Inwazja Rosji na Ukrainę

"Charków to dziś miasto na pół martwe. Jeszcze w dzień jest jakaś dynamika życia, ale po godzinie 18 panuje prawie całkowita ciemność, bo ulice są nieoświetlone. Największą biedą Charkowa jest jednak to, że ludzie nie mają pracy, wszystkie fabryki stoją."

Relacja trwa

21.10.2022 08:31

​Zapraszamy do naszej nowej relacji z wydarzeń na Ukrainie TUTAJ

20.10.2022 21:25

Rosjanie stacjonujący na Krymie sterują dronami atakującymi Ukrainę. Na Krymie przebywają również Irańczycy, którzy pomagają rosyjskim siłom - powiedział w czwartek rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego USA John Kirby. (PAP)

20.10.2022 18:58

​Ukraińskie siły obrony strąciły minionej doby 15 z 20 wystrzelonych przez armię Rosji irańskich dronów bojowych - poinformował w czwartek wieczorem sztab generalny sił zbrojnych Ukrainy.

20.10.2022 12:58

Rosja przerzuciła z Syrii na Ukrainę około 1200-1600 żołnierzy, a także systemy przeciwlotnicze i przeciwrakietowe S-300; ten ruch może doprowadzić do zmiany stanowiska Izraela w kwestii pomocy wojskowej dla Kijowa, ponieważ Tel Awiw obawiał się dotąd ataków w Syrii przy użyciu S-300 - powiadomił w czwartek amerykański dziennik "New York Times". (PAP)

20.10.2022 12:29

Nie mam żadnych wątpliwości, że musimy dać wszystkie siły, by zatrzymać rosyjską inwazję na Ukrainę. Wszyscy, którzy dziś wspierają Ukrainę, stoją po stronie sprawiedliwości - powiedział w czwartek w Krynicy-Zdrój prezydent Andrzej Duda. (PAP)

20.10.2022 11:47

O podpisaniu umowy na leasing bezzałogowego systemu rozpoznawczego MQ-9A Reaper poinformował w czwartek szef MON Mariusz Błaszczak. Podkreślił, że to kolejna inwestycja w bezpieczeństwo Polski.

Wicepremier Błaszczak podał w czwartek na Twitterze informację o podpisaniu umowy na leasing bezzałogowego systemu rozpoznawczego MQ-9A Reaper.

"Kolejna inwestycja w bezpieczeństwo Polski. Podpisaliśmy umowę na leasing dla Wojska Polskiego bezzałogowego systemu rozpoznawczego MQ-9A REAPER. To rozwiązanie pomostowe. Będziemy z niego korzystać do czasu pozyskania własnego bezzałogowego systemu rozpoznawczego" – napisał szef MON.

MQ-9A Reaper to amerykański bezzałogowy bojowy aparat latający napędzany silnikiem turbośmigłowym Honeywell TPE331-10. Długotrwałość lotu wynosi do 27 godzin, zasięg do 1800 km. Dotychczasowymi użytkownikami eksportowymi tych samolotów są Francja, Wielka Brytania, Niderlandy, Hiszpania i Włochy. Amerykańskie egzemplarze były rozmieszczane w Polsce. (PAP)

20.10.2022 10:44

Zniszczenie hydroelektrowni w Nowej Kachowce w obwodzie chersońskim, na okupowanych przez rosyjskie wojska terenach południa Ukrainy, odcięłoby wrogowi na kilka lat dostawy wody na Krym - ocenił w środę wieczorem sekretarz ukraińskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony (RBNiO) Ołeksij Daniłow. Krym został zaanektowany przez Rosję w 2014 roku.

Sekretarz RBNiO przedstawił taką opinię w kontekście zarządzonej przez rosyjskich kolaborantów ewakuacji cywilów z Chersońszczyzny, a także pojawiających się w ostatnich dniach informacji, że najeźdźcy mogą zaatakować elektrownię i w konsekwencji wywołać powódź w obwodzie chersońskim. Następnie Kreml miałby oskarżyć o ten czyn władze w Kijowie. (PAP)

20.10.2022 08:04

Rosyjskie władze mogą poważnie rozważać wycofanie swoich wojsk na Ukrainie z terenów na zachód od Dniepru, co będzie oznaczało spore wyzwanie, bo wszystkie stałe mosty w okolicach Chersonia są uszkodzone - przekazało w czwartek brytyjskie ministerstwo obrony. (PAP)

19.10.2022 16:40

​Rosyjskie siły ostrzelały Bursztyńską elektrownię cieplną położoną w obwodzie iwanofrankowskim na zachodzie Ukrainy, w odległości ok. 200 km od granicy z Polską - poinformowały w środę lokalne władze. W następstwie ataku wybuchł pożar, ale ogień udało się już ugasić. (PAP)

19.10.2022 15:18

Ukraińskie siły obrony przeciwlotniczej strąciły kilka rosyjskich rakiet nad Kijowem - poinformował w środę mer stolicy Ukrainy Witalij Kliczko. Zaznaczył, że obrona przeciwlotnicza pracuje dalej i zaapelował do ludzi o pozostawanie w schronach. (PAP)

19.10.2022 13:32

O odgłosach eksplozji w Kijowie informuje w środę agencja Interfax-Ukraina; nie powiadomiono na razie o ich przyczynie. Z doniesień o wybuchach napływających za pośrednictwem serwisu Telegram wynika, że prawdopodobnie działa obrona przeciwlotnicza.

Nieco wcześniej w środę władze obwodu kijowskiego poinformowały, że w tym regionie prowadzi działania obrona przeciwlotnicza i mieszkańcy muszą pozostać w schronach.

Wybuchy słychać też w obwodzie iwano-frankowskim, na zachodzie Ukrainy. O eksplozjach informowały też wcześniej obwody połtawski i czernihowski.

Wcześniej w całym kraju ogłoszono alarm przeciwlotniczy. Władze obwodu winnickiego poinformowały, że region został ostrzelany przez siły rosyjskie pociskami rakietowymi. (PAP)

19.10.2022 12:06

Od 13 września do 19 października obrona powietrzna ukraińskiego lotnictwa i inne formacje sił ukraińskich zestrzeliły 223 wystrzelone przez Rosję drony-kamikadze Shahed-136 produkcji irańskiej - przekazało w środę dowództwo ukraińskich Sił Powietrznych.

Bezzałogowe maszyny produkcji irańskiej, oznaczane przez Rosjan jako Gerań-2 były niszczone przez systemy rakietowe odpalane z ziemi i z samolotów bojowych, przenośne systemy przeciwlotnicze, działka przeciwlotnicze, wielokalibrowe karabiny maszynowe i inne uzbrojenie - wyliczono w informacji opublikowanej w mediach społecznościowych (https://tinyurl.com/3erce6y5). (PAP)

19.10.2022 12:01

Od 13 września do 19 października obrona powietrzna ukraińskiego lotnictwa i inne formacje sił ukraińskich zestrzeliły 223 wystrzelone przez Rosję drony-kamikadze Shahed-136 produkcji irańskiej - przekazało w środę dowództwo ukraińskich Sił Powietrznych. (PAP)

19.10.2022 11:54

 Rosyjskie władze okupacyjne nawołują do ewakuacji z obwodu chersońskiego, ale można sądzić, że to sami Rosjanie przygotowują się do ostrzeliwania głównego miasta obwodu, Chersonia - ocenił w środę Witalij Kim, szef sąsiedniego obwodu mikołajowskiego na południu Ukrainy. (PAP)

19.10.2022 11:15

Armia ukraińska może osiągnąć zimą znaczne postępy w wyzwalaniu terytoriów kraju spod okupacji rosyjskiej - ocenił w środę były dyrektor CIA i emerytowany amerykański generał David Petraeus podczas obrad Kijowskiego Forum Bezpieczeństwa. Petraeus podkreślał w wystąpieniu, że "Ukraińcy są na swojej ziemi", "wiedzą, za co się biją" i nawet jeśli potrzebują odpoczynku w czasie walk, to "mogą zwrócić się do swoich". Tak więc - dodał - "zima będzie różna dla Ukraińców i dla Rosjan". Wyraził oczekiwanie, że armia ukraińska przeprowadzi skuteczne ofensywy i będzie wyzwalać swoje terytoria. (PAP)

19.10.2022 11:10

Dowódcy w rosyjskich oddziałach biorą łapówki za wysłanie na tyły żołnierzy, którzy nie chcą walczyć na pierwszej linii frontu i w ten sposób "robią biznes na +operacji specjalnej+" - oświadczyło w środę Centrum Komunikacji Strategicznej Sił Zbrojnych Ukrainy. (PAP)

19.10.2022 07:49

Rosyjskie dowództwo wojskowe staje się coraz bardziej dysfunkcyjne, brakuje zarówno ciągłości dowodzenia na najwyższych szczeblach, co jest skutkiem kolejnych dymisji, jak i zdolnych młodszych oficerów - przekazało w środę brytyjskie ministerstwo obrony.

"Osiem miesięcy po inwazji główne elementy rosyjskiego dowództwa wojskowego są coraz bardziej dysfunkcyjne. Na poziomie taktycznym niemal na pewno pogłębia się brak zdolnych rosyjskich młodszych oficerów, którzy mogliby zorganizować i poprowadzić nowo zmobilizowanych rezerwistów" - napisano w codziennej aktualizacji wywiadowczej.

Dodano, że słabe przywództwo na niższych szczeblach prawdopodobnie pogarsza niskie morale i słabą spójność jednostek w wielu częściach rosyjskich sił zbrojnych. Wskazano, że według zeznań naocznych świadków, zastrzelenie 11 rosyjskich żołnierzy w pobliżu Biełgorodu przez kolegę z poboru, co miało miejsce 15 października, nastąpiło po obraźliwych komentarzach oficera pod adresem rekrutów z mniejszości etnicznych.

"Czterech z pięciu generałów, którzy bezpośrednio dowodzili operacyjnie elementami inwazji w lutym 2022 roku, zostało zdymisjonowanych. Ich zastępcy jak dotąd niewiele zrobili, by poprawić wyniki Rosji na polu walki. Brak ciągłości dowodzenia będzie prawdopodobnie bardziej destrukcyjny niż w wojsku zachodnim, ponieważ w rosyjskiej doktrynie opracowywanie planów leży w dużej mierze w gestii samego dowódcy, a nie jako zbiorowy wysiłek szerszego sztabu" - napisano. (PAP)

19.10.2022 07:17

Nierównomierna mobilizacja w Rosji powoduje rozłamy w społeczeństwie - chronieni są etniczni Rosjanie i bogatsi obywatele, a główne brzemię ponoszą grupy biedniejsze i mniejszości etniczne - ocenia w nowym raporcie amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW). W analizie, opublikowanej we wtorek wieczorem (czasu lokalnego) ISW ocenia, że niedawna strzelanina na poligonie w Biełgorodzie "była naturalną konsekwencją prowadzonej przez Kreml polityki wykorzystywania biednych i mniejszościowych grup" podczas mobilizacji. Źródła rosyjskie twierdzą, że za strzelaninę odpowiedzialni są dwaj obywatele rosyjscy narodowości tadżyckiej, którzy zostali przymusowo zmobilizowani - dodaje ISW. (PAP)

18.10.2022 21:54

Sam fakt zwrócenia się przez Rosję o pomoc do Iranu świadczy o tym, że uznała ona swoje militarne i polityczne bankructwo - powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w opublikowanym we wtorek wieczorem nagraniu.

Prezydent poinformował, że we wtorek rosyjskie siły przeprowadziły kolejne ataki na ukraiński system energetyczny. Zaznaczył, że część dronów i pocisków została strącona. (PAP)

18.10.2022 21:26

USA podejmą "praktyczne, agresywne" kroki, by ograniczyć sprzedaż irańskich dronów do Rosji; Waszyngton ma wiele sposobów na to, by pociągnąć Teheran i Moskwę do odpowiedzialności - powiedział we wtorek zastępca rzecznika Departamentu Stanu Vedant Patel. (PAP)

18.10.2022 20:07

Wszystkie ugrupowania w parlamencie Finlandii są zgodne co do tego, że konieczne jest wzniesienie bariery na granicy fińsko-rosyjskiej – poinformowała premier Sanna Marin we wtorek po spotkaniu z partyjnymi liderami. (PAP)

18.10.2022 18:59

Rosja zużywa swoje rezerwy broni w tempie, którego nie jest w stanie utrzymać, i grożą jej braki uzbrojenia, a zwłaszcza precyzyjnych pocisków rakietowych - powiedziała dyrektor Wywiadu Narodowego USA Avril Haines, którą cytuje Associated Press. (PAP)

18.10.2022 15:29

Minister spraw wewnętrznych Niemiec Nancy Faeser (SPD) odwołała we wtorek ze stanowiska Arne Schoenbohma, szefa Federalnego Urzędu Bezpieczeństwa Informacji (BSI). Zarzucano mu kontakty w rosyjskich kręgach wywiadowczych – podaje portal dziennika „Spiegel”. O dymisji poinformował rzecznik MSW.

Federalne MSW zwolniło Schoenbohma ze skutkiem natychmiastowym, wszczynając przeciwko niemu postępowanie dyscyplinarne – podaje „Spiegel”, powołując się na informacje służb bezpieczeństwa.

BSI podlega niemieckiemu Ministerstwu Spraw Wewnętrznych.

Schoenbohm był krytykowany za zbyt bliskie kontakty w kręgach rosyjskich służb specjalnych, do których miało dochodzić za pośrednictwem kontrowersyjnego stowarzyszenia Niemiecka Rada Bezpieczeństwa Cybernetycznego – informuje dziennik „Welt”. (PAP)

18.10.2022 13:40

Co najmniej dwie osoby zginęły, a jedna została ranna w wyniku rosyjskiego ostrzału rakietowego obiektów energetycznych w Kijowie, przeprowadzonego we wtorek w godzinach rannych - oznajmiła na Telegramie Prokuratura Miasta Kijowa. Jak powiadomiono, są to wstępne dane i liczba ofiar może wzrosnąć. (PAP)

18.10.2022 08:58

We wtorek rano rosyjskie wojska dokonały ataków na obiekty infrastruktury energetycznej w Kijowie, Dnieprze i Żytomierzu, a także na zakłady przemysłowe w Charkowie - powiadomili na Telegramie zastępca szefa biura (administracji) prezydenta Ukrainy Kyryło Tymoszenko i mer Charkowa Ihor Terechow. (PAP)

18.10.2022 08:09

​Celem wzmożonych rosyjskich ataków rakietowych na Ukrainę jest sieć energetyczna tego kraju, ale w związku z porażkami na polu bitwy Rosja jest też bardziej chętna do uderzenia w infrastrukturę cywilną - przekazało we wtorek brytyjskie ministerstwo obrony. "Od 10 października Rosja utrzymuje wzmożone tempo uderzeń dalekiego zasięgu na cele na terenie Ukrainy. Są one przeprowadzane przy pomocy pocisków manewrujących, pocisków obrony powietrznej typu ziemia-ziemia oraz dostarczonych przez Iran jednokierunkowych samolotów bezzałogowych Shahed-136. Jest bardzo prawdopodobne, że kluczowym celem tej kampanii uderzeniowej jest spowodowanie rozległych szkód w ukraińskiej sieci dystrybucji energii. Ponieważ od sierpnia Rosja poniosła porażki na polu bitwy, najprawdopodobniej zwiększyła się jej chęć do uderzenia w infrastrukturę cywilną oprócz ukraińskich celów wojskowych" - napisano w codziennej aktualizacji wywiadowczej. (PAP)

17.10.2022 14:16

​Doradca prezydenta Ukrainy Ołeksij Arestowycz, cytowany przez agencję UNIAN oświadczył w poniedziałek, że obrona przeciwlotnicza zestrzeliła trzy pociski manewrujące wystrzelone na Kijów.

"Wszystkie trzy pociski manewrujące lecące na Kijów zostały zestrzelone. Obrona przeciwlotnicza działa - strąca pociski, których celem są inne obwody Ukrainy" - oświadczył Arestowycz. Nie podał żadnych szczegółów tych ataków. (PAP)

17.10.2022 14:09

​Wśród trzech osób, które zginęły w poniedziałek w Kijowie w wyniku rosyjskiego ataku za pomocą dronów, jest młode małżeństwo spodziewające się dziecka - oznajmił na Telegramie mer stolicy Ukrainy Witalij Kliczko. Trzecia ofiara śmiertelna to 59-letnia kobieta - poinformowała ukraińska policja. (PAP)

17.10.2022 11:48

​Liczba ofiar śmiertelnych porannego ataku rosyjskiego na Kijów przy użyciu dronów wzrosła do dwóch - poinformował w poniedziałek Kyryło Tymoszenko, wiceszef biura (administracji) prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego. (PAP)

17.10.2022 11:32

​Minister obrony Niemiec Christine Lambrecht oświadczyła w związku z rosyjskimi atakami lotniczymi na cele cywilne w Ukrainie, że "obrona powietrzna jest obecnie najważniejszą rzeczą, jaką potrzebuje Ukraina, by bronić się przed tymi atakami terrorystycznymi". Dostawa z Niemiec pozostałych trzech z łącznie czterech systemów obrony powietrznej Iris-T SLM będzie jednak możliwa dopiero "w ciągu przyszłego roku" - powiedziała Lambrecht w poniedziałek w porannym programie telewizji ARD i ZDF. Minister przyznała, że przemysł zbrojeniowy nie będzie w stanie zapewnić ich wcześniej. Jest to konsekwencja działań oszczędnościowych z ostatnich lat - stwierdziła. Systemów nie ma "w magazynie" - wyjaśniła. (PAP)

17.10.2022 11:11

​Unia Europejska przyjrzy się konkretnym dowodom na zaangażowanie Iranu w wojnę na Ukrainie - poinformował w poniedziałek w Luksemburgu wysoki przedstawiciel UE ds. zagranicznych Josep Borrell przed spotkaniem szefów dyplomacji państw unijnych. "Będziemy szukać konkretnych dowodów na udział (Iranu w wojnie na Ukrainie po stronie Rosji)" – powiedział dziennikarzom Borrell, dodając, że w spotkaniu weźmie udział szef ukraińskiego MSZ Dmytro Kułeba. (PAP)

17.10.2022 11:06

​Mer Kijowa: na skutek rosyjskiego ataku przy użyciu dronów zginęła kobieta. "Ciało kobiety wydobyto spod gruzów domu mieszkalnego w Kijowie, w którym doszło do eksplozji po rosyjskim ataku przy użyciu dronów" - poinformował w poniedziałek mer ukraińskiej stolicy Witalij Kliczko. Wciąż trwa akcja poszukiwawczo-ratunkowa. (PAP)

17.10.2022 09:30

Osiemnaście osób zostało uratowanych z budynku mieszkalnego w Kijowie, w którym doszło do eksplozji w wyniku rosyjskiego ataku przy użyciu irańskich dronów - poinformował w poniedziałek rano mer ukraińskiej stolicy Witalij Kliczko. Dwie osoby są pod gruzami. "W wyniku ataku przy użyciu dronów kamikadze w rejonie (dzielnicy) szewczenkowskim doszło do eksplozji w budynku mieszkalnym. Do obecnego momentu uratowano 18 osób. Według wstępnych informacji dwóch mieszkańców pozostaje pod gruzami" - napisał Kliczko w serwisie Telegram. (PAP)

17.10.2022 08:33

​W Kijowie dron produkcji irańskiej uderzył w poniedziałek w wielopiętrowy dom mieszkalny - podała agencja Interfax-Ukraina powołując się na doradcę szefa MSW Ukrainy Antona Heraszczenkę. Wcześniej władze poinformowały o kolejnych wybuchach w centrum ukraińskiej stolicy, a media - o krążących na niebie dronach. (PAP)

17.10.2022 08:16

​Po eksplozji, która uszkodziła prowadzący na Krym Most Kerczeński, zwiększyły się problemy logistyczne wojsk rosyjskich na południu Ukrainy i kluczowy wobec tego stał się lądowy szlak zaopatrzeniowy przez obwód zaporoski - przekazało w poniedziałek brytyjskie ministerstwo obrony. (PAP)

16.10.2022 13:51

​W tym tygodniu Rosjanie przeprowadzili serię ataków rakietowych na całej Ukrainie. Tej nocy 40 pocisków uderzyło w Nikopol. „Z powodu troski o bezpieczeństwo wiele organizacji humanitarnych zawiesiło działalność” – informuje Mila Leonowa, pracownica Caritas Donieck i dodaje, że jej instytucja kontynuuje pracę.(KAI)

16.10.2022 12:06

​W rejonie lotniska w rosyjskim Biełgorodzie, niedaleko granicy z Ukrainą, doszło do kilkunastu eksplozji - podało w niedzielę na serwisie Telegram Centrum Komunikacji Strategicznej Sił Zbrojnych Ukrainy. (PAP)

16.10.2022 08:59

16.10.2022 08:58

W Łymanie, mieście w obwodzie donieckim Ukrainy, znaleziono ciała sześciu osób, które zginęły podczas okupacji rosyjskiej - poinformował w niedzielę szef administracji obwodowej Pawło Kyryłenko. Nie podał dalszych szczegółów. "Znaleziono ciała kolejnych sześciu cywilów zabitych przez Rosjan podczas okupacji" - napisał Kyryłenko na serwisie Telegram. Łyman, ważny węzeł kolejowy, znajdował się pod okupacją rosyjską od 25 maja do początku października br. (PAP)

16.10.2022 08:57

​Rosja nadal prowadzi masowe przymusowe deportacje Ukraińców, które zapewne są równoznaczne z celowymi czystkami etnicznymi - ocenia amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW) w najnowszej analizie. Z obwodu chersońskiego wywieziono tysiące dzieci. (PAP)

15.10.2022 15:28

​Dostęp do ukraińskich jeńców wojennych, w tym w obozie w Ołeniwce, to priorytet - oświadczyła nowa szefowa Międzynarodowego Komitetu Czerwonego Krzyża Mirjana Spoljaric Egger, cytowana w sobotę przez biuro prezydenta Ukrainy.

Jak czytamy w komunikacie, szef biura prezydenta Andrij Jermak, który rozmawiał z Egger, podkreślił, że obecnie sytuacja związana z łamaniem praw człowieka na okupowanych przez Rosję ukraińskich terytoriach jest taką, jakiej "Europa i świat nie widziały przez dziesiątki lat". Dodał, że dotyczy to też stosunku wobec ukraińskich jeńców wojennych i cywilów w miejscach, w których są więzieni.
Jermak wezwał Egger do skierowania misji Czerwonego Krzyża do obozu jenieckiego w Ołeniwce, gdzie pod koniec lipca zginęło w ostrzale rosyjskim ponad 50 obrońców Ukrainy.
Szef biura prezydenta "jest przekonany", że 17 października przedstawiciele organizacji przybędą na linię rozgraniczenia na wschodzie Ukrainy - napisano.
Egger ze swej strony oświadczyła, że pracownicy Czerwonego Krzyża powinni mieć dostęp do jeńców wojennych, w tym w Ołeniwce. "To mój priorytet. I będziemy nadal domagać się otrzymania dostępu" - dodała.
O udzielenie dostępu do jeńców wojennych Międzynarodowemu Komitetowi Czerwonego Krzyża zaapelowało też ONZ - podała w sobotę agencja Ukrinform.(PAP)

15.10.2022 12:58

​Andrij Melnyk wyjechał z Berlina, nowy ambasador Ukrainy ma przybyć w poniedziałek
Po prawie ośmiu latach pełnienia funkcji ambasadora Ukrainy w Niemczech Andrij Melnyk wyjechał w sobotę z Berlina do Kijowa, gdzie ma objąć nowe stanowisko w ministerstwie spraw zagranicznych. Jego następca, Ołeksij Makejew, spodziewany jest w Berlinie w poniedziałek - pisze agencja dpa.
Zmiana na stanowisku ambasadora formalnie nastąpi jednak dopiero, gdy nowy ambasador Ukrainy uzyska akredytację i zostanie przyjęty przez prezydenta RFN Franka-Waltera Steinmeiera. Nie podano jeszcze oficjalnej daty tej ceremonii.
"Myślę, że udało mi się zainteresować Niemców tematem Ukrainy, sprawić, że Ukraina jest tu naprawdę rozpoznawana i rozumiana" - powiedział Melnyk agencji dpa przed wyjazdem. "Kiedy wracam teraz do domu, napełnia mnie dumą fakt, że z Niemiec dostarczono wiele systemów broni, które krok po kroku pomagają nam wyzwolić okupowane terytoria i naszych rodaków". Melnyk podkreślił jednak również, że trzeba dostarczyć jej więcej, "aby wyprzeć Rosjan".
47-letni Melnyk został ambasadorem w Niemczech w styczniu 2015 roku i zasłynął tu niezwykle twardym jak na dyplomatę stanowiskiem wobec niemieckich władz. W pierwszych miesiącach wojny Melnyk stał się jednym z najczęstszych gości niemieckich talk show. Nie było prawie dnia, żeby nie wzywał do zakupu czołgów i dział przeciwlotniczych oraz nie oskarżał rządu o wahanie i rozterki - przypomina dpa. (PAP)

15.10.2022 08:31

Około 50 pocisków spadło w nocy na Nikopol, miasto w obwodzie dniepropietrowskim na południu Ukrainy - poinformowały w sobotę władze lokalne. Ranne są dwie osoby. Po raz kolejny Rosjanie zaatakowali Zaporoże, ostrzeliwując miasto z systemów rakietowych S-300.

(PAP)

14.10.2022 20:44

​Rosja wykorzystała już podczas wojny z Ukrainą około 2/3 swojego arsenału precyzyjnych pocisków rakietowych; wystrzelono w powietrze równowartość 5,5-6,8 mld dolarów, co odpowiada wysokości 16-20 mln średnich rosyjskich świadczeń emerytalnych - poinformowała w piątek gazeta internetowa Ukrainska Prawda.

Portal przytoczył twitta ministra obrony Ukrainy Ołeksija Reznikowa, który powiadomił, że siły wroga użyły już podczas wojny 776 pocisków krótkiego zasięgu typu Iskander, 228 rakiet manewrujących Kalibr oraz 231 pocisków Ch-101 i Ch-555. "Klęska militarna Rosji jest nieunikniona" - skomentował Reznikow.
Gdyby Moskwa przeznaczyła pieniądze na inne cele, a nie na wojnę, mogłaby dzięki temu np. zapewnić środki do życia (w ciągu miesiąca) 20 mln emerytów - oceniono na łamach portalu. (PAP)

Wartość jednego Iskandera to około 3 mln dolarów, Kalibra - 6,5 mln dolarów, Ch-101 - 13 mln dolarów, a Ch-555 - 7,5 mln dolarów. Tylko zmasowane ostrzały ukraińskich miast, które wróg przeprowadził 10 października, kosztowały Kreml około 400-700 mln dolarów. Wystrzelono wówczas 84 rakiety manewrujące, użyto też 24 dronów bojowych - powiadomiła Ukrainska Prawda.

14.10.2022 18:42

​Amerykańskie restrykcje spowodowały, że import kluczowych dla rosyjskiego przemysłu półprzewodników spadł o ok. 70 proc. - podał w komunikacie amerykański resort finansów. Ostrzegł też firmy z państw trzecich wspierające rosyjski przemysł zbrojeniowy o ryzyku sankcji.Według resortu zakłócenia te "niemal zatrzymały" produkcję hipersonicznych rakiet balistycznych, zaś produkcja samochodów spadła o trzy czwarte, co dowodzi, że "kluczowe zaawansowane układy scalone dla cywilnych pojazdów są przekierowywane na użytek wojskowy". Dokument przytacza też m.in. doniesienia o używaniu przez przemysł obronny zminiaturyzowanych układów elektronicznych ze sprzętu AGD. Zamknięto też fabryki, w tym te produkujące systemy obrony powietrznej, a Rosja zaczęła używać broni z magazynów jeszcze z czasów ZSRR.
Komunikat wydano równocześnie z odbywającym się w piątek spotkaniem oficjeli z ponad 30 państw, którego celem jest znalezienie dodatkowych sposobów, by w jeszcze większym stopniu uderzyć w rosyjską machinę wojenną. Wiceszef resortu finansów Wally Adeyemo powiedział przed spotkaniem, że USA i sojusznicy chcą w ten sposób sprawić, by Rosji szybciej skończyła się broń i przyspieszyć zakończenie wojny. (PAP)
"Jesteśmy gotowi, by użyć szerokich uprawnień przeciwko osobom spoza USA, które dostarczają amunicję lub inne wsparcie dla kompleksu wojskowo-przemysłowego Federacji Rosyjskiej, a także prywatnych firm wojskowych i grup paramilitarnych" - napisano.
Jednocześnie ministerstwo wydało dodatkowe zasady wyjaśniające, że firmy spoza USA, które sprzedają Rosji amunicję lub w inny sposób wspierają jej przemysł obronny będą obejmowane amerykańskimi sankcjami.

14.10.2022 16:37

W wyzwolonej miejscowości Wełyka Ołeksandriwka w obwodzie chersońskim, w południowej części Ukrainy, wycofujące się rosyjskie wojska pozostawiły duży arsenał broni - ponad 500 pocisków artyleryjskich i do wyrzutni rakietowych oraz ponad 100 sztuk broni przeciwpancernej - poinformowała w piątek Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU). (PAP)

14.10.2022 12:57

14.10.2022 12:55

11-letni chłopiec wyciągnięty w czwartek spod gruzów ostrzelanego przez wojska rosyjskie bloku mieszkalnego w Mikołajowie na południu Ukrainy zmarł w szpitalu - poinformowały w piątek władze obwodu mikołajewskiego.

Ogółem spod gruzów ratownicy wydobyli pięć osób; akcja ratownicza trwa - podano w oświadczeniu, opublikowanym na serwisie Telegram. Łącznie w czwartkowych ostrzałach Mikołajowa zginęło siedem osób (https://t.me/s/mykolaivskaODA).

Wojska rosyjskie ostrzelały w czwartek rano pięciokondygnacyjny blok mieszkalny w Mikołajowie. Dwa górne piętra budynku zostały całkowicie zniszczone. Władze miasta poinformowały, że Rosjanie użyli do tego ataku systemów przeciwlotniczych S-300. Ostrzelana została także stacja pogotowia ratunkowego.

14.10.2022 12:54

​Ukończenie prac remontowych w celu przywrócenia do użytku uszkodzonego Mostu Krymskiego powinno zakończyć się do 1 lipca 2023 roku - wynika z opublikowanego w czwartek rozporządzenia rządu Federacji Rosyjskiej. Treść dokumentu przytoczyła w piątek agencja Interfax-Ukraina. (PAP)

14.10.2022 08:29

W Enerhodarze, gdzie znajduje się okupowana Zaporoska Elektrownia Atomowa, Rosja zwiększyła liczbę swoich wojsk i używa obiektu nuklearnego jako bazy - powiadomił w piątek sztab generalnej armii ukraińskiej. Do walki na froncie Rosja werbuje obcokrajowców. (PAP).

14.10.2022 08:28

​Siły dowodzone przez firmę najemniczą, znaną jako Grupa Wagnera, osiągnęły pewne lokalne sukcesy w Donbasie na wschodzie Ukrainy; grupa najprawdopodobniej pozostaje mocno zaangażowana w walki sił prorosyjskich w mieście Bachmut - poinformowało w piątek brytyjskie ministerstwo obrony. "W ciągu ostatnich trzech dni siły prorosyjskie dokonały taktycznych posunięć w kierunku centrum miasta Bachmut w obwodzie donieckim. Oddziały 2 korpusu armii, prorosyjskiej milicji obwodu ługańskiego, prawdopodobnie wkroczyły do wsi Opytne i Iwangrad leżących na południe od miasta" - przekazano w codziennej aktualizacji wywiadowczej. (PAP)

13.10.2022 08:56

Spod gruzów ostrzelanego przez wojska rosyjskie bloku mieszkalnego w Mikołajowie na południu Ukrainy uratowano 11-letniego chłopca - poinformował w czwartek prezydent Wołodymyr Zełenski. Zapewnił o "sprawiedliwej karze" dla Rosji za ataki na cywilów. (PAP)

13.10.2022 08:35

Francja dostarczy Ukrainie w najbliższych tygodniach broń, radary i systemy przeciwlotnicze. Naszą doktryną jest odstraszanie. Taktyczny atak bronią nuklearną na Ukrainę nie powinien jednak prowokować reakcji nuklearnej Francji, mówił prezydent Emmanuel Macron w środę podczas wywiadu dla stacji France 2.

13.10.2022 08:32

W ciągu ostatnich dni rosyjskie władze okupacyjne nakazały najprawdopodobniej przygotowania do ewakuacji niektórych cywili z Chersonia, na południu Ukrainy. Rosjanie spodziewają się walk w samym mieście - ocenił w czwartek brytyjski resort obrony. (PAP)

13.10.2022 08:06

"Kolejny atak dronów kamikaze na obiekty infrastruktury krytycznej" - poinformował na Telegramie Kyryło Tymoszenko z biura prezydenta Ukrainy, którego cytuje agencja Reutera.

Ukraina informowała w ostatnich tygodniach o fali rosyjskich ataków z użyciem dronów Shahed-136 produkcji irańskiej. (PAP)

13.10.2022 08:04

Gen. Ryszard Kukliński wielokrotnie ostrzegał przed Putinem, jako zagrożeniem dla Polski i Zachodu - mówi w rozmowie z PAP Filip Frąckowiak dyrektor Muzeum Zimnej Wojny im. gen. Kuklińskiego. Podkreśla, że zmarły w 2004 r. gen. Kukliński zdawał sobie sprawę z ciągłości imperialnych planów Rosji, które nie upadły wraz z końcem Związku Sowieckiego.

"Obserwuję Putina, on już ma ciągoty mocarstwowe. Jeszcze jest słaby, ale przy pomocy Zachodu stanie na nogi i wtedy im pokaże. Taki ten Zachód jest, wyhodował Hitlera, Stalina, a teraz hoduje Putina. Dla Polski to bardzo, bardzo niedobre" - brzmi przytaczany ostatnio w mediach społecznościowych fragment książki Marii Nurowskiej "Mój przyjaciel zdrajca" - udzielonego pod koniec życia Kuklińskiego wywiadu-rzeki.

13.10.2022 07:47

Rosja zachowuje się jak terrorysta-samobójca, jak samobójcze państwo, które nie ma litości dla swoich 140 mln obywateli - mówi w rozmowie z PAP ukraiński dziennikarz Roman Cymbaluk, były korespondent ukraińskich mediów w Rosji, który po 13 latach pracy wyjechał z tego kraju na kilka miesięcy przed początkiem rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Putin nie ma litości dla własnych żołnierzy i groźby Kremla należy brać poważnie, ale Rosja nie wygra tej wojny, Ukraina była i będzie - podkreśla.

12.10.2022 20:41

​Rosyjscy kierowcy samochodów ciężarowych muszą oczekiwać przez trzy-cztery dni w kolejce, żeby dostać się przeprawą promową na okupowany Krym; Most Krymski jest wyłączony z użytku po niedawnej eksplozji - powiadomił w środę ukraiński portal TSN za rosyjskimi samozwańczymi władzami Krymu.

12.10.2022 15:15

​Ostatnie ataki rakietowe Rosji na Ukrainę pokazały tylko okrucieństwo wojsk Putina i dalej zjednoczyły społeczność międzynarodową we wspieraniu Ukrainy i jej obrony - powiedział w środę w Brukseli minister obrony USA Lloyd Austin przed posiedzeniem Grupy Kontaktowej ds. Obrony Ukrainy, koordynującej zachodnią pomoc zbrojeniową dla tego kraju. (PAP)

12.10.2022 14:00

Przewodnicząca komisji obrony w Bundestagu Marie-Agnes Strack-Zimmermann nie widzi obecnie szans na wynegocjowane rozwiązanie z Rosją. "To przykre, ale tak właśnie jest". Wojnę na Ukrainie można zakończyć tylko militarnie - powiedziała w rozmowie ze stacją Bayerischer Rundfunk. Ukraina potrzebuje niemieckich czołgów - podkreśliła.

Polityk partii FDP ponowiła swoje wezwanie do dostarczenia Ukrainie niemieckich czołgów. Odniosła się do propozycji, aby Europa wspólnie wysłała czołgi Leopard 2: niemieckie siły zbrojne mają tylko około 220 takich czołgów, ale w Europie jest ich ponad 2000.

Strack-Zimmermann zauważyła jednak, że Niemcy musiałyby wyrazić zgodę na taką dostawę. Niemcy muszą przyjąć tu wiodącą rolę, ale w rządzie federalnym są jeszcze osoby, które mają pewne zahamowania - powiedziała przewodnicząca komisji obrony w Bundestagu. (PAP)

12.10.2022 13:59

Ze względu na to, że rosyjskie myśliwce taktyczne wciąż wywierają ograniczony efekt na terytorium Ukrainy, brak niezawodnych, długofalowych i precyzyjnych zdolności uderzeniowych na poziomie operacyjnym jest prawdopodobnie jedną z największych luk w zdolnościach bojowych Rosji na Ukrainie - ocenił w środę brytyjski resort obrony.

Rosja używa w walce irańskich dronów, w tym Shahed-136, co najmniej od sierpnia 2022 roku - poinformował wywiad Wielkiej Brytanii. Włączono je do fali uderzeniowej przeprowadzonej w poniedziałek na terytorium Ukrainy, jednak drony te nie mogą w wystarczający sposób spełniać funkcji głębokiego uderzenia, do jakiego prawdopodobnie chciała ich użyć Rosja - napisano.

Shahedy mogą przenosić tylko niewielki ładunek wybuchowy - zwrócił uwagę brytyjski wywiad.

Ukraiński sztab generalny informował, że Rosja wystrzeliła łącznie 86 statków bezzałogowych typu Shahed-136 i że 60 proc. z nich zostało zniszczonych w powietrzu - przypomniano w brytyjskiej aktualizacji wywiadowczej.

Jak opisano, drony Shahed-136 "są powolne i latają na małych wysokościach, dzięki czemu samotne bezzałogowce są łatwe do namierzenia przy użyciu konwencjonalnej broni przeciwlotniczej. Istnieje realna możliwość, że Rosja odniosła pewien sukces, atakując przy pomocy kilku dronów jednocześnie". (PAP)

12.10.2022 13:03

Na lotnisku wojskowym w Łasku (woj. łódzkie) odbywają się ćwiczenia sił powietrznych Sojuszu Północnoatlantyckiego. Bronimy granic państw NATO i odstraszamy, ale odpowiemy na każde wrogie działanie wobec nas - powiedział w środę PAP zastępca ISP, gen. bryg. pil. Ireneusz Nowak.

Podczas manewrów pod kryptonimem NATO Air Shielding w Łasku (Łódzkie) polscy piloci ćwiczyli warianty współdziałania między wojskami sił powietrznych krajów NATO. W ćwiczeniach uczestniczą m.in. lotnicy i personel wojskowy ze Stanów Zjednoczonych i Włoch - zaznaczył zastępca Inspektora Sił Powietrznych - szef Zarządu Wojsk Lotniczych gen. bryg. pil. Ireneusz Nowak.

Generał podkreślił, że głównym zadaniem sił powietrznych sojuszu jest obrona granic państw NATO. "Odstraszamy, ale odpowiemy na każde wrogie działanie wobec nas. Takimi zdolnościami NATO dysponuje i to jest też przekaz do naszego potencjalnego przeciwnika, aby brał pod uwagę, iż każde jego agresywne działanie spotka się z odpowiedzią, nie tylko na naszym terenie, ale i na terenie nieprzyjaciela" - podkreślił.

"Monitorujemy sytuację na polskim niebie pokazując naszym potencjalnym przeciwnikom, że dysponujemy zdolnościami do odparcia każdego rodzaju ataku, głównie znad Rosji" - powiedział w rozmowie z PAP generał.

12.10.2022 12:38

Ukraińskie siły zbrojne odbiły z rąk wojsk rosyjskich pięć miejscowości w obwodzie chersońskim na południu Ukrainy - poinformowało ukraińskie dowództwo operacyjne Południe.

Według stanu na 11 października wyzwolone zostały wsie Nowowasyliwka, Nowohryhoriwka, Nowa Kamianka, Tryfoniwka i Czerwone leżące w rejonie (powiecie) berysławskim - przekazało w środę ukraińskie wojsko (https://tinyurl.com/mryujnyp). (PAP)

12.10.2022 12:38

Wrak rosyjskiego czołgu, podbitego w wojnie w Ukrainie, może być wystawiony w pobliżu ambasady Rosji w dzielnicy Mitte w Berlinie - zdecydował sąd. Pozew złożyli Enno Lenze i Wieland Giebel, prowadzący muzeum Berlin Story Bunker. Władze dzielnicy wcześniej nie pozwoliły im na tę instalację.

Czołgu prawdopodobnie nie da się postawić bezpośrednio przed ambasadą na bulwarze Unter den Linden, ponieważ tam centralna promenada nie jest przystosowana do obciążenia 40 ton. Według sądu jest to możliwe naprzeciwko na zablokowanym odcinku Schadowstrasse. (PAP)

12.10.2022 12:29

12.10.2022 11:01

Łotwa, Estonia i Polska prowadzą wśród państw, których pomoc udzielaną Ukrainie zmierzono jej stosunkiem do Produktu Krajowego Brutto (PKB) - wynika z analizy Instytutu Gospodarki Światowej (IFW) w Kilonii. Za ich plecami plasują się Litwa, Norwegia, Stany Zjednoczone i Wielka Brytania. (PAP)

12.10.2022 09:22

Mieszkańcy Kijowa zwalili z piedestału najstarszy stojący w stolicy Ukrainy pomnik Aleksandra Puszkina. Na cokole pozostawiono napis "Za Buka". Buk to pseudonim porucznika ukraińskich sił zbrojnych Denysa Antypowa, który zginął w maju 2022 roku na wojnie z Rosją.

Zdjęcie powalonego na ziemię popiersia opublikowała we wtorek agencja UNIAN na Telegramie (https://t.me/uniannet/75817).

Zniszczony pomnik Puszkina został wzniesiony w 1899 roku z okazji 100-lecia śmierci poety; przywieziono go z Petersburga. Popiersie stało do tej pory na Placu Chwały w pobliżu budynku Narodowego Uniwersytetu Transportu. (PAP)

12.10.2022 07:49

Poniżej: tak wyglądał wczoraj wieczorem stadion Legii Warszawa przed meczem Realu Madryt z Szachtarem Donieck (1:1).

12.10.2022 07:48

12.10.2022 07:38

12.10.2022 07:27

Nowy dowódca rosyjskich sił inwazyjnych gen. Siergiej Surowikin zasłynął z brutalności w Syrii, ale nie doprowadzi raczej do dalszej „syrianizacji” wojny na Ukrainie, bo Rosja nie ma tam wystarczającej przewagi w powietrzu – ocenia amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW). (PAP)

12.10.2022 07:09

Z magazynów wojskowych na Białorusi wydzielono 20 czołgów T-72 i część z nich już wysłano do Rosji - podał w środę sztab generalny armii ukraińskiej. W raporcie sztab podkreśla, że Alaksandr Łukaszenka zadeklarował pomoc dla Rosji w wojnie przeciw Ukrainie. (PAP)

12.10.2022 07:08

Holenderska prokuratura wszczęła w 2018 r. dziewięć dochodzeń w sprawie holenderskich firm, które pomagały budować most z Rosji na Krym, informował w marcu dziennik „Trouw”. Okazuje się, że żadne z nich nie znalazło finału w sądzie.

Z ustaleń gazety wynika, że w 2018 r. prokuratura wszczęła dziewięć dochodzeń w sprawie siedmiu przedsiębiorstw, które pomagały budować most. „To prawdopodobnie wierzchołek góry lodowej” – pisał w maju 2018 r. „Trouw”.

Po aneksji Krymu w marcu 2014 r. na Rosję zostały nałożone sankcje, których obowiązywanie zostało przedłużone do marca 2023 r. Były one wymierzone w sektor finansowy, handlowy, energetyczny, transportowy, technologiczny i obronny.

Nie przeszkodziło to firmom z Niderlandów w zaangażowaniu w budowę kontrowersyjnego mostu na anektowany Krym. Już w styczniu 2017 r. informował o tym dziennik „De Gelderlander”.

„Sankcje zabraniają nam pracować na Krymie, ale możemy to robić w Rosji” – wyjaśniał wówczas gazecie Derk van den Heuvel, dyrektor firmy Dematec, która zbudowała kafar służący do wbijania w dno morskie ciężkich elementów fundamentów mostu.

