publikacja 01.06.2011 09:05
Rok temu założyłem bazę ofert obiektów noclegowych. Znajdują się w niej różnego rodzaju kwatery prywatne, hotele, itp. z całej Polski. Serwis jest darmowy, choć zamierzam go zmodyfikować, pobierając opłaty za dodawanie ofert + reklamy w postaci bannerów. Stąd też muszę założyć działalność. Cały czas staram się pozycjonować serwis z własnych kosztów, promować go za swoje pieniądze. Czy na taki serwis internetowy + działalność pozycjonowania stron, tworzenia stron, tworzenia grafiki, ulotek itp. mógłbym dostać dotację? Czy to musi być działalność już zarejestrowana, czy dopiero założona? Czy osoba, która nie jest bezrobotna może ubiegać się o takie fundusze?
Dotacje przeznaczane są w większości na zakup urządzeń i oprogramowania oraz w dużej mierze kierowane do już funkcjonujących przedsiębiorstw. Programy dotacyjne różnią się jednak w zależności od województw (Regionalne Programy Operacyjne, zajmują się nimi przeważnie Wydziały ds. Rozwoju Urzędu Marszałkowskiego bądź specjalnie powołane do tego jednostki - centra przedsiębiorczości). Wyznacznikiem jest miejsce realizacji inwestycji. Można tutaj mówić o pozyskaniu środków na poziomie 100 - 700 tys. zł, a nawet i więcej. Zawsze jednak trzeba liczyć się z koniecznością własnego udziału finansowego w inwestycji - na poziomie 30-60 procent. Środki przydzielane są na zasadzie konkursu. Należy, zgodnie z wytycznymi, przygotować specjalny wniosek i biznes plan inwestycji. Niestety, w przypadku większej liczby chętnych niż pula środków przeznaczona na konkurs może się okazać, że pomimo złożonego wniosku o dofinansowanie i pozytywnej jego oceny, środki nie zostaną przyznane.
O środki unijne na rozpoczęcie działalności można się starać także za pośrednictwem wojewódzkich urzędów pracy - dysponują one listami podmiotów organizujących konkursy dla osób fizycznych, w których do pozyskania jest od 20 do 40 tys. zł na zakup sprzętu, oprogramowania czy też tzw. wsparcie pomostowe (zapłata składek ZUS do roku od otwarcia działalności). Mankamentem tej pomocy jest umieszczany często w podpisywanej umowę zakaz ubiegają się o inne środki unijne przez okres 2 lat. Bardzo często jest to jednak wystarczająca pomoc dla drobnych przedsiębiorców na początek działalności.
Zgodnie z powyższym może się Pan ubiegać o środki raczej na narzędzia wspomagające Pana pracę, niż na samo funkcjonowanie serwisu. Działania dające możliwość współfinansowania kosztów prowadzenia portali internetowych wiążą się z bardzo wysokimi kryteriami dotyczącymi innowacyjności i e-usługi (w uproszczeniu: usługa świadczona w sposób automatyczny, bez ingerencji obsługi/osób). Opisane przez Pana działalność nie spełniłaby tych podstawowych kryteriów.