Inwazja Rosji na Ukrainę

Dziś 100. dzień wojny. Przyszłe rozstrzygnięcie konfliktu leży w rękach nie tylko dwóch walczących stron, ale także decyzji państw niezaangażowanych bezpośrednio w walki.

Relacja trwa

03.06.2022 09:05

​Zapraszamy do naszej nowej relacji z wydarzeń na Ukrainie TUTAJ

03.06.2022 07:49

​Ukraińscy żołnierze rozpoczęli szkolenia z obsługi systemu artylerii rakietowej HIMARS - podały w czwartek telewizje ABC i CBS, powołując się na przedstawicieli Pentagonu. Skrócony kurs ma potrwać ok. trzech tygodni. (PAP)

02.06.2022 15:46

Szwecja zapowiada przekazanie ukraińskim siłom zbrojnym  przeciwokrętowych pocisków rakietowych Robot 17, karabinów automatycznych 90 z amunicją oraz kolejnych 5 tys. granatników przeciwpancernych.

02.06.2022 15:43

Obwód lwowski jest ukraińską bramą do Europy; pracujemy nad tym, by zwiększyć liczbę przejść granicznych z Polską, a ich infrastruktura odpowiadała europejskim standardom - poinformował w czwartek na Telegramie Maksym Kozycki, szef lwowskiej administracji obwodowej. (PAP)

02.06.2022 15:07

​Ukraińscy wolontariusze, którzy pomagali w ewakuacji mieszkańców oblężonego Mariupola, są przetrzymywani przez wojska rosyjskie w obozie filtracyjnym pod Wołnowachą; znajduje się tam ponad 20 takich osób - poinformował w czwartek na Telegramie doradca mera miasta Petro Andriuszczenko. (PAP)

02.06.2022 14:28

Przedyskutowaliśmy kwestie dotyczące nowego pakietu pomocy wojskowej USA i przekazaliśmy Amerykanom informacje o potrzebach ukraińskiej armii; omówiliśmy też przyszłe niespodzianki, które na pewno nie spodobają się naszym wrogom - napisał w czwartek na Telegramie szef kancelarii prezydenta Ukrainy Andrij Jermak.

Oprócz Jermaka, w rozmowie wzięli udział naczelny dowódca Sił Zbrojnych Ukrainy generał Wałerij Załużny, przewodniczący Kolegium Połączonych Szefów Sztabów Sił Zbrojnych USA generał Mark Milley i doradca prezydenta USA ds. bezpieczeństwa narodowego Jake Sullivan.

"Ważne, że to nie ostatnie tego rodzaju wsparcie ze strony USA" - zapewnił Jermak. (https://t.me/ermaka2022/659)

W środę Pentagon poinformował, że nowy pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy zawiera m.in. cztery zestawy artylerii rakietowej HIMARS wraz z amunicją, cztery śmigłowce Mi-17, siedem radarów i 15 tys. sztuk amunicji artyleryjskiej. Jak zapowiedział wiceminister obrony USA Colin Kahl, system HIMARS zostanie dostarczony Ukrainie w ciągu około trzech tygodni.

Kahl podkreślił, że Ukraińcy zobowiązali się do defensywnego użycia systemu HIMARS, tj. jedynie wewnątrz swojego terytorium. (PAP)

02.06.2022 14:13

Rosja okupuje około 20 proc. terytorium Ukrainy, bronimy się przed niemal całą rosyjską armią - powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w swoim wystąpieniu przed parlamentarzystami Luksemburga, które wygłosił w czwartek za pośrednictwem łącza wideo.

"Musimy się bronić przed niemal całą rosyjską armią. Wszystkie rosyjskie formacje wojskowe, znajdujące się w gotowości bojowej, są zaangażowane w tę inwazję" - poinformował Zełenski.

Ukraiński prezydent dodał, że linia frontu ciągnie się przez ponad tysiąc kilometrów. Zaznaczył, że w okresie od wiosny 2014 roku, gdy doszło do aneksji Krymu przez Rosję, do 24 lutego 2022 roku, gdy Rosjanie rozpoczęli nową inwazję, na Ukrainie poniosło śmierć ponad 14 tys. osób, ponad 1,5 mln osób stało się przesiedleńcami wewnętrznymi, a armia rosyjska przejęła ponad 43 tys. km kw. terytorium Ukrainy. (PAP)

02.06.2022 13:33

Wszyscy byliśmy świadomi tego, że w 90 proc. przypadków zginiemy; w tym samym momencie przychodziła jednak refleksja, że musimy zawieźć pomoc i zabrać stamtąd rannych, dlatego podejmowaliśmy ryzyko - wspominał ukraiński pilot wojskowy, uczestnik misji do oblężonych zakładów Azowstal w Mariupolu, w rozmowie opublikowanej w czwartek przez ukraińskie wojska lądowe.

"Największa trudność polegała na tym, że trzeba było dostarczyć pomoc do miejsca położonego w głębi terenu zajętego przez wroga, znajdującego się ponad 100 km od ukraińskich pozycji. Na całym tym odcinku gęsto rozmieszczono rosyjskie systemy obrony przeciwlotniczej. Nawet nie chodzi już o to, że zadanie było trudne. Zrealizowanie takiej misji wydawało się wręcz niemożliwe. Jak widać, dało się jednak tego dokonać, bo to zrobiliśmy" - opowiadał pilot. Zapis rozmowy zamieszczono na profilu wojsk lądowych Ukrainy na Facebooku (https://tinyurl.com/2p99a8bf). (PAP)

02.06.2022 11:09

W kwestii dostaw broni na Ukrainę "Niemcy nie wywiązują się ze swoich zobowiązań i zwlekają, a ludzie umierają każdego dnia (...)" - powiedział lider partii CDU Friedrich Merz w czwartkowym programie "Morgenmagazin" telewizji ZDF. "Gdyby wszystkie państwa zachowywały się jak Niemcy, armia rosyjska już zajęłaby Kijów". (PAP)

02.06.2022 11:06

Polska dostarczy Ukrainie specjalistyczny sprzęt do identyfikacji zagrożeń środowiskowych, może też zaoferować pomoc w produkcji sadzonek drzew leśnych do regeneracji - poinformowała minister klimatu i środowiska Anna Moskwa, cytowana w czwartkowym komunikacie resortu. (PAP)

02.06.2022 10:20

Oddanie Rosji terytoriów oznaczałoby utratę wolności i nie powstrzymałoby wojny wywołanej przez Putina – powiedziała pierwsza dama Ukrainy Ołena Zełenska, cytowana w czwartek przez stację CNN. Wyraziła przekonanie, że Donbas będzie znów ukraiński. (PAP)

02.06.2022 08:39

02.06.2022 07:18

​Ponad sześćdziesięciu ukraińskich uchodźców przyjął już Dom Polski przy kościele polskim w Budapeszcie na tymczasowe zakwaterowanie – poinformowała PAP przewodnicząca Stowarzyszenia Katolików Polskich na Węgrzech p.w. św. Wojciecha Monika Molnar. W Domu mogą znaleźć schronienie ukraińskie matki z dziećmi.

01.06.2022 20:25

Michaił Barysznikow, słynny tancerz baletowy i aktor, opublikował list otwarty do prezydenta Rosji Władimira Putina, protestując przeciwko zablokowaniu strony internetowej projektu Prawdziwa Rosja. Pański rosyjski świat, świat strachu, się nie ziści - zapewnił Barysznikow.

Tancerz, który w 1974 roku poprosił o azyl polityczny w USA, jest jednym z założycieli projektu Prawdziwa Rosja powołanego po rosyjskiej inwazji na Ukrainę przez znanych Rosjan żyjących na emigracji. Celem projektu jest zbiórka funduszy dla uchodźców z Ukrainy, a także dla Rosjan, którzy musieli wyjechać z kraju.

w liście, opublikowanym na stronie Prawdziwej Rosji, Barysznikow wypomniał Putinowi jego "poprzedników" i "nauczycieli" z czasów ZSRR. "Od 26. roku życia, gdy raz na zawsze odrzuciłem role wyznaczone przez pańskich nauczycieli, jestem od pół wieku człowiekiem wolnego świata" - napisał.

Przy tym - jak podkreślił - wciąż uważany jest za Rosjanina. "Mój przyjaciel Boris Akunin nazywany jest pisarzem rosyjskim, a Siergiej Gurijew - rosyjskim ekonomistą" - dodał Barysznikow, wymieniając innych założycieli Prawdziwej Rosji.

"Tacy, jak my przynieśli światu rosyjskiemu więcej zaszczytu, niż cała pańska niecelna broń precyzyjna. Pańskiego rosyjskiego świata - świata strachu, palącego podręczniki języka ukraińskiego - nie będzie, póki jesteśmy my, w dzieciństwie zaszczepieni na tę zarazę. Nasz świat ma przyszłość, wbrew wszystkim pańskim blokadom" - oświadczył Barysznikow. (PAP)

01.06.2022 20:25

Minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Kamiński oraz szef MSW Ukrainy Denys Monastyrski podpisali w środę w Kijowie deklarację współpracy w sprawie usprawnienia kontroli na wspólnej granicy – przekazało MSWiA.

Deklaracja została podpisana podczas polsko-ukraińskich konsultacji międzyrządowych w stolicy Ukrainy.

"Deklaracja zakłada wspólne prace nad umową, która będzie regulowała kwestie współpracy w zakresie kontroli osób, towarów i pojazdów przekraczających polsko-ukraińską granicę państwową" - powiedział PAP wiceszef MSWiA Bartosz Grodecki. (PAP)

01.06.2022 19:37

Konfiskata rosyjskich aktywów w Europie to ważny i sprawiedliwy sposób, by pomóc Ukraińcom obecnie i podczas odbudowy ich kraju - napisał wiceszef polskiego MSZ Paweł Jabłoński w Euractiv, ogólnoeuropejskiej sieci medialnej specjalizującej się w polityce UE. Jak dodał, koszty wojny i powojennej odbudowy Ukrainy "muszą być pokryte przez najeźdźcę". (PAP)

01.06.2022 19:21

Prezydent USA Joe Biden poinformował w środę o zatwierdzeniu jedenastego pakietu pomocy wojskowej dla Ukrainy, zawierającego m.in. system artylerii rakietowej HIMARS. (PAP)

01.06.2022 19:08

Premier Mateusz Morawiecki oraz wicepremier Jarosław Kaczyński podczas środowej wizyty w Kijowie spotkali się z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim - poinformowała KPRM.

W środę w Kijowie odbyły się polsko-ukraińskie konsultacje międzyrządowe pod przewodnictwem premiera Morawieckiego i premiera Ukrainy Denysa Szmyhala. Polski rząd jest pierwszym od początku inwazji rosyjskiej, który spotkał się z rządem ukraińskim w tej formule.

Po zakończeniu konsultacji kancelaria polskiego premiera poinformowała na Twitterze, że premier Morawiecki oraz wicepremier Kaczyński spotkali się z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim. W spotkaniu uczestniczył też szef ukraińskiego rządu Denys Szmyhal. (PAP)

01.06.2022 18:52

Zapowiedzią dostarczenia Ukrainie nowoczesnego systemu obrony powietrznej kanclerz Niemiec Olaf Scholz wywarł podczas środowej debaty budżetowej „ogromne wrażenie na Bundestagu”; niestety kanclerz także wiele rzeczy przemilczał – pisze portal RND.

Lider opozycji Friedrich Merz (CDU) przedstawił kanclerzowi na początku debaty „dosadnie sformułowane zarzuty”, dotyczące m.in. braku wspierania Ukrainy dostawami ciężkiej broni. Zarzucił kanclerzowi, że jego działania wobec wojny w Ukrainie wywołują w UE „rozczarowanie i gniew” postawą Niemiec.

Scholz w swoim przemówieniu zadeklarował, że Niemcy dostarczą Ukrainie system obrony powietrznej. „W ten sposób umożliwimy Ukrainie ochronę całych miast przed rosyjskimi pociskami, samolotami bojowymi, helikopterami i dronami” - podkreślił.

Odpierając krytykę, kanclerz wymienił też dokładnie broń i wyposażenie, które do tej pory dostarczyła RFN: transportery wojskowe i „miliony sztuk amunicji” oraz broń, jakiej wysłanie Niemcy zapowiedziały. Zabrakło jednak kluczowej informacji, bowiem kanclerz nie poinformował, kiedy obiecany system obrony powietrznej miałby zostać dostarczony na Ukrainę. „Kanclerz nie podał też konkretnego terminu dostaw innej broni ciężkiej” – podkreśla RND.

W czasie przemówienia Scholz powtórzył wielokrotnie wcześniej powtarzaną kwestię: „Putin nie może wygrać i nie wygra tej wojny. Naszym celem jest, aby Ukraina mogła się bronić”. „Dlaczego kanclerz po prostu nie powie, że Ukraina musi wygrać tę wojnę?” – dopytywał lider CDU.

Jak uważa RND, powód jest oczywisty: „Scholz unika formułowania celu wojennego, do osiągnięcia którego Zachód musiałby w aktywny sposób interweniować na Ukrainie”. Z przesłania Scholza wynika, że „żadne państwo NATO nie powinno stać się stroną w wojnie”.

Scholz przemilczał też kwestię, „jak i kiedy ta wojna może się skończyć, a także czy Francja i Niemcy widzą się w roli mediatora”.

„Ostrożne sformułowania” Scholza wskazują także, że rząd RFN spodziewa się długiej wojny na Ukrainie – podsumowuje RND. (PAP)

01.06.2022 18:45

Polska stara się wraz z Rumunią, Słowacją i Węgrami pomóc Ukrainie nie tylko wyeksportować zboża; staramy się także wypracować nowe połączenia, poprzez które również w przyszłości będziemy mogli pomagać w eksporcie ukraińskich towarów - mówił premier Mateusz Morawiecki w środę w Kijowie. (PAP)

01.06.2022 18:18

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski uhonorował premiera Mateusza Morawieckiego i wicepremiera Jarosława Kaczyńskiego Orderem Jarosława Mądrego drugiej klasy - powiedział w środę na konferencji prasowej w Kijowie premier Ukrainy Denys Szmyhal. (PAP)

01.06.2022 18:17

Podpisaliśmy memorandum dotyczące powołania wspólnej komisji dotyczącej nawiązania współpracy pomiędzy przedsiębiorstwami naszych państw. Zostaną przygotowane zalecenia dotyczące stworzenia wspólnego polsko-ukraińskiego przedsiębiorstwa produkującego broń i sprzęt wojskowy - powiedział w środę na konferencji prasowej w Kijowie premier Ukrainy Denys Szmyhal. (PAP)

01.06.2022 17:59

Dochodziliśmy do głębokiego przeświadczenia, że potrzebna jest współpraca, która ma budować między naszymi narodami związek, który ma mieć naprawdę potężne podstawy - mówił wicepremier, prezes PiS Jarosław Kaczyński w środę w Kijowie.

W środę w Kijowie odbyły się polsko-ukraińskie konsultacje międzyrządowe pod przewodnictwem premiera Mateusza Morawieckiego i premiera Ukrainy Denysa Shmyhala. Polska jest pierwszym krajem od początku inwazji rosyjskiej, który spotkał się z rządem ukraińskim w tej formule.

"Takie spotkania międzyrządowe są dzisiaj w Europie swego rodzaju normą, ale to było czymś zupełnie niezwykłym. I to nie tylko dlatego, że odbywa się w Kijowie, w stolicy państwa prowadzącego wojnę, ale dlatego, że jego treść dalece przekraczała to, co zwykle dzieje się podczas tego rodzaju spotkań. To była treść, która obejmowała ogromną ilość różnych spraw, tematów" - oświadczył Kaczyński podczas wspólnej konferencji prasowej z ukraińskim premierem Denysem Szmyhalem oraz szefem polskiego rządu Mateuszem Morawieckim.

Prezes PiS nawiązał do wcześniejszej wypowiedzi premiera Szmyhala, dotyczącej porozumień, które były przedmiotem rozmów. "Zwróćcie państwo uwagę, tu mamy i kulturę, i sprawy wewnętrzne, i wiele spraw gospodarczych, i dzisiaj tak ważne, podnoszone w całym świecie sprawy środowiskowe. Krótko mówiąc, całe spektrum kwestii, które są dzisiaj ważne dla nas, a są ważne także w innych państwach, są ważne w każdym normalnym państwie i w relacjach między wszystkimi państwami" - podkreślił.

W tym kontekście wskazał na szansę zbudowania silnego związku między narodami i państwami: polskim i ukraińskim. Zapewnił, że podczas rozmów "wszędzie dochodziliśmy (w tej sprawie) do zgody".

"Więcej, dochodziliśmy do wspólnych przekonań, dochodziliśmy do takiego głębokiego przeświadczenia, że potrzebna jest współpraca, która ma budować ten związek między naszymi narodami. Związek, który ma mieć naprawdę potężne podstawy. Historia była różna, była często naprawdę bardzo trudna, ale dzisiaj jest pełna szansa na to, żeby stworzyć coś zupełnie nowego, nową jakość nie tylko w relacjach między naszymi państwami, ale być może także w relacjach europejskich, i co za tym idzie, także w europejskiej geopolityce" - powiedział Kaczyński.

Kaczyński poinformował ponadto o rozmowach prowadzonych "w różnych konfiguracjach", które dotyczyły spraw bieżących, które - jak mówił - "są najważniejsze na dziś, o sprawach wojny, dostaw broni, różnego rodzaju konieczności, które są z tym związane, o potrzebach, o różnych trudnościach".

"To była rozmowa przyjaciół, sojuszników. Rozmowa, która - jestem o tym głęboko przekonany - przejdzie do naszej wspólnej historii, i która będzie uważana za bardzo istotny krok w tym kierunku, na którym nam wszystkim zależy" - oświadczył Kaczyński.

"Oczywiście bardzo często, powiem także, że i z moich ust, padały słowa podziękowania, podziwu szacunku, takiego najgłębszego szacunku, dla tego, co czynią Ukraińcy, co czyni armia i inne formacje zbrojne, a także te nie-zbrojne, które pomagają na Ukrainie" - oświadczył wicepremier.

Jednocześnie - jak mówił - padały też słowa "wielkiego szacunku dla przywódców Ukrainy, dla pana prezydenta, dla pana premiera, dla całej tej ekipy, która już prawie 100 dni temu podjęła historyczną i niezwykle odważną decyzję".

"To zwycięstwo przyjdzie. Ja jestem o tym głęboko przekonany" - oświadczył Kaczyński. Swoje wystąpienie wicepremier zakończył słowami: "Niech żyje Ukraina, wolna zwycięska Ukraina! Niech żyje Polska!". (PAP)

01.06.2022 17:41

Morawiecki: Wspólnota międzynarodowa, jak chce się uważać za wolną i demokratyczną, powinna głośniej dopominać się o ukraińskich obywateli, którzy zostali wywiezieni w głąb Rosji. To zbrodnia, o której praktycznie się milczy na zachodzie Europy. (PAP)

01.06.2022 17:32

Mychajło Podolak, doradca prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, ocenił w środę, że wojna z Rosją trwać będzie co najmniej do zimy, bo żadna ze stron nie może się cofnąć. Władze Ukrainy są przekonane, że nie wolno dopuścić do zamrożenia wojny - dodał. (PAP)

01.06.2022 17:14

Nowy pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy jest dokładnie tym, czego potrzebuje Ukraina, by obronić się przed rosyjską agresją - powiedział w środę sekretarz stanu USA Antony Blinken po spotkaniu z sekretarzem generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem. Jak dodał, Ukraina zapewniła, że nie będzie używać amerykańskich rakiet do ataków na terytorium Rosji.

"Tego poranka, prezydent Biden ogłosił znaczący nowy pakiet pomocy wojskowej, by uzbroić Ukrainę w dodatkowe zdolności i zaawansowaną broń. To dokładnie to, czego potrzebuje Ukraina, by obronić się przed trwającą rosyjską agresją. W to wchodzą zaawansowane systemy rakietowe, by [Ukraińcy] mogli uderzać w kluczowe cele na polu bitwy z większej odległości" - powiedział Blinken.

Jak dodał, Kijów złożył zapewnienia, że nowa broń - system HIMARS - nie będzie używana do uderzeń na cele na terytorium Rosji. (PAP)

01.06.2022 16:29

Ukraina i Polska wzmacniają partnerstwo i pracują wspólnie nad odbudową Ukrainy i jej zwycięstwem - ocenił ukraiński premier Denys Szmyhal. Polityk skomentował w ten sposób, w krótkim wpisie na Twitterze, środową wizytę polskiej delegacji rządowej w Kijowie.

"Ukraina i Polska wzmacniają partnerstwo. Z wielką radością witam w Kijowie naszych prawdziwych przyjaciół: Mateusza Morawieckiego i polską delegację rządową" - napisał Szmyhal.

Poinformował, że odbyły się w środę konsultacje międzyrządowe z udziałem prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego. Podsumował wizytę zapewnieniem: "Razem pracujemy nad odbudową Ukrainy i zwycięstwem nad agresorem". (https://tinyurl.com/yckkctfz)

W środę premier Mateusz Morawiecki i minister aktywów państwowych Jacek Sasin wzięli udział w otwarciu miasteczka kontenerowego dla mieszkańców Borodzianki pod Kijowem, którzy stracili swoje domy w wyniku rosyjskiej inwazji. Ośrodek, który przeznaczony jest dla około 350 osób, został zbudowany przez Polską Grupę Zbrojeniową. (PAP)

01.06.2022 16:02

01.06.2022 15:24

​Polska zajęła pierwsze miejsce w rankingu dotyczącym udzielania pomocy Ukrainie - poinformowała ukraińska edycja magazynu "Forbes". Autorzy zestawienia docenili m.in. wizyty przedstawicieli polskich władz na Ukrainie, działania na międzynarodowej arenie politycznej i udzielone Kijowowi wsparcie finansowe.

Magazyn przeanalizował działania wielu państw i na podstawie 11 kryteriów stworzył ranking pokazujący, które kraje najbardziej angażują się w pomoc. Pod uwagę wzięto m.in.: głosowanie na Zgromadzeniu Ogólnym ONZ w sprawie żądania wycofania wojsk rosyjskich z terytorium Ukrainy, uznanie działań Rosji wobec Ukrainy za ludobójstwo, wydalenie rosyjskich dyplomatów, wpisanie kraju przez Rosję na listę "państw nieprzyjaznych", udział w konferencji w bazie Ramstein w Niemczech w sprawie poparcia Ukrainy, wymiar pomocy finansowej udzielonej Ukrainie w kwotach bezwzględnych oraz jako odsetek PKB danego kraju, wizyty wysokich urzędników państwowych na Ukrainie w okresie od 24 lutego do 30 maja oraz sprzeciw wobec wprowadzania sankcji przeciwko Rosji.

Jak wynika ze stworzonego w ten sposób rankingu, 40 krajów w sposób zauważalny pomaga Ukrainie stawiać opór rosyjskiej agresji - jedne dostarczają broń, inne wprowadzają antyrosyjskie sankcje, jeszcze inne pomagają finansowo lub wydalają rosyjskich dyplomatów. Pod uwagę wzięto również postawę rządu danego państwa, nie zawsze tożsamą z opinią obywateli. Jako przykład "Forbes" podaje Gruzję, gdzie rząd pomimo wielotysięcznych manifestacji poparcia dla Ukrainy nie podejmuje żadnych środków wobec Rosji.

Maksymalnie można było uzyskać 100 punktów. Kraje, które uzyskały ponad 40 punktów, uznano za przyjazne wobec Ukrainy.

Pierwsze miejsce zajęła Polska, która uzyskała 97 punktów. Złożyło się na to: głosowanie w ONZ za wycofaniem wojsk rosyjskich, wprowadzenie sankcji wobec Rosji, zamknięcie przestrzeni powietrznej dla rosyjskich samolotów, udział w konferencji w Ramstein, wpisanie przez Rosję na listę państw wrogich, wydalenie 45 rosyjskich dyplomatów, udzielenie pomocy w wysokości 3,1 mld dolarów (0,46 proc. PKB) oraz fakt, że zarówno prezydent, jak i premier Polski odwiedzili Ukrainę.

Drugie miejsce zajęły Stany Zjednoczone (96 punktów), a podium zamyka Estonia (95). W pierwszej dziesiątce znalazły się również: Łotwa (94), Kanada (88), Litwa 88), Wielka Brytania (88), Słowacja (82), Czechy (81) i zamykająca pierwszą dziesiątkę Portugalia z 78 punktami.

https://tinyurl.com/2ayujt8j (PAP)

01.06.2022 14:03

Cywilni mieszkańcy okupowanego przez siły rosyjskie Mariupola na południowym wschodzie Ukrainy od kwietnia nie mają dostępu do wody pitnej i jedzenia - poinformował w środę mer miasta Wadym Bojczenko w telewizji. (PAP)

01.06.2022 12:34

Premier Morawiecki: "Polska została poproszona o pomoc w wywozie zboża z Ukrainy". Szef rządu poinformował, że Polska otrzymuje środki z UE na zwiększenie przepustowości infrastruktury, która ma służyć do wywozu towarów z Ukrainy do Afryki i na Bliski Wschód.

01.06.2022 10:57

​Ze względu na wysoką cenę Belgia nie dostarczy Ukrainie obiecanych samobieżnych haubic M109, informuje dziennik "De Morgen". Źródła gazety informują, że negocjacje z dostawcą załamały się ze względu na jego zbyt wysokie oczekiwania finansowe. (PAP)

01.06.2022 10:12

01.06.2022 09:43

Nowa część cmentarza w Mariupolu, gdzie pochowani są zmarli obywatele. Jest tak wielu zabitych, że muszą kopać dla nich rowy - donosi dziennikarz Denis Kazansky.

01.06.2022 09:41

01.06.2022 09:40

Według Prokuratury Generalnej od początku inwazji Rosji na pełną skalę zginęło 243 dzieci, a 446 zostało rannych.

01.06.2022 09:40

01.06.2022 09:39

Niemiecka gazeta @faznet opublikowała mapę rosyjskich rurociągów naftowych, które nie podlegają sankcjom. (@nexta_tv)

01.06.2022 09:38

01.06.2022 07:16

​ Rosyjskie siły nuklearne przeprowadzają ćwiczenia manewrowe w obwodzie iwanowskim, na północny wschód od Moskwy - podała w środę rano agencja informacyjna Interfax, powołując się na ministerstwo obrony Rosji. (PAP)

31.05.2022 21:42

Po podjęciu przez rząd federalny decyzji o utworzeniu specjalnego funduszu dla Bundeswehry ministerstwo obrony RFN przedstawiło Bundestagowi listę projektów zbrojeniowych, które mają zostać zrealizowane za 100 mld euro. Najwięcej, bo 40,9 mld euro, zostanie przeznaczone na Luftwaffe - informują niemieckie media.

Według dziennika "Bild" budżet dla sił powietrznych obejmuje najnowocześniejszy na świecie samolot myśliwski F-35, który ma zastąpić Tornado, ciężkie śmigłowce transportowe, uzbrojenie dla dronów Heron TP oraz nowe systemy obrony powietrznej.

20,7 mld euro ma być przeznaczone na tzw. zdolności dowodzenia Bundeswehry - chodzi o komunikację, także z sojusznikami. "Bundeswehra jest jedną z ostatnich armii NATO, która używa analogowego sprzętu radiowego" - zauważa "Bild".

Niemiecka Marynarka Wojenna ma otrzymać na modernizację 19,3 mld euro, a Wojska Lądowe - 16,6 mld euro. Według "Bilda" Deutsche Marine otrzyma korwety klasy 130, fregaty klasy 126, okręty podwodne klasy 212 CD i wielozadaniowe okręty bojowe. (PAP)

31.05.2022 18:51

Rosjanie przeprowadzili nalot na Siewierodonieck, uderzyli w cysternę z kwasem azotowym w zakładach chemicznych - poinformował we wtorek szef władz obwodu ługańskiego Serhij Hajdaj.

Gubernator zaapelował do mieszkańców obwodu, by pozostawali w schronach i obserwowali kierunek wiatru. (https://t.me/luhanskaVTSA/3062)

Zaznaczył, że kwas azotowy jest niebezpieczny dla człowieka przy wdychaniu, połykaniu oraz w razie kontaktu ze skórą i błonami śluzowymi. (PAP)

31.05.2022 18:00

Nie ma dzisiaj w świecie ważniejszej sprawy niż ukraińska wojna obronna przeciw nieuzasadnionej rosyjskiej agresji. To przełomowy moment w historii Europy; trzeba z tego faktu wyciągnąć polityczne wnioski.- powiedział szef MSZ Zbigniew Rau po spotkaniu z szefową francuskiego MSZ Catherine Colonną. (PAP)

31.05.2022 17:59

Na wschodzie kraju jest nam trudno ze względu na niewystarczającą ilość broni - oświadczył we wtorek w Kijowie prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, oceniając sytuację wojenną. (PAP)

31.05.2022 17:59

​Agencja Ukrinform pisze, że prezydent Rosji Władimir Putin postawił przed rosyjskim dowództwem zadanie wyjścia na granice administracyjne obwodu ługańskiego do 1 czerwca, a do 1 lipca - na granice obwodu donieckiego w Donbasie. (PAP)

31.05.2022 17:11

​Z zadowoleniem przyjmujemy unijne embargo na import rosyjskiej ropy naftowej; ograniczy to możliwości finansowania wojny przez Moskwę - poinformowało we wtorek MSZ Ukrainy.

"Spodziewamy się, że już do końca 2022 roku Rosja straci do 90 procent eksportu ropy do Europy" - czytamy w oświadczeniu ukraińskiego resortu dyplomacji. "Oznacza to, że rosyjska machina wojenna nie otrzyma dziesiątek miliardów dolarów na wojnę przeciwko Ukrainie" - napisano.  (PAP)

31.05.2022 13:27

31.05.2022 12:20

​Wojska rosyjskie kontrolują około połowy Siewierodoniecka - powiedział we wtorek mer miasta Ołeksandr Striuk w ukraińskiej telewizji państwowej. Siewierodonieck jest ostatnim dużym bastionem sił ukraińskich w obwodzie ługańskim na wschodzie kraju.

31.05.2022 10:08

Według informacji podanych przez ukraiński sztab generalny Rosjanie stracili od początku inwazji 30,5 tys. żołnierzy.

31.05.2022 09:57

​Rosjanie umacniają pozycje na Wyspie Węży, dwie dodatkowe dywizje zestawów rakietowych S-300 skierowano również na Krym - powiedział we wtorek szef odeskiej administracji wojskowej Serhij Bratczuk. (PAP)

31.05.2022 07:52

Wojska rosyjskie nasiliły ostrzały na południu Ukrainy, ale siły ukraińskie uniemożliwiają im posuwanie się naprzód, a ich kontrofensywa sieje panikę w rosyjskich szeregach - podała we wtorek agencja Ukrinform (PAP).

31.05.2022 06:57

Ofensywą rosyjskich wojsk na ukraińskie miasto Siewierodonieck dowodzi wiceminister obrony generał Giennadij Żidko, który był szefem sztabu generalnego kontyngentu w stolicy Syrii - Damaszku w 2016 roku - pisze włoski dziennik "Corriere della Sera". Dodaje, że razem z nim jest generał Aleksandr Dwornikow, także "weteran" z Syrii. (PAP).

30.05.2022 22:35

​Szef obwodu ługańskiego na wschodzie Ukrainy Serhij Hajdaj poinformował w poniedziałek, że w Siewierodoniecku, ostatnim dużym bastionie wojsk ukraińskich w obwodzie ługańskim, wojska rosyjskie wkroczyły dalej na teren miasta. Wciąż trwają walki uliczne.

30.05.2022 20:07

Do międzynarodowego zespołu śledczego ws. rosyjskich zbrodni na Ukrainie w poniedziałek dołączyły Estonia, Łotwa i Słowacja - poinformowała Prokuratura Krajowa. Wcześniej do zespołu należały: Ukraina, Polska, Litwa oraz Międzynarodowy Trybunał Karny. (PAP)

30.05.2022 18:58

​Od mieszkańców okupowanego przez Rosjan Mariupola zaczęto przyjmować wnioski o paszport Rosji - poinformował w poniedziałek doradca mera tego miasta na południowym wschodzie Ukrainy Petro Andruszczenko. Ocenił, że jest to kolejna faza aneksji Mariupola. (PAP)

30.05.2022 18:27

30.05.2022 18:08

30.05.2022 13:07

30.05.2022 12:53

30.05.2022 12:05

30.05.2022 12:05

Żołnierze lwowskiej 80. brygady desantowo-szturmowej Sił Zbrojnych Ukrainy zlikwidowali rosyjski pluton desantowo-szturmowy wraz ze sprzętem – poinformowało na Facebooku dowództwo wojsk desantowo-szturmowych Ukrainy.

Przestał istnieć pluton 104. pułku desantowo-szturmowego 76. dywizji desantowo-szturmowej wojsk rosyjskich; w sumie około 20 żołnierzy wraz ze sprzętem. (https://tinyurl.com/5cjnspc9)

Nie podano kiedy, ani gdzie doszło do starcia.

Ukraińskie dowództwo podkreśliło jedynie, ze rosyjski oddział wielokrotnie od 2014 roku walczył z lwowskimi żołnierzami wojsk desantowych. (PAP)

30.05.2022 09:29

Walki z wojskami rosyjskimi trwają już na ulicach Siewierodoniecka w obwodzie ługańskim – poinformował w poniedziałek szef władz obwodowych Serhij Hajdaj na Telegramie. Miasto to jest ostatnim dużym bastionem wojsk ukraińskich w tym obwodzie. (PAP)

30.05.2022 08:53

Siły ukraińskie zniszczyły rosyjski magazyn amunicji w okupowanej Czornobajiwce w obwodzie chersońskim na południu Ukrainy – poinformował w poniedziałek na Facebooku doradca prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, Ołeksij Arestowycz.

„Detonacja trwała co najmniej godzinę” – napisał Arestowycz. Dodał, że był to już 22. atak na rosyjski magazyn amunicji. (www.facebook.com/alexey.arestovich) (PAP)

30.05.2022 08:04

Siły rosyjskie wdarły się na obrzeża Siewierodoniecka w obwodzie ługańskim; zginęły dwie osoby cywilne, a siedem zostało rannych – poinformował w poniedziałek szef władz obwodowych Serhij Hajdaj na Telegramie. (PAP)

30.05.2022 08:02

Tam, gdzie był nasz dom, teraz jest Rosja – mówią uchodźcy z okolic Ługańska, którzy dwa dni po tym, jak do ich wioski weszły wojska rosyjskie, uciekli na zachód Ukrainy. To straszne, że na Ukrainie w XXI wieku ludzie nie mogą powiedzieć głośno, że są Ukraińcami - podkreślają.

"U nas w całej wsi nie ma spokoju, wszędzie wokoło jest wojna" – powiedział PAP Orest, który wraz z Anną od blisko dwóch miesięcy mieszka w szkole w Borysławiu w obwodzie lwowskim. (PAP)

30.05.2022 07:50

Rosja prawdopodobnie poniosła na Ukrainie druzgocące straty wśród oficerów średniego i niższego szczebla, co pogłębi jej problemy z modernizacją podejścia do dowodzenia i kontroli - przekazało w poniedziałek brytyjskie ministerstwo obrony.

"Rosja prawdopodobnie poniosła w tym konflikcie druzgocące straty wśród swoich oficerów średniego i niższego szczebla. Dowódcy brygad i batalionów prawdopodobnie wysyłani są w rejon zagrożenia, ponieważ ponoszą bezwarunkową odpowiedzialność za wyniki swoich jednostek. Podobnie młodsi oficerowie musieli kierować działaniami taktycznymi na najniższym szczeblu, ponieważ armia nie dysponuje kadrą wysoko wyszkolonych i upoważnionych podoficerów, którzy pełnią tę rolę w siłach zachodnich" - napisano w codziennej aktualizacji wywiadowczej.

"Utrata znacznej części młodego pokolenia oficerów zawodowych prawdopodobnie pogłębi trwające problemy z modernizacją podejścia do dowodzenia i kontroli. Bardziej bezpośrednio, batalionowe grupy taktyczne, które są odtwarzane na Ukrainie z niedobitków wielu jednostek, będą prawdopodobnie mniej skuteczne z powodu braku młodszych dowódców. Wobec wielu wiarygodnych doniesień o lokalnych buntach wśród sił rosyjskich na Ukrainie, brak doświadczonych i wiarygodnych dowódców plutonów i kompanii prawdopodobnie doprowadzi do dalszego spadku morale i utrzymywania się słabej dyscypliny" - dodano. (PAP)

30.05.2022 07:45

Wojska ukraińskie przeprowadziły skuteczną kontrofensywę na pograniczu obwodów chersońskiego i mikołajowskiego na południu Ukrainy, zmuszając wojska rosyjskie do zajęcia pozycji obronnych - potwierdził w najnowszym raporcie amerykański Instytut Badań nad Wojną (ISW).

