Kalendarium Synodu Archidiecezji Katowickiej

publikacja 05.09.2012 11:23

Synod jest wydarzeniem zaplanowanym na kilka lat i trudno w tej chwili zaprogramować go szczegółowo, zatem nasze kalendarium będzie stopniowo aktualizowane, w miarę postępu prac. Zapraszamy!

Kalendarium Synodu Archidiecezji Katowickiej

  • Powołanie Zespołu Presynodalnego - 10 czerwca 2012
  • Pierwsze posiedzenie Zespołu - 11 czerwca 2012
  • Rozesłanie ankiety presynodalnej - 27 sierpnia 2012
  • Terminy odesłania ankiety - dla księży 15 września, dla zespołów 22 września 2012
  • Otwarcie II Synodu Archidiecezji Katowickiej i ogłoszenie składu Komisji 25 listopada 2012

 

Poniżej przedstawiamy ramowy harmonogram Synodu. To wersja optymistyczna. Ponieważ jednak - jak mówi abp Skworc - Synod potrzebuje odpowiedniej ilości modlitwy i odpowiedniej ilości czasu nie chodzi o to, by zrobić go szybko, ale by zrobić go dobrze. Proszę zatem do dat nie przywiązywać się zbyt ściśle.

grudzień 2012 - kwiecień 2013

W grudniu 2012 ruszyły prace w Komisjach. Ich zadaniem było opracowanie pytań, które miały zostać przesłane do zespołów synodalnych (np. w parafiach). Pytania te miały natępnie zostać przekazane do Komisji Głównej, która miała za zadanie je przejrzeć (np. usunąć powtarzające się, doprecyzować etc.) i podzielić między zespoły, tak żeby każdy zespół parafialny otrzymał kilka tematów do opracowania.

Planowany czas do końca marca 2013, nieco się wydłużył. Trzecie posiedzenie Komisji Głównej (to, na którym miały być zatwierdzone ankiety) odbyło się dopiero 17 kwietnia, a i wówczas nie udało się zrobić wszystkiego (160 stron dokumentów do przejrzenia na raz to sporo...). Kolejne posiedzenie miało miejsce 25 kwietnia. Dwa dni później ankiety zostały przekazane zespołom parafialnym, a po długim majowym weekendzie (7 maja) rozpoczęły pracę synodalne zespoły internetowe. Co teraz?

maj - czerwiec 2013

Czas pracy zespołów synodalnych. Każdy zespół otrzymał jedną ankietę. Zadanie: wypracować wspólne odpowiedzi. Czas realizacji: przedostatnia niedziela czerwca 2013. Odpowiedzi wrócą do Sekretariatu Synodu i członkowie Komisji otrzymają je w charakterze lektury na wakacje ;-)

lipiec - październik 2013

Komisje Synodalne muszą opracować otrzymane odpowiedzi i dokonać ich syntezy. W tym momencie pojawi się zarys diagnozy, czyli odpowiedź na pytanie "Jak jest" i zarys odpowiedzi na pytanie "Co robić?"

październik 2013 - luty 2014

Opracowania Komisji Synodalnych trafią do Komisji Głównej i Zespołów: Teologicznego i Legislacyjnego. Wynikiem ich prac będzie opracowany schemat rozwiązań, który zostanie skierowany ponownie do zespołów synodalnych.

luty - "późna wiosna" 2014

Czas pracy zespołów synodalnych, które będą mogły zgłosić swoje propozycje, uwagi i wnioski.

"późna wiosna" - listopad 2014

Projekty z uwagami wracają do Komisji Głównej i Zespołów. To czas pisania dokumentów, które następnie będą podstawą obrad Synodu w jego fazie właściwej (plenarnej).

listopad 2014 - listopad 2015

Faza plenarna Synodu. Metropolita katowicki abp Wiktor Skworc powoła ok. 300-350 osób, które będą obradować nad projektami dokumentów w serii sesji plenarnych. Ta faza może trwać nawet rok. Dokumenty są następnie głosowane i przekazywane arcybiskupowi, który może je podpisać (lub nie ;-) ).

W wersji optymistycznej zamknięcie Synodu może się dokonać w Uroczystość Chrystusa Króla w roku 2015.

 

TAGI: