Wędrówka ulicami Katowic, gdzie architekt wyrażał w projektach własną wiarę

Piotr Skowronek

|

GN 27/2023

publikacja 06.07.2023 00:00

Obiekty sakralne zaprojektowane przez Stanisława Kwaśniewicza nie tylko zawierały symbolikę religijną, ale były wyrazem wiary ich autora.

Małgorzata Malanowicz
STANISŁAW KWAŚNIEWICZ. ARCHITEKT
Biblioteka Śląska 
Katowice 2023
ss. 312 Małgorzata Malanowicz STANISŁAW KWAŚNIEWICZ. ARCHITEKT Biblioteka Śląska Katowice 2023 ss. 312

Urodzony w 1930 r. w Krakowie Stanisław Andrzej Kwaśniewicz, absolwent Wydziału Architektury krakowskiej AGH i studium podyplomowego w zakresie urbanistyki i planowania przestrzennego na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej, zajmował się czterema obszarami projektowania. Należały do nich zespoły mieszkalne, szkoły, obiekty użyteczności publicznej i kościoły. Taki też tematyczny model prezentacji jego twórczości przyjęła Małgorzata Malanowicz w książce zatytułowanej „Stanisław Kwaśniewicz. Architekt”. Prof. Magdalena Żmudzińska-Nowak podkreśla we wstępie, że przygotowana monografia to „publikacja tym cenniejsza, iż autorka była wieloletnią współpracowniczką Stanisława Kwaśniewicza w katowickim Miastoprojekcie. Dlatego też jej perspektywa badawcza wzbogacona została o spojrzenie bardzo osobiste oraz szczegóły dostępne nielicznym”.

Z albumem w ręku możemy odbyć wędrówki ulicami katowickich dzielnic – Koszutki, Śródmieścia czy na przykład os. Paderewskiego. Zaglądamy do kościołów m.in. w Wodzisławiu Śląskim, Bażanowicach, Rudzie Śląskiej-Halembie czy Świerklańcu. Wszędzie tam odkrywamy, że twórczość Kwaśniewicza nacechowana była „rzetelnością, znakomitym warsztatem i skromnością”, a obiekty sakralne nie tylko zawierały symbolikę religijną, ale były wyrazem wiary ich autora, którego uznanie przypieczętował papieski order Pro Ecclesia et Pontifice (1984).

 

Dziękujemy, że z nami jesteś

To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.

W subskrypcji otrzymujesz

  • Nieograniczony dostęp do:
    • wszystkich wydań on-line tygodnika „Gość Niedzielny”
    • wszystkich wydań on-line on-line magazynu „Gość Extra”
    • wszystkich wydań on-line magazynu „Historia Kościoła”
    • wszystkich wydań on-line miesięcznika „Mały Gość Niedzielny”
    • wszystkich płatnych treści publikowanych w portalu gosc.pl.
  • brak reklam na stronach;
  • Niespodzianki od redakcji.
Masz subskrypcję?
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.