniszczyły połowę rosyjskiej armii - ocenił w środę wieczorem amerykański senator Lindsey Graham, przebywający obecnie z wizytą w Kijowie. (PAP)

24.08.2023 09:00

​Prezydent Rosji Władimir Putin złożył rzadką wizytę w znajdującej się ok. 160 km od linii frontu kwaterze głównej Południowego Okręgu Wojskowego w Rostowie nad Donem, gdzie mieści się sztab prowadzący wojnę na Ukrainie - przekazało w czwartek brytyjskie ministerstwo obrony.

Jak przekazano w codziennej aktualizacji wywiadowczej, w trakcie wizyty, która miała miejsce w minioną sobotę, Putin spotkał się ze wyższymi rangą oficerami, w tym z szefem sztabu generalnego generałem Walerijem Gierasimowem, który nadal dowodzi operacją na Ukrainie. (PAP)

24.08.2023 08:33

​Jesteśmy oczami ukraińskiej armii; kluczowe na tym etapie wojny i na tym odcinku frontu jest znajdowanie rosyjskiej artylerii i zaopatrzenia, lecz ważne pozostają też duże skupiska żołnierzy wroga – powiedział w rozmowie z PAP ukraiński wojskowy o pseudonimie "Sąsiad”, operator drona i członek działającego na południu kraju oddziału zwiadowczego.

"Naszym bezwzględnym priorytetem jest znajdowanie rosyjskiej artylerii i jej niszczenie. Potem (celujemy) w duże wozy zaopatrzeniowe, np. z paliwem, dobrze ufortyfikowane linie obronne, no i oczywiście duże skupiska orków" – oznajmił żołnierz stacjonujący w obwodzie chersońskim na południu Ukrainy, który określił siły wroga popularną pogardliwą nazwą zaczerpniętą z literatury J.R.R. Tolkiena.

24.08.2023 08:31

​Śmierć Jewgienija Prigożyna będzie miała marginalny wpływ na wojnę na Ukrainie, ale pokazuje, że Rosja jest państwem gangsterskim - ocenił w środę brytyjski analityk wojskowy prof. Michael Clarke. (PAP)

24.08.2023 08:23

Prigożyn "zginął w wyniku działań zdrajców Rosji" - napisał w środę kanał na Telegramie powiązany z Grupą Wagnera, Grey Zone. (PAP)

24.08.2023 08:23

​Na miejscu katastrofy prywatnego odrzutowca znaleziono dotychczas osiem ciał. Wcześniej rosyjskie ministerstwo ds. sytuacji nadzwyczajnych poinformowało, że zginęły wszystkie osoby, które były na pokładzie.

Nie jest znana bezpośrednia przyczyna katastrofy. Pojawiają się informacje o zestrzeleniu maszyny przez obronę przeciwlotniczą i o wybuchu na pokładzie. Komitet Śledczy Rosji wszczął postępowanie z artykułu dotyczącego złamania zasad bezpieczeństwa ruchu i eksploatacji transportu lotniczego. (PAP)

24.08.2023 08:21

Rosawiacja, czyli rosyjska agencja transportu lotniczego, potwierdziła w środę wieczorem, że na pokładzie samolotu, który rozbił się w obwodzie twerskim na zachodzie Rosji, był szef najemniczej Grupy Wagnera Jewgienij Prigożyn i jego "prawa ręka" Dmitrij Utkin, pseudonim "Wagner". (PAP)

23.08.2023 11:49

Co najmniej dwoje nauczycieli zginęło, a troje zostało rannych w środę w wyniku rosyjskiego ataku dronem Shahed na szkołę w mieście Romny w obwodzie sumskim na północy Ukrainy – poinformowały władze obwodu sumskiego na Telegramie.„Jest informacja, że pod gruzami znajduje się jeszcze dwoje pracowników placówki” – podały władze.W wyniku ataku, do którego doszło tuż po godz. 10 (godz. 9 czasu polskiego) szkoła została całkowicie zniszczona. (PAP)

23.08.2023 10:24

23.08.2023 10:24

Flaga Ukrainy to siła Ukraińców, źródło ich woli i niezłomności ducha – oświadczył prezydent Wołodymyr Zełenski w środę, w Dzień Flagi Państwowej, podczas ceremonii jej podniesienia. „Nasza fala – to nasza siła, źródło woli, niezłomności ducha dla wszystkich, dla wszystkich żołnierzy, którzy idą w bój z tą flagą na pancerzu i pod sercem” – oświadczył Zełenski. Prezydent podkreślił, że na fladze, którą podniesiono w jego obecności podczas uroczystości w Kijowie widnieją podpisy ukraińskich żołnierzy - "bohaterów, którzy walczą za naszą wolność, za Ukrainę, za naszą flagę". Przyjdzie czas, gdy ta flaga dumnie zawiśnie nad całym naszym, wolnym i spokojnym, krajem - zapewnił. Ukraina obchodzi dzień Flagi Państwowej 23 sierpnia, a dzień później – Dzień Niepodległości. Jak wynika z badania przeprowadzonego przez Kijowski Międzynarodowy Instytut Socjologii, dla większości Ukraińców właśnie Dzień Niepodległości jest najważniejszym świętem niereligijnym. Tak zadeklarowało w 2023 r. aż 63 proc. ankietowanych w porównaniu z 12 proc. w 2023 r. (PAP)

23.08.2023 09:37

W ramach wymian ukraińskich i rosyjskich jeńców Rosja przekazała nam dotychczas 12 ciał żołnierzy, którzy byli zdrowi przed dostaniem się do niewoli; stawia to pod znakiem zapytania jakość lub w ogóle istnienie komisji medycznych po stronie wroga - powiadomił we wtorek ukraiński sztab koordynacyjny ds. jeńców wojennych. Międzynarodowy Komitet Czerwonego Krzyża (MKCK) potwierdził wcześniej, że tych 12 naszych obywateli to jeńcy przebywający w Rosji. Strona rosyjska nie przekazywała nam żadnych informacji na temat pogorszenia się stanu zdrowia tych osób lub zagrożenia ich życia - oznajmił przedstawiciel sztabu koordynacyjnego Jurij Taraniuk, cytowany przez Military Media Center - kanał na Telegramie prowadzony przez ukraiński resort obrony (https://tinyurl.com/2p962yr5). Doniesienia o brutalnym traktowaniu ukraińskich jeńców przez Rosjan pojawiają się od lutego 2022 roku, czyli początku inwazji Kremla na sąsiedni kraj. W połowie sierpnia amerykański dziennik "Washington Post" przytoczył relację jednego z wojskowych z Ukrainy, któremu najemnicy z rosyjskiej Grupy Wagnera amputowali w niewoli obie ręce i nie założyli szwów. (PAP)

23.08.2023 09:24

​Sześć osób odniosło obrażenia w nocy z wtorku na środę w wyniku ataku sił rosyjskich na centrum Chersonia na południu Ukrainy; w obwodzie odeskim uszkodzone zostały silosy zbożowe – poinformowały władze obwodowe na Telegramie. Około godz. 4 w nocy (godz. 3 czasu polskiego) siły rosyjskie zrzuciły na przedszkole i domy mieszkalne w Chersonie dwie bomby kierowane. 22-letni ranny mężczyzna został przewieziony do placówki medycznej, a pozostałym poszkodowanym udzielono pomocy na miejscu – podał szef Chersońskiej Obwodowej Administracji Wojskowej Ołeksandr Prokudin. Przewodniczący administracji miejskiej Chersonia Roman Mroczko poinformował, że w wyniku ataku wybuchł pożar w jednym z przedszkoli w Chersonie. https://t.me/roman_mrochko/2326 Prokudin przekazał, że w ciągu całej ostatniej doby obwód chersoński był ostrzeliwany 72 razy. Pociski trafiły w domy mieszkalne, kluczowe obiekty infrastruktury, fabryki i szpitale. Zginęła jedna osoba, a pięć odniosło obrażenia. https://t.me/olexandrprokudin/1174  Siły rosyjskie zaatakowały też w nocy z wtorku na środę obwód odeski przy użyciu dronów Shahed-136/131. Ukraińskie siły obrony strąciły dziewięć z nich, ale inne trafiły w kompleks produkcyjno-przeładunkowy, gdzie wybuchł pożar. Wśród uszkodzonych obiektów są silosy zbożowe – poinformował szef władz obwodu odeskiego Ołeh Kiper. https://t.me/odeskaODA/2417 (PAP)

23.08.2023 08:02

Postępy sił ukraińskich w okolicach wsi Robotyne w obwodzie zaporoskim na południu Ukrainy zbliżają je do ataku na 2. linię rosyjskiej obrony, która może być słabsza niż pierwsza – ocenia amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW)w najnowszym raporcie. ISW odnotowuje, że na drugiej linii obrony rosyjskiej w zachodniej części obwodu zaporoskiego nie zauważa się nowych rosyjskich jednostek i formacji, co może sugerować, że pozycje te zajmują siły już uczestniczące w walkach. „Prawdopodobny brak rosyjskich rezerw operacyjnych, wraz z ograniczonym przemieszczaniem sił na boki w obwodzie zaporoskim i zauważaniem na drugiej linii obrony tylko pojedynczych jednostek nieuczestniczących w walkach, wskazuje, że drugie linie rosyjskiej obrony mogą być znaczniej słabiej bronione” – konstatuje Instytut. ISW podkreśla, że siły rosyjskie wydają się koncentrować swe ograniczone posiłki z innych miejsc na kierunku miasta Orichiw na zachodzie obwodu zaporoskiego. (PAP)

23.08.2023 07:32

Siły rosyjskie ostrzelały w środę rano centrum Chersonia na południu Ukrainy; wybuchy słychać było także w obwodzie odeskim - poinformowały władze ukraińskie i kanały komunikatora Telegram. (PAP)

23.08.2023 06:40

Dron uderzył w znajdujący się w budowie wieżowiec w centrum Moskwy - poinformowała w środę nad ranem agencja Reutera, powołując się na władze miasta. Według mera Moskwy Siergieja Sobianina nikt nie ucierpiał, a zniszczenia są nieznaczne. Rosyjskie ministerstwo obrony, którego komunikat cytuje Reuters, poinformowało, że trzy drony próbowały zaatakować Moskwę w nocy z wtorku na środę. Dwa zostały zniszczone przez obronę powietrzną na zachód od stolicy, a trzeci, którego lot został zakłócony środkami walki elektronicznej, rozbił się uderzając w budynek w centrum miasta. Jak pisze Reuters, z powodu ataku dronów na kilka godzin pracę przerwały wszystkie moskiewskie lotniska. (PAP)

23.08.2023 06:20

​Trzy osoby zginęły, a kolejne dwie zostały ranne we wtorek wieczorem w wyniku rosyjskiego ostrzału kilku wsi w pobliżu miasta Łyman na wschodzie Ukrainy - poinformował szef administracji wojskowej obwodu donieckiego Pawło Kyryłenko na kanale Telegram. (PAP)

22.08.2023 20:13

​W nowym roku szkolnym w Kijowie naukę rozpocznie 25 tysięcy pierwszoklasistów; pracować będą wszystkie szkoły w stolicy - poinformował we wtorek mer Kijowa Witalij Kliczko. Podkreślił, że w atakach rosyjskich ucierpiała w Kijowie ok. 1/4 z ponad 400 szkół.
Mer przypomniał, że od początku napaści rosyjskiej na Ukrainę, 24 lutego 2022 roku, w atakach rosyjskich na Kijów uszkodzone zostały 104 szkoły. 83 z nich już odnowiono. W nowym roku szkolnym działać będzie w Kijowie 420 szkół - wszystkie placówki w stolicy. Zdecydowana większość prowadzić będzie naukę stacjonarną - powiedział mer.
"W tym roku do stołecznych szkół pójdzie około 25 tysięcy pierwszoklasistów, prawie tyle samo, co w latach przed wojną" - powiedział Kliczko. Podkreślił, że uważa to za wyraz zaufania i ambicji rodziców, by "ich dzieci uczyły się na Ukrainie, w Kijowie".

22.08.2023 18:40

​W ataku dronów rosyjskich na obwód chmielnicki ucierpiały budynki twierdzy w Międzybożu pochodzącej z XVI wieku - podał we wtorek portal Ukraińska Prawda. Dzieje zamku związane są z rodami magnackimi dawnej Rzeczypospolitej, m.in. Sieniawskich i Czartoryskich.
Jak powiedział dziennikarzom dyrektor muzeum Ołeh Pohorilec, fala uderzeniowa uszkodziła m.in. dach Baszty Rycerskiej. Stan dachu mają jeszcze zbadać fachowcy. Fala uderzeniowa uszkodziła też drzwi budynków na terenie twierdzy, a z niektórych okien wyleciały szyby. Na ścianie pomieszczeń, w których mieści się Muzeum Wielkiego Głodu na Ukrainie z lat 30. XX w., pojawiło się pęknięcie.
Twierdza w Międzybożu na Podolu, odległa 35 km od miasta Chmielnicki, wpisana jest do ukraińskiego państwowego rejestru spuścizny kulturalnej. Pierwszy drewniany zamek w tym miejscu zbudowali książęta ruscy. Zamek najpierw był siedzibą rodu Koriatowiczów - lenników królów polskich. W XVI w. zamek przejął ród Sieniawskich, którzy przekształcili budowlę w potężną murowaną fortecę, z murami sięgającymi ok. 20 metrów wysokości i czterech metrów grubości. Zamek na planie nieregularnego trójkąta stoi w widłach rzek Boh i Bóżek. Ma trzy baszty: Rycerską (nad głównymi wrotami), Oficerską, do której przylegają zabudowania pałacowe, i Północną. Wewnątrz murów znajduje się cerkiew, która powstała jako kościół katolicki. Świątynia w burzliwych dziejach twierdzy pełniła też rolę meczetu - w latach 1672-1699 Międzybóż należał do Imperium Osmańskiego i był rezydencją paszy.

22.08.2023 10:42

 Liderzy państw Bałkanów Zachodnich, Grecji, Chorwacji, Rumunii, Bułgarii i Mołdawii podkreślili w Atenach "zdecydowane wsparcie dla niepodległości Ukrainy i jej integralności terytorialnej w ramach międzynarodowo uznanych granic". Przywódcy zapewnili też o swoim poparciu dla planu pokojowego prezydenta Wołodymyra Zełenskiego. (PAP)

22.08.2023 10:32

Zniszczenie rosyjskiego bombowca Tu-22M3 w bazie w obwodzie nowogrodzkim wskazuje, że niektóre ataki przy użyciu dronów na cele wewnątrz Rosji są przeprowadzane z jej terytorium - oceniło we wtorek brytyjskie ministerstwo obrony. (PAP)

22.08.2023 09:23

Dwóch cywilów zginęło w ciągu minionej doby w rosyjskich ostrzałach w obwodach zaporoskim i donieckim na południu i wschodzie Ukrainy - poinformowały we wtorek władze tych regionów. Najeźdźcy ponownie zaatakowali przyfrontowe miasteczka i wsie w regionie zaporoskim z dział artyleryjskich i wyrzutni rakietowych, a także z powietrza - przy pomocy samolotów bojowych i dronów. W ciągu doby odnotowano 96 ostrzałów wymierzonych w 30 miejscowości. Zginął 51-letni mężczyzna z Preobrażenki na przedmieściach Orichiwa - relacjonował na Telegramie gubernator Jurij Małaszko (https://tinyurl.com/bddpfxvz). W poniedziałek śmierć poniósł również mieszkaniec Podilskego w obwodzie donieckim - oznajmił szef regionalnych władz Pawło Kyryłenko (https://tinyurl.com/2h7dv8w5). Cztery osoby doznały obrażeń na skutek ostrzałów na Chersońszczyźnie na południu kraju - przekazała administracja tego obwodu (https://tinyurl.com/5n8xkaaa). (PAP)

22.08.2023 08:36

22.08.2023 08:23

Rosyjska najemnicza Grupa Wagnera zwiększa zaangażowanie w Afryce, w Mali i prawdopodobnie w Nigrze; może być to próba ocalenia tej formacji przed rozwiązaniem po nieudanym czerwcowym "marszu na Moskwę"  i późniejszym wycofaniu części wagnerowców z Białorusi - zauważył w najnowszej analizie amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW). (PAP)

22.08.2023 07:50

Ukraińskie wojska minionej doby zniszczyły m.in. 31 rosyjskich systemów artyleryjskich, 27 opancerzonych pojazdów bojowych i cztery czołgi - poinformował we wtorek sztab generalny Sił Zbrojnych Ukrainy. Straty osobowe przeciwnika w ciągu doby wyniosły 410 żołnierzy - przekazał sztab. (PAP)

22.08.2023 07:14

Trzy największe moskiewskie lotniska zawiesiły we wtorek przyloty i odloty, informuje Reuters na podstawie rosyjskich źródeł oficjalnych. Oficjalne rosyjskie media poinformowały o serii ukraińskich ataków dronów w poniedziałek i wtorek, w tym na Moskwą.  „Przestrzeń powietrzna nad lotniskami Wnukowo, Szeremietiewo i Domodiedowo jest zamknięta” – powiedział Reuterowi anonimowy urzędnik. „Loty nie są przyjmowane, odloty są opóźnione” – dodał.(PAP)

22.08.2023 07:11

Prezydent Serbii Aleksandar Vuczic powiedział w poniedziałek w Atenach, że we wtorek spotka się z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim. Zdaniem Vuczica główne tematy rozmowy to: uznanie przez Ukrainę niepodległości Kosowa i Rosja, na którą Serbia odmawia nałożenia sankcji za atak na Ukrainę. (PAP)

21.08.2023 20:50

Grecja przyłączy się do szkolenia ukraińskich pilotów na myśliwcach F-16 – poinformował w poniedziałek prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski na konferencji prasowej w Atenach po spotkaniu z premierem Grecji Kyriakosem Micotakisem. „Mamy dziś ważny wynik dla lotniczej koalicji: Grecja weźmie udział w szkoleniu naszych pilotów na F-16” – powiedział Zełenski, cytowany przez portal Europejska Prawda. Prezydent Ukrainy podziękował też premierowi Grecji za „gotowość większej pomocy w ochronie naszej ojczyzny”. Micotakis powiedział ze swej strony, że umowa zbożowa, która pozwalała Ukrainie eksportować swe zboże przez Morze Czarne, powinna zostać natychmiast wznowiona. Przypomniał, że Rosja wykorzystała gaz ziemny w charakterze broni, co doprowadziło do międzynarodowego kryzysu energetycznego i inflacji oraz zerwała umowę zbożową, zwiększając presję na światowe ceny zboża. „W ten sposób stało się jasne, że konsekwencje wojny nie zamykają się w granicach naszego kontynentu, tylko dotyczą całej naszej planety” – zaznaczył. Zełenski zauważył, że Grecja mogłaby wnieść historyczny wkład w bezpieczeństwo Europy, gdyby pomogła bronić akwenu Morza Czarnego swą obroną przeciwlotniczą. „Robimy wszystko, by przywrócić bezpieczeństwo na wybrzeżu Morza Czarnego. Ukraina stworzyła alternatywny korytarz zbożowy. Może on funkcjonować, ale aby działał w sposób stabilny, potrzebujemy wzmocnienia tarczy powietrznej” – powiedział. Przywódcy podpisali deklarację, zgodnie z którą Grecja popiera członkostwo Ukrainy w NATO, gdy państwa należące do Sojuszu osiągną zgodę w tej sprawie i zostaną spełnione warunki członkostwa. (PAP)

21.08.2023 19:47

Na 15 lat pozbawienia wolności skazał ukraiński sąd za zdradę stanu koordynatora siatki rosyjskich agentów działającej w Dnieprze (środkowo-wschodnia część Ukrainy) - poinformowała w poniedziałek Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) na Telegramie. Agenci wskazywali cele dla rosyjskich ataków rakietowych w Dnieprze, po czym informowali agresora o ich skutkach, zaś ich koordynator jako przykrywki używał faktu, że przewodniczył jednej z organizacji społecznych w mieście. Koordynator i sześciu członków jego siatki zostali zatrzymani w wyniku operacji specjalnej SBU w styczniu bieżącego roku. Kolejnego agenta zatrzymano w sierpniu. Wśród obiektów, o których siatka gromadziła informacje, były przedsiębiorstwa zapewniające dostawy energii do większości domów mieszkalnych, szpitali i zakładów przemysłowych w Dnieprze. (PAP)

21.08.2023 17:59

​rezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski poinformował w poniedziałek na Telegramie, że przybył z wizytą do Grecji. Informację tę potwierdziła kancelaria greckiego premiera Kyriakosa Micotakisa. Zełenski na Telegramie oświadczył, że w planach jego wizyty w Atenach są spotkanie z prezydent Grecji Kateriną Sakellaropoulou oraz "szczegółowe negocjacje" z premierem Kyriakosem Micotakisem. "Program obejmuje wszystko, co możemy wspólnie zrobić, aby chronić życie i wolność ludzi w naszym wspólnym europejskim domu" - napisał Zełenski. "Każdego dnia wzmacniamy nasze państwo, naszych żołnierzy i nasze interakcje z partnerami" - dodał. Według kancelarii greckiego premiera przewidziana jest także nieformalna kolacja z udziałem przywódców państw bałkańskich, w której uczestniczyć mają także przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen i przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel. Zełenski do Grecji poleciał z Danii, gdzie w poniedziałek złożył wizytę w Folketingu (jednoizbowy parlament) oraz został przyjęty przez królową Danii Małgorzatę II, która specjalnie na tę okazję przerwała urlop. W niedzielę premier Danii Mette Frederiksen w towarzystwie Zełenskiego w bazie wojskowej w południowej Jutlandii ogłosiła przekazanie Ukrainie 19 samolotów F-16. (PAP)

21.08.2023 16:15

​Przebywający na Białorusi rosyjscy najemnicy z Grupy Wagnera mogą być wykorzystywani do prowokacji na granicach z Polską i krajami bałtyckimi; nie stworzą jednak realnego zagrożenia militarnego dla tych państw, ponieważ nie są samobójcami - ocenił w poniedziałek przedstawiciel ukraińskiego wywiadu wojskowego (HUR) Andrij Jusow. (PAP)

20.08.2023 13:11

Podczas rosyjskiego bombardowania Mariupola w 2022 roku zginęło co najmniej 101 dzieci - są to dane oficjalnie podane przez okupacyjną administrację, do których dotarły ukraińskie władze. 
 Dzięki ruchowi oporu udało się zdobyć listę zabitych dzieci w obwodzie donieckim w 2022 roku - napisała mariupolska rada miejska. Okupanci potwierdzili, że w Mariupolu zginęło 101 dzieci podczas bombardowania miasta przez rosyjskie wojska - dodano. 87 zwłok zidentyfikowano. Mariupolska rada miejska podkreśliła, że podczas oblężenia Mariupola zginęło co najmniej 147 dzieci. 
Według biura prokuratora generalnego Ukrainy od początku rosyjskiej inwazji wskutek rosyjskiej agresji zginęło na Ukrainie 503 dzieci. (PAP)

20.08.2023 13:10

W okupowanym Mariupolu na południowym wschodzie Ukrainy doszło do strzelaniny między żołnierzami rosyjskiej armii: kadyrowcami i Rosjanami - informuje Petro Andriuszczenko, doradca lojalnego wobec Kijowa mera tego miasta. 
"Kadyrowcy w Mariupolu napadają na Rosjan. Dokładnie teraz" - napisał w sobotę wieczorem Andriuszczenko. Jak przekazał, na jednym z osiedli zebrali się w samochodach kadyrowcy - czyli formacja przywódcy Czeczenii Ramzana Kadyrowa - i Rosjanie. Wszyscy z nich byli wojskowymi. "Panuje hałas, wystrzały" - dodał. Później przybyło kolejnych 20 pojazdów. 
W niedzielę rano Andriuszczenko poinformował, że konflikt trwał do godz. 22. Z miejsca zdarzenia odjechały dwie karetki. Według niego na dachach znajdowali się snajperzy.  (PAP)

20.08.2023 13:10

Minister obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow powiadomił w sobotę, że ukraińscy piloci rozpoczęli szkolenie na myśliwcach F-16, które potrwa co najmniej przez sześć miesięcy.
"Szkolenie już się rozpoczęło" - powiedział Reznikow w wywiadzie dla ukraińskiej telewizji 24. Kanał. Według ministra oprócz pilotów szkoli się też pewna liczba inżynierów i techników. Reznikow wyjaśnił, że o zakończeniu ćwiczeń powiadomią instruktorzy, kiedy zobaczą, że ukraińscy piloci, inżynierowie i technicy opanowali nowe nawyki i współdziałają między sobą. "Ten okres przygotowań w formie ćwiczeń będzie poświęcony na to, żeby kontynuować projekt i zrozumieć, kiedy bezpośrednio otrzymamy samoloty. A co najważniejsze - ile" ich otrzymamy - powiedział szef resortu obrony Ukrainy. (PAP)

19.08.2023 17:56

Czernihów po rosyjskim ataku rakietowym. ​„Mam szczęście, że przeżyliśmy, bo atak nastąpił po kilku minutach od chwili, gdy zaparkowałem tu auto. Zdążyłem wziąć z samochodu dziecko, posadzić je do wózka i dojść z żoną do parku. Mam trzyletnią córeczkę. Pięć minut później byłoby już po nas” – wyznał PAP mężczyzna o imieniu Dima, usuwający zniszczone szyby swojego samochodu.

19.08.2023 17:24

​Uzgodniliśmy produkcję szwedzkich bojowych wozów piechoty CV90 na Ukrainie - ogłosił w sobotę ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski po spotkaniu z premierem Szwecji Ulfem Kristerssonem w jego letniej rezydencji w Harpsund, 120 km od Sztokholmu. (PAP)

19.08.2023 15:33

​Wydarzenie poświęcone technologiom wojskowym, które odbywało się w sobotę w centrum Czernihowa, na północy Ukrainy, gdy Rosjanie przeprowadzili atak rakietowy na to miasto, było uzgodnione z miejscowymi władzami - zapewniła przedstawicielka organizatora Maria Berlinska. Liczba zabitych w ataku wzrosła do siedmiu. (PAP)

19.08.2023 11:53

​Wojska rosyjskie ostrzelały centrum Czernihowa, są ofiary śmiertelne - poinformowały w sobotę władze Ukrainy. Krótko przed doniesieniami o ofiarach pojawiły się ostrzeżenia przed atakiem rakietowym.

Najpierw o ofiarach śmiertelnych poinformowali z miejsca zdarzenia korespondenci telewizji Suspilne. O rannych, a następnie o zabitych poinformował dziennikarzy Ołeksandr Łomako, pełniący obowiązki mera Czerhnihowa. (PAP)

19.08.2023 10:49

​Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski poinformował w sobotę, że przebywa z wizytą w Szwecji, gdzie spotka się z najwyższymi władzami kraju. Celem wizyty jest wzmocnienie armii ukraińskiej "na lądzie i w powietrzu" - napisał Zełenski w mediach społecznościowych.

Wśród zaplanowanych spotkań wymienił rozmowy z królem Karolem XVI Gustawem, premierem Ulfem Kristerssonem i szefami partii reprezentowanych w parlamencie. "Osobiście podziękuję Szwecji za wsparcie naszej walki o wolność i niepodległość" - napisał Zełenski. (PAP)

19.08.2023 10:25

​Dwa ataki na zbudowany przez Rosję most na okupowany Krym były dziełem wyłącznie służb ukraińskich, nie uczestniczyła w nich żadna z zagranicznych służb specjalnych - powiedział szef Służby Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) Wasyl Maluk w wywiadzie dla portalu NV.UA (PAP)

19.08.2023 08:19

​Rosja zaatakowała w nocy terytorium Ukrainy odpalając 17 dronów typu Shahed; ukraińska obrona przeciwlotnicza strąciła 15 maszyn - poinformowały w komunikacie w sobotę rano ukraińskie Siły Powietrzne. (PAP)

19.08.2023 08:17

​Rosja zakazała wjazdu 54 obywatelom brytyjskim, w tym minister kultury, sportu i mediów Lucy Frazer, wiceminister obrony Annabel Goldie i 14 dziennikarzom BBC i dzienników "Guardian" i "Telegraph" - poinformowała rosyjska redakcja BBC w piątek wieczorem.

Wśród objętych sankcjami jest również prokurator Międzynarodowego Trybunału Karnego (MTK) Karim Khan. (PAP)

18.08.2023 21:17

Amerykański wywiad uważa, że wojska ukraińskie nie zdołają odbić okupowanego przez siły rosyjskie Melitopola na południu kraju i osiągnąć tym samym głównego celu trwającej kontrofensywy - informuje dziennik "Washington Post" i agencja Reutera, powołujące się na amerykańskich urzędników, którzy mieli dostęp do raportów wywiadowczych. (PAP)

18.08.2023 19:00

Niektórzy urzędnicy administracji prezydenta USA Joe Bidena ze sceptycyzmem podchodzą do ataków rakietowych wojsk ukraińskich na cele na okupowanym przez Rosję Krymie - informuje w piątek CNN. To rozpraszanie i marnowanie zasobów, Kijów powinien skupić się na kontrofensywie - twierdzą źródła amerykańskiej telewizji. (PAP)

18.08.2023 18:09

W okupowanym Enerhodarze, mieście przy Zaporoskiej Elektrowni Atomowej na południu Ukrainy, doszło do wybuchu podczas narady policji rosyjskiej i wielu funkcjonariuszy okupacyjnej formacji zostało rannych - poinformował w piątek ukraiński wywiad wojskowy (HUR). (PAP)

18.08.2023 17:05

Międzynarodowa izolacja Rosji i sankcje wprowadzone po ataku na Ukrainę, przynoszą efekty w różnych segmentach rosyjskiej gospodarki - podkreślił pełnomocnik rządu ds. bezpieczeństwa przestrzeni informacyjnej RP Stanisław Żaryn. (PAP)

18.08.2023 16:56

Doradca prezydenta USA ds. bezpieczeństwa narodowego Jake Sullivan potwierdził w piątek informacje, że władze amerykańskie poprą przekazanie samolotów F-16 Ukrainie przez Danię i Holandię. Odnosząc się do pesymistycznych ocen wywiadu USA, doradca prezydenta Joe Bidena stwierdził, że wiele analiz do tej pory było błędnych i dlatego nie będzie próbował przewidywać przebiegu ukraińskiej kontrofensywy. (PAP)

18.08.2023 15:54

Przedstawiciel ukraińskiego wywiadu wojskowego (HUR) Andrij Jusow oświadczył w piątek, że Kijów mógłby rozważyć wymianę Rosjan skazanych na Ukrainie na obywateli rosyjskich, którzy w swym kraju otrzymali długoletnie wyroki, bo protestowali przeciwko wojnie. (PAP)

18.08.2023 15:39

Na okupowanym przez Rosję Krymie szefowie komisji wojskowych żądają wysokich opłat za wydanie ciał zabitych żołnierzy ich rodzinom - podała organizacja KrymSOS, nagłaśniająca sytuację na półwyspie. Choć ciała są w kostnicy, wojskowi twierdzą, że należy je sprowadzić z frontu i rodziny muszą pokryć koszty. (PAP)

18.08.2023 15:35

Po krytyce ze strony Ukrainy, organizacji humanitarnych, a także środowym orzeczeniu sądu, który stwierdził, że decyzja władz Izraela o zaprzestaniu finansowania ubezpieczenia zdrowotnego i innych usług socjalnych dla ukraińskich uchodźców wojennych stanowi naruszenie Konwencji Genewskiej, biuro premiera Benjamina Netanjahu ogłosiło w piątek, że świadczenia zostaną przedłużone do końca roku. (PAP)

18.08.2023 14:59

​Z dzielnicy biznesowej Moscow City w Moskwie ewakuowano w piątek około 2 tys. pracowników; przyczyną był fałszywy, jak się okazało, alarm o grupie dronów rzekomo nadlatujących od strony miasta Sierpuchow - powiadomił portal Ukrainska Prawda za rosyjskimi mediami i kanałami na Telegramie. (PAP)

18.08.2023 08:07

​W piątek nad ranem w Moskwie odnotowano kolejny w ostatnich tygodniach atak przy pomocy drona; maszynę zestrzelono, a jej odłamki spadły na budynek centrum kongresowego Ekspocentr na terenie dzielnicy biznesowej Moscow City - poinformowała niezależna rosyjska telewizja Nastojaszczeje Wriemia za merem Moskwy Siergiejem Sobianinem (PAP).

17.08.2023 13:30

​Legendarna brygada Azow, która wiosną 2022 roku wsławiła się bohaterską obroną zakładów metalurgicznych Azowstal w Mariupolu, powróciła do wypełniania zadań bojowych; żołnierze Azowa walczą w okolicach rezerwatu Serebriańskiego pod Kreminną w obwodzie ługańskim - oznajmił w czwartek przedstawiciel ukraińskiej Gwardii Narodowej płk Mykoła Urszałowicz.

Brygada Azow utrzymuje pozycje na froncie i zadaje przeciwnikowi znaczące straty. We wtorek jednostki artylerii Azowa zniszczyły rosyjski pododdział moździerzy i pojazd inżynieryjny - dodał Urszałowicz. Wypowiedź pułkownika przytoczył kanał na Telegramie Military Media Center, prowadzony przez ukraiński resort obrony (https://tinyurl.com/4swzcdcr).
Wróciliśmy na Ukrainę po to, żeby ponownie udać się na front wojny z Rosją. To jest nasz główny cel - oświadczył 8 lipca dowódca Azowa Denys Prokopenko, jeden z pięciu ukraińskich oficerów uwolnionych tego dnia z internowania w Turcji. Wojskowi przybyli wówczas do ojczyzny wraz z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim, składającym w dniach 7-8 lipca wizytę w Stambule.

W maju 2022 roku obrońcy Mariupola w obwodzie donieckim, po niemal trzech miesiącach walk w oblężonym przyczółku na terenie zakładów Azowstal, trafili do rosyjskiej niewoli. 21 września w ramach wymiany jeńców z Rosją władzom ukraińskim udało się uwolnić 215 wojskowych, w tym dowódców obrony Mariupola i Azowstalu.
Pięciu oficerów z Azowstalu – dowódcy ówczesnego pułku Azow Denys Prokopenko i Swiatosław Pałamar, dowódca 36. brygady piechoty morskiej Serhij Wołynski oraz Denys Szłeha i Ołeh Chomenko – trafiło do Turcji i miało tam pozostać do końca wojny. Była to część ustaleń z Rosją, w których ważną rolę miał odegrać turecki prezydent Recep Tayyip Erdogan.
Po powrocie dowódców Azowa do ojczyzny Kreml oskarżył Ukrainę i Turcję o naruszenie zawartego porozumienia. (PAP)

17.08.2023 10:01

 Ukraińskie siły zestrzeliły w czwartek rano dwa nowoczesne rosyjskie śmigłowce szturmowe Ka-52 - pisze Ukrainska Prawda. Wartość jednej maszyny to ok. 16 mln USD. (PAP)

17.08.2023 09:59

20 tys. mieszkańców okupowanej przez rosyjskie siły Gorłówki w obwodzie donieckim na wschodzie Ukrainy zginęło na wojnie - informuje utworzony przez Siły Operacji Specjalnych Ukrainy portal Sprotyw. (PAP)

17.08.2023 08:28

​ Moskwa ryzykuje wywołaniem bezpośredniej wojny z Sojuszem Północnoatlantyckim poprzez przechwytywanie statków na wodach międzynarodowych Morza Czarnego oraz próbę nałożenia kagańca ekonomicznego na Ukrainę - ostrzega na łamach Politico były naczelny dowódca sił zbrojnych NATO w Europie (SACEUR), admirał marynarki wojennej USA James Stavridis. (PAP)

16.08.2023 18:42

​W Moskwie zmarł w środę w wieku 58 lat były wiceminister obrony Rosji generał Giennadij Żydko, który od maja do lipca 2022 roku pełnił funkcję dowódcy zgrupowania wojsk agresora na Ukrainie - powiadomił portal Ukrainska Prawda za rosyjskimi mediami i przedstawicielami tamtejszych władz. (PAP)

16.08.2023 13:10

Pięć osób cywilnych zostało rannych w wyniku rosyjskich ostrzałów Chersonia na południu Ukrainy, do których doszło w środę rano – poinformował szef Chersońskiej Wojskowej Administracji Obwodowej Ołeksandr Prokudin. (PAP)

16.08.2023 12:38

Siły ukraińskie wydają się robić postępy w obwodzie ługańskim na wschodzie kraju i w zachodniej części obwodu zaporoskiego, ale na południu obrona rosyjska utrudnia Ukraińcom kontrofensywę - ocenia amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW). (PAP)

16.08.2023 11:17

​Morskie drony, którymi Ukraina uderzyła w lipcu w most na okupowany przez Rosję Krym oraz zaatakowała rosyjski okręt desantowy Oleniegorskij Gorniak i tankowiec SIG, to własne konstrukcje specjalistów Służby Bezpieczeństwa Ukrainy, powstające w podziemnej fabryce – oświadczył szef SBU Wasyl Maluk. (PAP)

16.08.2023 08:20

W ataku rosyjskim na port ukraiński na Dunaju uszkodzone zostały magazyny zbożowe - poinformował w środę szef obwodu odeskiego, na południu Ukrainy, Ołeh Kiper. Przekazał on, że Rosjanie przypuścili w nocy dwa ataki na obwód odeski z użyciem dronów. Głównym celem tych ataków była "infrastruktura portowa i zbożowa na południu obwodu" - napisał Kiper w serwisie Telegram. Jak poinformował, "w wyniku uderzeń wroga na jeden z portów na Dunaju uszkodzone zostały obiekty magazynowe i elewatory zbożowe". Urzędnik podkreślił, że nikt nie został ranny ani nikt nie zginął w wyniku tych ataków. Wybuchł pożar, który został już ugaszony. (https://t.me/odeskaODA/2374) Kilka godzin wcześniej, w nocy z wtorku na środę, Kiper ostrzegł przed atakiem grupy dronów, lecących w kierunku portu Izmaił, w pobliżu granicy ukraińsko-rumuńskiej w delcie Dunaju. Wezwał mieszkańców do udania się do schronów. Ogłoszony alarm przeciwlotniczy został odwołany około godziny później. (PAP)

16.08.2023 08:10

Rosyjskie źródła oficjalne twierdzą, że w obwodzie kałuskim, graniczącym z obwodem moskiewskim, pojawiła się i została zestrzelona w środę rano grupa aparatów bezzałogowych (dronów) - podaje agencja AFP i portal Ukrainska Prawda. (PAP)

16.08.2023 07:18

Rosja przeprowadziła w nocy z wtorku na środę kolejny atak przeciwko Ukrainie z użyciem dronów Shahed 136 i 131, wyprodukowanych w Iranie - podał sztab generalny sił zbrojnych Ukrainy w komunikacie na Facebooku. Sztab nie informuje o skutkach tego ataku. Ze swej strony szef obwodu odeskiego na południu Ukrainy, Ołeh Kiper, dwukrotnie ostrzegł w nocy przed atakiem grupy dronów lecących w kierunku portu Izmaił, w pobliżu granicy ukraińsko-rumuńskiej w delcie Dunaju. Kiper wezwał mieszkańców do udania się do schronów. Ogłoszony alarm przeciwlotniczy został odwołany około godziny później. Sztab generalny w porannym komunikacie podsumował ataki dokonane przez wojska rosyjskie w ciągu minionej doby. Rosjanie, ostrzeliwując terytorium Ukrainy, odpalili co najmniej 28 pocisków manewrujących różnych typów. Siły ukraińskie zestrzeliły 16 tych rakiet. Wśród użytych przez Rosjan rakiet były cztery pociski typu Kalibr i 24 pociski typu Ch różnych modyfikacji. Ponadto w ostrzałach ukraińskich obwodów: dniepropietrowskiego i zaporoskiego Rosjanie użyli systemów rakietowych S-300 i S-400. Podsumowując ataki prowadzone przez Rosję w ciągu minionej doby sztab podkreślił, że "w wyniku terrorystycznych ataków rosyjskich zginęli bądź zostali ranni cywile, w tym dzieci". Komunikat sztabu generalnego opisuje sytuację na Ukrainie na godz. 6 rano czasu lokalnego w środę (godz. 5 rano w Polce). (https://www.facebook.com/GeneralStaff.ua) (PAP)

16.08.2023 06:43

​Organizacja pozarządowa Defending Democracy Together ("Wspólnie w obronie demokracji") rozpoczęła kampanię "Republikanie dla Ukrainy". Kampania ma skłonić republikańskich polityków i członków Kongresu do większego wsparcia dla walczącego Kijowa - poinformował we wtorek portal The Hill. (PAP)

15.08.2023 12:05

W efekcie zmasowanego rosyjskiego ataku rakietowego na siedem regionów Ukrainy, w nocy z poniedziałku na wtorek, zginęły cztery osoby, a co najmniej 16 zostało rannych - przekazało biuro prezydenta Ukrainy. (PAP)

15.08.2023 12:05

Brak obsługi obiektów typu: 27!

15.08.2023 10:54

​W efekcie zmasowanego rosyjskiego ataku rakietowego na siedem regionów Ukrainy, w nocy z poniedziałku na wtorek, zginęły cztery osoby, a co najmniej 16 zostało rannych - przekazało biuro prezydenta Ukrainy.

14.08.2023 17:37

​Mer Kijowa Witalij Kliczko po spotkaniu z niemieckim ministrem finansów Christianem Lindnerem ponowił swój apel o pociski manewrujące Taurus. Kliczko powiedział w poniedziałek w Kijowie kanałowi informacyjnemu Welt, że "nowoczesna broń odgrywa kluczową rolę w naszej ofensywie". (PAP)

14.08.2023 17:37

Brak obsługi obiektów typu: 27!

14.08.2023 13:23

Były generał Służby Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) Wałerij Szajtanow został skazany przez sąd w Kijowie na 12 lat więzienia i konfiskatę majątku za zdradę stanu oraz próbę przeprowadzenia aktu terrorystycznego – poinformowały w poniedziałek źródła w SBU i Prokuratura Generalna. W trakcie śledztwa ustalono, że Szajtanow, który był jednym z dowódców Centrum Operacji Specjalnych SBU, utrzymywał pod pseudonimem Bobyl kontakty szpiegowskie z pułkownikiem Federalnej Służby Bezpieczeństw Rosji Igorem Jegorowem i przekazywał mu informacje o tajnych operacjach podczas wojny w Donbasie oraz o uczestniczących w nich pracownikach SBU. Ponadto były generał planował zabójstwo jednego z ochotników – uznali śledczy. Ukraiński kontrwywiad zatrzymał Szajtanowa w kwietniu 2020 r. (PAP)

14.08.2023 13:15

Białoruś instaluje na granicy z Ukrainą stacje walki elektronicznej, aby neutralizować drony – poinformował w poniedziałek portal Centrum Narodowego Sprzeciwu, stworzony przez Siły Operacji Specjalnych ukraińskiej armii. „Straż graniczna Białorusi kupiła w Rosji i zaczęli instalować na granicy systemy nadzoru Murom-P i Murom-M, a także stacje walki elektronicznej” – informuje portal. Centrum Narodowego Sprzeciwu pisze, powołując się na białoruskie podziemie, że w celu przeprowadzania ćwiczeń i instruktażu na Białoruś przybyli fachowcy z rosyjskich sił zbrojnych oraz przedstawiciele producenta. Zasadniczym celem jest nauczenie żołnierzy białoruskich przeciwdziałania dronom” – czytamy. (PAP)

14.08.2023 12:29

Około 80 proc. uchodźców zarejestrowanych w belgijskich agencjach zatrudnienia nie może znaleźć pracy. Przeszkodą jest nieznajomość języka i brak uznania kwalifikacji - informują belgijskie media. Prawie 20 000 Ukraińców w Belgii jest zarejestrowanych w agencjach zatrudnienia Actiris, Forem lub VDAB. Ale tylko kilka tysięcy z nich znalazło pracę - poinformował dziennik "Le Soir". Spośród 72 000 ukraińskich uchodźców w Belgii około 20 000 jest oficjalnie zarejestrowanych jako osoby poszukujące pracy. Dzieci i osoby starsze stanowią prawie 40 procent populacji uchodźców. Jednak - jak podała agencja Belga - według danych zebranych przez "Le Soir" około 80 proc. uchodźców zarejestrowanych w belgijskich agencjach zatrudnienia nie ma dostępu do belgijskiego rynku pracy. "Niezależnie od regionu, Ukraińcy napotykają te same przeszkody w znalezieniu pracy: najpierw język, potem uznanie kwalifikacji" - czytamy. (PAP)

14.08.2023 12:17

Niemiecki minister finansów Christian Lindner przybył w poniedziałek rano do Kijowa. Spotka się tam m.in. ze swoim ukraińskim odpowiednikiem Serhijem Marczenką. Podczas wizyty chce rozmawiać "o "bardzo konkretnych kwestiach współpracy" - informuje portal dziennika "Frankfurter Allgemeine Zeitung". (PAP)

14.08.2023 12:15

Siły ukraińskie wyzwoliły w ciągu ostatniego tygodnia kolejne 3 km kw. terytorium na kierunku bachmuckim na wschodnim froncie – poinformowała w poniedziałek ukraińska wiceminister obrony Hanna Malar w telewizji. Malar podkreśliła, że na południowej flance kierunku bachmuckiego wyzwolono już w sumie 40 km kw. terytorium, ale sytuacja w tym rejonie pozostaje „skrajnie trudna”. Jak powiedziała, siły rosyjskie usiłowały odzyskać utracone pozycje na zachód od wsi Kliszczijiwka oraz miast Awdijiwka i Kurdiumiwka w obwodzie donieckim na wschodzie Ukrainy. Wiceminister poinformowała też o „pewnych sukcesach” sił ukraińskich w osiedlu Urożajne oraz na południe i południowy wschód od wsi Staromajorske w obwodzie donieckim. Dodała, że wróg koncentruje siły i aktywizuje działania na kierunkach kupiańskim i łymańskim, by odciągnąć siły ukraińskie od kontrofensywy na kierunku bachmuckim. (PAP)

14.08.2023 11:59

Rosyjskie firmy, zawyżając koszty transportu, zarabiają na eksporcie ropy naftowej do Indii znacznie więcej, niż do tej pory sądzono - podał w poniedziałek dziennik "Financial Times". Według gazety, w ciągu ostatnich trzech miesięcy mogło to być 1,15 mld dolarów. (PAP)

14.08.2023 11:31

Ukraińskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych wezwało w poniedziałek wspólnotę międzynarodową do podjęcia zdecydowanych kroków wobec Rosji, która stwarza zagrożenia dla ruchu cywilnych statków i bezpieczeństwa handlu na Morzu Czarnym. (PAP)

14.08.2023 10:42

Holenderskie F-16 wystartowały w poniedziałek o godz. 7.19 po tym, gdy rosyjski bombowiec zbliżył się do przestrzeni powietrznej krajów Beneluksu - poinformował rzecznik niderlandzkiego ministerstwa obrony. Dwa samoloty F-16 wystartowały z bazy lotniczej Volkel po otrzymaniu informacji o pojawieniu się rosyjskiej maszyny. Z informacji przekazanej przez holenderski resort obrony wynika, że do akcji włączyły się maszyny duńskich sił zbrojnych i ostatecznie rosyjski samolot został przechwycony przez nie nad terytorium Danii. Rosyjskie samoloty regularnie naruszają przestrzeń powietrzną państw NATO. Po wybuchu wojny w Ukrainie częstotliwość rosyjskich prowokacji znacznie się nasiliła. Praktycznie nie ma miesiąca, w którym myśliwce państwa NATO nie byłyby zmuszone do interwencji. Holenderskie F-35 stacjonujące w Polsce pod koniec lutego br. przechwyciły dwa rosyjskie samoloty w międzynarodowej przestrzeni powietrznej nad Morzem Bałtyckim. Poprzednie podobne zdarzenie miało miejsce w połowie lutego, wówczas myśliwce F-35 holenderskich sił lotniczych przechwyciły trzy rosyjskie samoloty, które zbliżyły się do strefy obrony powietrznej NATO. (PAP)

14.08.2023 09:06

Dwie osoby poniosły śmierć w atakach rakietowych sil rosyjskich w obwodzie zaporoskim na południu Ukrainy w nocy z niedzieli na poniedziałek – poinformowało biuro prasowe Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Ukrainy. Są też ranni w innych obwodach. (PAP)

14.08.2023 08:12

Siły ukraińskie kontynuują działania ofensywne w stronę Melitopola i Berdiańska w obwodzie zaporoskim na południu Ukrainy i umacniają się na zdobytych pozycjach – poinformował w poniedziałek Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy. Sztab podkreśla, że lotnictwo ukraińskich sił obrony wykonało w ciągu ostatniej doby 12 ataków na miejsca koncentracji żołnierzy i sprzętu wojskowego przeciwnika oraz sześć ataków na systemy rakietowe. Siły rosyjskie przeprowadziły w tym czasie dwa ataki rakietowe i 43 lotnicze oraz 55 razy ostrzelały siły ukraińskie z wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych. Jak podkreśla Sztab, są zabici i ranni. W ciągu doby doszło też do 33 starć. „Siły obrony nadal odpierają rosyjski szturm w okolicach Marjinki w obwodzie donieckim” na wschodzie Ukrainy – dodano. https://tinyurl.com/3f8dbrbv Tymczasem ukraińskie siły powietrzne podały, że w nocy z niedzieli na poniedziałek obrona przeciwlotnicza strąciła wszystkie drony i rakiety wystrzelone przez przeciwnika: 15 Shahedów-136/131 oraz osiem rakiet manewrujących Kalibr. Dodano, że drony atakowały z kierunku południowego wschodu, zaś Kalibry z rosyjskiej fregaty na Morzu Czarnym w okolicach Jałty. Poinformowano również o zestrzeleniu w poniedziałek rano rosyjskiego śmigłowca pod Bachmutem w obwodzie donieckim. https://t.me/kpszsu/4229 (PAP)

14.08.2023 06:53

W nocy z niedzieli na poniedziałek Rosjanie trzykrotnie atakowali Odessę. Użyto 15 dronów bojowych i 8 wystrzeliwanych z morza pocisków Kalibr. Wszystkie ataki zostąły odparte - poinformowało na Telegramie Operacyjne Dowództwo sił ukraińskich "Południe", cytowane przez Ukrinform. (PAP)

14.08.2023 06:32

​W rosyjskim ostrzale obwodu chersońskiego, na południu Ukrainy, zginęło w niedzielę 7 osób, w tym 22-miesięczne dziecko a co najmniej 22 zostały ranne - poinformowały lokalne władze, które ogłosiły poniedziałek dniem żałoby. Prezydent Wołodymyr Zełenski zapowiedział odwet. (PAP)

13.08.2023 15:47

​Partyzanci podpalili rosyjską bazę w okupowanym Mariupolu - poinformował w niedzielę Petro Andriuszczenko, doradca lojalnego wobec Kijowa mera tego miasta na południowym wschodzie Ukrainy.

Według Andriuszczenki w wyniku podpalenia co najmniej 10 przedstawicieli sił okupacyjnych zostało rannych, zniszczono koszary przeciwnika i trzy pojazdy. Andriuszczenko dołączył do wpisu zdjęcie, na którym widać ciemny dym unoszący się nad drzewami. (https://t.me/andriyshTime/12557) Ukrainska Prawda podała, że nocą z soboty na niedzielę w okupowanym mieście Oleszki w obwodzie chersońskim zniszczone zostały dwa składy amunicji rosyjskich wojsk. (PAP)

13.08.2023 12:28

​Duży pożar wybuchł w niedzielę w magazynie w mieście Ramienskoje w obwodzie moskiewskim – poinformowała w niedzielę agencja Reutera, powołując się na rosyjskie media.

"Pożar ogarnął powierzchnię 1800 metrów kwadratowych" – podał Reuters.
Według agencji RIA pożar wybuchł w magazynie nawozów. Nagrania w internecie pokazują gęsty czarny dym i płomienie, widoczne z odległości kilkuset metrów. (PAP)

13.08.2023 12:23

​Rosyjski okręt wojenny oddał w niedzielę strzały ostrzegawcze w kierunku statku handlowego pod banderą Palau, który zmierzał na Morzu Czarnym w kierunku Ukrainy – podała agencja Reutera, powołując się na rosyjski resort obrony.

Według źródeł rosyjskich okręt patrolowy "Wasilij Bykow" oddał strzały do statku "Sukru Okan", gdy jego kapitan nie zareagował na wezwanie do zatrzymania się w celu przeprowadzenia kontroli. Następnie żołnierze rosyjscy dostali się na pokład jednostki ze śmigłowców Ka-29.
Statek handlowy kierował się w stronę ukraińskiego portu Izmaił i – według tych samych źródeł – po zakończeniu kontroli ponownie ruszył w tym kierunku.
"Sukru Okan" ma wyporność 2155 ton, a jego portem macierzystym jest Stambuł. (PAP)

13.08.2023 10:38

Siły rosyjskie zaczęły stosować nową taktykę, polegającą na tworzeniu bariery ze statków cywilnych wokół okrętów wojskowych – oznajmiła w niedzielę rzeczniczka ukraińskiej armii na południu Natalia Humeniuk w telewizji.

Rosyjskie okręty "chowają się na razie za południowo-wschodnim wybrzeżem Krymu. Główna zmiana polega na tym, że utworzyli tak zwany rejon obserwacyjny, gdzie gromadzą cywilne statki. De facto tworzą sobie dodatkową ochronę, żeby nie zostać uszkodzonym podczas ataku ukraińskiego" - powiedziała Humeniuk. (PAP)

13.08.2023 10:23

​uż 500 dzieci zginęło na Ukrainie w wyniku pełnoskalowego wtargnięcia sił rosyjskich – poinformowało w niedzielę Biuro Prokuratora Generalnego Ukrainy na Telegramie.

Oprócz tego obrażenia odniosło co najmniej 1097 dzieci, przy tym najwięcej w obwodzie donieckim na wschodzie kraju – 485.

"Te liczby nie odzwierciedlają w pełni rzeczywistości. Cały czas trwa ich ustalanie w miejscach prowadzenia działań bojowych, na tymczasowo okupowanych i wyzwolonych terenach" – podkreśliła prokuratura. https://t.me/pgo_gov_ua/15521 (PAP)

12.08.2023 19:29

Chorzy na cukrzycę mieszkańcy jednej z okupowanych przez Rosjan miejscowości w obwodzie chersońskim na południu Ukrainy mogą być pozbawieni insuliny, jeśli nie przyjmą rosyjskiego paszportu - pisze portal Meduza. Aleksander Dudka, mianowany przez Kreml szef lokalnych władz miejscowości Łazurne, zagroził, że osoby, które nie przyjmą rosyjskiego paszportu, nie będą otrzymywać leków "zakupionych z rosyjskiego budżetu". Przede wszystkim - zapowiedział - dotyczy to osób potrzebujących insuliny. Ograniczenia mają dotyczyć też przydziału pomocy humanitarnej. Już wcześniej, w czerwcu, Dudka groził, że osoby bez rosyjskiego paszportu nie będą mogły otrzymać pomocy humanitarnej, znaleźć pracy ani otrzymać emerytury. (PAP)

12.08.2023 18:08

Na Moście Krymskim, łączącym anektowany Krym z Rosją, po wybuchach zastosowano w sobotę zasłonę dymną - informuje w sobotę agencja Ukrinform. Po zamknięciu Mostu Krymskiego utworzył się korek z ok. 1,3 tys. aut. W okolicy Mostu Kerczeńskiego w sobotę dwa razy słychać było eksplozje. Jak pisze rosyjski niezależny serwis Meduza, na moście trzykrotnie zamykano ruch. Gubernator Krymu z nadania Moskwy Siergiej Aksionow stwierdził w sobotę, że siły rosyjskie zestrzeliły dwie ukraińskie rakiety nad Cieśniną Kerczeńską. Później poinformował o rzekomym zestrzeleniu jeszcze jednej rakiety. Rzeczniczka ukraińskiej armii na południu Natalia Humeniuk podkreśliła, że wszystkie oświadczenia strony rosyjskiej o strąceniu celów powietrznych nad Krymem są propagandą. Zapowiedziała, że "sezon" wybuchów na Krymie będzie trwał, na półwyspie nie będzie spokojnie, dopóki nie zostanie opuszczony przez okupantów - podaje Dzerkało Tyżnia. Na tle doniesień o eksplozjach ukraiński wywiad wojskowy opublikował nagranie pokazujące działania morskich dronów na Morzu Czarnym w ostatnich miesiącach. (https://t.me/DIUkraine/2680) (PAP) 

12.08.2023 17:42

Liczba ciał w kostnicach w okolicy strefy walk mniej więcej podwoiła się od czasu rozpoczęcia kontrofensywy Ukrainy - podał w sobotę amerykański dziennik "The New York Times", cytując ukraińskiego wojskowego. (PAP)

12.08.2023 17:42

Ukraina może wykluczyć Izrael z formatu Ramstein, koordynującego pomoc zbrojeniową dla Kijowa - podał Kyiv Post. Źródła portalu oceniły, że Izrael nie udzielił Ukrainie pomocy, a informacje zdobyte podczas posiedzeń grupy może wykorzystywać w swoich interesach. (PAP)

12.08.2023 13:39

Siły rosyjskie zestrzeliły dwie ukraińskie rakiety nad Cieśniną Kerczeńską – poinformowały zachodnie agencje, powołując się na gubernatora Krymu z nadania Moskwy Siergieja Aksjonowa. Agencja Reutera napisała, powołując się na rosyjskie ministerstwo obrony, że siły ukraińskie próbowały zaatakować most rakietami S-200. Aksjonow powiedział, że Most Kerczeński nie został uszkodzony. Jednak ukraińskie media, powołując się na rosyjskie centrum informacyjne, podały, że ruch na moście został czasowo wstrzymany. Według portalu Krym.Realii, czyli krymskiej filii Radia Swoboda, w okolicach Kerczu słuchać było wybuchy, a nad mostem unosi się dym. Wcześniej zachodnie agencje podały, powołując się na rosyjski resort obrony, że nad okupowanym Krymem zestrzelono w nocy z piątku na sobotę 20 dronów. Według agencji AFP, cytującej gubernatora obwodu kałuskiego Władisława Szapszę, przechwycono też jeden dron w okolicach Kaługi, 150 km na południowy zachód od Moskwy. Lojalny wobec władz w Kijowie mer Melitopola Iwan Fedorow podał na Telegramie, że w okupowanym Berdiańsku w obwodzie zaporoskim słuchać było wybuch, a mieszkańcy informują o pożarze w jednej z dzielnic. "Wszystko wskazuje na to, że w okolicy portu" - dodał. (PAP)

12.08.2023 10:37

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan jest prawdopodobnie jedyną na świecie osobą, zdolną przekonać prezydenta Rosji Władimira Putina do powrotu do umowy zbożowej – powiedział minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba, cytowany w sobotę przez agencję Ukrinform. (PAP)

12.08.2023 10:16

Rosyjscy żołnierze nasilili rewizje w okupowanym Mariupolu w obwodzie donieckim na wschodzie Ukrainy; w mieście znów zaczęli znikać ludzie - poinformował w sobotę doradca lojalnego wobec władz w Kijowie mera Mariupola Petro Andruszczenko na Telegramie. "Nowa fala brutalnych czystek i rewizji.(…) Znów zaczęli tak ni stąd ni zowąd znikać ludzie. Żadnych zauważalnych powodów – po prostu rotacja rosyjskiej gwardii narodowej i Federalnej Służby Bezpieczeństwa. Nieludzie” – napisał Andruszczenko. Dodał, że rewizje przeprowadzane są przede wszystkim w okolicach miasta oraz w sektorze prywatnym. t.me/andriyshTime/12514 (PAP)

12.08.2023 09:36

Cztery osoby zginęły, a kilkanaście zostało rannych wskutek ostrzelania przez siły rosyjskie kilku obwodów Ukrainy w ciągu ostatniej doby – poinformowały w sobotę władze obwodowe na Telegramie. We wsi Jelizawetiwka w obwodzie donieckim na wschodzie Ukrainie zginęły dwie osoby, a jedna odniosła obrażenia. Również w Siewiersku poniosła śmierć jedna osoba – poinformował w sobotę szef władz obwodowych Pawło Kyryłenko. Obwód chersoński na południu Ukrainy atakowany był 39-krtonie. Zginęła jedna osoba, a 10 odniosło obrażenia. Pociski trafiły m.in. w domy mieszkalne, budynki administracyjne, obiekty infrastruktury, cerkiew i punkt wydawania pomocy humanitarnej – powiadomiły szef władz obwodowych Ołeksandr Prokudin. Rano w sobotę ostrzelany został Kupjańsk Wuzłowyj w obwodzie charkowskim. Zginęła 73-letnia kobieta i uszkodzony został budynek mieszkalny – oznajmił szefa władz obwodowych Ołeh Syniehubow. Siły rosyjskie atakowały też inne regiony. W obwodzie mikołajowskim ostrzelano hromadę kucurubską, niszcząc budynki mieszkalne, a także czterokrotnie zaatakowano miasto Oczaków, w wyniku czego wybuchł pożar – podał szef władz obwodowych Witalij Kim. Sześciokrotnie siły rosyjskie ostrzelały tereny przygraniczne obwodu sumskiego z moździerzy, artylerii i dronów. (PAP)

12.08.2023 08:33

Siły ukraińskie przesunęły się znacznie do przodu w obwodzie zaporoskim na południu kraju, prowadząc działania kontrofensywne na co najmniej trzech odcinkach frontu - poinformował amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW) w najnowszym raporcie. (PAP)

12.08.2023 08:33

​Mieszkająca w jednej z podkijowskich wsi kobieta przez ponad rok starała się o usunięcie z podwórka wraku rosyjskiego czołgu. "Po nieskutecznej biurokratycznej batalii zdecydowałam, że zostanie z nami, a dochód z przerabianych na pamiątki części pojazdu będzie przeznaczany na wsparcie Sił Zbrojnych Ukrainy" - opowiada PAP 40-letnia Julia, mieszkanka Wełykej Dymerki. (PAP)

11.08.2023 18:24

Ukraina rozpoczęła w piątek konsultacje z Wielką Brytanią w sprawie gwarancji bezpieczeństwa - poinformował Andrij Jermak, szef biura prezydenta Ukrainy. Takie rozmowy prowadzone są też z USA - dodał, cytowany przez portal RBK-Ukraina. Jermak przekazał, że do deklaracji G7 dotyczącej gwarancji bezpieczeństwa dla Ukrainy dołączyło już 13 krajów. "Dziś odbyła się bardzo ważna rozmowa. Możemy powiedzieć, że z Wielką Brytanią takie konsultacje już się zaczęły" - podkreślił. Negocjacje są owocem wspólnej deklaracji państw G7 ogłoszonej 12 lipca podczas szczytu w Wilnie. Każdy kraj G7 i inne państwa, które dołączyły do deklaracji, ma prowadzić dwustronne rozmowy z Ukrainą na temat długoterminowego wsparcia dla jej sił zbrojnych. W deklaracji jest też mowa o tym, że w przypadku kolejnej rosyjskiej inwazji państwa zobowiązują się do udzielenia Kijowowi niezwłocznej pomocy wojskowej i gospodarczej, a także do nałożenia sankcji na agresora. Te porozumienia mają w zamierzeniu zagwarantować Ukrainie bezpieczeństwo, zanim wstąpi ona do NATO. (PAP)

11.08.2023 16:31

Rosyjskie wojska podczas piątkowego ataku rakietowego chcieli trafić w młodych ukraińskich pilotów, którzy mają szkolić się z obsługi samolotów F-16 - powiedział Jurij Ihnat, rzecznik ukraińskich Sił Powietrznych. (PAP)

11.08.2023 15:55

Mieszkańcy położonego w obwodzie charkowskim na wschodzie Ukrainy Kupiańska odmawiają poddania się ewakuacji. Problem dotyczy szczególnie emerytów, ale też rodzin z dziećmi - poinfomorwał w piątek szef administracji miejskiej Kupiańska Andrij Biesiedin. (PAP)

11.08.2023 14:32

Pragnę zaznaczyć, że ukraińskie służby posiadają w Rosji rozbudowane i efektywne sieci agentów. Wierzę, że liczba eksplozji na terenie tego kraju wzrośnie - powiedział w piątek Mychajło Podolak, doradca prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego. "To jasne, że pracujemy nad rozwojem technologii powietrznych, nasz wywiad pracuje. Efektywność uderzeń będzie stopniowo wzrastać" - zaznaczył doradca ukraińskiego prezydenta.Podolak wyraził przekonanie, że incydenty z użyciem dronów niesprecyzowanego pochodzenia będę w Rosji pojawiać się coraz częściej. W piątek w godzinach porannych doszło do eksplozji bezzałogowca w zachodniej części Moskwy; mer miasta Siergiej Sobianin powiadomił, że dron został zestrzelony, a w konsekwencji incydentu nikt nie ucierpiał. W ostatnich tygodniach i miesiącach w Moskwie oraz w okolicznych miastach doszło do wielu nalotów dronów. Na początku sierpnia prezydent Zełenski podziękował Służbie Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) za to, że przywraca wojnę na terytorium Rosji. (PAP)

11.08.2023 14:19

Ponad 900 żołnierzy ukraińskiej piechoty morskiej wraca do kraju po zakończeniu sześciomiesięcznego szkolenia w Wielkiej Brytanii prowadzonego przez Royal Marines i komandosów z brytyjskiej armii - przekazało w piątek brytyjskie ministerstwo obrony. (PAP)

11.08.2023 13:37

W piątek w godzinach porannych rosyjskie wojska przeprowadziły atak rakietowy na obiekt cywilny w obwodzie iwanofrankiwskim na zachodzie Ukrainy; lekarze walczyli o życie ciężko rannego dziecka, lecz nie udało się go uratować - powiadomiła na Facebooku przewodnicząca regionalnej administracji Switłana Onyszczuk. (PAP)

11.08.2023 13:06

Grupa ukraińskich pilotów, którzy jako pierwsi zostali wytypowani do udziału w szkoleniach na amerykańskich samolotach wielozadaniowych F-16, nie ukończy tych treningów przed latem 2024 roku - powiadomił w piątek dziennik "Washington Post" za źródłami w rządzie i siłach zbrojnych Ukrainy. (PAP)

11.08.2023 12:50

​Od momentu rozpoczęcia pełnowymiarowej inwazji przeciwko Ukrainie wzrosła liczba samobójstw rosyjskich oficerów - poinformował w piątek Andrij Jusow z ukraińskiego wywiadu wojskowego (HUR). "Liczba ta wzrosła znacznie i część z samobójstw można zapewne przypisać lękowi wynikającemu z przeświadczenia, że oficer zostanie prędzej czy później zlokalizowany przez wojsko Ukrainy" - ocenił Jusow.Rzecznik HUR powtórzył, że Kijów jest gotowy zaakceptować poddanie się tych Rosjan, którzy nie godzą się na wykonywanie zbrodniczych rozkazów, niezależnie od ich pozycji w wojsku agresora."Gwarantujemy im traktowanie zgodne z Konwencjami Genewskimi i międzynarodowym prawem humanitarnym" - zaznaczył Jusow.Przedstawiciel ukraińskiego wywiadu powiedział też, że Rosjanie nadal nie pogodzili się z faktem, że Ukraińcy "nie witają ich na ulicach kwiatami". "Nadal próbują zwerbować lokalnych mieszkańców; każda osoba, która doświadczy prób nawiązania takiego kontaktu, powinna skontaktować się z ukraińskimi służbami" - podkreślił. (PAP)

11.08.2023 11:38

Szczątki zestrzelonej w piątek nad Kijowem rakiety spadły na teren jednego ze szpitali dziecięcych - poinformował na Telegramie mer stolicy Ukrainy Witalij Kliczko.

"Nie ma ofiar ani poważnych zniszczeń, służby ratownicze są już na miejscu zdarzenia" - napisał mer Kijowa (https://t.me/vitaliy_klitschko/2253). Szpital znajduje się w dzielnicy Obołoń, położonej na północy miasta. (PAP)

11.08.2023 09:58

Jedna osoba zginęła, a 16 zostało rannych w czwartkowym rosyjskim ataku na hotel w Zaporożu - powiadomiły lokalne władze. To obiekt, w którym często zatrzymują się pracownicy ONZ i NGO.

(PAP)

11.08.2023 09:56

​W Kijowie w piątek ok. godz. 10 czasu lokalnego (godz. 9 czas polskiego) kilka minut po uruchomieniu alarmu przeciwlotniczego słychać było kilka następujących po sobie eksplozji.

Na niebie nad ukraińską stolicą widoczne są smugi po przelatujących pociskach.

"W Kijowie wybuchy. Pozostawajcie w ukryciu" - napisał na Telegramie mer Kijowa Witalij Kliczko. Władze zaapelowały o ukrycie się i nieudostępnianie nagrań wideo z działań obrony powietrznej miasta.

Na razie nie ma informacji o zniszczeniach czy ofiarach. (PAP)

10.08.2023 21:27

Co najmniej dwie osoby zginęły, a 11 zostało rannych w czwartkowych atakach sił rosyjskich w obwodzie zaporoskim i innych regionach Ukrainy - poinformowały władze. (PAP)

10.08.2023 19:43

​Zmasowany atak dronów przypuszczony przez siły rosyjskie zniszczył w nocy ze środy na czwartek bazę paliwową w obwodzie rówieńskim na zachodzie Ukrainy - poinformował szef władz obwodowych Witalij Kowal na Telegramie. (PAP)

10.08.2023 12:23

Rosyjskie wojska ostrzelały z artylerii ludzi odbierających pomoc humanitarną w Biłozerce w obwodzie chersońskim - poinformował w czwartek Ołeksandr Prokudin, szef władz tego regionu na południu Ukrainy. W ataku sześć osób zostało rannych. (PAP)

10.08.2023 12:23

Codziennie ok. 200 Ukraińców wraca do ojczyzny korytarzem humanitarnym na granicy z Rosją - poinformowała ukraińska wicepremier Iryna Wereszczuk, cytowana w czwartek przez agencję UNIAN. (PAP)

10.08.2023 11:09

Litwa na przejściach granicznych z Białorusią zainstalowała czerwone tablice informacyjne z napisem w językach litewskim i angielskim: „Nie narażaj swojego bezpieczeństwa, nie jedź na Białoruś, bo możesz nigdy nie wrócić". Według danych straży granicznej z Litwy na Białoruś miesięcznie wjeżdża ok. 52 tys. osób. (PAP)

10.08.2023 07:12

 Siły rosyjskie strąciły w czwartek 11 dronów ukraińskich w pobliżu Sewastopola na okupowanym Krymie - podała agencja Reutera, powołując się na resort obrony Rosji. (PAP)

10.08.2023 06:57

Mer Moskwy Siergiej Sobianin poinformował na Telegramie, że rosyjskie systemy obrony powietrznej zestrzeliły w czwartek nad ranem dwa drony wojskowe zmierzające w kierunku stolicy Rosji - podała agencja Reutera. Według Sobianina drony zostały zestrzelone około godz. 4 rano czasu moskiewskiego, jeden w pobliżu miasta Kaługa, a drugi - nad centralną obwodnicą otaczającą rosyjską stolicę. (PAP)

10.08.2023 06:57

​Dwie osoby zginęły, a siedem zostało rannych w środowym ataku rakietowym przeprowadzonym przez rosyjską armię na miasto Zaporoże - poinformowały ukraińskie władze. Wcześniej informowały o trzech zabitych.

"Na szczęście jedna osoba została reanimowana. Lekarzom pomagali na miejscu policyjni ratownicy medyczni" – poinformował minister spraw wewnętrznych Ihor Kłymenko na Telegramie. W wyniku rosyjskiego ataku na Zaporoże zniszczona została cerkiew, uszkodzone domy i sklepy. Andrij Jermak, szef biura prezydenta Ukrainy, poinformował, że najprawdopodobniej Rosjanie użyli rakiet Iskander. (PAP)

09.08.2023 11:01

W kilku rejonach wokół Charkowa, na północnym wschodzie Ukrainy, przygotowywana jest obowiązkowa ewakuacja dzieci - powiedziała ukraińska wicepremier Iryna Wereszczuk, cytowana w środę przez agencję Ukrinform. Wicepremier dodała, że "w tej chwili nie może sprecyzować skali przymusowej ewakuacji". "Decyzję muszą najpierw podjąć władze lokalne; rozmawiałam wczoraj z szefem administracji obwodu charkowskiego Ołehem Syniehubowem, który potwierdził, że decyzję akceptuje ze względu na prowadzone w regionie działania ofensywne wojsk ukraińskich" - wyjaśniła Wereszczuk. "Wróg odpowiada, a my musimy się na te odpowiedzi przygotować. Musimy zrobić wszystko, by bronić cywilów" - zaznaczyła. W marcu rząd Ukrainy zatwierdził mechanizm pozwalający przeprowadzać obowiązkowe ewakuacje dzieci z terenów objętych działaniami wojennymi. Władze wprowadziły przymus ewakuacji w związku z tym, że część rodziców i opiekunów pomimo zagrożenia nie zgadza się na opuszczenie miejsc objętych walkami z siłami rosyjskimi. Dzieci są wywożone w towarzystwie jednego z rodziców lub opiekuna prawnego. (PAP)

09.08.2023 10:10

​Od rozpoczęcia w lutym 2022 roku pełnowymiarowej inwazji przeciwko Ukrainie siły rosyjskie zniszczyły w obwodzie donieckim, na wschodzie kraju, ponad 81 tys. domów jednorodzinnych i niemal 5,5 tys. bloków mieszkalnych - poinformował Pawło Kyryłenko, szef władz obwodu, cytowany w środę przez portal Ukrainska Prawda. (PAP)

09.08.2023 08:35

We wtorek z Ukrainy do Polski odprawiono 31,8 tys. osób, a 31,9 tys. wyjechało z Polski na Ukrainę – podała Straż Graniczna. Od 24 lutego 2022 r. – czyli od początku agresji Rosji na Ukrainę, SG zanotowała ponad 14 mln 413 tys. wjazdów do Polski i 12 mln 653 tys. wyjazdów na Ukrainę. (PAP)

09.08.2023 07:40

 18-letni mężczyzna zginął, a trzy osoby zostały ranne w obwodzie dniepropietrowskim w wyniku rosyjskiego ostrzału - powiadomił Serhij Łysak, szef władz regionu położonego w środkowo-wschodniej Ukrainie. (PAP)

09.08.2023 07:40

​ Reżim Alaksandra Łukaszenki stał się zagrożeniem także dla bezpieczeństwa regionalnego i międzynarodowego, czego dowodzą działania takie jak wymuszone lądowanie cywilnego samolotu w maju 2021 r. i utrzymująca się instrumentalizacja migrantów o nieuregulowanym statusie na wschodnich granicach UE - poinformował szef dyplomacji UE Josep Borrell w oświadczeniu wydanym w imieniu Unii Europejskiej w trzecią rocznicę sfałszowanych wyborów prezydenckich. (PAP)

09.08.2023 06:47

 Ukraina otrzyma około 30 czołgów Leopard 1, zakupionych przez niemiecki koncern zbrojeniowy Rheinmetall od belgijskiej firmy OIP Land Systems - poinformował we wtorek dziennik "Handelsblatt". (PAP)

09.08.2023 06:42

​Szwedzka firma Satcube wyśle na Ukrainę własnej produkcji satelitarne terminale internetowe, z których można będzie korzystać na terytoriach, gdzie nie działają sieci komórkowe i naziemne - poinformował we wtorek portal Ukraińska Prawda, powołując się na dziennik "Dagens Nyheter". (PAP)

08.08.2023 09:00

Co najmniej dwie osoby zginęły, a 14 zostało rannych w ciągu minionej doby w wyniku rosyjskich ostrzałów obwodów chersońskiego i zaporoskiego na południu Ukrainy - poinformowały we wtorek rano władze tych dwóch regionów w komunikatach na Telegramie. Celem ataków wroga ponownie stały się obiekty cywilne, w tym m.in. "punkt niezłomności" w Chersoniu, czyli miejsce, gdzie mieszkańcy miasta mogą otrzymać pomoc humanitarną i żywność lub skorzystać z internetu. Jedna osoba na terenie Chersońszczyzny poniosła śmierć, 13 doznało obrażeń - powiadomił szef chersońskiej administracji obwodowej Ołeksandr Prokudin (https://tinyurl.com/8k6n88up). W regionie zaporoskim zginął 53-letni mężczyzna z miejscowości Nowodanyliwka, położonej na przedmieściach Orichowa. Ranna została kobieta w starszym wieku z sąsiedniej wsi Preobrażenka - relacjonował gubernator Jurij Małaszko (https://tinyurl.com/emretx58). Zachodnia część obwodu chersońskiego, położona na prawym (zachodnim) brzegu Dniepru, w tym Chersoń, jest kontrolowana przez stronę ukraińską od listopada 2022 roku. Ziemie leżące po wschodniej stronie rzeki znajdują się pod rosyjską okupacją. Już kilka dni po wycofaniu się z Chersonia najeźdźcy zaczęli ostrzeliwać to miasto i jego okolice ze stanowisk artyleryjskich rozmieszczonych po drugiej stronie Dniepru. W wyniku tych działań wroga regularnie giną cywile. Jedno z najtragiczniejszych takich zdarzeń miało miejsce 3 maja, gdy Rosjanie zabili na Chersońszczyźnie 23 osoby i ranili 46. Od pierwszych tygodni inwazji Kremla na sąsiedni kraj, rozpoczętej w lutym 2022 roku, agresorzy okupują południowa część obwodu zaporoskiego, w tym m.in. miasta Melitopol, Berdiańsk i Enerhodar. Władze w Kijowie kontrolują północ regionu, w tym jego stolicę - Zaporoże. (PAP)

08.08.2023 07:39

Do siedmiu wzrosła liczba ofiar śmiertelnych poniedziałkowego ataku rakietowego wojsk rosyjskich na Pokrowsk w obwodzie donieckim na wschodzie Ukrainy – powiadomił we wtorek rano ukraiński minister spraw wewnętrznych Ihor Kłymenko. Rannych jest 67 osób. Wcześniej informowano o pięciu zabitych. (PAP)

08.08.2023 06:49

​Stany Zjednoczone mają już we wtorek ogłosić przekazanie na Ukrainę pierwszej dostawy broni z puli, która nie została uruchomina z powodu błędu w księgowości. Jej wartość sięga 200 mln dolarów, poinformował w poniedziałek Reuters. (PAP)

07.08.2023 20:40

Po planowanej naprawie do sieci energetycznej Ukrainy podłączono w poniedziałek ponownie jeden z bloków Południowoukraińskiej Elektrowni Atomowej w pobliżu Jużnoukraińska w obwodzie mikołajowskim na południu kraju. (PAP)

07.08.2023 20:27

Niewykluczone, że najemnicy z rosyjskiej Grupy Wagnera, którzy są na Białorusi, już próbowali przekroczyć granicę z Łotwą - oświadczył w poniedziałek szef łotewskiej straży granicznej Guntis Pujats, cytowany przez portal Delfi. (PAP)

07.08.2023 20:22

Siły rosyjskie przypuściły w poniedziałek dwa ataki rakietowe na miasto Pokrowsk w obwodzie donieckim Ukrainy; są ofiary śmiertelne – poinformował prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski na Telegramie. „Dwa ataki rakietowe. Trafiono w zwykły budynek mieszkalny. Niestety są ofiary. Na miejscu są ratownicy i wszystkie niezbędne służby. Trwa ratowanie ludzi” – napisał Zełenski. „Każdy w świecie, kto pomaga Ukrainie, razem z nami zwycięży terrorystów. Rosja odpowie za wszystko, co zrobiła w tej strasznej wojnie” – dodał prezydent. t.me/V_Zelenskiy_official/7295 Szef kancelarii prezydenta Andrij Jermak przekazał później, że zginęły co najmniej dwie osoby, a cztery zostały ranne. (PAP)

07.08.2023 18:27

Producent czołgów Abrams oddał ostatnie z 31 zakupionych dla Ukrainy pojazdów; trafią one do Ukrainy wczesną jesienią - poinformował w poniedziałek asystent sekretarza sił lądowych ds. uzbrojenia Doug Bush. Urzędnik przekazał też, że USA przyspieszają z produkcją amunicji artyleryjskiej. (PAP)

07.08.2023 17:38

Na osiem lat pozbawienia wolności skazał zaocznie sąd w Moskwie potępiającego wojnę Rosji przeciw Ukrainie pisarza Dmitrija Głuchowskiego. Uznano, że rozpowszechniał „kłamliwe doniesienia o działaniach rosyjskich żołnierzy” – poinformował w poniedziałek niezależny portal rosyjski Mediazona. (PAP)

07.08.2023 16:55

Ukraina zamierza zorganizować kilka szczytów, poświęconych ukraińskiej formule pokojowej, przy czym ostatni przewiduje udział Rosji - powiedział w poniedziałek szef kancelarii prezydenta Ukrainy Andrij Jermak dziennikarzom w Kijowie. (PAP)

07.08.2023 16:35

Siły rosyjskie ostrzelały w poniedziałek z ciężkiej artylerii miasto Nikopol w obwodzie dniepropietrowskim w centralnej Ukrainie, w wyniku czego zginęła cywilna osoba, a jeszcze jedna została ranna - poinformował szef władz obwodowych Serhij Łysak na Telegramie. (PAP)

07.08.2023 15:14

Siły rosyjskie użyły w ciągu ostatniej doby broni chemicznej w okolicach wsi Nowodanyliwka w obwodzie zaporoskim na południu Ukrainy – poinformował w poniedziałek dowódca zgrupowania wojsk ukraińskich Tauryda generał Ołeksandr Tarnawski na Telegramie. Tarnawski podał, że żołnierze rosyjscy przeprowadzili dwa ataki artyleryjskie z wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych pociskami zawierającymi substancję chemiczną, prawdopodobnie chloropikrynę. Nikt nie został poszkodowany. „Rosjanie usiłują robić wszystko, żeby powstrzymać nasze parcie naprzód. Ale im się nie uda” – zaznaczył ukraiński generał. https://t.me/otarnavskiy/188 Chloropikryna to bojowy środek trujący z grupy drażniących. (PAP)

07.08.2023 14:49

​Zatrzymano mieszkankę Oczakowa, która przekazywała Rosjanom dane wywiadowcze m.in. w celu przygotowania ataku powietrznego w czasie wizyty prezydenta Wołodymyra Zełenskiego w Mikołajowie, na południu kraju - poinformowała w poniedziałek Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU). (PAP)

05.08.2023 21:23

​Rakiety wystrzelone przez Rosję przeciwko Ukrainie w sobotni wieczór uderzyły w budynki producenta silników samolotowych i śmigłowcowych Motor Sicz, nad którym kontrolę państwo przejęło w ubiegłym roku - poinformował ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski w wieczornym wystąpieniu wideo. (PAP)

05.08.2023 19:51

Ukraińskie siły powietrzne podały, że w sobotę z terytorium Białorusi na Ukrainę wystrzelonych zostało kilka rakiet. Wcześniej armia ukraińska informowała też o wystrzeleniu rakiet z Rosji, z rejonu Tambowa. We wszystkich regionach Ukrainy ogłoszono alarm lotniczy. O ataku rakietowym na Ukrainę z terytorium Białorusi informował też na Twitterze białoruski niezależny portal Biełaruski Hajun. W sobotę wieczorem w obwodach chmielnickim, winnickim i żytomierskim na Ukrainie słychać było eksplozje – przekazały administracje wojskowe tych regionów. O ataku rakietowym zakomunikowała też tarnopolska administracja obwodowa. Ukraińscy obserwatorzy relacjonowali, że rosyjskie pociski manewrujące zostały zauważone nad kilkoma regionami kraju. Siły Powietrzne Ukrainy poinformowały, że Rosja z regionu Tambowa wystrzeliła Kindżały w kierunku miasta Starokonstantinow w obwodzie chmielnickim, a także w kierunku obwodów żytomierskiego, połtawskiego i winnickiego.(PAP)

05.08.2023 18:23

Sześć rosyjskich portów czarnomorskich: w Anapie, Noworosyjsku, Gelendżyku, Tuapse, Soczi i Tamanie znajduje się w "strefie zagrożenia wojną" - ostrzegła w sobotę ukraińska agencja ds. nawigacji i służb hydrograficznych. Jest to odpowiedź Ukrainy na wycofanie się Rosji z umowy zbożowej i ataki Rosji na infrastrukturę portów ukraińskich oraz ogłoszenie przez Moskwę, że wszystkie statki, które wpływają do portów Ukrainy, będzie traktowała jak cele wojskowe. W odpowiedzi Ministerstwo Obrony Ukrainy oświadczyło, że tak samo będzie traktowało wszystkie statki przewożące towary wojskowe do portów rosyjskich i portów Ukrainy niekontrolowanych przez Kijów. W piątek w wyniku ataku dronów morskich na bazę w Noworosyjsku uszkodzony został rosyjski okręt Oleniegorskij Gorniak. Tego samego dnia drony morskie zaatakowały rosyjski tankowiec SIG w Cieśninie Kerczeńskiej. Według ukraińskich mediów ataki na rosyjskie jednostki zorganizowała Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU), ale jej szef Wasilij Maluk tego nie potwierdził. Wybuchy na rosyjskich statkach i na moście krymskim nazwał logicznym i skutecznym krokiem przeciwko wrogowi.(PAP)

05.08.2023 14:14

Celem rosyjskiej propagandy jest podkopanie zaufania między Kijowem i sojusznikami - ocenił Wadym Skibicki, przedstawiciel ukraińskiego wywiadu wojskowego (HUR). "Główne zadania rosyjskiej propagandy na obecnym etapie sprowadzają się do tego, żeby zniszczyć wewnętrzną jedność ukraińskiego społeczeństwa, podkopać zaufanie między Ukrainą i naszymi partnerami, aby zatrzymać wsparcie wojskowe" - powiedział Skibicki, cytowany w sobotę w mediach społecznościowych HUR. Wewnątrz Rosji propaganda kremlowska skoncentrowana jest na tym, by "podtrzymywać mit o tym, że rzekomo dzisiejsza Rosja jeszcze jest w stanie się rozwijać" - stwierdził przedstawiciel HUR. Zaznaczył, że po rozpoczęciu przez Rosję pełnowymiarowej agresji przeciwko Ukrainie Kijów aktywniej przeciwdziała wrogiej propagandzie. (https://t.me/DIUkraine/2654) (PAP)

05.08.2023 13:47

Sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony (RBNiO) Ukrainy Ołeksij Daniłow zapowiedział w sobotę, że Rosja będzie ponosić cięższe straty. Podkreślił, że rosyjskie cele to poligon dla ukraińskiej broni. "Z każdym nowym zadaniem bojowym ukraińskie bojowe bezzałogowce i morskie drony stają się coraz bardziej precyzyjne, operatorzy bardziej doświadczeni, koordynacja bojowa bardziej efektywna, a producenci (broni) otrzymują możliwość doskonalenia taktycznych i technicznych właściwości (sprzętu)" - napisał w mediach społecznościowych Daniłow. Jak ocenił, sierpień jest "wyjątkowo udany dla ukraińskich łowców". "W dalszej kolejności będzie poszerzenie skali, zasięgu działań bojowych, rosyjskie straty będą cięższe" - zapowiedział szef RBNiO. Daniłow stwierdził, że "rosyjskie cele to najlepszy poligon dla ukraińskiej broni i jej reklamy". Według niego ukraiński kompleks wojskowo-przemysłowy, którego produkty przeszły wyjątkową próbę bojową, będzie jednym z głównych graczy na światowym rynku. (PAP)

05.08.2023 13:09

Poprzez obecność żołnierzy Grupy Wagnera na Białorusi Rosjanie testują Polskę i NATO - oceniają eksperci cytowani przez holenderski portal NOS. "To nie ma znaczenia militarnego, jest to jednak rozgrywka na politycznej szachownicy" – komentuje generał Mart de Kruif, były dowódca holenderskiej armii. (PAP)

05.08.2023 11:52

 Rosyjskie wojska ostrzelały w piątek wieczorem wieś Newske w obwodzie ługańskim amunicją fosforową i pociskami Grad - poinformował w sobotę  Artem Łysohor, szef władz tego regionu na wschodzie Ukrainy. (PAP)

05.08.2023 09:44

Siły ukraińskie w piątek przeprowadziły działania kontrofensywne na co najmniej trzech odcinkach frontu - podsumowuje w najnowszej analizie amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW). (PAP)

05.08.2023 09:38

Rosyjski tankowiec SIG na Morzu Czarnym w pobliżu Krymu zostal w nocy z piątku na sobotę uszkodzony w rezultacie ataku morskiego drona - poinformował Reuters powołując się na  Rosyjską Federalną Agencję ds. Morskich i Transportu Rzecznego. (PAP)

05.08.2023 09:09

​Mieszkańcy okupowanego przez Rosję Krymu informowaliw sobotę nad ranem o eksplozjach, które dały się słyszeć w pobliżu Mostu Krymskiego (Kerczeńskiego) łączącego ten półwysep z Rosją kontynentalną - informuje agencja AP. Władze rosyjskie zaprzeczyły jakoby most był atakowany. (PAP)

04.08.2023 21:15

​Siły ukraińskie przełamały w niektórych miejscach na południu kraju pierwszą linię obrony wojsk rosyjskich i przesunęły się na linię pośrednią - poinformowała w piątek wiceminister obrony Ukrainy Hanna Malar.

"Jeśli mówimy o południu, jak i o kierunku bachmuckim, to nasze siły nadal prowadzą działania ofensywne, przedzierając się przez silny opór wroga; to ciągły ostrzał artyleryjski, miny" - oświadczyła Malar w telewizji ukraińskiej.

Po przełamaniu w niektórych miejscach pierwszej linii obrony, ukraińscy żołnierze "stają przed faktem, że wróg rzeczywiście zbudował umocnienia inżynieryjne na głównych, kluczowych wzniesieniach". "To, oczywiście, utrudnia ruch naszych wojsk i same operacje bojowe" - skomentowała wiceminister przebieg kontrofensywy.

Jak dodała Malar, zarówno na południu, jak i na wschodzie frontu Rosjanie gromadzą rezerwy, głównie zawodowe pododdziały. Ukraińcy powstrzymują obecnie rosyjskie pododdziały desantowo-szturmowe, które zostały już skierowane do walki. (PAP)

04.08.2023 20:01

Przeprowadzony w nocy z czwartku na piątek atak na bazę floty w Noworosyjsku i uszkodzenie tam okrętu Oleniegorskij Gorniak to zemsta Ukrainy za wycofanie się Rosji z umowy zbożowej - ocenił ukraiński ekspert ds. wojskowości Ołeh Żdanow w rozmowie z niezależnym rosyjskim kanałem na Telegramie Możem Objasnit'.

Warto zauważyć, że atak został przeprowadzony w odległości około 650 km od brzegów Ukrainy, uwzględniając konieczność "obejścia" okupowanego Krymu. To rekordowy dystans, jeśli chodzi o atakowanie celów morskich przez Kijów - podkreśla Możem Objasnit' (https://tinyurl.com/yc3c4e85). (PAP)

04.08.2023 09:07

Siły ukraińskie kontynuowały operacje kontrofensywne na co najmniej trzech odcinkach i miały się posunąć naprzód na niektórych obszarach – informuje waszyngtoński Instytut Studiów nad Wojną (ISW) w podsumowaniu czwartkowych działań na froncie. (PAP)

04.08.2023 08:32

​Rosjanie zmuszają personel okupowanej Zaporoskiej Elektrowni Atomowej na południu Ukrainy do przyjmowania obywatelstwa Rosji, grożąc im represjami - poinformował w piątek rano sztab generalny armii ukraińskiej. (PAP)

03.08.2023 20:55

Rosja wystrzeliła przeciwko Ukrainie już prawie dwa tysiące bojowych dronów shahed, znaczną część z nich udało się strącić - poinformował w czwartek ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski. (PAP)

03.08.2023 19:46

Rosja celowo wywołała kryzys żywnościowy, prowadzi ekonomiczną agresję wobec państw Globalnego Południa i chce za wszelką cenę przedłużać swoją wojnę przeciwko Ukrainie - powiedział w czwartek wiceminister spraw zagranicznych RP Wojciech Gerwel podczas debaty w Radzie Bezpieczeństwa ONZ. (PAP)

03.08.2023 19:20

Występujące od dawna w rosyjskiej armii zjawisko fali, czyli znęcania się nad niższymi rangą żołnierzami, znacząco nasiliło się podczas agresji Kremla na Ukrainę; w ciągu ostatniego roku liczba postępowań sądowych dotyczących takich spraw wzrosła 1,5 raza - powiadomił w czwartek niezależny rosyjski kanał na Telegramie Możem Objasnit'. (PAP)

03.08.2023 18:54

Ukraina chce powiększyć koalicję krajów popierających jej wizję pokoju, zwracając się ku krajom tzw. Globalnego Południa - pisze w czwartek agencja Reutera w przeddzień rozpoczynającego się szczytu pokojowego w Arabii Saudyjskiej. Nie wiadomo, czy w spotkaniu wezmą udział Chiny. (PAP)

03.08.2023 18:19

Niewielkie postępy ukraińskiej kontrofensywy przeciwko rosyjskim okupantom to skutek odejścia przez Kijów od taktyki proponowanej przez Amerykanów, polegającej na połączonych operacjach sił piechoty, wojsk pancernych i artylerii - ujawnił "New York Times". (PAP)

03.08.2023 17:08

W związku z niszczeniem znajdujących się na terenie Ukrainy rosyjskich magazynów, agresorzy mierzą się z poważnym brakiem amunicji - powiedziała w czwartek Natalia Humeniuk, rzeczniczka wojsk ukraińskich na południu kraju. Rzeczniczka poinformowała, że w ubiegłym tygodniu zniszczonych zostało siedem rosyjskich magazynów amunicji na lewym brzegu Dniepru. W związku z tym - dodała - znacząco spadła liczba ataków na południu Ukrainy i wynosi obecnie średnio ok. 30 dziennie. "Efektywne działania Sił Zbrojnych Ukrainy doprowadziły też do spowolnienia i skomplikowania rosyjskiej logistyki" - zauważyła Humeniuk. "Od czasu do czasu są w stanie sięgnąć po pewne rezerwy amunicji, sprzętu czy personelu. Jednak wysiłki te nie nadążają za dynamiką walk, dlatego wróg traci zdolności do ataku" - wskazała. Rzeczniczka przypomniała, że wcześniej Rosjanie byli w stanie zwiększyć zasoby i atakować do 90 razy dziennie. "Kontynuując walkę przeciwbateryjną, cały czas spychamy ich wzdłuż lewego brzegu, aby uniemożliwić ostrzał. Straciliśmy też dwa składy broni. W ciągu ostatniej doby dokonano 54 ataków, co nadal jest znaczącym spadkiem" - podkreśliła Humeniuk. (PAP)

03.08.2023 16:55

Monitoring sytuacji na granicy Łotwy z Białorusią wskazuje na "możliwą agresję" - poinformował w czwartek komendant łotewskiej straży granicznej Guntis Pujats. Dodał, że po białoruskiej stronie zaobserwowano obecność "nie tylko regularnych" strażników granicznych. (PAP)

03.08.2023 15:27

Ponad połowa Słowaków przeciwna jest dalszemu wspieraniu Ukrainy - wynika z sondażu opublikowanego w czwartek przez dziennik "Sme". Jak powiedział PAP redaktor naczelny portalu Aktuality, nastawienie poszczególnych grup do pomocy dla Kijowa zależy od tego, które partie polityczne popierają. (PAP)

03.08.2023 14:51

​Uważam, że 90 proc. męskiej populacji w naszym kraju powinno przygotować się do bezpośredniego udziału w wojnie z Rosją; te osoby nie zdołają wykupić się od służby w armii i wcześniej lub później mogą trafić na front - ocenił ukraiński weteran wojenny Denys Kwebek, cytowany w czwartek przez agencję UNIAN. (PAP)

03.08.2023 12:44

Rosja dodała Norwegię do swojej listy państw nieprzyjaznych - poinformowała w czwartek agencja Reutera, powołując się na rosyjskie media.

Rosyjski rząd dodał Norwegię do listy krajów, dopuszczających się nieprzyjaznych aktów wobec rosyjskich placówek dyplomatycznych i konsularnych - napisał Reuters.
Lista, prowadzona przez rosyjski rząd, wskazuje również liczbę osób, które mogą pracować w misji dyplomatycznej danego kraju. Dla Norwegii limit ten ustalono na 27 osób.
Agencja przypomniała, że w kwietniu Norwegia wydaliła 15 rosyjskich dyplomatów z powodu domniemanych działań szpiegowskich, na co Rosja odpowiedziała wydaleniem 10 norweskich dyplomatów.

Obecnie na utworzonej w 2021 roku przez rząd Federacji Rosyjskiej liście państw nieprzyjaznych figuruje 49 krajów, w tym wszystkie państwa Unii Europejskiej. Jako pierwsze znalazły się na niej Stany Zjednoczone i Czechy. (PAP)

03.08.2023 12:43

​Rosjanie ostrzelali w czwartek grecki konsulat w Chersoniu - poinformowały władze obwodu chersońskiego na południu Ukrainy.

"Wróg uderzył w 27 obszarów zabudowanych regionu, w tym m.in. w bank i budynek honorowego konsulatu Grecji w Chersoniu" - podał szef władz obwodowych Ołeksandr Prokudin.
Rosjanie w ciągu ostatnich 24 godzin uderzyli w region 55 razy, wystrzeliwując 264 rakiety. 72 z nich trafiły w stolicę obwodu - Chersoń.

Pierwsi Grecy przybyli na południową Ukrainę z z Krymu po wojnie rosyjsko-tureckiej w 1774 roku. Nie jest jasne, czy przesiedlenie było dobrowolne, czy wymuszone przez carycę Katarzynę II.
W pierwszej fazie rozpoczętej przez Rosję w 2022 roku pełnowymiarowej inwazji wiele osób pochodzenia greckiego ewakuowało się z Mariupola. Według szacunków przed wojną na Ukrainie mieszkało ok. 150 tys. osób greckiego pochodzenia. (PAP)

03.08.2023 09:17

Rosjanie ostrzelali cerkiew w Chersoniu na południu Ukrainy, raniąc trzy osoby – powiadomiły w czwartek władze lokalne. W trakcie operacji ratunkowej doszło do kolejnego ostrzału tego samego miejsca – ranni są czterej strażacy. (PAP)

03.08.2023 08:55

Międzynarodowy Trybunał Karny (MTK) może wydać kolejny nakaz aresztowania Władimira Putina w związku ze zbrodniami wojennymi popełnianymi przez prywatną firmę wojskową zwaną Grupą Wagnera - poinformował w czwartek Głos Ameryki, powołując się na prezesa MTK Piotra Hofmańskiego. (PAP)

03.08.2023 07:20

Rosja prowadzi systematyczne wysiłki zmierzające do zmuszenia mieszkańców okupowanych terenów Ukrainy, by przyjęli rosyjskie obywatelstwo - napisało w opublikowanym w środę raporcie Obserwatorium Konfliktu na Ukrainie Uniwersytetu Yale. Według fundowanego przez Departament Stanu ośrodka jest to część programu konsolidacji władzy Rosji na tych terenach i stanowi zbrodnię wojenną. (PAP)

03.08.2023 07:19

​Na podejściu do Kijowa obrona powietrzna zniszczyła w czwartek w nocy około 18. rosyjskich dronów atakujących stolicę, poinformował w Telegramie Serhij Popko, szef wojskowej administracji Kijowa. (PAP)

02.08.2023 21:30

Środa 2 sierpnia była dniem sportowym Festiwalu Młodych, jaki odbywa się w ramach trwających w Lizbonie Światowych Dni Młodzieży. Można było wziąć udział w turnieju piłki nożnej i siatkówki plażowej, a także uczestniczyć w rozgrywkach sportu inkluzywnego dla osób z niepełnosprawnością. (KAI)

02.08.2023 21:29

 

02.08.2023 15:12

​Polska chce dobrych relacji z Ukrainą, te relacje muszą się opierać na wzajemnym szacunku i zrozumieniu dla narodowych interesów. Polska chce nadal wspierać Ukrainę - powiedział w środę wiceszef MSZ Paweł Jabłoński. Poinformował, że w MSZ odbyło się spotkanie z charge d'affaires ambasady Ukrainy.

Jak przekazał Jabłoński na briefingu prasowym, że w siedzibie resortu SZ odbyło się spotkanie z przedstawicielem ambasady Ukrainy, które miało związek z ostatnimi wypowiedziami przedstawicieli władz ukraińskich.

"Część tych wypowiedzi miała w naszej ocenie niewłaściwy niepotrzebny charakter. Niepotrzebnie nacechowane były te wypowiedzi złymi emocjami i wyrażały stanowisko, które w naszej ocenie szkodzi dobrym relacjom" - powiedział wiceszef MSZ.

"Polska chce dobrych relacji z Ukrainą i te relacje - jak zawsze w stosunkach międzynarodowych - muszą opierać się na zasadzie wzajemności, przede wszystkim na wzajemnym szacunku i zrozumieniu dla narodowych interesów" - podkreślił. Zapewnił, że Polska chce nadal wspierać Ukrainę.

"Postrzegamy rosyjską agresję na Ukrainie jako zagrożenie również polskiego interesu. Jednocześnie oczekujemy zrozumienia ze strony ukraińskiej dla naszych potrzeb i perspektywy" – podkreślił wiceszef MSZ w środę na briefingu przed siedzibą resortu.

Wyjaśnił, że chodzi głównie o kwestie zboża i zbrodni wołyńskiej. "Czasami w niektórych sprawach ciężko nam osiągnąć porozumienie. Mówimy przede wszystkim w ostatnim czasie o sprawie zboża i innych kwestiach, takich jak nierozliczona wciąż zbrodnia ludobójstwa i ekshumacja ofiar zbrodni popełnionej 80 lat temu na Wołyniu" - wskazał.

Zaznaczył, że rozmowy na te i inne tematy będą kontynuowane w duchu wzajemnego szacunku i partnerstwa. "Liczymy na to, że - pomimo tego, że czasami publicznie padają bardzo niewłaściwe słowa, ostatnio takie padły po stronie ukraińskiej – polsko-ukraińskie relacje będą dobre. My będziemy nad tym pracowali i mamy nadzieję, że takie samo nastawienie ma strona ukraińska" – podkreślił. Dodał, że kolejne rozmowy "będą się toczyły i toczą się cały czas".

Jabłoński poinformował, że stanowisko Polski zostało przekazane przedstawicielowi ambasady Ukrainy w Polsce. "Przekazaliśmy to stanowisko przedstawicielowi ambasady Ukrainy. Przyjął je i zapewnił o gotowości do tego, by pracować nad zacieśnianiem naszych relacji" – podkreślił.

We wtorek MSZ przekazało w mediach społecznościowych, że ambasador Ukrainy w Polsce został zaproszony do MSZ "w związku z wypowiedziami przedstawicieli władz ukraińskich". Później tego dnia Jabłoński przekazał PAP, iż jako, że ambasador Ukrainy Wasyl Zwarycz przebywa obecnie w Kijowie na naradzie ambasadorów, w środę zostanie zaproszony do MSZ jego zastępca, który zostanie przyjęty na szczeblu urzędniczym.

Wcześniej we wtorek do ukraińskiego resortu spraw zagranicznych został zaproszony na rozmowę ambasador RP na Ukrainie Bartosz Cichocki; spotkanie z dyplomatą dotyczyło wcześniejszej wypowiedzi szefa prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Marcina Przydacza - oświadczyło ukraińskie MSZ na swojej stronie internetowej. "Podczas spotkania podkreślono, że komentarze (Przydacza) o rzekomej niewdzięczności Ukraińców za pomoc (udzieloną nam przez) Polskę są niezgodne z prawdą i niedopuszczalne. Jesteśmy przekonani, że przyjaźń ukraińsko-polska jest o wiele głębsza, niż (doraźne) cele polityczne. Polityka nie powinna kwestionować wzajemnego zrozumienia i siły relacji pomiędzy naszymi narodami" - dodano w komunikacie ukraińskiego resortu spraw zagranicznych.

"Żadne wypowiedzi nie przeszkodzą nam we wspólnym dążeniu do pokoju i budowaniu wspólnej europejskiej przyszłości" - podkreśliło również ukraińskie ministerstwo.

Prezydencki minister Marcin Przydacz na antenie TVP1 mówił o ewentualnym przedłużeniu zakazu importu czterech produktów rolnych z Ukrainy. "To, co jest najważniejsze, to obrona interesów polskiego rolnika (..) Ukraina otrzymała bardzo dużo wsparcia od Polski, warto by było, żeby zaczęła doceniać jaką rolę przez ostatnie miesiące, lata dla Ukrainy pełniła Polska" - powiedział Przydacz.

We wtorek wieczorem premier Mateusz Morawiecki napisał na Twitterze, iż "wezwanie polskiego ambasadora - reprezentanta kraju, który jako jedyny pozostał w Kijowie w dniu inwazji Rosji na Ukrainę, do ukraińskiego MSZ, nigdy nie powinno mieć miejsca". Jak podkreślił, "w polityce międzynarodowej, w obliczu toczącej się wojny, biorąc pod uwagę ogrom wsparcia, jakiego Polska udzieliła Ukrainie, takie błędy nie powinny się zdarzać".

Późnym wieczorem tego dnia prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski napisał na Twitterze, że Ukraina niezwykle docenia wsparcie Polski. "Niezwykle doceniamy historyczne wsparcie Polski, która wraz z nami stała się prawdziwą tarczą Europy - od morza do morza. I żadnego pęknięcia w tej tarczy nie może być" - oznajmił prezydent. "Nie pozwolimy żadnym politycznym momentom zepsuć stosunków między ukraińskim i polskim narodem, a emocje na pewno powinny opaść" - napisał szef ukraińskiego państwa.(PAP)

02.08.2023 13:11

Marynarka Wojenna Rosji rozpoczęła w środę ćwiczenia na Morzu Bałtyckim z udziałem m.in. 30 okrętów i 30 statków powietrznych - poinformowała agencja Reutera za rosyjskim ministerstwem obrony. W manewrach bierze udział ok. 6 tys. żołnierzy. "Od 2 sierpnia na Morzu Bałtyckim przeprowadzane są pod kierownictwem naczelnego dowódcy Sił Morskich admirała Nikołaja Jewmienowa ćwiczenia +Tarcza oceaniczna 2023+" - powiadomił resort obrony Rosji. Celem manewrów jest - według oficjalnego komunikatu - "weryfikacja zdolności floty wojennej do obrony interesów narodowych Rosji na ważnym operacyjnie obszarze". Zaznaczono, że podczas ćwiczeń zostaną opracowane środki ochrony szlaków morskich, transportu wojsk i ładunków wojskowych, a także obrony wybrzeża. W sumie planowane jest wykonanie ponad 200 zadań bojowych. Po ich zakończeniu okręty wrócą do swoich stałych baz. Nie podano daty zakończenia manewrów. (PAP)

02.08.2023 13:02

Władze Ukrainy przygotowały plany na szczyt dotyczący ukraińskiej formuły pokojowej zakończenia rosyjskiej inwazji - oświadczył w środę na Facebooku Ihor Żowkwa, zastępca szefa kancelarii prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego. Spotkanie, w którym ma nie brać udziału Rosja, odbędzie się w sobotę i niedzielę w Arabii Saudyjskiej. (PAP)

02.08.2023 12:49

„NATO uważnie śledzi sytuację wzdłuż swoich wschodnich granic, w tym wczorajszy incydent, w którym dwa białoruskie śmigłowce wojskowe na krótko wleciały w polską przestrzeń powietrzną na małej wysokości - przekazało w środę PAP źródło w Kwaterze Głównej NATO w Brukseli. "Jesteśmy w tej sprawie w ścisłym kontakcie z polskimi władzami i będziemy nadal robić wszystko, co konieczne, aby całe terytorium Sojuszu pozostało bezpieczne” - dodało źródło. (PAP)

02.08.2023 12:31

Polska chce dobrych relacji z Ukrainą; te relacje muszą się opierać na wzajemności, wzajemnym  szacunku i zrozumieniu dla narodowych interesów - powiedział w środę wiceszef MSZ Paweł Jabłoński. (PAP)

02.08.2023 12:30

​Działalność naddunajskiego portu Izmaił na Ukrainie została zawieszona po ataku przy użyciu dronów, jakiego Rosja dokonała w nocy z wtorku na środę - podała agencja Reutera powołując się na źródła. (PAP)

02.08.2023 10:42

Rosyjski atak przy użyciu dronów w nocy z wtorku na środę spowodował zniszczenia w infrastrukturze w naddunajskim porcie Izmaił na Ukrainie – oświadczyły władze ukraińskie. O zniszczeniu silosu zbożowego w tym mieście poinformowało ukraińskie ministerstwo obrony na Twitterze. “Ukraińskie zboże ma potencjał wykarmienia milionów ludzi na całym świecie” – podkreślił resort. https://tinyurl.com/4tzw6z8a Według ukraińskiej Prokuratury Generalnej uszkodzone lub zniszczone zostały również elewatory ze zbożem, zbiorniki w portowym terminalu, portowe magazyny oraz budynki administracyjne. https://t.me/s/pgo_gov_ua Źródło w branży przemysłowej w rozmowie z agencją Reutera określiło zniszczenia jako “poważne”. (PAP)

02.08.2023 09:58

Potwierdza się to, o czym już mówiono, że będą kolejne prowokacje ze strony Białorusi i Rosji; spodziewamy się, że będzie dochodziło do kolejnych prób prowokowania nas - powiedział w środę w RMF FM wiceszef MSZ Paweł Jabłoński, odnosząc się do naruszenia polskiej przestrzeni powietrznej przez białoruskie śmigłowce. (PAP)

02.08.2023 09:28

Ukraina broni się przed siłami wroga wszelkimi dostępnymi środkami – oświadczył prezydent Wołodymyr Zełenski na Telegramie po rosyjskich atakach na kilka obwodów Ukrainy w nocy z wtorku na środę. „Kolejna noc wojny, kolejna noc pracy naszej heroicznej obrony przeciwlotniczej. Bronimy się wszelkimi dostępnymi środkami. Strącono wiele Shahedów. Na szczęście nie było ofiar. Niestety są zniszczenia. Największe na południu kraju” – napisał Zełenski. (https://t.me/V_Zelenskiy_official/7224) Podkreślił, że siły rosyjskie znów atakowały porty i magazyny ze zbożem. „Świat powinien reagować. Gdy celem są cywilne porty, kiedy terroryści świadomie niszczą nawet silosy, to jest to zagrożenie dla wszystkich kontynentów. Rosję można i trzeba powstrzymać” – oznajmił Zełenski. Według Sił Powietrznych Ukrainy w nocy z wtorku na środę strącono 23 szturmowe drony wroga. (PAP)

02.08.2023 08:26

 Rosyjskie siły zbrojne zaatakowały w nocy z wtorku na środę infrastrukturę portową i przemysłową obwodu odeskiego na południu Ukrainy. Atakowano też inne regiony - poinformowały w środę władze ukraińskie na Telegramie. (PAP)

02.08.2023 07:40

Autorytarny lider Białorusi Alaksandr Łukaszenka może chcieć wykorzystać rosyjską najemniczą Grupę Wagnera do stworzenia podwalin białoruskiej „armii kontraktowej” – ocenił amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW) w najnowszym raporcie. (PAP)

02.08.2023 07:01

​W środę nad ranem Kijowem wstrząsnęła seria wybuchów. Ukraińska obrona przeciwlotnicza przystąpiła do akcji - poinformował na Telegramie mer Kijowa Witalij Kliczko. Dodał, że atak odparto, nie było ofiar. (PAP)

01.08.2023 14:37

​We wtorek rosyjskie wojska ostrzelały jedną z placówek medycznych w Chersoniu na południu Ukrainy; śmierć poniósł młody lekarz, który pełnił tam służbę dopiero od kilku dni - powiadomił na Telegramie przewodniczący administracji miejskiej Chersonia Roman Mroczko.
Pracująca w tym samym szpitalu pielęgniarka doznała obrażeń ciała. Trwa walka o jej życie - dodał Mroczko.
Zachodnia część obwodu chersońskiego, położona na prawym (zachodnim) brzegu Dniepru, w tym Chersoń, została wyzwolona przez ukraińskie wojska w listopadzie 2022 roku. Ziemie leżące po wschodniej stronie rzeki znajdują się pod rosyjską okupacją.

01.08.2023 12:02

Ewentualny rosyjski zamach na prezydenta Wołodymyra Zełenskiego pozbawiłby wysiłek wojenny Ukrainy jednego z jej najcenniejszych atutów; Ukraina jest jednak przygotowana na taki scenariusz – pisze we wtorek brukselski portal Politico.

Kiedy prezydent Zełenski został zapytany, czy martwią go rosyjskie próby zabicia go, odpowiedział, że nie może sobie na to pozwolić. „Gdybym ciągle o tym myślał, po prostu zamknąłbym się w sobie, bardzo podobnie jak Putin, który teraz nie opuszcza swojego bunkra” – powiedział ukraiński przywódca w wywiadzie dla CNN w zeszłym miesiącu. „Oczywiście moi ochroniarze powinni pomyśleć, jak temu zapobiec i to jest ich zadanie. Nie myślę o tym” – dodał.

Jak pisze Politico, chociaż jest to kwestia, której Zełenski, co zrozumiałe, nie chce rozważać, jest to również sprawa, której jego zwolennicy w kraju i za granicą nie mogą ignorować. Odkąd odrzucił ofertę ewakuacji z kraju na początku rosyjskiej inwazji, ukraiński prezydent odgrywa kluczową rolę w zdobywaniu międzynarodowego poparcia dla walki z Rosją. „Nic dziwnego, że rosyjscy prawodawcy i skrajnie nacjonalistyczni blogerzy wojskowi stworzyli chór domagający się, by stał się (Zełenski) celem ataków” – wskazuje Politico.

Kilka tygodni po rozpoczęciu przez Rosję inwazji na Ukrainę w lutym 2022 roku czołowy doradca Zełenskiego Mychajło Podolak ujawnił, że było co najmniej tuzin poważnych prób zamachu na jego szefa przygotowanych przez rosyjskie grupy dywersyjne i wywiadowcze, składające się m.in. z Czeczenów i najemników Grupy Wagnera. Grupy te próbowaly przedostać się do silnie strzeżonej i monitorowanej dzielnicy rządowej w Kijowie.

Sam Zełenski podobno powiedział na początku spotkania z amerykańskimi senatorami wkrótce po wybuchu wojny na pełną skalę, że może to być ostatni raz, kiedy widzą go żywego. Najwyraźniej ryzyko jest teraz mniejsze niż w pierwszych tygodniach wojny, kiedy rosyjskie czołgi nacierały na stolicę Ukrainy i niewielu wierzyło, że walczący kraj przetrwa. Ale nikt w ukraińskim rządzie ani w parlamencie nie ma wątpliwości, że zagrożenie pozostaje wysokie – wskazuje portal.

W marcu ponownie wezwano do zabicia Zełenskiego, gdy wspierani przez Ukrainę antyputinowscy rosyjscy sabotażyści przekroczyli granicę i zaatakowali dwie wioski w obwodzie briańskim na zachodzie Rosji. Rosyjski polityk Michaił Delagin powiedział, że „jedyną normalną reakcją” na ten incydent jest „natychmiastowa eliminacja Zełenskiego”. Ze względu na zagrożenie dla jego życia, zagraniczne wizyty Zełenskiego są planowane w największej tajemnicy.

„Ukraińscy urzędnicy byli wściekli (...), kiedy wyciekła informacja o planowanej wizycie w Brukseli na trzy dni przed jego spodziewanym przyjazdem, co zagroziło jego podróży. Podobnie rząd Bułgarii obawiał się, że podróż może zostać odwołana w zeszłym miesiącu po tym, jak szczegóły pojawiły się w prasie. I oczywiście Kreml ma przerażające osiągnięcia w przeprowadzaniu zabójstw, w tym Aleksandra Litwinienki, rosyjskiego oficera służb specjalnych, który uciekł do Wielkiej Brytanii i został otruty w 2006 roku (...)” – podsumowuje portal.

Biorąc pod uwagę stawkę i ryzyko, trudno się dziwić, że ukraińscy urzędnicy mają tendencję do odrzucania próśb o przedyskutowanie, co by się stało, gdyby Rosja odniosła sukces, gdyż temat wydaje się zbyt makabryczny. A jednak, pomimo niechęci do publicznych rozmów na ten temat, Ukraińcy mają plan na wypadek śmierci Zełenskiego i potwierdził to sekretarz stanu USA Antony Blinken.

„Ukraińcy mają plany – o których nie zamierzam mówić ani wdawać się w żadne szczegóły – aby upewnić się, że istnieje coś, co nazwalibyśmy +ciągłością rządu+. W ten czy inny sposób” – powiedział Blinken w wywiadzie dla CBS News w zeszłym roku.

Formalnie, zgodnie z konstytucją Ukrainy, linia sukcesji jest jasna. „Kiedy prezydent nie jest w stanie wypełniać swoich obowiązków, jego obowiązki przejmuje przewodniczący Rady Najwyższej Ukrainy” – powiedział Mykoła Kniażycki, opozycyjny deputowany ze Lwowa. „Dlatego nie byłoby próżni władzy” - dodał.

Przewodniczący parlamentu Rusłan Stefanczuk, członek prezydenckiej partii Sługa Narodu, nie cieszy się jednak szczególnie wysokim zaufaniem w sondażach i nie jest popularny wśród opozycji. „Ale nie sądzę, żeby to miało znaczenie” – powiedział Adrian Karatnycky, analityk Centrum Eurazji w Radzie Atlantyckiej. „Istnieje silny zespół przywódczy i myślę, że zobaczymy kolektywny rząd” – ocenił ekspert.

Rada zarządzająca najprawdopodobniej składałaby się ze Stefanczuka, a także Andrija Jermaka, byłego producenta filmowego i prawnika, który jest szefem gabinetu prezydenta oraz ministra spraw zagranicznych Dmytra Kułeby i ministra obrony Ołeksija Reznikowa.

„Kraj osiągnął punkt bardzo mocnej solidarności i jedności narodowej, więc gdyby z Zełenskim stało się coś strasznego, nie byłoby to tak decydujące, jak mogłoby się wydawać” – powiedział Karatnycky.

01.08.2023 11:14

Ukraińskie ataki dronami na cele w Rosji, w tym w Moskwie, to nie tylko operacja psychologiczna, ale też próba zakłócenia logistyki wroga; po każdym takim uderzeniu na Kremlu wzrasta poczucie zagrożenia, co wymusza podejmowanie decyzji, jakie obiekty należy chronić w pierwszej kolejności - ocenił we wtorek amerykański dziennik "New York Times".

W ostatnich dniach, poczynając od nocy z soboty na niedzielę, odnotowywano ataki na biurowce w centrum biznesowym Moscow-City. Uszkodzono obiekty, w których znajdują się rosyjskie ministerstwa przemysłu i handlu, gospodarki oraz łączności.

"Bezzałogowce eksplodowały (już) nad złotymi kopułami Kremla. Uderzyły (też) w strategiczne rosyjskie bazy lotnicze setki kilometrów od granic Ukrainy. (Ostatnio) trafiły w moskiewski wieżowiec - siedzibę kilku ministerstw, w tym jednego odpowiedzialnego za kompleks wojskowo-przemysłowy. Drony wylądowały również rzut kamieniem od jednego z głównych rosyjskich sztabów wojskowych, gdzie oficerowie siedzący w dużych salach konferencyjnych z ogromnymi ekranami na ścianach bezpośrednio zarządzają wojną na Ukrainie" - zauważył "NYT".

W ocenie dziennika Kijów sięga po takie metody zgodnie z logiką walki o charakterze asymetrycznym - poszukiwania własnych przewag w sytuacji, gdy przeciwnik wciąż przewyższa ukraińską armię pod względem liczebności i potencjału zbrojeniowego.

Te działania należy postrzegać w kontekście ukraińskiej kontrofensywy na południu i południowym wschodzie, w obwodach zaporoskim i donieckim. Jedyną prawdziwą przewagą Rosji jest masa, szczególnie sił piechoty i artylerii. Najlepszy sposób na zneutralizowanie tych atutów to zniszczenie lub zakłócenie rosyjskich struktur dowodzenia i logistyki - ocenił w rozmowie z "NYT" generał Ben Hodges, były dowódca wojsk lądowych USA w Europie.

Autorzy analizy podkreślili, że skłonność władz w Kijowie do przeprowadzania ataków w Rosji wzrasta wprost proporcjonalnie do coraz większej liczny ofiar cywilnych na Ukrainie. Siły agresora zintensyfikowały w ostatnich tygodniach ostrzały rakietowe ukraińskich miast "od Odessy po Kijów i od Lwowa po Charków". W tej sytuacji zaatakowany kraj stara się wykorzystać przeciwko Rosji wszystkie możliwe zasoby i przestaje ukrywać, że ponosi odpowiedzialność za uderzenia dronów w Moskwie.

Jak zauważył "NYT", o zmianie retoryki ukraińskich władz świadczy niedzielna wypowiedź prezydenta Wołodymyra Zełenskiego, który przyznał, że "wojna stopniowo powraca na terytorium Rosji - do jej symbolicznych centrów i baz wojskowych". Prezydent nazwał ataki dronów "nieuniknionym, naturalnym i absolutnie sprawiedliwym procesem".

Biorąc pod uwagę poniedziałkową deklarację przedstawiciela ukraińskiego wywiadu wojskowego (HUR) Andrija Jusowa, zapowiadającego kolejne ataki na terytorium Rosji, należy spodziewać się kontynuacji tej taktyki przez Kijów - dodał amerykański dziennik. (PAP)

01.08.2023 10:53

​Dziewięć wojskowych komisji uzupełnień próbowano podpalić w Rosji w ciągu ostatniej doby – poinformował we wtorek serwis Baza na Telegramie.

