Do siedmiu wzrosła liczba zabitych w środowym rosyjskim ataku rakietowym na Charków, na północnym wschodzie Ukrainy. W czwartek nad ranem doszło do kolejnego ostrzału miasta - poinformowały władze lokalne i służby ratunkowe.
18.08.2022 09:02
18.08.2022 08:29
18.08.2022 07:43
17.08.2022 22:19
17.08.2022 21:35
Ukraińscy dyplomaci i specjaliści z dziedziny atomistyki są w kontakcie z Międzynarodową Agencją Energii Atomowej (MAEA); misja MAEA może zostać szybko wysłana do Zaporoskiej Elektrowni Atomowej - oświadczył w środę prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Zastrzegł przy tym, że z terenu elektrowni muszą wycofać się wojska rosyjskie. (PAP)
17.08.2022 20:06
17.08.2022 19:34
Minister finansów Kanady Chrystia Freeland poinformowała w środę w komunikacie, że Ottawa przekazała Ukrainie 450 mln dolarów kanadyjskich (CAD), czyli 348,1 mln dolarów amerykańskich (USD), na paliwa w sezonie grzewczym. Freeland powiedziała, że suma ta, to ostatnia transza z 1,95 mld CAD kredytów, które władze Kanady obiecały Ukrainie po inwazji Rosji. (PAP)
17.08.2022 19:03
Siły Zbrojne Ukrainy zniszczyły rosyjską bazę wojskową w Nowej Kachowce w obwodzie chersońskim na południu kraju - podała w środę BBC, powołując się na służby prasowe ukraińskiej armii. W internecie pojawiło się nagranie przedstawiające następstwa ataku rakietowego. "To jest to, co zostało z naszej chaty, a tam, w oddali, jest wszystko, co zostało po naszych łącznościowcach" – mówi autor filmu, kierując kamerę na wrak budynku. (PAP)
17.08.2022 18:06
17.08.2022 15:45
17.08.2022 13:40
Rosyjska administracja Mariupola na południowym wschodzie Ukrainy na każdym kroku utrudnia mieszkańcom ewakuację z miasta; w kolejce do tzw. filtracji, czyli obowiązkowej kontroli umożliwiającej uzyskanie przepustki na wyjazd, oczekuje ponad 1300 osób - powiadomił w środę lojalny wobec Kijowa doradca mera Mariupola Petro Andriuszczenko.
"W celu (skutecznego) przejścia filtracji niezbędne jest podanie paszportu, numeru telefonu i książeczki pracowniczej. (Z kolei) bez potwierdzenia, że przeszło się filtrację, nie można otrzymać przepustki na opuszczenie Mariupola" - poinformował Andriuszczenko na Telegramie. (https://t.me/andriyshTime/2379)
Samorządowiec dołączył do swojego wpisu ogłoszenie, w którym okupanci oznajmili, że tzw. filtracja jest przeprowadzana tylko przez sześć godzin dziennie (z godzinną przerwą po południu) od poniedziałku do piątku.
W pierwszej połowie sierpnia pojawiały się liczne doniesienia o potajemnym werbowaniu mieszkańców Mariupola na wojnę z Ukrainą. Już ponad miesiąc wcześniej, 11 lipca, Andriuszczenko ostrzegł, że z portu nad Morzem Azowskim "należy uciekać, póki czas", ponieważ jesienią okupacyjna administracja planuje tam przeprowadzić powszechną mobilizację.
Według strony ukraińskiej w zniszczonym przez rosyjskie wojska Mariupolu przebywa obecnie około 120-130 tys. cywilów, z czego 70 tys. stanowią osoby w podeszłym wieku. Sytuacja humanitarna wciąż jest bardzo trudna - brakuje wody, żywności, lekarstw i środków higienicznych.
Na początku czerwca proukraiński mer miasta Wadym Bojczenko wyraził przypuszczenie, że szacowana wcześniej na około 22 tys. liczba mieszkańców Mariupola zabitych przez Rosjan może być znacznie zaniżona. (PAP)
17.08.2022 12:51
Siły Zbrojne Ukrainy nie potrzebują na razie zwiększenia liczby żołnierzy, mobilizacji podlegają konkretni fachowcy - powiedział ukraiński minister obrony Ołeksij Reznikow w wywiadzie dla radia Głos Ameryki.
„Sztab Generalny określa skalę mobilizacji. To tam określane jest zapotrzebowanie na żołnierzy i środki, które są potrzebne armii do prowadzenia działań wojennych w danej chwili, to tam oceniane są straty… To właśnie Sztab Generalny dokładnie wie, na jakim kierunku potrzebne są uzupełnienia kadrowe, albo czy można wycofać brygadę i na jej miejsce wprowadzić rezerwistów” - oznajmił Reznikow.
Według szefa resortu obrony w szeregi armii ukraińskiej zmobilizowano już wystarczającą liczbę ludzi. Obecnie w pierwszej kolejności potrzebni są operatorzy dronów, informatycy, łącznościowcy, artylerzyści.
"Szczególnie potrzebni są ludzie, którzy są w stanie szybko nauczyć się operowania bronią o standardach natowskich, którą Ukraina otrzymuje od państw zachodnich" - dodał Reznikow. (PAP)
17.08.2022 11:42
Ukrainians should not be left alone with the traumatic war experience. In Lviv, you can get legal and psychologist consultations at the Support Office for Servicemen and Family Members, at Center for Helping Survivors and Confession Hub. Everyone will find the support here. 1/2 pic.twitter.com/2QYhnWdB3g
— Олена Зеленська (@ZelenskaUA) 16 sierpnia 2022
17.08.2022 11:41
"Porozumieliśmy się z USA, że nie będziemy wykorzystywać
uzbrojenia przekazywanego nam przez Waszyngton i innych zachodnich
partnerów do atakowania terytorium Federacji Rosyjskiej. Jeśli jednak
mówimy o wyzwoleniu tymczasowo okupowanych ziem Ukrainy, obecnie
zajętych przez wroga, to nie mamy w tym względzie żadnych
przeciwwskazań" - oznajmił Reznikow. (PAP)
17.08.2022 11:09
Rosyjskie wojska po raz kolejny ostrzelały z artylerii rejon (powiat) nikopolski w obwodzie dniepropietrowskim, który znajduje się w pobliżu okupowanego Enerhodaru i Zaporoskiej Elektrowni Atomowej – na przeciwległym brzegu rzeki Dniepr na południu Ukrainy.
„Rejon nikopolski był w ciągu nocy atakowany trzykrotnie. W nocy miasto było osiem razy ostrzelane z artylerii lufowej” – powiadomił szef administracji obwodowej Wałentyn Rezniczenko. Rannych nie było. (https://t.me/dnipropetrovskaODA/1576)
Według ukraińskich władz i ekspertów ostrzały kontrolowanych przez Kijów terenów znajdujących się w pobliżu elektrowni atomowej, na przeciwległym brzegu Dniepru, mają na celu sprowokowanie strony ukraińskiej do ataku na rosyjskie pozycje wojskowe w Enerhodarze i w pobliżu elektrowni.
Ponadto władze ukraińskie alarmują, że Rosjanie sami ostrzeliwują tereny w pobliżu największej w Europie elektrowni atomowej, a następnie oskarżają o to stronę ukraińską, by „stworzyć lokalny casus belli”. Kijów oskarża Moskwę o „szantaż nuklearny”, podkreślając, że umieszczenie sprzętu wojskowego na terytorium elektrowni grozi katastrofą jądrową.
Położona na południu Ukrainy Zaporoska Elektrownia Atomowa została zajęta przez siły rosyjskie na początku marca. Na terenie obiektu stacjonują rosyjscy żołnierze. Ukraiński koncern Enerhoatom informował jednak w maju, że codzienną eksploatacją i obsługą techniczną obiektu zajmował się ukraiński personel.
Władze obwodu dniepropietrowskiego powiadomiły także o ostrzale przez Rosjan miejscowości w rejonie krzyworoskim. (PAP)
17.08.2022 09:57
Kilku marynarzy rosyjskiej floty wojennej, którzy nieprzerwanie od stycznia pełnili służbę na fregacie Admirał Kasatonow, zostało przewiezionych samolotem do Moskwy na leczenie psychiatryczne; podobna sytuacja występuje też na wielu innych rosyjskich okrętach - powiadomił ukraiński dziennikarz Roman Cymbaluk.
"Marynarze z Rosji znajdują się w złym stanie psychicznym z powodu długotrwałego przebywania na morzu. (...) Morale pozostałych członków załogi fregaty, (wciąż pozostających na okręcie), również pozostawia wiele do życzenia" - napisał we wtorek Cymbaluk na Telegramie. (https://tinyurl.com/5n857m78)
17.08.2022 08:21
Co najmniej trzy osoby zostały ranne po rosyjskim ataku rakietowym w obwodzie odeskim na południu Ukrainy – powiadomiły w środę lokalne władze. Rosyjskie rakiety trafiły w ośrodek wypoczynkowy, powodując zniszczenia i pożar.
„Dwie wrogie rakiety spowodowały zniszczenia i pożar w jednym z ośrodków wypoczynkowych i w kilku budynkach w pobliżu. Ranne są trzy osoby. Trwa operacja ratunkowa” – poinformował rzecznik władz obwodu Serhij Bratczuk na Telegramie. https://t.me/Bratchuk_Sergey/17214 (PAP)
17.08.2022 07:49
Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) ustaliła tożsamość kolejnych ośmiu rosyjskich żołnierzy podejrzanych o zbrodnie wojenne w Buczy pod Kijowem, gdzie po miesięcznej rosyjskiej okupacji znaleziono masowe groby cywilów i zwłoki ze śladami tortur.
Ośmiu żołnierzy, z których większość należy do jednostki 6720 rosyjskiej Gwardii Narodowej (Rosgwardii), podejrzewa się również o grabież w domach opuszczonych przez mieszkańców Buczy – przekazał we wtorek późnym wieczorem dziennik „Guardian”, cytując komunikat SBU na Telegramie.
„Ci rosyjscy żołnierze grabili dla siebie +łupy+: komputery, sprzęty domowe, biżuterię, gadżety, ubrania, żywność (…). Udokumentowane zostało, że sprawcy wysyłali kradzione dobra do swoich krewnych w przesyłkach pocztowych z białoruskiego miasta Mozyrz” - napisano w komunikacie. (https://t.me/SBUkr/4844)
Żołnierzy powiadomiono, że są podejrzani – wynika z oświadczenia SBU, do którego dołączono ich zdjęcia. Za przestępstwa, o które są podejrzani, ukraińskie prawo przewiduje karę od ośmiu do 12 lat więzienia.
Rosyjskie wojska okupowały Buczę i inne miejscowości pod Kijowem w początkowej fazie inwazji, ale na przełomie marca i kwietnia wycofały się z tego obszaru. Po ich wyjściu znaleziono tam masowe groby cywilów oraz zwłoki ze śladami tortur. Z relacji świadków wynika, że rosyjscy żołnierze dopuszczali się gwałtów i celowo zabijali cywilów.(PAP)
17.08.2022 07:39
Sztab powiadomił, że Rosjanie ostrzelali m.in. Łebiaże na
wschód od Charkowa, Dowhenke na północny zachód od Słowiańska.
Zaminowane zostały także miejscowości w obwodzie zaporoskim. (https://tinyurl.com/5hdzkykp) (PAP)
16.08.2022 17:17
Rzecznik ukraińskiego lotnictwa wojskowego Jurij Ihnat powiedział we wtorek, że Rosja używa obecnie w wojnie przeciwko Ukrainie około 360 śmigłowców. Na początku inwazji, pod koniec lutego, grupa śmigłowców liczyła około 250 maszyn - dodał Ihnat.
"Na początku wojny na pełną skalę zgrupowania lotnicze Federacji Rosyjskiej naokoło Ukrainy liczyły 700 maszyn: 450 samolotów i 250 śmigłowców. (...) Samolotów dziś jest nieco mniej - wokół granic ukraińskich na różnych lotniskach na Białorusi, na Krymie znajduje się ich 430" - powiedział rzecznik podczas briefingu w Kijowie. W tym samym czasie liczba śmigłowców znacznie wzrosła - dodał - i zgrupowanie to "stanowi teraz ponad 360 maszyn, które przeciwnik ma do swojej dyspozycji w pobliżu Ukrainy".
Zdaniem rzecznika dzieje się tak dlatego, że Rosja do wsparcia wojsk lądowych najczęściej używa lotnictwa szturmowego i śmigłowców bojowych.
Rosja wykorzystuje przy tym w wojnie przeciwko Ukrainie różne rodzaje lotnictwa - dodał rzecznik. "Odnotowujemy (działania) lotnictwa strategicznego, bombowców dalekiego zasięgu, samolotów myśliwsko-bombowych Su-34 i lotnictwa szturmowego" - powiedział przedstawiciel ukraińskich sił powietrznych. (PAP)
16.08.2022 12:49
W pobliżu miasta Krasnogwardiejskoje w centralnej części Krymu widać kłęby czarnego dymu - poinformowała we wtorek agencja Reutera, powołując się na rosyjskie media. Krasnogwardiejskoje znajduje się około 30 km na południe od miasta Dżankoj, w którego okolicy we wtorek rano wybuchł pożar na stacji transformatorowej oraz nastąpiła seria wybuchów w składzie amunicji. Ukraińskie władze poinformowały, że wydarzenia te są skutkiem działań sił zbrojnych Ukrainy. Władze rosyjskie przekazały natomiast, że eksplozje są efektem działań sabotażowych. Poranne wtorkowe wybuchy uszkodziły również infrastrukturę kolejową na Krymie oraz spowodowały konieczność ewakuacji tysięcy ludzi. (PAP)
16.08.2022 11:26
#Russian losses according to the General Staff of the Armed Forces of #Ukraine. pic.twitter.com/rEQ8lO2u4s
— NEXTA (@nexta_tv) 16 sierpnia 2022
16.08.2022 11:25
16.08.2022 09:18
16.08.2022 08:59
#Pomagamy🇺🇦
— Straż Graniczna (@Straz_Graniczna) 16 sierpnia 2022
Od 24.02 #funkcjonariuszeSG odprawili w przejściach granicznych na kierunku z🇺🇦do🇵🇱 5,542 mln os.
Wczoraj tj.15.08➡21,8 tys.
Dziś do godz. 07.00➡️7,3 tys.