Zdaniem analityków ośrodka kontrofensywa nie doprowadzi do odbicia znaczących obszarów w tej części kraju, jednak może spowolnić konsolidację administracyjnej kontroli okupowanych terytoriów i zmusić Rosjan do rozlokowania większej liczby żołnierzy.

ISW podkreśla, że głównym celem Rosji pozostaje wschodnia Ukraina, gdzie najeźdźcy w niedzielę - bez znacznych sukcesów - kontynuowali ofensywę w kierunku Siewierodoniecka. Amerykańscy eksperci ocenili, że rosyjska kampania skupiona wcześniej na obwodach donieckim i ługańskim jest obecnie ukierunkowana wyłącznie na to liczące przed wojną ponad 100 tys. mieszkańców miasto.

Rosjanie kontynuowali także atak na położony w obwodzie donieckim Słowiańsk; ISW nie mogło jednak potwierdzić żadnych zmian pozycji na tym odcinku frontu. Celem wojsk rosyjskich pozostaje odcięcie ukraińskich dróg zaopatrzenia na północny zachód od Bachmutu w obwodzie donieckim. Zdaniem ekspertów Rosjanie nadal usiłują okrążyć jednostki ukraińskie, by zająć całość obwodów donieckiego i ługańskiego.

Wojska rosyjskie ostrzelały też wioski położone na północ od Charkowa na północnym wschodzie Ukrainy, co miało uniemożliwić postęp oddziałów ukraińskich zmierzających w kierunku ukraińsko-rosyjskiej granicy.

ISW zwraca uwagę na próby stworzenia przez Rosję warunków do "potencjalnej aneksji okupowanych terytoriów lub osiągnięcia innego politycznego rozwiązania". Eksperci przywołali wypowiedź przedstawiciela władz okupacyjnych Chersonia, według którego decyzja o włączeniu miasta do Rosji zostanie podjęta w przyszłym roku po przeprowadzeniu referendum. Władze okupacyjne Chersonia podkreśliły, że skupiają się obecnie na przywróceniu porządku, co - zdaniem ISW - wskazuje na skuteczną działalność ukraińskich partyzantów utrudniających wprowadzenie w mieście pełnej rosyjskiej kontroli. (PAP)

30.05.2022 07:14

​Wojska rosyjskie przegrupowują pododdziały, szykując się do ataków z okupowanego Iziumu na Słowiańsk w obwodzie donieckim i Barwinkowe w obwodzie charkowskim – poinformował na Facebooku w poniedziałek Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy. (PAP)

30.05.2022 06:44

​Rosyjskie władze okupacyjne w Chersoniu na południu Ukrainy wyznaczyły na dyrektora teatru mężczyznę, który wcześniej pracował tam jako... ochroniarz - poinformował na Facebooku doradca szefa regionalnej administracji Serhij Chłań. (PAP)

29.05.2022 20:22

Węgry nadal blokują nałożenie unijnego embarga na rosyjską ropę. Na niedzielnym spotkaniu ambasadorów państw UE w Brukseli, Budapeszt zwrócił się już nie tylko o wyłączenie z sankcji dostaw ropy rurociągami, ale również tankowcami - przekazało PAP źródło unijne.

29.05.2022 20:21

Wojska rosyjskie prowadzą aktywne działania bojowe na kierunkach Siewierodoniecka, Bachmutu i Kurachowego, chcąc okrążyć siły ukraińskie w rejonach Siewierodoniecka i Lisiczańska - podał Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy w komunikacie w niedzielę wieczorem. (PAP).

29.05.2022 20:21

​Wiceminister obrony Ukrainy Hanna Malar poinformowała w niedzielę, że Kijów zawarł już wszystkie umowy z partnerami zagranicznymi na dostawy uzbrojenia, ale jego dostarczenie do kraju wymaga czasu. (PAP)

29.05.2022 17:45

W Charkowie na północnym wschodzie Ukrainy miała miejsce seria eksplozji; wybuchy odnotowano kilka godzin po wizycie prezydenta Wołodymyra Zełenskiego w tym mieście - poinformowała agencja Reutera. Jak przekazano, na północny wschód od centrum Charkowa pojawiła się smuga ciemnego dymu. (PAP).

29.05.2022 15:08

​Kilkadziesiąt osób zebrało się w niedzielę na proukraińskiej demonstracji w okupowanym przez wojska rosyjskie Melitopolu, mieście na południowym wschodzie Ukrainy. Na wiecu, który odbył się w parku miejskim, zebrani odśpiewali ukraiński hymn państwowy.

29.05.2022 13:46

29.05.2022 12:33

29.05.2022 12:13

​Saper na Ukrainie: Rozminowywanie Borodzianki z rosyjskich min i niewybuchów potrwa co najmniej pięć lat.

29.05.2022 10:30

29.05.2022 10:25

Trwają walki w obwodzie donieckim i ługańskim, w ciągu doby zginęły tam cztery osoby; w niedzielę rano znów doszło do ostrzału Mikołajwa, gdzie zginęła jedna osoba – podały media ukraińskie, podsumowując sytuację w regionach na podstawie doniesień władz.

W nocy z soboty na niedzielę trwały walki w Siewierodoniecku (obwód ługański), który Rosjanie usiłują zająć z okazji Dnia Siewierodoniecka, przypadającego 29 maja. Atakowano też Lisiczańsk, zabijając dwie osoby i raniąc cztery.

W obwodzie donieckim ostrzały trwały na całej linii frontu; zginęły dwie osoby, a cztery odniosły obrażenia. Na terytorium obwodu gospodarstwa domowe są pozbawione dostępu do gazu, a częściowo także wody i prądu.

Podczas ostrzału leżącego na południu kraju Mikołajowa pociski trafiły w budynki mieszkalne. Wiadomo o jednej ofierze śmiertelnej i co najmniej sześciu rannych. Ostrzeliwano też inne hromady obwodu mikołajowskiego.

W obwodzie kijowskim noc minęła spokojnie mimo kilkakrotnych alarmów przeciwlotniczych. W rejonie buczańskim aktywna była ukraińska obrona przeciwlotnicza, ale nie było poszkodowanych ani zniszczeń.

W obwodzie charkowskim noc minęła dość spokojnie. W ciągu doby ostrzeliwano rejon iziumski, Złoczów oraz rejon czuhujewski, w wyniku czego sześć osób zostało rannych. Wieczorem koło miejscowości Barwinkowe zginęła jedna kobieta.

W obwodzie chersońskim praktycznie przez cały dzień trwały walki w hromadach wełykoołeksandriwskiej, Nowoworoncowskiej, kałyniwskiej, wysokopilskiej i czornobaiwskiej. Krytyczna sytuacja panuje w Czornobaiwce, gdzie w sobotę zginęła jedna osoba, a kilka zostało rannych.

W pozostałych regionach Ukrainy noc minęła dość spokojne. (PAP)

29.05.2022 10:24

29.05.2022 10:03

Rosjanie zwożą zwłoki ludzi do jednego z supermarketów w Mariupolu - poinformował w niedzielę Petro Andriuszczenko, doradca mera tego okupowanego przez siły rosyjskie miasta na południowym wschodzie Ukrainy. Opublikował zdjęcie przedstawiające ciała leżące przy sklepowych kasach.

"Mariupol. Kolejne straszne odkrycia" - pisze w komunikatorze Telegram doradca mera (https://t.me/andriyshTime/1135). Informuje, że w jednym z supermarketów Rosjanie urządzili "składowisko zwłok".

"Rosjanie zwożą tam ciała ofiar, które zostały wymyte z grobów podczas próby przywrócenia dostaw wody (...). Po prostu zwożą (je tam) jak śmieci" - relacjonuje Andriuszczenko i publikuje zdjęcie ciał leżących na podłodze przy sklepowych kasach.

"Zdjęcie jest nowe. To naoczna demonstracja barbarzyństwa i ryzyka epidemii" - podkreśla.

Według doradcy mera brakuje ludzi, którzy mogliby pracować przy pochówkach. W Moskwie - jak dodaje - ruszyła rekrutacja patologów. (PAP)

29.05.2022 09:08

29.05.2022 08:39

Polska organizując masową pomoc dla uciekinierów wojennych z Ukrainy poświęca swoją turystykę, wskazuje w sobotę portugalska telewizja SIC.

Prywatna ogólnokrajowa stacja o profilu liberalnym wskazuje, że Polska, do której dotarło najwięcej uchodźców ukraińskich, ponad 3 mln osób, z powodu skierowania do placówek turystycznych wojennych uciekinierów doświadcza największych problemów głównie w południowo-wschodniej części kraju.

Portugalska telewizja odnotowuje, że w Rzeszowie wraz z napływem ukraińskich uchodźców populacja w ciągu zaledwie trzech miesięcy wzrosła o prawie 50 proc., co doprowadziło do niedoboru oferty dla turystów.

Telewizja SIC odnotowując, że polski rząd skierował już na przyjęcie uchodźców ukraińskich kilkaset milionów euro, zaznacza, że problemów z brakiem miejsc dla urlopowiczów doświadczają również turystyczne regiony w Republice Czeskiej, gdzie również napłynęli liczni uciekinierzy wojenni. (PAP)

28.05.2022 19:23

​Na wjeździe do okupowanego przez wojska rosyjskie Melitopola na południowym wschodzie Ukrainy zawieszono znak "Melitopol. Rosja na zawsze". Mer miasta Iwan Fedorow przestrzegł w sobotę mieszkańców przed przyjmowaniem rosyjskich paszportów.

"Rosjanie przybili znak +Melitopol. Rosja na zawsze+ na wjeździe do miasta" - podaje serwis Bukwy i publikuje nagranie, na którym widać trzy osoby zawieszające tablicę na znaku drogowym z nazwą miasta. Mer Fedorow zaapelował tymczasem do mieszkańców, by nie przyjmowali rosyjskich paszportów i nie pracowali dla okupacyjnych władz - przekazuje Hromadske. Zaznaczył, że taki dokument nie jest uznawany ani przez Ukrainę, ani przez organizacje międzynarodowe.

Co więcej, według Fedorowa Rosjanie wydają paszporty Ukraińcom, by następnie mobilizować ich do armii. Zauważył, że w ten sposób zostali już zmobilizowani mieszkańcy części Donbasu niebędącej pod kontrolą władz w Kijowie. Ocenił, że Rosjanie wykorzystali ich jako "mięso armatnie". (PAP)

28.05.2022 18:22

​Prezydent USA Joe Biden zatwierdził przekazanie Ukrainie systemów rakietowych dalekiego zasięgu - poinformował w piątek "New York Times". Według źródeł dziennika decyzja w tej sprawie zostanie ogłoszona przez Waszyngton w przyszłym tygodniu. W nowym pakiecie uzbrojenia dla Ukrainy znajdą się mobilne wyrzutnie rakietowe, które mogą razić znacznie bardziej oddalone cele, niż systemy używane obecnie przez ten kraj - przekazał rozmówca "New York Timesa" z kręgów bliskich władzom USA.

Dziennik nie potwierdził, jakie dokładnie wyrzutnie zostaną przekazane przez Waszyngton, lecz zasugerował, że prawdopodobnie będzie to M31 GMLRS - precyzyjna broń nakierowywana drogą satelitarną, przenosząca materiały wybuchowe o mocy porównywalnej z 225-kilogramową bombą lotniczą i zdolna do ostrzeliwania celów znajdujących się w odległości około 65 km. "Są to parametry, które znacznie przekraczają zasięgi systemów wykorzystywanych dzisiaj przez Kijów" - podkreślono na łamach "New York Timesa". (PAP)

28.05.2022 18:05

​W piątek wieczorem do Mariupola przybyła duża grupa kadyrowców, czyli czeczeńskich żołnierzy z rosyjskiej Gwardii Narodowej; jest to potwierdzenie, że nie będzie żadnej "odbudowy" miasta, tylko wyłącznie grabież i terror - poinformował w sobotę na Telegramie doradca mera Mariupola Petro Andriuszczenko. (PAP)

28.05.2022 17:21

​Jak podaje portal dziennika „Welt”, powołując się na źródła rosyjskie, w trakcie rozmowy z kanclerzem Olafem Scholzem i prezydentem Emmanuelem Macronem Putin miał przestrzec Niemcy i Francję przed dalszymi dostawami broni na Ukrainę. Stwierdził, że dostawy te są „niebezpieczne”, bowiem w ich wyniku „sytuacja na Ukrainie będzie się dalej destabilizować, a kryzys humanitarny - pogłębiać”.

Kanclerz Scholz i prezydent Macron zaapelowali do rosyjskiego przywódcy o natychmiastowe zawieszenie broni i wycofanie rosyjskich wojsk. Wezwali także Putina do podjęcia poważnych, bezpośrednich negocjacji z prezydentem Ukrainy i znalezienia dyplomatycznego rozwiązania konfliktu. (PAP)

28.05.2022 16:00

​Na 15 lat więzienia skazał sąd Ukraińca, który przekazywał rosyjskim okupantom informacje o rozmieszczeniu obiektów wojskowych w Charkowie, w wyniku czego zostały one ostrzelane ogniem artyleryjskim – podała w sobotę Prokuratura Generalna Ukrainy na Telegramie. Mężczyzna – mieszkaniec obwodu donieckiego – został uznany na winnego zdrady stanu. Oprócz pozbawienia wolności skazano go też na konfiskatę mienia.

28.05.2022 15:41

​Z inicjatywy kanclerza Olafa Scholza i prezydenta Francji Emmanuela Macrona w sobotnie południe miała miejsce ich rozmowa telefoniczna z prezydentem Rosji Władimirem Putinem – poinformowało biuro prasowe rządu Niemiec. 80-minutowa rozmowa dotyczyła trwającej wojny Rosji z Ukrainą oraz możliwości jej zakończenia. Jak podało biuro prasowe, kanclerz Scholz i prezydent Macron zaapelowali do rosyjskiego przywódcy o natychmiastowe zawieszenie broni i wycofanie rosyjskich wojsk. Wezwali także Putina do podjęcia poważnych, bezpośrednich negocjacji z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim i znalezienia dyplomatycznego rozwiązania konfliktu. (PAP)

28.05.2022 14:08

​Straż Graniczna Ukrainy poinformowała w sobotę, że zatrzymała mężczyznę, który w 2009 roku uzyskał obywatelstwo Rosji i służył w jej siłach zbrojnych w służbie kontraktowej. Teraz, posługując się paszportem Ukrainy, próbował wjechać do kraju z Białorusi. W oświadczeniu na serwisie Telegram służby graniczne poinformowały, że mężczyzna jest podejrzany o zdradę stanu. (PAP)

28.05.2022 12:45

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski poinformował w sobotę, że rozmawiał z premierem Wielkiej Brytanii Borisem Johnsonem o wsparciu dla Ukrainy. Musimy współpracować, by uniknąć kryzysu żywnościowego i odblokować ukraińskie porty – napisał na Twitterze Zełenski. „W ramach regularnego dialogu przeprowadziłem kolejną rozmowę telefoniczną z Borisem Johnsonem. Rozmawialiśmy o zwiększeniu wsparcia obronnego dla Ukrainy, wzmożeniu pracy nad gwarancjami bezpieczeństwa, dostawach paliwa na Ukrainę” – poinformował Zełenski.

28.05.2022 12:44

​Minister gospodarki Niemiec Robert Habeck odrzuca zarzut, że Niemcy zbyt niechętnie pomagają Ukrainie. Pytany przez gazetę "Welt am Sonntag" o dostawy broni dla Ukrainy stwierdził, że "nie jest tak, że Niemcy nie dostarczają nic lub dostarczają zbyt mało". Habeck podkreślił w sobotę w wywiadzie dla "Welt am Sonntag", że "w tej chwili ukraińscy żołnierze przechodzą szkolenie z obsługi samobieżnej haubicy 2000. Jest to jedna z najnowocześniejszych broni artyleryjskich. Do tego potrzebne jest szkolenie". Dodał, że "sama Ukraina twierdzi, że jej żołnierze potrzebują do tego pełnego okresu szkolenia". (PAP)

28.05.2022 11:07

​Wojska rosyjskie cofnęły się w obwodzie ługańskim na wschodzie Ukrainy, zaś w obwodzie donieckim trwały aktywne działania bojowe - podał w sobotę portal Ukraińska Prawda, powołując się na komunikaty władz o sytuacji w regionach minionej nocy. "94. noc wojny okazała się na Donbasie szczególnie ciężka. W obwodzie ługańskim po zaciętych walkach okupanci ponieśli znaczne straty i cofnęli się w rejonie Siewierodoniecka, Toszkiwki i Oskołoniwki. W obwodzie donieckim trwają aktywne działania bojowe" - wskazuje Ukraińska Prawda. (PAP)

28.05.2022 09:57

W obwodzie ługańskim na wschodzie Ukrainy wojska rosyjskie liczą około 10 tysięcy ludzi - ocenił w sobotę szef obwodu Serhij Hajdaj, wypowiadając się w ukraińskiej telewizji państwowej. Hajdaj ocenił, że są to jednostki, które "są na stałe w regionie ługańskim". Oddziały te - dodał - podejmują próby atakowania i "starają się osiągnąć postępy we wszelkich możliwych kierunkach".

W innym oświadczeniu, na serwisie Telegram, szef obwodu poinformował, że uszkodzony został most między Siewierodonieckiem i Lisiczańskiem. Mimo to nadal istnieje połączenie drogowe między tymi miastami. Sam Siewierodonieck został ostrzelany i w niektórych miejscach rozpoczęły się w mieście walki uliczne. (PAP)

28.05.2022 09:48

Zajęte przez rosyjskie siły miasto Łymań będzie dla nich ważnym przyczółkiem w kolejnej fazie ofensywy w Donbasie, kiedy prawdopodobnie będą nacierały na Słowiańsk i Kramatorsk - przekazało w sobotę brytyjskie ministerstwo obrony.

