Nowy numer 20/2024 Archiwum
    Nowy numer 20/2024 Archiwum

Jak działa Esperal i czy rzeczywiście jest skuteczny?

Uzależnienie od alkoholu jest chorobą złożoną, w której przebiegu dochodzi do licznych zaburzeń funkcjonowania organizmu. Szkodliwy wpływ toksyn poalkoholowych upośledza pracę wątroby, trzustki, nerek, serca, żołądka oraz mózgu. Długotrwałe nadużywanie etanolu sprzyja zaburzeniom pracy układu nerwowego. Niezwykle istotne jest zatem specjalistyczne i skuteczne leczenie choroby alkoholowej. Wielu nałogowców zastanawia się nad tym, od czego zacząć terapię uzależnienia. U większości z nich wybór pada na detoksykację, która pozwala na bezpieczne przerwanie ciągu alkoholowego. W stanie trzeźwości warto z kolei zastanowić się nad możliwościami, jakie daje Esperal, czyli farmakologiczna metoda wspomagania leczenia.

Esperal znany jest szerokiemu gronu odbiorców przede wszystkim jako wszywka alkoholowa. Ma bowiem postać jałowych tabletek przeznaczonych do podskórnej implantacji. Działają one stale i skutecznie przez cały okres swojej aktywności w organizmie człowieka. Oryginalny lek Esperal zaburza szlak metaboliczny alkoholu etylowego w ludzkiej wątrobie. Z tego względu bezwzględnie nie wolno łączyć go z substancją odurzającą. Pacjenci obawiają się konsekwencji połączenia leku i alkoholu, w związku z czym długotrwale powstrzymują się od spożywania alkoholu. By osiągnąć stały efekt terapeutyczny i zapobiec nawrotom choroby alkoholowej, zaleca się połączyć Esperal z psychoterapią alkoholizmu.

Jak działa Esperal, czyli wszywka alkoholowa? Dlaczego terapia awersyjna pozwala utrzymać trzeźwość?

Esperal zawiera w swoim składzie substancję czynną (disulfiram), która nie wpływa na funkcjonowanie receptorów nerwowych w mózgu człowieka. Oznacza to, że nie wpływa ona bezpośrednio na sposób zachowania i reakcję osoby uzależnionej. Wywołuje jednak określone skojarzenia i psychiczne mechanizmy obronne. Czym jest Esperal – wszywka alkoholowa?

Disulfiram należy do grona blokerów dehydrogenazy aldehydowej. Blokuje wydzielanie enzymu wątrobowego, niezbędnego w ludzkim organizmie podczas procesu metabolizmu alkoholu etylowego. W fizjologicznych warunkach substancja odurzająca przekształcana jest w nieszkodliwą postać kwasu octowego, a następnie dwutlenku węgla i wody. Zaburzenie tego szlaku metabolicznego powoduje kumulację toksyn w krwiobiegu. Mowa tu przede wszystkim o aldehydzie octowym. Nadmierne stężenie tej substancji odpowiedzialne jest za większość objawów zatrucia toksynami, czyli tzw. reakcję disulfiramową. To jej przebiegu i nasilenia obawiają się zaszyci nałogowcy. Powstrzymują się zatem przed piciem, wiedząc, że utrzymanie abstynencji pozwoli uniknąć im nieprzyjemnych i niebezpiecznych objawów.

Kto może być pacjentem? Wskazania do wszycia Esperalu

Esperal stosuje się wówczas, gdy osoba chora nie panuje nad ilością i częstotliwością spożywanego alkoholu, a dotychczas podejmowane działania terapeutyczne nie przyniosły oczekiwanego rezultatu. Zwykle pacjentami korzystającymi z terapii awersyjnej w Centrum Medycznym Galmedic są uzależnieni po detoksie alkoholowym oraz podczas psychoterapii. Wszywka alkoholowa stanowi bowiem idealną metodę wspomagającą proces leczenia choroby alkoholowej. Sama w sobie nie jest bowiem lekarstwem na alkoholizm. Wpływa na motywację osoby uzależnionej, wzbudzając jej awersję do spożycia alkoholu. Wskazaniem do leczenia alkoholizmu z wykorzystaniem Esperalu jest zatem chęć wzmocnienia efektów terapeutycznych oraz skuteczności psychoterapii.

