GN 48/2024 Archiwum

Inwazja Rosji na Ukrainę

Papież mówi o planach podroży na Ukrainę. Tamtejsze władze i dziennikarze publikują wstrząsające zdjęcia i nagrania z przedmieść Kijowa, z których wyparto rosyjskie wojska.

Relacja trwa

04.04.2022 09:43

​​Zapraszamy do naszej nowej relacji z wydarzeń na Ukrainie TUTAJ

04.04.2022 07:30

Minister obrony Niemiec Christine Lambrecht odrzuciła prośbę Ukrainy o niemieckie bojowe wozy piechoty Marder. Resort obrony wyjaśnił, że wszystkie opancerzone bojowe wozy piechoty Bundeswehry są potrzebne ze względu na zobowiązania NATO i decyzja o ich wycofaniu musiałaby zostać podjęta w ramach Sojuszu.

W piśmie, które wpłynęło do ministerstwa obrony w Berlinie w ubiegłym tygodniu, a do którego dotarł dziennik "Welt", minister obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow poprosił o przekazanie 100 bojowych wozów piechoty Marder i innej broni ciężkiej. (PAP)

04.04.2022 07:18

Podczas niedzielnej ceremonii rozdania nagród muzycznych Grammy w Las Vegas prezydent Wołodymyr Zełenski wystąpił z przesłaniem o wsparcie dla Ukrainy. W nagraniu wideo apelował o pomoc w rozpowszechnianiu prawdziwej historii o inwazji Rosji na jego kraj.

Porównał on rosyjską inwazję do śmiertelnej ciszy, która zagraża zgaszeniem marzeń i życia narodu ukraińskiego, w tym dzieci.

"Nasi muzycy noszą pancerze zamiast smokingów. Śpiewają dla rannych w szpitalach, nawet dla tych, którzy ich nie słyszą. Ale muzyka i tak się przebije" – podkreślił ukraiński przywódca podczas ceremonii rozdania najważniejszych amerykańskich wyróżnień muzycznych.

Zwrócił się o głoszenie prawdy o wojnie. Zaznaczył, że przeciwieństwem muzyki jest cisza zrujnowanych miast i zabitych ludzi.

"Wspierajcie nas w każdy możliwy sposób, ale nie milczcie. A wtedy pokój przyjdzie do wszystkich naszych miast" - apelował Zełenski.

Przyznająca nagrody Narodowa Akademia Sztuki i Techniki Rejestracji, przed ceremonią w Las Vegas, zainaugurowała kampanię w mediach społecznościowych pod nazwą "Stańcie za Ukrainą", której celem jest wsparcie humanitarne dla Ukrainy. (PAP)

04.04.2022 07:08

Według Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy w Rosji trwa tajna mobilizacja, a rezerwiści są zachęcani do niej głównie możliwością wzbogacenia się dzięki wojnie.

„Główną motywacją dla rezerwistów są zachęty materialne. Wśród ludności rozpowszechniana jest opinia, że uczestnicy wojny z Ukrainą mogą się wzbogacić dzięki trofeom, czyli poprzez grabieże” – podano w komunikacie.

Według strony ukraińskiej dowództwo rosyjskiej armii liczy na zmobilizowanie ok. 60 tys. osób. (PAP)

04.04.2022 06:52

​Rosyjskie wojska wycofują się z regionu sumskiego na północnym wschodzie Ukrainy - poinformował w nocy z niedzieli na poniedziałek Dmytro Żywycki, szef administracji obwodowej w nagraniu wideo, które przekazała agencja Unian.

Żywycki podkreślił jednak, że na razie jest jeszcze za wcześnie, by mówić, że region jest już wolny. (PAP)

03.04.2022 17:29

Dla prezydenta Niemiec Franka-Waltera Steinmeiera stosunki z Rosją były i są czymś fundamentalnym, wręcz świętym, bez względu na to, co się wydarza - powiedział ambasador Ukrainy w Niemczech Andrij Melnyk w opublikowanym w niedzielę wywiadzie dla "Tagesspiegel". Zdaniem dyplomaty prezydent "od dziesięcioleci tkał pajęczą sieć kontaktów z Rosją". Ambasador odwołał ostatnio swój udział w koncercie z udziałem rosyjskich solistów w Pałacu Bellevue, berlińskiej siedzibie prezydenta Niemiec. Pytany o to Melnyk odpowiedział, że "wrażliwość to dla Steinmeiera słowo obce, przynajmniej w odniesieniu do Ukrainy. Sprawa z koncertem nie była błędem. To była świadoma decyzja". Według Melnyka, dla Steinmeiera "stosunki z Rosją były i są czymś fundamentalnym, wręcz świętym, bez względu na to, co się dzieje, nawet wojna napastnicza nie odgrywa w nich większej roli. Jest on doświadczonym politykiem, który dwukrotnie był ministrem spraw zagranicznych, doświadczył nas z bliska i osobiście". Ukraiński dyplomata zwraca uwagę, że "z punktu widzenia Putina nie ma narodu ukraińskiego, nie ma języka, nie ma kultury, a więc nie ma państwa. Steinmeier zdaje się podzielać pogląd, że Ukraińcy nie są właściwie podmiotem. Moim zdaniem koncert był wyraźnym sygnałem w stronę Moskwy, być może nawet na pokaz dla Putina: trzymam się tego stanowiska". Niemiecki prezydent jest zdaniem ambasadora "sprytnym politykiem, jednym z najbardziej doświadczonych". Melnyk dodaje, że "Steinmeier od dziesięcioleci tkał pajęczą sieć kontaktów z Rosją". Według ambasadora Ukrainy zaangażowane są w to osoby, które teraz mają dużo do powiedzenia w koalicji rządzącej. (PAP)

03.04.2022 16:28

​Ukraińska delegacja w Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie inicjuje specjalne posiedzenie Stałej Rady OBWE w związku z masowymi zabójstwami i torturami wobec cywilów dokonanymi przez rosyjskich wojskowych w obwodzie kijowskim - podaje w niedzielę agencja Ukrinform. "Zwróciliśmy się do polskiego przewodnictwa z prośbą o zwołanie specjalnego posiedzenia Stałej Rady OBWE w związku z masowymi zabójstwami i torturami wobec cywilnych mieszkańców, dokonanymi przez rosyjskich wojskowych w miastach i wsiach obwodu kijowskiego, w tym w Buczy" - poinformowało agencję źródło w stałym przedstawicielstwie Ukrainy przy organizacjach międzynarodowych w Wiedniu. Irpień, Bucza, Hostomel i cały obwód kijowski zostały odbite przez Ukraińców z rąk Rosjan; w uwolnionych miastach i wsiach zarejestrowano masowe zabójstwa cywilów przeprowadzone przez Rosjan - podkreśla Ukrinform. W Buczy znaleziono masowy grób, w którym pochowano prawie 300 osób, na ulicach leżą dziesiątki zwłok, niektóre z nich ze związanymi rękoma. (PAP)

03.04.2022 12:36

Wojsko ukraińskie odzyskało kontrolę nad obszarem miasta Prypeć na północy Ukrainy oraz odcinkiem granicy państwowej z Białorusią – podała w niedzielę agencja Ukrinform, cytując komunikat dowództwa lądowych sił zbrojnych Ukrainy. Jednostki sił powietrznodesantowych ukraińskiej armii przejęły kontrolę nad obszarem miasta Prypeć i odcinkiem granicy z Republiką Białorusi – napisano w komunikacie dowództwa tej formacji zbrojnej. (PAP)

03.04.2022 11:15

W rosyjskiej niewoli jest 11 szefów ukraińskich władz lokalnych; domagamy się uwolnienia merów, księży, dziennikarzy, aktywistów i innych uprowadzonych cywilów – powiedziała wicepremier Ukrainy Iryna Wereszczuk, cytowana w niedzielę przez agencję Ukrinform. „Obecnie 11 szefów hromad (gmin) z obwodów kijowskiego, chersońskiego, charkowskiego, zaporoskiego, mikołajowskiego i donieckiego jest w niewoli. Informujemy Międzynarodowy Komitet Czerwonego Krzyża, ONZ i organizacje międzynarodowe o nich oraz o innych naszych zaginionych cywilach” – powiedziała Wereszczuk. „Żądamy, aby wszyscy nasi cywile, nasi merowie, nasi księża, dziennikarze i aktywiści zostali uwolnieni. Są nielegalnie, pod przymusem przetrzymywani i mają prawo, aby inni walczyli o ich uwolnienie. Robimy to i wzywamy innych, by też to robili” – dodała wicepremier. Przekazała również, że trwają negocjacje w sprawie zwolnienia wszystkich cywilów w ramach wymiany jeńców wojennych. Wereszczuk zaznaczyła, że w sobotę po wyzwoleniu przez siły ukraińskie obwodu kijowskiego wyszło na jaw, że Rosjanie zamordowali sołtyskę wsi Motyżyn Olgę Suchenko. „Została zabita w niewoli przez rosyjskich nieludzi. To zbrodnia wojenna. Sprawcy odpowiedzą za to zgodnie z międzynarodowym prawem humanitarnym” – podkreśliła.(PAP)

03.04.2022 08:27

​Siły rosyjskie zaatakowały w niedzielę rano ukraińską Odessę z powietrza – poinformował portal Suspilne, powołując się na dowództwo operacyjne Południe. Część rakiet miała zostać zestrzelona przez obronę przeciwlotniczą. Przedstawiciel władz obwodowych Serhij Bratczuk podziękował na Facebooku obronie przeciwlotniczej i służbom ratunkowym. Suspilne powołuje się na miejscowego radnego Petro Obuchowa, który podał, że rakietą zaatakowano m.n. „obiekt infrastruktury”. (PAP)

02.04.2022 18:49

02.04.2022 18:06

02.04.2022 18:05

02.04.2022 14:35

02.04.2022 12:13

02.04.2022 12:10

02.04.2022 12:09

02.04.2022 12:09

02.04.2022 12:08

01.04.2022 19:50

Rosjanie zdołali zająć Izium w obwodzie charkowskim, ale bitwa o miasto nie jest zakończona - poinformował w piątek przedstawiciel rady miejskiej Maksym Strelnyk. 50-tysięczny Izium jest ważnym węzłem transportowym.

"Niestety, przewaga liczbowa rosyjskich okupantów i wiarołomstwo miejscowych zdrajców doprowadziły 1 kwietnia 2022 roku do przejęcia przez wroga kontroli nad Iziumem" - napisał Strelnyk na Facebooku: https://www.facebook.com/max.strel.9/posts/1729911893882696.

Przypomniał, że 26 marca miejscowi mieszkańcy wprowadzili wojska rosyjskie do południowej części miasta. Sprawiło to, że zablokowana została trasa, którą dostarczano pomoc humanitarną i ewakuowano ludność.

Rosjanie "wykorzystując sytuację rozpoczęli zajmowanie Iziumu", armia ukraińska prowadziła zaś operacje wojskowe, "o których nie można było informować publicznie" - napisał Strelnyk. Zapewnił, że "bitwa o Izium nie jest zakończona" i że wojska ukraińskie wyzwolą miasto. (PAP)

01.04.2022 19:31

01.04.2022 19:29

01.04.2022 18:25

Strona ukraińska podaje, że wyzwoliła podkijowską Buczę.

01.04.2022 17:42

Siły Zbrojne Ukrainy wyzwoliły z rąk okupantów Borodziankę w obwodzie kijowskim - podał w piątek portal informacyjny Ukrainska Prawda, powołując się na służby prasowe ukraińskiego ministerstwa obrony. Szczegóły operacji nie są znane.

Borodzianka to miejscowość licząca około 13 tysięcy mieszkańców, położona na północny zachód od Kijowa.(PAP)

01.04.2022 16:46

W okupowanym przez wojska rosyjskie Melitopolu uprowadzone zostały dyrektorki szkół, które odmówiły współpracy z nowymi władzami miejskimi i nauczania według programów rosyjskich - poinformowała w piątek ukraińska rzeczniczka praw człowieka Ludmyła Denisowa.

Rzeczniczka napisała na komunikatorze Telegram, że Rosjanie postanowili "od 4 kwietnia br. rozpocząć w mieście proces edukacyjny w języku rosyjskim według rosyjskich programów": https://t.me/denisovaombudsman/4617

Denisowa oskarżyła wojskowych rosyjskich, że w ten sposób "próbują zmusić dzieci do pozostania w mieście, a w razie ofensywy wojsk ukraińskich mogą użyć dzieci jako żywe tarcze".

Wszyscy dyrektorzy szkół w Melitopolu odmówili współpracy z Rosjanami i złożyli wnioski o zwolnienie. Według Denisowej radna Hałyna Danylczenko, która po zajęciu miasta pełni obowiązki mera, nakazała wyrzucenie z miasta nieposłusznych dyrektorów szkół.

Wojskowi przyszli do trzech dyrektorek do domu i wywieźli je w nieznanym kierunku. Są to: Anżelina Kowałenko, Ołena Hałacan i Ludmyła Czuhaj - poinformowała Denisowa.

Melitopol, w obwodzie zaporoskim, jest zajęty przez wojska rosyjskie. P.o. mera została tam radna Danylczenko, która zachęca mieszkańców, by „dostosowali się do nowej sytuacji”. (PAP)

01.04.2022 16:18

Gdy w środę media poinformowały, że minister obrony Niemiec Christine Lambrecht przygotowuje nowe dostawy broni dla Ukrainy "niespodzianka była duża", zwłaszcza w Kijowie - pisze w piątek "Die Welt". Ogłoszona przez rząd RFN "lista broni dla Ukrainy nie była uzgadniana z nikim na Ukrainie".

Jak dowiedział się niemiecki dziennik z kręgów rządowych w Kijowie, "w ostatnich tygodniach nie było uzgodnienia co do tego, jakiej broni Ukraina potrzebuje na obecnym etapie wojny".

Ukraina otrzymała listę dopiero w czwartek, ale nie z ministerstwa obrony Niemiec, tylko z resortu gospodarki, o czym "Die Welt" dowiedział się od przedstawicieli ukraińskich kręgów rządowych. "W czwartek po południu delegacja ukraińska pod przewodnictwem byłego mistrza świata w boksie Wołodymyra Kliczki, brata mera Kijowa Witalija Kliczki, spotkała się z ministrem gospodarki Robertem Habeckiem w jego ministerstwie. Według ukraińskich kręgów rządowych, na prośbę Kliczki, listę przekazał tam sekretarz stanu Sven Giegold" - informuje gazeta.

"To denerwuje ukraiński rząd nie tylko z powodu złego stylu. Jest to również prawdziwy problem z przyczyn faktycznych. Kręgi rządowe w Kijowie zwracają uwagę, że wojna weszła w nową fazę" - pisze "Die Welt". Armia rosyjska unika walki bezpośredniej i ostrzeliwuje pozycje ukraińskie z wyrzutni rakietowych i dział artyleryjskich z odległości 20-30 kilometrów.

Dlatego Ukraina potrzebuje teraz innej broni – takiej, która nie była priorytetem na początku wojny. "Należy się obawiać, że na liście nie ma broni, której szczególnie potrzebujemy w tej fazie wojny" – twierdzą kijowskie kręgi rządowe.

01.04.2022 16:18

Gazprom wycofuje się z niemieckiego biznesu w związku ze sporem o płatności w rublach. Firma poinformowała, że zakończyła swój udział w spółce Gazprom Germania GMBH i wszystkimi jej aktywami, w tym Gazprom Marketing & Trading Ltd. Spółka nie podała innych szczegółów ani wyjaśnień - przekazał w piątek Reuters

Reuters przypomniał informację, którą w czwartek podał niemiecki dziennik gospodarczy Handelsblatt. Gazeta poinformowała wówczas, że niemieckie ministerstwo gospodarki rozważa wywłaszczenie jednostek Gazpromu i Rosnieftu w tym kraju w związku z obawami o bezpieczeństwo dostaw energii. W odpowiedzi "Kreml oświadczył w piątek, że takie posunięcie byłoby naruszeniem prawa międzynarodowego" - napisał Reuters.

Gazprom Germania ma siedzibę w Berlinie, a jej jedynym udziałowcem jest Gazprom Export, spółka zależna należąca w całości do Gazpromu. Niemiecki podmiot posiada spółki zależne m.in. w Szwajcarii i Czechach. (PAP)

01.04.2022 16:05

01.04.2022 15:39

​Władze Mariupola na Ukrainie oceniły w piątek, że odbudowa zniszczonej przez rosyjskie wojska infrastruktury miasta będzie kosztować co najmniej 10 mld dolarów. Leżący nad Morzem Azowskim Mariupol, który od początku inwazji jest pod ciężkim ostrzałem, został zamieniony w ruinę. W mieście trwają walki.

"Każda zbrodnia, każde morderstwo i każde zniszczenie popełnione przez agresora muszą zostać zapisane i przekazane Międzynarodowemu Trybunałowi (Sprawiedliwości)" - powiedział mer Mariupola Wadym Bojczenko w komunikacie rady miejskiej, cytowanym przez agencję Reutera.

Rada poinformowała też, że powoła specjalny zespół, który będzie odpowiadał za zbieranie informacji na temat zbrodni i zniszczeń, których dopuszczają się Rosjanie, i dokumentowanie ich.(PAP)

01.04.2022 13:28

MSW Ukrainy apeluje do Ukraińców wracających do obwodu Kijowskiego: zaczekajcie z powrotem - Rosjanie zostawili miny.

01.04.2022 12:55

Premier Australii zapowiedział, że jego kraj przekaże Ukrainie pojazdy Bushmaster - kołowe transportery piechoty typu MRAP produkowane przez zakłady Thales Australia. Premier nie sprecyzował o jaką liczbę pojazdów chodzi.

01.04.2022 11:58

W Niemczech jest już blisko 295 tys. zarejestrowanych uchodźców z Ukrainy.

01.04.2022 11:43

Konwój Czerwonego Krzyża z pomocą humanitarną i medyczną dla oblężonego Mariupola utknął w Zaporożu, bo nie dostał gwarancji bezpiecznego przejazdu. Rosjanie po raz kolejny utrudniają też ewakuację mieszkańców Mariupola.

01.04.2022 11:36

Według informacji podanych przez stronę ukraińską od początku inwazji zginęło około 17 700 rosyjskich żołnierzy. Ukraińska armia zniszczyła 625 czołgów, 1751 pojazdów opancerzonych i 316 systemów artyleryjskich. Zestrzelono 143 samoloty i 131 helikopterów.

01.04.2022 11:09

​Rosja kontynuuje ataki na Czernihów i Kijów, mimo że deklarowała ograniczenie działań wojennych w tych rejonach, w pobliżu obu miast siły ukraińskie przeprowadzają udane, choć ograniczone kontrataki - oceniło w piątek rano brytyjskie ministerstwo obrony.

01.04.2022 09:01

01.04.2022 09:01

W magazynie ropy w Biełgorodzie w Rosji niedaleko granicy z Ukrainą wybuchł pożar. Gubernator obwodu Wiaczesław Gładkow oskarża o jego spowodowanie ukraińskie wojska, jednak strona ukraińska nie potwierdza swojego udziału, o czym pisze portal Ukrainska Prawda. Gładkow twierdzi, że pożar został spowodowany nalotem dwóch śmigłowców wojsk ukraińskich, które przedostały się na terytorium Rosji. (PAP)

01.04.2022 08:57

01.04.2022 08:56

Niemcy nie mają odwagi wprowadzić sankcji na rosyjską ropę i gaz - powiedział rzecznik rządu Piotr Müller. Jego zdaniem wystarczyłaby rezygnacja z dostaw tych surowców na trzy miesiące, aby Rosja już się nie podniosła.

01.04.2022 08:30

"Powrót teraz na wyzwolone terytoria Ukrainy jest niebezpieczny i potwierdza to wojsko. Zdajemy sobie sprawę, jak bardzo te tereny są zaminowane. Jeśli jest oficjalna informacja, że Irpień został wyzwolony, nie oznacza to, że ludzie powinni wracać. Okupant zrobił wszystko, żeby krzywdzić także po tym, gdy zostanie w hańbie wypędzony z naszej ziemi" - powiedziała wicepremier Ukrainy Iryna Wereszczu. - "Wszystko powiemy. Mamy specjalny plan, co robić podczas tymczasowej okupacji i po jej zakończeniu. Wszystkie organy władz, w tym miejscowe, mają odpowiednie instrukcje".Od początku wojny żołnierze rosyjscy wywieźli do Rosji około 45 tys. mieszkańców Ukrainy, głównie z Mariupola w obwodzie donieckim i okolic. Były też przypadki deportowania mieszkańców obwodu kijowskiego.(PAP)

01.04.2022 07:59

Ponad 800 schronów w Kijowie zostało podłączonych do internetu – poinformowała w piątek agencja Interfax-Ukraina, powołując się na wojskowe władze obwodu kijowskiego.

Władze informują, że w stolicy wznawiają działalność przedsiębiorstwa, otwierają się sklepy i punkty usługowe.

„Wojsko apeluje o ostrożność, zwłaszcza w strefach parkowych i leśnych, na brzegach rzek i jezior oraz na drogach. Na wyzwolonych terytoriach wojsko ukraińskie i pododdziały Państwowej Służy ds. Sytuacji Nadzwyczajnych oczyszczają i rozminowują teren” – oznajmiły władze. (PAP)

01.04.2022 07:51

31.03.2022 21:31

31.03.2022 21:30

31.03.2022 18:49

31.03.2022 17:38

Wojska rosyjskie ostrzelały kolumnę wolontariuszy pod Czernihowem na północy Ukrainy. Pięć autobusów znalazło się pod ostrzałem, kiedy próbowały wjechać do oblężonego miasta, aby ewakuować ludzi. Pojazdami jechali wyłącznie cywilni wolontariusze. Jedna osoba zginęła, a cztery zostały ciężko ranne. Rosjanie nie dają możliwości wywiezienia mieszkańców z Czernihowa. Przetrzymują dziesiątki tysięcy ludzi w charakterze zakładników, bez jedzenia, wody, ciepła.

31.03.2022 17:35

31.03.2022 17:32

Ukraińska wicepremier Irina Wereszczuk oświadczyła w czwartek, że nie można się porozumieć z wojskami rosyjskimi w sprawie przerwania ognia w celu ewakuacji ludności z Mariupola, bo strzelają one do konwojów humanitarnych. Dodała, że nie można nawet wytyczyć korytarzy humanitarnych do tego miasta Mariupola.

75 tys. ludzi zostało ewakuowanych z Mariupola, natomiast 100 tys. ludzi wciąż oczekuje na ewakuację.

"W Mariupolu mamy do czynienia z humanitarną katastrofą. Okupanci nie przestrzegają zawieszenia broni i niszczą infrastrukturę" - powiedziała Wereszczuk. (PAP)

31.03.2022 16:25

​Od 24 lutego, gdy rozpoczęła się rosyjska agresja na Ukrainę, do północy z środy na czwartek w efekcie działań wojennych na Ukrainie zginęło co najmniej 1232 cywilów, a 1935 zostało rannych - przekazało w czwartek Biuro Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Praw Człowieka.

31.03.2022 16:04

31.03.2022 16:02

31.03.2022 16:01

31.03.2022 15:58

31.03.2022 13:37

Rosyjskie oddziały nie wycofują się z Ukrainy, lecz przegrupowują. Należy spodziewać się więcej rosyjskich ataków na Ukrainę, które spowodują więcej cierpienia - poinformował na konferencji w Brukseli szef NATO Jens Stoltenberg.

„Według naszego wywiadu rosyjskie jednostki nie wycofują się, ale przegrupowują. Rosja próbuje się przegrupować, uzupełnić zaopatrzenie i wzmocnić swoją ofensywę w regionie Donbasu” – powiedział Stoltenberg w Brukseli.

„Jednocześnie Rosja utrzymuje presję na Kijów i inne miasta. Możemy więc spodziewać się dodatkowych działań ofensywnych, przynoszących jeszcze więcej cierpienia” - dodał. (PAP)

31.03.2022 13:03

Były mistrz świata w boksie Wołodymyr Kliczko udał się do Niemiec z delegacją z Kijowa. Planowane są spotkania z wysokiej rangi politykami w celu uzyskania politycznego wsparcia dla Ukrainy - poinformował na Telegramie jego brat Witalij, mer Kijowa. (PAP)

31.03.2022 11:49

Prezydent Gianni Infantino otwierając kongres FIFA w Dausze nie odniósł się bezpośrednio do zbrojnej inwazji Rosji i wojny w Ukrainie. Poprosił jednak uczestników, by minutą ciszy uczcić pamięć tych, którzy "stracili życie wskutek pandemii i konfliktów zbrojnych na całym świecie".

Kongres FIFA w stolicy Kataru wiąże się z piątkowym losowaniem grup turnieju finałowego mistrzostw świata, które w tym kraju odbędą się w dniach 21 listopada - 18 grudnia.

Mimo płynących przez lata głosów krytyki, m.in. ze strony organizacji walczących o przestrzeganie praw człowieka, Infantino zapowiedział, że mundial w Katarze będzie najlepszy w historii i "będzie widowiskiem, jakiego jeszcze nigdy nie było".

Wręczając koszulkę z numerem 22 premierowi Kataru, szejkowi Chalidowi Al Thaniemu, zwracał się do niego "mój bracie".

"Te mistrzostwa świata będą czymś wyjątkowym, czymś niezrównanym. Nie tylko zaprezentujemy nasz kraj, ale cały świat arabski" - zaznaczył Al Thani.

Mundial w Katarze budzi kontrowersje ze względu na brak poszanowania praw człowieka, m.in. pracowników najemnych z innych krajów, ale także z powodu okoliczności, w jakich przyznano temu krajowi prawo organizacji turnieju.

W kongresie uczestniczą przedstawiciele wszystkich federacji zrzeszonych w FIFA, w tym rosyjskiej, której drużyny wskutek sankcji nałożonych po ataku zbrojnym na Ukrainę zostały wykluczone z międzynarodowej rywalizacji. Na miejscu w Dausze jest m.in. Aleksiej Sorokin, szef Komitetu Organizacyjnego poprzednich mistrzostw świata w 2018 roku.

W obradach, w których część osób bierze udział zdalnie, uczestniczą również przedstawiciele Ukrainy. (PAP)

31.03.2022 11:21

W Hadze, stolicy sprawiedliwości, wiecie, jak pociągnąć do odpowiedzialności winnych zbrodni na Ukrainie - powiedział w czwartek prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w przemówieniu do deputowanych parlamentu Holandii.

Ukraiński prezydent, który wystąpił za pośrednictwem łącza wideo, wezwał także Holandię do zamknięcia portów dla rosyjskich statków i zaprzestania handlu z Rosją.

"Tyrania zawsze przegrywa, ale aby tak się stało, musimy otrzymać broń" - oznajmił Zełenski. Podziękował Holandii za "bezprecedensową pomoc", prosząc o kolejne dostawy broni w celu odparcia rosyjskiej agresji.

Zaproponował także, aby Holendrzy wybrali miasto lub region na Ukrainie, w którego odbudowie pomogą, gdy zakończy się wojna. (PAP)

31.03.2022 09:11

Ukrainka, która zaginęła w Eichwalde (Brandenburgia), odnalazła się. 75-letnia kobieta, która uciekła przed wojną z Ukrainy do Niemiec, została znaleziona przez miejscową policję w hostelu w Szczecinie w dobrym stanie zdrowia.

Jak poinformowała w środę policja, emerytka oświadczyła, że chce wrócić do swojego kraju.

W weekend rodzina w Eichwalde zgłosiła jej zaginięcie. Od tego czasu policjanci poszukiwali starszej pani przy pomocy psów ratowniczych, helikoptera policyjnego i dronów.

Kobieta, która uciekła przed wojną z Ukrainy mieszka z córką, która opisała matkę jako prawdopodobnie straumatyzowaną i zdezorientowaną - pisze agencja dpa. (PAP)

31.03.2022 09:10

​Pomimo deklarowanego przez Rosję ograniczenia działań na północy Ukrainy, trwają ataki na Czernihów, a siły rosyjskie zajmują pozycje na wschód i zachód od Kijowa i zapewne dojdzie do walk na jego przedmieściach - oceniło w czwartek brytyjskie ministerstwo obrony. (PAP)

31.03.2022 07:44

15 proc. budynków mieszkalnych w 1,5 milionowym Charkowie zostało zniszczone na sutek rosyjskich ataków - informuje mer tego miasta Ihor Terechow.

31.03.2022 07:37

​Według informacji przekazanych przez Sztab Generalny ukraińskiej armii w ciągu ostatniej doby nad Ukrainą zestrzelono cztery rosyjskie samoloty. Zniszczono też 10 czołgów, 18 pojazdów opancerzonych, 13 pojazdów kołowych oraz 15 systemów artyleryjskich.

30.03.2022 20:21

30.03.2022 20:13

30.03.2022 19:17

"Celem Wielkiej Brytanii nie jest zmiana reżimu w Rosji, lecz pomoc narodowi ukraińskiemu" - oświadczył w środę brytyjski premier Boris Johnson. Dodał, że samo ewentualne zawieszenie broni na Ukrainie nie uzasadnia zniesienia sankcji nałożonych na Rosję.

Johnson, odpowiadając na pytania komisji łącznikowej, którą tworzą szefowie wszystkich komisji w Izbie Gmin, powiedział, że prezydentowi Rosji Władimirowi Putinowi "po prostu nie można ufać" i "najważniejsze jest to, by cokolwiek się stanie, było to tym, czego chcą Ukraińcy - i tym, o czym to oni zdecydują".

Johnson powiedział, że ludzie w Rosji są "bardzo podatni na kłamstwa Putina", a jedną z "przygnębiających" rzeczy w wojnie jest "bezwzględność, z jaką Putin próbuje ukryć realia tego, co się dzieje, przed rosyjską ludnością". Podkreślił, że rząd brytyjski musi być "niezwykle energiczny" w demaskowaniu kłamstw Putina i zwrócił uwagę, że istnieje rządowa komórka informacyjna, która przeciwdziała dezinformacji. Wyraził opinię, że te wysiłki zaczynają przynosić efekty i są "pewne oznaki", że dociera to do zwykłych Rosjan. (PAP)

30.03.2022 19:08

"W Mariupolu rosyjscy okupanci na zmianę gwałcili kobietę przez kilka dni na oczach jej sześcioletniego syna. Kobieta później zmarła z powodu obrażeń. Jej syn osiwiał" - napisał resort ministerstwa obrony Ukrainy na Twitterze.

"To nie jest filmowy horror. Gwałt, przemoc, morderstwo - to oznacza ruski mir" - dodano.

30.03.2022 19:07

30.03.2022 17:38

Nexta: Słowacja wyrzuciła 35 rosyjskich dyplomatów.

30.03.2022 17:11

Polskie placówki katolickie w Żółkwi na Ukrainie od wybuchu wojny w różny sposób pomagają ukraińskim uchodźcom wojennym. W tej historycznej miejscowości, położonej około 30 km na północ od Lwowa, od 28 lat istnieje Zgromadzenie Sióstr św. Dominika. Siostry prowadzą tu polską szkołę.

Jednak od wybuchu wojny siostry dominikanki przestawiły swoją działalność na pomoc humanitarną. Przede wszystkim pomagają uchodźcom ze wschodu Ukrainy. Zajmują się też gromadzeniem i dystrybucją darów, napływających z całej Europy.

