Zakonnicy młodym

Katarzyna Matejek

publikacja 29.07.2015 09:23

40 młodych z diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej uczestniczyło w Tygodniu Życia Konsekrowanego, który odbył się w ramach letnich sesji rekolekcyjnych w Taizé we Francji.

Zakonnicy młodym Ks. Grzegorz Toporkiewicz zaprasza na ŚDM w Krakowie Archiwum ks. Andrzeja Pawłowskiego

Temat podjęto ze względu na obchody Roku Życia Konsekrowanego, stąd 3 tys. młodych z całego świata (w tym ok. 400 z Polski) mogło się zapoznać z ideą powołania zakonnego. W ramach warsztatów mieli okazję rozmawiać z zakonnikami i zakonnicami z różnych zgromadzeń. Innym palącym tematem było budowanie dialogu między religiami.

Młodzi z naszej diecezji, którzy pojechali na letnią sesję do Taizé, pochodzą ze Słupska, Koszalina, Wałcza, Piły. Dla zdecydowanej większości z nich był to pierwszy bezpośredni kontakt z duchowością Taizé. Organizator wyjazdu ks. Andrzej Pawłowski, wikariusz z wałeckiej parafii św. Mikołaja, widzi sens udziału w takich spotkaniach, ponieważ one aktywizują młodzież do późniejszego działania w diecezji. - Po tygodniu pobytu na sesji w Taizé niektórzy mówili, że gdy wrócą do domu, będą chcieli zaangażować się w przygotowania do Światowych Dni Młodzieży w naszej diecezji, inni są chętni pojechać jako wolontariusze za rok do Krakowa, by tam pomagać bezpośrednio w pracy przy wydarzeniu - powiedział.

Nasi diecezjanie wykorzystali spotkanie dużej liczby młodych z całego świata i promowali Światowe Dni Młodzieży. Przygotowali transparent, z którym chodzili po terenie miasteczka, nosili koszulki z napisem zachęcającym do przyjazdu za rok do Polski. - Napis był po angielsku, więc ludzie widząc nas, pytali o wydarzenie. Niektórzy, na przykład Irlandczycy i Hiszpanie, zapewniali, że zamierzają przyjechać za rok do Krakowa. Dzięki temu nawiązywały się między nami interesujące rozmowy - wyjaśnia duszpasterz.

Okazją do poruszenia tematu ŚDM było także osobne spotkanie dla Polaków. - Rozmawialiśmy o tym, jak idą przygotowania do ŚDM w różnych częściach Polski oraz jak wpisać temat ŚDM w przygotowania do najbliższego Europejskiego Spotkania Młodych w Walencji.

W tym roku w Taizé obchodzona jest 75. rocznica powstania Wspólnoty z Taizé, 100-ecie urodzin brata Roger i 10. rocznica jego śmierci. Główne uroczystości z tym związane odbędą się 9-16 sierpnia.