Esperal – przeciwwskazania do zaszycia tabletek

Głównym przeciwwskazaniem do umieszczenia wszywki alkoholowej w organizmie człowieka jest jego pozostawanie pod wpływem alkoholu. By móc się zaszyć, należy być trzeźwym przynajmniej przez 24 godziny poprzedzające zabieg. Kontakt leku z etanolem jest bowiem niebezpieczny, niezależnie od ilości toksyny znajdującej się w organizmie człowieka. Zabiegu nie wykonuje się u pacjentów z nadwrażliwością na składniki leku. Implantacja Esperalu nie jest możliwa również u tych chorych, którzy zmagają się dodatkowo ze schorzeniami układu krążenia, układu nerwowego, zapaleniem nerwu wzrokowego czy zaburzeniami psychicznymi. Ostatnie z wymienionych przeciwwskazań dotyczy przede wszystkim depresji i prób samobójczych podejmowanych w przeszłości.

Jak długo działa wszywka alkoholowa – lek Disulfiram WZF?

Disulfiram WZF to lek o działaniu długotrwałym. Jak długo działa Esperal? Raz umieszczony w ciele pacjenta pozostaje aktywny i zaburza rozkład alkoholu nawet przez okres od 8 do 12 miesięcy. Substancja czynna leku stopniowo uwalnia się do wnętrza ustroju zaszytego. U niektórych pacjentów działa dłużej, u innych krócej – wiele zależy od ich indywidualnych predyspozycji oraz zastosowanej dawki leku. Lekarz wylicza ją na podstawie informacji uzyskanych od chorego w wywiadzie medycznym.

Wszywka (Esperal) działa jednostajnie i stale, przez co jest uważana za niezwykle wygodną w stosowaniu. Pacjent nie musi bowiem pamiętać o kolejnych dawkach leku przyjmowanych doustnie. Substancja lecznicza znajduje się stale we wnętrzu jego organizmu. Jej wcześniejsze usunięcie możliwe jest jedynie podczas zabiegu chirurgicznego.

Jak działa Esperal i czy rzeczywiście jest skuteczny?

Skutki uboczne stosowania disulfiramu a reakcja disulfiramowa w chorobie alkoholowej

Stosowanie awersyjnych metod leczenia choroby alkoholowej wymaga konsultacji lekarskiej. W Centrum Medycznym Galmedic chirurg dokonuje kwalifikacji pacjenta do zabiegu, przeprowadza procedurę medyczną oraz informuje pacjenta o zaleceniach, dbając o bezpieczną rekonwalescencję. Badanie chorego i skrupulatny wywiad mają na celu zweryfikować istnienie wskazań do zabiegu oraz wyeliminować ewentualne przeciwwskazania. Dzięki temu bezpieczeństwo stosowania disulfiramu staje się wyższe. Skutki uboczne stosowania wszywki alkoholowej (Esperalu) są rzadkie. Tuż po zabiegu niektórzy pacjenci skarżą się na ogólne osłabienie, posmak w ustach, rozdrażnienie, ból i tkliwość operowanej okolicy.

Powikłaniem nie można jednak nazwać reakcji disulfiramowej, która występuje u osób zaszytych po spożyciu alkoholu czy też próbie przepicia wszywki alkoholowej. Jest to bowiem działanie niezgodne z zaleceniami lekarskimi. Wśród nich podstawowym jest konieczność zachowania bezwzględnej wstrzemięźliwości od alkoholu etylowego i produktów zawierających choćby śladowe jego ilości. Picie alkoholu podczas stosowania terapii awersyjnej skutkuje szeregiem nieprzyjemnych i niebezpiecznych dolegliwości. Wśród nich wymienia się przede wszystkim ból i zawroty głowy, nudności, wymioty, nadpobudliwość, nadpotliwość, zaburzenia wartości ciśnienia tętniczego krwi, bezsenność, a nawet utratę świadomości. Wraz z rosnącą ilością alkoholu dostarczanego do organizmu oraz upływem czasu objawy te narastają. Mogą stanowić zagrożenie dla życia i zdrowia chorego. W skrajnych przypadkach po próbie przepicia wszywki alkoholowej u nałogowca może dojść do zawału mięśnia sercowego, udaru mózgu lub nagłego zatrzymania krążenia. We wszystkich przypadkach potrzebuje on pilnej pomocy lekarskiej.

Bezpieczne zaszycie leku Esperal Rzeszów umożliwia w Centrum Medycznym Galmedic.