Tuż po wybuchu wojny - opowiada s. Mateusza Katarzyna Trynda - siostry jeździły na granicę i tam dokarmiały koczujących uchodźców. Gdy największa fala z uchodźcami minęła, siostry przestawiły się na pomoc uchodźcom znajdującym się na miejscu. "Mamy tu w Żółkwi ok. 2,5 tys. uchodźców, w większości z Charkowa, i tym ludziom pomagamy" - powiedziała PAP s. Mateusza.

Uchodźcy mieszkają w domach prywatnych, w szkołach i w ośrodkach wypoczynkowych w okolicach Żółkwi. Pod specjalną opieką i ochroną są zwłaszcza rodziny żołnierzy walczących na froncie.

Dominikanki, których w tej chwili w Żółkwi jest cztery, pomagają przede wszystkim uchodźcom zgromadzonym w dwóch szkołach, a także tym, którzy mieszkają na terenie parafii.

Przy współpracy z placówkami zakonnymi w Polsce siostry z Żółkwi przyjęły już 200 ton pomocy. W dystrybucji darów siostrom pomagają wolontariusze, czyli miejscowi przedsiębiorcy, lekarze i przedstawiciele innych zawodów.

Organizowana przez nich pomoc humanitarna trafia nawet w najdalsze rejony Ukrainy, tam gdzie jest potrzebna. "Raz wywieźliśmy cały TIR pomocy do Charkowa, w ubiegłym tygodniu wyjechał TIR do Pierwomajska blisko Mikołajowa" - powiedziała siostra Mateusza.

Wśród wolontariuszy pomagającym siostrom jest sporo młodzieży, przede wszystkim uczniowie polskiej szkoły prowadzonej przez siostry w Żółkwi. "Piszą kartki świąteczne i robimy serduszka z flagą ukraińską w środku, by w ten sposób podziękować naszym dobroczyńcom" - powiedziała PAP siostra Juwencja Iwona Dziedzic.

Oprócz sióstr pomoc dla uchodźców gromadzi parafia przy kościele Św. Wawrzyńca w Żółkwi, której proboszczem jest ks. Józef Legowicz, który w ubiegłym roku obchodził 40-lecie kapłaństwa, a całe życie mieszka i pracuje na Ukrainie.

Obecnie na plebanii swojego kościoła ks. Legowicz gromadzi dary dla uchodźców, mieszkających w Żółkwi i okolicach. Często, jak przyznaje ks. Legowicz w rozmowie z PAP, uchodźcy sami przyjeżdżają do kościoła i biorą, co jest im potrzebne. (PAP)

30.03.2022 16:43

Nie odrzucamy kategorycznie niczego, natomiast z tego, co widzieliśmy w NATO, Sojusz nie jest gotowy, by podjąć ten krok; problem nie jest w nas, problem jest po drugiej strony - powiedział w środę minister SZ Ukrainy Dmytro Kułeba, pytany o propozycję misji pokojowej NATO w Ukrainie. (PAP)

30.03.2022 16:08

Nie obserwujemy masowego wycofywania rosyjskich wojsk spod Kijowa i Czernihowa - poinformował w środę rzecznik ukraińskiego ministerstwa obrony Ołeksandr Motuzianyk, cytowany przez agencję Ukrinform.

Rzecznik, odpowiadając na pytanie, czy zmieniło się zachowanie rosyjskich wojsk po oświadczeniu Rosjan w Stambule w sprawie zmniejszenia aktywności na kierunku kijowskim i czernihowskim, stwierdził, że nie jest obserwowane masowe wycofywanie sił.

Zaznaczył, że sztab generalny Sił Zbrojnych Ukrainy odnotowuje pewne częściowe przemieszczenie niektórych jednostek z kierunku kijowskiego i czernihowskiego.

"Masowego wycofania rosyjskich wojsk z tych regionów nie obserwujemy. Obecnie widoczne jest wycofywanie pewnych jednostek. Więc jeszcze za wcześnie, by o tym mówić" - kontynuował rzecznik. Według niego Rosjanie wycofują jednostki, które doznały największych strat, aby je uzupełnić.

Rzecznik powiedział, że Rosjanie nie zrezygnowali z prób zajęcia albo okrążenia Kijowa i Czernihowa.

Według niego Rosja nadal koncentruje swoje wojska i sprzęt na Białorusi, ale na razie nie zaobserwowano obecności jednostki uderzeniowej, w skład której weszliby Białorusini. Nie wykluczył jednak takiej możliwości. (PAP)

30.03.2022 15:43

Według naszych szacunków rosyjskie straty wynoszą ponad 10 tys. zabitych - powiedziała podsekretarz stanu USA Victoria Nuland w wywiadzie dla należącej do Radia Wolna Europa telewizji Current Time. Oceniła też, że negocjacje między Rosją i Ukrainą nie mają szans powodzenia, dopóki nie dojdzie do zawieszenia broni.

"Myślę, że niestety Rosjanie wciąż nie zdali sobie w pełni sprawy, jak twarde są ukraińskie siły. Ponoszą niesamowite straty, według naszych szacunków, ponad 10 tys. Rosjan zginęło" - powiedziała Nuland. Dotychczas amerykańscy oficjele odmawiali podawania oficjalnych szacunków rosyjskich strat, tłumacząc to dużym poziomem niepewności tych danych. Wyjątkiem był szef Wojskowej Agencji Wywiadowczej (DIA) generał Scott Berrier, który 8 marca w Kongresie podał liczbę 2-4 tys. zabitych rosyjskich żołnierzy.

Jak dodała Nuland, Rosja wciąż nie docenia ukraińskiego wojska, co ma odzwierciedlenie w negocjacjach.

"Dotychczas stanowisko Rosji było takie: skapitulujcie, a potem może porozmawiamy (...) Dopóki nie będziemy mieć prawdziwego zawieszenia broni, nie będziemy mieć poważnych rozmów, ale zobaczymy" - oceniła.

Dyplomatka stwierdziła, że porozumienie pokojowe powinno dać Ukrainie możliwość odstraszenia kolejnej napaści, m.in. za sprawą pomocy wojskowej ze strony Zachodu. Nuland stwierdziła też, że USA mogłyby potencjalnie zgodzić się na stopniowe łagodzenie sankcji w zamian za wycofywanie wojsk rosyjskich z Ukrainy w przypadku porozumienia, które chroniłoby suwerenność i integralność terytorialną i zapewniało jego odbudowę.

"Ale do tego jest jeszcze długa, długa droga" - dodała.

30.03.2022 14:35

​Minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba podziękował w środę przy okazji spotkania z premierem Mateuszem Morawieckim za gościnność, jakiej doświadczają od Polaków Ukraińcy uciekający przed wojną.

"Premier Polski Mateusz Morawiecki przyjął mnie dziś w Warszawie. Jestem wdzięczny Polsce za gościnność dla Ukraińców uciekających przed wojną. Polska jest gotowa udzielić Ukrainie jeszcze większego wsparcia humanitarnego, finansowego i politycznego. Bez wątpienia, trudne czasy ujawniają prawdziwych przyjaciół" - napisał Kułeba na Twitterze. https://tinyurl.com/2p9cbdn7 (PAP)

30.03.2022 14:24

Ramzan Kadyrow  krytycznie o wycofaniu rosyjskich i czeczeńskich sił spod Kijowa na zgromadzeniu sił zbrojnych w Groznym: Oświadczam, że konieczne jest dokończenie tego, co zostało rozpoczęte, a nie zatrzymanie tego. Musimy jechać do Kijowa i odbić Kijów. Gdybyśmy zostali pod Kijowem, to jestem więcej niż pewien, że wjechalibyśmy do Kijowa i uporządkowali sprawy. Jesteśmy gotowi udać się w dowolne miejsce, aby zrealizować każde zadanie o dowolnej złożoności. Nauczyliśmy się walczyć, aby chronić. Dlatego prosimy o danie nam możliwości ochrony narodu ukraińskiego od naszych wrogów, wrogów islamu.

30.03.2022 13:48

​Podpisanie ukraińsko-rosyjskiej umowy pokojowej będzie możliwe tylko w razie wycofania się sił rosyjskich na pozycje zajmowane 23 lutego, czyli przed rozpoczęciem inwazji na Ukrainę – oznajmił główny ukraiński negocjator Dawyd Arachamija.

„Kiedy dojdziemy do podpisania umowy albo do momentu, gdy można będzie ją poważnie omówić, oni (żołnierze rosyjscy – PAP) powinni już całkowicie się wycofać. (…) To międzynarodowe zabezpieczenie, nie po prostu nasze żądania czy życzenia, tylko niezbędne warunki, żeby zabezpieczyć robocze podpisanie tego dokumentu” – powiedział negocjator w wywiadzie dla portalu RBK-Ukraina. (PAP)

30.03.2022 13:29

​Ponad 283 tys. uchodźców wojennych przybyło do Niemiec od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę – informuje w środę dziennik „Die Welt”, powołując się na ministerstwo spraw wewnętrznych. Niemieckie MSW poinformowało w środę o 283 365 uchodźcach wojennych z Ukrainy, którzy przybyli do kraju. W ciągu ostatniej doby liczba osób szukających pomocy zwiększyła się o ok. 5 tys. „Wcześniej policja odnotowywała nawet do 10 tys. osób dziennie. Obecnie przeprowadza wzmożone kontrole w pociągach” – dodaje „Die Welt”. (PAP)

30.03.2022 13:00

Rosyjskie wojska celowo bombardują z powietrza i ostrzeliwują ogniem artyleryjskim obiekt w Mariupolu, oznaczony emblematem Czerwonego Krzyża. To zbrodnia wojenna - przekazały w środę źródła w ukraińskim pułku Azow, cytowane przez gazetę internetową Ukrainska Prawda.

30.03.2022 12:57

​Lars-Hendrik Roeller, były doradca ds. gospodarczych byłej kanclerz Niemiec Angeli Merkel, w wywiadzie prasowym wystąpił w obronie polityki jej kolejnych rządów wobec Rosji. "Istniał wewnętrzny konsensus polityczny, w który wszyscy byli zaangażowani" - powiedział. Rząd Merkel zakładał osiągnięcie neutralności klimatycznej do 2045 r. - do tego czasu miało nastąpić odejście od energii jądrowej i energii uzyskiwanej z węgla. Pozostać miał tylko gaz - przynajmniej do czasu, aż energia ze źródeł odnawialnych stanie się dostępna w odpowiedniej ilości" - przypomina dziennik gospodarczy "Handelsblatt", który rozmawiał z Roellerem. /PAP/

30.03.2022 11:14

30.03.2022 11:12

30.03.2022 09:40

30.03.2022 09:39

30.03.2022 09:39

30.03.2022 09:38

30.03.2022 09:28

​Poprzednia relacja z aktualnych wydarzeń na Ukrainie. Zobacz TUTAJ

Inwazja Rosji na Ukrainę

Papież mówi o planach podroży na Ukrainę. Tamtejsze władze i dziennikarze publikują wstrząsające zdjęcia i nagrania z przedmieść Kijowa, z których wyparto rosyjskie wojska.