W dn.15.08 z🇵🇱do🇺🇦odprawiono 26,6 tys. osób. Od 24.02- ponad 3,693 mln os. pic.twitter.com/xJLX9xOmD9
16.08.2022 08:28
16.08.2022 07:13
Dwie z zaatakowanych dzielnic znajdują się w samym centrum tego położonego na wschodzie Ukrainy miasta. Jego mer zaznaczył, że tak silnego ostrzału nie obserwowano w mieście od dawna. W tej chwili nie ma informacji o skutkach ataku. W poniedziałek w wyniku rosyjskiego ostrzału dzielnicy mieszkaniowej Charkowa zginęła jedna osoba, a cztery zostały ranne. (PAP)
15.08.2022 19:57
15.08.2022 19:35
15.08.2022 19:02
15.08.2022 17:41
15.08.2022 16:45
15.08.2022 16:05
15.08.2022 15:03
15.08.2022 12:23
15.08.2022 10:28
15.08.2022 08:32
Większość dowództwa wojsk rosyjskich opuściła Chersoń - poinformował w niedzielę na Telegramie wiceprzewodniczący rady obwodowej miasta Jurij Sobolewski. "Mogę to potwierdzić. Rzeczywiście, dziś wróg nie ma ani jednej bezpiecznej drogi logistycznej, która zaspokoiłaby jego potrzeby wojskowe, konkretnie dla zaopatrzenia grupy wojskowej, która znajduje się w pobliżu Chersonia" - oświadczył Sobolewski. (PAP)
15.08.2022 08:32
14.08.2022 21:00
14.08.2022 19:44
14.08.2022 19:30
14.08.2022 18:46
14.08.2022 18:29
W okupowanym przez wojska rosyjskie obwodzie chersońskim, na południu Ukrainy, we wsi Hornostajiwka zdemontowane zostały dwa pomniki ukraińskie - poinformował w niedzielę Jarosław Januszewycz, szef administracji obwodowej lojalny wobec władz ukraińskich. "W miejscowości Hornostajiwka okupanci zdemontowali przy pomocy dźwigu pomniki: Na dzień niepodległości Ukrainy i Bohaterom Ukrainy - napisał Januszewycz w oświadczeniu w serwisie Telegram. (PAP)
14.08.2022 17:46
In the village of Novaya Dofinovka, #Odesa region, a mine in the water was detonated
— NEXTA (@nexta_tv) 14 sierpnia 2022
The video of the explosion was published by the "Dumskaya" newspaper. Judging by the video, the explosion happened near the shore. pic.twitter.com/cznbl4SCrC
14.08.2022 17:46
#Pomagamy🇺🇦
— Straż Graniczna (@Straz_Graniczna) 14 sierpnia 2022
Od 24.02 #funkcjonariuszeSG odprawili w przejściach granicznych na kierunku z🇺🇦do🇵🇱 5,495 mln os.
Wczoraj tj.13.08➡️27,7 tys.
Dziś do godz. 07.00➡️7 tys.
W dn.13.08 z🇵🇱do🇺🇦odprawiono 33,7 tys. osób. Od 24.02- ponad 3,634 mln os. pic.twitter.com/8XbjhjDOT7
14.08.2022 16:06
Tylko debata o ograniczeniach wizowych dla obywateli Rosji może sprawić, że Rosjanie odczują, że toczy się wojna - ocenił w niedzielę Mychajło Podolak, doradca prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego. "Czemu potrzebne są ograniczenia wizowe dla obywateli Rosji? Pół roku wojny pokazało, że oni nie przejmują się masowymi morderstwami, zburzonymi miastami, szantażem nuklearnym, Buczą i Mariupolem. Tylko dyskusje o utracie wiz mogą sprawić, że odczują wojnę i odpowiedzialność. A to pierwszy krok... do rosyjskiego buntu" - napisał Podolak na Twitterze. (PAP)
14.08.2022 14:21
14.08.2022 12:00
14.08.2022 09:27
14.08.2022 08:46
Siły rosyjskie nacierały jednocześnie na kilku kierunkach frontu, przy czym w niektórych miejscach walki nadal trwają – poinformował w niedzielę Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy na Facebooku. Działania bojowe koncentrowały się na wschodzie Ukrainy. W obwodzie donieckim siły rosyjskie usiłowały bez powodzenia przerwać linię ukraińskiej obrony w okolicach wsi Dołyna. Rosjanie próbowali też poprawić swoje położenie taktyczne w okolicach osiedla Spirne, ale zostali odparli. Nadal trwają walki w okolicy Iwano-Darjiwki. Siły rosyjskie wycofały się do szturmach w okolicy miejscowości Zajcewe oraz w kierunku Krasnohoriwki i Pisków, choć w obu miejscach nadal trwają walki. Na kierunku charkowskim wojska rosyjskie przeprowadziły kilka ataków lotniczych. Usiłują też zabezpieczyć logistycznie swoje pododdziały i uzupełnić stan osobowy uszczuplony w wyniku strat. (PAP)
14.08.2022 08:04
13.08.2022 12:28
Єрмак назвав кроки світової спільноти, які допоможуть Україні перемогти росіюhttps://t.co/CnIodBYHqq pic.twitter.com/KQRsiPCcIQ
— Ukrinform (@UKRINFORM) 13 sierpnia 2022
13.08.2022 12:19
ЗСУ знищили вже близько 43 400 російських загарбниківhttps://t.co/BmYAYLUOZf pic.twitter.com/aOYOr9znYs
— Ukrinform (@UKRINFORM) 13 sierpnia 2022
13.08.2022 10:50
W nocy z piątku na sobotę do Wielkopolski dotarł kolejowy transport medyczny z rannymi w walkach zbrojnych żołnierzami z Ukrainy – poinformował PAP w sobotę rzecznik wojewody wielkopolskiego Mateusz Daszkiewicz.
Daszkiewicz podał, że kolejowy transport medyczny z rannymi w walkach zbrojnych żołnierzami z Ukrainy dotarł do Wielkopolski ok. godziny pierwszej. Koordynację na terenie województwa zapewnił wojewoda wielkopolski, który przy wsparciu wojska, policji, straży pożarnej, straży ochrony kolei oraz ratownictwa medycznego przeprowadził działania mające na celu transport rannych do kilku szpitali na terenie województwa wielkopolskiego.
"Całe przedsięwzięcie zostało przeprowadzone bardzo sprawnie i z dbałością o szeroko rozumiane bezpieczeństwo ukraińskich wojskowych" – podkreślił Daszkiewicz.
Obecnie służby wojewody nie przekazują więcej informacji, nie podają też ilu ukraińskich żołnierzy dotarło do Wielkopolski.(PAP)
13.08.2022 10:20
"Umieścili kolejną bazę wojskową na terenie szpitala w mieście Melitopol, gdzie chowają się za plecami naszych cywilów. To jest ich standardowa praktyka, że nasi ludzie są wykorzystywani w ten sposób" - oznajmił Fedorow. (PAP)
13.08.2022 09:35
W okupowanych miastach obwodu ługańskiego Ukrainy wojskowi rosyjscy proponują emerytom produkty żywnościowe w zamian za informacje o mężczyznach w wieku poborowym - powiadomił w sobotę szef administracji obwodu Serhij Hajdaj.
"Rosjanie uciekają się do nowych metod przymusowej mobilizacji. Obchodzą bloki mieszkalne, zdobywają zaufanie osób starszych proponując im niewielkie kwoty pieniężne albo produkty żywnościowe w zamian za informacje o mężczyznach w wieku poborowym" - napisał Hajdaj na komunikatorze Telegram.
Prowadzący mobilizację "każą też dyżurować wojskowym przy zamkniętych klatach schodowych. Czekają oni tam, aż ktoś z lokatorów płci męskiej wyjdzie z domu czy też będzie do niego wracał" - dodał. (https://t.me/luhanskaVTSA/4971).
Władze ukraińskie twierdzą, że Rosjanie mają problemy z mobilizacją i uzupełnianiem oddziałów prowadzących walki na Ukrainie.
12.08.2022 20:27
Dwóch cywilów zginęło, a 13 zostało rannych w rosyjskim ostrzale Kramatorska w obwodzie donieckim na wschodzie Ukrainy - poinformowała w piątek kramatorska rada miejska. Jak czytamy w komunikacie, w ostrzale uszkodzonych zostało co najmniej 20 budynków; na jednym z osiedli wybuchł pożar. Władze podkreślają, że nie jest to ostateczny bilans strat. Apelują do mieszkańców o ewakuację. (PAP)
12.08.2022 19:57
12.08.2022 18:47
12.08.2022 16:23
12.08.2022 15:42
12.08.2022 13:31
Rodziny rosyjskich wojskowych w pośpiechu uciekły z miejscowości na wybrzeżu Morza Azowskiego, położonych pod Mariupolem na południowym wschodzie Ukrainy; najeźdźcy obawiają się powtórki z Krymu, gdzie doszło do eksplozji w rosyjskiej bazie lotniczej - oznajmił w piątek lojalny wobec Kijowa doradca mera Mariupola Petro Andriuszczenko.
"Wszystkie (te) rodziny opuściły wybrzeże na odcinku od miejscowości Mełekine do Biłosarajskiej Kosy (około 20-30 km na południowy zachód od Mariupola - PAP). Ponadto kolaboracyjny mer miasta Kostiantyn Iwaszczenko zwiększył liczebność osobistej ochrony z czterech do siedmiu osób. Wśród okupantów i ich współpracowników panuje strach. I to jest dobra wiadomość" - napisał Andriuszczenko na Telegramie (https://t.me/andriyshTime/2277).(PAP)
12.08.2022 13:12
Zwolennicy wojny na Ukrainie zyskują coraz większe wpływy w otoczeniu Putina, licząc na sukcesję po prezydencie Rosji - pisze w piątek francuski dziennik "Le Figaro". Dodaje, że zwolennicy negocjacji, kojarzeni głównie z elitami ekonomicznymi tracą na znaczeniu, a dawni liberałowie ekonomiczni wycofują się z polityki.
Wojna powoduje radykalizację systemu, ale pamiętajmy, że już w 2020 r. przekroczono tabu: opozycja została zredukowana do zera, przeredagowano konstytucję – mówi gazecie dyrektor Obserwatorium francusko-rosyjskiego Arnaud Dubien. „W rzeczywistości Putin chce definitywnie zerwać ze spuścizną Borysa Jelcyna dzięki nagromadzonej frustracji i niechęci do Zachodu” – zauważa Dubien.
Inwazja wprawiła Moskwę i jej elity w szok, ponieważ spodziewano się zwycięstwa w ciągu kilku dni. Jednak w obliczu ukraińskiego oporu wzmocnionego dostawami broni z Zachodu, wyczekiwane błyskawiczne zwycięstwo stało się tylko mirażem. Wojna na Ukrainie będzie długa i coraz bardziej kosztowna, to będzie wojna na wyniszczenie. Wśród rosyjskich elit politycznych, ekonomicznych czy bezpieczeństwa, w obrębie klanów panuje przekonanie, że trzeba się do wojny dostosować i zaistnieć dzięki niej – analizuje francuski dziennik.
„Pomimo konsolidacji wokół Putina po inwazji w jego otoczeniu istnieją dwie przeciwstawne tendencje” – uważa dziennikarz i badacz Andriej Percew. „Istnieje +partia pokoju+, składająca się w większości z członków elity ekonomicznej, która jest bardziej przychylna negocjacjom oraz +partia wojny+, która podżega do wojny. Jej członkowie są najgłośniejsi i udaje im się decydować, bo inni milczą” – wyjaśnia Parcew, cytowany przez „Le Figaro”.(PAP)
12.08.2022 12:56
Rosyjscy okupanci przebudowują filharmonię w Mariupolu nad Morzem Azowskim na więzienie, by zorganizować tam „trybunał” nad ukraińskimi żołnierzami – oświadczył w piątek doradca mera miasta Petro Andriuszczenko na Telegramie.
„Oprócz klatek przygotowują specjalny bunkier-garaż dla więźniarek, które będą przewozić naszych bohaterów znajdujących się w niewoli. Tego nie było przed wojną. Jest to budowane wyłącznie w jednym celu. +Trybunał+” – oznajmił Andriuszczenko.
Dodał, że bunkier jest łączony specjalnymi korytarzami z klatkami i celami. https://t.me/andriyshTime/2272 (PAP)
12.08.2022 12:51
Близько 13 тисяч білорусів погодились воювати проти України – Генштабhttps://t.co/pbabUKVOzb pic.twitter.com/9qIA61rsfN
— Ukrinform (@UKRINFORM) 11 sierpnia 2022
12.08.2022 12:27
Do kraju sprowadzono ciała 522 poległych żołnierzy, którzy uznawani byli za zaginionych – poinformował w piątek ukraiński rzecznik ds. osób zaginionych w szczególnych okolicznościach Ołeh Kotenko.
„Udało się sprowadzić 522 ciał z różnych miejsc” – powiedział Kotenko, cytowany przez Interfax-Ukraina. Zapewnił też, że Ukraina zrobi wszystko, co w jej mocy, by sprowadzić ciała wszystkich obrońców ojczyzny.
Stanowisko rzecznika ds. zaginionych w szczególnych okolicznościach podlega ministrowi ds. reintegracji terytoriów tymczasowo okupowanych. Działalność Kotenki koncentruje się na zbieraniu informacji o zabitych, zaginionych bez wieści oraz osobach bezprawnie zatrzymanych przez okupanta.
3 lipca wicepremier Iryna Wereszczuk poinformowała, że na Ukrainę udało się sprowadzić ciała ponad 400 osób. Kilkanaście dni później informowano o jeszcze dwóch wymianach, w ramach których odzyskano szczątki kolejnych 75 żołnierzy.
14 czerwca władze w Kijowie potwierdziły sprowadzenie ciał 64 obrońców zakładów metalurgicznych Azowstal - ostatniego punktu oporu w Mariupolu nad Morzem Azowskim, obleganego od marca do maja przez rosyjskie wojska. (PAP)
12.08.2022 11:02
12.08.2022 10:57
11.08.2022 22:19
Rosja przebiła dno w światowej historii terroryzmu - oznajmił w czwartek prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Podkreślił, że tego dnia rosyjskie pociski znów uderzyły w terytorium Zaporoskiej Elektrowni Atomowej, która jest pod kontrolą wojska Rosji.
"To, co dzieje się teraz wokół Zaporoskiej Elektrowni Atomowej, to jedna z największych zbrodni państwa-terrorysty" - powiedział Zełenski w opublikowanym wieczorem nagraniu (https://t.me/V_Zelenskiy_official/2839).
Zaznaczył, że w czwartek odnotowano kolejne rosyjskie trafienia pocisków na terenie elektrowni.