„Nawet jeśli nie popełniono żadnych naruszeń z prawnego punktu widzenia, rząd oczekuje od firm prowadzenia międzynarodowego biznesu w sposób odpowiedzialny społecznie” – komentowała ustalenia dziennika ówczesna minister handlu zagranicznego Lilianne Ploumen.

Z informacji „Trouw” wynika, że żadne z prowadzonych postępowań prokuratorskich nie znalazło dotychczas finału w sądzie.

Most Krymski, zbudowany w 2018 roku nad wodami Cieśniny Kerczeńskiej, łączy okupowany przez Rosję od 2014 r. Półwysep Krymski z rosyjskim Krajem Krasnodarskim. Otwierał go osobiście w 2018 r. Władimir Putin. Od początku inwazji rosyjskiej na Ukrainę w lutym br. połączenie jest wykorzystywane przez Kreml do transportu żołnierzy i sprzętu wojskowego na Krym, a następnie na Ukrainę. W sobotę rano na moście doszło do eksplozji i pożaru. Ukraińska agencja Interfax-Ukraina podała, powołując się na źródła, że była to operacja specjalna Służby Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU). SBU nie skomentowała tej opinii.

12.10.2022 07:07

Minister obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow poinformował we wtorek na Twitterze, że na Ukrainę przybyły z USA kolejne cztery mobilne systemy artylerii rakietowej HIMARS. (PAP)

12.10.2022 07:06

Niemcy we współpracy z Danią i Norwegią dostarczą Ukrainie 16 samobieżnych haubic Zuzana-2 - poinformowała we wtorek agencja Ukrinform, powołując się na oficjalny komunikat niemieckiego rządu.

Niemcy zamierzają przekazać także Ukrainie 130 systemów grzewczych i 36 transporterów medycznych. Dostarczą również Ukraińcom 100 000 apteczek i 405 000 suchych racji żywnościowych.

2 października szefowa niemieckiego ministerstwa obrony Christine Lambrecht informowała, że Niemcy, Dania i Norwegia kupią dla Ukrainy 16 słowackich haubic Zuzana-2 za łączny koszt 92 mln euro. Wyjaśniła, że broń ta zostanie dostarczona Ukraińcom w przyszłym roku.

Haubice Zuzana-2 są w stanie wystrzelić sześć pocisków na minutę na odległość do 40 kilometrów. (PAP)

12.10.2022 07:05

Władimir Putin jest racjonalnym aktorem, który znacznie się przeliczył jeśli chodzi o wojnę na Ukrainie - powiedział we wtorek prezydent USA Joe Biden w wywiadzie dla CNN. Jak dodał, nie sądzi, by rosyjski prezydent użył broni jądrowej, chociaż przyznał, że istnieje ryzyko niezamierzonego konfliktu.

"Nie sądzę, że on to zrobi. Ale myślę, że to nieodpowiedzialne, by mówić, jako światowy przywódca z jednego z największych mocarstw nuklearnych na świecie, że może użyć taktycznej broni jądrowej na Ukrainie" - powiedział Biden w rozmowie z Jake'iem Tapperem z CNN. Zaznaczył przy tym, że kiedy wprowadza się do dyskusji groźbę użycia tej broni "mogą zostać popełnione błędy i można się przeliczyć".

12.10.2022 07:04

W oświadczeniu odczytanym na specjalnym posiedzeniu Stałej Rady OBWE w Wiedniu we wtorek Unia Europejska zdecydowanie potępiła masowe ataki Rosji na ukraińskie miasta i przypomniała, że takie ataki na ludność cywilną są zbrodniami wojennymi - pisze agencja Ukrinform.

"Te ataki Rosji mają na celu wyrządzenie maksymalnej szkody ludności cywilnej. Masowe ataki na ludność cywilną lub obiekty cywilne bez rozróżnienia, jak również celowe ataki na ludność cywilną jako taką lub na poszczególne osoby cywilne, nieuczestniczące w działaniach wojennych, są zakazane przez prawo humanitarne i są zbrodniami wojennymi" – napisano w oświadczeniu UE.

Podkreślono, że władze Rosji i ich wspólnik – reżim Łukaszenki na Białorusi – oraz wszyscy odpowiedzialni i zamieszani we wszelkie zbrodnie wojenne popełnione na Ukrainie "zostaną pociągnięci do odpowiedzialności". "Dołożymy wszelkich starań, aby zwyciężyła sprawiedliwość" – brzmi tekst dokumentu. (PAP)

12.10.2022 07:03

Po mobilizacji ogłoszonej przez prezydenta Władimira Putina agencje zatrudnienia odnotowały zwiększone zainteresowanie Rosjan i Białorusinów pracą w Polsce - podała agencja pracy Gremi Personal. Można spodziewać się większego napływu poszukujących pracy z terenów sąsiadujących z Rosją - dodała. (PAP)

12.10.2022 07:02

Najważniejszym dla nas doświadczeniem z wojny w Ukrainie jest to, że walczy całe państwo. Obrona terytorialna jest łącznikiem między siłami zbrojnymi a społeczeństwem - współpracuje z kluczowymi instytucjami państwa, np. przygotowując ich pracowników - powiedział PAP dowódca WOT gen. Wiesław Kukuła.

12.10.2022 07:02

Rosja deklaruje, że jej polityka nuklearna jest defensywna, ale jej strategia jądrowa pozostawia pole do interpretacji, a Moskwa sięga po groźby nuklearne do wsparcia agresji na Ukrainę - mówi PAP Artur Kacprzyk z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych. (PAP)

11.10.2022 21:57

Siły ukraińskie w ciągu dwóch dni strąciły dziewięć wystrzelonych przez rosyjskie wojsko irańskich dronów bojowych, wykorzystując do tego przekazane przez Polskę uzbrojenie - poinformował we wtorek wieczorem naczelny dowódca Sił Zbrojnych Ukrainy gen. Wałerij Załużny.

W ciągu dwóch dni ukraiński dywizjon obrony powietrznej strącił dziewięć z jedenastu bezzałogowców Shahed-136 wystrzelonych przez wojsko przeciwnika - przekazał Załużny na Facebooku (https://tinyurl.com/dmfs49cp).

"To wynik wysokiej jakości przygotowania naszych członków obrony powietrznej, przeprowadzonego przez polskich braci" - dodał. (PAP)

11.10.2022 20:06

11.10.2022 20:04

Prezydent Rosji Władimir Putin miał powiedzieć miliarderowi Elonowi Muskowi, że może użyć broni atomowej, jeśli Ukraina dokona "inwazji" na Krym - przekazał prezes ośrodka Eurasia Group Ian Bremmer, powołując się na rozmowę z biznesmenem. Sam Musk zaprzeczył temu na Twitterze (wyżej). (PAP)

11.10.2022 19:37

Nie ma obecnie oznak, że Rosja zamierza użyć broni nuklearnej w wojnie na Ukrainie – powiedział we wtorek szef brytyjskiej agencji wywiadowczej GCHQ Jeremy Fleming. BBC przypomina, że takie same opinie wygłosili ostatnio przedstawiciele innych zachodnich wywiadów. (PAP)

11.10.2022 18:10

W ramach kolejnej wymiany jeńców ze stroną rosyjską do domu powróciło 32 ukraińskich wojskowych - poinformował we wtorek Andrij Jermak, szef biura prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego. (PAP)

11.10.2022 17:31

Potępiamy działania prezydenta Putina, potępiamy atak na suwerenne państwo, aneksję integralnych terytoriów ukraińskich i ataki na ludność cywilną. Również ryzyko konfliktu nuklearnego jest dla nas nie do przyjęcia - oświadczyła we wtorek prezydent Węgier Katalin Novak w Bratysławie.

"Razem jesteśmy silniejsi w pojedynkę, jesteśmy słabsi" - oświadczyła prezydent Novak podczas konferencji prasowej z prezydentami Polski, Słowacji i Czech, podsumowującej spotkanie prezydentów Grupy V4.

Odnosząc się do energetyki jądrowej, wyraziła przekonanie, że "odstąpienie od energetyki jądrowej nie powinno być debatowane w chwili obecnej". "A wręcz przeciwnie; powinniśmy stosować dalej energię jądrową, jako dodatkowe zabezpieczenie w uzupełnieniu naszego miksu (energetycznego - PAP)" - oświadczyła.(PAP)

11.10.2022 17:20

W październiku na wyposażenie WP wejdą drony Bayraktar TB2, a w ostatnich miesiącach tego roku także wyrzutnie Patriot w ramach programu Wisła oraz koreańskie czołgi K2 Black Panther. Kluczowe jest odejście od sprzętu postsowieckiego - powiedział wiceszef MON Wojciech Skurkiewcz.

11.10.2022 17:03

Rosja rozpoczęła nową fazę eskalacji. Na poziomie G7 i całego naszego demokratycznego świata musimy reagować w sposób symetryczny: gdy Rosja atakuje sektor energetyczny i stabilność energetyczną naszych krajów, my musimy zablokować jej sektor energetyczny przy pomocy sankcji, złamać stabilność rosyjskich dochodów z ropy i gazu - powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w czasie zdalnego wystąpienia na wtorkowym spotkaniu państw G7.

"Konieczny jest twardy limit cenowy na eksport ropy i gazu z Rosji, czyli zero zysku dla państwa terrorystycznego" - zaapelował ukraiński przywódca.

Zełenski został zaproszony do uczestnictwa w zdalnym spotkaniu przywódców państw G7 w związku ze zmasowanym ostrzałem rakietowym na obiekty cywilne, jakiego Rosja dokonała w poniedziałek na terytorium Ukrainy. Ataki, skierowane głównie przeciwko infrastrukturze energetycznej, były kontynuowane we wtorek.

"Musimy uznać oczywisty fakt: nie można prowadzić dialogu z przywódcą Rosji, który nie ma przyszłości. Rozmowy mogą odbywać się tylko albo z innym przywódcą Rosji, który zastosuje się do Karty Narodów Zjednoczonych, podstawowych zasad dotyczących człowieczeństwa i integralności terytorialnej Ukrainy, albo w innej konfiguracji; tak, aby główny terrorysta nie miał możliwości wpływania na kluczowe decyzje przy użyciu terroru. Obecnie jedna osoba przeszkadza w osiągnięciu pokoju, i ta osoba jest w Moskwie" - powiedział ukraiński przywódca.

Jak zaznaczył, takie kroki mogą przybliżyć świat do pokoju poprzez zachęcenie państwa terrorystycznego do przemyślenia opłacalności prowadzonej wojny.

Prezydent Ukrainy mówił również o tym, że wedle danych wywiadowczych Rosja zamówiła w Iranie 2400 dronów kamikadze Shahed. W związku z tym Zełenski poprosił kraje G7 o wsparcie ukraińskich systemów obrony przeciwrakietowej i przeciwlotniczej. Według raportu ukraińskich sił powietrznych we wtorek na Ukrainie zestrzelono 13 pochodzących z Iranu dronów. Ukraiński przywódca zaapelował o dostarczenie systemów obrony nowej generacji SAMP-T oraz o pilne zwołanie spotkania "w formacie Ramstein" w celu omówienia tych próśb przez ministrów obrony Ukrainy i jej sojuszników.

Ponadto, Wołodymyr Zełenski zaproponował rozmieszczenie na granicy z Białorusią misji obserwatorów międzynarodowych.

"Terytorium Białorusi jest już wykorzystywane do ataków na Ukrainę. I obecnie dostrzegamy wielkie zagrożenie. Rosja próbuje bezpośrednio zaangażować Białoruś w tę wojnę, uciekając się do prowokacji, w tym informując, że rzekomo przygotowujemy się do inwazji na ten kraj. Pośrednio - (Rosja) już zaangażowała Białoruś. I chce wciągnąć ją do walki bezpośrednio" - ocenił Zełenski.

Prezydent Ukrainy zaznaczył, że jego kraj nie planuje, ani nie planował wcześniej, podjęcia działań zbrojnych przeciwko Białorusi, i jedyne, co go interesuje to przywrócenie integralności terytorialnej Ukrainy. (PAP)

11.10.2022 16:55

Rosja przekroczyła kolejną czerwoną linię, atakując obiekty zagranicznych placówek dyplomatycznych - oświadczył we wtorek rzecznik MSZ Ukrainy Ołeh Nikołenko, odnosząc się do poniedziałkowego rosyjskiego ostrzału Kijowa.

MSZ przypomniało, że podczas zmasowanych ostrzałów w poniedziałek uszkodzone zostały m.in. obiekty zagranicznych placówek dyplomatycznych w Kijowie. Jedna z rakiet uszkodziła biuro wizowe ambasady Niemiec, a druga budynek, w którym pracuje personel Misji Doradczej UE. (PAP)

11.10.2022 14:14

Siły rosyjskie uderzyły rakietami w obiekty infrastruktury energetycznej w obwodzie dniepropietrowskim na południowym wschodzie Ukrainy – powiadomiły lokalne władze. Część regionu jest pozbawiona prądu. (PAP)

11.10.2022 12:49

​Na Ukrainę sprowadzono ciała kolejnych 62 poległych żołnierzy, w tym z obozu jenieckiego w okupowanej Ołeniwce - powiadomiło ministerstwo ds. reintegracji terytoriów tymczasowo okupowanych. (PAP)

11.10.2022 08:45

​Ukraińskie służby ratunkowe ostrzegły we wtorek przed wysokim prawdopodobieństwem rosyjskich ataków rakietowych na terytorium całego kraju. W Kijowie w godzinach porannych ogłoszono alarm bombowy, a władze miasta poprosiły mieszkańców o ukrycie się w schronach. (PAP)

11.10.2022 08:43

11.10.2022 08:42

​W przypadku "pogorszenia się sytuacji bezpieczeństwa" na okupowanym Krymie, rosyjskie władze mają plan, by ewakuować stamtąd rodziny wysokiej rangi oficerów struktur siłowych; wyjazd na Krym jest z kolei zalecany nauczycielom akademickim z Chersonia, kolaborującym z najeźdźcami - powiadomił we wtorek ukraiński sztab generalny. (PAP)

11.10.2022 08:39

​Bilans ofiar śmiertelnych poniedziałkowych rosyjskich ostrzałów miast Ukrainy wzrósł do 19, a liczba rannych do 105 – podał we wtorek na Twitterze portal Kyiv Independent, powołując się na ukraińską państwową służbę ds. sytuacji kryzysowych. W poniedziałek doszło do zmasowanego ataku rakietowego Rosji na ponad 20 miast w większości regionów Ukrainy. Celem stał się Kijów (pierwszy raz od czerwca br.), a także m.in. Charków, Odessa, Dniepr, Krzywy Róg, Krzemieńczuk, Zaporoże, Mikołajów, Żytomierz, Winnica, Iwano-Frankowsk, Tarnopol, Lwów i Równe. (PAP)

11.10.2022 08:36

​Dostawy prądu wznowiono we wszystkich miejscowościach obwodu lwowskiego - powiadomił szef władz tego regionu przy granicy z Polską Maksym Kozycki rano we wtorek. (PAP)

11.10.2022 08:34

​Poprzednia relacja z aktualnych wydarzeń na Ukrainie. Zobacz TUTAJ

Inwazja Rosji na Ukrainę

"Charków to dziś miasto na pół martwe. Jeszcze w dzień jest jakaś dynamika życia, ale po godzinie 18 panuje prawie całkowita ciemność, bo ulice są nieoświetlone. Największą biedą Charkowa jest jednak to, że ludzie nie mają pracy, wszystkie fabryki stoją."

Relacja trwa

21.10.2022 08:31

​Zapraszamy do naszej nowej relacji z wydarzeń na Ukrainie TUTAJ

20.10.2022 21:25

Rosjanie stacjonujący na Krymie sterują dronami atakującymi Ukrainę. Na Krymie przebywają również Irańczycy, którzy pomagają rosyjskim siłom - powiedział w czwartek rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego USA John Kirby. (PAP)

20.10.2022 18:58

​Ukraińskie siły obrony strąciły minionej doby 15 z 20 wystrzelonych przez armię Rosji irańskich dronów bojowych - poinformował w czwartek wieczorem sztab generalny sił zbrojnych Ukrainy.

20.10.2022 12:58

Rosja przerzuciła z Syrii na Ukrainę około 1200-1600 żołnierzy, a także systemy przeciwlotnicze i przeciwrakietowe S-300; ten ruch może doprowadzić do zmiany stanowiska Izraela w kwestii pomocy wojskowej dla Kijowa, ponieważ Tel Awiw obawiał się dotąd ataków w Syrii przy użyciu S-300 - powiadomił w czwartek amerykański dziennik "New York Times". (PAP)

20.10.2022 12:29

Nie mam żadnych wątpliwości, że musimy dać wszystkie siły, by zatrzymać rosyjską inwazję na Ukrainę. Wszyscy, którzy dziś wspierają Ukrainę, stoją po stronie sprawiedliwości - powiedział w czwartek w Krynicy-Zdrój prezydent Andrzej Duda. (PAP)

20.10.2022 11:47

O podpisaniu umowy na leasing bezzałogowego systemu rozpoznawczego MQ-9A Reaper poinformował w czwartek szef MON Mariusz Błaszczak. Podkreślił, że to kolejna inwestycja w bezpieczeństwo Polski.

Wicepremier Błaszczak podał w czwartek na Twitterze informację o podpisaniu umowy na leasing bezzałogowego systemu rozpoznawczego MQ-9A Reaper.

"Kolejna inwestycja w bezpieczeństwo Polski. Podpisaliśmy umowę na leasing dla Wojska Polskiego bezzałogowego systemu rozpoznawczego MQ-9A REAPER. To rozwiązanie pomostowe. Będziemy z niego korzystać do czasu pozyskania własnego bezzałogowego systemu rozpoznawczego" – napisał szef MON.

MQ-9A Reaper to amerykański bezzałogowy bojowy aparat latający napędzany silnikiem turbośmigłowym Honeywell TPE331-10. Długotrwałość lotu wynosi do 27 godzin, zasięg do 1800 km. Dotychczasowymi użytkownikami eksportowymi tych samolotów są Francja, Wielka Brytania, Niderlandy, Hiszpania i Włochy. Amerykańskie egzemplarze były rozmieszczane w Polsce. (PAP)

20.10.2022 10:44

Zniszczenie hydroelektrowni w Nowej Kachowce w obwodzie chersońskim, na okupowanych przez rosyjskie wojska terenach południa Ukrainy, odcięłoby wrogowi na kilka lat dostawy wody na Krym - ocenił w środę wieczorem sekretarz ukraińskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony (RBNiO) Ołeksij Daniłow. Krym został zaanektowany przez Rosję w 2014 roku.

Sekretarz RBNiO przedstawił taką opinię w kontekście zarządzonej przez rosyjskich kolaborantów ewakuacji cywilów z Chersońszczyzny, a także pojawiających się w ostatnich dniach informacji, że najeźdźcy mogą zaatakować elektrownię i w konsekwencji wywołać powódź w obwodzie chersońskim. Następnie Kreml miałby oskarżyć o ten czyn władze w Kijowie. (PAP)

20.10.2022 08:04

Rosyjskie władze mogą poważnie rozważać wycofanie swoich wojsk na Ukrainie z terenów na zachód od Dniepru, co będzie oznaczało spore wyzwanie, bo wszystkie stałe mosty w okolicach Chersonia są uszkodzone - przekazało w czwartek brytyjskie ministerstwo obrony. (PAP)

19.10.2022 16:40

​Rosyjskie siły ostrzelały Bursztyńską elektrownię cieplną położoną w obwodzie iwanofrankowskim na zachodzie Ukrainy, w odległości ok. 200 km od granicy z Polską - poinformowały w środę lokalne władze. W następstwie ataku wybuchł pożar, ale ogień udało się już ugasić. (PAP)

19.10.2022 15:18

Ukraińskie siły obrony przeciwlotniczej strąciły kilka rosyjskich rakiet nad Kijowem - poinformował w środę mer stolicy Ukrainy Witalij Kliczko. Zaznaczył, że obrona przeciwlotnicza pracuje dalej i zaapelował do ludzi o pozostawanie w schronach. (PAP)

19.10.2022 13:32

O odgłosach eksplozji w Kijowie informuje w środę agencja Interfax-Ukraina; nie powiadomiono na razie o ich przyczynie. Z doniesień o wybuchach napływających za pośrednictwem serwisu Telegram wynika, że prawdopodobnie działa obrona przeciwlotnicza.

Nieco wcześniej w środę władze obwodu kijowskiego poinformowały, że w tym regionie prowadzi działania obrona przeciwlotnicza i mieszkańcy muszą pozostać w schronach.

Wybuchy słychać też w obwodzie iwano-frankowskim, na zachodzie Ukrainy. O eksplozjach informowały też wcześniej obwody połtawski i czernihowski.

Wcześniej w całym kraju ogłoszono alarm przeciwlotniczy. Władze obwodu winnickiego poinformowały, że region został ostrzelany przez siły rosyjskie pociskami rakietowymi. (PAP)

19.10.2022 12:06

Od 13 września do 19 października obrona powietrzna ukraińskiego lotnictwa i inne formacje sił ukraińskich zestrzeliły 223 wystrzelone przez Rosję drony-kamikadze Shahed-136 produkcji irańskiej - przekazało w środę dowództwo ukraińskich Sił Powietrznych.

Bezzałogowe maszyny produkcji irańskiej, oznaczane przez Rosjan jako Gerań-2 były niszczone przez systemy rakietowe odpalane z ziemi i z samolotów bojowych, przenośne systemy przeciwlotnicze, działka przeciwlotnicze, wielokalibrowe karabiny maszynowe i inne uzbrojenie - wyliczono w informacji opublikowanej w mediach społecznościowych (https://tinyurl.com/3erce6y5). (PAP)

19.10.2022 12:01

Od 13 września do 19 października obrona powietrzna ukraińskiego lotnictwa i inne formacje sił ukraińskich zestrzeliły 223 wystrzelone przez Rosję drony-kamikadze Shahed-136 produkcji irańskiej - przekazało w środę dowództwo ukraińskich Sił Powietrznych. (PAP)

19.10.2022 11:54

 Rosyjskie władze okupacyjne nawołują do ewakuacji z obwodu chersońskiego, ale można sądzić, że to sami Rosjanie przygotowują się do ostrzeliwania głównego miasta obwodu, Chersonia - ocenił w środę Witalij Kim, szef sąsiedniego obwodu mikołajowskiego na południu Ukrainy. (PAP)

19.10.2022 11:15

Armia ukraińska może osiągnąć zimą znaczne postępy w wyzwalaniu terytoriów kraju spod okupacji rosyjskiej - ocenił w środę były dyrektor CIA i emerytowany amerykański generał David Petraeus podczas obrad Kijowskiego Forum Bezpieczeństwa. Petraeus podkreślał w wystąpieniu, że "Ukraińcy są na swojej ziemi", "wiedzą, za co się biją" i nawet jeśli potrzebują odpoczynku w czasie walk, to "mogą zwrócić się do swoich". Tak więc - dodał - "zima będzie różna dla Ukraińców i dla Rosjan". Wyraził oczekiwanie, że armia ukraińska przeprowadzi skuteczne ofensywy i będzie wyzwalać swoje terytoria. (PAP)

19.10.2022 11:10

Dowódcy w rosyjskich oddziałach biorą łapówki za wysłanie na tyły żołnierzy, którzy nie chcą walczyć na pierwszej linii frontu i w ten sposób "robią biznes na +operacji specjalnej+" - oświadczyło w środę Centrum Komunikacji Strategicznej Sił Zbrojnych Ukrainy. (PAP)

19.10.2022 07:49

Rosyjskie dowództwo wojskowe staje się coraz bardziej dysfunkcyjne, brakuje zarówno ciągłości dowodzenia na najwyższych szczeblach, co jest skutkiem kolejnych dymisji, jak i zdolnych młodszych oficerów - przekazało w środę brytyjskie ministerstwo obrony.

"Osiem miesięcy po inwazji główne elementy rosyjskiego dowództwa wojskowego są coraz bardziej dysfunkcyjne. Na poziomie taktycznym niemal na pewno pogłębia się brak zdolnych rosyjskich młodszych oficerów, którzy mogliby zorganizować i poprowadzić nowo zmobilizowanych rezerwistów" - napisano w codziennej aktualizacji wywiadowczej.

Dodano, że słabe przywództwo na niższych szczeblach prawdopodobnie pogarsza niskie morale i słabą spójność jednostek w wielu częściach rosyjskich sił zbrojnych. Wskazano, że według zeznań naocznych świadków, zastrzelenie 11 rosyjskich żołnierzy w pobliżu Biełgorodu przez kolegę z poboru, co miało miejsce 15 października, nastąpiło po obraźliwych komentarzach oficera pod adresem rekrutów z mniejszości etnicznych.

"Czterech z pięciu generałów, którzy bezpośrednio dowodzili operacyjnie elementami inwazji w lutym 2022 roku, zostało zdymisjonowanych. Ich zastępcy jak dotąd niewiele zrobili, by poprawić wyniki Rosji na polu walki. Brak ciągłości dowodzenia będzie prawdopodobnie bardziej destrukcyjny niż w wojsku zachodnim, ponieważ w rosyjskiej doktrynie opracowywanie planów leży w dużej mierze w gestii samego dowódcy, a nie jako zbiorowy wysiłek szerszego sztabu" - napisano. (PAP)

19.10.2022 07:17

Nierównomierna mobilizacja w Rosji powoduje rozłamy w społeczeństwie - chronieni są etniczni Rosjanie i bogatsi obywatele, a główne brzemię ponoszą grupy biedniejsze i mniejszości etniczne - ocenia w nowym raporcie amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW). W analizie, opublikowanej we wtorek wieczorem (czasu lokalnego) ISW ocenia, że niedawna strzelanina na poligonie w Biełgorodzie "była naturalną konsekwencją prowadzonej przez Kreml polityki wykorzystywania biednych i mniejszościowych grup" podczas mobilizacji. Źródła rosyjskie twierdzą, że za strzelaninę odpowiedzialni są dwaj obywatele rosyjscy narodowości tadżyckiej, którzy zostali przymusowo zmobilizowani - dodaje ISW. (PAP)

18.10.2022 21:54

Sam fakt zwrócenia się przez Rosję o pomoc do Iranu świadczy o tym, że uznała ona swoje militarne i polityczne bankructwo - powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w opublikowanym we wtorek wieczorem nagraniu.

Prezydent poinformował, że we wtorek rosyjskie siły przeprowadziły kolejne ataki na ukraiński system energetyczny. Zaznaczył, że część dronów i pocisków została strącona. (PAP)

18.10.2022 21:26

USA podejmą "praktyczne, agresywne" kroki, by ograniczyć sprzedaż irańskich dronów do Rosji; Waszyngton ma wiele sposobów na to, by pociągnąć Teheran i Moskwę do odpowiedzialności - powiedział we wtorek zastępca rzecznika Departamentu Stanu Vedant Patel. (PAP)

18.10.2022 20:07

Wszystkie ugrupowania w parlamencie Finlandii są zgodne co do tego, że konieczne jest wzniesienie bariery na granicy fińsko-rosyjskiej – poinformowała premier Sanna Marin we wtorek po spotkaniu z partyjnymi liderami. (PAP)

18.10.2022 18:59

Rosja zużywa swoje rezerwy broni w tempie, którego nie jest w stanie utrzymać, i grożą jej braki uzbrojenia, a zwłaszcza precyzyjnych pocisków rakietowych - powiedziała dyrektor Wywiadu Narodowego USA Avril Haines, którą cytuje Associated Press. (PAP)

18.10.2022 15:29

Minister spraw wewnętrznych Niemiec Nancy Faeser (SPD) odwołała we wtorek ze stanowiska Arne Schoenbohma, szefa Federalnego Urzędu Bezpieczeństwa Informacji (BSI). Zarzucano mu kontakty w rosyjskich kręgach wywiadowczych – podaje portal dziennika „Spiegel”. O dymisji poinformował rzecznik MSW.

Federalne MSW zwolniło Schoenbohma ze skutkiem natychmiastowym, wszczynając przeciwko niemu postępowanie dyscyplinarne – podaje „Spiegel”, powołując się na informacje służb bezpieczeństwa.

BSI podlega niemieckiemu Ministerstwu Spraw Wewnętrznych.

Schoenbohm był krytykowany za zbyt bliskie kontakty w kręgach rosyjskich służb specjalnych, do których miało dochodzić za pośrednictwem kontrowersyjnego stowarzyszenia Niemiecka Rada Bezpieczeństwa Cybernetycznego – informuje dziennik „Welt”. (PAP)

18.10.2022 13:40

Co najmniej dwie osoby zginęły, a jedna została ranna w wyniku rosyjskiego ostrzału rakietowego obiektów energetycznych w Kijowie, przeprowadzonego we wtorek w godzinach rannych - oznajmiła na Telegramie Prokuratura Miasta Kijowa. Jak powiadomiono, są to wstępne dane i liczba ofiar może wzrosnąć. (PAP)

18.10.2022 08:58

We wtorek rano rosyjskie wojska dokonały ataków na obiekty infrastruktury energetycznej w Kijowie, Dnieprze i Żytomierzu, a także na zakłady przemysłowe w Charkowie - powiadomili na Telegramie zastępca szefa biura (administracji) prezydenta Ukrainy Kyryło Tymoszenko i mer Charkowa Ihor Terechow. (PAP)

18.10.2022 08:09

​Celem wzmożonych rosyjskich ataków rakietowych na Ukrainę jest sieć energetyczna tego kraju, ale w związku z porażkami na polu bitwy Rosja jest też bardziej chętna do uderzenia w infrastrukturę cywilną - przekazało we wtorek brytyjskie ministerstwo obrony. "Od 10 października Rosja utrzymuje wzmożone tempo uderzeń dalekiego zasięgu na cele na terenie Ukrainy. Są one przeprowadzane przy pomocy pocisków manewrujących, pocisków obrony powietrznej typu ziemia-ziemia oraz dostarczonych przez Iran jednokierunkowych samolotów bezzałogowych Shahed-136. Jest bardzo prawdopodobne, że kluczowym celem tej kampanii uderzeniowej jest spowodowanie rozległych szkód w ukraińskiej sieci dystrybucji energii. Ponieważ od sierpnia Rosja poniosła porażki na polu bitwy, najprawdopodobniej zwiększyła się jej chęć do uderzenia w infrastrukturę cywilną oprócz ukraińskich celów wojskowych" - napisano w codziennej aktualizacji wywiadowczej. (PAP)

17.10.2022 14:16

​Doradca prezydenta Ukrainy Ołeksij Arestowycz, cytowany przez agencję UNIAN oświadczył w poniedziałek, że obrona przeciwlotnicza zestrzeliła trzy pociski manewrujące wystrzelone na Kijów.