Komisje usiłowano podpalić w Możajsku i Podolsku w obwodzie moskiewskim, w Rossoszu w obwodzie woroneskim, w Kazaniu, Omsku, Petersburgu, Kałudze, a także w Wierchnieuralsku i Kopiejsku w obwodzie czelabińskim. (https://t.me/bazabazon/20087)

Według Bazy część prób podpalenia podjęły kobiety. W Kopiejsku zatrzymano 54-latkę, która rzuciła koktajlem Mołotowa w gabinet medyczny komisji wojskowej. W Wierchnieuralsku zatrzymano 34-letnią kobietę, a w Kałudze 78-letnią emerytkę. (PAP)

01.08.2023 09:40

Rosyjscy dywersanci próbowali w nocy z poniedziałku na wtorek przedostać się do obwodu czernihowskiego, na północy Ukrainy, ale nasza straż graniczna otworzyła do nich ogień i zmusiła do wycofania się – poinformował dowódca Połączonych Sił Zbrojnych Ukrainy generał Serhij Najew. (PAP)

01.08.2023 08:39

Głównym problemem rosyjskich sił inwazyjnych na Ukrainie jest brak rotacji; żołnierze agresora odpierający ukraińską kontrofensywę w obwodzie zaporoskim na południu kraju toczą intensywne walki od ponad ośmiu tygodni - zauważył we wtorkowym raporcie resort obrony Wielkiej Brytanii. (PAP)

01.08.2023 06:50

W wyniku ataków wrogich dronów na Charków doszło do co najmniej dwóch trafień - jednego w budynek szkoły, a drugiego - w centrum miasta; jedna osoba została ranna - podał we wtorek nad ranem portal ukraińskiej telewizji Suspilne, powołując się na szefa policji obwodu charkowskiego. (PAP)

01.08.2023 06:49

​W nocy z poniedziałku na wtorek drony zaatakowały stolicę Rosji, jeden z nich uderzył w centrum biznesowe Moscow City - poinformował portal Ukrainska Prawda, powołując się władze Moskwy i rosyjskie media. (PAP)

01.08.2023 06:06

​Najpierw do uderzeń w cele na terytorium Rosji przyzwyczają się Ukraińcy, potem zagraniczni partnerzy, a na końcu Rosjanie - napisał w poniedziałek portal Unian cytując politologa Serhija Nazarenkę. "Jaki jest sens ataków na terytorium Rosji? (...) Chodzi o wzmacnianie częstotliwości (takich wydarzeń). Ukraińcy są już przyzwyczajeni do tego, że w Moskwie regularnie coś wybucha, tak jak wczoraj w Moscow-?ity (kompleks biurowców w centrum Moskwy, jeden z symboli stolicy Rosji - PAP)". Nazarenko przypomina, że po pierwszych uderzeniach na znaczące obiekty rosyjskie (np. Most Krymski) panowało niedowierzanie i radość, podobnie było po drugim ataku sił ukraińskich na ten obiekt. "O atakach na wieże w kompleksie biurowym w centrum Moskwy zapomniano już tego samego ranka. I to jest dobry trend. Najpierw Ukraińcy przyzwyczają się do wojny na terytorium Rosji, potem przyzwyczają się do niej zagraniczni partnerzy, a potem na końcu Rosjanie" - pisze politolog i zaznacza, że takie uderzenia oczywiście nie stworzą przewagi militarnej, lecz przyzwyczają zachodnich sojuszników do tego, że codzienne atakowanie celów na terenie Rosji jest normalne. "Wojna to gra, w którą gra dwóch graczy" - konkluduje. "Dlatego takie kroki logicznie doprowadzą do tego, że dostarczenie Ukrainie broni rakietowej dalekiego zasięgu oraz myśliwców F-16 nie będzie czymś nadzwyczajnym, ale będzie po prostu kolejnym logicznym krokiem. Kruszmy tę skałę!" - napisał Nazarenko, który jest politologiem i analitykiem w założonej przez siebie Grupie Analitycznej Lewiafan. Siły ukraińskie coraz częściej atakują infrastrukturę w Rosji oraz na terytoriach okupowanych. W sobotę przy pomocy pocisków manewrujących Storm Shadow Ukraińcy wyłączyli z ruchu most kolejowy łączący okupowany Krym z również okupowanym półwyspem Czonhar, eliminując możliwość dostaw tą drogą. (PAP)

31.07.2023 20:41

Co najmniej cztery osoby zginęły, a 17 zostało rannych w wyniku rosyjskich ostrzałów Chersonia w poniedziałek – powiadomił szef gabinetu prezydenta Andrij Jermak. „Rosyjska armia ostrzeliwuje Chersoń. Wróg uderza w dzielnice mieszkalne – najbardziej ucierpiały dzielnice Korabelnyj i centralna część miasta. Wiadomo o czterech osobach zabitych i 17 rannych. Najmłodsza ranna ma zaledwie 16 lat” – napisał Jermak w Telegramie. https://t.me/ermaka2022/3334 Szef władz obwodu chersońskiego Ołeksandr Prokudin poinformował, że wśród zabitych i rannych są pracownicy służb komunalnych oraz wolontariusze. „Taka intensywność ostrzałów związana jest z rotacją wrogich wojsk na lewym brzegu (Dniepru). Rosja uzupełniła swoje siły, które wcześniej rozbiły nasze wojska. (Rosjanie) zostaną zniszczeni, ale trzeba jeszcze trochę poczekać” – napisał Prokudin. (PAP)

31.07.2023 19:35

Chorwacja jest gotowa do pomocy w eksporcie ukraińskiego zbóż - oznajmił w poniedziałek przebywający w Kijowie Frano Matuszić, sekretarz stanu w chorwackim ministerstwie spraw zagranicznych, cytowany przez agencję Reutera. "Koleje i porty na Adriatyku są możliwą trasą alternatywną" - stwierdził Matuszić, przytoczony z kolei przez portal Kiev Independent. 17 lipca Rosja ogłosiła zawieszenie tzw. porozumienia zbożowego, dzięki któremu mimo trwającej wojny wyprodukowana w Ukrainie żywność mogła być eksportowana drogą morską. Kreml oświadczył również, że uzna za potencjalne cele wojskowe statki towarowe, zmierzające do ukraińskich portów i rozpoczął zakrojone na szeroką skalę ataki na infrastrukturę w Odessie i portach naddunajskich. "Uzgodniliśmy wykorzystanie chorwackich portów nad Dunajem i Adriatykiem do transportu ukraińskiego zboża. Będziemy teraz pracować nad ustanowieniem najbardziej efektywnych tras do tych portów" - powiedział Dmytro Kułeba, minister spraw zagranicznych Ukrainy, podczas poniedziałkowego briefingu. "Każdy wkład w odblokowanie eksportu, każde otwarte drzwi, to prawdziwe i skuteczne wsparcie dla globalnego bezpieczeństwa żywnościowego" - dodał ukraiński minister. Wcześniej kwestie eksportu ukraińskiego zboża przez porty były również omawiane z Grecją i Bułgarią. (PAP)

31.07.2023 19:03

Jakikolwiek atak Grupy Wagnera zostanie uznany za atak władz Rosji - oświadczyła w poniedziałek ambasador USA przy ONZ Linda Thomas-Greenfield. Odpowiedziała w ten sposób na pytanie o obawy dotyczące potencjalnych działań wagnerowców przeciwko Polsce. (PAP)

31.07.2023 18:37

W ciągu dziewięciu dni ostrzałów miejscowości położonych nad Morzem Czarnym Rosjanie zniszczyli 180 tys. ton zboża - poinformowało w poniedziałek ukraińskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych. (PAP)

31.07.2023 16:52

76 proc. ankietowanych mieszkańców Izraela uważa, że władze w Tel Awiwie powinny zgodzić się na sprzedaż Ukrainie systemów obrony przeciwrakietowej - wynika z sondażu przeprowadzonego na zlecenie ambasady Ukrainy w Izraelu; jednocześnie ambasador Ukrainy ostrzega pielgrzymów udających się w tradycyjną pielgrzymkę na grób cadyka w Humaniu - poinformował portal gazety "Israel Hayom". (PAP)

31.07.2023 15:39

Do 53 wzrosła liczba rannych po rosyjskim ataku rakietowym na Krzywy Róg w centralnej Ukrainie – powiadomiły władze regionu. Dotychczas wiadomo o czterech ofiarach śmiertelnych tego ataku na cele cywilne – budynek mieszkalny i placówkę oświatową. „Zabili cztery osoby. Rannych jest już 53. Pięcioro z nich to dzieci” – powiadomił Serihj Łysak, szef władz obwodu dniepropietrowskiego. (https://t.me/dnipropetrovskaODA/6330) Z budynku, w który uderzyła rosyjska rakieta, zdołało się wydostać 150 osób. Kolejnych 30 uwolnili ratownicy. Do ostrzału rakietowego Krzywego Rogu, rodzinnego miasta prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, doszło w poniedziałek rano. Rosyjskie pociski trafiły w blok mieszkalny i w placówkę oświatową. Wcześniej w poniedziałek służby informowały o czterech ofiarach śmiertelnych ataku i 43 rannych. Na miejscu kontynuowana jest operacja ratunkowa. (PAP)

31.07.2023 14:59

W porównaniu z sytuacją sprzed pół roku rosyjskie wojska kilkakrotnie zwiększyły liczbę dronów bojowych stosowanych na froncie i coraz intensywniej walczą z naszymi bezzałogowcami; inicjatywa w tym względzie wciąż jest jednak po stronie Ukrainy - oznajmił w poniedziałek Jurij Fedorenko, dowódca kompanii dronów szturmowych w jednej z brygad ukraińskiej armii. (PAP)

31.07.2023 14:00

​Atakując Wyspę Węży, armia rosyjska chce pokazać swoją obecność na Morzu Czarnym i zasygnalizować, że może kontrolować żeglugę statków cywilnych - oceniła w poniedziałek Natalia Humeniuk, rzeczniczka wojsk ukraińskich na południu. W niedzielę siły ukraińskie poinformowały, że wojska rosyjskie po raz kolejny w tym miesiącu zaatakowały z użyciem lotnictwa wyzwoloną Wyspę Węży. W okolicy zrzucono dwie bomby. Według Humeniuk rosyjskie ataki mają na celu pokazanie, że wszystkie jednostki cywilne, które mogą chcieć płynąć do portów Ukrainy, powinny być świadome zagrożenia ze strony lotnictwa taktycznego i Floty Czarnomorskiej Federacji Rosyjskiej - pisze Suspilne. Jak podkreśliła rzeczniczka, ataki na Morzu Czarnym świadczą o tym, że "wróg stara się zaznaczyć, iż trzyma sytuację pod kontrolą i może nadzorować cywilną żeglugę". We wtorek ambasador USA przy OBWE Michael Carpenter powiedział, że Amerykanie posiadają informacje o rosyjskim planie ataku na cywilne statki na Morzu Czarnym i zrzucenia winy na Ukrainę.(PAP)

31.07.2023 10:01

228 cudzoziemców, wśród których byli m.in. obywatele Indii, Iranu, Egiptu i Somalii, próbowało minionej doby przedostać się z Białorusi do Polski – podała w poniedziałek rano Straż Graniczna. Odnotowano też próbę przeprawienia się przez graniczną rzekę, zatrzymano kolejnych tzw. kurierów.

Straż Graniczna poinformowała na Twitterze, że na terenie ochranianym przez pograniczników z placówki w Mielniku patrole zostały obrzucone kamieniami i konarami, gdy nie pozwoliły grupie 20 osób przedostać się z Białorusi do Polski.

Nie ustają też próby przedostania się do Polski granicznymi rzekami. Minionej doby SG zatrzymała siedem osób, które przeprawiły się przez rzekę Wołkuszanka.

Pogranicznicy zatrzymali też kolejnych tzw. kurierów przewożących osoby, które nielegalnie przekroczyły granicę. W okolicach Dubicz Cerkiewnych zatrzymano Ukraińca, który przewoził czterech Syryjczyków, a w okolicach Bobrownik: Rumuna, który przewoził 14 osób, obywateli Erytrei, Etiopii, Syrii i Sudanu, a także dwóch Ukraińców, którzy przewozili Syryjczyka.

Od początku roku Podlaski Oddział SG zatrzymał ponad 420 pomocników i organizatorów w nielegalnym przekroczeniu granicy.

Od początku roku SG odnotowała ponad 16 tys. prób nielegalnego przejścia przez granicę z Białorusi do Polski. W marcu i kwietniu było po ok. 2,5 tys. takich prób, w maju ok. 3 tys. W czerwcu odnotowano ich również niespełna 3 tys. Od początku lipca to 3,5 tys. takich prób. Rekordowy był miniony czwartek, gdy SG odnotowało niemal 300 prób jednej doby.

Na długości 186 km granicy z Białorusią zbudowana została w 2022 roku stalowa zapora o wysokości 5,5 m. Jej uzupełnieniem jest zapora elektroniczna, czyli system kamer i czujników, który powstał na 206 km tej granicy i w całości jest już użytkowany przez polskie służby graniczne.

W Podlaskiem zamknięte do odwołania są wszystkie drogowe przejścia graniczne z Białorusią. Czynne są jedynie przejścia kolejowe w Kuźnicy i w Siemianówce.(PAP)

31.07.2023 09:54

​W ostatnich dniach rosyjskie wojska uparcie atakują centra miast; w poniedziałkowych ostrzałach Krzywego Rogu i Chersonia są zabici i ranni - przekazał prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

"Poniedziałek rano. Regiony Ukrainy są pod ostrzałami okupantów, którzy kontynuują terror pokojowych miast i ludzi. Krzywy Róg, Chersoń. Trafienie w budynki mieszkalne, korpus uniwersytetu, skrzyżowania" - napisał Zełenski w Telegramie. (https://t.me/V_Zelenskiy_official/7216)

Potwierdził, że w atakach są zabici i ranni, a pod gruzami mogą być ludzie.

"W ostatnich dniach wróg uparcie uderza w miasta, centra miast. Ostrzeliwuje cywilne obiekty i domy. Ale ten terror nas nie przestraszy i nie złamie" - dodał prezydent Ukrainy. (PAP)

31.07.2023 09:33

Co najmniej jedna osoba zginęła, a dziesięć zostało rannych w poniedziałek w rosyjskim ostrzale Krzywego Rogu w środkowej Ukrainie; pod gruzami najprawdopodobniej są ludzie - poinformował szef MSW Ukrainy Ihor Kłymenko.

Rosjanie ostrzelali miasto dwiema rakietami. Jeden pocisk trafił w placówkę edukacyjną, drugi w blok mieszkalny. Trwa akcja poszukiwawczo-ratunkowa. (PAP)

31.07.2023 09:10

​Przyjęta niedawno w Rosji ustawa, na mocy której górna granica wieku poborowych została podwyższona do 30. roku życia, świadczy o tym, że priorytetem Kremla jest szybkie powołanie jak największej liczby osób do sił zbrojnych - ocenił w poniedziałkowym raporcie resort obrony Wielkiej Brytanii.

W połowie lipca Duma Państwowa, niższa izba rosyjskiego parlamentu, uchwaliła regulacje przewidujące podwyższenie górnej granicy wieku poborowych z 27 do 30 lat. Oznacza to, że do wojska będą powoływani mężczyźni od 18. do 30. roku życia.

Kreml osiąga dzięki temu znaczące korzyści, ponieważ poborowi, nawet jeśli nie wezmą udziału w inwazji Rosji na Ukrainę, przejmą obowiązki wykonywane dotychczas przez profesjonalnych żołnierzy lub rezerwistów wcielonych do armii podczas mobilizacji - zauważyło brytyjskie ministerstwo obrony w komunikacie opublikowanym na Twitterze (https://tinyurl.com/2uz4knev).

Jak dodano, nowe przepisy umożliwiają też powoływanie pod broń wyższych rangą oficerów rezerwy, którzy nie przekroczyli 70. roku życia.

Kreml podejmuje te działania, by uzyskać możliwość jak najszybszego wysłania dodatkowej liczby żołnierzy na front na Ukrainie - ocenił resort.

W opinii ministerstwa zmiany prawne dotyczące poboru do armii wpisują się w sekwencję wydarzeń w Rosji, które świadczą o tym, że inwazja na sąsiednie państwo w coraz większym stopniu dotyka "zwykłych" Rosjan - wbrew wcześniejszym zapowiedziom władz, że tak się nie stanie.

O wojnie przypominają mieszkańcom Rosji także m.in. ataki dronów na cele w Moskwie, wyjątkowe nasilenie represji politycznych oraz niedawny bunt najemniczej Grupy Wagnera - podkreślono w komunikacie brytyjskiego resortu obrony. (PAP)

31.07.2023 07:24

Kreml mógł zarządzić, by rosyjscy tzw. blogerzy wojskowi nie relacjonowali pewnych tematów związanych z wojną Rosji przeciwko Ukrainie - oceniają w najnowszej analizie eksperci amerykańskiego Instytutu Studiów nad Wojną (ISW).

Instytut zwraca uwagę na brak reakcji tzw. blogerów wojskowych na ukraiński atak na Most Czonharski. Jest to zauważalna zmiana w sposobie relacjonowania przez nich działań wojennych i może świadczyć o tym, że Kreml nakazał im, by nie opisywali pewnych tematów, np. dotyczących zakłóceń w działaniu lądowych linii zaopatrzenia.

Ukraińskie siły zbrojne poinformowały w sobotę o pomyślnym uderzeniu w Most Czonharski, łączący anektowany Krym z okupowaną częścią obwodu chersońskiego na południu Ukrainy.

ISW zaobserwował, że temat ten nie był opisywany przez rosyjskich "korespondentów wojennych", podczas gdy w czerwcu w przypadku ataku na ten sam obiekt wyrażali oburzenie i zaniepokojenie.

Według analityków tzw. blogerzy wojskowi mogą zmieniać sposób relacjonowania wojny na bardziej przychylny wobec rosyjskiej narracji w obawie przed karą ze strony Kremla. (PAP)

31.07.2023 07:16

​W poniedziałek w nocy Rosjanie uderzyli w Charków rakietami S-300 z terytorium obwodu biełgorodzkiego, jeden mężczyzna został ranny, zniszczeniu uległ magazyn handlowy, poinformował Dmytro Czubenko, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Charkowie. (PAP)

30.07.2023 17:35

To był dobry dzień na froncie - powiedział w niedzielę ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski. Podkreślił też, że wojna wraca na terytorium Rosji i jest to sprawiedliwe.

"Dziękuję wszystkim za ten dzień na froncie - to dobry dzień, mocny. Kierunek bachmucki, inne gorące i bolesne kierunki w Donbasie - Awdijiwka, Marjinka - oraz oczywiście południowe kierunki" - powiedział na nagraniu prezydent.

Zaznaczył, że rosyjska agresja "zbankrutowała" na polu bitwy. "Dziś już 522. dzień tak zwanej specjalnej operacji wojskowej, którą rosyjskie władze obliczyły na tydzień - dwa. Ukraina staje się silniejsza" - podkreślił Zełenski.

Jak dodał, "stopniowo wojna wraca na terytorium Rosji - do jej symbolicznych centrów i baz wojskowych i jest to nieunikniony, naturalny i w pełni sprawiedliwy proces". (https://t.me/V_Zelenskiy_official/7206) (PAP)

30.07.2023 12:38

Papież Franciszek zaapelował w niedzielę do Rosji o powrót do inicjatywy czarnomorskiej w sprawie zboża. Podczas spotkania z wiernymi mówił, że niszczenie zboża jest "ciężką zniewagą dla Boga".

Zwracając się do tysięcy wiernych przybyłych do Watykanu na południową modlitwę Anioł Pański papież powiedział: "Nie ustawajmy w modlitwie za umęczoną Ukrainę, gdzie wojna niszczy wszystko, także zboże. To jest ciężka zniewaga dla Boga, bo zboże jest jego darem, by nakarmić ludzkość".

Następnie Franciszek powiedział: "Wołanie milionów braci i sióstr, którzy cierpią głód wznosi się aż do nieba".

"Kieruję apel do moich braci, do władz Federacji Rosyjskiej o wznowienie inicjatywy czarnomorskiej, by zboże można było bezpiecznie transportować". (PAP)

30.07.2023 12:20

Wykorzystanie obecności wagnerowców na Białorusi do walki partyjnej to skrajna nieodpowiedzialność - napisał w niedzielę na Twitterze pełnomocnik rządu ds. bezpieczeństwa przestrzeni informacyjnej RP Stanisław Żaryn. To osłabia Polskę - dodał

"Wykorzystanie obecności wagnerowców na Białorusi do walki partyjnej to skrajna nieodpowiedzialność. To osłabia Polskę, a co gorsze może prowokować rosyjskich kryminalistów do działania przeciwko PL. W takim czasie trzeba się zachowywać odpowiedzialnie!" - napisał Żaryn.

Odniósł sie do wpisu m.in. szefa PO Donalda Tuska, który napisał w niedzielę na Twitterze: "Wygląda na to, że PiS szuka pomocy wagnerowców ze strachu przed wyborami. Marsz miliona serc wybije im te pomysły z głowy. Widzimy się wszyscy 1 października w Warszawie".

Na sobotniej konferencji prasowej w Gliwicach premier Mateusz Morawiecki powiedział, że od dwóch lat Polska ma do czynienia z permanentnym atakiem na granicę, a tylko w tym roku było to 16 tysięcy prób nielegalnego jej przekroczenia przez imigrantów, których ściągają Władimir Putin i Alaksandr Łukaszenka i "chcą przepchać do Polski". "Teraz sytuacja staje się jeszcze groźniejsza. Mamy informację, że ponad 100 najemników Grupy Wagnera przesunęło się w kierunku Przesmyku Suwalskiego niedaleko Grodna na Białorusi" - powiedział Morawiecki.

Według szefa rządu, "na pewno jest to krok w kierunku dalszego ataku hybrydowego na polskie terytorium". "Będą pewnie przebrani za białoruską straż graniczną i będą pomagali nielegalnym imigrantom przedostać się na terytorium Polski, zdestabilizować Polskę, ale przypuszczalnie będą się też starali przeniknąć do Polski udając nielegalnych imigrantów, a to stwarza dodatkowe ryzyka" - powiedział. (PAP)

30.07.2023 09:05

Kreml dąży do przedstawienia ukraińskiej kontrofensywy jako porażki, angażując w tym celu prowojenną sferę informacyjną, tzw. blogerów wojskowych – pisze amerykański Instytut Badań nad Wojną (ISW).

"Segmenty prowojennej sfery informacyjnej wydają się skupiać wokół kremlowskiej narracji, mającej na celu przedstawienie ukraińskiej kontrofensywy jako porażki" – podkreśla ośrodek analityczny ISW w najnowszym raporcie.

Tzw. blogerzy wojskowi angażują się w to zadanie, wyolbrzymiając straty po stronie ukraińskiej i w mniejszym stopniu informując o stratach Rosji i problemach jej armii.

"Wpływowi blogerzy częściej relacjonują ukraińskie działania kontrofensywne jako serię nieudanych ataków wzdłuż całej linii styczności" – pisze ISW. Jako przykład ośrodek podaje używanie starych nagrań z frontu do ilustracji rzekomej aktualnej sytuacji.

"Rosyjscy blogerzy wojskowi w dalszym ciągu informują o lokalnych ukraińskich postępach i niektórych problemach Rosji z obroną, ale w szerszym kontekście prowojenna sfera medialna odzwierciedla prawdopodobną zmianę w kremlowskiej narracji, dotyczącej kontrofensywy" – stwierdza ISW.

Zmiany w sposobie relacjonowania przebiegu konfliktu mogą być według ISW związane z obawami przed karą po tym jak władze Rosji zatrzymały znanego z krytyki prowadzenia wojny Igora Girkina (vel Striełkowa).

ISW zaznacza, że obecnie jest trudno ocenić, na ile skutecznie Kreml będzie w stanie formować swoją narrację wokół wojny. Tym wysiłkom mogą zaszkodzić porażki Rosji na froncie lub ważne sukcesy Ukrainy.

Ośrodek odnotowuje, że w ciągu minionej doby na froncie wojska ukraińskie prowadziły działania kontrofensywne przynajmniej na trzech odcinkach frontu – w rejonie Bachmutu, a także na styku obwodów donieckiego i zaporoskiego oraz na zachodzie obwodu zaporoskiego. (PAP)

30.07.2023 08:44

 Według komunikatu ministerstwa obrony Rosji, cytowanego przez agencję TASS, ataku na Moskwę dokonały w niedzielę nad ranem trzy drony, z których jeden został zniszczony w powietrzu na prrzedmieściach Moskwy a dwa spadły w rejonie kompleksu biurowo-biznesowego "Moskva-City". (PAP)

30.07.2023 08:38

Kontrofensywa to mocno powiedziane. Kontrofensywa z definicji to jest działanie na szerokim froncie dużymi siłami, prowadzenie operacji, które jednoznacznie pokazuje przejęcie inicjatywy. A to niespecjalnie widać. Chciałbym, i sam myślę czasem życzeniowo, ale tego naprawdę nie widać - powiedział PAP gen. Roman Polko.

"Ukraina z wielu względów nie wiem czy przygotowania, czy braku lotnictwa czy braku artylerii ogranicza swoje działania do takich niewielkich ruchów taktycznych czy to w rejonie Bachmutu, czy na południu. Mam nadzieję że to wszystko jest na razie sondowanie, i dojdzie jeszcze na jesieni do jakiegoś znaczącego uderzenia, które będzie oznaczało przełamanie i przejęcie inicjatywy przez Ukrainę" - stwierdził gen. Polko.

"Kontrofensywa to mocno powiedziane, kontrofensywa z definicji to jest działanie na szerokim froncie dużymi siłami, prowadzenie operacji, które jednoznacznie pokazuje przejęcie inicjatywy. To niespecjalnie widać. Chciałbym, i sam myślę czasem życzeniowo, ale tego naprawdę nie widać" - dodał.

"Korea Północna, Iran, Chiny - myślę, że te kraje są już zmęczone samą Rosją. Tym bardziej, że największemu z wymienionych, czyli Chinom, eskalacja tego konfliktu z pewnością nie służy. Chiny chcą swoją siłę budować na gospodarce, a jakiekolwiek eskalowanie tej wojny zakłóciłoby kwestie gospodarcze, osłabiało by ten kraj" - stwierdził.

Na pytanie co aktualnie planuje Putin, generał odpowiedział: "Putin zrezygnował z opanowania całej Ukrainy na teraz, chciałby utrzymać łącze lądowe z Krymem, te zdobycze, które ma w Donbasie, zamrozić ten konflikt i odbudować swój potencjał bojowy".

Gen. Polko wyraził również opinię na temat ewentualnego pozbawienia części własnego terytorium przez Ukrainę: "Najgorsze co zachód mógłby zrobić to przymusić Ukrainę, czy skłonić ją w inny sposób do jakiegoś kompromisu, który polegałby na tym, że Ukraina pozbawia się części własnego terytorium. Wtedy oznaczałoby to odroczenie wojny na 5-10 lat, ponieważ Rosja która w efekcie nie odniosła by klęski, miałaby jednak zdobycze terytorialne i motywację do tego, żeby zaatakować ponownie w przyszłości. Nie wolno do tego dopuścić". (PAP)

30.07.2023 08:06

Rosjanie zaatakowali w nocy z soboty na niedzielę Ukrainę czterema dronami uderzeniowymi Shahed. Wszystkie zostały zniszczone w przestrzeni powietrznej obwodów chersońskiego i dniepropietrowskiego – poinformowały Siły Powietrzne armii Ukrainy. (PAP)

29.07.2023 13:01

​Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w sobotę odwiedził pozycje Sił Operacji Specjalnych Sił Zbrojnych Ukrainy walczących na kierunku bachmuckim w Donbasie na wschodzie Ukrainy.
"Kierunek bachmucki, pozycje Sił Operacji Specjalnych. Dzisiaj jestem tutaj, by złożyć życzenia naszym wojskowym z okazji ich święta, oddać cześć ich sile" - napisał Zełenski w Telegramie.
Prezydent przekazał, że wysłuchał raportu dowódcy i rozmawiał z wojskowymi.
Szef państwa zaznaczył, że nie można opowiedzieć o szczegółach aktualnych operacji Sił Operacji Specjalnych, będzie to możliwe dopiero za jakiś czas. "Wykonywanie przez was, chłopaki, zadań dla Ukrainy jest heroiczne" - dodał.
Do wpisu dołączył nagranie, na którym osobiście dziękuje wojskowym i składa im życzenia.
W sobotę na Ukrainie obchodzony jest dzień Sił Operacji Specjalnych.

29.07.2023 11:34

​Pod Sewastopolem na anektowanym przez Rosję ukraińskim Krymie "wskutek dywersji" został wysadzony w powietrze rosyjski skład amunicji - informuje w sobotę ukraiński wywiad wojskowy (HUR).
Ok. 22 wieczorem w piątek "było głośno" pod Sewastopolem na Krymie - napisał HUR w komunikacie.
Jak dodano, świadkowie słyszeli dwa wybuchy, a następnie dźwięki detonacji amunicji. Na miejsce przybyło kilka karetek i policja.
W tej okolicy rozlokowana jest rosyjska 810 samodzielna brygada piechoty morskiej.
HUR przekazał, że "do wybuchów i detonacji wskutek przeprowadzonej dywersji doszło w +tymczasowym magazynie+ amunicji" rosyjskich sił.

29.07.2023 10:19

​Rosyjskie władze planują przeprowadzić ataki na ludność w rosyjskim obwodzie briańskim przy granicy z Ukrainą - pisze portal Sprotyw, utworzony przez Siły Operacji Specjalnych Ukrainy. O te ataki może być później oskarżana strona ukraińska.
Według ukraińskiego portalu ataki terrorystyczne mają być przeprowadzone na terytorium między miejscowościami Nowyje Jurkowiczi - Biełaja Bieriozka przy granicy z Ukrainą.
Trwa przygotowanie do operacji w sferze informacyjnej - czytamy. Miejscowa ludność informuje, że przez ostatnie dwa dni rosyjskie władze ostrzegają mieszkańców przed możliwym przeniknięciem rzekomych dywersyjnych grup Sił Zbrojnych Ukrainy, które miałyby przeprowadzać dywersje wobec ludności miejscowej.
Do regionu przybywają posiłki mające prowadzić rzekome działania przeciwko dywersantom.
Siły Zbrojne Ukrainy nie walczą z cywilami i nie planują żadnych ataków terrorystycznych na terytorium Rosji - zapewnia portal Sprotyw.

29.07.2023 07:36

​Ukraińskie siły przesunęły się naprzód pod Bachmutem i na kierunku berdiańskim - pisze w najnowszej analizie amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW).
Wojska ukraińskie przeprowadziły działania kontrofensywne na co najmniej trzech odcinkach frontu - podkreślają analitycy.
Ukraińcy kontynuują kontrofensywę na północnej i południowej flance Bachmutu. Na kierunku berdiańskim przesunęli się o ok. 10-12 km od głównej linii obrony Rosjan - podało ISW, powołując się na źródło po stronie ukraińskiej.
Rosyjscy "blogerzy wojskowi" przekazali, że w zachodniej części obwodu zaporoskiego rosyjskie wojska odparły ukraińskie ataki w trzech punktach - czytamy.
Ukraińskie siły przeprowadziły ataki na granicy obwodu donieckiego i zaporoskiego w okolicach miejscowości Urożajne i Staromajorske. Tę ostatnią wieś Ukraińcy wyzwolili 27 lipca.

28.07.2023 16:58

Do dużej eksplozji doszło w piątek w centrum Taganrogu w obwodzie rostowskim w Rosji, przy granicy z Ukrainą - pisze portal Meduza. Na zdjęciach i nagraniach z miasta widać słup dymu. Są doniesienia o rannych.

Lokalne władze przekazały, że najprawdopodobniej doszło do eksplozji rakiety. Fala uderzeniowa wybiła okna w pobliskich budynkach. O pomoc medyczną zwróciło się 15 poszkodowanych osób - poinformował gubernator obwodu rostowskiego Wasilij Gołubiew.

Serwis Ważnyje Istorii podkreślił, że miejsce wybuchu znajduje się ok. 10 km od rosyjskiej bazy lotniczej Taganrog.

Również w piątek Reuters, powołując się na przedstawiciela rosyjskich władz, napisał o eksplozji w rafinerii w Samarze na południowym zachodzie Rosji. Nie podano więcej szczegółów. (PAP)

28.07.2023 16:58

​Katar przeznaczy 100 milionów dolarów na wsparcie humanitarne Ukrainy - poinformował w piątek premier Denys Szmyhal. Fundusz zostanie przeznaczony na rozminowywanie oraz wsparcie ukraińskich systemów edukacji i zdrowia - podała agencja Reutera. (PAP)

28.07.2023 08:50

Wojska ukraińskie osiągają postępy na kilku odcinkach frontu, lecz nie posuwają się naprzód na zachodzie obwodu zaporoskiego; rosyjska propaganda nie ustaje w wysiłkach, by przedstawić ukraińską kontrofensywę jako porażkę - ocenił w najnowszym raporcie amerykański think tank Instytut Studiów nad Wojną (ISW). (PAP)

28.07.2023 08:16

Amerykańska Agencja ds. Rozwoju Międzynarodowego (USAID) przekaże Ukrainie dziewięć autonomicznych dronów Skydio w celu dokumentowania zbrodni wojennych – poinformowała USAID w czwartek w komunikacie. Drony Skydio2+, przekazane bezpłatnie przez czołowego amerykańskiego producenta samolotów bezzałogowych Skydio, zostaną przekazane Prokuraturze Generalnej Ukrainy. Są one wyposażone w kamerę o wysokiej rozdzielczości 4K. „Pomogą one Biuru Prokuratora Generalnego dokumentować ponad 115 tys. przypadków zniszczenia cywilnej infrastruktury" - zauważyła USAID. (PAP)

28.07.2023 07:09

​Rosjanie indoktrynują w specjalnych obozach deportowane z Ukrainy dzieci, można powiedzieć, że tworzą nowe Hitlerjugend - powiedział w rozmowie z PAP ukraiński historyk Władysław Hawryłow. (PAP)

27.07.2023 21:22

Sejmowa komisja spraw zagranicznych zarekomendowała pozytywnie w czwartek kandydatów na ambasadorów RP: Jakuba Kumocha w Chinach i Jarosława Guzego - w Ukrainie. Pozytywnie oceniła też kandydaturę Arkadego Rzegockiego na ambasadora w Irlandii oraz Marka Szczepanowskiego na ambasadora na Cyprze. (PAP)

27.07.2023 20:42

Ukraińskie wojsko wyzwoliło spod rosyjskiej okupacji ważną miejscowość Staromajorske w obwodzie donieckim na południowym wschodzie Ukrainy - wynika z nagrania opublikowanego w czwartek przez prezydenta Wołdymyra Zełenskiego. (PAP)

27.07.2023 20:30

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski odwiedził w czwartek szpitale na południu Ukrainy, w których leczeni są pacjenci poszkodowani w wyniku wojny i odznaczył medyków ratujących ukraińskich obrońców. W obwodzie dniepropietrowskim Zełenski spotkał się z pracownikami medycznymi. "Jesteście na swoim froncie takimi samymi bohaterami jak wojskowi. Dziękujemy za ratowanie naszych chłopaków i dziewczyn" - zwrócił się do nich prezydent. W Mikołajowie Zełenski odwiedził oddział chirurgiczny, na którym leczone są dzieci ranne w wyniku rosyjskich ostrzałów regionu. W Oczakowie prezydent był w punkcie medycznym, w którym pomoc otrzymują poszkodowani na froncie żołnierze. Przyznał wojskowym medykom odznaczenia państwowe. W czwartek obchodzony jest na Ukrainie dzień pracowników służby zdrowia. (PAP)

27.07.2023 19:48

Siły Zbrojne Ukrainy systematycznie posuwają się naprzód w okolicach na południe od Bachmutu w obwodzie donieckim, a w okolicy Kupiańska w obwodzie charkowskim odpartych zostało kilka ataków sił rosyjskich bez utraty pozycji zajmowanych przez nasze wojska - powiadomiła w czwartek wiceminister obrony Ukrainy Hanna Malar. (PAP)

27.07.2023 18:44

Rosyjscy okupanci stawiają budynki na grobach w zajętym przez nich Mariupolu na południowym wschodzie Ukrainy - informuje w czwartek lojalna wobec Kijowa mariupolska rada miejska. Pośród zniszczonych podczas wojny bloków mieszkalnych otwarto nocny klub. (PAP)

27.07.2023 18:34

Ukrainie brakuje obrony przeciwpowietrznej, by skutecznie chronić infrastrukturę pozwalającą na eksport zbóż - powiedziała w czwartek w wywiadzie dla AFP rzeczniczka armii ukraińskiej na południu kraju Natalia Humeniuk. Podkreśliła, że Rosja zablokowała niemal wszystkie ukraińskie porty. (PAP)

27.07.2023 18:16

Od początku pełnoskalowego ataku Rosji na Ukrainę zabitych zostało ponad 10 tys. cywilów - poinformowało w czwartek biuro prokuratura generalnego Ukrainy, cytowane przez portal NV. W ciągu 17 miesięcy inwazji okupanci zabili prawie tyle samo cywilnych obywateli Ukrainy, ilu żołnierzy stracił ZSRR w ciągu 10 lat wojny w Afganistanie - podkreślił portal. Biuro prokuratora generalnego podało, że według stanu z lipca zabitych zostało 10 695 ukraińskich cywilów, w tym 494 dzieci, a 15 469 zostało rannych, w tym 1068 dzieci. Zarejestrowano ponad 97 tys. zbrodni wojennych popełnionych przez Rosjan od 24 lutego 2022 roku. (PAP)

27.07.2023 17:10

W Petersburgu rozpoczął się w czwartek szczyt Rosja-Afryka, na który przyjechali przywódcy 17 państw z tego kontynentu; na poprzednim takim spotkaniu w 2019 roku pojawiło się ich 45. To część wysiłków Władimira Putina, by zdobyć polityczne wpływy w Afryce, gdzie Kreml wspiera autokratyczne rządy. W tym samym czasie szef MSZ Ukrainy Dmytro Kułeba odbywa kolejną podróż po Afryce, by podważać tam wpływy Rosji. (PAP)

27.07.2023 17:04

Siły specjalne Ukrainy pojmały na froncie południowym zmobilizowanych do rosyjskiego wojska skazańców, którym obiecano amnestię w zamian za zabijanie Ukraińców - poinformowało w czwartek biuro prasowe ukraińskich Sił Operacji Specjalnych. (PAP)

27.07.2023 16:25

W ciągu dziewięciu minionych dni Rosjanie uszkodzili 26 obiektów infrastruktury portowej i pięć cywilnych statków; siły rosyjskie blokują żeglugę w okolicach Krymu i w pobliżu wód terytorialnych Bułgarii, ograniczając w ten sposób ruch statków płynących w kierunku ukraińskich portów morskich - poinformował wicepremier i minister infrastruktury Ołeksandr Kubrakow. (PAP)

27.07.2023 15:30

​Dzięki działaniom wojskowej i cywilnej służby zdrowia na front wraca do 82 proc. rannych i chorych ukraińskich żołnierzy – powiadomiła wiceminister obrony Hanna Malar. Malar zaznaczyła, że tak wysoki współczynnik jest możliwy dzięki zaangażowaniu ukraińskich medyków. „Pracują w wyjątkowo trudnych warunkach – na pierwszej linii frontu, w schronach, szpitalach i na ulicach, ostrzeliwanych gęstym wrogim ogniem. Unikalne doświadczenie naszych lekarzy już dawno przewyższa światowe standardy” – oświadczyła Malar, dziękując pracownikom służby zdrowia. W czwartek na Ukrainie obchodzony jest Dzień Pracownika Medycznego. Ok. 80 proc. rannych otrzymuje niezbędną pomoc według tzw. standardu złotej godziny. Chodzi o to, by ranna osoba otrzymała maksymalnie szybko niezbędną pomoc i jak najszybciej trafiła do szpitala. Współczynnik śmiertelności rannych wojskowych podczas ewakuacji zmniejszył się do 1,35 proc.- podała Malar. (https://t.me/annamaliar/967) (PAP)

27.07.2023 13:51

W dalszej perspektywie mamy zamiar rozbudować zaporę wzdłuż granicy; ma objąć wszystkie te miejsca, gdzie nie ma przeszkody wodnej, takiej jak rzeka Bug - zapowiedział w czwartek w Kodniu wicepremier, prezes PiS Jarosław Kaczyński.

Kaczyński, który w czwartek wizytował polsko-białoruską granicę, powiedział, że rząd PiS odbudowuje jednostki wojskowe i tworzy nowe. "Najnowsza to jest VI Dywizja; czyli nasza armia, która przedtem składała się tylko z trzech dywizji, będzie miała tych dywizji sześć i z czasem prawdopodobnie będzie jeszcze dywizja zapasowa" - mówił.

Zaznaczył, że jednocześnie rząd umacnia granicę poprzez budowę ogrodzenia na granicy, budowę "różnego rodzaju urządzeń elektronicznych, które mają ułatwić chronienie granicy, a przede wszystkim tę akcję, które powstrzymała atak, który zorganizował (Aleksandr) Łukaszenka niewątpliwie z poparciem (Władimira) Putina".

Wicepremier podkreślił, że był to atak, który "w słabszej w tej chwili postaci trwa przez cały czas, a który może się w każdej chwili zaostrzyć i przybrać inny charakter, czyli być związanym z obecnością wagnerowców".

"My chcemy powiedzieć jasno: że my robimy wszystko, co trzeba i co jest wystarczające, by ewentualne prowokacje czy jakieś agresywne przedsięwzięcia groźniejsze niż te poprzednie odeprzeć, odeprzeć z łatwością" - podkreślił Kaczyński.

"Jeśli chodzi o nieco dalszą perspektywę - ale ta dalsza oznacza miesiące i co najwyżej pojedyncze lata a nie jakiś dłuższy okres - mamy zamiar rozbudować ten tzw. płot wzdłuż granicy. On ma objąć wszystkie te miejsca, gdzie go jeszcze w tej chwili nie ma, gdzie nie ma przeszkody wodnej takiej jak Bug. Ale Bug na różne sposoby też ma być dodatkowo zabezpieczony" - mówił prezes PiS.

Kaczyński ocenił, że ta granica stała się w tym momencie tak niebezpieczna, że tego rodzaju zabezpieczenia są konieczne. (PAP)

27.07.2023 13:23

W Gdyni położona została stępka pod pierwszy okręt rozpoznania radioelektronicznego Delfin. Otrzyma on nazwę ORP Jerzy Różycki – na cześć wybitnego matematyka, który przyczynił się do złamania kodu niemieckiej Enigmy - napisał na Twitterze szef MON Mariusz Błaszczak. (PAP)

27.07.2023 11:45

Po 18 latach do Wojska Polskiego wraca jednostka artylerii rakietowej. Wojsko Polskie ma teraz możliwość dokonania ostrzału na dalekich dystansach, to ważne do odstraszania agresora - powiedział szef MON Mariusz Błaszczak po podpisaniu decyzji o utworzeniu Akademii HIMARS i 1. Brygady Rakiet.

Minister obrony narodowej w czwartek w Kijewie (woj. kujawsko-pomorskie) wziął udział w uroczystości podpisania decyzji o utworzeniu Akademii HIMARS i 1. Brygady Rakiet oraz w ćwiczeniu rakietowym z wykorzystaniem wyrzutni HIMARS. (PAP)

27.07.2023 11:06

Należący do grupy kapitałowej PKO Banku Polskiego ukraiński Kredobank oraz Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju (EBOR) podpisały w środę w Londynie umowę dotyczącą wsparcia dla ukraińskiej gospodarki. Umożliwi ona uruchomienie finansowania dla ukraińskich przedsiębiorców na łączną kwotę 125 mln euro. (PAP)

27.07.2023 10:59

Wojska ukraińskie przeszły do głównego natarcia prowadzonej na południowym wschodzie kraju kontrofensywy przeciwko rosyjskim agresorom, koncentrując swoje siły na odcinku melitopolskim - przekazał w czwartek "New York Times", opierając się na źródłach w amerykańskim i ukraińskim rządzie.

Strona ukraińska przekazała nam, że prowadzi teraz główne natarcie kontrofensywy oraz przerzuca więcej jednostek i sprzętu na najbardziej wysunięty na zachód odcinek frontu w obwodzie zaporoskim - powiedział dziennikowi anonimowy amerykański urzędnik.

To główny wysiłek trwającej od niemal dwóch miesięcy ukraińskiej kampanii, mającej wyzwolić okupowane tereny na południu i wschodzie kraju - dodały źródła "NYT" w Pentagonie. Zaznaczono, że Ukraińcy kierują do trwających, zaciekłych walk trzymane wcześniej w rezerwie oddziały, z których wiele zostało wyszkolonych i wyposażonych przez Zachód.

Celem jest przedarcie się przez rosyjskie pola minowe i fortyfikacje w kierunku miasta Tokmak, a jeśli to się powiedzie, dalej, do Melitopola i wybrzeża Morza Azowskiego - pisze nowojorski dziennik, cytując ukraińskich oficjeli. Szerszym założeniem tej operacji byłoby przerwanie rosyjskiego połączenia lądowego między okupowanym Krymem i Rosją.

Nowe natarcie, jeżeli się powiedzie, może potrwać od tygodnia do trzech - przekazali Amerykanom Ukraińcy. Jednak w kontrofensywie od początku mało co idzie zgodnie z planem - zauważa "NYT". Dla Ukraińców "to będzie wielki sprawdzian" - skomentował jeden z rozmówców dziennika.

Doniesienia amerykańskich urzędników pokrywają się z informacjami o prowadzonych w środę w tym rejonie obwodu zaporoskiego silnych ostrzałach artyleryjskich.

Kierunek melitopolski jest jednym z trzech, obok berdiańskiego i bachmuckiego, odcinków frontu wymienianych w oficjalnych komunikatach ukraińskiej armii, przedstawiających postępy kontrofensywy.

Można wymienić trzy przyczyny, dlaczego do ukraińskiego natarcia dochodzi właśnie teraz - pisze "NYT", powołując się na amerykańskich urzędników. Po pierwsze wydaje się, że Ukraińcy czynią powolne, ale systematyczne postępy w oczyszczaniu przygotowanych przez Rosję pól minowych i przedzieraniu się przez fortyfikacje.

Po drugie - wykorzystują zamieszanie w rosyjskim dowództwie, wywołane dymisję kierującego rosyjską 58. Armią Ogólnowojskową gen. Iwana Popowa. Wojskowy został zwolniony za krytykowanie rosyjskiego MON i otwarte mówienie o problemach oddziałów na froncie.

Po trzecie - Ukraińcy z sukcesem prowadzą nieustanny ostrzał artyleryjski położonych daleko za linią frontu rosyjskich składów amunicji i punktów dowodzenia, zwiększając tym samym szanse na przebicie się własnych wojsk przez rosyjską obronę.

Rosjanie bardzo rozciągnęli swoje linie obronne, mają nieustanne problemy z logistyką, zaopatrzeniem, bronią; oni wiedzą, że są pod presją - dodał cytowany przez nowojorską gazetę zachodni urzędnik.(PAP)

27.07.2023 07:47

Kolejny rosyjski atak rakietowy na infrastrukturę portową w Odessie miał miejsce w nocy ze środy na czwartek; jedna osoba nie żyje – powiadomił przedstawiciel władz lokalnych Serhij Bratczuk.

Armia rosyjska zastosowała rakiety manewrujące Kalibr. „W wyniku trafienia w jeden z budynków portowych zginął cywilny pracownik. Uszkodzone zostało wyposażenie jednego z terminali ładunkowych” – napisał w Telegramie w czwartek rano Bratczuk.

Kalibry wystrzelone zostały z okrętu podwodnego na Morzu Czarnym. Rakiety leciały bardzo nisko, przez co były trudne do wykrycia. (PAP)

27.07.2023 07:37

Rosja może przeprowadzić kolejny atak rakietowy, w tym używając pocisków wystrzeliwanych z morza - ostrzegło w czwartek Dowództwo Operacyjne Południe ukraińskiej armii. W środę armia agresora zaatakowała Ukrainę 36 rakietami manewrującymi. (PAP)

27.07.2023 07:37

​Prezydent USA Joe Biden polecił w ostatnich dniach swojej administracji rozpoczęcie dzielenia się zgromadzonymi dowodami na temat rosyjskich zbrodni wojennnych z Międzynarodowym Trybunałem Karnym - podał w środę "New York Times". Według dziennika, dotychczas współpraca z MTK była blokowana przez Pentagon. (PAP)

26.07.2023 20:32

Siły ukraińskie odparły w środę zmasowany rosyjski atak rakietowy - poinformował dowódca Sił Powietrznych Ukrainy generał Mykoła Ołeszczuk na Telegramie. Wcześniej podawano, że Rosjanie zaatakowali Ukrainę m.in. rakietami manewrującymi.

"Mieliśmy niełatwy dzień, ale dzięki kolektywnym działaniom wszystkich obrońców nieba odparliśmy ten atak! Wszystkim dziękuję!" - napisał Ołeszczuk. (PAP)

26.07.2023 19:06

Siły rosyjskie zaatakowały w środę rakietami Kindżał obwody kijowski, chmielnicki i kirowohradzki – poinformowały Siły Powietrzne Ukrainy w komunikacie na Telegramie.

„Kijowszczyzna – do schronów! Stwierdzono odpalenie rakiet Ch-47 Kindżał” – napisano w komunikacie.

Kindżałami zaatakowano też obwód chmielnicki na zachodzie i kirowohradzki w centralnej części kraju. (PAP)

26.07.2023 18:25

Unia Europejska zgodziła się przyjąć sankcje wobec Białorusi m.in. za zaangażowanie tego kraju po stronie Rosji w wojnie przeciwko Ukrainie. „Po ponad roku przełamujemy impas jeśli chodzi o przyjmowanie sankcji na Białoruś” – powiedział PAP Stały Przedstawiciel Polski przy UE Andrzej Sadoś.

„Oczywiście Polska chciałaby bardziej ambitnych zapisów. Chcielibyśmy, aby sankcje były przyjmowane znacznie szybciej. Jest to jednak krok w dobrym kierunku. Po ponad roku przełamujemy impas jeśli chodzi o przyjmowanie sankcji na Białoruś. Ich przyjęcie jest szczególnie ważne z uwagi na aktualna sytuację” – oświadczył ambasador RP.

Unia Europejska uzgodniła m.in. wprowadzenie zakazu eksportu sprzętu bojowego i części lotniczych na Białoruś. Chodzi o produkty podwójnego zastosowania. Na czarną listę osób objętych restrykcjami zostały wpisane także kolejne nazwiska.

Decyzja wejdzie w życie, jeśli żadne z 27 państw członkowskich UE nie zgłosi sprzeciwu do piątku. Wprowadzenie sankcji wymaga jednomyślności krajów członkowskich.

Sankcje UE wobec Białorusi za wspieranie rosyjskiej agresji wobec Ukrainy, jak również represje wobec opozycji białoruskiej, szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen zapowiedziała na początku stycznia tego roku. Od tego czasu negocjacje między unijnymi krajami nie przynosiły przełomu.

Z nieoficjalnych informacji PAP wynika, że za blokadą stała część państw zachodniej Europy, które chciały, żeby przyjęciu nowych sankcji wobec kolejnych sektorów białoruskiej gospodarki towarzyszyło wykreślenie z wcześniej przyjętych restrykcji wobec Mińska potażu, który służy do produkcji nawozów.

Po drugiej stronie barykady były m.in. Polska i państwa bałtyckie, które nie zgadzały się na żadne rozluźnienie restrykcji. Polska zawsze postulowała natychmiastową synchronizację sankcji wobec Białorusi z tymi nakładanymi na Rosję. (PAP)

26.07.2023 17:31

Osiemnastu deputowanych Dumy Państwowej, niższej izby parlamentu Rosji, zostało skazanych zaocznie na karę więzienia z artykułu o zamachu na integralność terytorialną Ukrainy, a materiały dotyczące 73 kolejnych skierowano do sądu – poinformowała w środę Służba Bezpieczeństwa Ukrainy na Telegramie.

„Służba bezpieczeństwa zgromadziła bezsprzeczne dowody winy kolejnych 91 deputowanych Dumy Państwowej Federacji Rosyjskiej, którzy przyczynili się do wszczęcia pełnoskalowej wojny przeciw Ukrainie. Osiemnastu zostało skazanych na 15 lat pozbawienia wolności, a wobec pozostałych 73 skierowano do sądu akty oskarżenia” – podała SBU. (https://t.me/SBUkr/9061)

Według SBU 15 lutego 2022 roku deputowani ci zagłosowali za decyzją o skierowaniu do prezydenta Rosji prośby o uznanie „niepodległości” okupowanych terenów obwodów donieckiego i ługańskiego Ukrainy, a 22 lutego poparli w głosowaniu ratyfikację umowy o przyjaźni i wzajemnej współpracy między Rosją i separatystycznymi Republikami Ludowymi - Doniecką i Ługańską.

„Tę decyzję Moskwa wykorzystała jako formalną podstawę rozpoczęcia pełnoskalowej agresji zbrojnej przeciw Ukrainie” – podkreśliła SBU. (PAP)

26.07.2023 16:41

Siły rosyjskie przypuściły w środę po południu atak na Ukrainę rakietami manewrującymi z Morza Czarnego i rejonu Morza Kaspijskiego – poinformowały Siły Powietrzne Ukrainy na Telegramie. Dwa pociski strącono nad obwodem winnickim.

Z akwenu Morza Czarnego zostały wystrzelone rakiety Kalibr.

„Prawdopodobnie rakiety zostały odpalone z rosyjskiego okrętu podwodnego. W przestrzeń powietrzną rakiety weszły z kierunku południowo-wschodniego, zmieniając kurs (…). Obydwie rakiety strącono nad obwodem winnickim” – podały Siły Powietrzne Ukrainy. (t.me/kpszsu/3646)

Wkrótce potem poinformowano o wystrzeleniu rakiet manewrujących z rosyjskich samolotów dalekiego zasięgu Tu-95MS znad Morza Kaspijskiego. (t.me/kpszsu/3647) (PAP)

26.07.2023 16:30

Ukraińcy ustanawiają rekordy w sztuce militarnej, opanowując zachodnie uzbrojenie w zaskakująco szybkim tempie - oświadczył w środę dowódca Połączonych Sił Zbrojnych Ukrainy generał Serhij Najew.

"Wraz z przybyciem międzynarodowej pomocy wojskowej i technicznej zdolni ukraińscy żołnierze zaskoczyli profesjonalne kręgi analityków wojskowych opanowywaniem zachodnich modeli w niewiarygodnie krótkim czasie. Stosując kompleksowe podejście w planowaniu użycia nowoczesnego sprzętu i uzbrojenia, ukraińskie sztaby kładą duży nacisk na podnoszenie kwalifikacji jednostek dowodzenia taktycznego i operacyjno-taktycznego. Najefektywniejsze wykorzystanie nowego uzbrojenia zależy w końcu od wyszkolenia dowódców niższego i średniego szczebla" - powiedział generał. (PAP)

26.07.2023 15:50

​Dowództwo rosyjskie intensyfikuje szkolenie bojowe okrętów rozmieszczonych na Morzu Czarnym, ćwicząc przede wszystkim blokowanie szlaków morskich biegnących z portów Ukrainy oraz wykrywanie i niszczenie innych okrętów - poinformowała w środę ukraińska armia. (PAP)

26.07.2023 13:58

Niemcy dostarczyły siłom ukraińskim 14 tys. sztuk amunicji, służącej do wytwarzania zasłon dymnych podczas trwającej kontrofensywy. Pokonanie rosyjskich pól minowych pod trwającym ostrzałem jest wciąż „najtrudniejszą, najbardziej krwawą i najbardziej dramatyczną rzeczą” – stwierdził niemiecki generał brygady Christian Freuding. (PAP)

26.07.2023 13:18

Na Ukrainie w większości obwodów w środę po południu ogłoszony został alarm przeciwlotniczy. Siły Powietrznej poinformowały o starcie rosyjskich bombowców strategicznych, uprzedzając o zagrożeniu atakiem rakietowym. Alarm ogłoszono w większości ukraińskich obwodów, w tym na północy i na zachodzie kraju. Siły Powietrzne powiadomiły w komunikacie, że z lotnisk w Rosji wystartowało 12 bombowców dalekiego zasięgu. Kanały monitoringowe przekazały koło południa czasu polskiego nieoficjalne informacje o wybuchach w obwodzie żytomierskim na północy Ukrainy. (PAP)

26.07.2023 12:23

Na odbywających się w Stambule międzynarodowych targach przemysłu obronnego zaprezentowano nowego podmorskiego drona, opracowanego na Ukrainie - poinformował portal mil.in.ua. Wielozadaniowy dron podwodny nazywa się MAGURA V5. MAGURA to skrót od angielskich słów Maritime Autonomous Guard Unmanned Robotic Apparatus (Morskie Autonomiczne Zautomatyzowane Bezzałogowe Urządzenie Strażnicze). Urządzenie przeznaczone jest do nadzorowania, rozpoznawania, patrolowania, poszukiwania i ratowania ludzi, ostrzegania o minach oraz do misji bojowych - napisał portal. Ma 5,5 m długości i 1,5 m szerokości, może zabrać 320 kg ładunku. Ma zasięg około 830 km i może rozwinąć maksymalną prędkość 42 węzłów (ok. 78 km/h). Dron sterowany jest za pomocą radiotelefonu lub łączności satelitarnej. Hydrodynamiczny kadłub i smukły profil pozwalają na manewrowanie urządzeniem z dużą dokładnością. Podwodny dron został zaprezentowany przez państwowe ukraińskie przedsiębiorstwo Spectechnoeksport. "Jest to niedrogie urządzenie, które można łatwo aktywować z dowolnej odległości. Bezzałogowość minimalizuje liczbę osób potrzebną do wykonywania różnych misji, zmniejszając ryzyko utraty życia podczas ich wykonywania" - powiedzieli twórcy podwodnego drona cytowani przez portal mil.in.ua. Międzynarodowe Targi Przemysłu Obronnego (IDEF 2023) odbywają się od 25 do 28 lipca w Stambule. Oprócz Spectechnoeksportu swoje produkty zaprezentowało też kilku innych ukraińskich wystawców - czytamy w komunikacie. (PAP)

26.07.2023 12:13

UE i Królestwo Norwegii podpisały umowę w sprawie przekazania wkładu finansowego tego państwa na zaopatrzenie sił zbrojnych Ukrainy w sprzęt wojskowy w ramach Europejskiego Instrumentu na rzecz Pokoju. Oslo przeznaczyło pieniądze na dostawy amunicji i części zamiennych do czołgów Leopard II. (PAP)

26.07.2023 10:42

W środę na prośbę Ukrainy odbędzie się posiedzenie Rady NATO-Ukraina w związku ze sprawą transportu ukraińskiego zboża przez Morze Czarnym. Spotkanie zwołał sekretarz generalny Sojuszu Północnoatlantyckiego Jens Stoltenberg. (PAP)

26.07.2023 09:55

W wyniku rosyjskich ostrzałów są zabici i ranni w obwodach chersońskim i donieckim – powiadomiły lokalne władze ukraińskich regionów. Dwie osoby zginęły w ciągu minionej doby w obwodzie chersońskim – powiadomił Ołeksandr Prokudin, szef władz regionu. Trzy osoby są ranne. Armia rosyjska 55-krotnie ostrzelała miejscowości w tym obwodzie na południu Ukrainy, przez który przebiega linia frontu. Przeciwnik prowadził ogień z artylerii, moździerzy, czołgów, wyrzutni Grad; zastosował również lotnictwo i drony. W wyniku ostrzałów ucierpiały dzielnice mieszkalne i przedsiębiorstwo rolne. (https://t.me/olexandrprokudin/1016) O dwóch ofiarach śmiertelnych i dwóch rannych osobach w wyniku ostrzałów powiadomił również Pawło Kyryłenko, szef władz obwodu donieckiego. https://t.me/pavlokyrylenko_donoda/8914 (PAP)

26.07.2023 09:35

Od kiedy Rosja wycofała się z Czarnomorskiej Inicjatywy Zbożowej, rosyjska Flota Czarnomorska zmieniła swoje rozmieszczenie w przygotowaniu do egzekwowania blokady Ukrainy - przekazało w środę brytyjskie ministerstwo obrony. W codziennej aktualizacji wywiadowczej poinformowano, że nowoczesna korweta "Siergiej Kotow" została rozmieszczona w południowej części Morza Czarnego, aby patrolować szlak żeglugowy między Bosforem a Odessą i istnieje realna możliwość, że wejdzie ona w skład grupy zadaniowej mającej na celu przechwytywanie statków handlowych, które zdaniem Rosji zmierzają na Ukrainę. Jak dodano, Czarnomorska Inicjatywa Zbożowa ograniczyła skalę działań wojennych na Morzu Czarnym, ale obecnie istnieje możliwość zwiększenia intensywności i zakresu przemocy w tym regionie. (PAP)

26.07.2023 08:50

​Siły ukraińskie kontynuują działania ofensywne w rejonie Bachmutu, a także na kierunkach Melitopola i Berdiańska w obwodzie donieckim - pisze Instytut Badań nad Wojną (ISW). (PAP)

26.07.2023 07:43

Siły Obrony Ukrainy kontynuują działania ofensywne na kierunkach bachmuckim, melitopolskim i berdiańskim – powiadomił rano w środę sztab generalny armii Ukrainy. „W rejonie miejscowości Staromajorske wojska ukraińskie osiągnęły powodzenie, umacniają się na zajętych rubieżach” – zaznaczono w komunikacie. Przeciwnik próbował odzyskać utracone pozycje na północny wschód od miejscowości Robotyne w obwodzie zaporoskim. Pod Bachmutem Ukraińcy kontynuują działania ofensywne na północ i na południe od miasta. https://www.facebook.com/GeneralStaff.ua/posts/629103812736034 W porannym sztabowym podsumowaniu sytuacji na froncie poinformowano, że wojska rosyjskie prowadziły ataki m.in. na kierunkach kupiańskim, łymanskim na wschodzie kraju, a także w rejonie Bachmutu, Awdijiwki i Marjinki w obwodzie donieckim. https://www.facebook.com/GeneralStaff.ua/posts/629066849406397 (PAP)

26.07.2023 07:03

​ Obwód charkowski stał się w nocy celem ataków rosyjskich dronów Shahed - powiadomiły lokalne władze. Pociski uderzyły w obiekty przemysłowe. (PAP)

25.07.2023 15:11

​W ciągu ostatnich 24 godzin w okolicach Bachmutu na wschodzie Ukrainy zneutralizowano niemal 300 Rosjan oraz zniszczono m.in. osiem magazynów amunicji - poinformował we wtorek rzecznik Wschodniego Zgrupowania Wojsk ukraińskiej armii Serhij Czerewaty.
Na tym odcinku frontu zostało zabitych 95 rosyjskich żołnierzy, 187 rannych i trzech pojmanych - sprecyzował przedstawiciel Sił Zbrojnych Ukrainy.
"Zniszczyliśmy też wiele rosyjskiego sprzętu: dwa czołgi, sześć bojowych wozów piechoty, dwa systemy przeciwczołgowe, drony, osiem magazynów amunicji i jeden paliwa" - wyliczył Czerewaty.
Dodał, że w okolicach Bachmutu Ukraińcy "tak skutecznie, jak to tylko możliwe" używają całego szeregu zachodniej amunicji dostarczonej Kijowowi przez partnerów.

25.07.2023 12:59

Dziennikarz redakcji wideo francuskiej agencji prasowej AFP został w poniedziałek ranny w ataku drona, podczas relacjonowania działań ukraińskiej artylerii w pobliżu Bachmutu, gdzie toczą się walki z siłami rosyjskimi - poinformowali reporterzy AFP, którzy byli świadkami ataku.

35-letni Amerykanin Dylan Collins odniósł wiele ran od odłamków, ewakuowano go do pobliskiego szpitala; według lekarzy jego życiu nie zagraża niebezpieczeństwo - relacjonuje dziennik "Le Figaro". (PAP)

25.07.2023 12:55

​Komisja Europejska wypłaciła we wtorek szóstą transzę w wysokości 1,5 mld euro w ramach pakietu unijnej pomocy makrofinansowej dla Ukrainy o wartości do 18 mld euro. (PAP)

25.07.2023 09:27

Na froncie południowym, w okolicach miejscowości Staromajorske armia ukraińska osiągnęła powodzenie – powiadomił rzecznik sztabu generalnego armii ukraińskiej Andrij Kowalow. „Siły Obrony umacniają się tam na zajętych rubieżach. Przeciwnik stawia ogromny opór, przemieszcza oddziały, angażuje rezerwy” – powiedział Kowalow, cytowany w Telegramie Military Media Center. (https://t.me/militarymediacenter/2639) Wojskowy powiadomił również, że ukraińskie wojska wyparły Rosjan z pozycji w rejonie Awdijiwki. Na północ i południe od Bachmutu Ukraińcy kontynuują działania ofensywne. Rosjanie z kolei mieli podjąć nieudane próby ataków na północny zachód od Orichowo-Wasyliwki, na południe od miejscowości Iwaniwske i na zachód od Kliszczijiwki. (PAP)

25.07.2023 08:49

​ poniedziałek z Ukrainy do Polski odprawiono ponad 30,7 tys. osób. Z Polski na Ukrainę wyjechało prawie 35,6 tys – poinformowała Straż Graniczna. Od 24 lutego 2022 r. – od początku agresji Rosji na Ukrainę SG zanotowała ponad 13,9 mln wjazdów do Polski i ponad 12,1 mln wyjazdów na Ukrainę. "24 lipca funkcjonariusze SG odprawili w przejściach granicznych na kierunku z Ukrainy do Polski 30,7 tys. osób. Od 24.02.2022 – ponad 13,9 mln os." – podała we wtorek na Twitterze Straż Graniczna. "Z Polski do Ukrainy odprawiono prawie 35,6 tys. osób. Od 24.02.2022 – ponad 12,1 mln osób" – dodano. Wtorek to 517. dzień rosyjskiej napaści na Ukrainę. Agresja rozpoczęła się 24 lutego 2022 roku. (PAP)

25.07.2023 07:47

Wszystkie drony przeciwnika, które w nocy atakowały Kijów, zostały zestrzelone przez obronę powietrzną – powiadomiły władze ukraińskiej stolicy we wtorek rano. „Tej nocy wróg zaatakował Kijów dronami uderzeniowymi. Alarm trwał trzy godziny. Według wstępnych ustaleń zastosowano irańską amunicję krążącą typu Shahed” – powiadomiły władze Kijowa. Jak podano, wszystkie cele powietrzne przeciwnika zostały wykryte i zniszczone. https://t.me/VA_Kyiv/2551 Był to już szósty od początku lipca atak dronów na Kijów. Według wstępnych ustaleń atak nie spowodował zniszczeń ani ofiar w ludziach. Rano we wtorek Siły Powietrzne ponownie uprzedziły o zagrożeniu ostrzałem na wschodzie i południowym wschodzie kraju, w tym o możliwości zastosowania rakiet balistycznych - powiadomiła telewizja SkyNews. (PAP)

25.07.2023 07:23

Bułgarski premier Nikołaj Nenkow przyznał po poniedziałkowej wizycie w Grecji, że z premierem Kyriakosem Micotakisem omawiał możliwość przewozu ukraińskiego zboża pociągami przez Bułgarię do greckich portów. Bułgarsko-grecka propozycja rozwiązania problemu wywozu ukraińskiego zboża polega na jego dostarczeniu przez Morze Czarne do Burgas w Bułgarii, skąd mogłoby być transportowane pociągami do greckich portów Aleksandropolis i Kawala. Nenkow powiedział, że Grecja jest zainteresowana pomysłem. Do rozmów o alternatywnej trasie wywozu ukraińskiego zboża doszło po zerwaniu przez Rosję umowy zbożowej zawartej za pośrednictwem ONZ i Turcji, która umożliwiała transport przez Morze Czarne ukraińskiego zboża i innych produktów żywnościowych oraz ich eksport m.in. do krajów Afryki. Porozumienie zbożowe zostało podpisane w lipcu ubiegłego roku w ramach dwóch „lustrzanych” umów, zawartych przez Ukrainę i Rosję z Turcją i ONZ. (PAP)

25.07.2023 07:09

​Firmy w Rosji importują setki tysięcy kamizelek kuloodpornych, hełmów, a także znaczne ilości celowników termowizyjnych i dronów z Chin - podaje portal Politico. Sprzęt jest sprowadzany jako dobra cywilnego przeznaczenia. Politico powołuje się na dane i deklaracje celne szeregu firm z ChRL i Rosji. Wskazuje na trzy rosyjskie podmioty, z których każda od ubiegłego roku kupiła po 100 tys. kamizelek kuloodpornych i hełmów, oznaczonych jako hełmy do airsofta. Zidentyfikowano też 220 przesyłek zawierających sprzęt termowizyjny o łącznej wartości 11 mln dolarów, a także wiele przypadków wysyłki chińskich komercyjnych dronów firmy DJI. Jedna z rosyjskich firm sprowadzających sprzęt - założony w marcu 2021 r. Pozitron - odnotowała w ub.r. potężny wzrost przychodów, z 400 tys. dolarów do niemal 300 milionów. Według Politico, firma ta jest "na radarze" zachodnich władz w kontekście przyszłych sankcji. Kiedy portal w ubiegłym roku opisał podobną historię firmy Techkrim, sprowadzającej z Chin karabiny - rzekomo do użytku sportowego - trafiła ona ostatecznie na listę sankcji. Zdaniem Politico, obrót tymi towarami pokazuje słabe punkty w zachodnim reżimie sankcyjnym, jednak według cytowanych przez niego ekspertów, na Zachodzie brakuje woli, by zamknąć luki. "To, co jest bardzo jasne, to to, że Chiny, wbrew swoim twierdzeniom, że są neutralne, w rzeczywistości wspierają Rosję w tej wojnie" - oceniła Helena Legarda, analityczka berlińskiego ośrodka Mercator Institute for China Studies (MERICS). Jak jednak zauważyła, przedmioty eksportowane przez Chiny nie przekraczają zachodnich "czerwonych linii", tj. nie stanowią "śmiercionośnej pomocy", wobec czego wprowadzenie takich sankcji jest mało prawdopodobne. Portal odnotowuje, że szef dyplomacji USA Antony Blinken przekazał, że podczas swojej wizyty w Pekinie usłyszał zapewnienie, że ChRL nie będzie wysyłać Rosji broni. Dodał zarazem, że "utrzymują się obawy" dotyczące sprzedaży przez chińskie firmy sprzętu, przydatnego rosyjskim siłom na Ukrainie. Zarówno on, jak i inni amerykańscy oficjele, stale powtarzają, że mimo to nie ma dowodów, by Pekin wysyłał Rosji śmiercionośny sprzęt. (PAP)

25.07.2023 06:11

Administracja USA ogłosiła w poniedziałek sankcje przeciwko ministrowi obrony Mali oraz dwóm malijskim dowódcom za współpracę z Grupą Wagnera i prace na rzecz jej ekspansji w tym kraju. Według Departamentu Stanu, odkąd wagnerowcy pojawili się w Mali, liczba ofiar cywilnych operacji wojskowych wzrosła o 278 proc. (PAP)

25.07.2023 06:10

W Kijowie ogłoszono w nocy z poniedziałku na wtorek alarm lotniczy - poinformowały ukraińskie media. Siły zbrojne Ukrainy podały, że w regionie działają jednostki obrony powietrznej. (PAP)

25.07.2023 06:06

Ukraińska kontrofensywa przebiega wolniej, niż zakładano, ale rozwija się zgodnie z planem - powiedział minister obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow, cytowany w poniedziałek przez ukraińską agencję UNIAN. Polityk zapewnił, że "nie martwi się rozwojem sytuacji na froncie" ponieważ błędem jest zakładanie, że "każda ofensywa musi być błyskawiczna". Reznikow zaznaczył, że czynnikami spowalniającymi ataki Ukraińców są: brak amunicji, szczególnie artyleryjskiej, samych systemów artyleryjskich oraz problem obrony powietrznej. "Mamy bardzo długie linie frontu i wielu wrogów stojących nam na drodze. Dla nas najważniejsze pozostaje życie ukraińskich żołnierzy" - powiedział minister obrony Ukrainy. Reznikow zwrócił też uwagę na problem zaminowania rosyjskich pozycji obronnych. "Musimy bardzo ostrożnie używać naszych saperów" - przyznał. W poniedziałek siły zbrojne Ukrainy poinformowały, że na południu kraju - w obwodzie chersońskim - zneutralizowano sześć rosyjskich systemów obrony powietrznej. Ukraińska armia oceniła, że niszczenie tych systemów jest jednym z decydujących czynników w walce z rosyjskim lotnictwem i potencjałem powietrznym agresora. (PAP)

25.07.2023 06:05

Na wszystkich odcinkach frontu najważniejszy cel, to maksymalne niszczenie okupantów, ich sprzętu, zapasów, magazynów sztabów – oznajmił w poniedziałek prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w tradycyjnym wieczornym wystąpieniu. „Rosja codziennie ma nieść straty – tak jest sprawiedliwie” – powiedział Zełenski, podsumowując poniedziałkową naradę w naczelnym dowództwie. Jej głównym tematem, jak dodał, była sytuacja na froncie – te odcinki, na których Ukraina atakuje i te, na których jest w obronie. Omawiano również sposoby obrony przed rosyjskimi atakami rakietowymi na infrastrukturę portową, zbożową i na cywilów. „Przygotowujemy mocną odpowiedź rosyjskim terrorystom na ich napaści” – powiedział. https://t.me/OP_UA/10024 Jako jeden z celów Ukrainy Zełenski wskazał rozpoczęcie negocjacji o członkostwie w Unii Europejskiej do końca roku. „Ukraina jest w pełni gotowa – z naszej strony robimy wszystko, co jest konieczne. I wszystko, co jest możliwe, by również UE była do tego w pełni gotowa” – oświadczył. Prezydent Ukrainy powtórzył, że Ukraina uważa, że przedłużenie przez UE zakazu wwozu towarów rolnych z tego kraju po 15 września „jest niedopuszczalne”. „Bardzo aktywnie współpracujemy ze wszystkimi, by znaleźć rozwiązanie, które będzie odpowiadać duchowi naszej Europy” – zapewnił. (PAP)

24.07.2023 19:36

Blokowanie lądowych tras eksportu zboża z Ukrainy po 15 września, gdy wygasną obecne ograniczenia w UE, jest niedopuszczalne – oświadczył w poniedziałek prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, zaznaczając, że Kijów prowadzi rozmowy w poszukiwaniu rozwiązania, które „zadowoli wszystkich”. (PAP)

24.07.2023 19:13

Na kierunku bachmuckim siły ukraińskie kontynuują kontrofensywę, utrzymują inicjatywę, naciskają na wroga – powiadomił rzecznik Wschodniego Zgrupowania Wojsk ukraińskiej armii Serhij Czerewaty. „Stopniowo, metr po metrze wyzwalają ukraińską ziemię. Każdego dnia to setki metrów, w ciągu tygodnia - kilometry. Nadejdzie dzień, kiedy będą to dziesiątki kilometrów. Przeciwnik desperacko stawia opór – w ciągu tego tygodnia 493 razy ostrzeliwał nasze pozycje z artylerii różnego typu i kalibru; miało miejsce siedem starć, dwa ataki lotnicze” – powiedział Czerewaty na antenie ukraińskiej telewizji. Jego wypowiedź przytacza agencja Interfax-Ukraina. W trakcie walk zginęło 94 rosyjskich żołnierzy, 152 zostało rannych – poinformował wojskowy. Dodał, że zniszczony został także sprzęt wojskowy przeciwnika – czołg, trzy bojowe wozy piechoty, dwie samobieżne armaty Pion kal. 203 mm, trzy armaty, kompleks rakietowy Buk, dron Orłan – 10 i pięć samochodów, a także punkt dowodzenia bezzałogowcami. (PAP)

24.07.2023 18:39

Tzw. bunt Prigożyna napełnił Rosjan obawami o stabilność Kremla - napisał w poniedziałek w InfoAlercie na Twitterze pełnomocnik rządu ds. bezpieczeństwa przestrzeni informacyjnej RP Stanisław Żaryn. "W weekend, w którym Prigożin +ruszył na Moskwę+, Rosjanie wypłacili z banków ... 100 miliardów rubli (1,097 mld dolarów)" - podał Żaryn powołując się na publiczne dane Banku Centralnego Rosji. "Tak duże zapotrzebowanie na gotówkę odnotowano ostatnio we wrześniu 2022 roku" - podkreślił. Sekretarz stanu w kancelarii premiera zaznaczył, że wypłaty w dniach 23-25 czerwca stanowiły jedną piątą wszystkich czerwcowych wypłat realizowanych przez klientów rosyjskich banków, co wynika z komentarza Banku. "Do dziś nie jest jasne, jak oceniać działania Jewgienija Prigożina, na ile jego akcja była uzgodniona z Kremlem, a na ile była to próba osłabienia rosyjskiego reżimu lub też przejaw realnych tarć w obozie władzy" - napisał minister w KPRM. "Jednak dane upublicznione przez rosyjski bank centralny wskazują, że w ocenie Rosjan sytuacja była niebezpieczna. Masowa wypłata gotówki w sytuacji kryzysowej wskazuje na realną panikę i niepewność co do rozwoju wydarzeń w Rosji" - ocenił zastępca ministra koordynatora służb specjalnych. Według niego wygląda na to, że w odczuciu społecznym działania Prigożina uderzyły bardzo mocno w wizerunek Kremla, poddając w wątpliwość w oczach Rosjan wiarygodność władz i samego Putina. "Dla elit Kremla to bardzo niebezpieczne tendencje" - stwierdził w InfoAlercie Żaryn. Poniedziałek to 516. dzień rosyjskiej napaści na Ukrainę. Agresja trwa od 24 lutego 2022 r. (PAP)

24.07.2023 18:26

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) zatrzymała w obwodzie mikołajowskim na południu Ukrainy biznesmena, który chciał przekupić funkcjonariusza tej struktury i zawładnąć 400 hektarami ziemi na poligonie, by uprawiać tam ziemię - poinformowała w poniedziałek SBU na swojej stronie internetowej. (PAP)

24.07.2023 17:29

Siły ukraińskie w ciągu doby przesunęły się na kierunku Berdiańska na odległość od 350 m do 1,4 km – powiadomiły w poniedziałek służby prasowe wojsk na południu Ukrainy. (PAP)

24.07.2023 16:56

Polska od dawna domaga się od Niemiec reparacji za zbrodnie z II wojny światowej. „Do tej pory kraj nie został wysłuchany. Teraz chce wykorzystać wojnę w Ukrainie, by ostatecznie wyjaśnić to, co uważa za otwartą kwestię” – komentuje w poniedziałek niemieckojęzyczny, szwajcarski dziennik „Neue Zuercher Zeitung” (NZZ). (PAP)

24.07.2023 16:48

Ministrowie spraw zagranicznych, transportu i rolnictwa Litwy przekazali Komisji Europejskiej propozycję wzmocnienia szlaku transportowego między Ukrainą, a krajami bałtyckimi w celu zapewnienia alternatywnych tras eksportu ukraińskiego zboża i innych produktów. (PAP)

24.07.2023 16:22

Groźby białoruskiego dyktatora Aleksandra Łukaszenki pod adresem Polski nie mogą być traktowane inaczej niż żart - ocenił w poniedziałek estoński dyplomata i były szef wywiadu zagranicznego tego kraju Rainer Saks. "Białoruś nie ma realnych planów ani nawet zdolności do przeprowadzenia jakiegokolwiek ataku na Polskę" - zaznaczył Saks. "Polska nie ma oczywiście najmniejszych intencji zaatakowania Białorusi czy zachodniej Ukrainy, wbrew temu, co twierdzi Rosja" - dodał były sekretarz generalny estońskiego MSZ. "Takie wypowiedzi, przede wszystkim ze strony rosyjskiej, mają służyć kreacji pewnego kontekstu, który ma zmotywować rosyjskich żołnierzy do dalszej walki na Ukrainie. Moskwa chce pokazać, że to wojna Zachodu i Rosji" - wyjaśnił rozmówca radia Vikerraadio. Łukaszenka podczas niedzielnego spotkania z Władimirem Putinem w Petersburgu powiedział, że stacjonujący na Białorusi najemnicy Grupy Wagnera "prosili o pozwolenie ruszenia na Zachód; chcą się wybrać na wycieczkę do Warszawy i Rzeszowa". "To jest naprawdę komiczne i przypomina koniec Związku Radzieckiego, kiedy na siłę podtrzymywano martwą już ideologię" - komentował Saks. "Rosja nie ma zdolności do rozszerzenia działań wojennych gdziekolwiek, dlatego nie widzę teraz sensu organizowania z ich strony jakichkolwiek prowokacji" - dodał. Były szef estońskiego wywiadu przyznał też, że decyzja o wysłaniu na wschodnią granicę Polski dodatkowych żołnierzy była mądra. "To wyraźnie pokazuje Rosji i Białorusi, że bezsensownym jest podejmowanie prób jakichś akcji; że Polska jest przygotowana do odpowiedzi" - ocenił Saks. (PAP)

24.07.2023 15:55

​W najbliższych dniach do Odessy przybędzie misja UNESCO, która oceni skalę zniszczeń obiektów światowego dziedzictwa, spowodowanych przez rosyjski ostrzał – powiadomił w poniedziałek resort kultury Ukrainy. Ukraina chce usunięcia Rosji z UNESCO. „W najbliższych dniach do Odessy przybędzie misja UNESCO, która oceni zniszczenia obiektów dziedzictwa kulturowego” – powiadomiło ukraińskie ministerstwo kultury na Facebooku. Jak dodano, UNESCO oceniła, że celowe ataki na obiekty kultury „można zrównać ze zbrodnią wojenną”. „Tymczasem Rosja wciąż jest członkiem tej organizacji” – zaznaczono w komunikacie. Resort kultury i polityki informacyjnej zaapelował o „aktywne działania na rzecz zachowania i odnowienia ukraińskiego dziedzictwa kulturowego". Wezwał także do usunięcia Rosji z UNESCO. W wyniku przeprowadzonego przez Rosjan w nocy z soboty na niedzielę ataku rakietowego na Odessę, w którym jedna osoba zginęła, a 21 zostało rannych, zniszczony został zabytkowy Sobór Przemienienia Pańskiego, a także wiele budynków w historycznej części miasta. Władze regionu powiadomiły o uszkodzeniu 25 zabytków architektury. (https://tinyurl.com/5n9bd7hr) (PAP)

24.07.2023 13:50

Duża ilość rosyjskiego sprzętu wojskowego i żołnierzy kieruje się przez Mariupol do Berdiańska na południu Ukrainy – poinformował w poniedziałek doradca lojalnego wobec Kijowa mera Mariupola Petro Andriuszczenko na Telegramie. (PAP)

24.07.2023 10:55

​Atak dronami na Moskwę w nocy z niedzieli na poniedziałek był operacją specjalną wywiadu wojskowego Ukrainy – poinformował w poniedziałek portal RBK-Ukraina, powołując się na źródła w ukraińskich służbach specjalnych.

Wspomniane źródło dodało, że „wszystkie ptaszki doleciały do Moskwy”.

Wcześniej mer stolicy Rosji Siergiej Sobianin, cytowany przez niezależny rosyjski portal Mediazona, podał, że Moskwę zaatakowały dwa drony. Jeden z nich – jak podał inny niezależny portal rosyjski Meduza – trafił w centrum biznesowe przy ulicy Lichaczowa, a drugi spadł niedaleko gmachu rosyjskiego ministerstwa obrony i sztabu rosyjskiego wywiadu cybernetycznego.

Według moskiewskich służb ratunkowych na Komsomolskim Prospekcie w pobliżu ministerstwa obrony znaleziono fragmenty dronów. Portal Mediazona podał, że w wielu budynkach przy Komsomolskim Prospekcie wybite są okna.

Odnosząc się do ataku dronów na Moskwę oraz okupowany przez siły rosyjskie Krym minister transformacji cyfrowej Ukrainy Mychajło Fedorow napisał na swym kanale w Telegramie, że służby walki radioelektronicznej i siły obrony przeciwlotniczej w coraz mniejszym stopniu są w stanie chronić rosyjskie niebo. (https://t.me/zedigital/3416)

„Cokolwiek tam się wydarzyło, będzie tego więcej” - dodał Fedorow. (PAP)

24.07.2023 07:53

Siły najemniczej Grupy Wagnera, które przebywają na Białorusi, nie stanowią zagrożenia militarnego dla Polski ani dla Ukrainy, o ile nie zostaną wyposażone w ciężką broń – ocenił w najnowszym raporcie amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW).

Nawet w razie jej doposażenia Grupa Wagnera „nie stanowi istotnego zagrożenia dla NATO” – podkreślił think tak. (PAP)

24.07.2023 07:14

​Szkolenie ukraińskich pilotów, którzy będą pilotować amerykańskie myśliwce F-16, rozpocznie się w sierpniu i potrwa co najmniej pół roku - poinformował w niedzielę minister obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow w rozmowie z CNN. (PAP)

24.07.2023 07:13

​Moskwa zaatakowana została dwoma dronami w poniedziałek nad ranem - poinformował mer stolicy Rosji Siergiej Sobianin, cytowany przez niezależny rosyjski portal Mediazona.

Według moskiewskich służb ratunkowych na Komsomolskim Prospekcie, w pobliżu ministerstwa obrony, znaleziono fragmenty dronów. Kolejna bezzałogowa maszyna uderzyła w centrum biznesowe przy ulicy Lichaczowa.

Według Mediazony w wielu budynkach przy Komsomolskim Prospekcie wybite są okna. Nie ma informacji o poszkodowanych.

Jak pisze agencja Reuters, według rosyjskiego ministerstwa obrony drony zostały przechwycone i zniszczone przez rosyjską obronę powietrzną. (PAP)

23.07.2023 16:38

​Wojska ukraińskie odbiły już około 50 proc. terenów zajętych początkowo przez siły rosyjskie, ale kontrofensywa potrwa jeszcze kilka miesięcy - powiedział w niedzielę sekretarz stanu USA Antony Blinken.

"Wciąż jesteśmy w stosunkowo wczesnej fazie kontrofensywy. Jest ciężko" - oznajmił Blinken w wywiadzie dla CNN. Dodał, że "to się nie skończy w ciągu tygodnia czy dwóch. Myślę, że wciąż mamy przed sobą kilka miesięcy". (PAP)

23.07.2023 15:59

W wyniku rosyjskiego ostrzału amunicją kasetową w miejscowości Czasiw Jar w obwodzie donieckim, e wschodniej części Ukrainy, spłonął Dom Kultury, w którym znajdował się sztab humanitarny – powiadomiły władze regionu w niedzielę.

„O świcie okupanci ostrzelali miasto amunicją kasetową. Wybuchł pożar. Ratownicy udali się na miejsce, ale musieli przerwać działania, bo raszyści (Rosjanie) nie przestawali strzelać. Budynek Domu Kultury spłonął. Były tam niewielkie zapasy pomocy humanitarnej i sprzęt medyczny” – napisał w Telegramie szef władz obwodu donieckiego Pawło Kyryłenko.

Ofiar nie ma. Budynek był wykorzystywany jako miejski sztab humanitarny i do udzielania pomocy medycznej mieszkańcom. (PAP)

23.07.2023 15:59

​25 zabytków zostało uszkodzonych w wyniku nocnego ataku rakietowego Rosji na Odessę, na południu Ukrainy. Wśród uszkodzonych pociskami i wybuchami obiektów są budynki z XIX i XX wieku – powiadomił w niedzielę szef władz obwodu Ołeh Kiper. (PAP)

23.07.2023 09:03

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski poinformował w sobotę, że zwrócił się do sekretarza generalnego Sojuszu Północnoatlantyckiego Jensa Stoltenberga o niezwłoczne zwołanie posiedzenia Rady Ukraina-NATO w związku z sytuacją na Morzu Czarnym. 
"Rozmawiałem z p. Stoltenbergiem o naszych krokach na rzecz odblokowania i zapewnienia stabilnego działania korytarza zbożowego. W naszej współpracy przeszliśmy na nowy, wyższy poziom - Rady Ukraina-NATO i ten mechanizm może zadziałać. Zwróciłem się do Jensa (Stoltenberga) z propozycją niezwłocznego zwołania tej rady w celu przeprowadzenia stosownych konsultacji w związku z kryzysem" - powiedział Zełenski w wieczornym wystąpieniu. 
W ciągu dnia prezydent Ukrainy powiadomił o swojej rozmowie telefonicznej z szefem Sojuszu. W trakcie tej rozmowy, jak mówił Zełenski, poruszono kwestie związane z bezpieczeństwem, w tym "z rosyjskimi agresywnymi działaniami na Morzu Czarnym". 
 "Jakakolwiek destabilizacja w tym regionie, przerwanie naszych szlaków eksportowych będzie oznaczać problemy, mające konkretne konsekwencje dla wszystkich na świecie" - oświadczył Zełenski. Rosja wycofała się z umowy zbożowej zawartej za pośrednictwem ONZ i Turcji, która umożliwiała transport przez Morze Czarne ukraińskiego zboża i innych produktów żywnościowych i ich eksport m.in. do krajów Afryki, pomimo rosyjskiej blokady ukraińskich portów. Teraz Moskwa zagroziła atakami na statki handlowe w akwenie Morza Czarnego. (PAP)

23.07.2023 08:49

23.07.2023 08:48

23.07.2023 08:47

​W wyniku ataku rakietowego ucierpiało historyczne centrum Odessy, w tym sobór prawosławny. Władze i media publikują zdjęcia zniszczeń w tym mieście na południu Ukrainy. „Rosjanie poczują odpowiedź za atak na Odessę” - oświadczył rano w niedzielę prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. (PAP)


22.07.2023 13:50

Wczoraj, 21 lipca br. Straż Graniczna udaremniła wjazd do Polski rosyjskiej tenisistki. Vera Zvonareva, posługując się wizą wydaną przez Francję, lotem z Belgradu do Warszawy, próbowała dostać się do naszego kraju - poinformowało w sobotę MSWiA.

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji wyjaśnia, że po przylocie z Serbii tenisistka przebywała w strefie tranzytowej Lotniska Chopina w Warszawie i w sobotę po godz. 12 odleciała do Podgoricy.

"Rosjanka znajdująca się na liście osób, których pobyt jest niepożądany na terytorium RP, nie została wpuszczona przez Straż Graniczną ze względów bezpieczeństwa państwa i ochrony bezpieczeństwa publicznego" - dodał resort.

W komunikacie resort zaznaczył, że Polska konsekwentnie przeciwstawia się reżimowi Putina i Łukaszenki, nie zgadzając się na wjazd do naszego kraju osób popierających działania Rosji i Białorusi. (PAP)

22.07.2023 13:49

Bułgarski parlament zaaprobował w piątek wieczorem wysłanie dodatkowej pomocy na Ukrainę i przekaże jej po raz pierwszy opancerzone transportery wojskowe z rezerw MSW. Za propozycją głosowali posłowie koalicji Kontynuujemy Zmiany-Demokratyczna Bułgaria i GERB.

Wysłanie na Ukrainę 100 transporterów opancerzonych poparł też w głosowaniu turecki Ruch na rzecz Praw i Swobód. (PAP)

22.07.2023 13:15

Prowokacyjne zachowania ze strony rosyjskiej trwają od miesięcy; spodziewamy się, że ta polityka będzie kontynuowana, a prowokacji w najbliższym czasie będzie więcej - powiedział PAP w sobotę wiceszef MSZ Paweł Jabłoński. Zaznaczył, że MSZ obserwuje sytuację i będzie reagować na nią bieżąco.

W sobotę przed południem wiceszef MSZ Paweł Jabłoński przekazał dziennikarzom, że w związku z prowokacyjnymi wypowiedziami prezydenta Rosji Władimira Putina w pilnym trybie został wezwany do MSZ ambasador tego kraju Siergiej Andriejew. Jabłoński dodał, że w rozmowie z nim podkreślił, że granice między państwami są nienaruszalne i Polska sprzeciwia się próbom ich rewizji.

Przekazał, że spotkanie w MSZ trwało bardzo krótko, a ambasador był podczas niego bardzo zdenerwowany, jego postawa była nieprzyjazna, a sposób zachowania nie spełniał zasad protokołu dyplomatycznego. Zaznaczył, że to nie pierwsza tego typu sytuacja, a zachowanie ambasadora odzwierciedla postawę państwa, które reprezentuje. Stwierdził, że postawa Andriejewa pokazuje, że Rosja nie zamierza realizować jakichkolwiek celów sposobami dyplomatycznymi.

W rozmowie z PAP Jabłoński był pytany o to, czy polski rząd spodziewa się kontynuacji takich działań ze strony Rosji; dopytywano go także, jakie działania zamierza podejmować MSZ - zarówno obecnie jak i w przyszłości.

"Takie prowokacyjne zachowania ze strony rosyjskiej trwają od miesięcy, więc spodziewamy się, że ta polityka będzie kontynuowana, a prowokacji w najbliższym czasie będzie więcej dlatego, że Rosja obserwuje sytuację w Polsce. W wielu krajach na świecie Rosja podejmowała próby wpływania na wynik wyborów działaniami dezinformacyjnymi. Polska też nie jest od takich działań wolna, więc spodziewamy się, że w najbliższych miesiącach będziemy mieli spore natężenie rosyjskiej dezinformacji" - powiedział wiceszef MSZ.

Zapewnił, że polski rząd "jest do tej sytuacji przygotowany i na bieżąco będą podejmowane działania, w zależności od rozwoju sytuacji".

"Wszystkie działania, które podejmujemy i będziemy podejmować, wynikają z przepisów prawa międzynarodowego i ze zwyczajów dyplomatycznych, z Konwencji Wiedeńskiej. Co do szczegółów - będziemy o nich informować każdorazowo, gdy jakieś decyzje będą podjęte" - dodał Jabłoński.

Podkreślał, że "powtarzanie kłamstw historycznych i wymyślanie oraz kolportowanie nowych to choroba, na którą Rosja cierpi od dawna, a zapobieganie jej nie może było skuteczne".

Zaznaczył, że to, co robi resort dyplomacji i polski rząd "to działanie, reagowanie, tłumaczenie tym, którzy słuchają tego, co mówi Władimir Putin, jakie są fakty historyczne". "Nie pozwolimy na wybielanie zbrodni, na to, by historia była fałszowana, bo to jest historia zbrodni na naszym narodzie, i my tej sprawy nigdy nie odpuścimy" - zapewnił.

"Cały czas prowadzimy działania i indywidulanie jako państwo polskie, i razem z sojusznikami w ramach NATO i UE. Regularnie dzielimy się informacjami, także tymi dotyczącymi działań dezinformacyjnych i podejmujemy też wspólnie działania, skierowane także do tych państw, tych przestrzeni informacyjnych, w których Rosja bywa skuteczniejsza, czyli poza Europą" - dodał wiceszef MSZ.

W piątek rosyjskiej telewizji transmitowano przemówienie Władimira Putina ze spotkania Rady Bezpieczeństwa. "Jeśli chodzi o polskich przywódców, to najpewniej chcą oni pod +natowskim parasolem+ utworzyć jakąś koalicję i bezpośrednio włączyć się w konflikt na Ukrainie, aby następnie +oderwać+ dla siebie szerszy kawałek, przywrócić sobie swoje – jak uważają – historyczne tereny: dzisiejszą zachodnią Ukrainę" - mówił m.in. Putin. Stwierdził też, że "właśnie dzięki Związkowi Radzieckiemu, dzięki stanowisku Stalina Polska otrzymała znaczne tereny na Zachodzie, ziemie Niemiec". "Jest właśnie tak: zachodnie terytorium obecnej Polski to podarunek Stalina dla Polaków. Czy nasi przyjaciele w Warszawie o tym zapomnieli? My przypomnimy” - powiedział Putin. (PAP)

22.07.2023 12:51

Siły zbrojne Ukrainy zniszczyły bazę naftową i magazyny armii rosyjskiej na okupowanym przez Rosję ukraińskim Krymie - potwierdziła w sobotę armia ukraińska na Telegramie.

https://t.me/AFUStratCom/19091

Wcześniej Gubernator Krymu z nadania Moskwy Siergiej Aksjonow podał na Telegramie, że ukraiński atak dronami spowodował eksplozję magazynu amunicji na półwyspie. Dodał, że zawieszono kursowanie pociągów na Krymie i ewakuowano ludność w promieniu 5 km od ataku.

W sieciach społecznościowych pojawiły się natomiast informacje, że kilka dronów zaatakowało na Krymie bazę naftową i lotnisko, a także, że doszło do eksplozji amunicji i na miejscu wybuchł wielki pożar. (PAP)

22.07.2023 12:35

Ponad 37 tys. żołnierzy liczą obecnie Wojska Obrony Terytorialnej - powiedział w sobotę w Ełku (Warmińsko-mazurskie) minister obrony Mariusz Błaszczak. Podkreślił, że ważne jest wzmacnianie wojska, szczególnie przy granicy, aby odstraszyć agresora. (PAP)

22.07.2023 12:03

Ruch drogowy na moście łączącym Rosję z okupowanym półwyspem krymskim został w sobotę wznowiony po krótkim zawieszeniu – poinformowała agencja Reutera, powołując się na oficjalne kanały Telegramu. (PAP)

22.07.2023 11:52

“Mamy przed sobą potencjalnie dwa, trzy najgorsze miesiące” wojny na Ukrainie - powiedział włoski minister obrony Guido Crosetto. Jego zdaniem ewentualny impas na froncie skłoni wszystkich do przystąpienia do rozmów pokojowych.

W wystąpieniu w mieście Lukka, cytowanym w sobotę przez Ansę, szef resortu obrony oznajmił, że jeśli w najbliższych miesiącach nie powiedzie się kontrofensywa Ukraińców, „a Rosjanie nie zdołają zdobyć nowych terytoriów, wtedy nieuniknione będzie to, by usiąść przy stole rozmów pokojowych”.

„Bo wszystkie strony za dużo tracą z powodu tej wojny” - ocenił minister. Dodał: “Myślę, że przedłużanie się sytuacji tego impasu przekona wszystkich do rozmów pokojowych”.

Oczekuje się, że rozmowa na temat wojny na Ukrainie zdominuje zapowiedziane na 27 lipca spotkanie premier Włoch Giorgii Meloni z prezydentem USA Joe Bidenem w Białym Domu. (PAP)

22.07.2023 11:42

W związku z prowokacyjnymi wypowiedziami prezydenta Rosji Władimira Putina w pilnym trybie został wezwany do MSZ ambasador Siergiej Andriejew - powiedział wiceszef MSZ Paweł Jabłoński. Dodał, że w rozmowie z nim podkreślił, że granice między państwami są nienaruszalne i Polska sprzeciwia się próbom ich rewizji. (PAP)

22.07.2023 11:10

Agencja Wywiadowcza ministerstwo obrony USA ocenia, że nie ma powodu, by wątpić w twierdzenia Władimira Putina, że Rosja rozmieściła na Białorusi pierwszą partię taktycznej broni nuklearnej – poinformowała w piątek telewizja CNN, powołując się na przedstawicieli resortu.

Putin oświadczył w zeszłym miesiącu na Międzynarodowym Forum Ekonomicznym w Petersburgu, że „pierwsze rosyjskie nuklearne głowice bojowe zostały dostarczone na terytorium Białorusi”. Jak dodał, zrobiono to w celu „odstraszania”.

Według think tanku Federacja Amerykańskich Naukowców Rosja ma 4477 głowic nuklearnych, w tym około 1900 sztuk taktycznej broni nuklearnej. Nie jest jasne, jak znaczną część z nich Putin zamierza przemieścić, a urzędnicy USA i państw zachodnich nie potwierdzili dotąd przekazania jakiejkolwiek broni Białorusi.

Wysocy rangą przedstawiciele amerykańskiego resortu obrony powiedzieli jednak w piątek niewielkiej grupie dziennikarzy, że analitycy „nie mają powodu, by wątpić” w twierdzenia Putina, „że (Rosjanie) odnieśli pewne powodzenie” w transferze broni.

Rozmówcy CNN nie ujawnili, na jakiej podstawie poczynili takie ustalenia. Przyznali przy tym, że wywiadowi amerykańskiemu jest trudno monitorować przemieszczanie tej broni, nawet przy użyciu zdjęć satelitarnych.

Przedstawiciele USA i państw zachodnich powiedzieli CNN wcześniej w lipcu, że nie wygląda na to, by Białoruś zakończyła modernizację niezbędnych obiektów, w których przechowywana ma być taktyczna broń nuklearna, a dostępne zdjęcia satelitarne nie wskazują na żadne przygotowania czy ochronę, które byłyby standardem w rosyjskich obiektach nuklearnych.

Inne źródła powiedziały jednak CNN, że na Białorusi istnieją różne obiekty z czasów sowieckich, gdzie można by przechowywać pewną ilość broni nuklearnej.

Białoruski dyktator Alaksandr Łukaszenka powiedział w zeszłym miesiącu, ze w wypadku napaści „nie wahałby się” użyć rosyjskiej taktycznej broni nuklearnej znajdującej się w jego kraju.

Wysocy rangą przedstawiciele ministerstwa obrony USA mówią jednak, że ich zdaniem Łukaszenka nie będzie miał żadnej kontroli nad tą bronią i będzie ona sprawowana wyłącznie przez Rosję.

Ich zdaniem przemieszczenie broni jądrowej na Białoruś nie zmieni też globalnej sytuacji nuklearnej i nie zwiększy ryzyka awarii atomowej, gdyż broń ta będzie przechowywana w magazynach pod kontrolą sił rosyjskich. (PAP)

22.07.2023 11:03

Aparat propagandy Rosji prowadzi intensywną, wielowątkową operację wymierzoną w postrzeganie minionego szczytu NATO w Wilnie - ocenił pełnomocnik rządu ds. bezpieczeństwa przestrzeni informacyjnej RP Stanisław Żaryn. Według niego Rosjanie "serwują sprzeczny przekaz o agresywności albo niemocy Sojuszu". "Opisują wydarzenie, jako porażkę polityki Kijowa i ośmieszają prezydenta Ukrainy" - dodał. (PAP)

22.07.2023 10:48

W trybie pilnym w sobotę został wezwany do MSZ ambasador Federacji Rosyjskiej w związku z prowokacyjnymi wypowiedziami Władimira Putina - powiedział w sobotę wiceszef MSZ Paweł Jabłoński.

"W sobotę na godz. 10 w pilnym trybie został wezwany do Ministerstwa Spraw Zagranicznych Ambasador Federacji Rosyjskiej. W związku z prowokacyjnymi wypowiedziami Władimira Putina prezydenta Rosji, także groźbami wobec Polski a także innymi nieprzyjaznymi działaniami Federacji Rosyjskiej przeciwko Polsce i przeciwko naszym sojusznikom" - powiedział po spotkaniu minister Jabłoński.

"Spotkanie w MSZ rozpoczęło się o godz. 10 i trwało bardzo krótko" - przekazał również PAP wiceszef MSZ.

W piątek wieczorem premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że do MSZ zostanie wezwany Ambasador Rosji w Polsce Sergiej Andriejew.

"Prawda historyczna nie podlega dyskusji; ambasador Rosji zostanie wezwany do MSZ. Stalin był zbrodniarzem wojennym, winnym śmierci setek tysięcy Polaków. Prawda historyczna nie podlega dyskusji. Ambasador Federacji Rosyjskiej zostanie wezwany do MSZ - zapowiedział w piątek premier Mateusz Morawiecki.

Wcześniej w piątek rosyjskiej telewizji transmitowano przemówienie Władimira Putina ze spotkania Rady Bezpieczeństwa. "Jeśli chodzi o polskich przywódców, to najpewniej chcą oni pod +natowskim parasolem+ utworzyć jakąś koalicję i bezpośrednio włączyć się w konflikt na Ukrainie, aby następnie +oderwać+ dla siebie szerszy kawałek, przywrócić sobie swoje – jak uważają – historyczne tereny: dzisiejszą zachodnią Ukrainę" - mówił m.in. Putin. Stwierdził też, że "właśnie dzięki Związkowi Radzieckiemu, dzięki stanowisku Stalina Polska otrzymała znaczne tereny na Zachodzie, ziemie Niemiec". "Jest właśnie tak: zachodnie terytorium obecnej Polski to podarunek Stalina dla Polaków. Czy nasi przyjaciele w Warszawie o tym zapomnieli? My przypomnimy” - powiedział Putin.

W piątek wieczorem premier Morawiecki we wpisie na Twitterze podkreślił, że "Stalin był zbrodniarzem wojennym, winnym śmierci setek tysięcy Polaków".

#s3gt_translate_tooltip_mini { display: none !important; }

22.07.2023 10:45

Ruch drogowy na moście łączącym Rosję z półwyspem krymskim został tymczasowo zablokowany – podała w sobotę agencja Reutera, powołując się na oficjalne źródła na Telegramie.

„Osoby na moście oraz w strefie inspekcji są proszone o zachowanie spokoju i wykonywanie zaleceń funkcjonariuszy służby bezpieczeństwa transportowego” – cytuje Reuters wspomniane źródło.

Nie podano przyczyn wstrzymania ruchu.

We wtorek doszło na moście krymskim do eksplozji, w wyniku której zginęło dwoje cywilów, a część jezdni została wyłączona z użytku.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział w piątek podczas wystąpienia online na konferencji Aspen Security Forum, że rosyjski most na okupowany Krym jest "wrogim obiektem" zbudowanym nielegalnie, niezgodnie z prawem międzynarodowym, a także jest "celem, który należy zneutralizować". (PAP)

22.07.2023 09:52

Rosja zabiega o wykluczenie Ukrainy ze światowego rynku zbożowego i proponuje plan swoich dostaw do Afryki z udziałem Kataru oraz Turcji, ale oba te kraje odmawiają Moskwie takiej współpracy – poinformował dziennik „Financial Times”.

Rosja publicznie przedstawiła koncepcję darmowych dostaw zboża dla najbiedniejszych krajów przed przyszłotygodniowym szczytem rosyjsko-afrykańskim w Petersburgu.

Po zawieszeniu udziału Rosji w zawartej za pośrednictwem ONZ i Turcji umowy, która przez ostatni rok umożliwiała bezpieczny transport ukraińskiego zboża i innych produktów żywnościowych przez Morze Czarne, Władimir Putin wysunął propozycję, by Katar płacił Rosji za dostawę do Turcji rosyjskiego zboża, które byłoby następnie przekazywane „potrzebującym krajom” – podały osoby zaznajomione ze sprawą.

Na razie ani Turcja, ani Katar nie przystały na ten pomysł, który jeszcze nie został przedstawiony formalnie. Nawet gdyby do tego doszło, jest mało prawdopodobne, by Katar poparł ten plan – pisze „FT”, powołując się na jeszcze inną osobę zaznajomioną ze sprawą.

Osoby związane z zawarciem umowy zbożowej sądzą, że Rosja będzie forsować swój plan na szczycie z udziałem afrykańskich przywódców w przyszłym tygodniu oraz podczas sierpniowej wizyty Putina w Turcji. „To jest tupet – powiedziała jedna z tych osób. – Chcą pokazać, że mogą sobie na to pozwolić”.

Po wycofaniu się z umowy zbożowej, która umożliwiła wyeksportowanie 33 mln ton ukraińskiego zboża, Rosja intensywnie bombarduje ukraińskie miasta portowe.

Putin powiedział w tym tygodniu, że Rosja jest w stanie dostarczyć zboże, które zastąpi ukraińskie dostawy „na zasadach handlowych i darmowych”. (PAP)

22.07.2023 09:12

Aresztowany w piątek za "ekstremizm" były rosyjski oficer wywiadu i czołowy nacjonalistyczny bloger Igor Girkin zaczął otwarcie krytykować Władimira Putina dopiero po nieudanej rebelii Grupy Wagnera; bunt ten osłabił tabu wokół krytyki prezydenta - oceniło w sobotę brytyjskie ministerstwo obrony.

Jak wskazano w codziennej aktualizacji wywiadowczej, Girkin od dawna krytykował sposób prowadzenia wojny przez rosyjskie ministerstwo obrony, jednak w ostatnich dniach jego komentarze zmieniły się w bezpośrednią krytykę prezydenta Putina i jego władzy.

Dodano, że aresztowanie prawdopodobnie rozwścieczy innych członków społeczności blogerów wojskowych - i niektórych w siłach zbrojnych - którzy w dużej mierze postrzegają Girkina jako bystrego analityka wojskowego i patriotę. Odegrał on ważną rolę w rosyjskiej wojnie w Donbasie od 2014 roku i spędził miesiące na linii frontu w 2022 roku.

"Choć Girkin nie jest sprzymierzeńcem Grupy Wagnera, prawdopodobnie był przygotowany na przekroczenie granic publicznej krytyki tylko w kontekście nieudanego buntu szefa Grupy Wagnera Jewgienija Prigożyna w czerwcu 2023 roku. Tabu wokół otwartej krytyki reżimu Putina znacznie osłabło" - napisano. (PAP)

22.07.2023 08:51

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział w piątek podczas wystąpienia online na konferencji Aspen Security Forum, że rosyjski most na okupowany Krym jest "wrogim obiektem" zbudowanym nielegalnie, niezgodnie z prawem międzynarodowym, a także jest "celem, który należy zneutralizować". (PAP)

22.07.2023 08:23

​Przestępcy, ochotnicy walczący na Ukrainie oraz handlarze bronią ukradli w zeszłym roku pewną ilość zachodniej broni i sprzętu przeznaczonych dla ukraińskiej armii, zanim je odzyskano – poinformowało CNN, powołując się na raport inspektora generalnego Departamentu Stanu USA.

W raporcie napisano, że ukraińskie służby wywiadowcze udaremniły zmowy, które zawarto w celu kradzieży broni i sprzętu, i zostały one ostatecznie odzyskane.

Raport wskazuje, że po napaści Rosji na Ukrainę zdolność Departamentu Stanu do monitorowania całego sprzętu amerykańskiego przekazanego Ukrainie była narażona na „wyzwania” ze względu na ograniczoną obecność amerykańską w tym kraju.

Dokument inspektora generalnego jest datowany na 6 października zeszłego roku. Pod koniec października USA wznowiły inspekcje ukraińskich magazynów broni, by dokładniej monitorować dostarczanie sprzętu. Departament Stanu przekazał też Ukrainie systemy monitoringu, w tym czytniki i oprogramowanie.

Raport pokazuje jednak, jak trudno było Stanom Zjednoczonym w początkowej fazie wojny monitorować przekazany Ukrainie sprzęt wart miliardy dolarów.

Rzecznik Departamentu Stanu odnosząc się do raportu powiedział w piątek: „Rząd USA jest dobrze świadom ryzyka ewentualnego nielegalnego przekazania (broni) i podejmuje aktywne kroki, by ograniczyć to ryzyko, w ścisłej współpracy z rządem na Ukrainie. Jesteśmy realistami i wiemy, że wysyłamy broń, by pomóc Ukrainie się obronić w czynnym konflikcie, i że istnieje ryzyko, iż broń ta może zostać przechwycona, jeśli tereny zostaną zajęte przez stronę przeciwną, co zdarza się w każdej wojnie”. (PAP)

21.07.2023 18:37

Na miejscu Jewgienija Prigożyna bardzo bym się martwił, ponieważ NATO ma politykę otwartych drzwi, a Rosja ma "politykę otwartych okien" - powiedział w piątek sekretarz stanu USA Antony Blinken podczas konferencji Aspen Security Forum. Dodał też, że pojawienie się najemników Grupy Wagnera na Białorusi jest złą wieścią dla tego kraju. (PAP)

21.07.2023 18:00

Na 15 lat więzienia skazał sąd w Charkowie byłego policjanta, który współpracował z Rosjanami podczas okupacji miasta Kupiańsk w obwodzie charkowskim na północnym wschodzie Ukrainy – poinformowała w piątek prokuratura obwodowa na Facebooku.

W czerwcu 2022 roku skazany, wówczas sierżant ukraińskiej policji, dobrowolnie przeszedł na stronę Rosji i współpracował z okupantami Kupiańska. Najpierw został „tymczasowym dowódcą służby konwojowej”, a potem dowódcą jednego z pododdziałów okupacyjnej milicji w Kupiańsku. (https://tinyurl.com/3y836fjr)

Jednym z jego zadań było konwojowanie bezprawnie zatrzymanych mieszkańców - stwierdził sąd. Zdarzały się przypadki, że bił i znęcał się nad zatrzymanymi.

Sąd uznał mężczyznę za winnego zdrady stanu w warunkach wojny. Skazano go na 15 lat więzienia i konfiskatę mienia oraz pozbawiono stopnia sierżanta policji. (PAP)

21.07.2023 17:22

Widzieliśmy, że funkcjonariusze rosyjskich służb i decydenci dryfowali zagubieni podczas trwania buntu Jewgienija Prigożyna i pojawiło się pytanie: "czy car jest nagi?" - powiedział dyrektor CIA Bill Burns podczas konferencji Aspen Security Forum w Kolorado. Stwierdził jednak, że Putin jest "absolutnym apostołem zemsty" i ukarze Prigożyna.

"To, co widzieliśmy, to rosyjskie służby bezpieczeństwa, rosyjskie wojsko, rosyjskich decydentów dryfujących przez te 36 godzin. Pytanie brzmiało: +czy car jest nagi?+, albo przynajmniej +dlaczego tak długo zajmuje mu ubranie się?+" - oświadczył Burns w czwartek, pytany o sprawę buntu Prigożyna i jego najemników z Grupy Wagnera.

Szef Centralnej Agencji Wywiadowczej dodał, że epizod ten objawił słabości reżimu Putina oraz ponownie postawił pytania dotyczące osądu rosyjskiego dyktatora, jego "relatywnego oderwania od zdarzeń i nawet dotyczących jego niezdecydowania". Stwierdził też, że byłoby szaleństwem, gdyby CIA nie skorzystała z "pokoleniowej" szansy, jaką poruszenie i niezadowolenie elit w Rosji daje dla pozyskiwania współpracowników.

"To, co było dla mnie niezwykłe, to sposób, w jaki Putin czuł się zmuszony, by zawrzeć układ ze swoim byłym dostawcą cateringu" - wskazał Burns. Dodał jednak, że uważa, iże koniec końców Prigożyna spotka kara.

"Putin jest kimś, kto generalnie uważa, że zemsta najlepiej smakuje na zimno. Z mojego doświadczenia wynika, że Putin jest ostatecznym apostołem zemsty, więc byłbym zaskoczony, gdyby Prigożyn uniknął dodatkowej odpłaty" - ocenił były ambasador USA w Moskwie. (PAP)

21.07.2023 15:50

Niemcy są gotowe wesprzeć Polskę w obronie wschodniej flanki NATO - powiedział minister obrony Niemiec Boris Pistorius na konferencji prasowej w Pradze w piątek, odpowiadając na pytanie o zagrożenia związane z obecnością na Białorusi Grupy Wagnera.

"To są nasi sojusznicy w NATO" - powiedział niemiecki minister obrony o Polsce. "Oczywiście dostaną nasze wsparcie. Są naszymi wiarygodnymi sojusznikami" - dodał Pistorius.

Minister obrony Czech Jana Czernochova przekazała z kolei, że z niemieckim partnerem rozmawiała nie tylko o obawach Polski, które uznała za całkowicie zrozumiałe, ale także o Sahelu, gdzie działa Grupa Wagnera.

Czernochova powiedział, że w tym regionie Afryki Czechy i Niemcy stoją ramię w ramię, chociaż Praga kończy swoją misję w Mali. "Nie oznacza to, że możemy oddać pole i nie poświęcać temu regionowi uwagi. Mamy tam pewne możliwości" - zaznaczyła Czernochova.

Głównym tematem rozmów niemieckiego ministra obrony w Pradze była możliwość przystąpienia czeskiego resortu obrony do niemieckiego przetargu na zakup czołgów bojowych Leopard w nowej wersji 2A8. Czernochova powiedziała, że jej kraj liczy na pozyskanie co najmniej 77 takich maszyn. Jest także zainteresowany udziałem w produkcji, naprawie i serwisowaniu tych czołgów. Więcej szczegółowych informacji ministerstwo obrony ma ujawnić pod koniec roku. Według Pistoriusa, także inne kraje są zainteresowane udziałem w projekcie. (PAP)

21.07.2023 15:38

Niemiecki producent broni Rheinmetall nie przejmuje się groźbami ze strony Rosji i trzyma się swojego planu budowy fabryki czołgów na Ukrainie - pisze w piątek portal dziennika "Bild". W czwartek Kreml zagroził zbombardowaniem planowanej na Ukrainie fabryki czołgów po jej ukończeniu.

Nie damy się odwieść od naszej pomocy dla Ukrainy - powiedział "Bildowi" prezes koncernu Armin Papperger. Dodał, że Kijów ma "skuteczne możliwości obrony rpzed atakami na wrażliwe cele". Zaznaczył, że Rheinmetall jest zaangażowany we współpracę z ukraińskim partnerem - Ukroboronpromem, który ma wiele zakładów na Ukrainie.

W czwartek Kreml zagroził zbombardowaniem planowanej fabryki czołgów na Ukrainie po jej ukończeniu. Rzeczniczka MSZ w Moskwie Maria Zacharowa powiedziała, że "fabryka pojazdów opancerzonych Rheinmetall, jeśli zostanie zbudowana, będzie uzasadnionym celem (ataków)" - przypomina "Bild".

Rheinmetall tworzy zakład produkcyjny na Ukrainie wraz z ukraińskim państwowym Ukroboronpromem, będzie jednak posiadał większość udziałów w działającej na zasadzie joint venture spółce.

Oczekuje się, że koszt budowy zakładu wyniesie ok. 200 mln euro. Fabryka mogłaby produkować do 400 czołgów rocznie. Ponadto w zakładzie produkcyjnym mają być naprawiane pojazdy opancerzone typu Fuchs. Fabryka powinna zacząć działać w przeciągu trzech miesięcy - mówił Papperger w czwartek w wywiadzie dla stacji CNN.

Jak przypomina "Bild", w 2022 r. Rheinmetall zatrudniał ponad 25 000 pracowników i osiągnęła obroty w wysokości 6,4 mld euro. (PAP)

21.07.2023 15:21

W Rosji zatrzymano Igora Striełkowa (wł. Girkina), byłego przywódcę donbaskich „separatystów”, poszukiwanego za zbrodnie wojenne na Ukrainie, a obecnie blogera wojskowego, krytykującego Kreml – informują w piątek media ukraińskie, powołując się na rosyjskie portale.

Girkin jest poszukiwany przez ukraiński wywiad za zbrodnie popełnione na Ukrainie. W 2022 r. został zaocznie skazany przez holenderski sąd na karę dożywotniego pozbawienia wolności za zestrzelenie nad wschodnią Ukrainą samolotu Malaysia Airlines w lipcu 2014 r. Zginęło wówczas 298 osób. Mężczyzna jest poszukiwany międzynarodowym listem gończym i objęty sankcjami.

Rosyjski portal RBC powiadomił w piątek, że Girkin został zatrzymany, a w jego mieszkaniu odbywa się rewizja. Informacja ta pochodzi od dwóch anonimowych rozmówców, miał ją także potwierdzić adwokat Striełkowa. Żona Girkina miała powiedzieć państwowej agencji TASS, że został on zatrzymany pod zarzutem „ekstremizmu”.

Girkin to były funkcjonariusz FSB. Po rozpoczęciu przez Rosję wojny w ukraińskim Donbasie w 2014 r. dowodził tam prorosyjskimi siłami tzw. „separatystów”, pełnił również funkcję w strukturach marionetkowych republik.

Obecnie Girkin jest tzw. blogerem wojskowym, znanym z entuzjastycznego poparcia dla wojny z Ukrainą, a także z ostrej krytyki ministerstwa obrony, Kremla oraz osobiście Władimira Putina, którym zarzuca błędy i nieudolność. Według ocen ekspertów Girkin cieszy się poparciem w prowojennych kręgach ultraracjonalistów w Rosji. (PAP)

21.07.2023 14:58

​Na początku sierpnia pierwsi polscy piloci rozpoczną szkolenia na śmigłowcach Apache; zaraz po zakończeniu szkolenia pierwsze 8 śmigłowców. użyczonych przez US Army, trafi na wyposażenie Wojska Polskiego - powiedział w piątek szef MON Mariusz Błaszczak.

W piątek Błaszczak, wraz z ambasadorem USA w Polsce Markiem Brzezinskim obserwował wspólne polsko-amerykańskie ćwiczenia na 21 Centralnym Poligonie Lotniczym w Nadarzycach na pograniczu województwa woj. wielkopolskiego i zachodniopomorskiego.

Szef MON powiedział, że wraz z ambasadorem i dowódcami wojskowymi obserwował ćwiczenie z udziałem m.in. amerykańskich śmigłowców bojowych Apache. "Obserwowaliśmy Apache nie bez przyczyny - dlatego, że wyposażymy Wojsko Polskie w 96 takich helikopterów. Jeszcze przed realizacją kontraktu doprowadzimy do tego, że Wojsko Polskie będzie wykorzystywało 8 takich śmigłowców, użyczonych nam przez US Army - siły lądowe USA. Rozmawiałem na ten temat z sekretarzem obrony Lloydem Austinem podczas wizyty w USA na początku maja" - powiedział Błaszczak.

Błaszczak zapowiedział, że "już niedługo, na początku sierpnia, pierwsi polscy piloci rozpoczną szkolenie na Apaczach", a "zaraz po zakończeniu szkolenia te 8 pierwszych Apaczy trafi na wyposażenie Wojska Polskiego".

Polska w ubiegłym roku wyraziła chęć zakupu 96 śmigłowców AH-64 Apache, jednak data ewentualnych dostaw nie jest jeszcze znana. Wciąż zgodę na zakup maszyn przez Polskę musi wyrazić Kongres i Departament Stanu.

Jak poinformował w maju Błaszczak po spotkaniu z amerykańskim sekretarzem obrony, "armia Stanów Zjednoczonych udostępni nam helikoptery Apache z własnych zasobów, jeszcze przed podpisaniem kontraktu w sprawie kupienia 96 helikopterów". "To jest bardzo ważna zdolność, dlatego jestem wdzięczny sekretarzowi Austinowi za tę decyzję" - powiedział szef MON podczas wizyty w USA.

Śmigłowce produkcji Boeinga AH-64E Apache to podstawowe śmigłowce szturmowe używane od lat 80. XX w. przez armię amerykańską.(PAP)

21.07.2023 13:25

Mieszkaniec obwodu chersońskiego na południu Ukrainy gromadził broń pozostawioną przez rosyjskich żołnierzy, by sprzedać ją na czarnym rynku przestępcom; grozi mu 7 lat pozbawienia wolności - poinformowała w piątek Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU). (PAP)

21.07.2023 13:15

Moje rozmowy z Władimirem Putinem mogą doprowadzić do odnowienia umowy zbożowej, należy wziąć pod uwagę żądania Rosji - powiedział w piątek prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan na konferencji prasowej. (PAP)

21.07.2023 12:45

Zidentyfikowaliśmy ponad 50 sierot uprowadzonych z okupowanych ukraińskich terytoriów na Białoruś. Przygotowujemy też raport opisujący ponad 1000 zbrodni przeciwko ludzkości popełnionych na polecenie Alaksandra Łukaszenki - mówił w piątek PAP b. ambasador Białorusi w Polsce Paweł Łatuszka. (PAP)

21.07.2023 11:42

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski odwołał w piątek ambasadora swego kraju w Zjednoczonym Królestwie Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej Wadyma Prystajkę, który skrytykował jego słowa dotyczące brytyjskiego ministra obrony Bena Wallace’a. (PAP)

21.07.2023 11:28

Cztery osoby zginęły, a dwie zostały ranne w wyniku rosyjskiego ostrzału w obwodzie zaporoskim – powiadomiły władze regionu. Celem ataku był obiekt infrastruktury.„W wyniku uderzenia rosyjskiego w obiekt infrastruktury w powiecie połohiwskim zginęli czterej pracownicy w wieku 29, 30, 33 i 43 lat. Jeszcze dwie osoby zostały ranne i zostały skierowane do placówki medycznej” – powiadomił Jurij Małaszko, szef władz regionu.Urzędnik powiadomił w piątek rano, że w ciągu doby Rosjanie przeprowadzili 80 ostrzałów 20 miejscowości w regionie. (PAP)

21.07.2023 09:08

Rosyjskie ostrzały infrastruktury portowej i zbożowej oraz groźby eskalacji na Morzu Czarnym są elementem rosyjskiego wysiłku na rzecz wymuszenia koncesji od Zachodu i podkreślenia znaczenia Rosji w porozumieniu zbożowym – pisze Instytut Badań nad Wojną. (PAP)

21.07.2023 08:07

Ukraiński minister kultury Ołeksandr Tkaczenko powiadomił, że zgłosił premierowi swoją dymisję. O zmianę na tym stanowisku zaapelował w czwartek prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. W tle jest m.in. spór o wydatki na kulturę w czasie wojny. (PAP)

21.07.2023 07:28

W mojej ocenie większość studentów medycyny, którzy uciekli przed wojną i kontynuują naukę w Polsce, zostanie tu na stałe. Dobrze sobie radzą, kontynuując studia na naszej uczelni – powiedział PAP dziekan Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie prof. Maciej Małecki. (PAP)

21.07.2023 06:27

Od poniedziałku rosyjskie wojska użyły przeciwko Ukrainie prawie 70 rakiet i 90 dronów bojowych typu shahed - poinformował w czwartek prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Jak zaznaczył, w związku z niewystarczającą liczbą systemów obrony powietrznej, nie udało się strącić wszystkich wrogich celów. (PAP)

21.07.2023 06:20

​Senat USA sprzeciwił się w czwartek próbie powiązania pomocy wojskowej dla Ukrainy z wydatkami na obronę innych członków NATO. Zadecydował o tym przeważającą większością głosów. (PAP)

20.07.2023 21:21

Coraz więcej kryminalistów z grupy Wagnera dociera na Białoruś. W chwili obecnej może być ich ponad tysiąc - powiedział pełnomocnik rządu ds. bezpieczeństwa przestrzeni informacyjnej Stanisław Żaryn. Podkreślił, że wagnerowcy nie jadą na Białoruś po emeryturę, ale by realizować misje Kremla. (PAP)

20.07.2023 21:05

Trzydzieści jeden osób zginęło na początku czerwca w wyniku zniszczenia zapory na Dnieprze w Nowej Kachowce na południu Ukrainy - podsumował w czwartek minister spraw wewnętrznych Ukrainy Ihor Kłymenko. (PAP)

20.07.2023 21:00

Siły ukraińskie robią dobry użytek z przekazanej im amunicji kasetowej i ma to już wpływ na rosyjskie formacje defensywne - powiedział w czwartek rzecznik amerykańskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego John Kirby. Urzędnik ponowił też ostrzeżenie, że Rosja zamierza atakować statki handlowe na Morzu Czarnym i obwiniać o to Ukrainę. (PAP)

20.07.2023 20:30

Uprowadzony przez rosyjskich żołnierzy w marcu 2022 roku dziennikarz ukraińskiej agencji informacyjnej UNIAN Dmytro Hyliuk jest więziony w jednej z kolonii karnych w obwodzie włodzimierskim w Rosji - pisze w czwartek portal Ukrainska Prawda. Moskwa zaprzecza, że więzi Ukraińca. (PAP)

20.07.2023 20:26

Francuski krajowy sąd ds. prawa azylu (CDNA) poinformował w czwartek, że status uchodźcy będą mogli otrzymać we Francji dezerterzy z rosyjskiej armii lub Rosjanie uciekający przed mobilizacją, ponieważ "w sposób bezpośredni lub pośredni mogliby (po mobilizacji) popełnić zbrodnie wojenne". (PAP)

20.07.2023 20:17

Co najmniej 17 osób zostało rannych w rosyjskich atakach na obwód żytomierski na północy Ukrainy w środę nad ranem - poinformowały w czwartek lokalne władze. Jak czytamy w komunikacie, rosyjskie wojska zaatakowały dronami kamikadze hromadę (gminę) cudnowską. Do szpitali trafiło 17 osób rannych wskutek ataków. Uszkodzone zostały m.in. cztery obiekty infrastruktury krytycznej i ponad 500 budynków. (PAP)

20.07.2023 19:55

Nie jest to zbyt rozsądna wypowiedź - tak skomentował słowa ukraińskiego premiera Denysa Szmyhala, krytykującego polskie działania w zakresie ochrony rynku towarów rolnych, podsekretarz stanu w MSZ RP Paweł Jabłoński. "Widziałem ten wpis i mogę powiedzieć tak: uważam, że to nie jest zbyt dyplomatyczna wypowiedź, nie jest to zbyt rozsądna wypowiedź. Polska Ukrainie pomaga w ogromnym stopniu, w ogromnym stopniu tego wsparcia udziela. Natomiast wszystko co robimy dla Ukrainy, jak i dla innych sojuszników, robimy zawsze dlatego, że to jest realizacja naszego interesu narodowego, naszego interesu państwowego. Zawsze się tym kierujemy" - podkreślił Jabłoński w rozmowie z dziennikarzami po zakończeniu spotkania ministrów spraw zagranicznych państw UE, które odbyło się w czwartek w Brukseli. "Wspieramy Ukrainę w bardzo szerokim zakresie. Ale zawsze wspieramy Ukrainę w takim stopniu, jak jest to korzystne dla Polski. Jeżeli mamy tematy w których się nie zgadzamy - tych tematów trochę jest - to też nie wahamy się jasno o tym mówić. Będziemy o tym oczywiście rozmawiali, natomiast myślę, że sposobem prowadzenia polityki nie powinny być agresywne wpisy na Twitterze, a raczej przeanalizowanie tego, co Polska rzeczywiście dla Ukrainy zrobiła. Myślę, że każdy, kto to śledzi, wie, jak ta sytuacja wygląda" - zaznaczył polski dyplomata. Zapewnił, że Polsce zależy na tym, by relacje z Ukrainą były jak najlepsze, ale wymaga to wzajemności. "Musimy chronić interes naszych rolników, naszych przedsiębiorców, naszych konsumentów. To jest naczelna zasada, którą się kierujemy. Nie chciałbym używać słów o wojnie handlowej. Mamy swego rodzaju spory, to nie jest wielką tajemnicą. My zawsze będziemy naszego interesu bronić. Jeśli ktoś będzie obiecywał dostęp do polskiego rynku nie konsultując tego z polskim rządem, no to może się okazać, że te obietnice po prostu się nie spełnią" - ostrzegł Jabłoński. W środę premier RP Mateusz Morawiecki poinformował, że jeśli Komisja Europejska po 15 września nie przedłuży zakazu wwozu zboża z Ukrainy do pięciu krajów przygranicznych, to Polska sama zamknie swą granicę na te towary. Zapowiedział, że jeśli pojawią się sygnały destabilizacji na innych rynkach rolnych, dotyczące innych produktów rolnych, rząd RP zablokuje ich napływ. "Nigdy nie zostawiamy rolników samych sobie. Tak będzie też tym razem w kontekście zarówno owoców miękkich, owoców twardych i jakichkolwiek perturbacji, jakie się pojawią" - zadeklarował Morawiecki.

Do tej zapowiedzi odniósł się na Twitterze ukraiński premier Szmyhal. "Rosja zerwała zbożową inicjatywę, niszcząc infrastrukturę naszych portów czarnomorskich i po raz kolejny wywołując globalny kryzys żywnościowy. W tym krytycznym okresie Polska zamierza kontynuować blokadę eksportu zboża ukraińskiego do UE. Jest to nieprzyjazny i populistyczny krok, który będzie miał poważny wpływ na globalne bezpieczeństwo żywnościowe i gospodarkę Ukrainy. Apelujemy do naszych partnerów i komisji UE o zapewnienie niezakłóconego eksportu wszystkich ukraińskich produktów żywnościowych do UE. Jest to akt solidarności nie tylko z Ukrainą, ale i ze światem, który jest zależny od naszego zboża" - napisał. Na czwartkowej konferencji prasowej w Katowicach Morawiecki ocenił, że premier Ukrainy "nie do końca we właściwy sposób" odczytuje intencje polskiego rządu. "My na tranzyt się zgadzaliśmy i zgadzamy, i nie ma żadnego problemu z tranzytem. Polska nie tylko nie przyczyni się do destabilizacji na rynkach globalnych, ale wręcz my pomagamy w wywiezieniu za granicę ukraińskiego zboża" - powiedział premier RP. Dodał, że jeśli pojawią się możliwości, to po kolejnych żniwach Polska będzie pomagać w tranzycie na tyle, na ile da radę. "Ale nie dopuścimy do destabilizacji naszego runku wewnętrznego. Tutaj o to chodzi" - zapewnił Morawiecki. (PAP)

20.07.2023 19:17

Wsparcie dla Ukrainy i dla państw członkowskich Unii Europejskiej, które ponoszą koszty rosyjskiej agresji, powinno być finansowane przez Rosję; trzeba skonfiskować rosyjskie zamrożone aktywa i rezerwy - mówił w czwartek podsekretarz stanu w polskim MSZ Paweł Jabłoński po zakończeniu obrad ministrów spraw zagranicznych UE w Brukseli. (PAP)

20.07.2023 19:06

Ponad 20 tys. bojowników rosyjskiej Grupy Wagnera zginęło na Ukrainie, a około 40 tys. zostało rannych. W walkach przeciwko siłom ukraińskim wzięło udział 78 tys. najemników - podał w czwartek portal Politico, powołując się na informacje opublikowane na kanale wagnerowców na Telegramie. (PAP)

20.07.2023 18:40

Unia Europejska chce zapewnić Ukrainie do pięciu miliardów euro rocznie przez następne cztery lata na potrzeby obronne za pośrednictwem "specjalnej sekcji" w Europejskim Instrumencie na rzecz Pokoju (EPF) - poinformował w czwartek na konferencji prasowej w Brukseli szef unijnej dyplomacji Josep Borrell. (PAP)

20.07.2023 17:38

Amerykański Departament Stanu i resort skarbu (finansów) ogłosiły w czwartek kolejny pakiet sankcji wobec niemal 120 rosyjskich podmiotów i osób z przemysłu zbrojeniowego, wydobywczego, energetycznego i technologicznego. Sankcje objęły też m.in. firmy z Kirgistanu zaangażowane w omijanie restrykcji. (PAP)

20.07.2023 17:18

Rada UE, czyli państwa członkowskie, postanowiła przedłużyć w czwartek o sześć miesięcy – do 31 stycznia 2024 roku – sankcje wymierzone w konkretne sektory gospodarcze Federacji Rosyjskiej za jej agresję militarną na Ukrainę. "Po raz pierwszy sankcje te zostały wprowadzone w 2014 roku w odpowiedzi na działania Rosji destabilizujące sytuację w Ukrainie. Następnie – od lutego 2022 roku – w reakcji na niczym niesprowokowaną i nieuzasadnioną agresję wojskową Rosji przeciwko Ukrainie sankcje zostały znacznie rozszerzone" - poinformowała Rada UE. "Obecnie składają się na nie szerokie środki sektorowe, w tym ograniczenia w dziedzinie handlu, finansów, technologii i towarów podwójnego zastosowania, przemysłu, transportu i dóbr luksusowych. Sankcje obejmują też zakaz importu lub transferu ropy naftowej i niektórych produktów ropopochodnych transportowanych drogą morską z Rosji do UE, wyłączenie kilku rosyjskich banków z systemu SWIFT, a także zawieszenie działalności nadawczej i licencji kilku wspieranych przez Kreml mediów dezinformacyjnych. Wprowadzono też środki szczególne, by umożliwić UE skuteczniejsze przeciwdziałania obchodzeniu sankcji" - przypomniała Rada. (PAP)

20.07.2023 17:00

Siły zbrojne Chin i Rosji podjęły wspólne ćwiczenia wojskowe w pobliżu Japonii – podała w czwartek agencja Reutera. W trakcie manewrów samoloty chińskich sił zbrojnych będą po raz pierwszy startować z rosyjskich lotnisk. Jak twierdzą analitycy, to efekt pogłębionego zaufania. (PAP)

20.07.2023 16:32

Ukraina zaczęła stosować przeciw siłom rosyjskim na południowym wschodzie otrzymaną od Stanów Zjednoczonych amunicję kasetową, by przełamać dobrze umocnione rosyjskie pozycje, które spowalniają ukraińską kontrofensywę – podał dziennik „Washington Post”, powołując się na ukraińskiego urzędnika. (PAP)

20.07.2023 16:32

Dzięki samolotom wielozadaniowym F-16 będziemy w stanie zakończyć rosyjską blokadę naszych portów - oświadczył w czwartek minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba. Jak dodał, maszyny będą wykorzystywane do patrolowania przestrzeni powietrznej i szlaków morskich. (PAP)

20.07.2023 16:13

Sily ukraińskie "zlokalizowały" rosyjską ofensywę na kierunku Kupiańsk-Łyman na północnym wschodzie Ukrainy, armia przeciwnika nie jest w stanie przejąć inicjatywy - poinformował w czwartek rzecznik Wschodniego Zgrupowania Wojsk armii ukraińskiej Serhij Czerewaty. (PAP)

20.07.2023 15:15

Wszystkie okręty płynące na Morzu Czarnym w kierunku morskich portów Rosji mogą być od piątku traktowane jako przewożące ładunki przeznaczone do celów wojskowych – poinformowało w czwartek Ministerstwo Obrony Ukrainy w komunikacie. Jako przewożące ładunki wojskowe mogą być traktowane – "ze wszystkimi tego konsekwencjami" - jednostki zmierzające do portów rosyjskich oraz portów ukraińskich na okupowanym terytorium Ukrainy – podał resort. Ponadto zabroniono od godz. 5. (4. czasu polskiego) w czwartek ruchu statków w okolicach północno-wschodniej części Morza Czarnego oraz Cieśniny Kerczeńskiej, uznając ten ruch za niebezpieczny. Ukraińskie ministerstwo obrony zaznaczyło, że Kreml otwarcie grozi cywilnym statkom przewożącym produkty żywnościowe z portów ukraińskich i umyślnie stwarza zagrożenie militarne na szlakach handlowych. „Odpowiedzialność za wszelkie ryzyko spada w całości na rosyjskie kierownictwo” – podkreślił resort. Dzień wcześniej ministerstwo Obrony Federacji Rosyjskiej podało, że wszystkie statki niezależnie od bandery, które płyną do portów ukraińskich, będą od północy ze środy na czwartek traktowane jako zaangażowane w konflikt zbrojny. (PAP)

20.07.2023 14:20

​Budynek konsulatu generalnego Chin w Odessie został uszkodzony w wyniku rosyjskiego ostrzału przeprowadzonego w nocy ze środy na czwartek przy użyciu pocisków rakietowych i dronów - poinformował w czwartek szef obwodu odeskiego Ołeh Kiper. (PAP)

20.07.2023 12:48

Miasto Bachmut w obwodzie donieckim na wschodzie Ukrainy ma znaczenie strategiczne m.in. dlatego, że stanowi punkt przecięcia ważnych dróg – powiedział dowódca ukraińskich wojsk lądowych generał Ołeksandr Syrski w wywiadzie dla BBC. - W tej chwili stworzono wszelkie warunki po temu, byśmy odzyskali miasto - stwierdził.

Syrski zaznaczył, że przez Bachmut przebiegają drogi z Debalcewa, Siewierska, Gorłówki, Konstantynówki i Słowiańska. „Wykorzystując rozwiniętą sieć dróg wojska rosyjskie mogą atakować w co najmniej trzech kierunkach operacyjnych” – oznajmił.

Wskazał też, że okolice miasta obfitują we wzgórza, które pozwalają kontrolować znaczną część pobliskich miejscowości. „To zwiększa jego rolę jako platformy dla dalszych działań ofensywnych” – powiedział.

Syrski powiedział, że nie potrafi powiedzieć, ile czasu potrzeba, by wojska ukraińskie odbiły Bachmut, ale „w tej chwili stworzono wszelkie warunki po temu, byśmy odzyskali miasto, tylko że z dziesięciokrotnie mniejszymi stratami” niż podczas zajmowania Bachmutu przez rosyjską najemniczą Grupę Wagnera.

Dodał, że stanowiska sił rosyjskich są obecnie rozmieszczone na łuku, którego centrum stanowi Bachmut. „I znajdują się oni w quasi-otoczeniu. Po prostu nie możemy z tego nie skorzystać” – powiedział.

Bitwa o Bachmut to najdłuższe i najbardziej krwawe starcie podczas wojny Rosji przeciwko Ukrainie, trwające od sierpnia 2022 roku. 20 maja 2023 roku szef Grupy Wagnera Jewgienij Prigożyn oświadczył, że jego jednostki zdobyły Bachmut. W kolejnych dniach władze cywilne i wojskowe w Kijowie zapewniały jednak, że oddziały ukraińskie wciąż znajdują się na południowo-zachodnich obrzeżach miasta.

W drugiej połowie czerwca strona ukraińska regularnie informowała o sukcesach lokalnych operacji kontrofensywnych pod Bachmutem, prowadzonych głównie na terenach położonych na północny i południowy zachód od miasta. Podkreślano, że celem tych działań jest m.in. opanowanie wzgórz, z których możliwe będzie ostrzeliwanie rosyjskich sił znajdujących się w zniszczonej miejscowości.

Rzecznik Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy Andrij Kowalow poinformował w środę, że na froncie w rejonie Bachmutu oddziały ukraińskie wyparły Rosjan z pozycji leżących na północny wschód od miejscowości Orichowo-Wasyliwka. Wieś ta leży na północ od Bachmutu. Siły ukraińskie na kierunku Bachmutu prowadzą działania ofensywne na północ i na południe od tego miasta i "odnoszą częściowy sukces". (PAP)

20.07.2023 11:15

Na bieżąco monitorujemy sytuację i jesteśmy przygotowani na rozwój różnych scenariuszy - poinformowało w czwartek PAP Ministerstwo Obrony Narodowej odnosząc się do doniesień prasowych o łączonych ćwiczeniach armii białoruskiej i Grupy Wagnera na poligonie w pobliżu Brześcia.

W czwartek agencja Reuters poinformowała o kontynuacji szkolenia armii białoruskiej z rosyjską Grupy Wagnera. Jak wskazała agencja, w tej fazie ćwiczenia mają odbywać się poligonie w pobliżu Brześcia, przy granicy Białorusi z Polską. Jak podaje ukraińska agencja UNIAN, szkolenia - według zapowiedzi Mińska - mają trwać na poligonie koło Brześcia przez tydzień. Biorą w nich udział oddziały białoruskich Sił Operacji Specjalnych wspólnie z przedstawicielami Grupy Wagnera.

Według ocen białoruskiego wywiadu wojskowego (HUR) na Białoruś do środy przybyło około 700 najemników z Grupy Wagnera. Tego samego dnia wjechała na Białoruś kolejna kolumna aut wagnerowców, złożona z około 100 pojazdów.

Ministerstwo obrony narodowej podkreśliło, że granice Polski są bezpieczne, a sytuacja na wschodniej granicy jest monitorowana na bieżąco. "Jesteśmy przygotowani na rozwój różnych scenariuszy w miarę rozwoju sytuacji" – zapewnia MON.

"Zarówno wicepremier Jarosław Kaczyński, jak i szef MON Mariusz Błaszczak podkreślali, że Grupa Wagnera może być użyta do destabilizacji granicy polsko-białoruskiej" – przypomina resort. Jak zaznaczono, reakcją na obecność Grupy Wagnera na Białorusi i ewentualne zagrożenia, jakie mogą się z tym wiązać, jest wzmocnienie współpracy Wojska Polskiego ze Strażą Graniczną. "Wojsko Polskie od dwóch lat jest tam obecne, żołnierze wspólnie ze Strażą Graniczną patrolują odcinek graniczny z Białorusią" – podkreśliło ministerstwo.

MON zaznaczyło, że obecnie wojsko prowadzi operację "Bezpieczne Podlasie", w której udział biorą żołnierze i sprzęt z 12. i 17. Brygady Zmechanizowanej. "Jak informował szef MON, głównym celem operacji +Bezpieczne Podlasie+ jest wysunięta obecność szkoleniowa części sił Wojsk Lądowych oraz demonstracja naszej woli i pełnej zdolności do natychmiastowej odpowiedzi na wszelkie próby destabilizacji sytuacji na naszej wschodniej granicy" – zauważył resort obrony.

Amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW) podał w najnowszym raporcie, że w bazie wagnerowców w Osipowiczach w obwodzie mohylewskim na Białorusi był 18 i 19 lipca właściciel Grupy Wagnera, Jewgienij Prigożyn. Wręczył on sztandar najemników dowódcy o pseudonimie Pionier, który - jak ocenia ISW - będzie dowodził Grupą Wagnera na Białorusi.

"Prigożyn oświadczył, że personel Grupy Wagnera pozostanie na Białorusi +przez jakiś czas+" i że "po przegrupowaniu na Białorusi wyruszy w nową podróż do Afryki" - relacjonuje ISW. Inny dowódca, przedstawiony jako Dmitrij Utkin - a więc główny dowódca wagnerowców, od którego pseudonimu ("Wagner") wzięła się nazwa formacji - powiedział, że "jest to tylko początek największej pracy, która zostanie wykonana wkrótce" - relacjonuje ISW.

Pierwsze informacje o możliwym skierowaniu Grupy Wagnera na Białoruś podały rosyjskie media niezależne pod koniec czerwca. Prognozowały one, że najemnicy w liczbie około 8 tysięcy będą stacjonowali w obwodzie mohylewskim, w rejonie Osipowicz. Znajduje się tam opuszczona do niedawna, a potem pospiesznie remontowana baza we wsi Cel - była baza wojskowa białoruskich wojsk rakietowych. (PAP)

20.07.2023 10:01

Armia białoruska kontynuuje szkolenia wspólnie z rosyjską Grupy Wagnera, a ich miejscem ma być poligon w pobliżu Brześcia, przy granicy Białorusi z Polską - podała w czwartek agencja Reutera, powołując się na ministerstwo obrony w Mińsku.

Jak podaje ukraińska agencja UNIAN, szkolenia - według zapowiedzi Mińska - mają trwać na poligonie koło Brześcia przez tydzień. Biorą w nich udział oddziały białoruskich Sił Operacji Specjalnych wspólnie z przedstawicielami Grupy Wagnera.

Według ocen białoruskiego wywiadu wojskowego (HUR) na Białoruś do środy przybyło około 700 najemników z Grupy Wagnera. Tego samego dnia wjechała na Białoruś kolejna kolumna aut wagnerowców, złożona z około 100 pojazdów.

Amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW) podał w najnowszym raporcie, że w bazie wagnerowców w Osipowiczach w obwodzie mohylewskim na Białorusi był 18 i 19 lipca właściciel Grupy Wagnera, Jewgienij Prigożyn. Wręczył on sztandar najemników dowódcy o pseudonimie Pionier, który - jak ocenia ISW - będzie dowodził Grupą Wagnera na Białorusi. "Prigożyn oświadczył, że personel Grupy Wagnera pozostanie na Białorusi +przez jakiś czas+" i że "po przegrupowaniu na Białorusi wyruszy w nową podróż do Afryki" - relacjonuje ISW. Inny dowódca, przedstawiony jako Dmitrij Utkin - a więc główny dowódca wagnerowców, od którego pseudonimu ("Wagner") wzięła się nazwa formacji - powiedział, że "jest to tylko początek największej pracy, która zostanie wykonana wkrótce" - relacjonuje ISW.

Pierwsze informacje o możliwym skierowaniu Grupy Wagnera na Białoruś podały rosyjskie media niezależne pod koniec czerwca. Prognozowały one, że najemnicy w liczbie około 8 tysięcy będą stacjonowali w obwodzie mohylewskim, w rejonie Osipowicz. Znajduje się tam opuszczona do niedawna, a potem pospiesznie remontowana baza we wsi Cel - była baza wojskowa białoruskich wojsk rakietowych. (PAP)

20.07.2023 08:52

Rosjanie użyli w nocnym ataku na Odessę i Mikołajów 19 dronów i 19 pocisków, m.in.: Ch-22, Kalibrów i Iskander - poinformowały w komunikacie w czwartek Siły Powietrzne armii ukraińskiej. Obrona przeciwlotnicza strąciła 13 dronów i pięć pocisków rakietowych.

Jak podały Siły Powietrzne w komunikacie na Telegramie, zniszczono 18 celów powietrznych: dwa pociski manewrujące Kalibr, trzy pociski typu Iskander-K oraz 13 dronów irańskich typu Shahed.

Rosjanie użyli w ataku: siedmiu rakiet przeciwokrętowych Onyks, odpalonych z zestawów obrony wybrzeża Bastion rozmieszczonych na okupowanym Krymie. Bombowce Tu-22M3 wystrzeliły znad Morza Czarnego cztery pociski Ch-22. Prawdopodobnie z okrętu podwodnego na Morzu Czarnym odpalone zostały na terytorium Ukrainy trzy pociski Kalibr. Do ataku na Mikołajów i Odessę dołączono też pięć pocisków Iskander-K, również wystrzelonych z okupowanego Krymu oraz drony, z których część także atakowała z kierunku Półwyspu Krymskiego.

Wojska rosyjskie przeprowadziły w nocy masowy ostrzał Odessy i Mikołajowa; celem były budynki mieszkalne, porty i mola oraz sieci handlowe - głosi komunikat Sił Powietrznych. (https://t.me/kpszsu/3449). Wcześniej władze regionalne poinformowały, że w atakach ranne zostały w Odessie cztery osoby. W Mikołajowie poszkodowanych zostało 19 osób. Pojawiły się doniesienia o ofiarach śmiertelnych w Mikołajowie, ale ich liczby nie podano. (PAP)

20.07.2023 07:27

W nocy z środy na czwartek Rosjanie ostrzelali południowe regiony Ukrainy. W Odessie, trzecią noc z rzędu, słychać było odgłosy wybuchów. W Mikołajowie w wyniku ataku zapalił się budynek mieszkalny. Rannych zostało 9 osób, w tym 5 dzieci. "Są też zabici" - poinformował szef obwodu mikołajowskiego. (PAP)

20.07.2023 07:19

​Nocny ostrzał centrum Odessy spowodował zniszczenia; pożar objął powierzchnię 300 m2; dwie osoby trafiły do szpitala - poinformowały władze regionalne. W Mikołajowie ostrzał spowodował ofiary śmiertelne, ale ich liczby wciąż nie podano. (PAP)

19.07.2023 20:58

Polska pozostaje w czołówce krajów, które pomagają Ukrainie - powiedział agencji Ukrinform ambasador Ukrainy w Polsce Wasyl Zwarycz. Jak ocenił, "polskie społeczeństwo jest świadome, że Ukraińcy obecnie bronią również Polski, by rosyjski bucior nie deptał po polskiej ziemi".

"Poziom dialogu i współpracy między Ukrainą i Polską jest bezprecedensowo wysoki" - podkreślił w opublikowanym w środę wywiadzie Zwarycz, który objął funkcję ambasadora w Polsce w ubiegłym roku.

"To był rok wielkiej solidarności i konsolidacji wysiłków na rzecz wsparcia dla Ukrainy" - dodał. "Był to także rok mojej wdzięczności dla wszystkich Polaków za to, co zrobili i, mam nadzieję, będą nadal robić, by Ukraina jak najszybciej zwyciężyła w tej wywołanej przez Rosję wojnie" - wskazał.

Dyplomata podkreślił, że "Polska pozostaje w czołówce krajów, które pomagają Ukrainie", jest pierwszym państwem w regionie pod względem wielkości pomocy i była pierwszym państwem, które wysłało na Ukrainę czołgi Leopard 2. Zwrócił też uwagę m.in. na rolę Warszawy w formowaniu tzw. koalicji lotniczej, lobbowaniu na rzecz interesów Ukrainy na arenie UE i NATO. "W tym roku było bardzo dużo inicjatyw na rzecz wsparcia dla Ukrainy ze strony polskich organów władzy, co bardzo zbliżyło nasze kraje i narody. To niezwykle solidny fundament dla przyszłości naszych narodów, naszej wspólnej przyszłości w UE i NATO" - oznajmił Zwarycz.

Pytany o to, czy wyczuwa w polskim społeczeństwie zmęczenie wojną, ambasador odpowiedział, że obserwuje "pewne fale nastrojów", ale nie nazwałby tego zmęczeniem. "Nie zauważam zmniejszenia poziomu społecznego poparcia i zrozumienia tego, że Ukraińcy walczą nie tylko o siebie, ale też o interesy Polski. Polskie społeczeństwo jest świadome, że Ukraińcy obecnie bronią również Polski, by rosyjski bucior nie deptał po polskiej ziemi" - kontynuował.

Odnosząc się do współpracy w dziedzinie bezpieczeństwa, dyplomata zwrócił uwagę, że polskie haubice Krab "naprawdę zmieniły sytuację na froncie". Wyraził także wdzięczność za zestawy Piorun, transportery Rosomak, polskie drony oraz amunicję. "Ta broń jest nam bardzo potrzebna. Nie zapominajmy, że oprócz MiG-29 Polska przekazała też kilka śmigłowców bojowych Mi-24. Obecnie jest nam bardzo potrzebna artyleria, która aktywnie jest wykorzystywana podczas naszej kontrofensywy, oraz rakiety średniego i dalekiego zasięgu. Zatem prosimy Polskę o tę broń, która może zmienić sytuację na polu bitwy" - powiedział agencji ambasador.

Rozmówca Ukrinformu poinformował, że dotychczas Polska przekazała Ukrainie 10 myśliwców MiG-29 i nie jest wykluczone, że na Ukrainę trafi kolejnych ok. 20 maszyn tego typu.

Zwarycz zwrócił uwagę na aktywność Polski w kwestii powojennej odbudowy sąsiedniego kraju. Jak zaznaczył, już ponad 2 tys. polskich firm zadeklarowało chęć udziału w projektach odbudowy. Dyplomata wskazał również, że Polska już realizuje projekty na Ukrainie. Wymienił w tym kontekście budowę miasteczek modułowych dla osób wewnętrznie przesiedlonych, udział w rozminowywaniu terytorium ukraińskiego, odbudowę sieci energetycznych. "Więc Polska już jest obecna w procesie odbudowy Ukrainy. Ale, oczywiście, kiedy rozpoczną się wielkie projekty, będziemy oczekiwać aktywnego udziału (w nich) Polski" - oznajmił Zwarycz.

Pytany o zakaz wwozu zboża z Ukrainy do Polski, zaznaczył, że Kijów jest przeciwny "wszelkim jednostronnym krokom, które zabraniałyby eksportu ukraińskiej żywności do krajów UE". "Uważamy, że w tej sytuacji trzeba działać nie poprzez zakazy, a poprzez normalną dwustronną współpracę, trzeba znajdować ścieżki i możliwości (dotyczące tego), jak działać dalej, nie stosując środków ograniczających" - podkreślił.

Stwierdził też, że sprawa ta powinna być rozwiązana w ramach UE. "Dlatego mamy nadzieję, że w sprawie ograniczeń dotyczących ukraińskiego zboża, obowiązujących do 15 września, na poziomie UE będzie znalezione rozwiązanie, które usatysfakcjonuje zarówno nasze państwa sąsiednie, jak i Ukrainę. Nie powinno być żadnych jednostronnych embargo czy ograniczeń ze strony UE na ukraińską żywność" - dodał.

Odnosząc się do niedawnych obchodów 80. rocznicy rzezi wołyńskiej, wyraził przekonanie, że "w dziedzinie pogodzenia i pojednania obserwowany jest znaczny postęp". "Koncentrujemy swoje wysiłki na uczczeniu pamięci niewinnych ofiar tragedii wołyńskiej i robimy to konsekwentnie. Pokazuje to, że coraz bardziej rozumiemy wrażliwość tego tematu dla polskiego narodu i stajemy się coraz bardziej otwarci na omówienie tych trudnych stron historii" - kontynuował dyplomata. Zwarycz poinformował, że w sierpniu odbędzie się pierwsze posiedzenie nowo utworzonej grupy roboczej na poziomie wiceministrów kultury Polski i Ukrainy poświęconej temu tematowi. (PAP)

19.07.2023 19:42

​Pentagon ogłosił w środę nowy pakiet uzbrojenia dla Ukrainy wart 1,3 mld dolarów. W ramach programu Ukraine Security Assistance Initiative USA zakupią m.in. cztery dodatkowe systemy obrony powietrznej NASAMS, amunicję artyleryjską do posowieckich dział i drony kamikaze Phoenix Ghost i Switchblade.

"Ten pakiet USAI pokazuje zaangażowanie USA, by sprostać pilnym potrzebom Ukrainy poprzez dostarczanie kluczowych zdolności w krótkim terminie i jednocześnie budować trwałe zdolności Sił Zbrojnych Ukrainy do obrony swojego terytorium i odstraszania rosyjskiej agresji w średniej i długiej perspektywie" - napisano w komunikacie ministerstwa.

Na liście sprzętu, który USA zakupią dla ukraińskiej armii, są m.in. dodatkowe cztery systemy obrony powietrznej NASAMS (w dodatku do obiecanych dotąd ośmiu), amunicja artyleryjska kalibru 152 mm używana w działach produkcji rosyjskiej i sowieckiej, sprzęt do rozminowywania, pociski przeciwpancerne TOW, amunicja krążąca Phoenix Ghost i Switchblade, precyzyjne rakiety lotnicze, systemy przeciwdronowe, 175 pojazdów technicznych i sprzęt łączności.

Ze względu na użyty przy tej transzy tryb, polegający na pozyskiwaniu uzbrojenia od producentów i innych państw, czas dostaw niektórych jednostek sprzętu może być długi - dotyczy to przede wszystkim NASAMS.

Wraz z nowym pakietem łączna wartość przekazanego i obiecanego przez USA sprzętu wojskowego dla Ukrainy wynosi 42,6 mld dolarów. (PAP)

19.07.2023 18:56

Rosja oświadczyła w środę, że od czwartku będzie uznawać statki płynące na Ukrainę po Morzu Czarnym za "potencjalne jednostki wojskowe" - podały agencje AFP i Ukrinform, powołując się na rosyjskie ministerstwo obrony.

"W związku z zakończeniem działalności Inicjatywy Czarnomorskiej i zamknięciem morskiego korytarza humanitarnego od godziny 00:00 czasu moskiewskiego 20 lipca 2023 r. wszystkie statki zmierzające do ukraińskich portów w rejonie Morza Czarnego będą traktowane jako potencjalnie przewożące ładunek wojskowy” – podało w komunikacie rosyjskie ministerstwo obrony.

Resort podkreślił, że "państwa, pod których banderami te statki będą płynąć, będą uważane za zaangażowane w konflikt po stronie Ukrainy".

Ukrinform przypomina, że szereg obszarów morskich w północno-zachodniej i południowo-wschodniej części międzynarodowych wód Morza Czarnego zostało uznanych za czasowo niebezpieczne dla żeglugi, a MON Rosji wydał ostrzeżenia informacyjne o cofnięciu gwarancji bezpieczeństwa dla marynarzy w związku z zakończeniem Inicjatywy Czarnomorskiej. (PAP)

19.07.2023 17:57

Prezydent Rosji Władimir Putin weźmie udział w sierpniowym szczycie krajów BRICS w Johannesburgu za pośrednictwem połączenia wideo - poinformowała agencja Reuters, powołując się na media rosyjskie. Wcześniej biuro prezydenta RPA Cyrila Ramaphosy podało, że Putin nie pojawi się osobiście na szczycie.

Rząd RPA obawiał się wcześniej, że w przypadku przybycia ściganego przez Międzynarodowy Trybunał Karny (MTK) Putina do Johannesburga będzie zmuszony go aresztować, do czego zobowiązał się jako członek Trybunału.

Do bloku BRICS należą Brazylia, Rosja, RPA, Chiny i Indie. Szczyt państw tej grupy odbędzie się w dniach 22-24 sierpnia w Johannesburgu. (PAP)

19.07.2023 17:25

Jewgienij Prigożyn, który stoi na czele prywatnej firmy wojskowej tzw. Grupy Wagnera, powiedział najemnikom, że będą zajmować się szkoleniem białoruskiej armii - pisze w środę portal Ukrainska Prawda.

Prigożyn rzekomo wystąpił przed najemnikami, którzy przyjechali na Białoruś - podaje serwis, powołując się na kanały w Telegramie, związane z Grupą Wagnera.

Na nagraniu opublikowanym w mediach społecznościowych Prigożyn powiedział, że "to, co dzieje się teraz na froncie, to hańba, w której nie powinniśmy brać udziału". Jak dodał, podjęto decyzję, że "przez jakiś czas" najemnicy będą przebywać na Białorusi.

Zapowiedział, że w tym czasie najemnicy zrobią z białoruskiej armii "drugą armię świata", a "jak będzie potrzeba, to się za nią wstawią".

Białoruska redakcja Radia Swoboda podała w środę, że na terytorium obozu polowego najemników koło miejscowości Osipowicze zaobserwowano ok. 500 jednostek sprzętu, w tym samochody osobowe, ciężarówki i autobusy. Na zdjęciu satelitarnym przeanalizowanym przez dziennikarzy nie widać ciężkiego sprzętu wojskowego.

Od 11 lipca na Białoruś przybyło sześć kolumn pojazdów najemników Wagnera.

Pierwsze informacje o możliwym skierowaniu Grupy Wagnera na Białoruś podały rosyjskie media niezależne pod koniec czerwca. Prognozowały one, że najemnicy w liczbie około 8 tysięcy będą stacjonowali w obwodzie mohylewskim, w rejonie Osipowicz. Znajduje się tam opuszczona do niedawna, a potem pospiesznie remontowana baza we wsi Cel - była baza wojskowa białoruskich wojsk rakietowych. (PAP)

19.07.2023 17:02

Jedynie lekka przewaga Rosjan w powietrzu stoi na przeszkodzie wielkiego sukcesu kontrofensywy Ukraińców - ocenił w środę były estoński dyplomata i były szef wywiadu zagranicznego tego kraju Rainer Saks.

"Rosja ponosi w tej chwili straty w niemożliwym do utrzymania tempie; praktycznie wszystkie zdolne do mobilizacji siły lądowe tego kraju są w ten czy inny sposób uwikłane w wojnę" - powiedział Saks w rozmowie z radiem Vikerraadio.

"Dziennie Rosjanie tracą, licząc zabitych i rannych, ok. 2 tys. ludzi; takiego wskaźnika nie da się utrzymać długo" - zaznaczył były sekretarz generalny estońskiego MSZ. Dodał, że trudno ocenić, ile więcej osób może zostać zmobilizowanych przez Kreml.

Saks zauważył, że celem Ukraińców w tej fazie wojny jest - poza wyzwalaniem swojego terytorium - zadawanie jak największych strat stronie rosyjskiej, przy minimalizowaniu strat własnych. "Szkolenie Ukraińców przynosi dobre efekty, co potwierdzają liczby obrazujące straty obu stron - proporcjonalnie wyższe po stronie rosyjskiej" - wskazał były estoński dyplomata.

Rosjanie będą próbować - ocenił Saks - rozpocząć skoncentrowaną ofensywę, by odciąć ukraińskie drogi zaopatrzeniowe biegnące w kierunku Bachmutu i dalej na południe. Były szef estońskiego wywiadu zagranicznego zwrócił jednak uwagę na trudności, z jakimi mierzą się Rosjanie. "Moskwa nie ma rezerw, wszystko zostało już rzucone na Ukrainę" - zaznaczył. (PAP)

19.07.2023 15:29

Rosyjski żołnierz jednostek desantowych, któremu organizacja Gulagu.net zarzuca możliwość uczestniczenia w zbrodniach wojennych na Ukrainie, a który po tym, jak został ranny, odszedł z wojska, uzyskał azyl polityczny we Francji - poinformował niezależny rosyjski portal Agentstwo.

Były żołnierz wojsk desantowych Paweł Fiłatiew sam zwrócił się do redakcji portalu. Po opuszczeniu armii napisał książkę antywojenną - opublikował ją w internecie latem 2022 roku, po czym wyjechał z Rosji w obawie przed prześladowaniami ze strony władz. W październiku 2022 roku złożył wniosek o azyl we Francji. Redakcja portalu weszła też w posiadanie dokumentu wydanego przez francuski urząd ds. uchodźców, który potwierdza słowa Fiłatiewa.

Początkowo Fiłatiew przekazał prawa do swojej książki założycielowi organizacji Gulagu.net, która zajmuje się obroną praw człowieka, Władimirowi Osieczkinowi. Ten jednak zerwał umowę, gdy wyszło na jaw, że Fiłatiew ukrywał przed nim "informacje o zabijaniu Ukraińców". Założyciel Gulagu.net doszedł do takich wniosków po przeczytaniu wywiadu, którego były żołnierz udzielił szwedzkiej gazecie "Dagens Nyheter". W wywiadzie tym Fiłatiew powtórzył słowa swoich byłych towarzyszy broni, że niektórzy Ukraińcy, których Fiłatiew i inni żołnierze wzięli do niewoli, zostali później rozstrzelani lub powieszeni. Zdaniem Osieczkina, słowa te wskazują, że Fiłatiew "de facto ukrywał swój udział" w zbrodniach wojennych i dlatego nie może ubiegać się o azyl polityczny.

W rozmowie z portalem Agentstwo Fiłatiew stwierdził, że Osieczkin błędnie zinterpretował materiał opublikowany w szwedzkim dzienniku - rosyjskie wojsko jakoby nie rozstrzeliwało więźniów na jego oczach, a historię o rozstrzelaniu więźnia miał słyszeć od innych. Były żołnierz uważa przyznanie mu azylu politycznego za dowód na to, że władze francuskie zweryfikowały zarzuty i uznały, że nie był on zamieszany w zbrodnie wojenne. (PAP)

19.07.2023 15:14

Potrzebujemy dodatkowych systemów obrony przeciwlotniczej, takich jak Patriot albo SAMP-T, by bronić Odessy - podkreślił w środę ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski, cytowany przez agencję Interfax-Ukraina.

"Jeśli mielibyśmy odpowiednie dodatkowe systemy, obroniłyby infrastrukturę Odessy, nie tylko infrastrukturę portową" - powiedział na konferencji prasowej w Kijowie po spotkaniu z premierem Irlandii Leo Varadkarem. Zaznaczył, że posiadane przez Ukrainę obecnie systemy nie wystarczają do obrony infrastruktury.

Prezydent poinformował też, że Kijów analizuje możliwości bezpiecznego funkcjonowania tzw. korytarza zbożowego umożliwiającego eksport żywności morzem z Ukrainy. Wyjaśnił, że brany pod uwagę jest wariant konwojów ochraniających statki.

Zełenski ocenił, że Rosja wycofała się z realizowania umowy zbożowej, ponieważ chce wymusić na kimś pewne działanie, np. zniesienie sankcji.

Wojska rosyjskie przeprowadziły w nocy z wtorku na środę, po raz drugi z rzędu, atak na Odessę i obwód odeski. Jak poinformowała armia ukraińska, pociski uderzyły w terminal zbożowy i olejowy. (PAP)

19.07.2023 15:01

Nie jest to przeciw Ukraińcom, jest to dla polskich rolników - wskazał w środę premier Mateusz Morawiecki, odnosząc się do wspólnego stanowiska Polski, Bułgarii, Węgier, Słowacji i Rumunii o przedłużeniu do końca roku zakazu wwozu do tych państw 4 zbóż z Ukrainy.

Premier powiedział w środę podczas konferencji prasowej po spotkaniu ministrów rolnictwa krajów przyfrontowych, czyli Polski, Węgier, Słowacji, Rumunii i Bułgarii, że, jeżeli nastąpi nadmierny import z Ukrainy innych artykułów rolnych, również zostanie zablokowany tak jak w przypadku zbóż.

"Rząd Rzeczypospolitej Polskiej jest zobowiązany do ochrony polskiego rolnictwa, tak jak zrobiliśmy to w marcu, kwietniu i w maju: blokada i rekompensaty, wsparcie finansowe w wysokości bezprecedensowej" - powiedział. Jak dodał, "nigdy nie zostawiamy rolników samych sobie i tak będzie również tym razem w kontekście zarówno owoców miękkich, owoców twardych i jakichkolwiek perturbacji, jakie się pojawią" - zapewnił premier.

Jak dodał, "albo po 15 września wypracowane zostaną odpowiednie mechanizmy i odpowiednie regulacje, które uniemożliwią destabilizację rynku w Polsce i przywóz tych artykułów rolnych, na które dzisiaj jest zakaz wwozu, albo Rząd Rzeczypospolitej Polskiej - co deklaruję już teraz - zrealizuje to jednostronnie, albo z naszymi przyjaciółmi z innych krajów" - wskazał Morawiecki, zaznaczając, że to już będzie decyzja tych krajów. "My tak czy owak to zrobimy" - zapewnił.

"Nie jest to przeciw Ukraińcom, jest to (...) dla polskich rolników" - podkreślił premier. (PAP)

19.07.2023 14:54

Apelujemy do Unii Europejskiej o stworzenie mechanizmów chroniących rynki rolne tzw. państw przyfrontowych, które będą działy przed długie lata - podkreślił w środę minister rolnictwa i rozwoju wsi Robert Telus. (PAP)

19.07.2023 14:32

Podpisaliśmy wspólne stanowisko, pięciu krajów - Polski, Bułgarii, Węgier, Słowacji i Rumunii - tzw. przyfrontowych ws. przedłużenia do końca roku zakazu wwozu do naszych państw 4 zbóż z Ukrainy - wskazał w środę minister rolnictwa Robert Telus. Dodał, że kraje te są "mocno otwarte" na tranzyt z Ukrainy.

19.07.2023 13:32

Krewny czeczeńskiego watażki Ramzana Kadyrowa, rządzącego Czeczenią z namaszczenia Putina, został dyrektorem generalnym znacjonalizowanego przez Rosję oddziału przedsiębiorstwa Danone w tym kraju - poinformował magazyn "Forbes", powołując się na rosyjskie media rządowe. (PAP)

19.07.2023 13:12

Szef brytyjskiego wywiadu MI6 Richard Moore wezwał w środę tych Rosjan, którzy są przerażeni okropieństwami wojny Władimira Putina przeciwko Ukrainie, by "przyłączyli się do nas" i szpiegowali dla Wielkiej Brytanii, aby pomóc zakończyć rozlew krwi. (PAP)

19.07.2023 12:53

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski oświadczył w środę, że wojska rosyjskie celowo ostrzelały infrastrukturę związaną z realizacją umowy o eksporcie ukraińskiego zboża. Zełenski zalecił wzmocnienie ochrony portu i działania na rzecz kontynuacji eksportu żywności. (PAP)

19.07.2023 11:23

Rosyjskie wojska celowo ostrzelały terminale zbożowe i infrastrukturę portową w Odessie, by uniemożliwić eksport ukraińskiego zboża; pokazuje to postawę Moskwy wobec bezpieczeństwa żywnościowego - oświadczył w środę Mychajło Podolak, doradca prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego. (PAP)

19.07.2023 10:48

W błyszczących wieżowcach Dubaju prane są krwawe pieniądze rosyjskiej najemniczej Grupy Wagnera - podał w środę dziennik „De Volkskrant”. Gdy rosyjskie miliardy nie są już mile widziane w Londynie czy Monako, oligarchowie uciekają do Zjednoczonych Emiratów Arabskich - twierdzi holenderska gazeta. (PAP)

19.07.2023 09:38

Sofijska prokuratura okręgowa postawiła 39-letniemu mężczyźnie zarzut grożenia śmiercią ministrowi obrony Bułgarii Todorowi Tagarewowi z powodu popierania przez ministra walczącej z Rosją Ukrainy. Podejrzany został zatrzymany we wtorek na 72 godziny - poinformowała telewizja Nova. (PAP)

19.07.2023 09:06

Oddziały ukraińskie odniosły sukcesy na froncie na południu kraju, na dwóch kierunkach: Wełyka Nowosiłka-Staromajorske oraz Nowosiłka-Staromajorske - poinformował w środę rzecznik Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy Andrij Kowalow. W komunikacie na Telegramie rzecznik poinformował, że oddziały ukraińskie w obu rejonach "umacniają się na zdobytych rubieżach". (https://t.me/s/militarymediacenter/2581) Miejscowości wymienione przez Kowalowa leżą w obwodzie donieckim przy granicy z obwodem zaporoskim. 18 lipca przedstawiciel armii ukraińskiej Wałerij Szerszeń poinformował o ciężkich walkach z siłami rosyjskimi o Staromajorske. O skutecznych deklarowanych przez stronę ukraińską operacjach w tym rejonie, na zachodzie obwodu donieckiego i wschodzie obwodu zaporoskiego, informuje również Instytut Studiów nad Wojną w najnowszym raporcie. Amerykański think tank podał, że operacje te przeprowadzono na kierunku Wełyka Nowosiłka-Urożajne. Według prokremlowskich blogerów wojennych siły ukraińskie idą naprzód w rejonie Staromajorskego i atakują na północ od miejscowości Pryjutne. Kowalow poinformował również w środę, że na froncie w rejonie Bachmutu oddziały ukraińskie wyparły Rosjan z pozycji leżących na północny wschód od miejscowości Orichowo-Wasyliwka. Wieś ta leży na północ od Bachmutu. Siły ukraińskie na kierunku Bachmutu prowadzą działania ofensywne na północ i na południe od tego miasta i "mają częściowy sukces" - oznajmił rzecznik. (PAP)

19.07.2023 08:46

Od początku lipca najprawdopodobniej doszło do nasilenia walk w dolnym biegu Dniepru, wskutek czego Rosja stoi przed dylematem, czy wzmacniać tam swoje siły kosztem jednostek, które stawiają czoła ukraińskiej kontrofensywie w obwodzie zaporoskim - przekazało w środę brytyjskie ministerstwo obrony. (PAP)

19.07.2023 08:24

Na kierunku zaporoskim na południu Ukrainy kilka rosyjskich grup szturmowych poddało się siłom ukraińskim, co może być wynikiem stałych problemów z logistyką wojsk rosyjskich na tym odcinku frontu - informuje amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW). Analitycy przywołują w najnowszym raporcie doniesienia prokremlowskich rosyjskich blogerów wojennych o kilku grupach szturmowych, wielkości maksimum plutonu, które równocześnie poddały się siłom ukraińskim na kierunku zaporoskim. "Utrzymujące się problemy z rosyjską logistyką i operacjami na południu Ukrainy mogły przyczynić się do niezdolności czy niechęci tych sił do walki i domniemanym poddaniu się" - ocenia ISW. Ośrodek przypomina w tym kontekście o dymisji rosyjskiego generała Iwana Popowa, który informował o problemach podległych mu wojsk na południu Ukrainy i został odwołany ze stanowiska dowódcy 58. Armii Ogólnowojskowej. Przywołując opinie prokremlowskich blogerów ISW wskazuje, że rosyjskie dowództwo wojskowe nie rozwiązało problemów z rotacją oddziałów, na które skarżył się Popow. Na logistykę rosyjską na południu Ukrainy już teraz wpływa uszkodzenie 17 lipca mostu na okupowany Krym - wskazuje amerykański ośrodek. Zdjęcia i nagrania opublikowane 17 i 18 lipca pokazują korki i wypadki drogowe na trasie E58 (Mariupol-Melitopol-Chersoń), która teraz jest głównym rosyjskim szlakiem zaopatrzeniowym w południowej części Ukrainy. Rosjanie otworzyli 18 lipca ruch jednym pasem ruchu przez uszkodzony most, a ruch dwoma pasami zamierzają uruchomić we wrześniu - informuje ISW. (PAP)

19.07.2023 08:04

W rosyjskiej bazie wojskowej na okupowanym Krymie wybuchł pożar; ogień spowodował zamknięcie pobliskiej autostrady - podała w środę agencja Reutera. Według mediów ukraińskich doszło do eksplozji magazynu amunicji w pobliżu miasta Stary Krym. (PAP)

19.07.2023 07:26

​Dobrze żeby Rosja nie orientowała się w jaki sposób zrealizowano atak na Most Krymski, bo każda taka informacja to ułatwienie dla Rosji na przyszłość; mam nadzieję, że na razie odporność Mostu Krymskiego jest testowana i że zostanie on w przyszłości całkowicie zniszczony - powiedział PAP gen. Roman Polko. (PAP)

18.07.2023 14:49

​Amunicja kasetowa przekazana Ukrainie przez USA przybyła do kraju i będzie gotowa do użycia w najbliższych dniach - powiedział w wywiadzie dla BBC generał Ołeksandr Syrski, dowódca ukraińskich wojsk lądowych.