Czy Esperal jest bezpieczny? Implantacja

Wykonanie zabiegu implantacji wszywki alkoholowej wymaga uprzedniego przygotowania pacjenta. Mimo iż procedura medyczna jest mało inwazyjna, konieczne jest oczyszczenie i odkażenie skóry operowanej okolicy. Zaszycie odbywa się w znieczuleniu miejscowym. Podczas zabiegu chirurg przerywa bowiem ciągłość tkanek skórnych. Esperal to środek, który wszczepia się pacjentowi podskórnie. Lekarz posługuje się zatem skalpelem. Wykonuje niewielkie nacięcie na skórze pacjenta tuż nad jego pośladkiem. W ten sposób dociera do obszaru podpowięziowego mięśnia pośladkowego. Tam umieszcza wcześniej wyliczoną i przygotowaną dawkę leku. Esperal działa od momentu jego umieszczenia w organizmie pacjenta. Powstałą ranę chirurg zaszywa nićmi chirurgicznymi. Szew zabezpiecza się jałowym opatrunkiem.

Skuteczność zabiegu wszycia Esperalu u uzależnionych

Czy Esperal jest skuteczny? Efektywność zabiegu oceniana jest wysoko. Esperal może pomóc w podjęciu odpowiednich decyzji terapeutycznych. Po implantacji wszywki zauważa się spadek chęci chorego do wypicia alkoholu wraz ze wzrostem jego motywacji do leczenia. Należy jednak pamiętać, że sam Esperal nie wyleczy choroby alkoholowej. Specjaliści zalecają jego stosowanie równocześnie z uczestnictwem w psychoterapii alkoholizmu. Implantowany Esperal staje na straży trzeźwości, minimalizując ryzyko obecności alkoholu we krwi chorego.

Wiele osób zastanawia również, czy oryginalny Esperal jest bezpieczny i legalny. W walce z nałogiem istotna jest bowiem nie tylko skuteczność, ale i komfort pacjenta. Wszywka alkoholowa pozostaje obojętna i nieodczuwalna do momentu, w którym pacjent zdecyduje się na spożycie alkoholu. Jeżeli zaś postępuje zgodnie z zaleceniami lekarza, okres działania leku (disulfiramu) powinien minąć bez jakichkolwiek dolegliwości. Lek stosowany w terapii awersyjnej można otrzymać w każdej aptece na podstawie aktualnego zlecenia lekarskiego. W profesjonalnych ośrodkach leczenia alkoholizmu jest on dostępny na miejscu od ręki.

Artykuł zewnętrzny (km)

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
TAGI:

Zapisane na później

Pobieranie listy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Jak działa Esperal i czy rzeczywiście jest skuteczny?

Uzależnienie od alkoholu jest chorobą złożoną, w której przebiegu dochodzi do licznych zaburzeń funkcjonowania organizmu. Szkodliwy wpływ toksyn poalkoholowych upośledza pracę wątroby, trzustki, nerek, serca, żołądka oraz mózgu. Długotrwałe nadużywanie etanolu sprzyja zaburzeniom pracy układu nerwowego. Niezwykle istotne jest zatem specjalistyczne i skuteczne leczenie choroby alkoholowej. Wielu nałogowców zastanawia się nad tym, od czego zacząć terapię uzależnienia. U większości z nich wybór pada na detoksykację, która pozwala na bezpieczne przerwanie ciągu alkoholowego. W stanie trzeźwości warto z kolei zastanowić się nad możliwościami, jakie daje Esperal, czyli farmakologiczna metoda wspomagania leczenia.

Esperal znany jest szerokiemu gronu odbiorców przede wszystkim jako wszywka alkoholowa. Ma bowiem postać jałowych tabletek przeznaczonych do podskórnej implantacji. Działają one stale i skutecznie przez cały okres swojej aktywności w organizmie człowieka. Oryginalny lek Esperal zaburza szlak metaboliczny alkoholu etylowego w ludzkiej wątrobie. Z tego względu bezwzględnie nie wolno łączyć go z substancją odurzającą. Pacjenci obawiają się konsekwencji połączenia leku i alkoholu, w związku z czym długotrwale powstrzymują się od spożywania alkoholu. By osiągnąć stały efekt terapeutyczny i zapobiec nawrotom choroby alkoholowej, zaleca się połączyć Esperal z psychoterapią alkoholizmu.

Jak działa Esperal, czyli wszywka alkoholowa? Dlaczego terapia awersyjna pozwala utrzymać trzeźwość?

Esperal zawiera w swoim składzie substancję czynną (disulfiram), która nie wpływa na funkcjonowanie receptorów nerwowych w mózgu człowieka. Oznacza to, że nie wpływa ona bezpośrednio na sposób zachowania i reakcję osoby uzależnionej. Wywołuje jednak określone skojarzenia i psychiczne mechanizmy obronne. Czym jest Esperal – wszywka alkoholowa?