"Wszystkie trzy pociski manewrujące lecące na Kijów zostały zestrzelone. Obrona przeciwlotnicza działa - strąca pociski, których celem są inne obwody Ukrainy" - oświadczył Arestowycz. Nie podał żadnych szczegółów tych ataków. (PAP)

17.10.2022 14:09

​Wśród trzech osób, które zginęły w poniedziałek w Kijowie w wyniku rosyjskiego ataku za pomocą dronów, jest młode małżeństwo spodziewające się dziecka - oznajmił na Telegramie mer stolicy Ukrainy Witalij Kliczko. Trzecia ofiara śmiertelna to 59-letnia kobieta - poinformowała ukraińska policja. (PAP)

17.10.2022 11:48

​Liczba ofiar śmiertelnych porannego ataku rosyjskiego na Kijów przy użyciu dronów wzrosła do dwóch - poinformował w poniedziałek Kyryło Tymoszenko, wiceszef biura (administracji) prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego. (PAP)

17.10.2022 11:32

​Minister obrony Niemiec Christine Lambrecht oświadczyła w związku z rosyjskimi atakami lotniczymi na cele cywilne w Ukrainie, że "obrona powietrzna jest obecnie najważniejszą rzeczą, jaką potrzebuje Ukraina, by bronić się przed tymi atakami terrorystycznymi". Dostawa z Niemiec pozostałych trzech z łącznie czterech systemów obrony powietrznej Iris-T SLM będzie jednak możliwa dopiero "w ciągu przyszłego roku" - powiedziała Lambrecht w poniedziałek w porannym programie telewizji ARD i ZDF. Minister przyznała, że przemysł zbrojeniowy nie będzie w stanie zapewnić ich wcześniej. Jest to konsekwencja działań oszczędnościowych z ostatnich lat - stwierdziła. Systemów nie ma "w magazynie" - wyjaśniła. (PAP)

17.10.2022 11:11

​Unia Europejska przyjrzy się konkretnym dowodom na zaangażowanie Iranu w wojnę na Ukrainie - poinformował w poniedziałek w Luksemburgu wysoki przedstawiciel UE ds. zagranicznych Josep Borrell przed spotkaniem szefów dyplomacji państw unijnych. "Będziemy szukać konkretnych dowodów na udział (Iranu w wojnie na Ukrainie po stronie Rosji)" – powiedział dziennikarzom Borrell, dodając, że w spotkaniu weźmie udział szef ukraińskiego MSZ Dmytro Kułeba. (PAP)

17.10.2022 11:06

​Mer Kijowa: na skutek rosyjskiego ataku przy użyciu dronów zginęła kobieta. "Ciało kobiety wydobyto spod gruzów domu mieszkalnego w Kijowie, w którym doszło do eksplozji po rosyjskim ataku przy użyciu dronów" - poinformował w poniedziałek mer ukraińskiej stolicy Witalij Kliczko. Wciąż trwa akcja poszukiwawczo-ratunkowa. (PAP)

17.10.2022 09:30

Osiemnaście osób zostało uratowanych z budynku mieszkalnego w Kijowie, w którym doszło do eksplozji w wyniku rosyjskiego ataku przy użyciu irańskich dronów - poinformował w poniedziałek rano mer ukraińskiej stolicy Witalij Kliczko. Dwie osoby są pod gruzami. "W wyniku ataku przy użyciu dronów kamikadze w rejonie (dzielnicy) szewczenkowskim doszło do eksplozji w budynku mieszkalnym. Do obecnego momentu uratowano 18 osób. Według wstępnych informacji dwóch mieszkańców pozostaje pod gruzami" - napisał Kliczko w serwisie Telegram. (PAP)

17.10.2022 08:33

​W Kijowie dron produkcji irańskiej uderzył w poniedziałek w wielopiętrowy dom mieszkalny - podała agencja Interfax-Ukraina powołując się na doradcę szefa MSW Ukrainy Antona Heraszczenkę. Wcześniej władze poinformowały o kolejnych wybuchach w centrum ukraińskiej stolicy, a media - o krążących na niebie dronach. (PAP)

17.10.2022 08:16

​Po eksplozji, która uszkodziła prowadzący na Krym Most Kerczeński, zwiększyły się problemy logistyczne wojsk rosyjskich na południu Ukrainy i kluczowy wobec tego stał się lądowy szlak zaopatrzeniowy przez obwód zaporoski - przekazało w poniedziałek brytyjskie ministerstwo obrony. (PAP)

16.10.2022 13:51

​W tym tygodniu Rosjanie przeprowadzili serię ataków rakietowych na całej Ukrainie. Tej nocy 40 pocisków uderzyło w Nikopol. „Z powodu troski o bezpieczeństwo wiele organizacji humanitarnych zawiesiło działalność” – informuje Mila Leonowa, pracownica Caritas Donieck i dodaje, że jej instytucja kontynuuje pracę.(KAI)

16.10.2022 12:06

​W rejonie lotniska w rosyjskim Biełgorodzie, niedaleko granicy z Ukrainą, doszło do kilkunastu eksplozji - podało w niedzielę na serwisie Telegram Centrum Komunikacji Strategicznej Sił Zbrojnych Ukrainy. (PAP)

16.10.2022 08:59

16.10.2022 08:58

W Łymanie, mieście w obwodzie donieckim Ukrainy, znaleziono ciała sześciu osób, które zginęły podczas okupacji rosyjskiej - poinformował w niedzielę szef administracji obwodowej Pawło Kyryłenko. Nie podał dalszych szczegółów. "Znaleziono ciała kolejnych sześciu cywilów zabitych przez Rosjan podczas okupacji" - napisał Kyryłenko na serwisie Telegram. Łyman, ważny węzeł kolejowy, znajdował się pod okupacją rosyjską od 25 maja do początku października br. (PAP)

16.10.2022 08:57

​Rosja nadal prowadzi masowe przymusowe deportacje Ukraińców, które zapewne są równoznaczne z celowymi czystkami etnicznymi - ocenia amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW) w najnowszej analizie. Z obwodu chersońskiego wywieziono tysiące dzieci. (PAP)

15.10.2022 15:28

​Dostęp do ukraińskich jeńców wojennych, w tym w obozie w Ołeniwce, to priorytet - oświadczyła nowa szefowa Międzynarodowego Komitetu Czerwonego Krzyża Mirjana Spoljaric Egger, cytowana w sobotę przez biuro prezydenta Ukrainy.

Jak czytamy w komunikacie, szef biura prezydenta Andrij Jermak, który rozmawiał z Egger, podkreślił, że obecnie sytuacja związana z łamaniem praw człowieka na okupowanych przez Rosję ukraińskich terytoriach jest taką, jakiej "Europa i świat nie widziały przez dziesiątki lat". Dodał, że dotyczy to też stosunku wobec ukraińskich jeńców wojennych i cywilów w miejscach, w których są więzieni.
Jermak wezwał Egger do skierowania misji Czerwonego Krzyża do obozu jenieckiego w Ołeniwce, gdzie pod koniec lipca zginęło w ostrzale rosyjskim ponad 50 obrońców Ukrainy.
Szef biura prezydenta "jest przekonany", że 17 października przedstawiciele organizacji przybędą na linię rozgraniczenia na wschodzie Ukrainy - napisano.
Egger ze swej strony oświadczyła, że pracownicy Czerwonego Krzyża powinni mieć dostęp do jeńców wojennych, w tym w Ołeniwce. "To mój priorytet. I będziemy nadal domagać się otrzymania dostępu" - dodała.
O udzielenie dostępu do jeńców wojennych Międzynarodowemu Komitetowi Czerwonego Krzyża zaapelowało też ONZ - podała w sobotę agencja Ukrinform.(PAP)

15.10.2022 12:58

​Andrij Melnyk wyjechał z Berlina, nowy ambasador Ukrainy ma przybyć w poniedziałek
Po prawie ośmiu latach pełnienia funkcji ambasadora Ukrainy w Niemczech Andrij Melnyk wyjechał w sobotę z Berlina do Kijowa, gdzie ma objąć nowe stanowisko w ministerstwie spraw zagranicznych. Jego następca, Ołeksij Makejew, spodziewany jest w Berlinie w poniedziałek - pisze agencja dpa.
Zmiana na stanowisku ambasadora formalnie nastąpi jednak dopiero, gdy nowy ambasador Ukrainy uzyska akredytację i zostanie przyjęty przez prezydenta RFN Franka-Waltera Steinmeiera. Nie podano jeszcze oficjalnej daty tej ceremonii.
"Myślę, że udało mi się zainteresować Niemców tematem Ukrainy, sprawić, że Ukraina jest tu naprawdę rozpoznawana i rozumiana" - powiedział Melnyk agencji dpa przed wyjazdem. "Kiedy wracam teraz do domu, napełnia mnie dumą fakt, że z Niemiec dostarczono wiele systemów broni, które krok po kroku pomagają nam wyzwolić okupowane terytoria i naszych rodaków". Melnyk podkreślił jednak również, że trzeba dostarczyć jej więcej, "aby wyprzeć Rosjan".
47-letni Melnyk został ambasadorem w Niemczech w styczniu 2015 roku i zasłynął tu niezwykle twardym jak na dyplomatę stanowiskiem wobec niemieckich władz. W pierwszych miesiącach wojny Melnyk stał się jednym z najczęstszych gości niemieckich talk show. Nie było prawie dnia, żeby nie wzywał do zakupu czołgów i dział przeciwlotniczych oraz nie oskarżał rządu o wahanie i rozterki - przypomina dpa. (PAP)

15.10.2022 08:31

Około 50 pocisków spadło w nocy na Nikopol, miasto w obwodzie dniepropietrowskim na południu Ukrainy - poinformowały w sobotę władze lokalne. Ranne są dwie osoby. Po raz kolejny Rosjanie zaatakowali Zaporoże, ostrzeliwując miasto z systemów rakietowych S-300.

(PAP)

14.10.2022 20:44

​Rosja wykorzystała już podczas wojny z Ukrainą około 2/3 swojego arsenału precyzyjnych pocisków rakietowych; wystrzelono w powietrze równowartość 5,5-6,8 mld dolarów, co odpowiada wysokości 16-20 mln średnich rosyjskich świadczeń emerytalnych - poinformowała w piątek gazeta internetowa Ukrainska Prawda.

Portal przytoczył twitta ministra obrony Ukrainy Ołeksija Reznikowa, który powiadomił, że siły wroga użyły już podczas wojny 776 pocisków krótkiego zasięgu typu Iskander, 228 rakiet manewrujących Kalibr oraz 231 pocisków Ch-101 i Ch-555. "Klęska militarna Rosji jest nieunikniona" - skomentował Reznikow.
Gdyby Moskwa przeznaczyła pieniądze na inne cele, a nie na wojnę, mogłaby dzięki temu np. zapewnić środki do życia (w ciągu miesiąca) 20 mln emerytów - oceniono na łamach portalu. (PAP)

Wartość jednego Iskandera to około 3 mln dolarów, Kalibra - 6,5 mln dolarów, Ch-101 - 13 mln dolarów, a Ch-555 - 7,5 mln dolarów. Tylko zmasowane ostrzały ukraińskich miast, które wróg przeprowadził 10 października, kosztowały Kreml około 400-700 mln dolarów. Wystrzelono wówczas 84 rakiety manewrujące, użyto też 24 dronów bojowych - powiadomiła Ukrainska Prawda.

14.10.2022 18:42

​Amerykańskie restrykcje spowodowały, że import kluczowych dla rosyjskiego przemysłu półprzewodników spadł o ok. 70 proc. - podał w komunikacie amerykański resort finansów. Ostrzegł też firmy z państw trzecich wspierające rosyjski przemysł zbrojeniowy o ryzyku sankcji.Według resortu zakłócenia te "niemal zatrzymały" produkcję hipersonicznych rakiet balistycznych, zaś produkcja samochodów spadła o trzy czwarte, co dowodzi, że "kluczowe zaawansowane układy scalone dla cywilnych pojazdów są przekierowywane na użytek wojskowy". Dokument przytacza też m.in. doniesienia o używaniu przez przemysł obronny zminiaturyzowanych układów elektronicznych ze sprzętu AGD. Zamknięto też fabryki, w tym te produkujące systemy obrony powietrznej, a Rosja zaczęła używać broni z magazynów jeszcze z czasów ZSRR.
Komunikat wydano równocześnie z odbywającym się w piątek spotkaniem oficjeli z ponad 30 państw, którego celem jest znalezienie dodatkowych sposobów, by w jeszcze większym stopniu uderzyć w rosyjską machinę wojenną. Wiceszef resortu finansów Wally Adeyemo powiedział przed spotkaniem, że USA i sojusznicy chcą w ten sposób sprawić, by Rosji szybciej skończyła się broń i przyspieszyć zakończenie wojny. (PAP)
"Jesteśmy gotowi, by użyć szerokich uprawnień przeciwko osobom spoza USA, które dostarczają amunicję lub inne wsparcie dla kompleksu wojskowo-przemysłowego Federacji Rosyjskiej, a także prywatnych firm wojskowych i grup paramilitarnych" - napisano.
Jednocześnie ministerstwo wydało dodatkowe zasady wyjaśniające, że firmy spoza USA, które sprzedają Rosji amunicję lub w inny sposób wspierają jej przemysł obronny będą obejmowane amerykańskimi sankcjami.

14.10.2022 16:37

W wyzwolonej miejscowości Wełyka Ołeksandriwka w obwodzie chersońskim, w południowej części Ukrainy, wycofujące się rosyjskie wojska pozostawiły duży arsenał broni - ponad 500 pocisków artyleryjskich i do wyrzutni rakietowych oraz ponad 100 sztuk broni przeciwpancernej - poinformowała w piątek Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU). (PAP)

14.10.2022 12:57

14.10.2022 12:55

11-letni chłopiec wyciągnięty w czwartek spod gruzów ostrzelanego przez wojska rosyjskie bloku mieszkalnego w Mikołajowie na południu Ukrainy zmarł w szpitalu - poinformowały w piątek władze obwodu mikołajewskiego.

Ogółem spod gruzów ratownicy wydobyli pięć osób; akcja ratownicza trwa - podano w oświadczeniu, opublikowanym na serwisie Telegram. Łącznie w czwartkowych ostrzałach Mikołajowa zginęło siedem osób (https://t.me/s/mykolaivskaODA).

Wojska rosyjskie ostrzelały w czwartek rano pięciokondygnacyjny blok mieszkalny w Mikołajowie. Dwa górne piętra budynku zostały całkowicie zniszczone. Władze miasta poinformowały, że Rosjanie użyli do tego ataku systemów przeciwlotniczych S-300. Ostrzelana została także stacja pogotowia ratunkowego.

14.10.2022 12:54

​Ukończenie prac remontowych w celu przywrócenia do użytku uszkodzonego Mostu Krymskiego powinno zakończyć się do 1 lipca 2023 roku - wynika z opublikowanego w czwartek rozporządzenia rządu Federacji Rosyjskiej. Treść dokumentu przytoczyła w piątek agencja Interfax-Ukraina. (PAP)

14.10.2022 08:29

W Enerhodarze, gdzie znajduje się okupowana Zaporoska Elektrownia Atomowa, Rosja zwiększyła liczbę swoich wojsk i używa obiektu nuklearnego jako bazy - powiadomił w piątek sztab generalnej armii ukraińskiej. Do walki na froncie Rosja werbuje obcokrajowców. (PAP).

14.10.2022 08:28

​Siły dowodzone przez firmę najemniczą, znaną jako Grupa Wagnera, osiągnęły pewne lokalne sukcesy w Donbasie na wschodzie Ukrainy; grupa najprawdopodobniej pozostaje mocno zaangażowana w walki sił prorosyjskich w mieście Bachmut - poinformowało w piątek brytyjskie ministerstwo obrony. "W ciągu ostatnich trzech dni siły prorosyjskie dokonały taktycznych posunięć w kierunku centrum miasta Bachmut w obwodzie donieckim. Oddziały 2 korpusu armii, prorosyjskiej milicji obwodu ługańskiego, prawdopodobnie wkroczyły do wsi Opytne i Iwangrad leżących na południe od miasta" - przekazano w codziennej aktualizacji wywiadowczej. (PAP)

13.10.2022 08:56

Spod gruzów ostrzelanego przez wojska rosyjskie bloku mieszkalnego w Mikołajowie na południu Ukrainy uratowano 11-letniego chłopca - poinformował w czwartek prezydent Wołodymyr Zełenski. Zapewnił o "sprawiedliwej karze" dla Rosji za ataki na cywilów. (PAP)

13.10.2022 08:35

Francja dostarczy Ukrainie w najbliższych tygodniach broń, radary i systemy przeciwlotnicze. Naszą doktryną jest odstraszanie. Taktyczny atak bronią nuklearną na Ukrainę nie powinien jednak prowokować reakcji nuklearnej Francji, mówił prezydent Emmanuel Macron w środę podczas wywiadu dla stacji France 2.

13.10.2022 08:32

W ciągu ostatnich dni rosyjskie władze okupacyjne nakazały najprawdopodobniej przygotowania do ewakuacji niektórych cywili z Chersonia, na południu Ukrainy. Rosjanie spodziewają się walk w samym mieście - ocenił w czwartek brytyjski resort obrony. (PAP)

13.10.2022 08:06

"Kolejny atak dronów kamikaze na obiekty infrastruktury krytycznej" - poinformował na Telegramie Kyryło Tymoszenko z biura prezydenta Ukrainy, którego cytuje agencja Reutera.

Ukraina informowała w ostatnich tygodniach o fali rosyjskich ataków z użyciem dronów Shahed-136 produkcji irańskiej. (PAP)

13.10.2022 08:04

Gen. Ryszard Kukliński wielokrotnie ostrzegał przed Putinem, jako zagrożeniem dla Polski i Zachodu - mówi w rozmowie z PAP Filip Frąckowiak dyrektor Muzeum Zimnej Wojny im. gen. Kuklińskiego. Podkreśla, że zmarły w 2004 r. gen. Kukliński zdawał sobie sprawę z ciągłości imperialnych planów Rosji, które nie upadły wraz z końcem Związku Sowieckiego.

"Obserwuję Putina, on już ma ciągoty mocarstwowe. Jeszcze jest słaby, ale przy pomocy Zachodu stanie na nogi i wtedy im pokaże. Taki ten Zachód jest, wyhodował Hitlera, Stalina, a teraz hoduje Putina. Dla Polski to bardzo, bardzo niedobre" - brzmi przytaczany ostatnio w mediach społecznościowych fragment książki Marii Nurowskiej "Mój przyjaciel zdrajca" - udzielonego pod koniec życia Kuklińskiego wywiadu-rzeki.

13.10.2022 07:47

Rosja zachowuje się jak terrorysta-samobójca, jak samobójcze państwo, które nie ma litości dla swoich 140 mln obywateli - mówi w rozmowie z PAP ukraiński dziennikarz Roman Cymbaluk, były korespondent ukraińskich mediów w Rosji, który po 13 latach pracy wyjechał z tego kraju na kilka miesięcy przed początkiem rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Putin nie ma litości dla własnych żołnierzy i groźby Kremla należy brać poważnie, ale Rosja nie wygra tej wojny, Ukraina była i będzie - podkreśla.

12.10.2022 20:41

​Rosyjscy kierowcy samochodów ciężarowych muszą oczekiwać przez trzy-cztery dni w kolejce, żeby dostać się przeprawą promową na okupowany Krym; Most Krymski jest wyłączony z użytku po niedawnej eksplozji - powiadomił w środę ukraiński portal TSN za rosyjskimi samozwańczymi władzami Krymu.

12.10.2022 15:15

​Ostatnie ataki rakietowe Rosji na Ukrainę pokazały tylko okrucieństwo wojsk Putina i dalej zjednoczyły społeczność międzynarodową we wspieraniu Ukrainy i jej obrony - powiedział w środę w Brukseli minister obrony USA Lloyd Austin przed posiedzeniem Grupy Kontaktowej ds. Obrony Ukrainy, koordynującej zachodnią pomoc zbrojeniową dla tego kraju. (PAP)

12.10.2022 14:00

Przewodnicząca komisji obrony w Bundestagu Marie-Agnes Strack-Zimmermann nie widzi obecnie szans na wynegocjowane rozwiązanie z Rosją. "To przykre, ale tak właśnie jest". Wojnę na Ukrainie można zakończyć tylko militarnie - powiedziała w rozmowie ze stacją Bayerischer Rundfunk. Ukraina potrzebuje niemieckich czołgów - podkreśliła.

Polityk partii FDP ponowiła swoje wezwanie do dostarczenia Ukrainie niemieckich czołgów. Odniosła się do propozycji, aby Europa wspólnie wysłała czołgi Leopard 2: niemieckie siły zbrojne mają tylko około 220 takich czołgów, ale w Europie jest ich ponad 2000.

Strack-Zimmermann zauważyła jednak, że Niemcy musiałyby wyrazić zgodę na taką dostawę. Niemcy muszą przyjąć tu wiodącą rolę, ale w rządzie federalnym są jeszcze osoby, które mają pewne zahamowania - powiedziała przewodnicząca komisji obrony w Bundestagu. (PAP)

12.10.2022 13:59

Ze względu na to, że rosyjskie myśliwce taktyczne wciąż wywierają ograniczony efekt na terytorium Ukrainy, brak niezawodnych, długofalowych i precyzyjnych zdolności uderzeniowych na poziomie operacyjnym jest prawdopodobnie jedną z największych luk w zdolnościach bojowych Rosji na Ukrainie - ocenił w środę brytyjski resort obrony.

Rosja używa w walce irańskich dronów, w tym Shahed-136, co najmniej od sierpnia 2022 roku - poinformował wywiad Wielkiej Brytanii. Włączono je do fali uderzeniowej przeprowadzonej w poniedziałek na terytorium Ukrainy, jednak drony te nie mogą w wystarczający sposób spełniać funkcji głębokiego uderzenia, do jakiego prawdopodobnie chciała ich użyć Rosja - napisano.

Shahedy mogą przenosić tylko niewielki ładunek wybuchowy - zwrócił uwagę brytyjski wywiad.

Ukraiński sztab generalny informował, że Rosja wystrzeliła łącznie 86 statków bezzałogowych typu Shahed-136 i że 60 proc. z nich zostało zniszczonych w powietrzu - przypomniano w brytyjskiej aktualizacji wywiadowczej.

Jak opisano, drony Shahed-136 "są powolne i latają na małych wysokościach, dzięki czemu samotne bezzałogowce są łatwe do namierzenia przy użyciu konwencjonalnej broni przeciwlotniczej. Istnieje realna możliwość, że Rosja odniosła pewien sukces, atakując przy pomocy kilku dronów jednocześnie". (PAP)

12.10.2022 13:03

Na lotnisku wojskowym w Łasku (woj. łódzkie) odbywają się ćwiczenia sił powietrznych Sojuszu Północnoatlantyckiego. Bronimy granic państw NATO i odstraszamy, ale odpowiemy na każde wrogie działanie wobec nas - powiedział w środę PAP zastępca ISP, gen. bryg. pil. Ireneusz Nowak.

Podczas manewrów pod kryptonimem NATO Air Shielding w Łasku (Łódzkie) polscy piloci ćwiczyli warianty współdziałania między wojskami sił powietrznych krajów NATO. W ćwiczeniach uczestniczą m.in. lotnicy i personel wojskowy ze Stanów Zjednoczonych i Włoch - zaznaczył zastępca Inspektora Sił Powietrznych - szef Zarządu Wojsk Lotniczych gen. bryg. pil. Ireneusz Nowak.

Generał podkreślił, że głównym zadaniem sił powietrznych sojuszu jest obrona granic państw NATO. "Odstraszamy, ale odpowiemy na każde wrogie działanie wobec nas. Takimi zdolnościami NATO dysponuje i to jest też przekaz do naszego potencjalnego przeciwnika, aby brał pod uwagę, iż każde jego agresywne działanie spotka się z odpowiedzią, nie tylko na naszym terenie, ale i na terenie nieprzyjaciela" - podkreślił.

"Monitorujemy sytuację na polskim niebie pokazując naszym potencjalnym przeciwnikom, że dysponujemy zdolnościami do odparcia każdego rodzaju ataku, głównie znad Rosji" - powiedział w rozmowie z PAP generał.

12.10.2022 12:38

Ukraińskie siły zbrojne odbiły z rąk wojsk rosyjskich pięć miejscowości w obwodzie chersońskim na południu Ukrainy - poinformowało ukraińskie dowództwo operacyjne Południe.

Według stanu na 11 października wyzwolone zostały wsie Nowowasyliwka, Nowohryhoriwka, Nowa Kamianka, Tryfoniwka i Czerwone leżące w rejonie (powiecie) berysławskim - przekazało w środę ukraińskie wojsko (https://tinyurl.com/mryujnyp). (PAP)

12.10.2022 12:38

Wrak rosyjskiego czołgu, podbitego w wojnie w Ukrainie, może być wystawiony w pobliżu ambasady Rosji w dzielnicy Mitte w Berlinie - zdecydował sąd. Pozew złożyli Enno Lenze i Wieland Giebel, prowadzący muzeum Berlin Story Bunker. Władze dzielnicy wcześniej nie pozwoliły im na tę instalację.

Czołgu prawdopodobnie nie da się postawić bezpośrednio przed ambasadą na bulwarze Unter den Linden, ponieważ tam centralna promenada nie jest przystosowana do obciążenia 40 ton. Według sądu jest to możliwe naprzeciwko na zablokowanym odcinku Schadowstrasse. (PAP)

12.10.2022 12:29

12.10.2022 11:01

Łotwa, Estonia i Polska prowadzą wśród państw, których pomoc udzielaną Ukrainie zmierzono jej stosunkiem do Produktu Krajowego Brutto (PKB) - wynika z analizy Instytutu Gospodarki Światowej (IFW) w Kilonii. Za ich plecami plasują się Litwa, Norwegia, Stany Zjednoczone i Wielka Brytania. (PAP)

12.10.2022 09:22

Mieszkańcy Kijowa zwalili z piedestału najstarszy stojący w stolicy Ukrainy pomnik Aleksandra Puszkina. Na cokole pozostawiono napis "Za Buka". Buk to pseudonim porucznika ukraińskich sił zbrojnych Denysa Antypowa, który zginął w maju 2022 roku na wojnie z Rosją.

Zdjęcie powalonego na ziemię popiersia opublikowała we wtorek agencja UNIAN na Telegramie (https://t.me/uniannet/75817).

Zniszczony pomnik Puszkina został wzniesiony w 1899 roku z okazji 100-lecia śmierci poety; przywieziono go z Petersburga. Popiersie stało do tej pory na Placu Chwały w pobliżu budynku Narodowego Uniwersytetu Transportu. (PAP)

12.10.2022 07:49

Poniżej: tak wyglądał wczoraj wieczorem stadion Legii Warszawa przed meczem Realu Madryt z Szachtarem Donieck (1:1).

12.10.2022 07:48

12.10.2022 07:38

12.10.2022 07:27

Nowy dowódca rosyjskich sił inwazyjnych gen. Siergiej Surowikin zasłynął z brutalności w Syrii, ale nie doprowadzi raczej do dalszej „syrianizacji” wojny na Ukrainie, bo Rosja nie ma tam wystarczającej przewagi w powietrzu – ocenia amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW). (PAP)

12.10.2022 07:09

Z magazynów wojskowych na Białorusi wydzielono 20 czołgów T-72 i część z nich już wysłano do Rosji - podał w środę sztab generalny armii ukraińskiej. W raporcie sztab podkreśla, że Alaksandr Łukaszenka zadeklarował pomoc dla Rosji w wojnie przeciw Ukrainie. (PAP)

12.10.2022 07:08

Holenderska prokuratura wszczęła w 2018 r. dziewięć dochodzeń w sprawie holenderskich firm, które pomagały budować most z Rosji na Krym, informował w marcu dziennik „Trouw”. Okazuje się, że żadne z nich nie znalazło finału w sądzie.

Z ustaleń gazety wynika, że w 2018 r. prokuratura wszczęła dziewięć dochodzeń w sprawie siedmiu przedsiębiorstw, które pomagały budować most. „To prawdopodobnie wierzchołek góry lodowej” – pisał w maju 2018 r. „Trouw”.

Po aneksji Krymu w marcu 2014 r. na Rosję zostały nałożone sankcje, których obowiązywanie zostało przedłużone do marca 2023 r. Były one wymierzone w sektor finansowy, handlowy, energetyczny, transportowy, technologiczny i obronny.

Nie przeszkodziło to firmom z Niderlandów w zaangażowaniu w budowę kontrowersyjnego mostu na anektowany Krym. Już w styczniu 2017 r. informował o tym dziennik „De Gelderlander”.

„Sankcje zabraniają nam pracować na Krymie, ale możemy to robić w Rosji” – wyjaśniał wówczas gazecie Derk van den Heuvel, dyrektor firmy Dematec, która zbudowała kafar służący do wbijania w dno morskie ciężkich elementów fundamentów mostu.

„Nawet jeśli nie popełniono żadnych naruszeń z prawnego punktu widzenia, rząd oczekuje od firm prowadzenia międzynarodowego biznesu w sposób odpowiedzialny społecznie” – komentowała ustalenia dziennika ówczesna minister handlu zagranicznego Lilianne Ploumen.

Z informacji „Trouw” wynika, że żadne z prowadzonych postępowań prokuratorskich nie znalazło dotychczas finału w sądzie.

Most Krymski, zbudowany w 2018 roku nad wodami Cieśniny Kerczeńskiej, łączy okupowany przez Rosję od 2014 r. Półwysep Krymski z rosyjskim Krajem Krasnodarskim. Otwierał go osobiście w 2018 r. Władimir Putin. Od początku inwazji rosyjskiej na Ukrainę w lutym br. połączenie jest wykorzystywane przez Kreml do transportu żołnierzy i sprzętu wojskowego na Krym, a następnie na Ukrainę. W sobotę rano na moście doszło do eksplozji i pożaru. Ukraińska agencja Interfax-Ukraina podała, powołując się na źródła, że była to operacja specjalna Służby Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU). SBU nie skomentowała tej opinii.

12.10.2022 07:07

Minister obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow poinformował we wtorek na Twitterze, że na Ukrainę przybyły z USA kolejne cztery mobilne systemy artylerii rakietowej HIMARS. (PAP)

12.10.2022 07:06

Niemcy we współpracy z Danią i Norwegią dostarczą Ukrainie 16 samobieżnych haubic Zuzana-2 - poinformowała we wtorek agencja Ukrinform, powołując się na oficjalny komunikat niemieckiego rządu.

Niemcy zamierzają przekazać także Ukrainie 130 systemów grzewczych i 36 transporterów medycznych. Dostarczą również Ukraińcom 100 000 apteczek i 405 000 suchych racji żywnościowych.

2 października szefowa niemieckiego ministerstwa obrony Christine Lambrecht informowała, że Niemcy, Dania i Norwegia kupią dla Ukrainy 16 słowackich haubic Zuzana-2 za łączny koszt 92 mln euro. Wyjaśniła, że broń ta zostanie dostarczona Ukraińcom w przyszłym roku.

Haubice Zuzana-2 są w stanie wystrzelić sześć pocisków na minutę na odległość do 40 kilometrów. (PAP)

12.10.2022 07:05

Władimir Putin jest racjonalnym aktorem, który znacznie się przeliczył jeśli chodzi o wojnę na Ukrainie - powiedział we wtorek prezydent USA Joe Biden w wywiadzie dla CNN. Jak dodał, nie sądzi, by rosyjski prezydent użył broni jądrowej, chociaż przyznał, że istnieje ryzyko niezamierzonego konfliktu.

"Nie sądzę, że on to zrobi. Ale myślę, że to nieodpowiedzialne, by mówić, jako światowy przywódca z jednego z największych mocarstw nuklearnych na świecie, że może użyć taktycznej broni jądrowej na Ukrainie" - powiedział Biden w rozmowie z Jake'iem Tapperem z CNN. Zaznaczył przy tym, że kiedy wprowadza się do dyskusji groźbę użycia tej broni "mogą zostać popełnione błędy i można się przeliczyć".

12.10.2022 07:04

W oświadczeniu odczytanym na specjalnym posiedzeniu Stałej Rady OBWE w Wiedniu we wtorek Unia Europejska zdecydowanie potępiła masowe ataki Rosji na ukraińskie miasta i przypomniała, że takie ataki na ludność cywilną są zbrodniami wojennymi - pisze agencja Ukrinform.

"Te ataki Rosji mają na celu wyrządzenie maksymalnej szkody ludności cywilnej. Masowe ataki na ludność cywilną lub obiekty cywilne bez rozróżnienia, jak również celowe ataki na ludność cywilną jako taką lub na poszczególne osoby cywilne, nieuczestniczące w działaniach wojennych, są zakazane przez prawo humanitarne i są zbrodniami wojennymi" – napisano w oświadczeniu UE.

Podkreślono, że władze Rosji i ich wspólnik – reżim Łukaszenki na Białorusi – oraz wszyscy odpowiedzialni i zamieszani we wszelkie zbrodnie wojenne popełnione na Ukrainie "zostaną pociągnięci do odpowiedzialności". "Dołożymy wszelkich starań, aby zwyciężyła sprawiedliwość" – brzmi tekst dokumentu. (PAP)

12.10.2022 07:03

Po mobilizacji ogłoszonej przez prezydenta Władimira Putina agencje zatrudnienia odnotowały zwiększone zainteresowanie Rosjan i Białorusinów pracą w Polsce - podała agencja pracy Gremi Personal. Można spodziewać się większego napływu poszukujących pracy z terenów sąsiadujących z Rosją - dodała. (PAP)

12.10.2022 07:02

Najważniejszym dla nas doświadczeniem z wojny w Ukrainie jest to, że walczy całe państwo. Obrona terytorialna jest łącznikiem między siłami zbrojnymi a społeczeństwem - współpracuje z kluczowymi instytucjami państwa, np. przygotowując ich pracowników - powiedział PAP dowódca WOT gen. Wiesław Kukuła.

12.10.2022 07:02

Rosja deklaruje, że jej polityka nuklearna jest defensywna, ale jej strategia jądrowa pozostawia pole do interpretacji, a Moskwa sięga po groźby nuklearne do wsparcia agresji na Ukrainę - mówi PAP Artur Kacprzyk z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych. (PAP)

11.10.2022 21:57

Siły ukraińskie w ciągu dwóch dni strąciły dziewięć wystrzelonych przez rosyjskie wojsko irańskich dronów bojowych, wykorzystując do tego przekazane przez Polskę uzbrojenie - poinformował we wtorek wieczorem naczelny dowódca Sił Zbrojnych Ukrainy gen. Wałerij Załużny.

W ciągu dwóch dni ukraiński dywizjon obrony powietrznej strącił dziewięć z jedenastu bezzałogowców Shahed-136 wystrzelonych przez wojsko przeciwnika - przekazał Załużny na Facebooku (https://tinyurl.com/dmfs49cp).

"To wynik wysokiej jakości przygotowania naszych członków obrony powietrznej, przeprowadzonego przez polskich braci" - dodał. (PAP)

11.10.2022 20:06

11.10.2022 20:04

Prezydent Rosji Władimir Putin miał powiedzieć miliarderowi Elonowi Muskowi, że może użyć broni atomowej, jeśli Ukraina dokona "inwazji" na Krym - przekazał prezes ośrodka Eurasia Group Ian Bremmer, powołując się na rozmowę z biznesmenem. Sam Musk zaprzeczył temu na Twitterze (wyżej). (PAP)

11.10.2022 19:37

Nie ma obecnie oznak, że Rosja zamierza użyć broni nuklearnej w wojnie na Ukrainie – powiedział we wtorek szef brytyjskiej agencji wywiadowczej GCHQ Jeremy Fleming. BBC przypomina, że takie same opinie wygłosili ostatnio przedstawiciele innych zachodnich wywiadów. (PAP)

11.10.2022 18:10

W ramach kolejnej wymiany jeńców ze stroną rosyjską do domu powróciło 32 ukraińskich wojskowych - poinformował we wtorek Andrij Jermak, szef biura prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego. (PAP)

11.10.2022 17:31

Potępiamy działania prezydenta Putina, potępiamy atak na suwerenne państwo, aneksję integralnych terytoriów ukraińskich i ataki na ludność cywilną. Również ryzyko konfliktu nuklearnego jest dla nas nie do przyjęcia - oświadczyła we wtorek prezydent Węgier Katalin Novak w Bratysławie.

"Razem jesteśmy silniejsi w pojedynkę, jesteśmy słabsi" - oświadczyła prezydent Novak podczas konferencji prasowej z prezydentami Polski, Słowacji i Czech, podsumowującej spotkanie prezydentów Grupy V4.

Odnosząc się do energetyki jądrowej, wyraziła przekonanie, że "odstąpienie od energetyki jądrowej nie powinno być debatowane w chwili obecnej". "A wręcz przeciwnie; powinniśmy stosować dalej energię jądrową, jako dodatkowe zabezpieczenie w uzupełnieniu naszego miksu (energetycznego - PAP)" - oświadczyła.(PAP)

11.10.2022 17:20

W październiku na wyposażenie WP wejdą drony Bayraktar TB2, a w ostatnich miesiącach tego roku także wyrzutnie Patriot w ramach programu Wisła oraz koreańskie czołgi K2 Black Panther. Kluczowe jest odejście od sprzętu postsowieckiego - powiedział wiceszef MON Wojciech Skurkiewcz.

11.10.2022 17:03

Rosja rozpoczęła nową fazę eskalacji. Na poziomie G7 i całego naszego demokratycznego świata musimy reagować w sposób symetryczny: gdy Rosja atakuje sektor energetyczny i stabilność energetyczną naszych krajów, my musimy zablokować jej sektor energetyczny przy pomocy sankcji, złamać stabilność rosyjskich dochodów z ropy i gazu - powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w czasie zdalnego wystąpienia na wtorkowym spotkaniu państw G7.

"Konieczny jest twardy limit cenowy na eksport ropy i gazu z Rosji, czyli zero zysku dla państwa terrorystycznego" - zaapelował ukraiński przywódca.

Zełenski został zaproszony do uczestnictwa w zdalnym spotkaniu przywódców państw G7 w związku ze zmasowanym ostrzałem rakietowym na obiekty cywilne, jakiego Rosja dokonała w poniedziałek na terytorium Ukrainy. Ataki, skierowane głównie przeciwko infrastrukturze energetycznej, były kontynuowane we wtorek.

"Musimy uznać oczywisty fakt: nie można prowadzić dialogu z przywódcą Rosji, który nie ma przyszłości. Rozmowy mogą odbywać się tylko albo z innym przywódcą Rosji, który zastosuje się do Karty Narodów Zjednoczonych, podstawowych zasad dotyczących człowieczeństwa i integralności terytorialnej Ukrainy, albo w innej konfiguracji; tak, aby główny terrorysta nie miał możliwości wpływania na kluczowe decyzje przy użyciu terroru. Obecnie jedna osoba przeszkadza w osiągnięciu pokoju, i ta osoba jest w Moskwie" - powiedział ukraiński przywódca.

Jak zaznaczył, takie kroki mogą przybliżyć świat do pokoju poprzez zachęcenie państwa terrorystycznego do przemyślenia opłacalności prowadzonej wojny.

Prezydent Ukrainy mówił również o tym, że wedle danych wywiadowczych Rosja zamówiła w Iranie 2400 dronów kamikadze Shahed. W związku z tym Zełenski poprosił kraje G7 o wsparcie ukraińskich systemów obrony przeciwrakietowej i przeciwlotniczej. Według raportu ukraińskich sił powietrznych we wtorek na Ukrainie zestrzelono 13 pochodzących z Iranu dronów. Ukraiński przywódca zaapelował o dostarczenie systemów obrony nowej generacji SAMP-T oraz o pilne zwołanie spotkania "w formacie Ramstein" w celu omówienia tych próśb przez ministrów obrony Ukrainy i jej sojuszników.

Ponadto, Wołodymyr Zełenski zaproponował rozmieszczenie na granicy z Białorusią misji obserwatorów międzynarodowych.

"Terytorium Białorusi jest już wykorzystywane do ataków na Ukrainę. I obecnie dostrzegamy wielkie zagrożenie. Rosja próbuje bezpośrednio zaangażować Białoruś w tę wojnę, uciekając się do prowokacji, w tym informując, że rzekomo przygotowujemy się do inwazji na ten kraj. Pośrednio - (Rosja) już zaangażowała Białoruś. I chce wciągnąć ją do walki bezpośrednio" - ocenił Zełenski.

Prezydent Ukrainy zaznaczył, że jego kraj nie planuje, ani nie planował wcześniej, podjęcia działań zbrojnych przeciwko Białorusi, i jedyne, co go interesuje to przywrócenie integralności terytorialnej Ukrainy. (PAP)

11.10.2022 16:55

Rosja przekroczyła kolejną czerwoną linię, atakując obiekty zagranicznych placówek dyplomatycznych - oświadczył we wtorek rzecznik MSZ Ukrainy Ołeh Nikołenko, odnosząc się do poniedziałkowego rosyjskiego ostrzału Kijowa.

MSZ przypomniało, że podczas zmasowanych ostrzałów w poniedziałek uszkodzone zostały m.in. obiekty zagranicznych placówek dyplomatycznych w Kijowie. Jedna z rakiet uszkodziła biuro wizowe ambasady Niemiec, a druga budynek, w którym pracuje personel Misji Doradczej UE. (PAP)

11.10.2022 14:14

Siły rosyjskie uderzyły rakietami w obiekty infrastruktury energetycznej w obwodzie dniepropietrowskim na południowym wschodzie Ukrainy – powiadomiły lokalne władze. Część regionu jest pozbawiona prądu. (PAP)

11.10.2022 12:49

​Na Ukrainę sprowadzono ciała kolejnych 62 poległych żołnierzy, w tym z obozu jenieckiego w okupowanej Ołeniwce - powiadomiło ministerstwo ds. reintegracji terytoriów tymczasowo okupowanych. (PAP)

11.10.2022 08:45

​Ukraińskie służby ratunkowe ostrzegły we wtorek przed wysokim prawdopodobieństwem rosyjskich ataków rakietowych na terytorium całego kraju. W Kijowie w godzinach porannych ogłoszono alarm bombowy, a władze miasta poprosiły mieszkańców o ukrycie się w schronach. (PAP)

11.10.2022 08:43

11.10.2022 08:42

​W przypadku "pogorszenia się sytuacji bezpieczeństwa" na okupowanym Krymie, rosyjskie władze mają plan, by ewakuować stamtąd rodziny wysokiej rangi oficerów struktur siłowych; wyjazd na Krym jest z kolei zalecany nauczycielom akademickim z Chersonia, kolaborującym z najeźdźcami - powiadomił we wtorek ukraiński sztab generalny. (PAP)

11.10.2022 08:39

​Bilans ofiar śmiertelnych poniedziałkowych rosyjskich ostrzałów miast Ukrainy wzrósł do 19, a liczba rannych do 105 – podał we wtorek na Twitterze portal Kyiv Independent, powołując się na ukraińską państwową służbę ds. sytuacji kryzysowych. W poniedziałek doszło do zmasowanego ataku rakietowego Rosji na ponad 20 miast w większości regionów Ukrainy. Celem stał się Kijów (pierwszy raz od czerwca br.), a także m.in. Charków, Odessa, Dniepr, Krzywy Róg, Krzemieńczuk, Zaporoże, Mikołajów, Żytomierz, Winnica, Iwano-Frankowsk, Tarnopol, Lwów i Równe. (PAP)

11.10.2022 08:36

​Dostawy prądu wznowiono we wszystkich miejscowościach obwodu lwowskiego - powiadomił szef władz tego regionu przy granicy z Polską Maksym Kozycki rano we wtorek. (PAP)

11.10.2022 08:34

​Poprzednia relacja z aktualnych wydarzeń na Ukrainie. Zobacz TUTAJ