Przyznał, że długo oczekiwana kontrofensywa ukraińska, która trwa od ponad miesiąca na różnych frontach, jest wolniejsza niż oczekiwano. Zarówno na wschodzie, jak i na południu Ukrainy tereny są usiane rosyjskimi minami i umocnieniami obronnymi, dlatego "nasze postępy nie idą faktycznie tak szybko, jak chcielibyśmy" - powiedział Syrski.

Syrski potwierdził w wywiadzie, że jego celem jest odbicie Bachmutu z rąk Rosjan i przekonywał, że miasto nie ma wyłącznie znaczenia symbolicznego. Kontrola nad Bachmutem otworzy armii ukraińskiej drogę do innych ważnych miast w regionie - ocenił dowódca.

Generał wypowiadał się dla BBC podczas jednej z wizyt na froncie w rejonie Bachmutu. BBC nie podała, kiedy dokładnie odbyła się rozmowa. Zaznacza, że na pozycjach w rejonie Bachmutu są już amerykańskie haubice M777, które - według BBC - będą używać tej amunicji.

18.07.2023 11:29

​Jeśli nie zatrzymamy Putina, to dojdzie do krajów bałtyckich i do Warszawy – powiedział rosyjski opozycjonista Ilja Jaszyn w wywiadzie dla wtorkowego dziennika „Le Figaro”. Polityk odbywa wyrok ośmiu i pół roku więzienia za rozpowszechnianie informacji o zbrodniach rosyjskiej armii na Ukrainie.

Zapytany o niedawny bunt Jewgienija Prigożyna, szefa najemniczej Grupy Wagnera, Jaszyn stwierdził, że „ta sprawa ujawniła kilka poważnych problemów władz rosyjskich".

"Przede wszystkim słabość i zawodność rosyjskiego systemu w zakresie kierowania armią i służbami. Putin świadomie porzucił państwowy monopol na przemoc, przekazując część władzy prywatnym armiom. System ten opiera się wyłącznie na osobistej lojalności tych wszystkich +siłowików+ wobec Putina. Gdy tylko ta lojalność osłabła, system zaczął pękać w szwach” - uważa opozycjonista.

„Putin publicznie pokazał słabość, wygłaszając ostre wypowiedzi na temat Prigożyna, po których nie nastąpiły tak zdecydowane działania. Bojownicy Wagnera maszerowali w kierunku Moskwy. Ale ostatecznie Prigożyn nie został pociągnięty do odpowiedzialności” – dodał Jaszyn.

Jego zdaniem „reputacja Putina została poważnie nadszarpnięta w oczach rosyjskiego społeczeństwa. Obywatele po raz kolejny utwierdzili się w przekonaniu, że państwo nie jest w stanie zapewnić bezpieczeństwa. Propaganda głosi, że rosyjska armia jest w stanie skutecznie stawić czoła wojskom NATO. W praktyce jednak uległa bandzie najemników dowodzonej przez bandytę”.

„Putin dosłownie własnymi rękami stwarza egzystencjalne zagrożenie dla naszego kraju. A rolą opozycji demokratycznej jest moim zdaniem ocalenie Rosji, wyzwolenie jej i przywrócenie jej do cywilizowanego społeczeństwa” – podkreślił Jaszyn.

Opozycjonista zaapelował do Rosjan o tworzenie niezależnych serwisów informacyjnych i organizowanie demonstracji zagranicą oraz w kraju.

„Konieczne jest organizowanie kampanii społecznych, demonstracji przed ambasadami, działań promujących sankcje. Oczywiście przeciwnicy na uchodźstwie powinni również angażować się w pracę polityczną. Rozwijać zasoby informacyjne dostępne dla szerokiego kręgu rosyjskich odbiorców, oferując alternatywną wizję obecnej sytuacji, opracowując programy reform i apelując do społeczności międzynarodowej, aby pokazać, że nie wszyscy Rosjanie popierają Putina. Ale ruch opozycyjny nie może istnieć tylko za granicą i izolować się od własnego kraju. Żadne zmiany nie nastąpią, dopóki społeczeństwo tutaj, w Rosji, nie znajdzie motywacji, woli i odwagi, by żądać i wprowadzać te zmiany” - powiedział Jaszyn w wywiadzie dla francuskiego dziennika.

Zapytany o reakcję Zachodu na politykę Putina polityk stwierdził: „Agresywna polityka Putina i rozpętana przez niego wojna to w dużej mierze efekt lat ugłaskiwania rosyjskiej dyktatury przez zachodnich przywódców. Zaraz po przybyciu na Kreml Putin ustanowił reżim władzy osobistej, wsadzając do więzień i mordując swoich krytyków, niszcząc instytucje demokratyczne, zamykając stacje telewizyjne i gazety, które mu się nie podobały. Ale Zachód przymykał na to oko, bo współpraca z Moskwą była ekonomicznie korzystna. Nawet aneksja Krymu i wojna w Donbasie w latach 2014-2015, zamiast wywołać zjednoczoną obronę Ukrainy, zakończyła się rytualnym tańcem wokół Putina w Mińsku. Po 24 lutego 2022 roku Zachód przeżył prawdziwy szok i zaczął zmieniać swoją politykę wobec Kremla”.

„Stany Zjednoczone i UE zrozumiały: jeśli poważnie nie przeciwstawimy się agresji, Putin wgryzie się w tak duży kawałek Europy, jaki tylko zdoła przełknąć. Jeśli nie zatrzymamy go na Ukrainie, to dotrze aż do krajów bałtyckich i Warszawy” – podkreślił opozycjonista.

Zapytany o wynik wojny na Ukrainie Jaszyn odparł, że „zastąpienie (prezydenta Wołodymyra) Zełenskiego kremlowską marionetką jest niemożliwe. Kreml pomylił się w kalkulacjach, stracił inicjatywę strategiczną i wynik wojny zależy głównie od sukcesu, z jakim dowództwo armii ukraińskiej będzie mogło zorganizować letnią kontrofensywę. Wiadomo, że plan Putina polega na utrzymaniu kontroli nad terytoriami już okupowanymi, w tym korytarzem lądowym na Krym przez wybrzeże Morza Azowskiego. Za pomocą propagandy i manipulacji przedstawi rosyjskiemu społeczeństwu te podboje jako militarne zwycięstwo. Czy mu się uda? Wątpię. Złość na Putina wyraźnie narasta wśród jego bardziej radykalnych zwolenników, którzy początkowo żarliwie popierali inwazję na Ukrainę”. (PAP)

18.07.2023 10:31

Infrastruktura portu w Odessie, na południu Ukrainy, została uszkodzona w wyniku ostrzałów przeprowadzonych przez siły rosyjskie z użyciem pocisków rakietowych i dronów; ukraińska obrona przeciwlotnicza zestrzeliła sześć pocisków manewrujących Kalibr - powiadomili we wtorek przedstawiciele Sił Zbrojnych Ukrainy. (PAP)

18.07.2023 09:12

Trzy osoby cywilne zginęły w ciągu minionej doby w wyniku rosyjskich ataków w obwodzie donieckim na wschodzie Ukrainy; cztery osoby są ranne - poinformował we wtorek szef donieckiej administracji obwodowej Pawło Kyryłenko. (PAP)

18.07.2023 08:39

Na wschodzie Ukrainy wojska rosyjskie koncentrują swe główne wysiłki na kierunku Kupiańska w obwodzie charkowskim; siły ukraińskie utrzymują obronę - poinformował we wtorek dowódca ukraińskich wojsk lądowych generał Ołeksandr Syrski w komentarzu na Telegramie. (PAP)

18.07.2023 08:34

Atak na rosyjski most na okupowany Krym wpłynie na rosyjską logistykę w perspektywie krótko- i długoterminowej oraz zaostrzy zapewne skargi na niewystarczające dostawy dla wojsk Rosji na południu Ukrainy - ocenia amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW). (PAP)

18.07.2023 07:21

Na Białoruś przybyło około 700 najemników rosyjskiej Grupy Wagnera, którzy będą tam pełnić dwie funkcje: szkolić białoruskich żołnierzy i drażnić NATO - ocenił we wtorek przedstawiciel wywiadu wojskowego Ukrainy (HUR), Andrij Jusow. (PAP)

18.07.2023 06:50

Atak na Most Krymski to najprawdopodobniej forma sygnału i element negocjacyjny strony ukraińskiej przed rozpoczęciem oficjalnych rozmów z Rosją - mówi PAP były doradca Prezydenta RP ds. Strategicznego Przeglądu Bezpieczeństwa Narodowego i prezes Fundacji im. Kazimierza Pułaskiego, Zbigniew Pisarski. (PAP)

18.07.2023 06:15

​Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski odbył w poniedziałek rozmowę telefoniczną z sekretarzem generalnym ONZ Antonio Guterresem na temat przywróceniu bezpieczeństwa żywnościowego i eksportu ukraińskiej żywności przez Morze Czarne. "Rozmawiałem z sekretarzem generalnym ONZ Antonio Guterresem. Temat jest oczywisty – to kolejna rosyjska próba wykorzystania głodu jako broni i destabilizacji światowego rynku żywności" - poinformował Zełenski na Telegramie. Podkreślił, że "państwo terrorystyczne zagroziło życiu 400 milionów ludzi w różnych krajach, które są uzależnione od ukraińskiego eksportu żywności. Najbardziej krytyczna sytuacja jest w takich krajach afrykańskich i azjatyckich, jak Somalia, Etiopia, Sudan Południowy i Jemen". Zełenski podkreślił, że konieczne jest zachowanie Czarnomorskiej Inicjatywy Zbożowej. Dodał, że on i Guterres zgodzili się współpracować z innymi państwami na rzecz przywrócenia bezpieczeństwa żywnościowego i dostaw żywności szlakami czarnomorskimi. Wcześniej w poniedziałek Zełenski oznajmił, że skierował do prezydenta Turcji Recepa Tayyipa Erdogana i sekretarza generalnego ONZ Antonio Guterresa propozycję kontynuowania inicjatywy zbożowej albo jej analogicznej wersji w trójstronnym formacie, bez udziału Rosji. (PAP)

17.07.2023 21:24

Ukraińskie media pokazały w poniedziałek zdjęcia satelitarne uszkodzonego mostu prowadzącego na anektowany przez Rosję Półwysep Krymski. Jedno z przęseł mostu zostało całkowicie zniszczone i nie da się go naprawić. (PAP)

17.07.2023 21:18

Zarówno Ukraińcy, jak i my przyglądamy się, czy istnieją inne opcje, ale wycofanie się Rosji z inicjatywy zbożowej prawdopodobnie będzie miało mrożący efekt na eksport ukraińskiego zboża - powiedział w poniedziałek szef dyplomacji USA Antony Blinken. (PAP)

17.07.2023 20:15

Głównym celem rosyjskich wojsk jest zatrzymanie ukraińskiego kontrataku na kierunku bachmuckim, dlatego armia przeciwnika rozpoczęła ofensywę na odcinku kupiańskim - powiedziała w poniedziałek ukraińska wiceminister obrony Hanna Malar. "Dla Rosjan wschód to główny kierunek ofensywy, od stycznia są tam skoncentrowani, aby wyjść na granicę (administracyjną) obwodu donieckiego" - podkreśliła wiceminister, cytowana przez portal Suspilne. Główne kierunki działań rosyjskich to odcinek awdijiwski, marjinski, bachmucki, łymanski i w ostatnim czasie kupiański. Według niej celem rosyjskich działań obecnie jest odzyskanie utraconych pozycji oraz powstrzymanie ukraińskiej kontrofensywy na kierunku bachmuckim. Naczelny dowódca wojsk lądowych Ukrainy gen. Ołeksandr Syrski potwierdził w poniedziałek, że rosyjskie wojska rozpoczęły ofensywę na kierunku kupiańskim i ocenił, że sytuacja operacyjna na wschodzie pozostaje trudna. Generał poinformował, że Rosjanie przerzucają dodatkowe wojska i sprzęt na kierunek bachmucki. Rzecznik Wschodniego Zgrupowania Wojsk armii ukraińskiej Serhij Czerewaty przekazał, że na kierunku łymańsko-kupiańskim rosyjska armia skoncentrowała ponad 100 tysięcy żołnierzy i ponad 900 czołgów - pisze Ukrainska Prawda. Dla porównania podczas szczytowej fazy wojny sowieckie siły w Afganistanie liczyły ok. 120 tys. żołnierzy - wskazał. Czerewaty zapewnił, że ukraińskie wojska utrzymują obronę i nie pozwalają przeciwnikowi na przejęcie inicjatywy. (PAP)

17.07.2023 19:19

Kolejne spotkanie grupy kontaktowej ds. wsparcia obronnego Ukrainy, czyli tzw. formatu Ramstein, odbędzie się we wtorek - poinformował w poniedziałek ukraiński minister obrony Ołeksij Reznikow. (PAP)

17.07.2023 19:07

Kolejny rosyjski nieudacznik próbuje straszyć Polskę - napisał w poniedziałek pełnomocnik rządu ds. bezpieczeństwa przestrzeni informacyjnej RP Stanisław Żaryn. Sprecyzował, że chodzi o Andrieja Kartapołowa, który stwierdził, że wagnerowcy będą przygotowywali się do ataku na polskie terytorium. (PAP)

17.07.2023 18:58

Mychajło Podolak, doradca prezydenta Ukrainy, zaproponował w poniedziałek utworzenie wojskowych patroli, które miałyby pilnować korytarzy zbożowych, co - według niego - umożliwiłoby kontynuację eksportu żywności z Ukrainy. (PAP)

17.07.2023 18:16

Odstąpienie Rosji od Czarnomorskiej Inicjatywy Zbożowej jest aktem agresji ekonomicznej wobec państw globalnego południa, pokazuje swoją hipokryzję - powiedział w poniedziełek szef MSZ Zbigniew Rau w Nowym Jorku. Dodał, że ma nadzieję, że pozostałe strony porozumienia utrzymają je w mocy. (PAP)

17.07.2023 17:29

Gubernator przekazał, że wstępnie ustalono, iż dzieci będą przewiezione do Charkowa. Następnie możliwe jest ich rozlokowanie w innych obwodach kraju, np. rówieńskim i połtawskim. (PAP)"Te miejscowości są codziennie ostrzeliwane. Dzisiaj rano ostrzelano miasto Wołczańsk, ranna została jedna osoba. Ostrzały prowadzone są nie tylko z (systemów) S-300, lecz ze wszystkich rodzajów uzbrojenia" - podkreślił Sybiehubow, cytowany przez portal Ukrainska Prawda. Ewakuacją zostanie objętych 194 dzieci z dziewięciu miejscowości w hromadzie (gminie) wołczańskiej. Z powodu codziennych rosyjskich ostrzałów władze zarządziły przymusową ewakuację dzieci z części obwodu charkowskiego przy granicy z Rosją - poinformował w poniedziałek szef władz tego regionu na północnym wschodzie Ukrainy Ołeh Syniehubow. 

17.07.2023 16:50

Trzeba robić wszystko, nawet bez Rosji, by wykorzystywać czarnomorski korytarz do dostaw zboża - oświadczył w poniedziałek ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski. Zaznaczył, że Kijów czeka na odpowiedź w tej sprawie ze strony ONZ i Turcji. (PAP)

17.07.2023 16:50

Prawda jest taka, że jeden zniszczony rosyjski most oznacza mniej straconych ukraińskich istnień - powiedział w poniedziałek w wywiadzie dla amerykańskiego programu CBS Mornings minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba, odnosząc się do uszkodzenia rosyjskiego mostu prowadzącego na okupowany Krym. (PAP)

17.07.2023 16:49

Rosja wykorzystuje głód jako broń - powiedział w poniedziałek Wysoki przedstawiciel Unii ds. zagranicznych Josep Borrell, komentując decyzję Kremla o wycofaniu się z umowy o eksporcie zboża z Ukrainy przez Morze Czarne. (PAP)

17.07.2023 16:14

Jak powiedziała zastępczyni rzecznika niemieckiego rządu Christiane Hoffmann, rząd federalny apeluje do Rosji o umożliwienie dalszego przedłużenia umowy na eksport zboża z Ukrainy. Konflikty "nie powinny być prowadzone na barkach najbiedniejszych na tej planecie", stwierdziła Hoffmann, cytowana przez portal telewizji ARD. (PAP)

17.07.2023 15:27

Do Morza Azowskiego, w pobliżu Jejska w rosyjskim Kraju Krasnodarskim, spadł rosyjski samolot szturmowy Su-25 - poinformowała w poniedziałek agencja Reutera. Lokalne władze, cytowane przez agencję, przekazały, że pilot katapultował się. Władze Kraju Krasnodarskiego podały, że został uratowany z wody, natomiast serwis Mash napisał, że pilot zmarł po tym, jak został ewakuowany na brzeg. (https://t.me/breakingmash/46061https://t.me/breakingmash/46059) Według serwisu Baza Su-25 najprawdopodobniej wykonywał lot szkoleniowy. Wstępna przyczyna wypadku to awaria silnika.(PAP)

17.07.2023 14:45

Dzięki umowie zbożowej - od sierpnia 2022 roku, kiedy zaczęła obowiązywać - ponad tysiąc statków wywiozło z Ukrainy niemal 33 mln ton zbóż - wylicza w poniedziałek turecka agencja Anatolia. Kreml oznajmił w poniedziałek, że tego dnia przestała obowiązywać umowa o eksporcie zboża ukraińskiego przez Morze Czarne i że Rosja wstrzymała swój udział w porozumieniu. Umowa została zawarta w lipcu 2022 roku przez Ukrainę, Rosję, Turcję i ONZ. Porozumienie było już kilkakrotnie przedłużane; po ostatnim takim przedłużeniu terminem wygaśnięcia umowy był 17 lipca. Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan oświadczył w poniedziałek, że nadal "wierzy, że Władimir Putin chce kontynuacji umowy zbożowej". Zboże przewiezione z Ukrainy utworzonym umową korytarzem morskim trafiło do Europy (40 proc.), Azji (30 proc.), Turcji (13 proc.), Afryki (12 proc.) oraz na Bliski Wschód (5 proc.) - wskazuje Anatolia. Pierwszy statek - płynący pod banderą Sierra Leone - wypłynął z portu w Odessie w sierpniu 2022 roku i przetransportował do Libanu 26 tys. ton kukurydzy. W niedzielę, również z Odessy, wypłynął w ramach umowy ostatni statek. Agencja Anatolia przypomina, że tureckie władze regularnie angażowały się w wysiłki mające podtrzymać obowiązywanie umowy zbożowej. W ostatnim czasie prezydent Erdogan przeprowadził rozmowy telefoniczne z prezydentami Rosji i Ukrainy; w prace w tym zakresie włączone było również ministerstwo obrony Turcji. (PAP)

17.07.2023 14:33

​Chińska propaganda coraz częściej kolportuje te same kłamstwa, co Kreml - napisał w poniedziałek w InfoAlercie na Twitterze pełnomocnik rządu ds. bezpieczeństwa przestrzeni informacyjnej RP Stanisław Żaryn. (PAP)

17.07.2023 13:37

Wielka Brytania nakłada sankcje na 14 osób zaangażowanych w rosyjskie działania, których celem jest zniszczenie ukraińskiej tożsamości narodowej - ogłosił w poniedziałek minister spraw zagranicznych James Cleverly. Podkreślono, że restrykcje na 11 z nich wydano za przymusowe deportowanie ukraińskich dzieci. (PAP)

17.07.2023 12:43

17.07.2023 11:11

​Kreml oznajmił w poniedziałek, że tego dnia przestała obowiązywać umowa o eksporcie zboża ukraińskiego przez Morze Czarne i że Rosja wstrzymała swój udział w porozumieniu - podała agencja Reutera.

Umowa zbożowa, gwarantująca bezpieczny eksport zboża i nawozów z Ukrainy przez Morze Czarne, została zawarta w lipcu 2022 roku przez Ukrainę, Rosję, Turcję i ONZ.

Porozumienie to było już kilkakrotnie przedłużane, jednak MSZ Rosji oświadczyło, że nie widzi możliwości kontynuowania tej inicjatywy. Rosja zagroziła, że nie przedłuży umowy, ponieważ kilka jej żądań dotyczących eksportu zboża i nawozów nie zostało spełnionych. (PAP)

17.07.2023 09:29

​Poniedziałkowy incydent na rosyjskim moście prowadzącym na okupowany Krym był operacją Służby Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) i Marynarki Wojennej Ukrainy - twierdzą źródła portalu ukraińskiego publicznego nadawcy Suspilne. Oficjalnie Marynarka Wojenna Ukrainy zapewniła, że nie ma takich danych.

O związku sił specjalnych Ukrainy z incydentem powiedziały portalowi Suspilne źródła w organach bezpieczeństwa państwa.

"Most został zaatakowany przy pomocy dronów nadwodnych. Dojść do mostu było trudno, ale w końcu udało się to zrobić" - oznajmiło źródło. Tymczasem rzecznik sił morskich Dmytro Płetenczuk powiedział dziennikarzom, że nie ma takich informacji i wezwał, by poczekać na oficjalny komunikat.

Również portal Ukrainska Prawda przekazał, także powołując się na źródła, że za incydentem stoi SBU i Marynarka Wojenna Ukrainy. Portal opublikował nagranie wideo, na którym widać wyrwę między dwoma odcinkami jezdni na samochodowej części mostu. (https://tinyurl.com/bdhv4k3h)

Wcześniej rzecznik ukraińskiego wywiadu wojskowego (HUR) Andrij Jusow zastrzegł, że wywiad nie komentuje przyczyn incydentu. Rzeczniczka armii ukraińskiej na południu kraju Natalia Humeniuk oznajmiła zaś, że incydent mógł być prowokacją ze strony Rosji. (PAP)

17.07.2023 08:48

Pojawia się coraz więcej doniesień o zwolnieniach i aresztowaniach rosyjskich dowódców, którzy kierują najbardziej skutecznymi oddziałami walczącymi przeciwko Ukrainie; prawdopodobnie wiąże się to z niesubordynacją wobec kierownictwa rosyjskiego resortu obrony - informuje amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW) w najnowszej analizie.

W ostatnim czasie odwołano dowodzącego 58. armią generała Iwana Popowa i dowódcę 106. dywizji powietrznodesantowej generała Władimira Sieliwiorstowa - wylicza ISW. Dodaje, że według źródeł rosyjskich zdymisjonowano również dowódcę 7. dywizji wojsk powietrznodesantowych generała Aleksandra Korniewa i 90. dywizji pancernej generała Ramila Ibatułlina oraz kilku innych wyższych oficerów.

Według pogłosek, rosyjskie ministerstwo obrony ma się również przygotowywać do zwolnienia dowódcy wojsk powietrznodesantowych (WDW) generała Michaiła Tieplinskiego.

Ci dowódcy kierowali jednostkami prowadzącymi z sukcesami operacje na kluczowych odcinkach wojny przeciwko Ukrainie, ich dymisje wydają się związane z niesubordynacją - komentuje think tank. "Zarówno Tieplinski, jak i Popow domagali się radykalnych zmian w prowadzeniu wojny przez Rosję, co jakkolwiek może się wydawać niezbędne (z rosyjskiej perspektywy - PAP), jest niemożliwe dla generała Walerija Gierasimowa i Siergieja Szojgu (szefa Sztabu Generalnego rosyjskich sił zbrojnych i ministra obrony), biorąc pod uwagę nierealistyczne żądania Putina dotyczące wojny, ograniczenia mobilizacji i ustawiczną niekompetencję rosyjskiego resortu obrony" - ocenia ośrodek.

ISW dodaje jednak, że chroniczne lekceważenie przez Kreml formalnej rosyjskiej struktury dowodzenia może podważyć wysiłki Gierasimowa i Szojgu, zmierzające do zdławienia niesubordynacji i odzyskania pełni kontroli nad wojskiem. Putin często udziela - również w nieoficjalny sposób - poparcia różnym dowódcom, a później je wycofuje, w nadziei, że to poprawi wyniki Rosjan na froncie - zauważają amerykańscy analitycy. Szojgu i Gierasimow prawdopodobnie spodziewali się, że po buncie szefa najemniczej Grupy Wagnera Jewgienija Prigożyna będą się cieszyć pełnią władzy nad rosyjską armią, w ramach nagrody za lojalność wobec Putina, najwyraźniej jednak się przeliczyli - zaznacza think tank.

Niesubordynacja wśród dowódców zaczyna się dodatkowo przenosić na żołnierzy dowodzonych przez nich formacji - czytamy dalej w analizie. Rosyjscy blogerzy militarni opublikowali nagranie, na którym żołnierze 7. dywizji WDW zapowiadają, że w wypadku aresztowania Tieplinskiego opuszczą swoje pozycje w obwodzie chersońskim na południu Ukrainy. To groźba masowej dezercji i próba zaszantażowania rosyjskiego resortu obrony, by Tieplinski utrzymał swoje stanowisko, mimo jego wcześniejszych powiązań z Prigożynem, którego bunt był wymierzony właśnie w Szojgu i Gierasimowa - podkreśla ISW. Dodaje, że Tieplinski już wcześniej sprzeciwiał się swoim formalnym przełożonym, w tym Gierasimowowi, w związku z wykorzystywaniem jednostek WDW na Ukrainie.

"Wzrastająca fala niesubordynacji rosyjskich dowódców na Ukrainie może skłonić innych oficerów do bardziej otwartego przeciwstawiania się kierownictwu wojskowemu" - podsumowuje ISW. Ośrodek zaznacza, że sprzeciwiający się przełożonym oficerowie prawdopodobnie mogą liczyć na sympatię środowisk weteranów wojennych i ultranacjonalistów, a także niektórych blogerów militarnych, co może doprowadzić do powszechnej demoralizacji w szeregach rosyjskiej armii.

Widoczny kryzys struktury dowodzenia i jego skutki na morale prawdopodobnie obniżą zdolności do prowadzenia taktycznych operacji ofensywnych, które są kluczowe dla prowadzenia przez wojska rosyjskie elastycznej obrony okupowanych terenów południowej Ukrainy - konkluduje ISW. (PAP)

17.07.2023 08:11

Armia ukraińska w ciągu tygodnia wyzwoliła spod rosyjskiej okupacji blisko 7 km kwadratowych terytorium na południe od Bachmutu w obwodzie donieckim oraz prawie 11 km kwadratowych na kierunkach Melitopola i Berdiańska na południu Ukrainy - poinformowała w poniedziałek ukraińska wiceminister obrony Hanna Malar. (PAP)

17.07.2023 07:30

Rosjanie będą mieć problemy z logistyką z powodu incydentu na rosyjskim moście prowadzącym na okupowany Krym - ocenił w poniedziałek rzecznik ukraińskiego wywiadu wojskowego (HUR) Andrij Jusow. Zaznaczył, że wywiad nie komentuje przyczyn incydentu.

Dowództwo rosyjskie "wykorzystuje półwysep jako wielki węzeł logistyczny w celu przerzucania sił i środków w głąb terytorium Ukrainy. Oczywiście, jakiekolwiek problemy logistyczne będą dodatkową trudnością dla okupantów, tworzącą potencjalne korzyści dla ukraińskich sił obrony" - powiedział rzecznik.

W wypowiedzi dla portalu Suspilne Jusow zastrzegł, że wywiad ukraiński nie komentuje przyczyn incydentu. Dodał następnie: "można jedynie przytoczyć słowa szefa HUR Kyryło Budanowa, iż most na Krym jest tam konstrukcją zbędną". (PAP)

17.07.2023 07:00

​Dwie osoby zginęły, a jedna została ranna w wyniku incydentu na rosyjskim moście prowadzącym na okupowany Krym - poinformowała w poniedziałek agencja Reutera, powołując się na rosyjskie władze regionalne. Most jest uszkodzony, ale nie jest jasny zakres tych szkód.

Ofiary śmiertelne to małżeństwo podróżujące samochodem o numerach rejestracyjnych rosyjskiego obwodu biełgorodzkiego. Ranna została ich córka.

Dokładna przyczyna zdarzenia nie jest znana. W mediach ukraińskich pojawiły się doniesienia o uszkodzeniu elementu konstrukcyjnego, a media rosyjskie twierdzą, że uszkodzona została tylko nawierzchnia mostu. Według niepotwierdzonych doniesień mieszkańcy słyszeli eksplozje przed świtem w poniedziałek.

Agencja AP poinformowała, że ruch przez most został wstrzymany. Wstrzymano też ruch pociągów, który ma być jednak - jak twierdzą władze rosyjskie - wznowiony w ciągu kilku godzin. (PAP)

16.07.2023 19:24

​Jeżeli Rosja nie przedłuży umowy zbożowej, poniesie ogromne dyplomatyczne koszty - powiedział doradca prezydenta Joe Bidena ds. bezpieczeństwa narodowego Jake Sullivan w wywiadzie nadanym w niedzielę przez amerykańską telewizję CBS.

"Możliwe, że Rosja wycofa się z umowy zbożowej, możliwe, że ją przedłuży. Jeżeli jednak się wycofa, reszta świata zauważy, że zignorowała konieczność pozyskiwania przez kraje Globalnego Południa, Afrykę, Amerykę Łacińską i Azję żywności w akceptowalnych cenach. I sądzę, że będzie to oznaczało dla Rosji gigantyczne koszty dyplomatyczne. Taki wybór stoi przez Władimirem Putinem" - powiedział. (PAP)

16.07.2023 13:59

"Módlmy się szczególnie za umiłowany naród ukraiński, który bardzo cierpi" - wezwał dziś papież Franciszek. (PAP)

16.07.2023 13:01

​Rosjanie ściągają lepsze siły do Bachmutu i okopują się w mieście - poinformował w niedzielę rzecznik Wschodniego Zgrupowania Wojsk armii ukraińskiej Serhij Czerewaty.

Wojskowy podkreślił, że siły przeciwnika "próbują wykorzystać wszystkie elementy obrony". "Ściągają lepsze oddziały do Bachmutu, silniej się okopują, ewidentnie pokazując, że chcą za wszelką cenę utrzymać miasto, tak jak wcześniej bezmyślnie próbowali je przejąć wszelkimi siłami" - powiedział Czerewaty, cytowany przez UNIAN. (PAP)

16.07.2023 11:38

​Z portu w Odessie na południu Ukrainy wypłynął w niedzielę rano ostatni statek w ramach inicjatywy zbożowej - poinformowała agencja Reutera. Termin obowiązywania mowy, zezwalającej na bezpieczny eksport ukraińskiego zboża przez Morze Czarne, upływa w poniedziałek. (PAP)

16.07.2023 10:28

​Rosyjski aparat bezpieczeństwa wszedł w okres zamieszania i negocjacji po buncie Grupy Wagnera, który miał miejsce 24 czerwca, ale w ostatnich dniach zaczęło kształtować się tymczasowe porozumienie dotyczące przyszłości grupy - przekazało w niedzielę brytyjskie ministerstwo obrony. Jak podano w codziennej aktualizacji wywiadowczej, w dniu 12 lipca rosyjskie ministerstwo obrony ogłosiło, że Grupa Wagnera przekazała 2000 sztuk sprzętu wojskowego, w tym czołgi. Według stanu na 15 lipca przynajmniej niewielki kontyngent jej bojowników przybył do obozu na Białorusi, a jednocześnie niektóre związane z nią grupy w mediach społecznościowych wznowiły działalność, koncentrując się na podkreślaniu działalności grupy w Afryce. (PAP)

16.07.2023 09:58

​Rosja masowo publikuje nagrania z ukraińskimi jeńcami, aktywizując jeden z kierunków prowadzonej przez nią wojny informacyjnej przeciwko Ukrainie - alarmuje w niedzielę ukraińska armia.

"Na tle braku prawdziwych informacji w sprawie sukcesów okupantów w ostatnich dniach rosyjscy propagandziści znacząco zintensyfikowali pracę. Szczególną uwagę poświęcają nagraniom i zdjęciom z jeńcami Sił Obrony Ukrainy" - napisano w komunikacie StratCom Ukraińskich Sił Zbrojnych. (PAP)

16.07.2023 09:02

​Prezydent Korei Południowej Jun Suk Jeol zapowiedział w sobotę w Kijowie, że jego kraj zwiększy w bieżącym roku pomoc dla Ukrainy. Wartość wsparcia będzie wynosić w br. 150 mln USD - mówił prezydent Jun na konferencji prasowej z ukraińskim przywódcą Wołodymyrem Zełenskim. (PAP)

16.07.2023 08:36

Szczyt w Wilnie pokazał, że USA i Niemcy były samotne w swojej powściągliwej postawie wobec wyznaczenia Ukrainie ścieżki do NATO - mówi PAP Ian Brzezinski, były przedstawiciel Pentagonu odpowiadający za Europę i NATO. Jak dodał, szczyt był "fundamentalnie" sukcesem zarówno dla samego Sojuszu, jak i Ukrainy, choć nie pełnym sukcesem.

16.07.2023 08:36

Mychajło Podolak, doradca biura prezydenta Ukrainy, zaprzeczył rosyjskim oskarżeniom o to, że ukraińskie służby planowały zamach na rosyjską propagandystkę Margaritę Simonian i celebrytkę Ksenię Sobczak - pisze w niedzielę Ukrainska Prawda.

"One są nam całkowicie niepotrzebne. Na nic nie mają wpływu. Nie odgrywają dziś jakiejś ważnej roli w tym, co się dzieje ani w ogóle w ramach wojny, ani w ramach utraty przez Rosję pozycji w sensie globalnym" - powiedział Podolak.

W sobotę Federalna Służba Bezpieczeństwa Rosji poinformowała, że rzekomo zapobiegła planom ataku na propagandystkę Margaritę Simonian, szefową kremlowskiej telewizji RT, oraz Ksenię Sobczak, celebrytkę i dziennikarkę. O przygotowanie zabójstw oskarżono ukraińskie służby. Sąd aresztował w sprawie siedem osób, przedstawicieli nacjonalistycznych organizacji - podaje Ukrainska Prawda. (PAP)

16.07.2023 08:34

​USA stawiają warunek zakończenia wojny, podpisania traktatu pokojowego jako konieczny do rozpoczęcia procesu integracji Ukrainy z NATO. Ale podpisanie traktatu pokojowego z Rosją jest trudno przewidywalne. Rosja może traktować taki warunek jako narzędzie wpływu na niedopuszczenie Ukrainy do sojuszu - powiedziała PAP wicedyrektor Ośrodka Studiów Wschodnich Justyna Gotkowska.

15.07.2023 19:07

Na Ukrainie nie może być żadnych miast i wsi pod rosyjską okupacją, powiedział prezydent Wołodymyr Zełenski w sobotnim orędziu wideo. Odnosząc się do sobotniej wizyty w Kijowie prezydenta Republiki Korei Yoon Suk-Yeola i zapowiedzianego przez niego wsparcia finansowego dla Ukrainy, Zełenski powiedział: "Bardzo ważna wizyta, bardzo ważny kierunek naszej międzynarodowej pracy. A to pierwsza wizyta prezydenta Republiki Korei na Ukrainie w całym okresie stosunków między naszymi państwami. Teraz, gdy tempo zakończenia wojny zależy bezpośrednio od globalnego wsparcia dla Ukrainy, robimy wszystko, aby to wsparcie było jak najbardziej intensywne i znaczące". Zełenski wyliczył też, że ciągu 15 dni lipca politycy ukraińscy przeprowadzili negocjacje, spotkania, imprezy z przywódcami ponad 20 państw i organizacji, w tym ze Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Francji, Niemiec, Holandii, Turcji, Czech i Polski. W nagraniu prezydent Ukrainy podkreślił, że "jedną z najstraszniejszych rzeczy, jakie niesie ze sobą wojna, jest separacja... Nie możemy pozostawić nikogo z naszego narodu, żadnych miast i wsi pod rosyjską okupacją. Wszędzie tam, gdzie trwa okupacja rosyjska, panuje przemoc i poniżanie ludzi". Zełenski podziękował wszystkim przywódcom, politykom i narodom dotychczas wspierającym Ukrainę, ale też żołnierzom walczącym z rosyjskimi agresorami. "Te tygodnie na froncie były bardzo ważne. Marines z 35. i 36. oddzielnych brygad. Kanonierzy 55. oddzielnej brygady Sicz Zaporoska. Spadochroniarze 79. brygady, wymieniał walczące jednostki. "Wszyscy, jesteście wspaniali! Ukraina na pewno zwycięży!", zakończył swoje orędzie Zełenski. (PAP)

15.07.2023 18:19

Rozdawane są ulotki zachęcające Ukraińców z okupowanego Enerhodaru do przeniesienia się na „rosyjski Daleki Wschód”, poinformował w sobotę na Twitterze Anton Heraszczenko, doradca ukraińskiego ministra spraw wewnętrznych. (PAP)

15.07.2023 17:14

Z okazji setnej rocznicy spotkania marszałka Józefa Piłsudskiego z przywódcą Ukraińskiej Republiki Ludowej Semenem Petlurą w Berdyczowie, na stacji kolejowej w tym ukraińskim mieście odsłonięto w sobotę tablicę upamiętniającą to wydarzenie. (PAP)

15.07.2023 16:54

Grupa Wagnera jest obecna na Białorusi, polskie służby monitorują sytuację – przekazał w sobotę sekretarz stanu w KPRM, zastępca ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn. (PAP)

15.07.2023 15:56

Mężczyzna zginął w Chersoniu z powodu eksplozji, do której doszło, gdy próbował w garażu rozebrać na części pocisk - poinformował w sobotę gubernator obwodu, Ołeksandr Prokudin na kanale Telegram. "Przypominam, że rozminowywaniem zajmują się profesjonaliści, którzy wiedzą, jak robić to bezpiecznie - napomniał gubernator, prosząc, by w razie znalezienia amunicji czy materiałów wybuchowych kontaktować się z policją. (PAP)

15.07.2023 12:52

Ukraińska Straż Graniczna rejestruje przemieszczanie się na Białorusi poszczególnych oddziałów najemniczej rosyjskiej Grupy Wagnera - poinformował w sobotę rzecznik ukraińskiej straży, Andrij Demczenko. (PAP)

15.07.2023 12:16

Oddziały ukraińskie zniszczyły dwa czołgi rosyjskie - T-80 i nowoczesny T-90M Proryw - za pomocą dronów - poinformował w sobote naczelny dowódca wojsk lądowych Ukrainy gen. Ołeksandr Syrski. O udanym ataku generał poinformował na serwisie Telegram. Jak przekazał, dokonano go przy użyciu drona-kamikadze z kamerą (FPV). (https://t.me/osirskiy/197). Informację o zniszczeniu T-90M podała też Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) na serwisie Telegram. (https://t.me/SBUkr/8969) T-90M to najbardziej zaawansowany czołg rosyjski, wart - według mediów ukraińskich - około 3 mln USD. (PAP)

15.07.2023 11:10

Celem wielowektorowych działań dezinformacyjnych rosyjskiej propagandy prowadzonych w ostatnich dniach wokół szczytu NATO było poróżnienie Ukrainy i Zachodu - powiedział PAP pełnomocnik rządu ds. bezpieczeństwa przestrzeni informacyjnej RP Stanisław Żaryn. (PAP)

15.07.2023 10:39

Na Białoruś przybyła kolumna Grupy Wagnera, złożona z około 60 pojazdów; kieruje się w stronę Osipowicz w obwodzie mohylewskim - poinformował w sobotę projekt Biełaruski Hajun, zajmujący się monitoringiem aktywności wojsk. (PAP)

15.07.2023 09:45

Ukraińska policja państwowa zwraca się do Interpolu w sprawie kolaborantów, którzy uciekli do krajów Unii Europejskiej i podają się tam za ofiary wojny - podał w sobotę portal NV.UA, powołując się na przedstawiciela policji w obwodzie charkowskim Serhija Bołwinowa. (PAP)

15.07.2023 09:20

W części obwodu zaporoskiego znajdującej się pod okupacją rosyjską zniszczono w ciągu tygodnia dziesiątki ugrupowań rosyjskich - powiedział w sobotę Iwan Fedorow, ukraiński mer okupowanego obecnie Melitopola. (PAP)

15.07.2023 08:41

 Amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW) podał w sobotnim raporcie, że białoruskie źródła niezależne, jak i rząd w Mińsku mówią o przybyciu do kraju instruktorów Grupy Wagnera wcześniej stacjonujących w Afryce. Mieli oni przybyć do Osipowicz w obwodzie mohylewskim. (PAP)