Relacja trwa

04.04.2022 09:43

​​Zapraszamy do naszej nowej relacji z wydarzeń na Ukrainie TUTAJ

04.04.2022 07:30

Minister obrony Niemiec Christine Lambrecht odrzuciła prośbę Ukrainy o niemieckie bojowe wozy piechoty Marder. Resort obrony wyjaśnił, że wszystkie opancerzone bojowe wozy piechoty Bundeswehry są potrzebne ze względu na zobowiązania NATO i decyzja o ich wycofaniu musiałaby zostać podjęta w ramach Sojuszu.

W piśmie, które wpłynęło do ministerstwa obrony w Berlinie w ubiegłym tygodniu, a do którego dotarł dziennik "Welt", minister obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow poprosił o przekazanie 100 bojowych wozów piechoty Marder i innej broni ciężkiej. (PAP)

04.04.2022 07:18

Podczas niedzielnej ceremonii rozdania nagród muzycznych Grammy w Las Vegas prezydent Wołodymyr Zełenski wystąpił z przesłaniem o wsparcie dla Ukrainy. W nagraniu wideo apelował o pomoc w rozpowszechnianiu prawdziwej historii o inwazji Rosji na jego kraj.

Porównał on rosyjską inwazję do śmiertelnej ciszy, która zagraża zgaszeniem marzeń i życia narodu ukraińskiego, w tym dzieci.

"Nasi muzycy noszą pancerze zamiast smokingów. Śpiewają dla rannych w szpitalach, nawet dla tych, którzy ich nie słyszą. Ale muzyka i tak się przebije" – podkreślił ukraiński przywódca podczas ceremonii rozdania najważniejszych amerykańskich wyróżnień muzycznych.

Zwrócił się o głoszenie prawdy o wojnie. Zaznaczył, że przeciwieństwem muzyki jest cisza zrujnowanych miast i zabitych ludzi.

"Wspierajcie nas w każdy możliwy sposób, ale nie milczcie. A wtedy pokój przyjdzie do wszystkich naszych miast" - apelował Zełenski.

Przyznająca nagrody Narodowa Akademia Sztuki i Techniki Rejestracji, przed ceremonią w Las Vegas, zainaugurowała kampanię w mediach społecznościowych pod nazwą "Stańcie za Ukrainą", której celem jest wsparcie humanitarne dla Ukrainy. (PAP)

04.04.2022 07:08

Według Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy w Rosji trwa tajna mobilizacja, a rezerwiści są zachęcani do niej głównie możliwością wzbogacenia się dzięki wojnie.

„Główną motywacją dla rezerwistów są zachęty materialne. Wśród ludności rozpowszechniana jest opinia, że uczestnicy wojny z Ukrainą mogą się wzbogacić dzięki trofeom, czyli poprzez grabieże” – podano w komunikacie.

Według strony ukraińskiej dowództwo rosyjskiej armii liczy na zmobilizowanie ok. 60 tys. osób. (PAP)

04.04.2022 06:52

​Rosyjskie wojska wycofują się z regionu sumskiego na północnym wschodzie Ukrainy - poinformował w nocy z niedzieli na poniedziałek Dmytro Żywycki, szef administracji obwodowej w nagraniu wideo, które przekazała agencja Unian.

Żywycki podkreślił jednak, że na razie jest jeszcze za wcześnie, by mówić, że region jest już wolny. (PAP)

03.04.2022 17:29

Dla prezydenta Niemiec Franka-Waltera Steinmeiera stosunki z Rosją były i są czymś fundamentalnym, wręcz świętym, bez względu na to, co się wydarza - powiedział ambasador Ukrainy w Niemczech Andrij Melnyk w opublikowanym w niedzielę wywiadzie dla "Tagesspiegel". Zdaniem dyplomaty prezydent "od dziesięcioleci tkał pajęczą sieć kontaktów z Rosją". Ambasador odwołał ostatnio swój udział w koncercie z udziałem rosyjskich solistów w Pałacu Bellevue, berlińskiej siedzibie prezydenta Niemiec. Pytany o to Melnyk odpowiedział, że "wrażliwość to dla Steinmeiera słowo obce, przynajmniej w odniesieniu do Ukrainy. Sprawa z koncertem nie była błędem. To była świadoma decyzja". Według Melnyka, dla Steinmeiera "stosunki z Rosją były i są czymś fundamentalnym, wręcz świętym, bez względu na to, co się dzieje, nawet wojna napastnicza nie odgrywa w nich większej roli. Jest on doświadczonym politykiem, który dwukrotnie był ministrem spraw zagranicznych, doświadczył nas z bliska i osobiście". Ukraiński dyplomata zwraca uwagę, że "z punktu widzenia Putina nie ma narodu ukraińskiego, nie ma języka, nie ma kultury, a więc nie ma państwa. Steinmeier zdaje się podzielać pogląd, że Ukraińcy nie są właściwie podmiotem. Moim zdaniem koncert był wyraźnym sygnałem w stronę Moskwy, być może nawet na pokaz dla Putina: trzymam się tego stanowiska". Niemiecki prezydent jest zdaniem ambasadora "sprytnym politykiem, jednym z najbardziej doświadczonych". Melnyk dodaje, że "Steinmeier od dziesięcioleci tkał pajęczą sieć kontaktów z Rosją". Według ambasadora Ukrainy zaangażowane są w to osoby, które teraz mają dużo do powiedzenia w koalicji rządzącej. (PAP)

03.04.2022 16:28

​Ukraińska delegacja w Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie inicjuje specjalne posiedzenie Stałej Rady OBWE w związku z masowymi zabójstwami i torturami wobec cywilów dokonanymi przez rosyjskich wojskowych w obwodzie kijowskim - podaje w niedzielę agencja Ukrinform. "Zwróciliśmy się do polskiego przewodnictwa z prośbą o zwołanie specjalnego posiedzenia Stałej Rady OBWE w związku z masowymi zabójstwami i torturami wobec cywilnych mieszkańców, dokonanymi przez rosyjskich wojskowych w miastach i wsiach obwodu kijowskiego, w tym w Buczy" - poinformowało agencję źródło w stałym przedstawicielstwie Ukrainy przy organizacjach międzynarodowych w Wiedniu. Irpień, Bucza, Hostomel i cały obwód kijowski zostały odbite przez Ukraińców z rąk Rosjan; w uwolnionych miastach i wsiach zarejestrowano masowe zabójstwa cywilów przeprowadzone przez Rosjan - podkreśla Ukrinform. W Buczy znaleziono masowy grób, w którym pochowano prawie 300 osób, na ulicach leżą dziesiątki zwłok, niektóre z nich ze związanymi rękoma. (PAP)

03.04.2022 12:36

Wojsko ukraińskie odzyskało kontrolę nad obszarem miasta Prypeć na północy Ukrainy oraz odcinkiem granicy państwowej z Białorusią – podała w niedzielę agencja Ukrinform, cytując komunikat dowództwa lądowych sił zbrojnych Ukrainy. Jednostki sił powietrznodesantowych ukraińskiej armii przejęły kontrolę nad obszarem miasta Prypeć i odcinkiem granicy z Republiką Białorusi – napisano w komunikacie dowództwa tej formacji zbrojnej. (PAP)

03.04.2022 11:15

W rosyjskiej niewoli jest 11 szefów ukraińskich władz lokalnych; domagamy się uwolnienia merów, księży, dziennikarzy, aktywistów i innych uprowadzonych cywilów – powiedziała wicepremier Ukrainy Iryna Wereszczuk, cytowana w niedzielę przez agencję Ukrinform. „Obecnie 11 szefów hromad (gmin) z obwodów kijowskiego, chersońskiego, charkowskiego, zaporoskiego, mikołajowskiego i donieckiego jest w niewoli. Informujemy Międzynarodowy Komitet Czerwonego Krzyża, ONZ i organizacje międzynarodowe o nich oraz o innych naszych zaginionych cywilach” – powiedziała Wereszczuk. „Żądamy, aby wszyscy nasi cywile, nasi merowie, nasi księża, dziennikarze i aktywiści zostali uwolnieni. Są nielegalnie, pod przymusem przetrzymywani i mają prawo, aby inni walczyli o ich uwolnienie. Robimy to i wzywamy innych, by też to robili” – dodała wicepremier. Przekazała również, że trwają negocjacje w sprawie zwolnienia wszystkich cywilów w ramach wymiany jeńców wojennych. Wereszczuk zaznaczyła, że w sobotę po wyzwoleniu przez siły ukraińskie obwodu kijowskiego wyszło na jaw, że Rosjanie zamordowali sołtyskę wsi Motyżyn Olgę Suchenko. „Została zabita w niewoli przez rosyjskich nieludzi. To zbrodnia wojenna. Sprawcy odpowiedzą za to zgodnie z międzynarodowym prawem humanitarnym” – podkreśliła.(PAP)

03.04.2022 08:27

​Siły rosyjskie zaatakowały w niedzielę rano ukraińską Odessę z powietrza – poinformował portal Suspilne, powołując się na dowództwo operacyjne Południe. Część rakiet miała zostać zestrzelona przez obronę przeciwlotniczą. Przedstawiciel władz obwodowych Serhij Bratczuk podziękował na Facebooku obronie przeciwlotniczej i służbom ratunkowym. Suspilne powołuje się na miejscowego radnego Petro Obuchowa, który podał, że rakietą zaatakowano m.n. „obiekt infrastruktury”. (PAP)

02.04.2022 18:49

02.04.2022 18:06

02.04.2022 18:05

02.04.2022 14:35

02.04.2022 12:13

02.04.2022 12:10

02.04.2022 12:09

02.04.2022 12:09

02.04.2022 12:08

01.04.2022 19:50

Rosjanie zdołali zająć Izium w obwodzie charkowskim, ale bitwa o miasto nie jest zakończona - poinformował w piątek przedstawiciel rady miejskiej Maksym Strelnyk. 50-tysięczny Izium jest ważnym węzłem transportowym.

"Niestety, przewaga liczbowa rosyjskich okupantów i wiarołomstwo miejscowych zdrajców doprowadziły 1 kwietnia 2022 roku do przejęcia przez wroga kontroli nad Iziumem" - napisał Strelnyk na Facebooku: https://www.facebook.com/max.strel.9/posts/1729911893882696.

Przypomniał, że 26 marca miejscowi mieszkańcy wprowadzili wojska rosyjskie do południowej części miasta. Sprawiło to, że zablokowana została trasa, którą dostarczano pomoc humanitarną i ewakuowano ludność.

Rosjanie "wykorzystując sytuację rozpoczęli zajmowanie Iziumu", armia ukraińska prowadziła zaś operacje wojskowe, "o których nie można było informować publicznie" - napisał Strelnyk. Zapewnił, że "bitwa o Izium nie jest zakończona" i że wojska ukraińskie wyzwolą miasto. (PAP)

01.04.2022 19:31

01.04.2022 19:29

01.04.2022 18:25

Strona ukraińska podaje, że wyzwoliła podkijowską Buczę.

01.04.2022 17:42

Siły Zbrojne Ukrainy wyzwoliły z rąk okupantów Borodziankę w obwodzie kijowskim - podał w piątek portal informacyjny Ukrainska Prawda, powołując się na służby prasowe ukraińskiego ministerstwa obrony. Szczegóły operacji nie są znane.

Borodzianka to miejscowość licząca około 13 tysięcy mieszkańców, położona na północny zachód od Kijowa.(PAP)

01.04.2022 16:46

W okupowanym przez wojska rosyjskie Melitopolu uprowadzone zostały dyrektorki szkół, które odmówiły współpracy z nowymi władzami miejskimi i nauczania według programów rosyjskich - poinformowała w piątek ukraińska rzeczniczka praw człowieka Ludmyła Denisowa.

Rzeczniczka napisała na komunikatorze Telegram, że Rosjanie postanowili "od 4 kwietnia br. rozpocząć w mieście proces edukacyjny w języku rosyjskim według rosyjskich programów": https://t.me/denisovaombudsman/4617

Denisowa oskarżyła wojskowych rosyjskich, że w ten sposób "próbują zmusić dzieci do pozostania w mieście, a w razie ofensywy wojsk ukraińskich mogą użyć dzieci jako żywe tarcze".

Wszyscy dyrektorzy szkół w Melitopolu odmówili współpracy z Rosjanami i złożyli wnioski o zwolnienie. Według Denisowej radna Hałyna Danylczenko, która po zajęciu miasta pełni obowiązki mera, nakazała wyrzucenie z miasta nieposłusznych dyrektorów szkół.

Wojskowi przyszli do trzech dyrektorek do domu i wywieźli je w nieznanym kierunku. Są to: Anżelina Kowałenko, Ołena Hałacan i Ludmyła Czuhaj - poinformowała Denisowa.

Melitopol, w obwodzie zaporoskim, jest zajęty przez wojska rosyjskie. P.o. mera została tam radna Danylczenko, która zachęca mieszkańców, by „dostosowali się do nowej sytuacji”. (PAP)

01.04.2022 16:18

Gdy w środę media poinformowały, że minister obrony Niemiec Christine Lambrecht przygotowuje nowe dostawy broni dla Ukrainy "niespodzianka była duża", zwłaszcza w Kijowie - pisze w piątek "Die Welt". Ogłoszona przez rząd RFN "lista broni dla Ukrainy nie była uzgadniana z nikim na Ukrainie".

Jak dowiedział się niemiecki dziennik z kręgów rządowych w Kijowie, "w ostatnich tygodniach nie było uzgodnienia co do tego, jakiej broni Ukraina potrzebuje na obecnym etapie wojny".

Ukraina otrzymała listę dopiero w czwartek, ale nie z ministerstwa obrony Niemiec, tylko z resortu gospodarki, o czym "Die Welt" dowiedział się od przedstawicieli ukraińskich kręgów rządowych. "W czwartek po południu delegacja ukraińska pod przewodnictwem byłego mistrza świata w boksie Wołodymyra Kliczki, brata mera Kijowa Witalija Kliczki, spotkała się z ministrem gospodarki Robertem Habeckiem w jego ministerstwie. Według ukraińskich kręgów rządowych, na prośbę Kliczki, listę przekazał tam sekretarz stanu Sven Giegold" - informuje gazeta.

"To denerwuje ukraiński rząd nie tylko z powodu złego stylu. Jest to również prawdziwy problem z przyczyn faktycznych. Kręgi rządowe w Kijowie zwracają uwagę, że wojna weszła w nową fazę" - pisze "Die Welt". Armia rosyjska unika walki bezpośredniej i ostrzeliwuje pozycje ukraińskie z wyrzutni rakietowych i dział artyleryjskich z odległości 20-30 kilometrów.

Dlatego Ukraina potrzebuje teraz innej broni – takiej, która nie była priorytetem na początku wojny. "Należy się obawiać, że na liście nie ma broni, której szczególnie potrzebujemy w tej fazie wojny" – twierdzą kijowskie kręgi rządowe.

01.04.2022 16:18

Gazprom wycofuje się z niemieckiego biznesu w związku ze sporem o płatności w rublach. Firma poinformowała, że zakończyła swój udział w spółce Gazprom Germania GMBH i wszystkimi jej aktywami, w tym Gazprom Marketing & Trading Ltd. Spółka nie podała innych szczegółów ani wyjaśnień - przekazał w piątek Reuters

Reuters przypomniał informację, którą w czwartek podał niemiecki dziennik gospodarczy Handelsblatt. Gazeta poinformowała wówczas, że niemieckie ministerstwo gospodarki rozważa wywłaszczenie jednostek Gazpromu i Rosnieftu w tym kraju w związku z obawami o bezpieczeństwo dostaw energii. W odpowiedzi "Kreml oświadczył w piątek, że takie posunięcie byłoby naruszeniem prawa międzynarodowego" - napisał Reuters.

Gazprom Germania ma siedzibę w Berlinie, a jej jedynym udziałowcem jest Gazprom Export, spółka zależna należąca w całości do Gazpromu. Niemiecki podmiot posiada spółki zależne m.in. w Szwajcarii i Czechach. (PAP)

01.04.2022 16:05

01.04.2022 15:39

​Władze Mariupola na Ukrainie oceniły w piątek, że odbudowa zniszczonej przez rosyjskie wojska infrastruktury miasta będzie kosztować co najmniej 10 mld dolarów. Leżący nad Morzem Azowskim Mariupol, który od początku inwazji jest pod ciężkim ostrzałem, został zamieniony w ruinę. W mieście trwają walki.

"Każda zbrodnia, każde morderstwo i każde zniszczenie popełnione przez agresora muszą zostać zapisane i przekazane Międzynarodowemu Trybunałowi (Sprawiedliwości)" - powiedział mer Mariupola Wadym Bojczenko w komunikacie rady miejskiej, cytowanym przez agencję Reutera.

Rada poinformowała też, że powoła specjalny zespół, który będzie odpowiadał za zbieranie informacji na temat zbrodni i zniszczeń, których dopuszczają się Rosjanie, i dokumentowanie ich.(PAP)

01.04.2022 13:28

MSW Ukrainy apeluje do Ukraińców wracających do obwodu Kijowskiego: zaczekajcie z powrotem - Rosjanie zostawili miny.

01.04.2022 12:55

Premier Australii zapowiedział, że jego kraj przekaże Ukrainie pojazdy Bushmaster - kołowe transportery piechoty typu MRAP produkowane przez zakłady Thales Australia. Premier nie sprecyzował o jaką liczbę pojazdów chodzi.

01.04.2022 11:58

W Niemczech jest już blisko 295 tys. zarejestrowanych uchodźców z Ukrainy.

01.04.2022 11:43

Konwój Czerwonego Krzyża z pomocą humanitarną i medyczną dla oblężonego Mariupola utknął w Zaporożu, bo nie dostał gwarancji bezpiecznego przejazdu. Rosjanie po raz kolejny utrudniają też ewakuację mieszkańców Mariupola.

01.04.2022 11:36

Według informacji podanych przez stronę ukraińską od początku inwazji zginęło około 17 700 rosyjskich żołnierzy. Ukraińska armia zniszczyła 625 czołgów, 1751 pojazdów opancerzonych i 316 systemów artyleryjskich. Zestrzelono 143 samoloty i 131 helikopterów.

01.04.2022 11:09

​Rosja kontynuuje ataki na Czernihów i Kijów, mimo że deklarowała ograniczenie działań wojennych w tych rejonach, w pobliżu obu miast siły ukraińskie przeprowadzają udane, choć ograniczone kontrataki - oceniło w piątek rano brytyjskie ministerstwo obrony.

01.04.2022 09:01

01.04.2022 09:01

W magazynie ropy w Biełgorodzie w Rosji niedaleko granicy z Ukrainą wybuchł pożar. Gubernator obwodu Wiaczesław Gładkow oskarża o jego spowodowanie ukraińskie wojska, jednak strona ukraińska nie potwierdza swojego udziału, o czym pisze portal Ukrainska Prawda. Gładkow twierdzi, że pożar został spowodowany nalotem dwóch śmigłowców wojsk ukraińskich, które przedostały się na terytorium Rosji. (PAP)

01.04.2022 08:57

01.04.2022 08:56

Niemcy nie mają odwagi wprowadzić sankcji na rosyjską ropę i gaz - powiedział rzecznik rządu Piotr Müller. Jego zdaniem wystarczyłaby rezygnacja z dostaw tych surowców na trzy miesiące, aby Rosja już się nie podniosła.

01.04.2022 08:30

"Powrót teraz na wyzwolone terytoria Ukrainy jest niebezpieczny i potwierdza to wojsko. Zdajemy sobie sprawę, jak bardzo te tereny są zaminowane. Jeśli jest oficjalna informacja, że Irpień został wyzwolony, nie oznacza to, że ludzie powinni wracać. Okupant zrobił wszystko, żeby krzywdzić także po tym, gdy zostanie w hańbie wypędzony z naszej ziemi" - powiedziała wicepremier Ukrainy Iryna Wereszczu. - "Wszystko powiemy. Mamy specjalny plan, co robić podczas tymczasowej okupacji i po jej zakończeniu. Wszystkie organy władz, w tym miejscowe, mają odpowiednie instrukcje".Od początku wojny żołnierze rosyjscy wywieźli do Rosji około 45 tys. mieszkańców Ukrainy, głównie z Mariupola w obwodzie donieckim i okolic. Były też przypadki deportowania mieszkańców obwodu kijowskiego.(PAP)

01.04.2022 07:59

Ponad 800 schronów w Kijowie zostało podłączonych do internetu – poinformowała w piątek agencja Interfax-Ukraina, powołując się na wojskowe władze obwodu kijowskiego.

Władze informują, że w stolicy wznawiają działalność przedsiębiorstwa, otwierają się sklepy i punkty usługowe.

„Wojsko apeluje o ostrożność, zwłaszcza w strefach parkowych i leśnych, na brzegach rzek i jezior oraz na drogach. Na wyzwolonych terytoriach wojsko ukraińskie i pododdziały Państwowej Służy ds. Sytuacji Nadzwyczajnych oczyszczają i rozminowują teren” – oznajmiły władze. (PAP)

01.04.2022 07:51

31.03.2022 21:31

31.03.2022 21:30

31.03.2022 18:49

31.03.2022 17:38

Wojska rosyjskie ostrzelały kolumnę wolontariuszy pod Czernihowem na północy Ukrainy. Pięć autobusów znalazło się pod ostrzałem, kiedy próbowały wjechać do oblężonego miasta, aby ewakuować ludzi. Pojazdami jechali wyłącznie cywilni wolontariusze. Jedna osoba zginęła, a cztery zostały ciężko ranne. Rosjanie nie dają możliwości wywiezienia mieszkańców z Czernihowa. Przetrzymują dziesiątki tysięcy ludzi w charakterze zakładników, bez jedzenia, wody, ciepła.

31.03.2022 17:35

31.03.2022 17:32

Ukraińska wicepremier Irina Wereszczuk oświadczyła w czwartek, że nie można się porozumieć z wojskami rosyjskimi w sprawie przerwania ognia w celu ewakuacji ludności z Mariupola, bo strzelają one do konwojów humanitarnych. Dodała, że nie można nawet wytyczyć korytarzy humanitarnych do tego miasta Mariupola.

75 tys. ludzi zostało ewakuowanych z Mariupola, natomiast 100 tys. ludzi wciąż oczekuje na ewakuację.

"W Mariupolu mamy do czynienia z humanitarną katastrofą. Okupanci nie przestrzegają zawieszenia broni i niszczą infrastrukturę" - powiedziała Wereszczuk. (PAP)

31.03.2022 16:25

​Od 24 lutego, gdy rozpoczęła się rosyjska agresja na Ukrainę, do północy z środy na czwartek w efekcie działań wojennych na Ukrainie zginęło co najmniej 1232 cywilów, a 1935 zostało rannych - przekazało w czwartek Biuro Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Praw Człowieka.

31.03.2022 16:04

31.03.2022 16:02

31.03.2022 16:01

31.03.2022 15:58

31.03.2022 13:37

Rosyjskie oddziały nie wycofują się z Ukrainy, lecz przegrupowują. Należy spodziewać się więcej rosyjskich ataków na Ukrainę, które spowodują więcej cierpienia - poinformował na konferencji w Brukseli szef NATO Jens Stoltenberg.

„Według naszego wywiadu rosyjskie jednostki nie wycofują się, ale przegrupowują. Rosja próbuje się przegrupować, uzupełnić zaopatrzenie i wzmocnić swoją ofensywę w regionie Donbasu” – powiedział Stoltenberg w Brukseli.

„Jednocześnie Rosja utrzymuje presję na Kijów i inne miasta. Możemy więc spodziewać się dodatkowych działań ofensywnych, przynoszących jeszcze więcej cierpienia” - dodał. (PAP)

31.03.2022 13:03

Były mistrz świata w boksie Wołodymyr Kliczko udał się do Niemiec z delegacją z Kijowa. Planowane są spotkania z wysokiej rangi politykami w celu uzyskania politycznego wsparcia dla Ukrainy - poinformował na Telegramie jego brat Witalij, mer Kijowa. (PAP)

31.03.2022 11:49

Prezydent Gianni Infantino otwierając kongres FIFA w Dausze nie odniósł się bezpośrednio do zbrojnej inwazji Rosji i wojny w Ukrainie. Poprosił jednak uczestników, by minutą ciszy uczcić pamięć tych, którzy "stracili życie wskutek pandemii i konfliktów zbrojnych na całym świecie".

Kongres FIFA w stolicy Kataru wiąże się z piątkowym losowaniem grup turnieju finałowego mistrzostw świata, które w tym kraju odbędą się w dniach 21 listopada - 18 grudnia.

Mimo płynących przez lata głosów krytyki, m.in. ze strony organizacji walczących o przestrzeganie praw człowieka, Infantino zapowiedział, że mundial w Katarze będzie najlepszy w historii i "będzie widowiskiem, jakiego jeszcze nigdy nie było".

Wręczając koszulkę z numerem 22 premierowi Kataru, szejkowi Chalidowi Al Thaniemu, zwracał się do niego "mój bracie".

"Te mistrzostwa świata będą czymś wyjątkowym, czymś niezrównanym. Nie tylko zaprezentujemy nasz kraj, ale cały świat arabski" - zaznaczył Al Thani.

Mundial w Katarze budzi kontrowersje ze względu na brak poszanowania praw człowieka, m.in. pracowników najemnych z innych krajów, ale także z powodu okoliczności, w jakich przyznano temu krajowi prawo organizacji turnieju.

W kongresie uczestniczą przedstawiciele wszystkich federacji zrzeszonych w FIFA, w tym rosyjskiej, której drużyny wskutek sankcji nałożonych po ataku zbrojnym na Ukrainę zostały wykluczone z międzynarodowej rywalizacji. Na miejscu w Dausze jest m.in. Aleksiej Sorokin, szef Komitetu Organizacyjnego poprzednich mistrzostw świata w 2018 roku.

W obradach, w których część osób bierze udział zdalnie, uczestniczą również przedstawiciele Ukrainy. (PAP)

31.03.2022 11:21

W Hadze, stolicy sprawiedliwości, wiecie, jak pociągnąć do odpowiedzialności winnych zbrodni na Ukrainie - powiedział w czwartek prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w przemówieniu do deputowanych parlamentu Holandii.

Ukraiński prezydent, który wystąpił za pośrednictwem łącza wideo, wezwał także Holandię do zamknięcia portów dla rosyjskich statków i zaprzestania handlu z Rosją.

"Tyrania zawsze przegrywa, ale aby tak się stało, musimy otrzymać broń" - oznajmił Zełenski. Podziękował Holandii za "bezprecedensową pomoc", prosząc o kolejne dostawy broni w celu odparcia rosyjskiej agresji.

Zaproponował także, aby Holendrzy wybrali miasto lub region na Ukrainie, w którego odbudowie pomogą, gdy zakończy się wojna. (PAP)

31.03.2022 09:11

Ukrainka, która zaginęła w Eichwalde (Brandenburgia), odnalazła się. 75-letnia kobieta, która uciekła przed wojną z Ukrainy do Niemiec, została znaleziona przez miejscową policję w hostelu w Szczecinie w dobrym stanie zdrowia.

Jak poinformowała w środę policja, emerytka oświadczyła, że chce wrócić do swojego kraju.

W weekend rodzina w Eichwalde zgłosiła jej zaginięcie. Od tego czasu policjanci poszukiwali starszej pani przy pomocy psów ratowniczych, helikoptera policyjnego i dronów.

Kobieta, która uciekła przed wojną z Ukrainy mieszka z córką, która opisała matkę jako prawdopodobnie straumatyzowaną i zdezorientowaną - pisze agencja dpa. (PAP)

31.03.2022 09:10

​Pomimo deklarowanego przez Rosję ograniczenia działań na północy Ukrainy, trwają ataki na Czernihów, a siły rosyjskie zajmują pozycje na wschód i zachód od Kijowa i zapewne dojdzie do walk na jego przedmieściach - oceniło w czwartek brytyjskie ministerstwo obrony. (PAP)

31.03.2022 07:44

15 proc. budynków mieszkalnych w 1,5 milionowym Charkowie zostało zniszczone na sutek rosyjskich ataków - informuje mer tego miasta Ihor Terechow.

31.03.2022 07:37

​Według informacji przekazanych przez Sztab Generalny ukraińskiej armii w ciągu ostatniej doby nad Ukrainą zestrzelono cztery rosyjskie samoloty. Zniszczono też 10 czołgów, 18 pojazdów opancerzonych, 13 pojazdów kołowych oraz 15 systemów artyleryjskich.

30.03.2022 20:21

30.03.2022 20:13

30.03.2022 19:17

"Celem Wielkiej Brytanii nie jest zmiana reżimu w Rosji, lecz pomoc narodowi ukraińskiemu" - oświadczył w środę brytyjski premier Boris Johnson. Dodał, że samo ewentualne zawieszenie broni na Ukrainie nie uzasadnia zniesienia sankcji nałożonych na Rosję.

Johnson, odpowiadając na pytania komisji łącznikowej, którą tworzą szefowie wszystkich komisji w Izbie Gmin, powiedział, że prezydentowi Rosji Władimirowi Putinowi "po prostu nie można ufać" i "najważniejsze jest to, by cokolwiek się stanie, było to tym, czego chcą Ukraińcy - i tym, o czym to oni zdecydują".

Johnson powiedział, że ludzie w Rosji są "bardzo podatni na kłamstwa Putina", a jedną z "przygnębiających" rzeczy w wojnie jest "bezwzględność, z jaką Putin próbuje ukryć realia tego, co się dzieje, przed rosyjską ludnością". Podkreślił, że rząd brytyjski musi być "niezwykle energiczny" w demaskowaniu kłamstw Putina i zwrócił uwagę, że istnieje rządowa komórka informacyjna, która przeciwdziała dezinformacji. Wyraził opinię, że te wysiłki zaczynają przynosić efekty i są "pewne oznaki", że dociera to do zwykłych Rosjan. (PAP)

30.03.2022 19:08

"W Mariupolu rosyjscy okupanci na zmianę gwałcili kobietę przez kilka dni na oczach jej sześcioletniego syna. Kobieta później zmarła z powodu obrażeń. Jej syn osiwiał" - napisał resort ministerstwa obrony Ukrainy na Twitterze.

"To nie jest filmowy horror. Gwałt, przemoc, morderstwo - to oznacza ruski mir" - dodano.

30.03.2022 19:07

30.03.2022 17:38

Nexta: Słowacja wyrzuciła 35 rosyjskich dyplomatów.

30.03.2022 17:11

Polskie placówki katolickie w Żółkwi na Ukrainie od wybuchu wojny w różny sposób pomagają ukraińskim uchodźcom wojennym. W tej historycznej miejscowości, położonej około 30 km na północ od Lwowa, od 28 lat istnieje Zgromadzenie Sióstr św. Dominika. Siostry prowadzą tu polską szkołę.

Jednak od wybuchu wojny siostry dominikanki przestawiły swoją działalność na pomoc humanitarną. Przede wszystkim pomagają uchodźcom ze wschodu Ukrainy. Zajmują się też gromadzeniem i dystrybucją darów, napływających z całej Europy.