"Rosja po raz kolejny przebiła dno w światowej historii terroryzmu. Nikt więcej nie wykorzystywał elektrowni atomowej tak jawnie, by grozić całemu światu i stawiać jakieś warunki" - dodał prezydent.
Według niego na sytuację w Zaporoskiej Elektrowni Atomowej "wszyscy na świecie powinni natychmiast zareagować". "Wygonienie okupantów z terytorium (siłowni) jest w interesie świata, a nie tylko Ukrainy" - podkreślił.
"Tylko pełne wycofanie Rosjan z terytorium Zaporoskiej Elektrowni Atomowej i przywrócenie pełnej kontroli Ukrainy nad sytuacją wokół siłowni są gwarancją przywrócenia bezpieczeństwa atomowego całej Europie" - oznajmił szef ukraińskiego państwa.(PAP)
11.08.2022 21:22
Były prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew był w czwartek w separatystycznej tzw. Ługańskiej Republice Ludowej (ŁRL) na wschodzie Ukrainy - pisze portal Ukrainska Prawda.
Miedwiediew, który obecnie jest wiceprzewodniczącym Rady Bezpieczeństwa Rosji, napisał na Telegramie, że przybył do tzw. ŁRL, by na polecenie prezydenta Władimira Putina omówić sprawy bezpieczeństwa "w republikach Donbasu", czyli na okupowanym terytorium ukraińskim.
Jak dodał, spotkał się z samozwańczymi władzami tzw. ŁRL i tzw. Donieckiej Republiki Ludowej. "Szczególną uwagę" poświęcono "zharmonizowaniu" prawa separatystycznych republik z prawem Rosji - przekazał Miedwiediew.(PAP)
11.08.2022 20:34
Na 12 bilionów dolarów szacuje się wartość złóż paliw kopalnych i metali ziem rzadkich na okupowanych przez Rosję terenach Ukrainy. Na gospodarcze motywy rosyjskiego ataku na Ukrainę wskazuje w najnowszym raporcie kanadyjska firma analityczna SecDev.
Wartość wszystkich złóż surowców kopalnych Ukrainy można ocenić na ok. 26 bilionów USD – szacują analitycy SecDev, podkreślając, że „Rosja próbuje obniżyć znaczenie Ukrainy i na stałe ją zdestabilizować oraz podważyć rzetelność tego kraju jak partnera ekonomicznego Europy i innych krajów świata”.
„Im dłużej trwa wojna, tym większe prawdopodobieństwo, że Rosja uniemożliwi Ukrainie (utrzymanie) statusu +supermocarstwa+ w dziedzinach takich jak surowce i rolnictwo”, a to przełoży się na wyższe ceny i „podważy przejście na energie odnawialne” - napisano w raporcie, zwracając uwagę, że rosyjski prezydent Władimir Putin zdecydował się na zaatakowanie Ukrainy nie tylko z powodu osobistych przekonań czy fiksacji - w działaniach Rosji widać też przyczyny ekonomiczne.(PAP)
11.08.2022 19:32
Około 13 tysięcy białoruskich żołnierzy i milicjantów podpisało zgodę na udział w wojnie przeciwko Ukrainie – poinformował w czwartek zastępca szefa głównego zarządu operacyjnego Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy generał Ołeksij Hromow.
„Wzdłuż granicy państwowej z Ukrainą rozlokowanych jest sześć batalionów Sił Zbrojnych Republiki Białoruś. Według naszych danych Rosja nie przestaje próbować wciągnąć Białorusi w czynny udział w wojnie z Ukrainą. Według naszych informacji około 13 tysięcy osób spośród czynnych i byłych żołnierzy białoruskich oraz funkcjonariuszy OMON (milicyjne oddziały specjalnego przeznaczenia - PAP) zgodziło się na udział w wojnie” – powiedział Hromow na konferencji prasowej.
Ukraiński generał dodał, że na białoruskich poligonach są również przedstawiciele innych krajów.
„3 sierpnia na lotnisko w obwodzie mińskim przybyli pierwsi żołnierze z Federacji Rosyjskiej, Wietnamu, Uzbekistanu, Kamerunu, Tadżykistanu, Syrii, Laosu i Mali. 8 sierpnia zauważono oddział z Wyższej Szkoły Wojsk Powietrznodesantowych w Riazaniu. Są to działania mające pokazać tak zwaną międzynarodową współpracę agresora" - zaznaczył Hromow.
Według niego podstawowym motywem wśród żołnierzy wojsk okupacyjnych jest motyw materialno-finansowy, nie ma w tym żadnych pobudek ideologicznych. „Nikt nie wierzy w +denazyfikację+ i w ochronę praw ludności rosyjskojęzycznej. Strach i pieniądze to podstawowe czynniki rosyjskiej obecności wojskowej” – podkreślił generał. (PAP)
11.08.2022 16:29
Około 10 osób zmarło w zeszłym tygodniu, czekając w kolejce na wyjazd z okupowanego przez wojska rosyjskie Mariupola, na południowym wschodzie Ukrainy – oznajmił w czwartek mer miasta Wadym Bojczenko na briefingu w Kijowie.
„Niestety są przypadki, gdy ludzie w tych kolejkach umierają, bo są zmęczeni i nie otrzymują pomoc lekarskiej” – oznajmił.
Bojczenko podkreślił, że ewakuacja z miasta jest możliwa, ale trudna. „Trzeba odstać kolejkę w tzw. centrach filtracyjnych, (…) trzeba też zdawać sobie sprawę, że droga z Mariupola na terytorium kontrolowane przez Ukrainę, czyli do miasta Zaporoże jako najbliższej miejscowości, zajmuje od trzech do pięciu dni” – zaznaczył.
Mer potwierdził również informację, że rosyjscy okupanci żądają od mieszkańców dużych sum pieniędzy za możliwość wyjechania na obszary kontrolowane przez Kijów.
Bojczenko ocenił też, że Rosjanie nie zdołają w tym roku uruchomić w mieście ogrzewania ani zapewnić mieszkańcom odpowiedniej ilości wody pitnej, gdyż wojska rosyjskie zniszczyły wodociąg dostarczający miastu wodę z rzeki Doniec, a nie można go wyremontować z powodu wysokich kosztów i trwających działań bojowych. (PAP)
11.08.2022 13:36
11.08.2022 12:09
11.08.2022 10:31
10.08.2022 15:55
10.08.2022 14:59
10.08.2022 11:29
Зеленська - про ситуацію на ЗАЕС: Дивує дуже слабка реакція світу на ядерну загрозуhttps://t.co/Fm4FCkIOgI pic.twitter.com/4MtJiKjzIn
— Ukrinform (@UKRINFORM) 10 sierpnia 2022
10.08.2022 09:12
Rosja "niemal na pewno" utworzyła nową formację sił lądowych, 3. Korpus Armijny, który stacjonuje w miejscowości Mulino, leżącej około 360 kilometrów na wschód od Moskwy - przekazało w środę brytyjskie ministerstwo obrony w codziennej aktualizacji wywiadowczej.
Rosja prawdopodobnie planuje pozyskać dużą część personelu 3. Korpusu Armijnego z nowo utworzonych batalionów ochotniczych, które obecnie poszukują rekrutów na obszarze całego kraju. Lokalni rosyjscy politycy potwierdzili, że potencjalnym żołnierzom nowej formacji oferowane są "lukratywne premie pieniężne po rozmieszczeniu na Ukrainie" - przekazał brytyjski resort.
"Korpus rosyjskiej armii zazwyczaj składa się z 15-20 tys. żołnierzy, ale Rosji prawdopodobnie trudno będzie doprowadzić 3. Korpus Armijny do takiej liczebności, biorąc pod uwagę bardzo ograniczony poziom powszechnego entuzjazmu dla zgłaszania się na ochotnika do walki na Ukrainie" - skomentował wywiad Wielkiej Brytanii.
Jak dodano, nowa formacja prawdopodobnie nie będzie miała decydującego znaczenia dla rosyjskiej kampanii na Ukrainie.
Zgodnie z informacjami brytyjskiego wywiadu rosyjscy dowódcy dalej muszą skupiać się na próbach wzmocnienia ofensywy w Donbasie na wschodzie Ukrainy, jak i wzmocnienia obrony przed ukraińskimi kontratakami na południu kraju. (PAP)
10.08.2022 08:22
Trzy osoby zginęły w ciągu ostatniej doby w wyniku rosyjskich ostrzałów obwodów donieckiego i zaporoskiego Ukrainy – poinformowały w środę władze obwodowe na Telegramie.
Dwie osoby poniosły śmierć, a sześć zostało rannych w mieście Oczeretyne i wsi Szewczenko w obwodzie donieckim na wschodzie Ukrainy – napisał szef władz obwodowych Pawło Kyryłenko (https://t.me/pavlokyrylenko_donoda/4492).
Jedna kobieta zginęła natomiast w mieście Kuszuhum w obwodzie zaporoskim na południu kraju, gdzie w wyniku ostrzału zniszczone zostały trzy budynki, a prawie 30 uległy uszkodzeniu – poinformował sekretarz rady miejskiej Zaporoża Anatolij Kurtiew (https://t.me/kurtievofficial/4706).
Prokuratura Generalna Ukrainy powiadomiła zaś na Telegramie, że w środę w wyniku ostrzału Mikołajowa na południu kraju ranna została 13-letnia dziewczynka (https://t.me/pgo_gov_ua/5148). (PAP)
10.08.2022 08:16
11 osób zginęło, a 13 zostało rannych w nocy z wtorku na środę w wyniku ostrzelania przez rosyjskie wojska z wyrzutni rakietowych dwóch miejscowości w rejonie (powiecie) nikopolskim obwodu dniepropietrowskiego na południu Ukrainy - powiadomił szef regionalnych władz Wałentyn Rezniczenko.
"Tragiczna noc. (...) Wróg dwukrotnie zaatakował okolicę z wyrzutni Grad, wystrzeliwując 80 pocisków w kierunku dzielnic mieszkalnych. Uderzenie było celowe i podstępne, bowiem dokonano go, gdy ludzie spali w swoich domach" - napisał gubernator na Telegramie (https://tinyurl.com/52ebr79u).
Jak poinformował, 10 cywilów poniosło śmierć w mieście Marganiec, a jedna osoba zginęła w pobliskiej miejscowości Wyszczetarasiwka. Ponadto 11 mieszkańców Margańca odniosło obrażenia, z czego siedem osób trafiło w ciężkim stanie do szpitala. Dwoje pozostałych rannych ucierpiało podczas ataku na Wyszczetarasiwkę.
"W Margańcu zniszczono ponad 20 wielopiętrowych domów mieszkalnych, budynki urzędu i rady miasta, dom kultury, akademik, dwie szkoły i kilka obiektów administracyjnych. Została zerwana linia energetyczna. Kilka tysięcy mieszkańców Margańca pozostaje bez prądu, pracują awaryjne ekipy elektryków" - relacjonował Rezniczenko.
W nieodległej Wyszczetarasiwce uszkodzono 11 prywatnych domów i gazociąg. Nawet tysiąc osób utraciło dostęp do instalacji gazowej - dodał szef władz regionu.(PAP)
10.08.2022 07:30
Президент: Готуємо програми економічного відновлення Криму після звільненняhttps://t.co/LGpkYqhcfx pic.twitter.com/HjzLPQQeof
— Ukrinform (@UKRINFORM) 9 sierpnia 2022
09.08.2022 19:38
🐈⬛Киця-захисниця — новий мурал у Миколаєві
— Ukrinform (@UKRINFORM) 9 sierpnia 2022
Митці Альона та Дмитро створили мурал, щоб підтримати жителів Миколаєва та його захисників. Над стінописом працювали упродовж 7 днів. За словами митців, киця-захисниця допомагає тим, хто лишився, відновити рівновагу.
📸 Світлана Вовк pic.twitter.com/JcxyEOJWGk
09.08.2022 19:36
Przyszłością Krymu jest bycie perłą Morza Czarnego, parkiem narodowym z unikalną przyrodą, światowym kurortem, a nie bazą wojskową dla terrorystów - przekazał doradca prezydenta Ukrainy Mychajło Podolak w reakcji na wtorkowe wybuchy w rosyjskiej bazie wojskowej na Krymie. Do sprawy odniosło się również ukraińskie ministerstwo obrony.
Podolak dodał też, że demilitaryzacja Federacji Rosyjskiej to nieodłączna część zapewnienia globalnego bezpieczeństwa. "I to się właśnie zaczyna" - dodał we wpisie na Twitterze (https://tinyurl.com/3ycyhmh5).
Do sprawy wybuchów odniosło się również ukraińskie ministerstwo obrony, które poinformowało na Facebooku: „Jeżeli chodzi o pożar na terytorium lotniska +Saki+ w pobliżu Nowofedoriwki na tymczasowo okupowanym przez Rosję Krymie. Ukraińskie ministerstwo obrony nie może ustalić przyczyn pożaru, lecz po raz kolejny przypomina o przestrzeganiu przepisów przeciwpożarowych i o tym, że palenie tytoniu może odbywać się jedynie w wyznaczonych miejscach” - https://tinyurl.com/yx4n6fxv.
Ministerstwo podkreśliło też, że pożar na Krymie może zostać wykorzystany przez Rosję w wojnie informacyjnej. „Nie wykluczamy, że okupanci +przypadkowo+ znajdą charakterystyczną +naszywkę+, +wizytówkę+ czy nawet kod DNA. (...) Zachowujcie spokój i ufajcie Siłom Zbrojnym Ukrainy” - napisano w informacji ministerstwa.
We wtorek w rosyjskiej bazie wojskowej doszło do wybuchów, których przyczyna do tej pory nie została ustalona. Według informacji w sieciach społecznościowych eksplozji było ponad dziesięć. Podawano w nich, że płonie magazyn z amunicją i pas startowy.
Amerykański dziennik "New York Times" napisał, powołując się na anonimowe źródło w ukraińskim wojsku, że za wybuchami stoją Siły Zbrojne Ukrainy, które do wykonania tej operacji użyły wyłącznie ukraińskiego sprzętu. Ani Rosjanie, ani Ukraińcy oficjalnie nie potwierdzają tych doniesień.(PAP)
09.08.2022 18:38
Wybuchy, do których doszło we wtorek na rosyjskim lotnisku wojskowym na okupowanym przez Rosjan Krymie, są przypomnieniem o tym, do kogo należy półwysep – oświadczyła wicepremier Ukrainy Iryna Wereszczuk.
„Dziś obchodzimy Międzynarodowy Dzień Ludności Rdzennej. W Ukrainie za taką uważa się Tatarów krymskich, Karaimów i Krymczaków. A dzisiejsze wybuchy w Nowofedoriwce to kolejne przypomnienie o tym, czyj jest Krym. Bo to jest Ukraina!” – napisała Wereszczuk na Telegramie (https://t.me/vereshchuk_iryna/1483).
Na rosyjskim lotnisku wojskowym w Nowofedoriwce na zachodnim brzegu Krymu doszło do serii wybuchów. Media ukraińskie przekazały, powołując się na samozwańcze rosyjskie władze Krymu, że jedna osoba zginęła. Wcześniej informowano, że rannych zostało pięć osób, w tym dziecko.
Na lotnisku płonie magazyn z amunicją i pas startowy – podały sieci społecznościowe, a za nimi ukraińskie media. Od pozycji ukraińskich na linii frontu w obwodzie chersońskim Nowofedoriwkę dzieli około 200 km w linii prostej.
Według informacji w sieciach społecznościowych eksplozji było ponad dziesięć.
Rosyjskie ministerstwo obrony oświadczyło tymczasem, że na lotnisku w Nowofedoriwce doszło do wybuchu „kliku pocisków lotniczych”.
Amerykański dziennik "New York Times" napisał, powołując się na anonimowe źródło w ukraińskim wojsku, że za wybuchami stoją Siły Zbrojne Ukrainy, które do wykonania tej operacji użyły wyłącznie ukraińskiego sprzętu. Ani Rosjanie, ani Ukraińcy oficjalnie nie potwierdzają tych doniesień.(PAP)
09.08.2022 18:17
Окупаційна "влада" Криму підтвердила вибухи в районі Новофедорівки, де знаходиться російська військова авіабаза, туди направлені машини «швидкої допомоги». pic.twitter.com/WEM5cqqxiU
— Ukrinform (@UKRINFORM) 9 sierpnia 2022
09.08.2022 16:55
Ponad trzy tysiące osób – w tym 600 dzieci i 1400 kobiet - zostało ewakuowanych z obwodu donieckiego w ciągu ostatnich sześciu dni – poinformował we wtorek wiceszef biura prezydenta Ukrainy Kyryło Tymoszenko na Telegramie.
Jak dodał, od początku wojny z terytorium obwodu ewakuowano już ponad 1,3 mln osób. https://t.me/kt20220224/1521
W zeszłym tygodniu rząd Ukrainy wydał rozporządzenie o przymusowej ewakuacji mieszkańców obwodu donieckiego w związku z wojną. Dokument przewiduje przesiedlenie ich w bezpieczne miejsca w centralnych i zachodnich obwodach kraju. Wcześniej ukraińska Rada Ministrów wyjaśniała, że ewakuacja jest konieczna ze względu na brak możliwości dostaw gazu na te tereny w sezonie grzewczym.
Wicepremier, minister ds. reintegracji terenów okupowanych Iryna Wereszczuk mówiła pod koniec lipca, że w obwodzie donieckim pozostało 200-220 tys. osób, w tym 52 tys. dzieci, i nie można ich narażać na śmiertelne niebezpieczeństwo związane z brakiem ogrzewania i prądu zimą. (PAP)
09.08.2022 16:24
Okupowany przez siły rosyjskie Siewierodonieck w obwodzie ługańskim Ukrainy cofnął się do średniowiecza, w mieście nie ma bowiem kanalizacji, bieżącej wody ani prądu – oświadczył we wtorek szef miejskiej administracji Ołeksandr Striuk w ukraińskiej telewizji.
„Miasto de facto cofnęło się do średniowiecza. Nie ma kanalizacji, bieżącej wody i elektryczności. Niestety warunki życia są bardzo trudne” – powiedział. Dodał, że zniszczone zostały także dwa przedsiębiorstwa zajmujące się ogrzewaniem i wymagają on całkowitej przebudowy.
Striuk oznajmił, że w Siewierodoniecku i na jego przedmieściach nadal przebywa około 8 tysięcy mieszkańców.
Wcześniej ukraińskie władze informowały, że w Siewierodoniecku zawalają się uszkodzone wielopiętrowe budynki, co zmusza ludność do przenoszenia się do ocalałych mieszkań, a czasem piwnic i klatek schodowych.
Szef władz obwodu ługańskiego Serhij Hajdaj 24 czerwca powiadomił, że armia ukraińska wycofała się z Siewierodoniecka. Gwardia Narodowa podała, że miasto jest zniszczone w 90 proc. i jego dalsza obrona nie ma sensu. (PAP)
09.08.2022 15:57
Із Херсона після удару по Антонівському мосту почали вивозити родини військових рф https://t.co/9ZTtJUBAig pic.twitter.com/4i7Jd6xi5l
— Ukrinform (@UKRINFORM) 9 sierpnia 2022
09.08.2022 15:32
- За що ти воюєш?
— Ukrinform (@UKRINFORM) 9 sierpnia 2022
- За майбутнє своїх дітей.
Єгері зачитали вірш свого побратима Павла Вишебаби "Доньці" та поділитися світлинами своїх донечок і синів, які чекають батьків з перемогою.
🎥 68 окрема єгерська бригада pic.twitter.com/ZgRGgEYxXs
09.08.2022 15:28
Władze Ukrainy sprowadziły do kraju ciała kolejnych 17 poległych żołnierzy - powiadomiło we wtorek ministerstwo ds. reintegracji terytoriów czasowo okupowanych. Operację zrealizowano dzięki współpracy rzecznika ds. osób zaginionych w szczególnych okolicznościach Ołeha Kotenki z ukraińskimi strukturami siłowymi.
W komunikacie resortu na Telegramie zaznaczono, że proces zwrotu ciał odbywa się zgodnie z normami konwencji genewskiej (https://t.me/minre_ua/1395).
Stanowisko rzecznika ds. zaginionych w szczególnych okolicznościach podlega ministrowi ds. reintegracji terytoriów tymczasowo okupowanych. Działalność Kotenki koncentruje się na zbieraniu informacji o zabitych, osobach, które zaginęły bez wieści, oraz osobach nielegalnie zatrzymanych przez okupanta.
3 lipca wicepremier Iryna Wereszczuk poinformowała, że na Ukrainę udało się sprowadzić ciała ponad 400 osób. Kilkanaście dni później informowano o jeszcze dwóch wymianach, w ramach których odzyskano szczątki kolejnych 75 żołnierzy.
14 czerwca władze w Kijowie potwierdziły sprowadzenie ciał 64 obrońców zakładów metalurgicznych Azowstal - ostatniego punktu oporu w Mariupolu nad Morzem Azowskim, obleganego od marca do maja przez rosyjskie wojska. (PAP)
09.08.2022 15:26
Siły Zbrojne Ukrainy otrzymały 50 tureckich transporterów opancerzonych Kirpi, a w przyszłości oczekują na dostawę kolejnych 150 – poinformowało we wtorek na Facebooku operacyjne zgrupowanie ukraińskich wojsk Kachowka.
„Naszych żołnierzy wspierają zagraniczni partnerzy. Cały świat chce, by Ukraina zwyciężyła nad strasznym wrogiem. Siłom zbrojnym przekazano nowe tureckie transportery opancerzone BMS Kirpi” – napisano w komunikacie, załączając nagranie pokazujące otrzymane pojazdy (https://tinyurl.com/54md9zpm).
Wiceszef komitetu Rady Najwyższej (parlamentu) ds. bezpieczeństwa narodowego Jurij Mysiahin dodał na Telegramie, że dwie brygady piechoty morskiej już korzystają z nowych pojazdów (https://t.me/mysiagin/11559).
Kirpi to ciężki transporter opancerzony, chroniący załogę przed minami i ładunkami wybuchowymi. Umożliwia przewożenie do 13 żołnierzy. (PAP)
09.08.2022 14:03
09.08.2022 12:25
09.08.2022 10:31
09.08.2022 09:14
#Pomagamy🇺🇦
— Straż Graniczna (@Straz_Graniczna) 9 sierpnia 2022
Od 24.02 #funkcjonariuszeSG odprawili w przejściach granicznych na kierunku z🇺🇦do🇵🇱 5,369 mln os.
Wczoraj tj.08.08➡️22,7 tys.
Dziś do godz. 07.00➡️6,2 tys.
W dn.08.08 z🇵🇱do🇺🇦odprawiono 26,8 tys. osób. Od 24.02- ponad 3,495 mln os. pic.twitter.com/eMM7SOfs4b
09.08.2022 09:07
09.08.2022 08:19
09.08.2022 07:52
08.08.2022 18:05
W gminie buczańskiej w obwodzie kijowskim na Ukrainie znaleziono i zidentyfikowano ciała 458 osób, które zginęły wskutek rosyjskiej agresji – podały w poniedziałek lokalne władze. Dziesięć osób uznano za zaginione.
Spośród 458 znalezionych i zidentyfikowanych ofiar 419 osób zostało zabitych przez rosyjskich wojskowych - poinformowała zastępczyni mera Buczy Mychajłyna Skoryk-Szkariwska, cytowana przez portal Suspilne. Wśród zabitych jest 12 osób poniżej 21. roku życia.
116 zwłok znaleziono w zbiorowym grobie obok cerkwi.
Zastępczyni mera przekazała, że ponad 50 znalezionych ciał nie było pochowanych. Wśród nich są ciała niezidentyfikowane. W pięciu przypadkach niemożliwe jest nawet określenie płci.
Do rosyjskiej niewoli trafiło ponadto 14 mieszkańców gminy. 10 osób uznanych jest za zaginionych. (PAP)
08.08.2022 18:02
Rząd Rumunii zarządził w poniedziałek kontrolę dotyczącą rzekomego przekazania z tego kraju uzbrojenia siłom ukraińskim, walczącym z rosyjską inwazją.
Jak poinformował minister gospodarki Rumunii Marian Spataru, inspekcje zlecono po tym, gdy w jednej z sieci społecznościowych pojawiły się zdjęcia ukraińskich żołnierzy, korzystających z rumuńskich pocisków do haubic o kalibrze 122 mm.
Spataru wyjaśnił, że do poniedziałkowego popołudnia nie udało się potwierdzić, aby zdjęcia, które pojawiły się w sieci, “miały dowodzić, iż rzeczywiście amunicja ta została dostarczona z Rumunii”, a nie z jakiegoś innego kraju.
Na zdjęciach umieszczonych na twitterze na profilu Ukraine Weapons Tracker widać we wnętrzu haubic amunicję artyleryjską rumuńskiej firmy Romarm.(PAP)
08.08.2022 18:00
СБУ затримала кілерів спецслужб рф, які планували вбити Резнікова та Будановаhttps://t.co/oP9OqRw3r7 pic.twitter.com/Q4Xrl07u2p
— Ukrinform (@UKRINFORM) 8 sierpnia 2022
08.08.2022 13:06
08.08.2022 12:50
08.08.2022 12:12
08.08.2022 09:47
08.08.2022 09:05
#Russian losses according to the General Staff of the Armed Forces of #Ukraine. pic.twitter.com/I2c0sEqWTl
— NEXTA (@nexta_tv) 8 sierpnia 2022
08.08.2022 09:05
#Pomagamy🇺🇦
— Straż Graniczna (@Straz_Graniczna) 8 sierpnia 2022
Od 24.02 #funkcjonariuszeSG odprawili w przejściach granicznych na kierunku z🇺🇦do🇵🇱 5,348 mln os.
Wczoraj tj.07.08➡️24,5 tys.
Dziś do godz. 07.00➡️7,2 tys.
W dn.07.08 z🇵🇱do🇺🇦odprawiono 30,1 tys. osób. Od 24.02- ponad 3,467 mln os. pic.twitter.com/MWSf7v8ivt
08.08.2022 08:59
08.08.2022 08:17
08.08.2022 07:26
07.08.2022 15:39
06.08.2022 18:57
05.08.2022 22:01
Rosyjski ostrzał Zaporoskiej Elektrowni Atomowej to akt terroru, który spowodował ryzyko dla całej Europy - oświadczył w piątek wieczorem prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. "Dzisiaj okupanci stworzyli kolejną nadzwyczaj ryzykowną sytuację dla całej Europy: ostrzelali Zaporoską Elektrownię Atomową" - powiedział szef państwa i zaznaczył, że rosyjskie siły przeprowadziły w piątek ostrzał obiektu dwukrotnie. Prezydent przypomniał, że jest to największa elektrownia atomowa w Europie. "I jakiekolwiek ostrzały tego obiektu to jawne i zuchwałe przestępstwo, akt terroru" - dodał. Według Zełenskiego Rosja "powinna odpowiadać już za sam fakt stworzenia zagrożenia dla elektrowni atomowej". Wskazał, że to kolejny argument za tym, by Rosja została uznana za państwo sponsorujące terroryzm. To też argument przemawiający za objęciem sankcjami całego rosyjskiego sektora energii atomowej. (https://t.me/V_Zelenskiy_official/2769) W piątek rosyjskie wojska dwukrotnie zaatakowały teren Zaporoskiej Elektrowni Atomowej. Jak powiadomił ukraiński koncern Enerhoatom, doszło do uszkodzenia stacji azotowo-tlenowej, co grozi ryzykiem wycieku wodoru i uwolnienia do atmosfery substancji promieniotwórczych. (PAP)
05.08.2022 21:44
05.08.2022 19:59
Ukraina może we wrześniu zacząć eksportować ze swoich portów zebraną podczas tegorocznych żniw pszenicę - przekazał w piątek wiceminister rolnictwa Taras Wysocki. Dodał, że liczy na to, że każdego miesiąca drogą morską będzie wywożone 3-3,5 mln ton zbóż. Transport pszenicy ma się odbywać w ramach porozumienia o odblokowaniu ukraińskich portów dla eksportu zbóż - powiedział Wysocki, cytowany przez agencję Reutera. (PAP)
05.08.2022 19:26
05.08.2022 18:33
05.08.2022 17:19
05.08.2022 17:11
05.08.2022 14:25
05.08.2022 11:26
05.08.2022 09:37
05.08.2022 08:51
05.08.2022 08:44
#Pomagamy🇺🇦
— Straż Graniczna (@Straz_Graniczna) 5 sierpnia 2022
Od 24.02 #funkcjonariuszeSG odprawili w przejściach granicznych na kierunku z🇺🇦do🇵🇱 5,274 mln os.
Wczoraj tj.04.08➡️25 tys.
Dziś do godz. 07.00➡️7,5 tys.