"Do 27 maja siły rosyjskie prawdopodobnie zajęły większą część miasta Łymań, na północy obwodu donieckiego, w operacji, która prawdopodobnie jest wstępem do kolejnego etapu rosyjskiej ofensywy w Donbasie. Łymań ma strategiczne znaczenie, ponieważ znajduje się tam duży węzeł kolejowy, a także daje dostęp do ważnych mostów kolejowych i drogowych na rzece Doniec Siewierski. W najbliższych dniach rosyjskie jednostki w tym rejonie będą prawdopodobnie traktować priorytetowo sforsowanie rzeki. Na razie główne wysiłki Rosji pozostają prawdopodobnie 40 km na wschód, wokół enklawy w Siewierodoniecku, ale przyczółek w pobliżu Łymania dałby jej przewagę w potencjalnej kolejnej fazie ofensywy w Donbasie, kiedy to prawdopodobnie będzie nacierała na kluczowe kontrolowane przez Ukraińców miasta w głębi obwodu donieckiego, Słowiańsk i Kramatorsk" - napisano w codziennej aktualizacji wywiadowczej. (PAP)

28.05.2022 08:47

28.05.2022 08:45

Wojska rosyjskie rozpoczęły atak na Siewierodonieck w obwodzie ługańskim na wschodzie Ukrainy z zamiarem okrążenia sił ukraińskich; siły rosyjskie prawdopodobnie nie będą zdolne do szybkich postępów w samym mieście - wskazują eksperci amerykańskiego Instytutu Badań nad Wojną (ISW). W najnowszym raporcie, opublikowanym w nocy z piątku na sobotę czasu polskiego, eksperci wskazują, że do tej pory w inwazji na Ukrainę wojska rosyjskie nie radziły sobie dobrze w operacjach na obszarach zabudowanych. Na terenach wokół Siewierodoniecka Rosjanie czynią stopniowe postępy, ale nie okrążyli całkowicie obrońców ukraińskich. ISW zastrzega przy tym, że zamknięcie okrążenia jest możliwe w najbliższych dniach. (PAP)

27.05.2022 21:55

Ciężkie uzbrojenie było najważniejszym z poruszanych przez nas tematów; na Ukrainę będzie go przybywać coraz więcej - napisał w piątek na Twitterze minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba, komentując przeprowadzoną tego dnia rozmowę telefoniczną z sekretarzem stanu USA Antonym Blinkenem. (PAP)

27.05.2022 21:13

Prezydent Andrzej Duda przed Werchowną Radą w Kijowie de facto zaproponował rozpoczęcie nowych stosunków polsko-ukraińskich we wszystkich sferach życia; cała Ukraina to popiera - powiedziała była premier Ukrainy Julia Tymoszenko.

Tymoszenko pytana w piątek na antenie TVN24 o wystąpienie prezydenta Andrzeja Dudy przed Werchowną Radą w ubiegłą niedzielę, powiedziała, że "w tej chwili kraju bliższego Ukrainie niż Polska nie ma". "Prezydent Duda powiedział absolutnie słuszną rzecz, że zakończeniem tej wojny może być wyłącznie zwycięstwo na polu bitwy, że nie można rozważać kwestii dawania Putinowi zachowania twarzy, że terytorium Ukrainy musi być w granicach sprzed 2014 roku" - mówiła.

Dodała, że uwagę całej Ukrainy zwrócił fakt, że prezydent Duda zaproponował "de facto rozpoczęcie nowych stosunków ukraińsko-polskich we wszystkich sferach życia". "Cała Ukraina to popiera; czuliśmy, że na trybunie stoi człowiek, który jest nam bliski" - podkreśliła.

"Szczególnie dziękujemy i bardzo jesteśmy wdzięczni Polsce, która od pierwszego dnia, aż po dziś jest z nami ramię w ramie, jak kraj prawdziwie bratni. Dziękujemy także krajom nadbałtyckim - Litwie, Łotwie i Estonii, a także Wielkie Brytanii, która również stoi ramię w ramie z Ukrainą, bez jakichkolwiek podwójnych standardów etycznych. USA, Kanada - mogłabym długo wymieniać, ale chcę podkreślić, że ten, kto dzisiaj nie broni Ukrainy i próbuje wybielać Federację Rosyjską, stosuje podwójne standardy. Takie państwa i ludzie są tak naprawdę wspólnikami w tej agresji" - mówiła Tymoszenko.

Zaznaczyła również, że "nie ma wariantu porozumień pokojowych z Rosją". "Społeczeństwo Ukrainy nie zgodzi się na oddanie okupantowi ani centymetra kwadratowego ukraińskiej ziemi" - zapewniła.

"Kreml nie zatrzyma się na jakichkolwiek ustaleniach pokojowych; to będzie po prostu pewna pauza, moment oddechu dla państwa okupanta, które zbierze się z siłami, a potem uderzy, mordując już nie tysiące, a setki tysięcy i miliony. Ukraińcy doskonale to rozumieją" - mówiła była premier Ukrainy. Dodała, że w Donbasie trwają ciężkie walki i okupant powoli posuwa się naprzód, zajmując kolejne ziemie.

Tymoszenko wyraziła przekonanie, że jeżeli plany dostarczenia Ukrainie broni zgodnej z najwyższymi standardami NATO zostaną zrealizowane, a ukraińscy żołnierze nauczą się jej używać, to "nie ma wątpliwości, że kontratak będzie silny, niszczycielski dla agresora i zwycięski dla Ukrainy i całego wolnego świata". Jak zaznaczyła, to uzbrojenie to obecnie jedyne, czego brakuje ukraińskim żołnierzom.

Ukraińska polityk wyraziła również przekonanie, że jedyną skuteczną gwarancją bezpieczeństwa dla Ukrainy po wojnie byłoby członkostwo w NATO. "NATO musi być po tej wojnie maksymalnie rozszerzone, aby samo było w stanie zagwarantować pokój i stabilizację na kontynencie europejskim". Jak tylko NATO zacznie zamykać swoje drzwi, to w ten sposób będzie się izolowało - a to sprowokuje kolejną, i to niejedną, wojnę na kontynencie" - oceniła.

Była premier podkreśliła również, że cały rosyjski majątek zamrożony i przejęty w wyniku sankcji powinien zostać skierowany na odbudowę Ukrainy. "To jedyny sprawiedliwy i skuteczny sposób, aby Ukraina po tej wojnie mogła odbudować swoje życie".(PAP)

27.05.2022 20:01

27.05.2022 19:30

Rosyjskie wojska na Ukrainie starają się wyciągać wnioski z wcześniejszych błędów m.in. w logistyce i współpracy między siłami lądowymi i powietrznymi, choć nie zawsze się im to udaje - powiedział w piątek rzecznik Pentagonu John Kirby. Jak dodał, USA nie podjęły jeszcze decyzji w sprawie wysłania na Ukrainę systemów artylerii rakietowej dalekiego zasięgu MLRS.

W swoim ostatnim briefingu prasowym przed odejściem do Białego Domu, Kirby ocenił, że wojska rosyjskie w największym stopniu poprawiły logistykę, choć jest to również efekt korzystniejszych warunków w Donbasie i krótszych linii zaopatrzenia.

"Kiedy mówimy, że Rosjanie czynią tylko stopniowe postępy w Donbasie, to jest to efekt oczywiście ukraińskiego oporu, ale również tego, że Rosjanie starają się nie iść za daleko i nie wyprzedzać swoich linii zaopatrzenia" - powiedział Kirby. Jak dodał, sytuacja na polu walki jest "dynamiczna" i zmienia się niemal "z godziny na godzinę". Przyznał jednak, że Rosja posuwa się naprzód w Donbasie.

Jak dodał, rosyjskie wojska w porównaniu z poprzednią fazą kampanii poruszają się używając mniejszych jednostek, co ułatwia integrację ich działań z siłami powietrznymi, choć Rosja wciąż ma z tym problemy. Podkreślił też, że siły najeźdźców wciąż mają problemy z dowodzeniem i komunikacją między oddziałami.

Odnosząc się do doniesień m.in. CNN o możliwym przekazaniu przez USA systemów artylerii rakietowej M270 MLRS lub HIMARS o zasięgu kilkuset kilometrów, Kirby nie wykluczył, ani nie zaprzeczył tym rewelacjom, dodając że wciąż trwają rozmowy na ten temat i na temat kolejnego pakietu pomocy wojskowej. Przyznał jednocześnie, że Ukraińcy od dawna prosili o taką pomoc. Zaprzeczył jednak, by istniały jakieś problemy czy przeszkody w tym temacie.

Kirby podkreślił przy tym, że według strony ukraińskiej, wysłane do Donbasu haubice M777 pracują na froncie i "robią znaczącą różnicę". Dodał, że pomoc dla Ukrainy jest wysyłana w bezprecedensowym tempie, a czas od decyzji do czasu dostarczenia broni to niekiedy mniej niż 48 godzin.

Piątkowy briefing był ostatnim wystąpieniem Kirby'ego w charakterze sekretarza prasowego resortu obrony. Emerytowany admirał marynarki wojennej przechodzi do Białego Domu, gdzie będzie koordynatorem ds. komunikacji strategicznej w Radzie Bezpieczeństwa Narodowego. (PAP)

27.05.2022 18:54

Ministrowie obrony Czech i Słowacji - Jana Czernochova i Jaroslav Nad` powiedzieli w piątek w Pradze, że między krajami NATO nie ma porozumienia zabraniającego dostarczania Ukrainie niektórych rodzajów uzbrojenia. O takich rzekomych umowach mieli informować niektórzy niemieccy politycy. (PAP)

27.05.2022 17:20

Siły rosyjskie atakowały Ukranię w ciągu ostatniej doby rakietami z bombowców strategicznych – poinformował w piątek rzecznik ministerstwa obrony Ukrainy Ołeksandr Motuzianyk na briefingu.

„W ciągu minionej doby nie odnotowaliśmy ataków z czarnomorskiej strefy operacyjnej rakietami manewrującymi wystrzeliwanymi z morza. Były natomiast ataki przeprowadzone przez rosyjskie strategiczne bombowce dalekiego zasięgu. Mogą one zadawać uderzenia z terytorium swojego państwa bez wchodzenia w przestrzeń powietrzną Ukrainy” – oznajmił Motuzianyk. (PAP)

27.05.2022 17:18

​Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) doprowadziła do odebrania licencji firmie zarejestrowanej w jednym z krajów na Bliskim Wschodzie, która pomagała Rosji "omijać" sankcje i serwisowała na rzecz jej armii wojskowe samoloty transportowe, wyprodukowane przez ukraińską firmę Antonow - poinformowała w piątek SBU na Telegramie.

"Rosjanie zarejestrowali firmę-pośrednika w jednym z państw Bliskiego Wschodu i utrzymywali, że przedsiębiorstwo jakoby nie posiada związków z Moskwą. (...) Pozwoliłoby to okupantom w pełni +legalnie+ serwisować na całym świecie ciężkie samoloty transportowe" - przekazano w komunikacie SBU (https://t.me/SBUkr/4339).

Jak podkreśliła ukraińska służba, właściwe instytucje w Kijowie w porę unieważniły certyfikat firmie wspierającej Rosję. "Od tej pory Kreml nie będzie mógł już w żadnym kraju świata remontować swoich transportowców wyprodukowanych na licencji Antonowa" - dodała SBU.

W ocenie służby decyzja ukraińskich władz "znacząco uderzy w logistykę Rosji". "Podczas inwazji przeciwnik wykorzystywał ponad dziesięć ciężkich maszyn typu An-124, którymi przewoził żołnierzy i pojazdy opancerzone" - wyjaśniono.

Koncern lotniczy Antonow, założony w 1920 roku w Kijowie, jest jednym z czołowych światowych producentów samolotów cywilnych i wojskowych. W drugiej połowie lat 80. w zakładach Antonowa powstał transportowiec An-225 Mrija, uchodzący do niedawna za największy i najcięższy samolot świata. Jego wysokość, sięgająca ponad 18 metrów, niemal odpowiadała wysokości sześciokondygnacyjnego budynku. Maszyna została zniszczona 27 lutego podczas ataku rosyjskich wojsk na lotnisko w Hostomlu pod Kijowem. (PAP)

27.05.2022 14:25

27.05.2022 14:08

Kanclerz Olaf Scholz (SPD) podkreślił w piątek podczas obchodów Dnia Katolickiego w Stuttgarcie, że obowiązkiem Niemiec jest wsparcie dla Ukrainy – informuje agencja DPA.

„Postanowiliśmy, że będziemy pomagać ofiarom tej agresji” – powiedział Scholz w przemówieniu i podkreślił, że „Putinowi nie powinna ujść na sucho jego cyniczna, nieludzka wojna”.

„Ta wojna nie jest skierowana wyłącznie przeciwko Ukrainie, ale przeciw wartościom zachodniej demokracji jako takim. Wojna Putina jest skierowana przeciwko porządkowi pokojowemu, który powstał z zobowiązania +Nigdy więcej+ po dwóch wyniszczających wojnach światowych” – stwierdził kanclerz.

Jak zaznaczył Scholz, w żadnym wypadku nie powinno być zgody na powrót stosowania „prawa siły”. (PAP)

27.05.2022 13:32

27.05.2022 13:14

Rosja nie chce prawdziwych rozmów pokojowych; próbowałem kilkakrotnie zorganizować spotkanie z prezydentem Władimirem Putinem, aby zakończyć tę wojnę, chociaż Ukraińcy nie chcą, żebym z nim rozmawiał - powiedział w piątek prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w czasie wideokonferencji zorganizowanej przez ośrodek analityczny w Dżakarcie.

Musimy jednak zmierzyć się z rzeczywistością - dodał i zauważył, że wszystko, co oferuje Rosja w rozmowach, to przedstawienie swojego ultimatum. Zdaniem Zełenskiego, Rosja nie jest zainteresowana zakończeniem wojny z Ukrainą, ale próby spotkania i dyskusji są konieczne.

"Czego chcielibyśmy od takiego spotkania? Chcielibyśmy odzyskać nasze życie. Chcemy odzyskać życie suwerennego kraju w granicach jego terytorium" - powiedział Zełenski.

Ukraiński przywódca podkreślił, że z powodu inwazji Rosji około 12 mln ludzi na Ukrainie musiało opuścić swoje domy, a około 5,5 mln wyjechało z kraju.

Zaznaczył także, że Rosja wykorzystuje żywność jako broń, powodując globalny kryzys. Świat musi zapobiec głodowi na wielką skalę - zaapelował Zełenski.

Prezydent zwrócił się do państw Grupy G20, aby wydały jasne oświadczenie dotyczące wsparcia dla Ukrainy. Zełenski został zaproszony pod koniec kwietnia przez prezydenta Indonezji Joko Widodo na szczyt G20, który odbędzie się w tym kraju jesienią.

Jak wskazuje agencja Reutera, ostatnie rosyjsko-ukraińskie negocjacje pokojowe odbyły się 29 marca. Przez jakiś czas kontynuowano kontakt zdalnie, jednak obie strony informują obecnie, że zaprzestały rozmów. (PAP)

27.05.2022 12:20

​Aktywna faza wojny może potrwać do końca roku - uważa przedstawiciel ukraińskiego wywiadu wojskowego Wadym Skibicki, cytowany w piątek przez Radio Swoboda. W jego ocenie wojna, jaką chce prowadzić prezydent Rosji Władimir Putin, "będzie długotrwała". W opinii Skibickiego, Putin "nikomu nie ufa, nikogo nie słucha". "Ma swoje plany odrodzenia rosyjskiego imperium, ogłosił to całemu światu. (...) Wojna, którą chce prowadzić, będzie długotrwała. To człowiek, który nie chce porzucać swoich pozycji" - ocenił przedstawiciel ukraińskiego wywiadu wojskowego. (PAP)

27.05.2022 10:56

Kolejne 70 zwłok znaleziono pod gruzami w Mariupolu - informuje doradca mera Andriuszczenko.

27.05.2022 10:54

Miasto Łyman w obwodzie donieckim na wschodzie Ukrainy jest w większości pod kontrolą rosyjskich wojsk - poinformował w piątek szef władz tego regionu Pawło Kyryłenko, cytowany przez serwis Hromadske. (PAP)

27.05.2022 10:32

​Stany Zjednoczone przygotowują się do wysłania zaawansowanych systemów rakietowych dalekiego zasięgu na Ukrainę na prośbę władz w Kijowie; może to zostać ogłoszone w przyszłym tygodniu - informuje w piątek CNN za anonimowymi przedstawicielami amerykańskiej administracji. W ciągu ostatnich tygodni ukraińscy politycy, na czele z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim, zabiegali o przekazanie Ukrainie przez USA wieloprowadnicowych wyrzutni rakiet MLRS. Ta amerykańska broń może razić cele rakietami na odległość setek kilometrów, co zdaniem strony ukraińskiej mogłoby być przełomem w wojnie z Rosją. (PAP)

27.05.2022 10:07

​Straty Rosjan w ciągu ostatniej doby to 150 żołnierzy, natomiast od początku wojny rosyjskie straty zbliżają się już do 30 tysięcy wojskowych - informuje w piątek sztab ukraińskich sił zbrojnych.
Łączne starty rosyjskie według stanu z 27 maja to m.in.: ok. 29 750 wojskowych (zabitych, rannych, wziętych do niewoli), 1322 czołgi, 3246 transporterów opancerzonych, 623 systemy artyleryjskie, 201 wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych, 93 systemy obrony przeciwlotniczej, 206 samolotów, 170 śmigłowców, 115 pocisków manewrujących, 503 drony, 13 jednostek pływających. (PAP)

27.05.2022 09:31

27.05.2022 09:25

Wskutek rosyjskich ostrzałów miasta Dniepr w środkowo-wschodniej Ukrainie są poważne zniszczenia; ratownicy szukają pod gruzami ludzi - poinformowały w piątek rano lokalne władze. (PAP)

27.05.2022 09:25

Doradca prezydenta Ukrainy informuje, że Ukraina ma zapasy zboża, jednak nie jest w stanie ich eksportować do innych krajów bez odblokowania portu w Odessie: "Ukraina ma zapasy zboża wystarczające na zaspokojenie popytu wewnętrznego i światowego do końca tego roku, ale potrzebne jest odblokowanie Morza Czarnego".

27.05.2022 09:23

​Poprzednia relacja z aktualnych wydarzeń na Ukrainie. Zobacz TUTAJ

Inwazja Rosji na Ukrainę

Dziś 100. dzień wojny. Przyszłe rozstrzygnięcie konfliktu leży w rękach nie tylko dwóch walczących stron, ale także decyzji państw niezaangażowanych bezpośrednio w walki.

Relacja trwa

03.06.2022 09:05

​Zapraszamy do naszej nowej relacji z wydarzeń na Ukrainie TUTAJ

03.06.2022 07:49

​Ukraińscy żołnierze rozpoczęli szkolenia z obsługi systemu artylerii rakietowej HIMARS - podały w czwartek telewizje ABC i CBS, powołując się na przedstawicieli Pentagonu. Skrócony kurs ma potrwać ok. trzech tygodni. (PAP)

02.06.2022 15:46

Szwecja zapowiada przekazanie ukraińskim siłom zbrojnym  przeciwokrętowych pocisków rakietowych Robot 17, karabinów automatycznych 90 z amunicją oraz kolejnych 5 tys. granatników przeciwpancernych.

02.06.2022 15:43

Obwód lwowski jest ukraińską bramą do Europy; pracujemy nad tym, by zwiększyć liczbę przejść granicznych z Polską, a ich infrastruktura odpowiadała europejskim standardom - poinformował w czwartek na Telegramie Maksym Kozycki, szef lwowskiej administracji obwodowej. (PAP)

02.06.2022 15:07

​Ukraińscy wolontariusze, którzy pomagali w ewakuacji mieszkańców oblężonego Mariupola, są przetrzymywani przez wojska rosyjskie w obozie filtracyjnym pod Wołnowachą; znajduje się tam ponad 20 takich osób - poinformował w czwartek na Telegramie doradca mera miasta Petro Andriuszczenko. (PAP)

02.06.2022 14:28

Przedyskutowaliśmy kwestie dotyczące nowego pakietu pomocy wojskowej USA i przekazaliśmy Amerykanom informacje o potrzebach ukraińskiej armii; omówiliśmy też przyszłe niespodzianki, które na pewno nie spodobają się naszym wrogom - napisał w czwartek na Telegramie szef kancelarii prezydenta Ukrainy Andrij Jermak.

Oprócz Jermaka, w rozmowie wzięli udział naczelny dowódca Sił Zbrojnych Ukrainy generał Wałerij Załużny, przewodniczący Kolegium Połączonych Szefów Sztabów Sił Zbrojnych USA generał Mark Milley i doradca prezydenta USA ds. bezpieczeństwa narodowego Jake Sullivan.

"Ważne, że to nie ostatnie tego rodzaju wsparcie ze strony USA" - zapewnił Jermak. (https://t.me/ermaka2022/659)

W środę Pentagon poinformował, że nowy pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy zawiera m.in. cztery zestawy artylerii rakietowej HIMARS wraz z amunicją, cztery śmigłowce Mi-17, siedem radarów i 15 tys. sztuk amunicji artyleryjskiej. Jak zapowiedział wiceminister obrony USA Colin Kahl, system HIMARS zostanie dostarczony Ukrainie w ciągu około trzech tygodni.

Kahl podkreślił, że Ukraińcy zobowiązali się do defensywnego użycia systemu HIMARS, tj. jedynie wewnątrz swojego terytorium. (PAP)

02.06.2022 14:13

Rosja okupuje około 20 proc. terytorium Ukrainy, bronimy się przed niemal całą rosyjską armią - powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w swoim wystąpieniu przed parlamentarzystami Luksemburga, które wygłosił w czwartek za pośrednictwem łącza wideo.

"Musimy się bronić przed niemal całą rosyjską armią. Wszystkie rosyjskie formacje wojskowe, znajdujące się w gotowości bojowej, są zaangażowane w tę inwazję" - poinformował Zełenski.

Ukraiński prezydent dodał, że linia frontu ciągnie się przez ponad tysiąc kilometrów. Zaznaczył, że w okresie od wiosny 2014 roku, gdy doszło do aneksji Krymu przez Rosję, do 24 lutego 2022 roku, gdy Rosjanie rozpoczęli nową inwazję, na Ukrainie poniosło śmierć ponad 14 tys. osób, ponad 1,5 mln osób stało się przesiedleńcami wewnętrznymi, a armia rosyjska przejęła ponad 43 tys. km kw. terytorium Ukrainy. (PAP)

02.06.2022 13:33

Wszyscy byliśmy świadomi tego, że w 90 proc. przypadków zginiemy; w tym samym momencie przychodziła jednak refleksja, że musimy zawieźć pomoc i zabrać stamtąd rannych, dlatego podejmowaliśmy ryzyko - wspominał ukraiński pilot wojskowy, uczestnik misji do oblężonych zakładów Azowstal w Mariupolu, w rozmowie opublikowanej w czwartek przez ukraińskie wojska lądowe.

"Największa trudność polegała na tym, że trzeba było dostarczyć pomoc do miejsca położonego w głębi terenu zajętego przez wroga, znajdującego się ponad 100 km od ukraińskich pozycji. Na całym tym odcinku gęsto rozmieszczono rosyjskie systemy obrony przeciwlotniczej. Nawet nie chodzi już o to, że zadanie było trudne. Zrealizowanie takiej misji wydawało się wręcz niemożliwe. Jak widać, dało się jednak tego dokonać, bo to zrobiliśmy" - opowiadał pilot. Zapis rozmowy zamieszczono na profilu wojsk lądowych Ukrainy na Facebooku (https://tinyurl.com/2p99a8bf). (PAP)

02.06.2022 11:09

W kwestii dostaw broni na Ukrainę "Niemcy nie wywiązują się ze swoich zobowiązań i zwlekają, a ludzie umierają każdego dnia (...)" - powiedział lider partii CDU Friedrich Merz w czwartkowym programie "Morgenmagazin" telewizji ZDF. "Gdyby wszystkie państwa zachowywały się jak Niemcy, armia rosyjska już zajęłaby Kijów". (PAP)

02.06.2022 11:06

Polska dostarczy Ukrainie specjalistyczny sprzęt do identyfikacji zagrożeń środowiskowych, może też zaoferować pomoc w produkcji sadzonek drzew leśnych do regeneracji - poinformowała minister klimatu i środowiska Anna Moskwa, cytowana w czwartkowym komunikacie resortu. (PAP)

02.06.2022 10:20

Oddanie Rosji terytoriów oznaczałoby utratę wolności i nie powstrzymałoby wojny wywołanej przez Putina – powiedziała pierwsza dama Ukrainy Ołena Zełenska, cytowana w czwartek przez stację CNN. Wyraziła przekonanie, że Donbas będzie znów ukraiński. (PAP)

02.06.2022 08:39

02.06.2022 07:18

​Ponad sześćdziesięciu ukraińskich uchodźców przyjął już Dom Polski przy kościele polskim w Budapeszcie na tymczasowe zakwaterowanie – poinformowała PAP przewodnicząca Stowarzyszenia Katolików Polskich na Węgrzech p.w. św. Wojciecha Monika Molnar. W Domu mogą znaleźć schronienie ukraińskie matki z dziećmi.

01.06.2022 20:25

Michaił Barysznikow, słynny tancerz baletowy i aktor, opublikował list otwarty do prezydenta Rosji Władimira Putina, protestując przeciwko zablokowaniu strony internetowej projektu Prawdziwa Rosja. Pański rosyjski świat, świat strachu, się nie ziści - zapewnił Barysznikow.

Tancerz, który w 1974 roku poprosił o azyl polityczny w USA, jest jednym z założycieli projektu Prawdziwa Rosja powołanego po rosyjskiej inwazji na Ukrainę przez znanych Rosjan żyjących na emigracji. Celem projektu jest zbiórka funduszy dla uchodźców z Ukrainy, a także dla Rosjan, którzy musieli wyjechać z kraju.

w liście, opublikowanym na stronie Prawdziwej Rosji, Barysznikow wypomniał Putinowi jego "poprzedników" i "nauczycieli" z czasów ZSRR. "Od 26. roku życia, gdy raz na zawsze odrzuciłem role wyznaczone przez pańskich nauczycieli, jestem od pół wieku człowiekiem wolnego świata" - napisał.

Przy tym - jak podkreślił - wciąż uważany jest za Rosjanina. "Mój przyjaciel Boris Akunin nazywany jest pisarzem rosyjskim, a Siergiej Gurijew - rosyjskim ekonomistą" - dodał Barysznikow, wymieniając innych założycieli Prawdziwej Rosji.

"Tacy, jak my przynieśli światu rosyjskiemu więcej zaszczytu, niż cała pańska niecelna broń precyzyjna. Pańskiego rosyjskiego świata - świata strachu, palącego podręczniki języka ukraińskiego - nie będzie, póki jesteśmy my, w dzieciństwie zaszczepieni na tę zarazę. Nasz świat ma przyszłość, wbrew wszystkim pańskim blokadom" - oświadczył Barysznikow. (PAP)

01.06.2022 20:25

Minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Kamiński oraz szef MSW Ukrainy Denys Monastyrski podpisali w środę w Kijowie deklarację współpracy w sprawie usprawnienia kontroli na wspólnej granicy – przekazało MSWiA.

Deklaracja została podpisana podczas polsko-ukraińskich konsultacji międzyrządowych w stolicy Ukrainy.

"Deklaracja zakłada wspólne prace nad umową, która będzie regulowała kwestie współpracy w zakresie kontroli osób, towarów i pojazdów przekraczających polsko-ukraińską granicę państwową" - powiedział PAP wiceszef MSWiA Bartosz Grodecki. (PAP)

01.06.2022 19:37

Konfiskata rosyjskich aktywów w Europie to ważny i sprawiedliwy sposób, by pomóc Ukraińcom obecnie i podczas odbudowy ich kraju - napisał wiceszef polskiego MSZ Paweł Jabłoński w Euractiv, ogólnoeuropejskiej sieci medialnej specjalizującej się w polityce UE. Jak dodał, koszty wojny i powojennej odbudowy Ukrainy "muszą być pokryte przez najeźdźcę". (PAP)

01.06.2022 19:21

Prezydent USA Joe Biden poinformował w środę o zatwierdzeniu jedenastego pakietu pomocy wojskowej dla Ukrainy, zawierającego m.in. system artylerii rakietowej HIMARS. (PAP)

01.06.2022 19:08

Premier Mateusz Morawiecki oraz wicepremier Jarosław Kaczyński podczas środowej wizyty w Kijowie spotkali się z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim - poinformowała KPRM.

W środę w Kijowie odbyły się polsko-ukraińskie konsultacje międzyrządowe pod przewodnictwem premiera Morawieckiego i premiera Ukrainy Denysa Szmyhala. Polski rząd jest pierwszym od początku inwazji rosyjskiej, który spotkał się z rządem ukraińskim w tej formule.

Po zakończeniu konsultacji kancelaria polskiego premiera poinformowała na Twitterze, że premier Morawiecki oraz wicepremier Kaczyński spotkali się z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim. W spotkaniu uczestniczył też szef ukraińskiego rządu Denys Szmyhal. (PAP)

01.06.2022 18:52

Zapowiedzią dostarczenia Ukrainie nowoczesnego systemu obrony powietrznej kanclerz Niemiec Olaf Scholz wywarł podczas środowej debaty budżetowej „ogromne wrażenie na Bundestagu”; niestety kanclerz także wiele rzeczy przemilczał – pisze portal RND.

Lider opozycji Friedrich Merz (CDU) przedstawił kanclerzowi na początku debaty „dosadnie sformułowane zarzuty”, dotyczące m.in. braku wspierania Ukrainy dostawami ciężkiej broni. Zarzucił kanclerzowi, że jego działania wobec wojny w Ukrainie wywołują w UE „rozczarowanie i gniew” postawą Niemiec.

Scholz w swoim przemówieniu zadeklarował, że Niemcy dostarczą Ukrainie system obrony powietrznej. „W ten sposób umożliwimy Ukrainie ochronę całych miast przed rosyjskimi pociskami, samolotami bojowymi, helikopterami i dronami” - podkreślił.

Odpierając krytykę, kanclerz wymienił też dokładnie broń i wyposażenie, które do tej pory dostarczyła RFN: transportery wojskowe i „miliony sztuk amunicji” oraz broń, jakiej wysłanie Niemcy zapowiedziały. Zabrakło jednak kluczowej informacji, bowiem kanclerz nie poinformował, kiedy obiecany system obrony powietrznej miałby zostać dostarczony na Ukrainę. „Kanclerz nie podał też konkretnego terminu dostaw innej broni ciężkiej” – podkreśla RND.

W czasie przemówienia Scholz powtórzył wielokrotnie wcześniej powtarzaną kwestię: „Putin nie może wygrać i nie wygra tej wojny. Naszym celem jest, aby Ukraina mogła się bronić”. „Dlaczego kanclerz po prostu nie powie, że Ukraina musi wygrać tę wojnę?” – dopytywał lider CDU.

Jak uważa RND, powód jest oczywisty: „Scholz unika formułowania celu wojennego, do osiągnięcia którego Zachód musiałby w aktywny sposób interweniować na Ukrainie”. Z przesłania Scholza wynika, że „żadne państwo NATO nie powinno stać się stroną w wojnie”.

Scholz przemilczał też kwestię, „jak i kiedy ta wojna może się skończyć, a także czy Francja i Niemcy widzą się w roli mediatora”.

„Ostrożne sformułowania” Scholza wskazują także, że rząd RFN spodziewa się długiej wojny na Ukrainie – podsumowuje RND. (PAP)

01.06.2022 18:45

Polska stara się wraz z Rumunią, Słowacją i Węgrami pomóc Ukrainie nie tylko wyeksportować zboża; staramy się także wypracować nowe połączenia, poprzez które również w przyszłości będziemy mogli pomagać w eksporcie ukraińskich towarów - mówił premier Mateusz Morawiecki w środę w Kijowie. (PAP)

01.06.2022 18:18

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski uhonorował premiera Mateusza Morawieckiego i wicepremiera Jarosława Kaczyńskiego Orderem Jarosława Mądrego drugiej klasy - powiedział w środę na konferencji prasowej w Kijowie premier Ukrainy Denys Szmyhal. (PAP)

01.06.2022 18:17

Podpisaliśmy memorandum dotyczące powołania wspólnej komisji dotyczącej nawiązania współpracy pomiędzy przedsiębiorstwami naszych państw. Zostaną przygotowane zalecenia dotyczące stworzenia wspólnego polsko-ukraińskiego przedsiębiorstwa produkującego broń i sprzęt wojskowy - powiedział w środę na konferencji prasowej w Kijowie premier Ukrainy Denys Szmyhal. (PAP)

01.06.2022 17:59

Dochodziliśmy do głębokiego przeświadczenia, że potrzebna jest współpraca, która ma budować między naszymi narodami związek, który ma mieć naprawdę potężne podstawy - mówił wicepremier, prezes PiS Jarosław Kaczyński w środę w Kijowie.

W środę w Kijowie odbyły się polsko-ukraińskie konsultacje międzyrządowe pod przewodnictwem premiera Mateusza Morawieckiego i premiera Ukrainy Denysa Shmyhala. Polska jest pierwszym krajem od początku inwazji rosyjskiej, który spotkał się z rządem ukraińskim w tej formule.

"Takie spotkania międzyrządowe są dzisiaj w Europie swego rodzaju normą, ale to było czymś zupełnie niezwykłym. I to nie tylko dlatego, że odbywa się w Kijowie, w stolicy państwa prowadzącego wojnę, ale dlatego, że jego treść dalece przekraczała to, co zwykle dzieje się podczas tego rodzaju spotkań. To była treść, która obejmowała ogromną ilość różnych spraw, tematów" - oświadczył Kaczyński podczas wspólnej konferencji prasowej z ukraińskim premierem Denysem Szmyhalem oraz szefem polskiego rządu Mateuszem Morawieckim.

Prezes PiS nawiązał do wcześniejszej wypowiedzi premiera Szmyhala, dotyczącej porozumień, które były przedmiotem rozmów. "Zwróćcie państwo uwagę, tu mamy i kulturę, i sprawy wewnętrzne, i wiele spraw gospodarczych, i dzisiaj tak ważne, podnoszone w całym świecie sprawy środowiskowe. Krótko mówiąc, całe spektrum kwestii, które są dzisiaj ważne dla nas, a są ważne także w innych państwach, są ważne w każdym normalnym państwie i w relacjach między wszystkimi państwami" - podkreślił.

W tym kontekście wskazał na szansę zbudowania silnego związku między narodami i państwami: polskim i ukraińskim. Zapewnił, że podczas rozmów "wszędzie dochodziliśmy (w tej sprawie) do zgody".

"Więcej, dochodziliśmy do wspólnych przekonań, dochodziliśmy do takiego głębokiego przeświadczenia, że potrzebna jest współpraca, która ma budować ten związek między naszymi narodami. Związek, który ma mieć naprawdę potężne podstawy. Historia była różna, była często naprawdę bardzo trudna, ale dzisiaj jest pełna szansa na to, żeby stworzyć coś zupełnie nowego, nową jakość nie tylko w relacjach między naszymi państwami, ale być może także w relacjach europejskich, i co za tym idzie, także w europejskiej geopolityce" - powiedział Kaczyński.

Kaczyński poinformował ponadto o rozmowach prowadzonych "w różnych konfiguracjach", które dotyczyły spraw bieżących, które - jak mówił - "są najważniejsze na dziś, o sprawach wojny, dostaw broni, różnego rodzaju konieczności, które są z tym związane, o potrzebach, o różnych trudnościach".

"To była rozmowa przyjaciół, sojuszników. Rozmowa, która - jestem o tym głęboko przekonany - przejdzie do naszej wspólnej historii, i która będzie uważana za bardzo istotny krok w tym kierunku, na którym nam wszystkim zależy" - oświadczył Kaczyński.

"Oczywiście bardzo często, powiem także, że i z moich ust, padały słowa podziękowania, podziwu szacunku, takiego najgłębszego szacunku, dla tego, co czynią Ukraińcy, co czyni armia i inne formacje zbrojne, a także te nie-zbrojne, które pomagają na Ukrainie" - oświadczył wicepremier.

Jednocześnie - jak mówił - padały też słowa "wielkiego szacunku dla przywódców Ukrainy, dla pana prezydenta, dla pana premiera, dla całej tej ekipy, która już prawie 100 dni temu podjęła historyczną i niezwykle odważną decyzję".

"To zwycięstwo przyjdzie. Ja jestem o tym głęboko przekonany" - oświadczył Kaczyński. Swoje wystąpienie wicepremier zakończył słowami: "Niech żyje Ukraina, wolna zwycięska Ukraina! Niech żyje Polska!". (PAP)

01.06.2022 17:41

Morawiecki: Wspólnota międzynarodowa, jak chce się uważać za wolną i demokratyczną, powinna głośniej dopominać się o ukraińskich obywateli, którzy zostali wywiezieni w głąb Rosji. To zbrodnia, o której praktycznie się milczy na zachodzie Europy. (PAP)

01.06.2022 17:32

Mychajło Podolak, doradca prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, ocenił w środę, że wojna z Rosją trwać będzie co najmniej do zimy, bo żadna ze stron nie może się cofnąć. Władze Ukrainy są przekonane, że nie wolno dopuścić do zamrożenia wojny - dodał. (PAP)

01.06.2022 17:14

Nowy pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy jest dokładnie tym, czego potrzebuje Ukraina, by obronić się przed rosyjską agresją - powiedział w środę sekretarz stanu USA Antony Blinken po spotkaniu z sekretarzem generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem. Jak dodał, Ukraina zapewniła, że nie będzie używać amerykańskich rakiet do ataków na terytorium Rosji.

"Tego poranka, prezydent Biden ogłosił znaczący nowy pakiet pomocy wojskowej, by uzbroić Ukrainę w dodatkowe zdolności i zaawansowaną broń. To dokładnie to, czego potrzebuje Ukraina, by obronić się przed trwającą rosyjską agresją. W to wchodzą zaawansowane systemy rakietowe, by [Ukraińcy] mogli uderzać w kluczowe cele na polu bitwy z większej odległości" - powiedział Blinken.

Jak dodał, Kijów złożył zapewnienia, że nowa broń - system HIMARS - nie będzie używana do uderzeń na cele na terytorium Rosji. (PAP)

01.06.2022 16:29

Ukraina i Polska wzmacniają partnerstwo i pracują wspólnie nad odbudową Ukrainy i jej zwycięstwem - ocenił ukraiński premier Denys Szmyhal. Polityk skomentował w ten sposób, w krótkim wpisie na Twitterze, środową wizytę polskiej delegacji rządowej w Kijowie.

"Ukraina i Polska wzmacniają partnerstwo. Z wielką radością witam w Kijowie naszych prawdziwych przyjaciół: Mateusza Morawieckiego i polską delegację rządową" - napisał Szmyhal.

Poinformował, że odbyły się w środę konsultacje międzyrządowe z udziałem prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego. Podsumował wizytę zapewnieniem: "Razem pracujemy nad odbudową Ukrainy i zwycięstwem nad agresorem". (https://tinyurl.com/yckkctfz)

W środę premier Mateusz Morawiecki i minister aktywów państwowych Jacek Sasin wzięli udział w otwarciu miasteczka kontenerowego dla mieszkańców Borodzianki pod Kijowem, którzy stracili swoje domy w wyniku rosyjskiej inwazji. Ośrodek, który przeznaczony jest dla około 350 osób, został zbudowany przez Polską Grupę Zbrojeniową. (PAP)

01.06.2022 16:02

01.06.2022 15:24

​Polska zajęła pierwsze miejsce w rankingu dotyczącym udzielania pomocy Ukrainie - poinformowała ukraińska edycja magazynu "Forbes". Autorzy zestawienia docenili m.in. wizyty przedstawicieli polskich władz na Ukrainie, działania na międzynarodowej arenie politycznej i udzielone Kijowowi wsparcie finansowe.

Magazyn przeanalizował działania wielu państw i na podstawie 11 kryteriów stworzył ranking pokazujący, które kraje najbardziej angażują się w pomoc. Pod uwagę wzięto m.in.: głosowanie na Zgromadzeniu Ogólnym ONZ w sprawie żądania wycofania wojsk rosyjskich z terytorium Ukrainy, uznanie działań Rosji wobec Ukrainy za ludobójstwo, wydalenie rosyjskich dyplomatów, wpisanie kraju przez Rosję na listę "państw nieprzyjaznych", udział w konferencji w bazie Ramstein w Niemczech w sprawie poparcia Ukrainy, wymiar pomocy finansowej udzielonej Ukrainie w kwotach bezwzględnych oraz jako odsetek PKB danego kraju, wizyty wysokich urzędników państwowych na Ukrainie w okresie od 24 lutego do 30 maja oraz sprzeciw wobec wprowadzania sankcji przeciwko Rosji.

Jak wynika ze stworzonego w ten sposób rankingu, 40 krajów w sposób zauważalny pomaga Ukrainie stawiać opór rosyjskiej agresji - jedne dostarczają broń, inne wprowadzają antyrosyjskie sankcje, jeszcze inne pomagają finansowo lub wydalają rosyjskich dyplomatów. Pod uwagę wzięto również postawę rządu danego państwa, nie zawsze tożsamą z opinią obywateli. Jako przykład "Forbes" podaje Gruzję, gdzie rząd pomimo wielotysięcznych manifestacji poparcia dla Ukrainy nie podejmuje żadnych środków wobec Rosji.

Maksymalnie można było uzyskać 100 punktów. Kraje, które uzyskały ponad 40 punktów, uznano za przyjazne wobec Ukrainy.

Pierwsze miejsce zajęła Polska, która uzyskała 97 punktów. Złożyło się na to: głosowanie w ONZ za wycofaniem wojsk rosyjskich, wprowadzenie sankcji wobec Rosji, zamknięcie przestrzeni powietrznej dla rosyjskich samolotów, udział w konferencji w Ramstein, wpisanie przez Rosję na listę państw wrogich, wydalenie 45 rosyjskich dyplomatów, udzielenie pomocy w wysokości 3,1 mld dolarów (0,46 proc. PKB) oraz fakt, że zarówno prezydent, jak i premier Polski odwiedzili Ukrainę.

Drugie miejsce zajęły Stany Zjednoczone (96 punktów), a podium zamyka Estonia (95). W pierwszej dziesiątce znalazły się również: Łotwa (94), Kanada (88), Litwa 88), Wielka Brytania (88), Słowacja (82), Czechy (81) i zamykająca pierwszą dziesiątkę Portugalia z 78 punktami.

https://tinyurl.com/2ayujt8j (PAP)

01.06.2022 14:03

Cywilni mieszkańcy okupowanego przez siły rosyjskie Mariupola na południowym wschodzie Ukrainy od kwietnia nie mają dostępu do wody pitnej i jedzenia - poinformował w środę mer miasta Wadym Bojczenko w telewizji. (PAP)

01.06.2022 12:34

Premier Morawiecki: "Polska została poproszona o pomoc w wywozie zboża z Ukrainy". Szef rządu poinformował, że Polska otrzymuje środki z UE na zwiększenie przepustowości infrastruktury, która ma służyć do wywozu towarów z Ukrainy do Afryki i na Bliski Wschód.

01.06.2022 10:57

​Ze względu na wysoką cenę Belgia nie dostarczy Ukrainie obiecanych samobieżnych haubic M109, informuje dziennik "De Morgen". Źródła gazety informują, że negocjacje z dostawcą załamały się ze względu na jego zbyt wysokie oczekiwania finansowe. (PAP)

01.06.2022 10:12

01.06.2022 09:43

Nowa część cmentarza w Mariupolu, gdzie pochowani są zmarli obywatele. Jest tak wielu zabitych, że muszą kopać dla nich rowy - donosi dziennikarz Denis Kazansky.

01.06.2022 09:41

01.06.2022 09:40

Według Prokuratury Generalnej od początku inwazji Rosji na pełną skalę zginęło 243 dzieci, a 446 zostało rannych.

01.06.2022 09:40

01.06.2022 09:39

Niemiecka gazeta @faznet opublikowała mapę rosyjskich rurociągów naftowych, które nie podlegają sankcjom. (@nexta_tv)

01.06.2022 09:38

01.06.2022 07:16

​ Rosyjskie siły nuklearne przeprowadzają ćwiczenia manewrowe w obwodzie iwanowskim, na północny wschód od Moskwy - podała w środę rano agencja informacyjna Interfax, powołując się na ministerstwo obrony Rosji. (PAP)

31.05.2022 21:42

Po podjęciu przez rząd federalny decyzji o utworzeniu specjalnego funduszu dla Bundeswehry ministerstwo obrony RFN przedstawiło Bundestagowi listę projektów zbrojeniowych, które mają zostać zrealizowane za 100 mld euro. Najwięcej, bo 40,9 mld euro, zostanie przeznaczone na Luftwaffe - informują niemieckie media.

Według dziennika "Bild" budżet dla sił powietrznych obejmuje najnowocześniejszy na świecie samolot myśliwski F-35, który ma zastąpić Tornado, ciężkie śmigłowce transportowe, uzbrojenie dla dronów Heron TP oraz nowe systemy obrony powietrznej.

20,7 mld euro ma być przeznaczone na tzw. zdolności dowodzenia Bundeswehry - chodzi o komunikację, także z sojusznikami. "Bundeswehra jest jedną z ostatnich armii NATO, która używa analogowego sprzętu radiowego" - zauważa "Bild".

Niemiecka Marynarka Wojenna ma otrzymać na modernizację 19,3 mld euro, a Wojska Lądowe - 16,6 mld euro. Według "Bilda" Deutsche Marine otrzyma korwety klasy 130, fregaty klasy 126, okręty podwodne klasy 212 CD i wielozadaniowe okręty bojowe. (PAP)

31.05.2022 18:51

Rosjanie przeprowadzili nalot na Siewierodonieck, uderzyli w cysternę z kwasem azotowym w zakładach chemicznych - poinformował we wtorek szef władz obwodu ługańskiego Serhij Hajdaj.

Gubernator zaapelował do mieszkańców obwodu, by pozostawali w schronach i obserwowali kierunek wiatru. (https://t.me/luhanskaVTSA/3062)

Zaznaczył, że kwas azotowy jest niebezpieczny dla człowieka przy wdychaniu, połykaniu oraz w razie kontaktu ze skórą i błonami śluzowymi. (PAP)

31.05.2022 18:00

Nie ma dzisiaj w świecie ważniejszej sprawy niż ukraińska wojna obronna przeciw nieuzasadnionej rosyjskiej agresji. To przełomowy moment w historii Europy; trzeba z tego faktu wyciągnąć polityczne wnioski.- powiedział szef MSZ Zbigniew Rau po spotkaniu z szefową francuskiego MSZ Catherine Colonną. (PAP)

31.05.2022 17:59

Na wschodzie kraju jest nam trudno ze względu na niewystarczającą ilość broni - oświadczył we wtorek w Kijowie prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, oceniając sytuację wojenną. (PAP)

31.05.2022 17:59

​Agencja Ukrinform pisze, że prezydent Rosji Władimir Putin postawił przed rosyjskim dowództwem zadanie wyjścia na granice administracyjne obwodu ługańskiego do 1 czerwca, a do 1 lipca - na granice obwodu donieckiego w Donbasie. (PAP)

31.05.2022 17:11

​Z zadowoleniem przyjmujemy unijne embargo na import rosyjskiej ropy naftowej; ograniczy to możliwości finansowania wojny przez Moskwę - poinformowało we wtorek MSZ Ukrainy.

"Spodziewamy się, że już do końca 2022 roku Rosja straci do 90 procent eksportu ropy do Europy" - czytamy w oświadczeniu ukraińskiego resortu dyplomacji. "Oznacza to, że rosyjska machina wojenna nie otrzyma dziesiątek miliardów dolarów na wojnę przeciwko Ukrainie" - napisano.  (PAP)

31.05.2022 13:27

31.05.2022 12:20

​Wojska rosyjskie kontrolują około połowy Siewierodoniecka - powiedział we wtorek mer miasta Ołeksandr Striuk w ukraińskiej telewizji państwowej. Siewierodonieck jest ostatnim dużym bastionem sił ukraińskich w obwodzie ługańskim na wschodzie kraju.

31.05.2022 10:08

Według informacji podanych przez ukraiński sztab generalny Rosjanie stracili od początku inwazji 30,5 tys. żołnierzy.

31.05.2022 09:57

​Rosjanie umacniają pozycje na Wyspie Węży, dwie dodatkowe dywizje zestawów rakietowych S-300 skierowano również na Krym - powiedział we wtorek szef odeskiej administracji wojskowej Serhij Bratczuk. (PAP)

31.05.2022 07:52

Wojska rosyjskie nasiliły ostrzały na południu Ukrainy, ale siły ukraińskie uniemożliwiają im posuwanie się naprzód, a ich kontrofensywa sieje panikę w rosyjskich szeregach - podała we wtorek agencja Ukrinform (PAP).

31.05.2022 06:57

Ofensywą rosyjskich wojsk na ukraińskie miasto Siewierodonieck dowodzi wiceminister obrony generał Giennadij Żidko, który był szefem sztabu generalnego kontyngentu w stolicy Syrii - Damaszku w 2016 roku - pisze włoski dziennik "Corriere della Sera". Dodaje, że razem z nim jest generał Aleksandr Dwornikow, także "weteran" z Syrii. (PAP).

30.05.2022 22:35

​Szef obwodu ługańskiego na wschodzie Ukrainy Serhij Hajdaj poinformował w poniedziałek, że w Siewierodoniecku, ostatnim dużym bastionie wojsk ukraińskich w obwodzie ługańskim, wojska rosyjskie wkroczyły dalej na teren miasta. Wciąż trwają walki uliczne.

30.05.2022 20:07

Do międzynarodowego zespołu śledczego ws. rosyjskich zbrodni na Ukrainie w poniedziałek dołączyły Estonia, Łotwa i Słowacja - poinformowała Prokuratura Krajowa. Wcześniej do zespołu należały: Ukraina, Polska, Litwa oraz Międzynarodowy Trybunał Karny. (PAP)

30.05.2022 18:58

​Od mieszkańców okupowanego przez Rosjan Mariupola zaczęto przyjmować wnioski o paszport Rosji - poinformował w poniedziałek doradca mera tego miasta na południowym wschodzie Ukrainy Petro Andruszczenko. Ocenił, że jest to kolejna faza aneksji Mariupola. (PAP)

30.05.2022 18:27

30.05.2022 18:08

30.05.2022 13:07

30.05.2022 12:53

30.05.2022 12:05

30.05.2022 12:05

Żołnierze lwowskiej 80. brygady desantowo-szturmowej Sił Zbrojnych Ukrainy zlikwidowali rosyjski pluton desantowo-szturmowy wraz ze sprzętem – poinformowało na Facebooku dowództwo wojsk desantowo-szturmowych Ukrainy.

Przestał istnieć pluton 104. pułku desantowo-szturmowego 76. dywizji desantowo-szturmowej wojsk rosyjskich; w sumie około 20 żołnierzy wraz ze sprzętem. (https://tinyurl.com/5cjnspc9)

Nie podano kiedy, ani gdzie doszło do starcia.

Ukraińskie dowództwo podkreśliło jedynie, ze rosyjski oddział wielokrotnie od 2014 roku walczył z lwowskimi żołnierzami wojsk desantowych. (PAP)

30.05.2022 09:29

Walki z wojskami rosyjskimi trwają już na ulicach Siewierodoniecka w obwodzie ługańskim – poinformował w poniedziałek szef władz obwodowych Serhij Hajdaj na Telegramie. Miasto to jest ostatnim dużym bastionem wojsk ukraińskich w tym obwodzie. (PAP)

30.05.2022 08:53

Siły ukraińskie zniszczyły rosyjski magazyn amunicji w okupowanej Czornobajiwce w obwodzie chersońskim na południu Ukrainy – poinformował w poniedziałek na Facebooku doradca prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, Ołeksij Arestowycz.

„Detonacja trwała co najmniej godzinę” – napisał Arestowycz. Dodał, że był to już 22. atak na rosyjski magazyn amunicji. (www.facebook.com/alexey.arestovich) (PAP)

30.05.2022 08:04

Siły rosyjskie wdarły się na obrzeża Siewierodoniecka w obwodzie ługańskim; zginęły dwie osoby cywilne, a siedem zostało rannych – poinformował w poniedziałek szef władz obwodowych Serhij Hajdaj na Telegramie. (PAP)

30.05.2022 08:02

Tam, gdzie był nasz dom, teraz jest Rosja – mówią uchodźcy z okolic Ługańska, którzy dwa dni po tym, jak do ich wioski weszły wojska rosyjskie, uciekli na zachód Ukrainy. To straszne, że na Ukrainie w XXI wieku ludzie nie mogą powiedzieć głośno, że są Ukraińcami - podkreślają.

"U nas w całej wsi nie ma spokoju, wszędzie wokoło jest wojna" – powiedział PAP Orest, który wraz z Anną od blisko dwóch miesięcy mieszka w szkole w Borysławiu w obwodzie lwowskim. (PAP)

30.05.2022 07:50

Rosja prawdopodobnie poniosła na Ukrainie druzgocące straty wśród oficerów średniego i niższego szczebla, co pogłębi jej problemy z modernizacją podejścia do dowodzenia i kontroli - przekazało w poniedziałek brytyjskie ministerstwo obrony.

"Rosja prawdopodobnie poniosła w tym konflikcie druzgocące straty wśród swoich oficerów średniego i niższego szczebla. Dowódcy brygad i batalionów prawdopodobnie wysyłani są w rejon zagrożenia, ponieważ ponoszą bezwarunkową odpowiedzialność za wyniki swoich jednostek. Podobnie młodsi oficerowie musieli kierować działaniami taktycznymi na najniższym szczeblu, ponieważ armia nie dysponuje kadrą wysoko wyszkolonych i upoważnionych podoficerów, którzy pełnią tę rolę w siłach zachodnich" - napisano w codziennej aktualizacji wywiadowczej.

"Utrata znacznej części młodego pokolenia oficerów zawodowych prawdopodobnie pogłębi trwające problemy z modernizacją podejścia do dowodzenia i kontroli. Bardziej bezpośrednio, batalionowe grupy taktyczne, które są odtwarzane na Ukrainie z niedobitków wielu jednostek, będą prawdopodobnie mniej skuteczne z powodu braku młodszych dowódców. Wobec wielu wiarygodnych doniesień o lokalnych buntach wśród sił rosyjskich na Ukrainie, brak doświadczonych i wiarygodnych dowódców plutonów i kompanii prawdopodobnie doprowadzi do dalszego spadku morale i utrzymywania się słabej dyscypliny" - dodano. (PAP)

30.05.2022 07:45

Wojska ukraińskie przeprowadziły skuteczną kontrofensywę na pograniczu obwodów chersońskiego i mikołajowskiego na południu Ukrainy, zmuszając wojska rosyjskie do zajęcia pozycji obronnych - potwierdził w najnowszym raporcie amerykański Instytut Badań nad Wojną (ISW).

Zdaniem analityków ośrodka kontrofensywa nie doprowadzi do odbicia znaczących obszarów w tej części kraju, jednak może spowolnić konsolidację administracyjnej kontroli okupowanych terytoriów i zmusić Rosjan do rozlokowania większej liczby żołnierzy.

ISW podkreśla, że głównym celem Rosji pozostaje wschodnia Ukraina, gdzie najeźdźcy w niedzielę - bez znacznych sukcesów - kontynuowali ofensywę w kierunku Siewierodoniecka. Amerykańscy eksperci ocenili, że rosyjska kampania skupiona wcześniej na obwodach donieckim i ługańskim jest obecnie ukierunkowana wyłącznie na to liczące przed wojną ponad 100 tys. mieszkańców miasto.

Rosjanie kontynuowali także atak na położony w obwodzie donieckim Słowiańsk; ISW nie mogło jednak potwierdzić żadnych zmian pozycji na tym odcinku frontu. Celem wojsk rosyjskich pozostaje odcięcie ukraińskich dróg zaopatrzenia na północny zachód od Bachmutu w obwodzie donieckim. Zdaniem ekspertów Rosjanie nadal usiłują okrążyć jednostki ukraińskie, by zająć całość obwodów donieckiego i ługańskiego.

Wojska rosyjskie ostrzelały też wioski położone na północ od Charkowa na północnym wschodzie Ukrainy, co miało uniemożliwić postęp oddziałów ukraińskich zmierzających w kierunku ukraińsko-rosyjskiej granicy.

ISW zwraca uwagę na próby stworzenia przez Rosję warunków do "potencjalnej aneksji okupowanych terytoriów lub osiągnięcia innego politycznego rozwiązania". Eksperci przywołali wypowiedź przedstawiciela władz okupacyjnych Chersonia, według którego decyzja o włączeniu miasta do Rosji zostanie podjęta w przyszłym roku po przeprowadzeniu referendum. Władze okupacyjne Chersonia podkreśliły, że skupiają się obecnie na przywróceniu porządku, co - zdaniem ISW - wskazuje na skuteczną działalność ukraińskich partyzantów utrudniających wprowadzenie w mieście pełnej rosyjskiej kontroli. (PAP)

30.05.2022 07:14

​Wojska rosyjskie przegrupowują pododdziały, szykując się do ataków z okupowanego Iziumu na Słowiańsk w obwodzie donieckim i Barwinkowe w obwodzie charkowskim – poinformował na Facebooku w poniedziałek Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy. (PAP)

30.05.2022 06:44

​Rosyjskie władze okupacyjne w Chersoniu na południu Ukrainy wyznaczyły na dyrektora teatru mężczyznę, który wcześniej pracował tam jako... ochroniarz - poinformował na Facebooku doradca szefa regionalnej administracji Serhij Chłań. (PAP)

29.05.2022 20:22

Węgry nadal blokują nałożenie unijnego embarga na rosyjską ropę. Na niedzielnym spotkaniu ambasadorów państw UE w Brukseli, Budapeszt zwrócił się już nie tylko o wyłączenie z sankcji dostaw ropy rurociągami, ale również tankowcami - przekazało PAP źródło unijne.

29.05.2022 20:21

Wojska rosyjskie prowadzą aktywne działania bojowe na kierunkach Siewierodoniecka, Bachmutu i Kurachowego, chcąc okrążyć siły ukraińskie w rejonach Siewierodoniecka i Lisiczańska - podał Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy w komunikacie w niedzielę wieczorem. (PAP).

29.05.2022 20:21

​Wiceminister obrony Ukrainy Hanna Malar poinformowała w niedzielę, że Kijów zawarł już wszystkie umowy z partnerami zagranicznymi na dostawy uzbrojenia, ale jego dostarczenie do kraju wymaga czasu. (PAP)

29.05.2022 17:45

W Charkowie na północnym wschodzie Ukrainy miała miejsce seria eksplozji; wybuchy odnotowano kilka godzin po wizycie prezydenta Wołodymyra Zełenskiego w tym mieście - poinformowała agencja Reutera. Jak przekazano, na północny wschód od centrum Charkowa pojawiła się smuga ciemnego dymu. (PAP).

29.05.2022 15:08

​Kilkadziesiąt osób zebrało się w niedzielę na proukraińskiej demonstracji w okupowanym przez wojska rosyjskie Melitopolu, mieście na południowym wschodzie Ukrainy. Na wiecu, który odbył się w parku miejskim, zebrani odśpiewali ukraiński hymn państwowy.

29.05.2022 13:46

29.05.2022 12:33

29.05.2022 12:13

​Saper na Ukrainie: Rozminowywanie Borodzianki z rosyjskich min i niewybuchów potrwa co najmniej pięć lat.

29.05.2022 10:30

29.05.2022 10:25

Trwają walki w obwodzie donieckim i ługańskim, w ciągu doby zginęły tam cztery osoby; w niedzielę rano znów doszło do ostrzału Mikołajwa, gdzie zginęła jedna osoba – podały media ukraińskie, podsumowując sytuację w regionach na podstawie doniesień władz.

W nocy z soboty na niedzielę trwały walki w Siewierodoniecku (obwód ługański), który Rosjanie usiłują zająć z okazji Dnia Siewierodoniecka, przypadającego 29 maja. Atakowano też Lisiczańsk, zabijając dwie osoby i raniąc cztery.

W obwodzie donieckim ostrzały trwały na całej linii frontu; zginęły dwie osoby, a cztery odniosły obrażenia. Na terytorium obwodu gospodarstwa domowe są pozbawione dostępu do gazu, a częściowo także wody i prądu.

Podczas ostrzału leżącego na południu kraju Mikołajowa pociski trafiły w budynki mieszkalne. Wiadomo o jednej ofierze śmiertelnej i co najmniej sześciu rannych. Ostrzeliwano też inne hromady obwodu mikołajowskiego.

W obwodzie kijowskim noc minęła spokojnie mimo kilkakrotnych alarmów przeciwlotniczych. W rejonie buczańskim aktywna była ukraińska obrona przeciwlotnicza, ale nie było poszkodowanych ani zniszczeń.

W obwodzie charkowskim noc minęła dość spokojnie. W ciągu doby ostrzeliwano rejon iziumski, Złoczów oraz rejon czuhujewski, w wyniku czego sześć osób zostało rannych. Wieczorem koło miejscowości Barwinkowe zginęła jedna kobieta.

W obwodzie chersońskim praktycznie przez cały dzień trwały walki w hromadach wełykoołeksandriwskiej, Nowoworoncowskiej, kałyniwskiej, wysokopilskiej i czornobaiwskiej. Krytyczna sytuacja panuje w Czornobaiwce, gdzie w sobotę zginęła jedna osoba, a kilka zostało rannych.

W pozostałych regionach Ukrainy noc minęła dość spokojne. (PAP)

29.05.2022 10:24

29.05.2022 10:03

Rosjanie zwożą zwłoki ludzi do jednego z supermarketów w Mariupolu - poinformował w niedzielę Petro Andriuszczenko, doradca mera tego okupowanego przez siły rosyjskie miasta na południowym wschodzie Ukrainy. Opublikował zdjęcie przedstawiające ciała leżące przy sklepowych kasach.

"Mariupol. Kolejne straszne odkrycia" - pisze w komunikatorze Telegram doradca mera (https://t.me/andriyshTime/1135). Informuje, że w jednym z supermarketów Rosjanie urządzili "składowisko zwłok".

"Rosjanie zwożą tam ciała ofiar, które zostały wymyte z grobów podczas próby przywrócenia dostaw wody (...). Po prostu zwożą (je tam) jak śmieci" - relacjonuje Andriuszczenko i publikuje zdjęcie ciał leżących na podłodze przy sklepowych kasach.

"Zdjęcie jest nowe. To naoczna demonstracja barbarzyństwa i ryzyka epidemii" - podkreśla.

Według doradcy mera brakuje ludzi, którzy mogliby pracować przy pochówkach. W Moskwie - jak dodaje - ruszyła rekrutacja patologów. (PAP)

29.05.2022 09:08

29.05.2022 08:39

Polska organizując masową pomoc dla uciekinierów wojennych z Ukrainy poświęca swoją turystykę, wskazuje w sobotę portugalska telewizja SIC.

Prywatna ogólnokrajowa stacja o profilu liberalnym wskazuje, że Polska, do której dotarło najwięcej uchodźców ukraińskich, ponad 3 mln osób, z powodu skierowania do placówek turystycznych wojennych uciekinierów doświadcza największych problemów głównie w południowo-wschodniej części kraju.

Portugalska telewizja odnotowuje, że w Rzeszowie wraz z napływem ukraińskich uchodźców populacja w ciągu zaledwie trzech miesięcy wzrosła o prawie 50 proc., co doprowadziło do niedoboru oferty dla turystów.

Telewizja SIC odnotowując, że polski rząd skierował już na przyjęcie uchodźców ukraińskich kilkaset milionów euro, zaznacza, że problemów z brakiem miejsc dla urlopowiczów doświadczają również turystyczne regiony w Republice Czeskiej, gdzie również napłynęli liczni uciekinierzy wojenni. (PAP)

28.05.2022 19:23

​Na wjeździe do okupowanego przez wojska rosyjskie Melitopola na południowym wschodzie Ukrainy zawieszono znak "Melitopol. Rosja na zawsze". Mer miasta Iwan Fedorow przestrzegł w sobotę mieszkańców przed przyjmowaniem rosyjskich paszportów.

"Rosjanie przybili znak +Melitopol. Rosja na zawsze+ na wjeździe do miasta" - podaje serwis Bukwy i publikuje nagranie, na którym widać trzy osoby zawieszające tablicę na znaku drogowym z nazwą miasta. Mer Fedorow zaapelował tymczasem do mieszkańców, by nie przyjmowali rosyjskich paszportów i nie pracowali dla okupacyjnych władz - przekazuje Hromadske. Zaznaczył, że taki dokument nie jest uznawany ani przez Ukrainę, ani przez organizacje międzynarodowe.

Co więcej, według Fedorowa Rosjanie wydają paszporty Ukraińcom, by następnie mobilizować ich do armii. Zauważył, że w ten sposób zostali już zmobilizowani mieszkańcy części Donbasu niebędącej pod kontrolą władz w Kijowie. Ocenił, że Rosjanie wykorzystali ich jako "mięso armatnie". (PAP)

28.05.2022 18:22

​Prezydent USA Joe Biden zatwierdził przekazanie Ukrainie systemów rakietowych dalekiego zasięgu - poinformował w piątek "New York Times". Według źródeł dziennika decyzja w tej sprawie zostanie ogłoszona przez Waszyngton w przyszłym tygodniu. W nowym pakiecie uzbrojenia dla Ukrainy znajdą się mobilne wyrzutnie rakietowe, które mogą razić znacznie bardziej oddalone cele, niż systemy używane obecnie przez ten kraj - przekazał rozmówca "New York Timesa" z kręgów bliskich władzom USA.

Dziennik nie potwierdził, jakie dokładnie wyrzutnie zostaną przekazane przez Waszyngton, lecz zasugerował, że prawdopodobnie będzie to M31 GMLRS - precyzyjna broń nakierowywana drogą satelitarną, przenosząca materiały wybuchowe o mocy porównywalnej z 225-kilogramową bombą lotniczą i zdolna do ostrzeliwania celów znajdujących się w odległości około 65 km. "Są to parametry, które znacznie przekraczają zasięgi systemów wykorzystywanych dzisiaj przez Kijów" - podkreślono na łamach "New York Timesa". (PAP)

28.05.2022 18:05

​W piątek wieczorem do Mariupola przybyła duża grupa kadyrowców, czyli czeczeńskich żołnierzy z rosyjskiej Gwardii Narodowej; jest to potwierdzenie, że nie będzie żadnej "odbudowy" miasta, tylko wyłącznie grabież i terror - poinformował w sobotę na Telegramie doradca mera Mariupola Petro Andriuszczenko. (PAP)

28.05.2022 17:21

​Jak podaje portal dziennika „Welt”, powołując się na źródła rosyjskie, w trakcie rozmowy z kanclerzem Olafem Scholzem i prezydentem Emmanuelem Macronem Putin miał przestrzec Niemcy i Francję przed dalszymi dostawami broni na Ukrainę. Stwierdził, że dostawy te są „niebezpieczne”, bowiem w ich wyniku „sytuacja na Ukrainie będzie się dalej destabilizować, a kryzys humanitarny - pogłębiać”.

Kanclerz Scholz i prezydent Macron zaapelowali do rosyjskiego przywódcy o natychmiastowe zawieszenie broni i wycofanie rosyjskich wojsk. Wezwali także Putina do podjęcia poważnych, bezpośrednich negocjacji z prezydentem Ukrainy i znalezienia dyplomatycznego rozwiązania konfliktu. (PAP)

28.05.2022 16:00

​Na 15 lat więzienia skazał sąd Ukraińca, który przekazywał rosyjskim okupantom informacje o rozmieszczeniu obiektów wojskowych w Charkowie, w wyniku czego zostały one ostrzelane ogniem artyleryjskim – podała w sobotę Prokuratura Generalna Ukrainy na Telegramie. Mężczyzna – mieszkaniec obwodu donieckiego – został uznany na winnego zdrady stanu. Oprócz pozbawienia wolności skazano go też na konfiskatę mienia.

28.05.2022 15:41

​Z inicjatywy kanclerza Olafa Scholza i prezydenta Francji Emmanuela Macrona w sobotnie południe miała miejsce ich rozmowa telefoniczna z prezydentem Rosji Władimirem Putinem – poinformowało biuro prasowe rządu Niemiec. 80-minutowa rozmowa dotyczyła trwającej wojny Rosji z Ukrainą oraz możliwości jej zakończenia. Jak podało biuro prasowe, kanclerz Scholz i prezydent Macron zaapelowali do rosyjskiego przywódcy o natychmiastowe zawieszenie broni i wycofanie rosyjskich wojsk. Wezwali także Putina do podjęcia poważnych, bezpośrednich negocjacji z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim i znalezienia dyplomatycznego rozwiązania konfliktu. (PAP)

28.05.2022 14:08

​Straż Graniczna Ukrainy poinformowała w sobotę, że zatrzymała mężczyznę, który w 2009 roku uzyskał obywatelstwo Rosji i służył w jej siłach zbrojnych w służbie kontraktowej. Teraz, posługując się paszportem Ukrainy, próbował wjechać do kraju z Białorusi. W oświadczeniu na serwisie Telegram służby graniczne poinformowały, że mężczyzna jest podejrzany o zdradę stanu. (PAP)

28.05.2022 12:45

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski poinformował w sobotę, że rozmawiał z premierem Wielkiej Brytanii Borisem Johnsonem o wsparciu dla Ukrainy. Musimy współpracować, by uniknąć kryzysu żywnościowego i odblokować ukraińskie porty – napisał na Twitterze Zełenski. „W ramach regularnego dialogu przeprowadziłem kolejną rozmowę telefoniczną z Borisem Johnsonem. Rozmawialiśmy o zwiększeniu wsparcia obronnego dla Ukrainy, wzmożeniu pracy nad gwarancjami bezpieczeństwa, dostawach paliwa na Ukrainę” – poinformował Zełenski.

28.05.2022 12:44

​Minister gospodarki Niemiec Robert Habeck odrzuca zarzut, że Niemcy zbyt niechętnie pomagają Ukrainie. Pytany przez gazetę "Welt am Sonntag" o dostawy broni dla Ukrainy stwierdził, że "nie jest tak, że Niemcy nie dostarczają nic lub dostarczają zbyt mało". Habeck podkreślił w sobotę w wywiadzie dla "Welt am Sonntag", że "w tej chwili ukraińscy żołnierze przechodzą szkolenie z obsługi samobieżnej haubicy 2000. Jest to jedna z najnowocześniejszych broni artyleryjskich. Do tego potrzebne jest szkolenie". Dodał, że "sama Ukraina twierdzi, że jej żołnierze potrzebują do tego pełnego okresu szkolenia". (PAP)

28.05.2022 11:07

​Wojska rosyjskie cofnęły się w obwodzie ługańskim na wschodzie Ukrainy, zaś w obwodzie donieckim trwały aktywne działania bojowe - podał w sobotę portal Ukraińska Prawda, powołując się na komunikaty władz o sytuacji w regionach minionej nocy. "94. noc wojny okazała się na Donbasie szczególnie ciężka. W obwodzie ługańskim po zaciętych walkach okupanci ponieśli znaczne straty i cofnęli się w rejonie Siewierodoniecka, Toszkiwki i Oskołoniwki. W obwodzie donieckim trwają aktywne działania bojowe" - wskazuje Ukraińska Prawda. (PAP)

28.05.2022 09:57

W obwodzie ługańskim na wschodzie Ukrainy wojska rosyjskie liczą około 10 tysięcy ludzi - ocenił w sobotę szef obwodu Serhij Hajdaj, wypowiadając się w ukraińskiej telewizji państwowej. Hajdaj ocenił, że są to jednostki, które "są na stałe w regionie ługańskim". Oddziały te - dodał - podejmują próby atakowania i "starają się osiągnąć postępy we wszelkich możliwych kierunkach".

W innym oświadczeniu, na serwisie Telegram, szef obwodu poinformował, że uszkodzony został most między Siewierodonieckiem i Lisiczańskiem. Mimo to nadal istnieje połączenie drogowe między tymi miastami. Sam Siewierodonieck został ostrzelany i w niektórych miejscach rozpoczęły się w mieście walki uliczne. (PAP)

28.05.2022 09:48

Zajęte przez rosyjskie siły miasto Łymań będzie dla nich ważnym przyczółkiem w kolejnej fazie ofensywy w Donbasie, kiedy prawdopodobnie będą nacierały na Słowiańsk i Kramatorsk - przekazało w sobotę brytyjskie ministerstwo obrony.

"Do 27 maja siły rosyjskie prawdopodobnie zajęły większą część miasta Łymań, na północy obwodu donieckiego, w operacji, która prawdopodobnie jest wstępem do kolejnego etapu rosyjskiej ofensywy w Donbasie. Łymań ma strategiczne znaczenie, ponieważ znajduje się tam duży węzeł kolejowy, a także daje dostęp do ważnych mostów kolejowych i drogowych na rzece Doniec Siewierski. W najbliższych dniach rosyjskie jednostki w tym rejonie będą prawdopodobnie traktować priorytetowo sforsowanie rzeki. Na razie główne wysiłki Rosji pozostają prawdopodobnie 40 km na wschód, wokół enklawy w Siewierodoniecku, ale przyczółek w pobliżu Łymania dałby jej przewagę w potencjalnej kolejnej fazie ofensywy w Donbasie, kiedy to prawdopodobnie będzie nacierała na kluczowe kontrolowane przez Ukraińców miasta w głębi obwodu donieckiego, Słowiańsk i Kramatorsk" - napisano w codziennej aktualizacji wywiadowczej. (PAP)

28.05.2022 08:47

28.05.2022 08:45

Wojska rosyjskie rozpoczęły atak na Siewierodonieck w obwodzie ługańskim na wschodzie Ukrainy z zamiarem okrążenia sił ukraińskich; siły rosyjskie prawdopodobnie nie będą zdolne do szybkich postępów w samym mieście - wskazują eksperci amerykańskiego Instytutu Badań nad Wojną (ISW). W najnowszym raporcie, opublikowanym w nocy z piątku na sobotę czasu polskiego, eksperci wskazują, że do tej pory w inwazji na Ukrainę wojska rosyjskie nie radziły sobie dobrze w operacjach na obszarach zabudowanych. Na terenach wokół Siewierodoniecka Rosjanie czynią stopniowe postępy, ale nie okrążyli całkowicie obrońców ukraińskich. ISW zastrzega przy tym, że zamknięcie okrążenia jest możliwe w najbliższych dniach. (PAP)

27.05.2022 21:55

Ciężkie uzbrojenie było najważniejszym z poruszanych przez nas tematów; na Ukrainę będzie go przybywać coraz więcej - napisał w piątek na Twitterze minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba, komentując przeprowadzoną tego dnia rozmowę telefoniczną z sekretarzem stanu USA Antonym Blinkenem. (PAP)

27.05.2022 21:13

Prezydent Andrzej Duda przed Werchowną Radą w Kijowie de facto zaproponował rozpoczęcie nowych stosunków polsko-ukraińskich we wszystkich sferach życia; cała Ukraina to popiera - powiedziała była premier Ukrainy Julia Tymoszenko.

Tymoszenko pytana w piątek na antenie TVN24 o wystąpienie prezydenta Andrzeja Dudy przed Werchowną Radą w ubiegłą niedzielę, powiedziała, że "w tej chwili kraju bliższego Ukrainie niż Polska nie ma". "Prezydent Duda powiedział absolutnie słuszną rzecz, że zakończeniem tej wojny może być wyłącznie zwycięstwo na polu bitwy, że nie można rozważać kwestii dawania Putinowi zachowania twarzy, że terytorium Ukrainy musi być w granicach sprzed 2014 roku" - mówiła.

Dodała, że uwagę całej Ukrainy zwrócił fakt, że prezydent Duda zaproponował "de facto rozpoczęcie nowych stosunków ukraińsko-polskich we wszystkich sferach życia". "Cała Ukraina to popiera; czuliśmy, że na trybunie stoi człowiek, który jest nam bliski" - podkreśliła.

"Szczególnie dziękujemy i bardzo jesteśmy wdzięczni Polsce, która od pierwszego dnia, aż po dziś jest z nami ramię w ramie, jak kraj prawdziwie bratni. Dziękujemy także krajom nadbałtyckim - Litwie, Łotwie i Estonii, a także Wielkie Brytanii, która również stoi ramię w ramie z Ukrainą, bez jakichkolwiek podwójnych standardów etycznych. USA, Kanada - mogłabym długo wymieniać, ale chcę podkreślić, że ten, kto dzisiaj nie broni Ukrainy i próbuje wybielać Federację Rosyjską, stosuje podwójne standardy. Takie państwa i ludzie są tak naprawdę wspólnikami w tej agresji" - mówiła Tymoszenko.

Zaznaczyła również, że "nie ma wariantu porozumień pokojowych z Rosją". "Społeczeństwo Ukrainy nie zgodzi się na oddanie okupantowi ani centymetra kwadratowego ukraińskiej ziemi" - zapewniła.

"Kreml nie zatrzyma się na jakichkolwiek ustaleniach pokojowych; to będzie po prostu pewna pauza, moment oddechu dla państwa okupanta, które zbierze się z siłami, a potem uderzy, mordując już nie tysiące, a setki tysięcy i miliony. Ukraińcy doskonale to rozumieją" - mówiła była premier Ukrainy. Dodała, że w Donbasie trwają ciężkie walki i okupant powoli posuwa się naprzód, zajmując kolejne ziemie.

Tymoszenko wyraziła przekonanie, że jeżeli plany dostarczenia Ukrainie broni zgodnej z najwyższymi standardami NATO zostaną zrealizowane, a ukraińscy żołnierze nauczą się jej używać, to "nie ma wątpliwości, że kontratak będzie silny, niszczycielski dla agresora i zwycięski dla Ukrainy i całego wolnego świata". Jak zaznaczyła, to uzbrojenie to obecnie jedyne, czego brakuje ukraińskim żołnierzom.

Ukraińska polityk wyraziła również przekonanie, że jedyną skuteczną gwarancją bezpieczeństwa dla Ukrainy po wojnie byłoby członkostwo w NATO. "NATO musi być po tej wojnie maksymalnie rozszerzone, aby samo było w stanie zagwarantować pokój i stabilizację na kontynencie europejskim". Jak tylko NATO zacznie zamykać swoje drzwi, to w ten sposób będzie się izolowało - a to sprowokuje kolejną, i to niejedną, wojnę na kontynencie" - oceniła.

Była premier podkreśliła również, że cały rosyjski majątek zamrożony i przejęty w wyniku sankcji powinien zostać skierowany na odbudowę Ukrainy. "To jedyny sprawiedliwy i skuteczny sposób, aby Ukraina po tej wojnie mogła odbudować swoje życie".(PAP)

27.05.2022 20:01

27.05.2022 19:30

Rosyjskie wojska na Ukrainie starają się wyciągać wnioski z wcześniejszych błędów m.in. w logistyce i współpracy między siłami lądowymi i powietrznymi, choć nie zawsze się im to udaje - powiedział w piątek rzecznik Pentagonu John Kirby. Jak dodał, USA nie podjęły jeszcze decyzji w sprawie wysłania na Ukrainę systemów artylerii rakietowej dalekiego zasięgu MLRS.

W swoim ostatnim briefingu prasowym przed odejściem do Białego Domu, Kirby ocenił, że wojska rosyjskie w największym stopniu poprawiły logistykę, choć jest to również efekt korzystniejszych warunków w Donbasie i krótszych linii zaopatrzenia.

"Kiedy mówimy, że Rosjanie czynią tylko stopniowe postępy w Donbasie, to jest to efekt oczywiście ukraińskiego oporu, ale również tego, że Rosjanie starają się nie iść za daleko i nie wyprzedzać swoich linii zaopatrzenia" - powiedział Kirby. Jak dodał, sytuacja na polu walki jest "dynamiczna" i zmienia się niemal "z godziny na godzinę". Przyznał jednak, że Rosja posuwa się naprzód w Donbasie.

Jak dodał, rosyjskie wojska w porównaniu z poprzednią fazą kampanii poruszają się używając mniejszych jednostek, co ułatwia integrację ich działań z siłami powietrznymi, choć Rosja wciąż ma z tym problemy. Podkreślił też, że siły najeźdźców wciąż mają problemy z dowodzeniem i komunikacją między oddziałami.

Odnosząc się do doniesień m.in. CNN o możliwym przekazaniu przez USA systemów artylerii rakietowej M270 MLRS lub HIMARS o zasięgu kilkuset kilometrów, Kirby nie wykluczył, ani nie zaprzeczył tym rewelacjom, dodając że wciąż trwają rozmowy na ten temat i na temat kolejnego pakietu pomocy wojskowej. Przyznał jednocześnie, że Ukraińcy od dawna prosili o taką pomoc. Zaprzeczył jednak, by istniały jakieś problemy czy przeszkody w tym temacie.

Kirby podkreślił przy tym, że według strony ukraińskiej, wysłane do Donbasu haubice M777 pracują na froncie i "robią znaczącą różnicę". Dodał, że pomoc dla Ukrainy jest wysyłana w bezprecedensowym tempie, a czas od decyzji do czasu dostarczenia broni to niekiedy mniej niż 48 godzin.

Piątkowy briefing był ostatnim wystąpieniem Kirby'ego w charakterze sekretarza prasowego resortu obrony. Emerytowany admirał marynarki wojennej przechodzi do Białego Domu, gdzie będzie koordynatorem ds. komunikacji strategicznej w Radzie Bezpieczeństwa Narodowego. (PAP)

27.05.2022 18:54

Ministrowie obrony Czech i Słowacji - Jana Czernochova i Jaroslav Nad` powiedzieli w piątek w Pradze, że między krajami NATO nie ma porozumienia zabraniającego dostarczania Ukrainie niektórych rodzajów uzbrojenia. O takich rzekomych umowach mieli informować niektórzy niemieccy politycy. (PAP)

27.05.2022 17:20

Siły rosyjskie atakowały Ukranię w ciągu ostatniej doby rakietami z bombowców strategicznych – poinformował w piątek rzecznik ministerstwa obrony Ukrainy Ołeksandr Motuzianyk na briefingu.

„W ciągu minionej doby nie odnotowaliśmy ataków z czarnomorskiej strefy operacyjnej rakietami manewrującymi wystrzeliwanymi z morza. Były natomiast ataki przeprowadzone przez rosyjskie strategiczne bombowce dalekiego zasięgu. Mogą one zadawać uderzenia z terytorium swojego państwa bez wchodzenia w przestrzeń powietrzną Ukrainy” – oznajmił Motuzianyk. (PAP)

27.05.2022 17:18

​Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) doprowadziła do odebrania licencji firmie zarejestrowanej w jednym z krajów na Bliskim Wschodzie, która pomagała Rosji "omijać" sankcje i serwisowała na rzecz jej armii wojskowe samoloty transportowe, wyprodukowane przez ukraińską firmę Antonow - poinformowała w piątek SBU na Telegramie.

"Rosjanie zarejestrowali firmę-pośrednika w jednym z państw Bliskiego Wschodu i utrzymywali, że przedsiębiorstwo jakoby nie posiada związków z Moskwą. (...) Pozwoliłoby to okupantom w pełni +legalnie+ serwisować na całym świecie ciężkie samoloty transportowe" - przekazano w komunikacie SBU (https://t.me/SBUkr/4339).

Jak podkreśliła ukraińska służba, właściwe instytucje w Kijowie w porę unieważniły certyfikat firmie wspierającej Rosję. "Od tej pory Kreml nie będzie mógł już w żadnym kraju świata remontować swoich transportowców wyprodukowanych na licencji Antonowa" - dodała SBU.

W ocenie służby decyzja ukraińskich władz "znacząco uderzy w logistykę Rosji". "Podczas inwazji przeciwnik wykorzystywał ponad dziesięć ciężkich maszyn typu An-124, którymi przewoził żołnierzy i pojazdy opancerzone" - wyjaśniono.

Koncern lotniczy Antonow, założony w 1920 roku w Kijowie, jest jednym z czołowych światowych producentów samolotów cywilnych i wojskowych. W drugiej połowie lat 80. w zakładach Antonowa powstał transportowiec An-225 Mrija, uchodzący do niedawna za największy i najcięższy samolot świata. Jego wysokość, sięgająca ponad 18 metrów, niemal odpowiadała wysokości sześciokondygnacyjnego budynku. Maszyna została zniszczona 27 lutego podczas ataku rosyjskich wojsk na lotnisko w Hostomlu pod Kijowem. (PAP)

27.05.2022 14:25

27.05.2022 14:08

Kanclerz Olaf Scholz (SPD) podkreślił w piątek podczas obchodów Dnia Katolickiego w Stuttgarcie, że obowiązkiem Niemiec jest wsparcie dla Ukrainy – informuje agencja DPA.

„Postanowiliśmy, że będziemy pomagać ofiarom tej agresji” – powiedział Scholz w przemówieniu i podkreślił, że „Putinowi nie powinna ujść na sucho jego cyniczna, nieludzka wojna”.

„Ta wojna nie jest skierowana wyłącznie przeciwko Ukrainie, ale przeciw wartościom zachodniej demokracji jako takim. Wojna Putina jest skierowana przeciwko porządkowi pokojowemu, który powstał z zobowiązania +Nigdy więcej+ po dwóch wyniszczających wojnach światowych” – stwierdził kanclerz.

Jak zaznaczył Scholz, w żadnym wypadku nie powinno być zgody na powrót stosowania „prawa siły”. (PAP)

27.05.2022 13:32

27.05.2022 13:14

Rosja nie chce prawdziwych rozmów pokojowych; próbowałem kilkakrotnie zorganizować spotkanie z prezydentem Władimirem Putinem, aby zakończyć tę wojnę, chociaż Ukraińcy nie chcą, żebym z nim rozmawiał - powiedział w piątek prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w czasie wideokonferencji zorganizowanej przez ośrodek analityczny w Dżakarcie.

Musimy jednak zmierzyć się z rzeczywistością - dodał i zauważył, że wszystko, co oferuje Rosja w rozmowach, to przedstawienie swojego ultimatum. Zdaniem Zełenskiego, Rosja nie jest zainteresowana zakończeniem wojny z Ukrainą, ale próby spotkania i dyskusji są konieczne.

"Czego chcielibyśmy od takiego spotkania? Chcielibyśmy odzyskać nasze życie. Chcemy odzyskać życie suwerennego kraju w granicach jego terytorium" - powiedział Zełenski.

Ukraiński przywódca podkreślił, że z powodu inwazji Rosji około 12 mln ludzi na Ukrainie musiało opuścić swoje domy, a około 5,5 mln wyjechało z kraju.

Zaznaczył także, że Rosja wykorzystuje żywność jako broń, powodując globalny kryzys. Świat musi zapobiec głodowi na wielką skalę - zaapelował Zełenski.

Prezydent zwrócił się do państw Grupy G20, aby wydały jasne oświadczenie dotyczące wsparcia dla Ukrainy. Zełenski został zaproszony pod koniec kwietnia przez prezydenta Indonezji Joko Widodo na szczyt G20, który odbędzie się w tym kraju jesienią.

Jak wskazuje agencja Reutera, ostatnie rosyjsko-ukraińskie negocjacje pokojowe odbyły się 29 marca. Przez jakiś czas kontynuowano kontakt zdalnie, jednak obie strony informują obecnie, że zaprzestały rozmów. (PAP)

27.05.2022 12:20

​Aktywna faza wojny może potrwać do końca roku - uważa przedstawiciel ukraińskiego wywiadu wojskowego Wadym Skibicki, cytowany w piątek przez Radio Swoboda. W jego ocenie wojna, jaką chce prowadzić prezydent Rosji Władimir Putin, "będzie długotrwała". W opinii Skibickiego, Putin "nikomu nie ufa, nikogo nie słucha". "Ma swoje plany odrodzenia rosyjskiego imperium, ogłosił to całemu światu. (...) Wojna, którą chce prowadzić, będzie długotrwała. To człowiek, który nie chce porzucać swoich pozycji" - ocenił przedstawiciel ukraińskiego wywiadu wojskowego. (PAP)

27.05.2022 10:56

Kolejne 70 zwłok znaleziono pod gruzami w Mariupolu - informuje doradca mera Andriuszczenko.

27.05.2022 10:54

Miasto Łyman w obwodzie donieckim na wschodzie Ukrainy jest w większości pod kontrolą rosyjskich wojsk - poinformował w piątek szef władz tego regionu Pawło Kyryłenko, cytowany przez serwis Hromadske. (PAP)

27.05.2022 10:32

​Stany Zjednoczone przygotowują się do wysłania zaawansowanych systemów rakietowych dalekiego zasięgu na Ukrainę na prośbę władz w Kijowie; może to zostać ogłoszone w przyszłym tygodniu - informuje w piątek CNN za anonimowymi przedstawicielami amerykańskiej administracji. W ciągu ostatnich tygodni ukraińscy politycy, na czele z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim, zabiegali o przekazanie Ukrainie przez USA wieloprowadnicowych wyrzutni rakiet MLRS. Ta amerykańska broń może razić cele rakietami na odległość setek kilometrów, co zdaniem strony ukraińskiej mogłoby być przełomem w wojnie z Rosją. (PAP)

27.05.2022 10:07

​Straty Rosjan w ciągu ostatniej doby to 150 żołnierzy, natomiast od początku wojny rosyjskie straty zbliżają się już do 30 tysięcy wojskowych - informuje w piątek sztab ukraińskich sił zbrojnych.
Łączne starty rosyjskie według stanu z 27 maja to m.in.: ok. 29 750 wojskowych (zabitych, rannych, wziętych do niewoli), 1322 czołgi, 3246 transporterów opancerzonych, 623 systemy artyleryjskie, 201 wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych, 93 systemy obrony przeciwlotniczej, 206 samolotów, 170 śmigłowców, 115 pocisków manewrujących, 503 drony, 13 jednostek pływających. (PAP)

27.05.2022 09:31

27.05.2022 09:25

Wskutek rosyjskich ostrzałów miasta Dniepr w środkowo-wschodniej Ukrainie są poważne zniszczenia; ratownicy szukają pod gruzami ludzi - poinformowały w piątek rano lokalne władze. (PAP)

27.05.2022 09:25

Doradca prezydenta Ukrainy informuje, że Ukraina ma zapasy zboża, jednak nie jest w stanie ich eksportować do innych krajów bez odblokowania portu w Odessie: "Ukraina ma zapasy zboża wystarczające na zaspokojenie popytu wewnętrznego i światowego do końca tego roku, ale potrzebne jest odblokowanie Morza Czarnego".

27.05.2022 09:23

​Poprzednia relacja z aktualnych wydarzeń na Ukrainie. Zobacz TUTAJ