Tuż po wybuchu wojny - opowiada s. Mateusza Katarzyna Trynda - siostry jeździły na granicę i tam dokarmiały koczujących uchodźców. Gdy największa fala z uchodźcami minęła, siostry przestawiły się na pomoc uchodźcom znajdującym się na miejscu. "Mamy tu w Żółkwi ok. 2,5 tys. uchodźców, w większości z Charkowa, i tym ludziom pomagamy" - powiedziała PAP s. Mateusza.

Uchodźcy mieszkają w domach prywatnych, w szkołach i w ośrodkach wypoczynkowych w okolicach Żółkwi. Pod specjalną opieką i ochroną są zwłaszcza rodziny żołnierzy walczących na froncie.

Dominikanki, których w tej chwili w Żółkwi jest cztery, pomagają przede wszystkim uchodźcom zgromadzonym w dwóch szkołach, a także tym, którzy mieszkają na terenie parafii.

Przy współpracy z placówkami zakonnymi w Polsce siostry z Żółkwi przyjęły już 200 ton pomocy. W dystrybucji darów siostrom pomagają wolontariusze, czyli miejscowi przedsiębiorcy, lekarze i przedstawiciele innych zawodów.

Organizowana przez nich pomoc humanitarna trafia nawet w najdalsze rejony Ukrainy, tam gdzie jest potrzebna. "Raz wywieźliśmy cały TIR pomocy do Charkowa, w ubiegłym tygodniu wyjechał TIR do Pierwomajska blisko Mikołajowa" - powiedziała siostra Mateusza.

Wśród wolontariuszy pomagającym siostrom jest sporo młodzieży, przede wszystkim uczniowie polskiej szkoły prowadzonej przez siostry w Żółkwi. "Piszą kartki świąteczne i robimy serduszka z flagą ukraińską w środku, by w ten sposób podziękować naszym dobroczyńcom" - powiedziała PAP siostra Juwencja Iwona Dziedzic.

Oprócz sióstr pomoc dla uchodźców gromadzi parafia przy kościele Św. Wawrzyńca w Żółkwi, której proboszczem jest ks. Józef Legowicz, który w ubiegłym roku obchodził 40-lecie kapłaństwa, a całe życie mieszka i pracuje na Ukrainie.

Obecnie na plebanii swojego kościoła ks. Legowicz gromadzi dary dla uchodźców, mieszkających w Żółkwi i okolicach. Często, jak przyznaje ks. Legowicz w rozmowie z PAP, uchodźcy sami przyjeżdżają do kościoła i biorą, co jest im potrzebne. (PAP)

30.03.2022 16:43

Nie odrzucamy kategorycznie niczego, natomiast z tego, co widzieliśmy w NATO, Sojusz nie jest gotowy, by podjąć ten krok; problem nie jest w nas, problem jest po drugiej strony - powiedział w środę minister SZ Ukrainy Dmytro Kułeba, pytany o propozycję misji pokojowej NATO w Ukrainie. (PAP)

30.03.2022 16:08

Nie obserwujemy masowego wycofywania rosyjskich wojsk spod Kijowa i Czernihowa - poinformował w środę rzecznik ukraińskiego ministerstwa obrony Ołeksandr Motuzianyk, cytowany przez agencję Ukrinform.

Rzecznik, odpowiadając na pytanie, czy zmieniło się zachowanie rosyjskich wojsk po oświadczeniu Rosjan w Stambule w sprawie zmniejszenia aktywności na kierunku kijowskim i czernihowskim, stwierdził, że nie jest obserwowane masowe wycofywanie sił.

Zaznaczył, że sztab generalny Sił Zbrojnych Ukrainy odnotowuje pewne częściowe przemieszczenie niektórych jednostek z kierunku kijowskiego i czernihowskiego.

"Masowego wycofania rosyjskich wojsk z tych regionów nie obserwujemy. Obecnie widoczne jest wycofywanie pewnych jednostek. Więc jeszcze za wcześnie, by o tym mówić" - kontynuował rzecznik. Według niego Rosjanie wycofują jednostki, które doznały największych strat, aby je uzupełnić.

Rzecznik powiedział, że Rosjanie nie zrezygnowali z prób zajęcia albo okrążenia Kijowa i Czernihowa.

Według niego Rosja nadal koncentruje swoje wojska i sprzęt na Białorusi, ale na razie nie zaobserwowano obecności jednostki uderzeniowej, w skład której weszliby Białorusini. Nie wykluczył jednak takiej możliwości. (PAP)

30.03.2022 15:43

Według naszych szacunków rosyjskie straty wynoszą ponad 10 tys. zabitych - powiedziała podsekretarz stanu USA Victoria Nuland w wywiadzie dla należącej do Radia Wolna Europa telewizji Current Time. Oceniła też, że negocjacje między Rosją i Ukrainą nie mają szans powodzenia, dopóki nie dojdzie do zawieszenia broni.

"Myślę, że niestety Rosjanie wciąż nie zdali sobie w pełni sprawy, jak twarde są ukraińskie siły. Ponoszą niesamowite straty, według naszych szacunków, ponad 10 tys. Rosjan zginęło" - powiedziała Nuland. Dotychczas amerykańscy oficjele odmawiali podawania oficjalnych szacunków rosyjskich strat, tłumacząc to dużym poziomem niepewności tych danych. Wyjątkiem był szef Wojskowej Agencji Wywiadowczej (DIA) generał Scott Berrier, który 8 marca w Kongresie podał liczbę 2-4 tys. zabitych rosyjskich żołnierzy.

Jak dodała Nuland, Rosja wciąż nie docenia ukraińskiego wojska, co ma odzwierciedlenie w negocjacjach.

"Dotychczas stanowisko Rosji było takie: skapitulujcie, a potem może porozmawiamy (...) Dopóki nie będziemy mieć prawdziwego zawieszenia broni, nie będziemy mieć poważnych rozmów, ale zobaczymy" - oceniła.

Dyplomatka stwierdziła, że porozumienie pokojowe powinno dać Ukrainie możliwość odstraszenia kolejnej napaści, m.in. za sprawą pomocy wojskowej ze strony Zachodu. Nuland stwierdziła też, że USA mogłyby potencjalnie zgodzić się na stopniowe łagodzenie sankcji w zamian za wycofywanie wojsk rosyjskich z Ukrainy w przypadku porozumienia, które chroniłoby suwerenność i integralność terytorialną i zapewniało jego odbudowę.

"Ale do tego jest jeszcze długa, długa droga" - dodała.

30.03.2022 14:35

​Minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba podziękował w środę przy okazji spotkania z premierem Mateuszem Morawieckim za gościnność, jakiej doświadczają od Polaków Ukraińcy uciekający przed wojną.

"Premier Polski Mateusz Morawiecki przyjął mnie dziś w Warszawie. Jestem wdzięczny Polsce za gościnność dla Ukraińców uciekających przed wojną. Polska jest gotowa udzielić Ukrainie jeszcze większego wsparcia humanitarnego, finansowego i politycznego. Bez wątpienia, trudne czasy ujawniają prawdziwych przyjaciół" - napisał Kułeba na Twitterze. https://tinyurl.com/2p9cbdn7 (PAP)

30.03.2022 14:24

Ramzan Kadyrow  krytycznie o wycofaniu rosyjskich i czeczeńskich sił spod Kijowa na zgromadzeniu sił zbrojnych w Groznym: Oświadczam, że konieczne jest dokończenie tego, co zostało rozpoczęte, a nie zatrzymanie tego. Musimy jechać do Kijowa i odbić Kijów. Gdybyśmy zostali pod Kijowem, to jestem więcej niż pewien, że wjechalibyśmy do Kijowa i uporządkowali sprawy. Jesteśmy gotowi udać się w dowolne miejsce, aby zrealizować każde zadanie o dowolnej złożoności. Nauczyliśmy się walczyć, aby chronić. Dlatego prosimy o danie nam możliwości ochrony narodu ukraińskiego od naszych wrogów, wrogów islamu.

30.03.2022 13:48

​Podpisanie ukraińsko-rosyjskiej umowy pokojowej będzie możliwe tylko w razie wycofania się sił rosyjskich na pozycje zajmowane 23 lutego, czyli przed rozpoczęciem inwazji na Ukrainę – oznajmił główny ukraiński negocjator Dawyd Arachamija.

„Kiedy dojdziemy do podpisania umowy albo do momentu, gdy można będzie ją poważnie omówić, oni (żołnierze rosyjscy – PAP) powinni już całkowicie się wycofać. (…) To międzynarodowe zabezpieczenie, nie po prostu nasze żądania czy życzenia, tylko niezbędne warunki, żeby zabezpieczyć robocze podpisanie tego dokumentu” – powiedział negocjator w wywiadzie dla portalu RBK-Ukraina. (PAP)

30.03.2022 13:29

​Ponad 283 tys. uchodźców wojennych przybyło do Niemiec od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę – informuje w środę dziennik „Die Welt”, powołując się na ministerstwo spraw wewnętrznych. Niemieckie MSW poinformowało w środę o 283 365 uchodźcach wojennych z Ukrainy, którzy przybyli do kraju. W ciągu ostatniej doby liczba osób szukających pomocy zwiększyła się o ok. 5 tys. „Wcześniej policja odnotowywała nawet do 10 tys. osób dziennie. Obecnie przeprowadza wzmożone kontrole w pociągach” – dodaje „Die Welt”. (PAP)

30.03.2022 13:00

Rosyjskie wojska celowo bombardują z powietrza i ostrzeliwują ogniem artyleryjskim obiekt w Mariupolu, oznaczony emblematem Czerwonego Krzyża. To zbrodnia wojenna - przekazały w środę źródła w ukraińskim pułku Azow, cytowane przez gazetę internetową Ukrainska Prawda.

30.03.2022 12:57

​Lars-Hendrik Roeller, były doradca ds. gospodarczych byłej kanclerz Niemiec Angeli Merkel, w wywiadzie prasowym wystąpił w obronie polityki jej kolejnych rządów wobec Rosji. "Istniał wewnętrzny konsensus polityczny, w który wszyscy byli zaangażowani" - powiedział. Rząd Merkel zakładał osiągnięcie neutralności klimatycznej do 2045 r. - do tego czasu miało nastąpić odejście od energii jądrowej i energii uzyskiwanej z węgla. Pozostać miał tylko gaz - przynajmniej do czasu, aż energia ze źródeł odnawialnych stanie się dostępna w odpowiedniej ilości" - przypomina dziennik gospodarczy "Handelsblatt", który rozmawiał z Roellerem. /PAP/

30.03.2022 11:14

30.03.2022 11:12

30.03.2022 09:40

30.03.2022 09:39

30.03.2022 09:39

30.03.2022 09:38

30.03.2022 09:28

​Poprzednia relacja z aktualnych wydarzeń na Ukrainie. Zobacz TUTAJ