Disulfiram należy do grona blokerów dehydrogenazy aldehydowej. Blokuje wydzielanie enzymu wątrobowego, niezbędnego w ludzkim organizmie podczas procesu metabolizmu alkoholu etylowego. W fizjologicznych warunkach substancja odurzająca przekształcana jest w nieszkodliwą postać kwasu octowego, a następnie dwutlenku węgla i wody. Zaburzenie tego szlaku metabolicznego powoduje kumulację toksyn w krwiobiegu. Mowa tu przede wszystkim o aldehydzie octowym. Nadmierne stężenie tej substancji odpowiedzialne jest za większość objawów zatrucia toksynami, czyli tzw. reakcję disulfiramową. To jej przebiegu i nasilenia obawiają się zaszyci nałogowcy. Powstrzymują się zatem przed piciem, wiedząc, że utrzymanie abstynencji pozwoli uniknąć im nieprzyjemnych i niebezpiecznych objawów.

Kto może być pacjentem? Wskazania do wszycia Esperalu

Esperal stosuje się wówczas, gdy osoba chora nie panuje nad ilością i częstotliwością spożywanego alkoholu, a dotychczas podejmowane działania terapeutyczne nie przyniosły oczekiwanego rezultatu. Zwykle pacjentami korzystającymi z terapii awersyjnej w Centrum Medycznym Galmedic są uzależnieni po detoksie alkoholowym oraz podczas psychoterapii. Wszywka alkoholowa stanowi bowiem idealną metodę wspomagającą proces leczenia choroby alkoholowej. Sama w sobie nie jest bowiem lekarstwem na alkoholizm. Wpływa na motywację osoby uzależnionej, wzbudzając jej awersję do spożycia alkoholu. Wskazaniem do leczenia alkoholizmu z wykorzystaniem Esperalu jest zatem chęć wzmocnienia efektów terapeutycznych oraz skuteczności psychoterapii.

Esperal – przeciwwskazania do zaszycia tabletek

Głównym przeciwwskazaniem do umieszczenia wszywki alkoholowej w organizmie człowieka jest jego pozostawanie pod wpływem alkoholu. By móc się zaszyć, należy być trzeźwym przynajmniej przez 24 godziny poprzedzające zabieg. Kontakt leku z etanolem jest bowiem niebezpieczny, niezależnie od ilości toksyny znajdującej się w organizmie człowieka. Zabiegu nie wykonuje się u pacjentów z nadwrażliwością na składniki leku. Implantacja Esperalu nie jest możliwa również u tych chorych, którzy zmagają się dodatkowo ze schorzeniami układu krążenia, układu nerwowego, zapaleniem nerwu wzrokowego czy zaburzeniami psychicznymi. Ostatnie z wymienionych przeciwwskazań dotyczy przede wszystkim depresji i prób samobójczych podejmowanych w przeszłości.

Jak długo działa wszywka alkoholowa – lek Disulfiram WZF?

Disulfiram WZF to lek o działaniu długotrwałym. Jak długo działa Esperal? Raz umieszczony w ciele pacjenta pozostaje aktywny i zaburza rozkład alkoholu nawet przez okres od 8 do 12 miesięcy. Substancja czynna leku stopniowo uwalnia się do wnętrza ustroju zaszytego. U niektórych pacjentów działa dłużej, u innych krócej – wiele zależy od ich indywidualnych predyspozycji oraz zastosowanej dawki leku. Lekarz wylicza ją na podstawie informacji uzyskanych od chorego w wywiadzie medycznym.

Wszywka (Esperal) działa jednostajnie i stale, przez co jest uważana za niezwykle wygodną w stosowaniu. Pacjent nie musi bowiem pamiętać o kolejnych dawkach leku przyjmowanych doustnie. Substancja lecznicza znajduje się stale we wnętrzu jego organizmu. Jej wcześniejsze usunięcie możliwe jest jedynie podczas zabiegu chirurgicznego.

Jak działa Esperal i czy rzeczywiście jest skuteczny?