W dn.04.08 z🇵🇱do🇺🇦odprawiono 25 tys. osób. Od 24.02- ponad 3,384 mln os. pic.twitter.com/i0XttifaMU
05.08.2022 08:40
Do siedmiu wzrosła liczba zabitych w środowym rosyjskim ataku rakietowym na Charków, na północnym wschodzie Ukrainy. W czwartek nad ranem doszło do kolejnego ostrzału miasta - poinformowały władze lokalne i służby ratunkowe.
18.08.2022 09:02
18.08.2022 08:29
18.08.2022 07:43
17.08.2022 22:19
17.08.2022 21:35
Ukraińscy dyplomaci i specjaliści z dziedziny atomistyki są w kontakcie z Międzynarodową Agencją Energii Atomowej (MAEA); misja MAEA może zostać szybko wysłana do Zaporoskiej Elektrowni Atomowej - oświadczył w środę prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Zastrzegł przy tym, że z terenu elektrowni muszą wycofać się wojska rosyjskie. (PAP)
17.08.2022 20:06
17.08.2022 19:34
Minister finansów Kanady Chrystia Freeland poinformowała w środę w komunikacie, że Ottawa przekazała Ukrainie 450 mln dolarów kanadyjskich (CAD), czyli 348,1 mln dolarów amerykańskich (USD), na paliwa w sezonie grzewczym. Freeland powiedziała, że suma ta, to ostatnia transza z 1,95 mld CAD kredytów, które władze Kanady obiecały Ukrainie po inwazji Rosji. (PAP)
17.08.2022 19:03
Siły Zbrojne Ukrainy zniszczyły rosyjską bazę wojskową w Nowej Kachowce w obwodzie chersońskim na południu kraju - podała w środę BBC, powołując się na służby prasowe ukraińskiej armii. W internecie pojawiło się nagranie przedstawiające następstwa ataku rakietowego. "To jest to, co zostało z naszej chaty, a tam, w oddali, jest wszystko, co zostało po naszych łącznościowcach" – mówi autor filmu, kierując kamerę na wrak budynku. (PAP)
17.08.2022 18:06
17.08.2022 15:45
17.08.2022 13:40
Rosyjska administracja Mariupola na południowym wschodzie Ukrainy na każdym kroku utrudnia mieszkańcom ewakuację z miasta; w kolejce do tzw. filtracji, czyli obowiązkowej kontroli umożliwiającej uzyskanie przepustki na wyjazd, oczekuje ponad 1300 osób - powiadomił w środę lojalny wobec Kijowa doradca mera Mariupola Petro Andriuszczenko.
"W celu (skutecznego) przejścia filtracji niezbędne jest podanie paszportu, numeru telefonu i książeczki pracowniczej. (Z kolei) bez potwierdzenia, że przeszło się filtrację, nie można otrzymać przepustki na opuszczenie Mariupola" - poinformował Andriuszczenko na Telegramie. (https://t.me/andriyshTime/2379)
Samorządowiec dołączył do swojego wpisu ogłoszenie, w którym okupanci oznajmili, że tzw. filtracja jest przeprowadzana tylko przez sześć godzin dziennie (z godzinną przerwą po południu) od poniedziałku do piątku.
W pierwszej połowie sierpnia pojawiały się liczne doniesienia o potajemnym werbowaniu mieszkańców Mariupola na wojnę z Ukrainą. Już ponad miesiąc wcześniej, 11 lipca, Andriuszczenko ostrzegł, że z portu nad Morzem Azowskim "należy uciekać, póki czas", ponieważ jesienią okupacyjna administracja planuje tam przeprowadzić powszechną mobilizację.
Według strony ukraińskiej w zniszczonym przez rosyjskie wojska Mariupolu przebywa obecnie około 120-130 tys. cywilów, z czego 70 tys. stanowią osoby w podeszłym wieku. Sytuacja humanitarna wciąż jest bardzo trudna - brakuje wody, żywności, lekarstw i środków higienicznych.
Na początku czerwca proukraiński mer miasta Wadym Bojczenko wyraził przypuszczenie, że szacowana wcześniej na około 22 tys. liczba mieszkańców Mariupola zabitych przez Rosjan może być znacznie zaniżona. (PAP)
17.08.2022 12:51
Siły Zbrojne Ukrainy nie potrzebują na razie zwiększenia liczby żołnierzy, mobilizacji podlegają konkretni fachowcy - powiedział ukraiński minister obrony Ołeksij Reznikow w wywiadzie dla radia Głos Ameryki.
„Sztab Generalny określa skalę mobilizacji. To tam określane jest zapotrzebowanie na żołnierzy i środki, które są potrzebne armii do prowadzenia działań wojennych w danej chwili, to tam oceniane są straty… To właśnie Sztab Generalny dokładnie wie, na jakim kierunku potrzebne są uzupełnienia kadrowe, albo czy można wycofać brygadę i na jej miejsce wprowadzić rezerwistów” - oznajmił Reznikow.
Według szefa resortu obrony w szeregi armii ukraińskiej zmobilizowano już wystarczającą liczbę ludzi. Obecnie w pierwszej kolejności potrzebni są operatorzy dronów, informatycy, łącznościowcy, artylerzyści.
"Szczególnie potrzebni są ludzie, którzy są w stanie szybko nauczyć się operowania bronią o standardach natowskich, którą Ukraina otrzymuje od państw zachodnich" - dodał Reznikow. (PAP)
17.08.2022 11:42
Ukrainians should not be left alone with the traumatic war experience. In Lviv, you can get legal and psychologist consultations at the Support Office for Servicemen and Family Members, at Center for Helping Survivors and Confession Hub. Everyone will find the support here. 1/2 pic.twitter.com/2QYhnWdB3g
— Олена Зеленська (@ZelenskaUA) 16 sierpnia 2022
17.08.2022 11:41
"Porozumieliśmy się z USA, że nie będziemy wykorzystywać
uzbrojenia przekazywanego nam przez Waszyngton i innych zachodnich
partnerów do atakowania terytorium Federacji Rosyjskiej. Jeśli jednak
mówimy o wyzwoleniu tymczasowo okupowanych ziem Ukrainy, obecnie
zajętych przez wroga, to nie mamy w tym względzie żadnych
przeciwwskazań" - oznajmił Reznikow. (PAP)
17.08.2022 11:09
Rosyjskie wojska po raz kolejny ostrzelały z artylerii rejon (powiat) nikopolski w obwodzie dniepropietrowskim, który znajduje się w pobliżu okupowanego Enerhodaru i Zaporoskiej Elektrowni Atomowej – na przeciwległym brzegu rzeki Dniepr na południu Ukrainy.
„Rejon nikopolski był w ciągu nocy atakowany trzykrotnie. W nocy miasto było osiem razy ostrzelane z artylerii lufowej” – powiadomił szef administracji obwodowej Wałentyn Rezniczenko. Rannych nie było. (https://t.me/dnipropetrovskaODA/1576)
Według ukraińskich władz i ekspertów ostrzały kontrolowanych przez Kijów terenów znajdujących się w pobliżu elektrowni atomowej, na przeciwległym brzegu Dniepru, mają na celu sprowokowanie strony ukraińskiej do ataku na rosyjskie pozycje wojskowe w Enerhodarze i w pobliżu elektrowni.
Ponadto władze ukraińskie alarmują, że Rosjanie sami ostrzeliwują tereny w pobliżu największej w Europie elektrowni atomowej, a następnie oskarżają o to stronę ukraińską, by „stworzyć lokalny casus belli”. Kijów oskarża Moskwę o „szantaż nuklearny”, podkreślając, że umieszczenie sprzętu wojskowego na terytorium elektrowni grozi katastrofą jądrową.
Położona na południu Ukrainy Zaporoska Elektrownia Atomowa została zajęta przez siły rosyjskie na początku marca. Na terenie obiektu stacjonują rosyjscy żołnierze. Ukraiński koncern Enerhoatom informował jednak w maju, że codzienną eksploatacją i obsługą techniczną obiektu zajmował się ukraiński personel.
Władze obwodu dniepropietrowskiego powiadomiły także o ostrzale przez Rosjan miejscowości w rejonie krzyworoskim. (PAP)
17.08.2022 09:57
Kilku marynarzy rosyjskiej floty wojennej, którzy nieprzerwanie od stycznia pełnili służbę na fregacie Admirał Kasatonow, zostało przewiezionych samolotem do Moskwy na leczenie psychiatryczne; podobna sytuacja występuje też na wielu innych rosyjskich okrętach - powiadomił ukraiński dziennikarz Roman Cymbaluk.
"Marynarze z Rosji znajdują się w złym stanie psychicznym z powodu długotrwałego przebywania na morzu. (...) Morale pozostałych członków załogi fregaty, (wciąż pozostających na okręcie), również pozostawia wiele do życzenia" - napisał we wtorek Cymbaluk na Telegramie. (https://tinyurl.com/5n857m78)
17.08.2022 08:21
Co najmniej trzy osoby zostały ranne po rosyjskim ataku rakietowym w obwodzie odeskim na południu Ukrainy – powiadomiły w środę lokalne władze. Rosyjskie rakiety trafiły w ośrodek wypoczynkowy, powodując zniszczenia i pożar.
„Dwie wrogie rakiety spowodowały zniszczenia i pożar w jednym z ośrodków wypoczynkowych i w kilku budynkach w pobliżu. Ranne są trzy osoby. Trwa operacja ratunkowa” – poinformował rzecznik władz obwodu Serhij Bratczuk na Telegramie. https://t.me/Bratchuk_Sergey/17214 (PAP)
17.08.2022 07:49
Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) ustaliła tożsamość kolejnych ośmiu rosyjskich żołnierzy podejrzanych o zbrodnie wojenne w Buczy pod Kijowem, gdzie po miesięcznej rosyjskiej okupacji znaleziono masowe groby cywilów i zwłoki ze śladami tortur.
Ośmiu żołnierzy, z których większość należy do jednostki 6720 rosyjskiej Gwardii Narodowej (Rosgwardii), podejrzewa się również o grabież w domach opuszczonych przez mieszkańców Buczy – przekazał we wtorek późnym wieczorem dziennik „Guardian”, cytując komunikat SBU na Telegramie.
„Ci rosyjscy żołnierze grabili dla siebie +łupy+: komputery, sprzęty domowe, biżuterię, gadżety, ubrania, żywność (…). Udokumentowane zostało, że sprawcy wysyłali kradzione dobra do swoich krewnych w przesyłkach pocztowych z białoruskiego miasta Mozyrz” - napisano w komunikacie. (https://t.me/SBUkr/4844)
Żołnierzy powiadomiono, że są podejrzani – wynika z oświadczenia SBU, do którego dołączono ich zdjęcia. Za przestępstwa, o które są podejrzani, ukraińskie prawo przewiduje karę od ośmiu do 12 lat więzienia.
Rosyjskie wojska okupowały Buczę i inne miejscowości pod Kijowem w początkowej fazie inwazji, ale na przełomie marca i kwietnia wycofały się z tego obszaru. Po ich wyjściu znaleziono tam masowe groby cywilów oraz zwłoki ze śladami tortur. Z relacji świadków wynika, że rosyjscy żołnierze dopuszczali się gwałtów i celowo zabijali cywilów.(PAP)
17.08.2022 07:39
Sztab powiadomił, że Rosjanie ostrzelali m.in. Łebiaże na
wschód od Charkowa, Dowhenke na północny zachód od Słowiańska.
Zaminowane zostały także miejscowości w obwodzie zaporoskim. (https://tinyurl.com/5hdzkykp) (PAP)
16.08.2022 17:17
Rzecznik ukraińskiego lotnictwa wojskowego Jurij Ihnat powiedział we wtorek, że Rosja używa obecnie w wojnie przeciwko Ukrainie około 360 śmigłowców. Na początku inwazji, pod koniec lutego, grupa śmigłowców liczyła około 250 maszyn - dodał Ihnat.
"Na początku wojny na pełną skalę zgrupowania lotnicze Federacji Rosyjskiej naokoło Ukrainy liczyły 700 maszyn: 450 samolotów i 250 śmigłowców. (...) Samolotów dziś jest nieco mniej - wokół granic ukraińskich na różnych lotniskach na Białorusi, na Krymie znajduje się ich 430" - powiedział rzecznik podczas briefingu w Kijowie. W tym samym czasie liczba śmigłowców znacznie wzrosła - dodał - i zgrupowanie to "stanowi teraz ponad 360 maszyn, które przeciwnik ma do swojej dyspozycji w pobliżu Ukrainy".
Zdaniem rzecznika dzieje się tak dlatego, że Rosja do wsparcia wojsk lądowych najczęściej używa lotnictwa szturmowego i śmigłowców bojowych.
Rosja wykorzystuje przy tym w wojnie przeciwko Ukrainie różne rodzaje lotnictwa - dodał rzecznik. "Odnotowujemy (działania) lotnictwa strategicznego, bombowców dalekiego zasięgu, samolotów myśliwsko-bombowych Su-34 i lotnictwa szturmowego" - powiedział przedstawiciel ukraińskich sił powietrznych. (PAP)
16.08.2022 12:49
W pobliżu miasta Krasnogwardiejskoje w centralnej części Krymu widać kłęby czarnego dymu - poinformowała we wtorek agencja Reutera, powołując się na rosyjskie media. Krasnogwardiejskoje znajduje się około 30 km na południe od miasta Dżankoj, w którego okolicy we wtorek rano wybuchł pożar na stacji transformatorowej oraz nastąpiła seria wybuchów w składzie amunicji. Ukraińskie władze poinformowały, że wydarzenia te są skutkiem działań sił zbrojnych Ukrainy. Władze rosyjskie przekazały natomiast, że eksplozje są efektem działań sabotażowych. Poranne wtorkowe wybuchy uszkodziły również infrastrukturę kolejową na Krymie oraz spowodowały konieczność ewakuacji tysięcy ludzi. (PAP)
16.08.2022 11:26
#Russian losses according to the General Staff of the Armed Forces of #Ukraine. pic.twitter.com/rEQ8lO2u4s
— NEXTA (@nexta_tv) 16 sierpnia 2022
16.08.2022 11:25
16.08.2022 09:18
16.08.2022 08:59
#Pomagamy🇺🇦
— Straż Graniczna (@Straz_Graniczna) 16 sierpnia 2022
Od 24.02 #funkcjonariuszeSG odprawili w przejściach granicznych na kierunku z🇺🇦do🇵🇱 5,542 mln os.
Wczoraj tj.15.08➡21,8 tys.
Dziś do godz. 07.00➡️7,3 tys.
W dn.15.08 z🇵🇱do🇺🇦odprawiono 26,6 tys. osób. Od 24.02- ponad 3,693 mln os. pic.twitter.com/xJLX9xOmD9
16.08.2022 08:28
16.08.2022 07:13
Dwie z zaatakowanych dzielnic znajdują się w samym centrum tego położonego na wschodzie Ukrainy miasta. Jego mer zaznaczył, że tak silnego ostrzału nie obserwowano w mieście od dawna. W tej chwili nie ma informacji o skutkach ataku. W poniedziałek w wyniku rosyjskiego ostrzału dzielnicy mieszkaniowej Charkowa zginęła jedna osoba, a cztery zostały ranne. (PAP)
15.08.2022 19:57
15.08.2022 19:35
15.08.2022 19:02
15.08.2022 17:41
15.08.2022 16:45
15.08.2022 16:05
15.08.2022 15:03
15.08.2022 12:23
15.08.2022 10:28
15.08.2022 08:32
Większość dowództwa wojsk rosyjskich opuściła Chersoń - poinformował w niedzielę na Telegramie wiceprzewodniczący rady obwodowej miasta Jurij Sobolewski. "Mogę to potwierdzić. Rzeczywiście, dziś wróg nie ma ani jednej bezpiecznej drogi logistycznej, która zaspokoiłaby jego potrzeby wojskowe, konkretnie dla zaopatrzenia grupy wojskowej, która znajduje się w pobliżu Chersonia" - oświadczył Sobolewski. (PAP)
15.08.2022 08:32
14.08.2022 21:00
14.08.2022 19:44
14.08.2022 19:30
14.08.2022 18:46
14.08.2022 18:29
W okupowanym przez wojska rosyjskie obwodzie chersońskim, na południu Ukrainy, we wsi Hornostajiwka zdemontowane zostały dwa pomniki ukraińskie - poinformował w niedzielę Jarosław Januszewycz, szef administracji obwodowej lojalny wobec władz ukraińskich. "W miejscowości Hornostajiwka okupanci zdemontowali przy pomocy dźwigu pomniki: Na dzień niepodległości Ukrainy i Bohaterom Ukrainy - napisał Januszewycz w oświadczeniu w serwisie Telegram. (PAP)
14.08.2022 17:46
In the village of Novaya Dofinovka, #Odesa region, a mine in the water was detonated
— NEXTA (@nexta_tv) 14 sierpnia 2022
The video of the explosion was published by the "Dumskaya" newspaper. Judging by the video, the explosion happened near the shore. pic.twitter.com/cznbl4SCrC
14.08.2022 17:46
#Pomagamy🇺🇦
— Straż Graniczna (@Straz_Graniczna) 14 sierpnia 2022
Od 24.02 #funkcjonariuszeSG odprawili w przejściach granicznych na kierunku z🇺🇦do🇵🇱 5,495 mln os.
Wczoraj tj.13.08➡️27,7 tys.
Dziś do godz. 07.00➡️7 tys.
W dn.13.08 z🇵🇱do🇺🇦odprawiono 33,7 tys. osób. Od 24.02- ponad 3,634 mln os. pic.twitter.com/8XbjhjDOT7
14.08.2022 16:06
Tylko debata o ograniczeniach wizowych dla obywateli Rosji może sprawić, że Rosjanie odczują, że toczy się wojna - ocenił w niedzielę Mychajło Podolak, doradca prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego. "Czemu potrzebne są ograniczenia wizowe dla obywateli Rosji? Pół roku wojny pokazało, że oni nie przejmują się masowymi morderstwami, zburzonymi miastami, szantażem nuklearnym, Buczą i Mariupolem. Tylko dyskusje o utracie wiz mogą sprawić, że odczują wojnę i odpowiedzialność. A to pierwszy krok... do rosyjskiego buntu" - napisał Podolak na Twitterze. (PAP)
14.08.2022 14:21
14.08.2022 12:00
14.08.2022 09:27
14.08.2022 08:46
Siły rosyjskie nacierały jednocześnie na kilku kierunkach frontu, przy czym w niektórych miejscach walki nadal trwają – poinformował w niedzielę Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy na Facebooku. Działania bojowe koncentrowały się na wschodzie Ukrainy. W obwodzie donieckim siły rosyjskie usiłowały bez powodzenia przerwać linię ukraińskiej obrony w okolicach wsi Dołyna. Rosjanie próbowali też poprawić swoje położenie taktyczne w okolicach osiedla Spirne, ale zostali odparli. Nadal trwają walki w okolicy Iwano-Darjiwki. Siły rosyjskie wycofały się do szturmach w okolicy miejscowości Zajcewe oraz w kierunku Krasnohoriwki i Pisków, choć w obu miejscach nadal trwają walki. Na kierunku charkowskim wojska rosyjskie przeprowadziły kilka ataków lotniczych. Usiłują też zabezpieczyć logistycznie swoje pododdziały i uzupełnić stan osobowy uszczuplony w wyniku strat. (PAP)
14.08.2022 08:04
13.08.2022 12:28
Єрмак назвав кроки світової спільноти, які допоможуть Україні перемогти росіюhttps://t.co/CnIodBYHqq pic.twitter.com/KQRsiPCcIQ
— Ukrinform (@UKRINFORM) 13 sierpnia 2022
13.08.2022 12:19
ЗСУ знищили вже близько 43 400 російських загарбниківhttps://t.co/BmYAYLUOZf pic.twitter.com/aOYOr9znYs
— Ukrinform (@UKRINFORM) 13 sierpnia 2022
13.08.2022 10:50
W nocy z piątku na sobotę do Wielkopolski dotarł kolejowy transport medyczny z rannymi w walkach zbrojnych żołnierzami z Ukrainy – poinformował PAP w sobotę rzecznik wojewody wielkopolskiego Mateusz Daszkiewicz.
Daszkiewicz podał, że kolejowy transport medyczny z rannymi w walkach zbrojnych żołnierzami z Ukrainy dotarł do Wielkopolski ok. godziny pierwszej. Koordynację na terenie województwa zapewnił wojewoda wielkopolski, który przy wsparciu wojska, policji, straży pożarnej, straży ochrony kolei oraz ratownictwa medycznego przeprowadził działania mające na celu transport rannych do kilku szpitali na terenie województwa wielkopolskiego.
"Całe przedsięwzięcie zostało przeprowadzone bardzo sprawnie i z dbałością o szeroko rozumiane bezpieczeństwo ukraińskich wojskowych" – podkreślił Daszkiewicz.
Obecnie służby wojewody nie przekazują więcej informacji, nie podają też ilu ukraińskich żołnierzy dotarło do Wielkopolski.(PAP)
13.08.2022 10:20
"Umieścili kolejną bazę wojskową na terenie szpitala w mieście Melitopol, gdzie chowają się za plecami naszych cywilów. To jest ich standardowa praktyka, że nasi ludzie są wykorzystywani w ten sposób" - oznajmił Fedorow. (PAP)
13.08.2022 09:35
W okupowanych miastach obwodu ługańskiego Ukrainy wojskowi rosyjscy proponują emerytom produkty żywnościowe w zamian za informacje o mężczyznach w wieku poborowym - powiadomił w sobotę szef administracji obwodu Serhij Hajdaj.
"Rosjanie uciekają się do nowych metod przymusowej mobilizacji. Obchodzą bloki mieszkalne, zdobywają zaufanie osób starszych proponując im niewielkie kwoty pieniężne albo produkty żywnościowe w zamian za informacje o mężczyznach w wieku poborowym" - napisał Hajdaj na komunikatorze Telegram.
Prowadzący mobilizację "każą też dyżurować wojskowym przy zamkniętych klatach schodowych. Czekają oni tam, aż ktoś z lokatorów płci męskiej wyjdzie z domu czy też będzie do niego wracał" - dodał. (https://t.me/luhanskaVTSA/4971).
Władze ukraińskie twierdzą, że Rosjanie mają problemy z mobilizacją i uzupełnianiem oddziałów prowadzących walki na Ukrainie.
12.08.2022 20:27
Dwóch cywilów zginęło, a 13 zostało rannych w rosyjskim ostrzale Kramatorska w obwodzie donieckim na wschodzie Ukrainy - poinformowała w piątek kramatorska rada miejska. Jak czytamy w komunikacie, w ostrzale uszkodzonych zostało co najmniej 20 budynków; na jednym z osiedli wybuchł pożar. Władze podkreślają, że nie jest to ostateczny bilans strat. Apelują do mieszkańców o ewakuację. (PAP)
12.08.2022 19:57
12.08.2022 18:47
12.08.2022 16:23
12.08.2022 15:42
12.08.2022 13:31
Rodziny rosyjskich wojskowych w pośpiechu uciekły z miejscowości na wybrzeżu Morza Azowskiego, położonych pod Mariupolem na południowym wschodzie Ukrainy; najeźdźcy obawiają się powtórki z Krymu, gdzie doszło do eksplozji w rosyjskiej bazie lotniczej - oznajmił w piątek lojalny wobec Kijowa doradca mera Mariupola Petro Andriuszczenko.
"Wszystkie (te) rodziny opuściły wybrzeże na odcinku od miejscowości Mełekine do Biłosarajskiej Kosy (około 20-30 km na południowy zachód od Mariupola - PAP). Ponadto kolaboracyjny mer miasta Kostiantyn Iwaszczenko zwiększył liczebność osobistej ochrony z czterech do siedmiu osób. Wśród okupantów i ich współpracowników panuje strach. I to jest dobra wiadomość" - napisał Andriuszczenko na Telegramie (https://t.me/andriyshTime/2277).(PAP)
12.08.2022 13:12
Zwolennicy wojny na Ukrainie zyskują coraz większe wpływy w otoczeniu Putina, licząc na sukcesję po prezydencie Rosji - pisze w piątek francuski dziennik "Le Figaro". Dodaje, że zwolennicy negocjacji, kojarzeni głównie z elitami ekonomicznymi tracą na znaczeniu, a dawni liberałowie ekonomiczni wycofują się z polityki.
Wojna powoduje radykalizację systemu, ale pamiętajmy, że już w 2020 r. przekroczono tabu: opozycja została zredukowana do zera, przeredagowano konstytucję – mówi gazecie dyrektor Obserwatorium francusko-rosyjskiego Arnaud Dubien. „W rzeczywistości Putin chce definitywnie zerwać ze spuścizną Borysa Jelcyna dzięki nagromadzonej frustracji i niechęci do Zachodu” – zauważa Dubien.
Inwazja wprawiła Moskwę i jej elity w szok, ponieważ spodziewano się zwycięstwa w ciągu kilku dni. Jednak w obliczu ukraińskiego oporu wzmocnionego dostawami broni z Zachodu, wyczekiwane błyskawiczne zwycięstwo stało się tylko mirażem. Wojna na Ukrainie będzie długa i coraz bardziej kosztowna, to będzie wojna na wyniszczenie. Wśród rosyjskich elit politycznych, ekonomicznych czy bezpieczeństwa, w obrębie klanów panuje przekonanie, że trzeba się do wojny dostosować i zaistnieć dzięki niej – analizuje francuski dziennik.
„Pomimo konsolidacji wokół Putina po inwazji w jego otoczeniu istnieją dwie przeciwstawne tendencje” – uważa dziennikarz i badacz Andriej Percew. „Istnieje +partia pokoju+, składająca się w większości z członków elity ekonomicznej, która jest bardziej przychylna negocjacjom oraz +partia wojny+, która podżega do wojny. Jej członkowie są najgłośniejsi i udaje im się decydować, bo inni milczą” – wyjaśnia Parcew, cytowany przez „Le Figaro”.(PAP)
12.08.2022 12:56
Rosyjscy okupanci przebudowują filharmonię w Mariupolu nad Morzem Azowskim na więzienie, by zorganizować tam „trybunał” nad ukraińskimi żołnierzami – oświadczył w piątek doradca mera miasta Petro Andriuszczenko na Telegramie.
„Oprócz klatek przygotowują specjalny bunkier-garaż dla więźniarek, które będą przewozić naszych bohaterów znajdujących się w niewoli. Tego nie było przed wojną. Jest to budowane wyłącznie w jednym celu. +Trybunał+” – oznajmił Andriuszczenko.
Dodał, że bunkier jest łączony specjalnymi korytarzami z klatkami i celami. https://t.me/andriyshTime/2272 (PAP)
12.08.2022 12:51
Близько 13 тисяч білорусів погодились воювати проти України – Генштабhttps://t.co/pbabUKVOzb pic.twitter.com/9qIA61rsfN
— Ukrinform (@UKRINFORM) 11 sierpnia 2022
12.08.2022 12:27
Do kraju sprowadzono ciała 522 poległych żołnierzy, którzy uznawani byli za zaginionych – poinformował w piątek ukraiński rzecznik ds. osób zaginionych w szczególnych okolicznościach Ołeh Kotenko.
„Udało się sprowadzić 522 ciał z różnych miejsc” – powiedział Kotenko, cytowany przez Interfax-Ukraina. Zapewnił też, że Ukraina zrobi wszystko, co w jej mocy, by sprowadzić ciała wszystkich obrońców ojczyzny.
Stanowisko rzecznika ds. zaginionych w szczególnych okolicznościach podlega ministrowi ds. reintegracji terytoriów tymczasowo okupowanych. Działalność Kotenki koncentruje się na zbieraniu informacji o zabitych, zaginionych bez wieści oraz osobach bezprawnie zatrzymanych przez okupanta.
3 lipca wicepremier Iryna Wereszczuk poinformowała, że na Ukrainę udało się sprowadzić ciała ponad 400 osób. Kilkanaście dni później informowano o jeszcze dwóch wymianach, w ramach których odzyskano szczątki kolejnych 75 żołnierzy.
14 czerwca władze w Kijowie potwierdziły sprowadzenie ciał 64 obrońców zakładów metalurgicznych Azowstal - ostatniego punktu oporu w Mariupolu nad Morzem Azowskim, obleganego od marca do maja przez rosyjskie wojska. (PAP)
12.08.2022 11:02
12.08.2022 10:57
11.08.2022 22:19
Rosja przebiła dno w światowej historii terroryzmu - oznajmił w czwartek prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Podkreślił, że tego dnia rosyjskie pociski znów uderzyły w terytorium Zaporoskiej Elektrowni Atomowej, która jest pod kontrolą wojska Rosji.
"To, co dzieje się teraz wokół Zaporoskiej Elektrowni Atomowej, to jedna z największych zbrodni państwa-terrorysty" - powiedział Zełenski w opublikowanym wieczorem nagraniu (https://t.me/V_Zelenskiy_official/2839).
Zaznaczył, że w czwartek odnotowano kolejne rosyjskie trafienia pocisków na terenie elektrowni.
"Rosja po raz kolejny przebiła dno w światowej historii terroryzmu. Nikt więcej nie wykorzystywał elektrowni atomowej tak jawnie, by grozić całemu światu i stawiać jakieś warunki" - dodał prezydent.
Według niego na sytuację w Zaporoskiej Elektrowni Atomowej "wszyscy na świecie powinni natychmiast zareagować". "Wygonienie okupantów z terytorium (siłowni) jest w interesie świata, a nie tylko Ukrainy" - podkreślił.
"Tylko pełne wycofanie Rosjan z terytorium Zaporoskiej Elektrowni Atomowej i przywrócenie pełnej kontroli Ukrainy nad sytuacją wokół siłowni są gwarancją przywrócenia bezpieczeństwa atomowego całej Europie" - oznajmił szef ukraińskiego państwa.(PAP)
11.08.2022 21:22
Były prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew był w czwartek w separatystycznej tzw. Ługańskiej Republice Ludowej (ŁRL) na wschodzie Ukrainy - pisze portal Ukrainska Prawda.
Miedwiediew, który obecnie jest wiceprzewodniczącym Rady Bezpieczeństwa Rosji, napisał na Telegramie, że przybył do tzw. ŁRL, by na polecenie prezydenta Władimira Putina omówić sprawy bezpieczeństwa "w republikach Donbasu", czyli na okupowanym terytorium ukraińskim.
Jak dodał, spotkał się z samozwańczymi władzami tzw. ŁRL i tzw. Donieckiej Republiki Ludowej. "Szczególną uwagę" poświęcono "zharmonizowaniu" prawa separatystycznych republik z prawem Rosji - przekazał Miedwiediew.(PAP)
11.08.2022 20:34
Na 12 bilionów dolarów szacuje się wartość złóż paliw kopalnych i metali ziem rzadkich na okupowanych przez Rosję terenach Ukrainy. Na gospodarcze motywy rosyjskiego ataku na Ukrainę wskazuje w najnowszym raporcie kanadyjska firma analityczna SecDev.
Wartość wszystkich złóż surowców kopalnych Ukrainy można ocenić na ok. 26 bilionów USD – szacują analitycy SecDev, podkreślając, że „Rosja próbuje obniżyć znaczenie Ukrainy i na stałe ją zdestabilizować oraz podważyć rzetelność tego kraju jak partnera ekonomicznego Europy i innych krajów świata”.
„Im dłużej trwa wojna, tym większe prawdopodobieństwo, że Rosja uniemożliwi Ukrainie (utrzymanie) statusu +supermocarstwa+ w dziedzinach takich jak surowce i rolnictwo”, a to przełoży się na wyższe ceny i „podważy przejście na energie odnawialne” - napisano w raporcie, zwracając uwagę, że rosyjski prezydent Władimir Putin zdecydował się na zaatakowanie Ukrainy nie tylko z powodu osobistych przekonań czy fiksacji - w działaniach Rosji widać też przyczyny ekonomiczne.(PAP)
11.08.2022 19:32
Około 13 tysięcy białoruskich żołnierzy i milicjantów podpisało zgodę na udział w wojnie przeciwko Ukrainie – poinformował w czwartek zastępca szefa głównego zarządu operacyjnego Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy generał Ołeksij Hromow.
„Wzdłuż granicy państwowej z Ukrainą rozlokowanych jest sześć batalionów Sił Zbrojnych Republiki Białoruś. Według naszych danych Rosja nie przestaje próbować wciągnąć Białorusi w czynny udział w wojnie z Ukrainą. Według naszych informacji około 13 tysięcy osób spośród czynnych i byłych żołnierzy białoruskich oraz funkcjonariuszy OMON (milicyjne oddziały specjalnego przeznaczenia - PAP) zgodziło się na udział w wojnie” – powiedział Hromow na konferencji prasowej.
Ukraiński generał dodał, że na białoruskich poligonach są również przedstawiciele innych krajów.
„3 sierpnia na lotnisko w obwodzie mińskim przybyli pierwsi żołnierze z Federacji Rosyjskiej, Wietnamu, Uzbekistanu, Kamerunu, Tadżykistanu, Syrii, Laosu i Mali. 8 sierpnia zauważono oddział z Wyższej Szkoły Wojsk Powietrznodesantowych w Riazaniu. Są to działania mające pokazać tak zwaną międzynarodową współpracę agresora" - zaznaczył Hromow.
Według niego podstawowym motywem wśród żołnierzy wojsk okupacyjnych jest motyw materialno-finansowy, nie ma w tym żadnych pobudek ideologicznych. „Nikt nie wierzy w +denazyfikację+ i w ochronę praw ludności rosyjskojęzycznej. Strach i pieniądze to podstawowe czynniki rosyjskiej obecności wojskowej” – podkreślił generał. (PAP)
11.08.2022 16:29
Około 10 osób zmarło w zeszłym tygodniu, czekając w kolejce na wyjazd z okupowanego przez wojska rosyjskie Mariupola, na południowym wschodzie Ukrainy – oznajmił w czwartek mer miasta Wadym Bojczenko na briefingu w Kijowie.
„Niestety są przypadki, gdy ludzie w tych kolejkach umierają, bo są zmęczeni i nie otrzymują pomoc lekarskiej” – oznajmił.
Bojczenko podkreślił, że ewakuacja z miasta jest możliwa, ale trudna. „Trzeba odstać kolejkę w tzw. centrach filtracyjnych, (…) trzeba też zdawać sobie sprawę, że droga z Mariupola na terytorium kontrolowane przez Ukrainę, czyli do miasta Zaporoże jako najbliższej miejscowości, zajmuje od trzech do pięciu dni” – zaznaczył.
Mer potwierdził również informację, że rosyjscy okupanci żądają od mieszkańców dużych sum pieniędzy za możliwość wyjechania na obszary kontrolowane przez Kijów.
Bojczenko ocenił też, że Rosjanie nie zdołają w tym roku uruchomić w mieście ogrzewania ani zapewnić mieszkańcom odpowiedniej ilości wody pitnej, gdyż wojska rosyjskie zniszczyły wodociąg dostarczający miastu wodę z rzeki Doniec, a nie można go wyremontować z powodu wysokich kosztów i trwających działań bojowych. (PAP)
11.08.2022 13:36
11.08.2022 12:09
11.08.2022 10:31
10.08.2022 15:55
10.08.2022 14:59
10.08.2022 11:29
Зеленська - про ситуацію на ЗАЕС: Дивує дуже слабка реакція світу на ядерну загрозуhttps://t.co/Fm4FCkIOgI pic.twitter.com/4MtJiKjzIn
— Ukrinform (@UKRINFORM) 10 sierpnia 2022
10.08.2022 09:12
Rosja "niemal na pewno" utworzyła nową formację sił lądowych, 3. Korpus Armijny, który stacjonuje w miejscowości Mulino, leżącej około 360 kilometrów na wschód od Moskwy - przekazało w środę brytyjskie ministerstwo obrony w codziennej aktualizacji wywiadowczej.
Rosja prawdopodobnie planuje pozyskać dużą część personelu 3. Korpusu Armijnego z nowo utworzonych batalionów ochotniczych, które obecnie poszukują rekrutów na obszarze całego kraju. Lokalni rosyjscy politycy potwierdzili, że potencjalnym żołnierzom nowej formacji oferowane są "lukratywne premie pieniężne po rozmieszczeniu na Ukrainie" - przekazał brytyjski resort.
"Korpus rosyjskiej armii zazwyczaj składa się z 15-20 tys. żołnierzy, ale Rosji prawdopodobnie trudno będzie doprowadzić 3. Korpus Armijny do takiej liczebności, biorąc pod uwagę bardzo ograniczony poziom powszechnego entuzjazmu dla zgłaszania się na ochotnika do walki na Ukrainie" - skomentował wywiad Wielkiej Brytanii.
Jak dodano, nowa formacja prawdopodobnie nie będzie miała decydującego znaczenia dla rosyjskiej kampanii na Ukrainie.
Zgodnie z informacjami brytyjskiego wywiadu rosyjscy dowódcy dalej muszą skupiać się na próbach wzmocnienia ofensywy w Donbasie na wschodzie Ukrainy, jak i wzmocnienia obrony przed ukraińskimi kontratakami na południu kraju. (PAP)
10.08.2022 08:22
Trzy osoby zginęły w ciągu ostatniej doby w wyniku rosyjskich ostrzałów obwodów donieckiego i zaporoskiego Ukrainy – poinformowały w środę władze obwodowe na Telegramie.
Dwie osoby poniosły śmierć, a sześć zostało rannych w mieście Oczeretyne i wsi Szewczenko w obwodzie donieckim na wschodzie Ukrainy – napisał szef władz obwodowych Pawło Kyryłenko (https://t.me/pavlokyrylenko_donoda/4492).
Jedna kobieta zginęła natomiast w mieście Kuszuhum w obwodzie zaporoskim na południu kraju, gdzie w wyniku ostrzału zniszczone zostały trzy budynki, a prawie 30 uległy uszkodzeniu – poinformował sekretarz rady miejskiej Zaporoża Anatolij Kurtiew (https://t.me/kurtievofficial/4706).
Prokuratura Generalna Ukrainy powiadomiła zaś na Telegramie, że w środę w wyniku ostrzału Mikołajowa na południu kraju ranna została 13-letnia dziewczynka (https://t.me/pgo_gov_ua/5148). (PAP)
10.08.2022 08:16
11 osób zginęło, a 13 zostało rannych w nocy z wtorku na środę w wyniku ostrzelania przez rosyjskie wojska z wyrzutni rakietowych dwóch miejscowości w rejonie (powiecie) nikopolskim obwodu dniepropietrowskiego na południu Ukrainy - powiadomił szef regionalnych władz Wałentyn Rezniczenko.
"Tragiczna noc. (...) Wróg dwukrotnie zaatakował okolicę z wyrzutni Grad, wystrzeliwując 80 pocisków w kierunku dzielnic mieszkalnych. Uderzenie było celowe i podstępne, bowiem dokonano go, gdy ludzie spali w swoich domach" - napisał gubernator na Telegramie (https://tinyurl.com/52ebr79u).
Jak poinformował, 10 cywilów poniosło śmierć w mieście Marganiec, a jedna osoba zginęła w pobliskiej miejscowości Wyszczetarasiwka. Ponadto 11 mieszkańców Margańca odniosło obrażenia, z czego siedem osób trafiło w ciężkim stanie do szpitala. Dwoje pozostałych rannych ucierpiało podczas ataku na Wyszczetarasiwkę.
"W Margańcu zniszczono ponad 20 wielopiętrowych domów mieszkalnych, budynki urzędu i rady miasta, dom kultury, akademik, dwie szkoły i kilka obiektów administracyjnych. Została zerwana linia energetyczna. Kilka tysięcy mieszkańców Margańca pozostaje bez prądu, pracują awaryjne ekipy elektryków" - relacjonował Rezniczenko.
W nieodległej Wyszczetarasiwce uszkodzono 11 prywatnych domów i gazociąg. Nawet tysiąc osób utraciło dostęp do instalacji gazowej - dodał szef władz regionu.(PAP)
10.08.2022 07:30
Президент: Готуємо програми економічного відновлення Криму після звільненняhttps://t.co/LGpkYqhcfx pic.twitter.com/HjzLPQQeof
— Ukrinform (@UKRINFORM) 9 sierpnia 2022
09.08.2022 19:38
🐈⬛Киця-захисниця — новий мурал у Миколаєві
— Ukrinform (@UKRINFORM) 9 sierpnia 2022
Митці Альона та Дмитро створили мурал, щоб підтримати жителів Миколаєва та його захисників. Над стінописом працювали упродовж 7 днів. За словами митців, киця-захисниця допомагає тим, хто лишився, відновити рівновагу.
📸 Світлана Вовк pic.twitter.com/JcxyEOJWGk
09.08.2022 19:36
Przyszłością Krymu jest bycie perłą Morza Czarnego, parkiem narodowym z unikalną przyrodą, światowym kurortem, a nie bazą wojskową dla terrorystów - przekazał doradca prezydenta Ukrainy Mychajło Podolak w reakcji na wtorkowe wybuchy w rosyjskiej bazie wojskowej na Krymie. Do sprawy odniosło się również ukraińskie ministerstwo obrony.
Podolak dodał też, że demilitaryzacja Federacji Rosyjskiej to nieodłączna część zapewnienia globalnego bezpieczeństwa. "I to się właśnie zaczyna" - dodał we wpisie na Twitterze (https://tinyurl.com/3ycyhmh5).
Do sprawy wybuchów odniosło się również ukraińskie ministerstwo obrony, które poinformowało na Facebooku: „Jeżeli chodzi o pożar na terytorium lotniska +Saki+ w pobliżu Nowofedoriwki na tymczasowo okupowanym przez Rosję Krymie. Ukraińskie ministerstwo obrony nie może ustalić przyczyn pożaru, lecz po raz kolejny przypomina o przestrzeganiu przepisów przeciwpożarowych i o tym, że palenie tytoniu może odbywać się jedynie w wyznaczonych miejscach” - https://tinyurl.com/yx4n6fxv.
Ministerstwo podkreśliło też, że pożar na Krymie może zostać wykorzystany przez Rosję w wojnie informacyjnej. „Nie wykluczamy, że okupanci +przypadkowo+ znajdą charakterystyczną +naszywkę+, +wizytówkę+ czy nawet kod DNA. (...) Zachowujcie spokój i ufajcie Siłom Zbrojnym Ukrainy” - napisano w informacji ministerstwa.
We wtorek w rosyjskiej bazie wojskowej doszło do wybuchów, których przyczyna do tej pory nie została ustalona. Według informacji w sieciach społecznościowych eksplozji było ponad dziesięć. Podawano w nich, że płonie magazyn z amunicją i pas startowy.
Amerykański dziennik "New York Times" napisał, powołując się na anonimowe źródło w ukraińskim wojsku, że za wybuchami stoją Siły Zbrojne Ukrainy, które do wykonania tej operacji użyły wyłącznie ukraińskiego sprzętu. Ani Rosjanie, ani Ukraińcy oficjalnie nie potwierdzają tych doniesień.(PAP)
09.08.2022 18:38
Wybuchy, do których doszło we wtorek na rosyjskim lotnisku wojskowym na okupowanym przez Rosjan Krymie, są przypomnieniem o tym, do kogo należy półwysep – oświadczyła wicepremier Ukrainy Iryna Wereszczuk.
„Dziś obchodzimy Międzynarodowy Dzień Ludności Rdzennej. W Ukrainie za taką uważa się Tatarów krymskich, Karaimów i Krymczaków. A dzisiejsze wybuchy w Nowofedoriwce to kolejne przypomnienie o tym, czyj jest Krym. Bo to jest Ukraina!” – napisała Wereszczuk na Telegramie (https://t.me/vereshchuk_iryna/1483).
Na rosyjskim lotnisku wojskowym w Nowofedoriwce na zachodnim brzegu Krymu doszło do serii wybuchów. Media ukraińskie przekazały, powołując się na samozwańcze rosyjskie władze Krymu, że jedna osoba zginęła. Wcześniej informowano, że rannych zostało pięć osób, w tym dziecko.
Na lotnisku płonie magazyn z amunicją i pas startowy – podały sieci społecznościowe, a za nimi ukraińskie media. Od pozycji ukraińskich na linii frontu w obwodzie chersońskim Nowofedoriwkę dzieli około 200 km w linii prostej.
Według informacji w sieciach społecznościowych eksplozji było ponad dziesięć.
Rosyjskie ministerstwo obrony oświadczyło tymczasem, że na lotnisku w Nowofedoriwce doszło do wybuchu „kliku pocisków lotniczych”.
Amerykański dziennik "New York Times" napisał, powołując się na anonimowe źródło w ukraińskim wojsku, że za wybuchami stoją Siły Zbrojne Ukrainy, które do wykonania tej operacji użyły wyłącznie ukraińskiego sprzętu. Ani Rosjanie, ani Ukraińcy oficjalnie nie potwierdzają tych doniesień.(PAP)
09.08.2022 18:17
Окупаційна "влада" Криму підтвердила вибухи в районі Новофедорівки, де знаходиться російська військова авіабаза, туди направлені машини «швидкої допомоги». pic.twitter.com/WEM5cqqxiU
— Ukrinform (@UKRINFORM) 9 sierpnia 2022
09.08.2022 16:55
Ponad trzy tysiące osób – w tym 600 dzieci i 1400 kobiet - zostało ewakuowanych z obwodu donieckiego w ciągu ostatnich sześciu dni – poinformował we wtorek wiceszef biura prezydenta Ukrainy Kyryło Tymoszenko na Telegramie.
Jak dodał, od początku wojny z terytorium obwodu ewakuowano już ponad 1,3 mln osób. https://t.me/kt20220224/1521
W zeszłym tygodniu rząd Ukrainy wydał rozporządzenie o przymusowej ewakuacji mieszkańców obwodu donieckiego w związku z wojną. Dokument przewiduje przesiedlenie ich w bezpieczne miejsca w centralnych i zachodnich obwodach kraju. Wcześniej ukraińska Rada Ministrów wyjaśniała, że ewakuacja jest konieczna ze względu na brak możliwości dostaw gazu na te tereny w sezonie grzewczym.
Wicepremier, minister ds. reintegracji terenów okupowanych Iryna Wereszczuk mówiła pod koniec lipca, że w obwodzie donieckim pozostało 200-220 tys. osób, w tym 52 tys. dzieci, i nie można ich narażać na śmiertelne niebezpieczeństwo związane z brakiem ogrzewania i prądu zimą. (PAP)
09.08.2022 16:24
Okupowany przez siły rosyjskie Siewierodonieck w obwodzie ługańskim Ukrainy cofnął się do średniowiecza, w mieście nie ma bowiem kanalizacji, bieżącej wody ani prądu – oświadczył we wtorek szef miejskiej administracji Ołeksandr Striuk w ukraińskiej telewizji.
„Miasto de facto cofnęło się do średniowiecza. Nie ma kanalizacji, bieżącej wody i elektryczności. Niestety warunki życia są bardzo trudne” – powiedział. Dodał, że zniszczone zostały także dwa przedsiębiorstwa zajmujące się ogrzewaniem i wymagają on całkowitej przebudowy.
Striuk oznajmił, że w Siewierodoniecku i na jego przedmieściach nadal przebywa około 8 tysięcy mieszkańców.
Wcześniej ukraińskie władze informowały, że w Siewierodoniecku zawalają się uszkodzone wielopiętrowe budynki, co zmusza ludność do przenoszenia się do ocalałych mieszkań, a czasem piwnic i klatek schodowych.
Szef władz obwodu ługańskiego Serhij Hajdaj 24 czerwca powiadomił, że armia ukraińska wycofała się z Siewierodoniecka. Gwardia Narodowa podała, że miasto jest zniszczone w 90 proc. i jego dalsza obrona nie ma sensu. (PAP)
09.08.2022 15:57
Із Херсона після удару по Антонівському мосту почали вивозити родини військових рф https://t.co/9ZTtJUBAig pic.twitter.com/4i7Jd6xi5l
— Ukrinform (@UKRINFORM) 9 sierpnia 2022
09.08.2022 15:32
- За що ти воюєш?
— Ukrinform (@UKRINFORM) 9 sierpnia 2022
- За майбутнє своїх дітей.
Єгері зачитали вірш свого побратима Павла Вишебаби "Доньці" та поділитися світлинами своїх донечок і синів, які чекають батьків з перемогою.
🎥 68 окрема єгерська бригада pic.twitter.com/ZgRGgEYxXs
09.08.2022 15:28
Władze Ukrainy sprowadziły do kraju ciała kolejnych 17 poległych żołnierzy - powiadomiło we wtorek ministerstwo ds. reintegracji terytoriów czasowo okupowanych. Operację zrealizowano dzięki współpracy rzecznika ds. osób zaginionych w szczególnych okolicznościach Ołeha Kotenki z ukraińskimi strukturami siłowymi.
W komunikacie resortu na Telegramie zaznaczono, że proces zwrotu ciał odbywa się zgodnie z normami konwencji genewskiej (https://t.me/minre_ua/1395).
Stanowisko rzecznika ds. zaginionych w szczególnych okolicznościach podlega ministrowi ds. reintegracji terytoriów tymczasowo okupowanych. Działalność Kotenki koncentruje się na zbieraniu informacji o zabitych, osobach, które zaginęły bez wieści, oraz osobach nielegalnie zatrzymanych przez okupanta.
3 lipca wicepremier Iryna Wereszczuk poinformowała, że na Ukrainę udało się sprowadzić ciała ponad 400 osób. Kilkanaście dni później informowano o jeszcze dwóch wymianach, w ramach których odzyskano szczątki kolejnych 75 żołnierzy.
14 czerwca władze w Kijowie potwierdziły sprowadzenie ciał 64 obrońców zakładów metalurgicznych Azowstal - ostatniego punktu oporu w Mariupolu nad Morzem Azowskim, obleganego od marca do maja przez rosyjskie wojska. (PAP)
09.08.2022 15:26
Siły Zbrojne Ukrainy otrzymały 50 tureckich transporterów opancerzonych Kirpi, a w przyszłości oczekują na dostawę kolejnych 150 – poinformowało we wtorek na Facebooku operacyjne zgrupowanie ukraińskich wojsk Kachowka.
„Naszych żołnierzy wspierają zagraniczni partnerzy. Cały świat chce, by Ukraina zwyciężyła nad strasznym wrogiem. Siłom zbrojnym przekazano nowe tureckie transportery opancerzone BMS Kirpi” – napisano w komunikacie, załączając nagranie pokazujące otrzymane pojazdy (https://tinyurl.com/54md9zpm).
Wiceszef komitetu Rady Najwyższej (parlamentu) ds. bezpieczeństwa narodowego Jurij Mysiahin dodał na Telegramie, że dwie brygady piechoty morskiej już korzystają z nowych pojazdów (https://t.me/mysiagin/11559).
Kirpi to ciężki transporter opancerzony, chroniący załogę przed minami i ładunkami wybuchowymi. Umożliwia przewożenie do 13 żołnierzy. (PAP)
09.08.2022 14:03
09.08.2022 12:25
09.08.2022 10:31
09.08.2022 09:14
#Pomagamy🇺🇦
— Straż Graniczna (@Straz_Graniczna) 9 sierpnia 2022
Od 24.02 #funkcjonariuszeSG odprawili w przejściach granicznych na kierunku z🇺🇦do🇵🇱 5,369 mln os.
Wczoraj tj.08.08➡️22,7 tys.
Dziś do godz. 07.00➡️6,2 tys.
W dn.08.08 z🇵🇱do🇺🇦odprawiono 26,8 tys. osób. Od 24.02- ponad 3,495 mln os. pic.twitter.com/eMM7SOfs4b
09.08.2022 09:07
09.08.2022 08:19
09.08.2022 07:52
08.08.2022 18:05
W gminie buczańskiej w obwodzie kijowskim na Ukrainie znaleziono i zidentyfikowano ciała 458 osób, które zginęły wskutek rosyjskiej agresji – podały w poniedziałek lokalne władze. Dziesięć osób uznano za zaginione.
Spośród 458 znalezionych i zidentyfikowanych ofiar 419 osób zostało zabitych przez rosyjskich wojskowych - poinformowała zastępczyni mera Buczy Mychajłyna Skoryk-Szkariwska, cytowana przez portal Suspilne. Wśród zabitych jest 12 osób poniżej 21. roku życia.
116 zwłok znaleziono w zbiorowym grobie obok cerkwi.
Zastępczyni mera przekazała, że ponad 50 znalezionych ciał nie było pochowanych. Wśród nich są ciała niezidentyfikowane. W pięciu przypadkach niemożliwe jest nawet określenie płci.
Do rosyjskiej niewoli trafiło ponadto 14 mieszkańców gminy. 10 osób uznanych jest za zaginionych. (PAP)
08.08.2022 18:02
Rząd Rumunii zarządził w poniedziałek kontrolę dotyczącą rzekomego przekazania z tego kraju uzbrojenia siłom ukraińskim, walczącym z rosyjską inwazją.
Jak poinformował minister gospodarki Rumunii Marian Spataru, inspekcje zlecono po tym, gdy w jednej z sieci społecznościowych pojawiły się zdjęcia ukraińskich żołnierzy, korzystających z rumuńskich pocisków do haubic o kalibrze 122 mm.
Spataru wyjaśnił, że do poniedziałkowego popołudnia nie udało się potwierdzić, aby zdjęcia, które pojawiły się w sieci, “miały dowodzić, iż rzeczywiście amunicja ta została dostarczona z Rumunii”, a nie z jakiegoś innego kraju.
Na zdjęciach umieszczonych na twitterze na profilu Ukraine Weapons Tracker widać we wnętrzu haubic amunicję artyleryjską rumuńskiej firmy Romarm.(PAP)
08.08.2022 18:00
СБУ затримала кілерів спецслужб рф, які планували вбити Резнікова та Будановаhttps://t.co/oP9OqRw3r7 pic.twitter.com/Q4Xrl07u2p
— Ukrinform (@UKRINFORM) 8 sierpnia 2022
08.08.2022 13:06
08.08.2022 12:50
08.08.2022 12:12
08.08.2022 09:47
08.08.2022 09:05
#Russian losses according to the General Staff of the Armed Forces of #Ukraine. pic.twitter.com/I2c0sEqWTl
— NEXTA (@nexta_tv) 8 sierpnia 2022
08.08.2022 09:05
#Pomagamy🇺🇦
— Straż Graniczna (@Straz_Graniczna) 8 sierpnia 2022
Od 24.02 #funkcjonariuszeSG odprawili w przejściach granicznych na kierunku z🇺🇦do🇵🇱 5,348 mln os.
Wczoraj tj.07.08➡️24,5 tys.
Dziś do godz. 07.00➡️7,2 tys.
W dn.07.08 z🇵🇱do🇺🇦odprawiono 30,1 tys. osób. Od 24.02- ponad 3,467 mln os. pic.twitter.com/MWSf7v8ivt
08.08.2022 08:59
08.08.2022 08:17
08.08.2022 07:26
07.08.2022 15:39
06.08.2022 18:57
05.08.2022 22:01
Rosyjski ostrzał Zaporoskiej Elektrowni Atomowej to akt terroru, który spowodował ryzyko dla całej Europy - oświadczył w piątek wieczorem prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. "Dzisiaj okupanci stworzyli kolejną nadzwyczaj ryzykowną sytuację dla całej Europy: ostrzelali Zaporoską Elektrownię Atomową" - powiedział szef państwa i zaznaczył, że rosyjskie siły przeprowadziły w piątek ostrzał obiektu dwukrotnie. Prezydent przypomniał, że jest to największa elektrownia atomowa w Europie. "I jakiekolwiek ostrzały tego obiektu to jawne i zuchwałe przestępstwo, akt terroru" - dodał. Według Zełenskiego Rosja "powinna odpowiadać już za sam fakt stworzenia zagrożenia dla elektrowni atomowej". Wskazał, że to kolejny argument za tym, by Rosja została uznana za państwo sponsorujące terroryzm. To też argument przemawiający za objęciem sankcjami całego rosyjskiego sektora energii atomowej. (https://t.me/V_Zelenskiy_official/2769) W piątek rosyjskie wojska dwukrotnie zaatakowały teren Zaporoskiej Elektrowni Atomowej. Jak powiadomił ukraiński koncern Enerhoatom, doszło do uszkodzenia stacji azotowo-tlenowej, co grozi ryzykiem wycieku wodoru i uwolnienia do atmosfery substancji promieniotwórczych. (PAP)
05.08.2022 21:44
05.08.2022 19:59
Ukraina może we wrześniu zacząć eksportować ze swoich portów zebraną podczas tegorocznych żniw pszenicę - przekazał w piątek wiceminister rolnictwa Taras Wysocki. Dodał, że liczy na to, że każdego miesiąca drogą morską będzie wywożone 3-3,5 mln ton zbóż. Transport pszenicy ma się odbywać w ramach porozumienia o odblokowaniu ukraińskich portów dla eksportu zbóż - powiedział Wysocki, cytowany przez agencję Reutera. (PAP)
05.08.2022 19:26
05.08.2022 18:33
05.08.2022 17:19
05.08.2022 17:11
05.08.2022 14:25
05.08.2022 11:26
05.08.2022 09:37
05.08.2022 08:51
05.08.2022 08:44
#Pomagamy🇺🇦
— Straż Graniczna (@Straz_Graniczna) 5 sierpnia 2022
Od 24.02 #funkcjonariuszeSG odprawili w przejściach granicznych na kierunku z🇺🇦do🇵🇱 5,274 mln os.
Wczoraj tj.04.08➡️25 tys.
Dziś do godz. 07.00➡️7,5 tys.
W dn.04.08 z🇵🇱do🇺🇦odprawiono 25 tys. osób. Od 24.02- ponad 3,384 mln os. pic.twitter.com/i0XttifaMU
05.08.2022 08:40