Skutki uboczne stosowania disulfiramu a reakcja disulfiramowa w chorobie alkoholowej

Stosowanie awersyjnych metod leczenia choroby alkoholowej wymaga konsultacji lekarskiej. W Centrum Medycznym Galmedic chirurg dokonuje kwalifikacji pacjenta do zabiegu, przeprowadza procedurę medyczną oraz informuje pacjenta o zaleceniach, dbając o bezpieczną rekonwalescencję. Badanie chorego i skrupulatny wywiad mają na celu zweryfikować istnienie wskazań do zabiegu oraz wyeliminować ewentualne przeciwwskazania. Dzięki temu bezpieczeństwo stosowania disulfiramu staje się wyższe. Skutki uboczne stosowania wszywki alkoholowej (Esperalu) są rzadkie. Tuż po zabiegu niektórzy pacjenci skarżą się na ogólne osłabienie, posmak w ustach, rozdrażnienie, ból i tkliwość operowanej okolicy.

Powikłaniem nie można jednak nazwać reakcji disulfiramowej, która występuje u osób zaszytych po spożyciu alkoholu czy też próbie przepicia wszywki alkoholowej. Jest to bowiem działanie niezgodne z zaleceniami lekarskimi. Wśród nich podstawowym jest konieczność zachowania bezwzględnej wstrzemięźliwości od alkoholu etylowego i produktów zawierających choćby śladowe jego ilości. Picie alkoholu podczas stosowania terapii awersyjnej skutkuje szeregiem nieprzyjemnych i niebezpiecznych dolegliwości. Wśród nich wymienia się przede wszystkim ból i zawroty głowy, nudności, wymioty, nadpobudliwość, nadpotliwość, zaburzenia wartości ciśnienia tętniczego krwi, bezsenność, a nawet utratę świadomości. Wraz z rosnącą ilością alkoholu dostarczanego do organizmu oraz upływem czasu objawy te narastają. Mogą stanowić zagrożenie dla życia i zdrowia chorego. W skrajnych przypadkach po próbie przepicia wszywki alkoholowej u nałogowca może dojść do zawału mięśnia sercowego, udaru mózgu lub nagłego zatrzymania krążenia. We wszystkich przypadkach potrzebuje on pilnej pomocy lekarskiej.

Bezpieczne zaszycie leku Esperal Rzeszów umożliwia w Centrum Medycznym Galmedic.

Czy Esperal jest bezpieczny? Implantacja

Wykonanie zabiegu implantacji wszywki alkoholowej wymaga uprzedniego przygotowania pacjenta. Mimo iż procedura medyczna jest mało inwazyjna, konieczne jest oczyszczenie i odkażenie skóry operowanej okolicy. Zaszycie odbywa się w znieczuleniu miejscowym. Podczas zabiegu chirurg przerywa bowiem ciągłość tkanek skórnych. Esperal to środek, który wszczepia się pacjentowi podskórnie. Lekarz posługuje się zatem skalpelem. Wykonuje niewielkie nacięcie na skórze pacjenta tuż nad jego pośladkiem. W ten sposób dociera do obszaru podpowięziowego mięśnia pośladkowego. Tam umieszcza wcześniej wyliczoną i przygotowaną dawkę leku. Esperal działa od momentu jego umieszczenia w organizmie pacjenta. Powstałą ranę chirurg zaszywa nićmi chirurgicznymi. Szew zabezpiecza się jałowym opatrunkiem.

Skuteczność zabiegu wszycia Esperalu u uzależnionych

Czy Esperal jest skuteczny? Efektywność zabiegu oceniana jest wysoko. Esperal może pomóc w podjęciu odpowiednich decyzji terapeutycznych. Po implantacji wszywki zauważa się spadek chęci chorego do wypicia alkoholu wraz ze wzrostem jego motywacji do leczenia. Należy jednak pamiętać, że sam Esperal nie wyleczy choroby alkoholowej. Specjaliści zalecają jego stosowanie równocześnie z uczestnictwem w psychoterapii alkoholizmu. Implantowany Esperal staje na straży trzeźwości, minimalizując ryzyko obecności alkoholu we krwi chorego.

Wiele osób zastanawia również, czy oryginalny Esperal jest bezpieczny i legalny. W walce z nałogiem istotna jest bowiem nie tylko skuteczność, ale i komfort pacjenta. Wszywka alkoholowa pozostaje obojętna i nieodczuwalna do momentu, w którym pacjent zdecyduje się na spożycie alkoholu. Jeżeli zaś postępuje zgodnie z zaleceniami lekarza, okres działania leku (disulfiramu) powinien minąć bez jakichkolwiek dolegliwości. Lek stosowany w terapii awersyjnej można otrzymać w każdej aptece na podstawie aktualnego zlecenia lekarskiego. W profesjonalnych ośrodkach leczenia alkoholizmu jest on dostępny na miejscu od ręki.

Artykuł zewnętrzny (km)

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
TAGI: